Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Monitorowanie wdrażania podstawy programowej
strony: [ 1 ][ 2 ]
ankate26-03-2010 22:41:13   [#01]

Koniec kontroli arkuszy, obowiązku i prawa do...

teraz zaczyna się u nas jw.

Czy ktoś już jest po ... ???

Leszek27-03-2010 19:06:04   [#02]

podany tryb wskazuje, że wiceminister mówiąc  tym w Miętnem dotrzymała słowa (tryb elektroniczny na wybranej próbie)

pozdrawiam

strusia27-03-2010 20:06:22   [#03]
Ankate - zajrzyj na stronę Wielkopolskiego Kuratorium. Znajdziesz tam szczegółowe informacje dotyczące monitorowania realizacji podstawy w naszym województwie.
krystyna27-03-2010 23:46:48   [#04]

Monitorowanie wdrażania podstawy programowej w roku szkolnym 2009/2010

http://www.reformaprogramowa.men.gov.pl/monitorowanie-podstawy

Wypełnianie ankiet przez dyrektorów przedszkoli i szkół:

I tura: 12 – 16 kwietnia br. ankiety on–line wypełniają wytypowani dyrektorzy z województw: dolnośląskiego, kujawsko – pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego mazowieckiego i opolskiego;
II tura: 19 – 23 kwietnia br. ankiety on–line wypełniają wytypowani dyrektorzy z województw: podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko – mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Arkusz dla przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej oraz innych form wychowania przedszkolnego

Arkusz dla klas I szkół podstawowych

Arkusz dla klas I gimnazjum

JarTul28-03-2010 20:08:50   [#05]

Z ankiety dla przedszkoli:


1. Dla dobrego zaplanowania pracy wychowawczej i dydaktycznej w przedszkolu niezbędna jest znajomość obowiązującej podstawy programowej wychowania przedszkolnego. W jaki sposób nauczyciele zapoznawali się z nową podstawą programową wychowania przedszkolnego?
a) indywidualnie
b) w zespole nauczycieli wychowania przedszkolnego 
c) na zebraniu rady pedagogicznej
d) w inny sposób, jaki?............
2. W celu właściwego przygotowania dzieci do podjęcia nauki w szkole podstawowej nauczyciele przedszkola powinni znać podstawę programową dla szkoły podstawowej. Nauczyciele analizowali podstawę programową:
a) I etapu edukacyjnego, w szczególności klasy I szkoły podstawowej
b) II etapu edukacyjnego 
c) innych etapów edukacyjnych.

Z ankiety dla szkół podstawowych:

1. Dla dobrego zaplanowania pracy dydaktycznej i wychowawczej szkoły niezbędna jest pełna znajomość obowiązującej podstawy programowej. W jaki sposób nauczyciele zapoznawali się z nową podstawą programową?
a) indywidualnie
b) w  zespole nauczycieli uczących w danej klasie
c) na zebraniu rady pedagogicznej
d) w inny sposób, jaki?............
2. Dla zapewnienia ciągłości wychowania i kształcenia nauczyciele powinni znać podstawę programową wcześniejszego a także następnego etapu edukacyjnego. Nauczyciele analizowali podstawę programową:
a) wychowania przedszkolnego
b) I etapu edukacyjnego
c) II etapu edukacyjnego 
d) innych etapów edukacyjnych.

Z ankiety dla gimnazjów:

1. Dla dobrego zaplanowania pracy dydaktycznej i wychowawczej szkoły niezbędna jest pełna znajomość obowiązującej podstawy programowej. W jaki sposób nauczyciele zapoznawali się z  nową podstawą programową? 
a) indywidualnie
b) w zespole przedmiotowym
c) na zebraniu rady pedagogicznej
d) w  zespole nauczycieli uczących w danej klasie
e) w inny sposób, jaki? (proszę wskazać najwyżej 3)
" ….
" ….
" ….
2. Czy nauczyciele analizowali podstawę programową swojego przedmiotu: TAK/NIE
 Jeśli tak, to analizowali podstawę programową dla:
a) II etapu edukacyjnego
b) III etapu edukacyjnego
c) IV etapu edukacyjnego

Tak na marginesie stwierdzeń:

- "Dla dobrego zaplanowania pracy dydaktycznej i wychowawczej szkoły niezbędna jest pełna znajomość obowiązującej podstawy programowej."

