Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ZFŚS - nauczyciele emeryci
strony: [ 1 ][ 2 ]
Bazia05-03-2010 11:00:24   [#01]

Podzielcie się ze mną wiedzą, jak prawidłowo naliczyć wysokość odpisu dla nauczycieli emerytów.

bosia05-03-2010 11:09:10   [#02]

Art. 53. 2. Dla nauczycieli będących emerytami i rencistami dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 5 % pobieranych przez nich emerytur i rent.

Grazzza05-03-2010 11:37:56   [#03]
Musisz poprosić ich o dochód za poprzedni rok. Na początku roku nasza księgowa wpisuje średnio po 1000 zł na łepka, a później koryguje - po dostarczeniu info od emerytek.
Bazia05-03-2010 11:42:56   [#04]

A jak to wygląda w praktyce? 

W regulaminie mam taki zapis i zastanawiam się czy to dobrze: 

a) Dla nauczycieli będących emerytami i rencistami zgodnie z art. 53 ust. 2 Karty Nauczyciela: - w wysokości 5% wszystkich pobieranych przez nich emerytur i rent  lub - 5% ze średniej obliczonej na podstawie złożonych informacji pisemnych (do końca lutego każdego roku) o pobieranej przez nich wysokości emerytur i rent lub - nie nalicza się odpisu w przypadku nieotrzymania żadnych informacji o pobieranych emeryturach lub rentach

fatalnie się wkleiło, próbowałam coś z tym zrobić


post został zmieniony: 07-03-2010 22:31:51
bosia05-03-2010 14:05:47   [#05]

w praktyce wyglada tak jak w przepisach

emeryci podają wysokość swoich emerytur

wysyłamy pisma z pp i pisemnie nam podają

Bazia05-03-2010 14:17:56   [#06]
A jak nie poda, to nie naliczacie i nie korzysta z funduszu?
bosia05-03-2010 14:41:29   [#07]

tu jest problem, bo on i tak korzysta

choć nie podał (mielismy takiego jednego)

Bazia05-03-2010 14:56:27   [#08]

A dlaczego ma korzystać z pomocy? Rozumiem wspólne imprezy ale reszta? Nie podaje danych do naliczenia, to i pewnie nie podaje średniej na członka rodziny. jak komisja socjalna ma ocenić jego sytuację materialną?

Bosiu, wklej wzór pisma jakie wysyłasz do emerytów lub wyślij mi na priva. Dzięki bardzo (wiem, że to zrobisz) :))))

DYREK05-03-2010 15:38:57   [#09]

odpis dla nauczycieli - emerytów

Art. 53 KN

2. Dla nauczycieli będących emerytami i rencistami dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 5% pobieranych przez nich emerytur i rent.

najlepiej na podstawie rozliczenia z PIT 40A lub na podstawie otrzymywanego przez nauczyciela odcinka emerytury

Zbieranie tych danych jest zgodne z przepisami ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, gdzie w art. 23 ust. 2 pozwala się na gromadzenie danych osobowych, jeśli są one konieczne dla zrealizowania uprawnienia lub obowiązku wynikającego z przepisu prawa.

Dokumentowanie naliczania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli - emerytów i rencistów

http://ksiegowosc.infor.pl/rachunkowosc/rachunkowosc-budzetowa/
79716,Dokumentowanie-naliczania-odpisu-na-ZFSS-
dla-nauczycieli---emerytow-i-rencistow.html

"Zgodnie z wyjaśnieniami udzielanymi przez przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu (pismo z 29 marca 2005 r., nr DE-3-339-7-05, z 27 kwietnia 2005 r., nr DPZN-WSW-KK-1801-114/05), informacje służące skalkulowaniu wysokości emerytur i rent nauczycielskich powinny opierać się na faktycznych danych na temat wysokości emerytury/renty (brutto), zebranych przez szkołę (inną oświatową jednostkę organizacyjną) naliczającą odpis na danego emeryta/rencistę."

