Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Zajecia techniczne w gimnazjum - wyposażenie pracowni
strony: [ 1 ]
JagaK29-03-2010 13:15:47   [#01]

Czy ktoś z Was już w tym roku organizował zajęcia techniczne zgodnie z nową podstawą programową?

Ja przymierzam się do tego i bardzo zalezy mi na informacji jak wyposazyć te pracownie, np. do zajęć kulinarnych, krawieckich, elektronicznych. fotograficznych, modelarskich itd. Poza tym ilu uczniów moze uczestniczyć np. w zajeciach kulinarnych, tzn. aby było to bezpieczne i jednocześnie gwarantowało przyswojenie sobie tych umiejetności. Jest ważna informacja, gdyż nie ma tu podziału na grupy.

I jeszcze jedno pytanie czy wychowanie komunkiacyjne to również moduł, który mozna wybrać np. zamiast zajęć, które wymieniłam wyżej?

BożenaB31-03-2010 10:40:20   [#02]

Tylko wariat bez wyobraźni zgodzi się poprowadzić zajęcia bez podziału na grupy; chyba, że masz klasy max. 15 - 18 osobowe. Ministerstwo, wydając przepis, że zajęcia praktyczne można bezpiecznie prowadzić w grupach 30os. (bo podział jest powyżej 30os), wykazuje brak wyobraźni - moim zdaniem.

Dawno temu, zajęcia techniczne były prowadzone w grupach 15-20 os. po 2h. Uznawano wtedy, że nauczyciel może ogarnąć max. 5-6 grup uczniowskich, 3os w grupie.

Jak wyobrażasz sobie zajęcia w sali o typowej powierzchni, gdzie 30 uczniów chce mieć dostęp do kuchni, zlewu, stołów roboczych itp?

Prowadziłam zajęcia z 30os klasą, w 8 grupach, z fizyki - dośw z elektryczności i pot płynał mi po plecach, a po lekcjach czułam ogromne zmęczenie; wiem więc, jak to jest. Uczniowie nie musieli w czasie lekcji poruszać się po sali, a w wielu zajęciach technicznych niezbędne będzie przejście np od stolu roboczego do zlewu, do kuchni itp; to podwyższy zagrożenie.

Nie odważyłabym się poprowadzić zajęcia z narzędziami, ogniem, gorącymi przedmiotami itp w ciasnocie 30 os. w sali. Natomiast prowadziłam z 15 os. : szkło, gorące przedmioty, wrzątek, przemieszczanie się - było ok, choć napięcie psychiczne duże.

MorskaKrystyna02-04-2010 21:10:31   [#03]
No właśnie ! Czy na tych zajęciach można wprowadzić podział na grupy np 12- 15 osobowe?
Ala02-04-2010 21:20:24   [#04]
jeśli klasa liczy powyżej 30 osób to możesz a nawet musisz
Marek Pleśniar02-04-2010 21:23:51   [#05]
uważam brak grup za skandal
post został zmieniony: 02-04-2010 21:24:42

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]