- "W jaki sposób nauczyciele zapoznawali się z  nową podstawą programową? 
a) [...]
b) w zespole przedmiotowym

c) na zebraniu rady pedagogicznej"
- "Dla zapewnienia ciągłości wychowania i kształcenia nauczyciele powinni znać podstawę programową wcześniejszego a także następnego etapu edukacyjnego."
... przy uwzględnieniu przeciętnych ludzkich możliwości.



Tylko przeczytanie [czytanie ciągłe]: 
- załącznik nr 1 - PODSTAWA PROGRAMOWA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO DLA PRZEDSZKOLI, ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH ORAZ INNYCH FORM WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO 
ok. 18 minut
- załącznik nr 2 - PODSTAWA PROGRAMOWA KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - I ETAP EDUKACYJNY: KLASY I-III - EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA
ok. 65 minut
załącznik nr 2 - PODSTAWA PROGRAMOWA KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - II ETAP EDUKACYJNY: KLASY IV-VI
ok. 120 minut
- załącznik nr 4 - PODSTAWA PROGRAMOWA KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO DLA GIMNAZJÓW I SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH, KTÓRYCH UKOŃCZENIE UMOŻLIWIA UZYSKANIE ŚWIADECTWA DOJRZAŁOŚCI PO ZDANIU EGZAMINU MATURALNEGO - III etap edukacyjny - klasy I-III gimnazjum
ok. 360 minut
- załącznik nr 4 - PODSTAWA PROGRAMOWA KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO DLA GIMNAZJÓW I SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH, KTÓRYCH UKOŃCZENIE UMOŻLIWIA UZYSKANIE ŚWIADECTWA DOJRZAŁOŚCI PO ZDANIU EGZAMINU MATURALNEGO - IV etap edukacyjny - klasy I-III szkoły ponadgimnazjalnej
ok. 400 minut

Czy też [z ankiety dla gimnazjów]:

"1. Nowa podstawa programowa zakłada, że nauczyciele wszystkich przedmiotów powinni odwoływać się do zasobów biblioteki szkolnej i współpracować z nauczycielami bibliotekarzami w celu wszechstronnego przygotowania uczniów do samokształcenia i świadomego wyszukiwania, selekcjonowania i wykorzystywania informacji. Jakie są formy współpracy nauczycieli z nauczycielem bibliotekarzem w zakresie realizacji powyższych celów?

a) nauczyciele prowadzą lekcje w bibliotece: tak/nie "


A może należy zapytać, czy w szkole istnieją możliwości na prowadzenie zajęć lekcyjnych w bibliotece?
To pozwoliłoby pewnie lepiej skorzystać z wyników badania.
Hmmmm! A niby dlaczego??? :-) 

Dalej nie będę przytaczał przykładów, bo i tak "badaczy" to nie obchodzi.

Ale o co tobie JarTul właściwie chodzi? 
No! Nie wiem... ;-)

post został zmieniony: 28-03-2010 20:12:51
Jacek28-03-2010 20:22:18   [#06]
no właśnie ja też nie wiem o co Ci chodzi. O długość czytania czy o szczegółowość ankiety monitorującej?
AnJa28-03-2010 20:41:20   [#07]

II, III i IV etap - swój przedmiot i przedmioty pokrewne

im wyższy numer etapu tym pokrewieństw mniej- więc i tego czytania mniej

wydaje się, ze profesjonalista w swojej dziedzinie podstawowy dokument powinien znać

słyszałem gdzieś, że kontrolerzy lotów na wyrywki ponad 1000 stron znają procedur, pilot - kilkaset

pewnie- od pilota życie kilkuset ludzi zależy- od nauczyciela niewiele

daleko mi do profesjonaizmu- więc tylko podstawę dla gimnazjum i lo z historii  przeczytałem ze 2 razy

podobnie wos

no i pogapiłem się na kulturę oraz geografię- co nam sie z treści zazębia

z biblioteką, to nie zrozumiałem - są biblioteki, gdzie dzieci nie wchodzą? czy ja zupełnie zgłupłem? a jak wtedy z lekcjami ibliotecznymi? a centra multimedialne? nie idzie tam nauczyciel z dzieciakami i nie pomaga szukać informacji? choćby w ramach karcianej?