i

http://www.solidarnosc.zgora.pl/oswiata?msgId=26


post został zmieniony: 05-03-2010 15:46:11
Bazia07-03-2010 00:05:25   [#10]
Czy zatem dla emeryta, który nie złożył stosownej informacji o wysokości pobieranej emerytury nie robicie odpisu, czy robicie go, wyliczając średnią z otrzymanych informacji o wysokości pobieranych rent i emerytur przez pozostałych uprawnionych emerytów w Waszych szkołach? A może nie naliczacie wcale? Ale czy w tym przypadku powinien korzystać z ZFŚS w pełnym zakresie, jeśli tak to dlaczego?
rzewa07-03-2010 07:59:47   [#11]
hm... bo prawo do korzystania z funduszu gwarantuje mu ustawa, ale... pracodawca ma prawo traktować go jak uprawnionego o najwyższych dochodach (o ile zapisze to w regulaminie)
DYREK07-03-2010 21:23:48   [#12]

http://www.znp.edu.pl/files/o_nas/KSEiR/Odpis_ZF%C5%9AS_2009.doc?short=

http://www.znp.edu.pl/files/o_nas/KSEiR/fundusz_socjalny_2008.doc?short=

bosia07-03-2010 21:54:23   [#13]
Bazia, to pismo mam na szkolnym komputerze-to jutro
Bazia07-03-2010 22:12:50   [#14]
Bardzo Wam dziękuję za pomoc, ale nadal mam mętlik, więc pozwolę sobie jeszcze popytać. Rzewa, to co napisałaś w #11 na pewno będzie ok dla nauczycieli czynnych, ale czy dla emeryta, dla którego nie naliczono odpisu? Dyrku, czy, Twoim zdaniem, można naliczać odpis na podstawie takich średnich wszystkim emerytom nauczycielom? Jeśli jeszcze ktoś zechciałby podzielić się ze mną jak to się robi w Waszych szkołach, będzie to dla mnie pomocne.
rzewa08-03-2010 06:49:22   [#15]

hm... nie rozumiem dlaczego to co napisałam nie może być dla emeryta?

Bazia08-03-2010 12:40:26   [#16]

Z informacji, które dostałam od dyrektorów innych szkół, wynika, że część z nich nie nalicza odpisu wcale dla nauczycieli emerytów, którzy nie złożą stosownych informacji o wysokości pobieranych rent lub emerytur i oni też nie korzystają z ZFŚS. Wydaje się to logiczne. Nauczyciel emeryt świadomie i na “własne życzenie” pomniejsza środki gromadzone na koncie ZFŚS, zatem można domniemywać, że nie jest zainteresowany. Ale umocowania w prawie takiego działania nie znajduję. A w innych szkołach nie naliczają a emeryt i tak korzysta.

Inaczej ma się sprawa z nauczycielami czynnymi. Dla nich, nawet wbrew ich woli, dokonuje się odpisu. Jeśli nie złoży nauczyciel czynny informacji o dochodach, to wtedy, zgodnie z zapisem zawartym w regulaminie, traktowany jest jako uprawniony o najwyższych dochodach.

Moje wątpliwości dotyczą tylko emerytów. Nie wiem, co zrobić w sytuacji, kiedy emeryt odmawia złożenia informacji o dochodach? Nie wiem, czy mu naliczyć, jak mu naliczyć, czy może korzystać z funduszu, jeśli nie ma dla niego odpisu. Chcę to zrobić zgodnie z prawem, ale nie wiem jak! Dlatego Was pytam: jak to robicie u siebie?

rzewa08-03-2010 13:18:34   [#17]

nie naliczać

może korzystać z funduszu

traktować jak każdego uprawnionego o najwyższych dochodach = korzysta tylko wówczas, gdy coś jest dla wszystkich a nie na wniosek - np udział w imprezie kulturalnej

DYREK08-03-2010 19:41:41   [#18]

w/g mnie

jeżeli odmawia dostarczenia informacji o wysokości emerytury lepiej jest naliczyć w/g średniej obowiązującej w danym województwie (generalnie naliczamy zgodnie z PIT 40A)

ma on prawo złożyć wniosek o udzielenie świadczeń z zfśs (czy otrzyma - zależy to od zapisów w Waszym regulaminie)

traktować go zgodnie z Waszym regulaminem

Bazia08-03-2010 20:27:36   [#19]
Dyrku, jeśli naliczę z tych średnich chociaż jednemu emerytowi, to już nigdy nikt nie da mi informacji o wysokości swojej emerytury. Zwykle  średnie na Mazowszu są wyższe od tych w mojej gminie. Jeśli więc mogłabym z jakiegoś nieznanego mi powodu tak naliczyć jednemu czy dwom emerytom, to może mogę też wszystkim i wtedy problemu by nie było. Nie znajduję jednak uzasadnienia do takiego naliczania.
Adaa08-03-2010 20:57:48   [#20]

ja bym sie troszke tu spierała co do tego "nie naliczać" , jesli nie pokaże ile ma emerytury

mozna się wpakować w  kłopoty

pracodawca moze skorzystać z opcji zapytania ZUS o wysokość pobieranej emerytury

pozwala na to ustawa o ochronie danych osobowych :