JarTul28-03-2010 21:12:38   [#08]

AnJa...
- nauczyciele prowadzą lekcje w bibliotece TAK/NIE

A to nie koniecznie zależy od nich [nauczycieli], tylko od warunków lokalowych - np.: czy szkoła ma czytelnię, która pomieści "oddział uczniów".

JarTul28-03-2010 21:14:35   [#09]
Do #06 - Krótko: o konstrukcję ankiety.
ankate28-03-2010 21:15:19   [#10]

u mnie nie ma, ale chodzę do gminnej i raz w roku do Piłsudskiego w Ł, ale to już cała wyprawa....

Jacek28-03-2010 21:17:24   [#11]

to jest arkusz monitoringu więc MEN chce się dowiedzieć w jaki sposób sa realizowane zalecenia podstawy programowej, które nie sa prawem ale własnie zaleceniami. Jak szkoła nie ma warunków do tego by czytelnia pomieściła oddział to dyrektor wpisze, że nie było takich lekcji i już.

a konstrukcja jest dość prosta jak dla mnie i czytelna

beera28-03-2010 21:17:47   [#12]

Jesli dyrektor pisze "NIE" przy bibliotekach, czy gdzieś indziej, może na końcu ankiety napisac, czego potrzebuje dla realizacji podstawy.

===

wywaliłam część, bo jacek w międzyczasie:)




post został zmieniony: 28-03-2010 21:18:31
bosia28-03-2010 21:18:55   [#13]

bardziej o to chodzi, że pytanie czy nauczyciele zapoznali się z podstawą na zebraniu rady pedagogicznej jest absurdalne

patrzac na czas czytania tych podstaw, nawet robiąc to co kilka dni, nie widze sensu, aby wszyscy w tym uczestniczyli

oczywiscie są inne odpowiedzi do podkreslenia, ale po co w pytaniu taki podpunkt?

czy jest szkoła, w której czyta sie podstawe programową na posiedzeniu rp?

 

beera28-03-2010 21:20:02   [#14]

a "zapoznali się" Ty rozumiesz jako "słuchali odczytanego tekstu podstawy"?

to rzeczywiście absurdalne jest.



Jacek28-03-2010 21:20:41   [#15]
bosia.. tam są inne możliwości do wyboru i można wybrać ich kilka a nie tylko jedną
bosia28-03-2010 21:21:47   [#16]
również pytanie:
  1. Czy nauczyciele analizowali podstawę programową swojego przedmiotu: TAK/NIE

myslicie, ze ktoś odpowie NIE?

ankate28-03-2010 21:22:59   [#17]
Można zrobić "klasówkę" i wyjdzie kto czytał i analizował :-) 
bosia28-03-2010 21:23:17   [#18]

Jacek, napisałam, ze sa inne do wyboru

ja też wyłącznie o konstrukcji ankiety

niektóre pytania, czy możliwości do wyboru są niepotrzebne

beera28-03-2010 21:24:46   [#19]

e tam...




post został zmieniony: 28-03-2010 21:25:08
Jacek28-03-2010 21:25:28   [#20]

byli tacy co czytali pp na posiedzeniu rp :-)

beera28-03-2010 21:26:14   [#21]

e tam

;))

JarTul28-03-2010 21:26:31   [#22]
W przedszkolu... Tak.
Jacek28-03-2010 21:28:15   [#23]
  1. Czy nauczyciele analizowali podstawę programową swojego przedmiotu: TAK/NIE

myslicie, ze ktoś odpowie NIE?

w tym pytaniu jest część dalsza, która pozwala stwierdzić czy zapoznali się tylko na swoim etapie czy też oczko wyżej i niżej więc sens jest zadania takiego pytania

beera28-03-2010 21:29:47   [#24]

nawet w przedszkolu, to nie byłoby genialnym pomysłem - bo i przedszkole i sp

czytanie jest bez sensu i nie wiem, skąd się wam bierze "czytanie=zapoznawanie"

Gdy zapoznawałam radę z rozporządzeniem o ocenianiu, też go nigdy nie czytałam, a zapoznawałam radę z rozporządzeniem.
I tak pisalam w protokole.

I jakoś to dośc było normalne i w zasadzie mało bulwersujące.


bosia28-03-2010 21:31:07   [#25]

mnie na razie ta ankieta nie dotyczy

ale wyobrażam sobie jak zapoznajemy się na posiedzeniu rp z podstawą programową do 70 przedmiotów (jak podzielę podstawe do zawodu na przedmioty);-)

 

 

beera28-03-2010 21:31:12   [#26]

W efekcie, jak tym tropem pójdzie myśl dyrektorska, to już widzę genialnych dyrektorów, którzy przed wypełnieniem ankiety przeczytają radom tę nieszczęsną podstawę - żeby być zgodnym z interpretacją;))

====

Rozumiem Bosiu, że zapoznałaś swoją rp z rozp. o ocenianiu poprzez przeczytanie im tych kilkudziesięciu stron przepisów?


post został zmieniony: 28-03-2010 21:32:38
Jacek28-03-2010 21:32:33   [#27]

:-)))))) i zapiszą to w protokole ile czytanie zajęło i dlatego podzelone zostało na 2-3 posiedzenia rp

w tym jedno wyjazdowe


post został zmieniony: 28-03-2010 21:32:52
beera28-03-2010 21:32:59   [#28]
wyjazdowe to na jakiś miesiąc;))
bosia28-03-2010 21:33:39   [#29]

wróciłam do swoich postów i nie mogę znaleźć, w którym napisałam: zapoznawanie=czytanie?

 

Jacek28-03-2010 21:35:05   [#30]

a to jak rozumieć bosiu?

bardziej o to chodzi, że pytanie czy nauczyciele zapoznali się z podstawą na zebraniu rady pedagogicznej jest absurdalne

patrzac na czas czytania tych podstaw, nawet robiąc to co kilka dni, nie widze sensu, aby wszyscy w tym uczestniczyli

a nie mogli se przeczytac w domu sami a na posiedzeniu rp podyskutowac nad tym,

wymienić spostrzeżenia, również jesli chodzi o inne przedmioty pokrewne, itp?


post został zmieniony: 28-03-2010 21:36:30
JarTul28-03-2010 21:44:49   [#31]

Przepraszam bardzo wszystkich. 

W ramach samokrytyki stwierdzam, że:
Nie zrozumiałem ankiety.
Stwierdzam, że jest ona skonstruowana w sposób bardzo sensowny i przemyślany. Pozwoli ona w sposób pełny zbadać, jak wdrażana jest podstawa programowa w klasach I gimnazjum.
Jednocześnie ankieta da dyrektorom wskazówki, jak mają pracować nad wdrażaniem podstawy programowej w kolejnych latach i na co mają zwracać szczególną uwagę w tym zakresie.
Ankieta jest również dopracowana pod względem technicznym i stanowić będzie dla mnie i moich uczniów niedościgniony wzorzec w zakresie redagowania tekstu. 

Szczególnie przepraszam Władze i członków mojego Stowarzyszania za naruszenie spokoju.
Podkreślam, że jest to wynik mojej niedoskonałości i wynikającego z niej złego zrozumienia ankiety.

Jacek28-03-2010 21:48:21   [#32]
tiaa.. Nobody's Perfect!
:-)
beera28-03-2010 21:49:11   [#33]

I tak trzymaj!!!

;)

ale jakby Ci przyszło do głowy napisac konkretnie o co Ci chodzi w sprawie ankiety to chętnie przeczytamy tu na forum, aby zrozumieć Twoje racje i z nimi dyskutować.

na razie cieszymy się, ze mieliśmy okazję wytłumaczyć Tobie i innym czytającym, że "zapoznanie" nie równa się "czytanie".
Tkwienie w tym błędnym przekonaniu, mogłoby najbliższe dni Twoje i Twoich nauczycieli   przeobrazić w istne czytelnicze piekło;))


JarTul28-03-2010 21:50:33   [#34]
:-(
beera28-03-2010 21:58:19   [#35]

Powiem szczerze

chromolę tę ankietę

ale utrzymywanie na tym forum, ze trzeba było w jej świetle PRZECZYTAĆ podstawę na rp jest manipulacją.

I to manipulacją, która wcale nie godzi w autorów tej ankiety, tylko w nas - dyrektorów.

jest prostym szkodnictwem - trochę jak w tej bajce "Dla was jest to igraszka, nam chodzi o życie"

Takie gadanie - bez sensu, generuje akcje, jak z #26

a o to, to akurat nam nie chodzi.



AnJa28-03-2010 22:09:44   [#36]

no więc ja pozwolę sobie nie zgodzić sie z tym , co JarTuL w #32

1.ankieta nie monitoruje realizacji podstawy programowej- a tylko zalecenia dotyczące jej realizacji- nie da więc pełnego obrazu, a bardzo fragmentaryczny

2.nie podejrzewam zadnego znanego mi dyrka, by nadzorujac realizację podstawy ograniczał się tylko do zakresu okreslonego ankietą - bo gdyby tak stało się, po najbliższym egzaminie taki minimalista wyleciałby z hukiem z roboty - podejrzewam więc , że  monitorowanie dyrka sięga także wymagań i treści, bo on wie, jakie programy nauczania są u niego realizowane i co powinno już byc zrobione, więc można sieprzyjrzec jak to zrobiono

3. w zakresie redagowania tekstu ankieta nie zachwyca mnie wcale. jakbym był dyrkiem gimnazjum patrzyłbym tylko na jej treśc, by wiedziec jakie dane mam zebrać i liczył na to, ze wersja elektroniczna bardziej piękna będzie

JarTul28-03-2010 22:19:38   [#37]

Do #35

:-(

Ten sam język, ten sam tekst.. A jak różne wnioski wyciągamy? Jak różnie pewne rzeczy pojmujemy?

"manipulacja" 
"jest prostym szkodnictwem"
"Takie gadanie - bez sensu"





post został zmieniony: 28-03-2010 22:20:00
beera28-03-2010 22:23:02   [#38]

dla tego osobistego wymiaru proponuje odrebny wątek, bo to watek  o monitorowaniu podstawy programowej.

JarTul28-03-2010 22:27:53   [#39]
:-(
ankate29-03-2010 17:15:56   [#40]
Nno i wykrakałam....chyba zrobię sprawdzian ze znajomości podstawy....
grażka29-03-2010 21:14:38   [#41]

A czy I-III analizowały przedszkolną?

Bo nas pytano, czy znamy tą do I-III przynajmniej :)

ankate29-03-2010 21:17:45   [#42]
Twierdzą, że analizowały, ale lepiej w myśl zasady - wierz i kontroluj...;-)
ankate02-04-2010 18:34:35   [#43]

Właśnie z okazji świąt dostałam maila z zaproszeniem do platformy monitoringu:-)

i wiadomość, że w 10% szkół będzie przeprowadzana weryfikacja ankiet on-line poprzez wizytę wizytatora KO w szkole.

Nie można było poczekać do po świętach:-). Zalogować się będzie można dopiero chyba od 12 kwietnia, bo na razie nie działa...

AnJa02-04-2010 18:53:35   [#44]

masz 2 wyjścia:

1.napisac prawdę- wtedy weryfikacja pikus

2.nie napisac prawdy

jesli 2 to;

1. nie trafi cię weryfikacja- czyli pikuś

2.trafi cię weryfikacja

jesli 2 to:

1.nie wyłapie nieprawdy - to pikus

2.wylapie nieprawdę

jeśłi 2 to:

1. przekonasz go, ze to przez pomyłkę lub niezrozumienie- to pikus

2. nie przekonasz

no i dopiero wtedy masz przerąbane

to ty zobacz ile pikusiów po drodze- a tylko jedno przerąbane

Ala02-04-2010 19:00:58   [#45]

hm...

PAN Pikuś ;-))

ankate02-04-2010 19:14:02   [#46]
Wszystko rozumiem, ale przed świętami, mogli te kilka dni poczekać, nie? :-))))))
AnJa02-04-2010 19:25:16   [#47]

może chcieli mieć z głowy przed swiętami? :-)

po coś zreszta zagladał na pocztę zamiast jakiegoś zakalca lepić jak Pan Bóg przykazał?


post został zmieniony: 02-04-2010 19:26:14
ankate02-04-2010 19:35:30   [#48]
hmmm, pewno tak, kara za kupny sernik mnie spotkała.... więcej nie zajrzę do wtorku!
Ala02-04-2010 19:36:56   [#49]

taaaak, to na pewno za ten sernik ;-)))

.........

na wszelki wypadek pójdę zrobić sałatkę ;-)


post został zmieniony: 02-04-2010 19:37:45
wega04-04-2010 23:18:37   [#50]

Mnie też czeka ta przyjemność (to znaczy kontrola, nie robienie sałatki).


strony: [ 1 ][ 2 ]