Art. 23. 1. Przetwarzanie danych jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy:

1) osoba, której dane dotyczą, wyrazi na to zgodę, chyba że chodzi o usunięcie dotyczących jej danych,

2) jest to niezbędne dla zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa,

3) jest to konieczne do realizacji umowy, gdy osoba, której dane dotyczą, jest jej stroną lub gdy jest to niezbędne do podjęcia działań przed zawarciem umowy na żądanie osoby, której dane dotyczą,

4) jest niezbędne do wykonania określonych prawem zadań realizowanych dla dobra publicznego,

5) jest to niezbędne dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez administratorów danych albo odbiorców danych, a przetwarzanie nie narusza praw i wolności osoby, której dane dotyczą.

2. Zgoda, o której mowa w ust. 1 pkt 1, może obejmować również przetwarzanie danych w przyszłości, jeżeli nie zmienia się cel przetwarzania.

3. Jeżeli przetwarzanie danych jest niezbędne dla ochrony żywotnych interesów osoby, której dane dotyczą, a spełnienie warunku określonego w ust. 1 pkt 1 jest niemożliwe, można przetwarzać dane bez zgody tej osoby, do czasu, gdy uzyskanie zgody będzie możliwe.

4.9)  Za prawnie usprawiedliwiony cel, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, uważa się w szczególności:

1) marketing bezpośredni własnych produktów lub usług administratora danych,

2) dochodzenie roszczeń z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.



DYREK08-03-2010 21:18:18   [#21]

jest  art. 53.2 KN i pismo wyjaśniające MEN (#9) + Wasz regulamin  

warto w regulaminie zfśs nałożyć na uprawnionych (w tym emerytów) ubiegającego się o świadczenie obowiązek przedstawienia rocznego zeznania podatkowego

nie należy ustalać najniższej wypłaty w przypadku braku udokumentowania sytuacji socjalnej

i wtedy jest sprawa jasna

emeryt nie dostarcza PIT 40A - nie naliczasz - nie otrzymuje świadczenia (nie pokazał PIT -ów)

zobacz wątek:
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=37650

jeżeli nie masz w regulaminie zapisów o konieczności dostarczenia PIT, to

emeryt nie dostaczy PIT 40 - nie naliczysz - emeryt ma prawo złożyć wniosek o świadczenie - wypłacisz najniższe

dlatego napisałem, że (w/g mnie) lepiej naliczyć w/g średniej niż wcale

zapytanie w ZUS, to dobry ponysł:-)


post został zmieniony: 08-03-2010 21:20:16
Bazia08-03-2010 23:32:45   [#22]
Pomysł Adyy też mi się podoba. Wszyscy mi pomogliście. Dziękuję.
link12325-03-2010 16:55:56   [#23]
Podnoszę wątek emeryci - ZFŚS. Sprawa dotyczy problemu świadczenia urlopowego. Czy dyrektor może odmówić przyznania pomocy z funduszu emerytowi - były pracownik administracji? Naturalnie Fundusz działa w oparciu o Regulamin, w którym nie może być zapisu o wyłączeniu jakiegokolwiek pracownika /emeryta/ z pomocy. rzecz w tym, że nauczyciele otrzymują z mocy prawa świadczenie urlopowe, pracownicy AiO tzw. dofinansowanie wypoczynku i w związku z tym emeryci domagają się również pomocy na "wakacje". Ja stoję na stanowisku: zapomoga losowa - tak!, trudna sytuacja materialna - tak! pomoc innego typu dla emeryta - nie! Dodam, że emeryci składają wnioski o pomoc w związku ze świetami i zgodnie z progami dochodu - wynik złożenia wcześniej oświadczeń - otrzymują pomoc na takim samym poziomie jak nauczyciele i pracownicy czynni. Jak rozwiązujecie takie problemy?
DYREK25-03-2010 17:42:55   [#24]

świadczenie urlopowe nauczycieli i świadczenia z zfśs, to różne bajki

nauczyciele mają prawo do:

- świadczenia urlopowego - ustawa KN

- świadczeń z zfśs - ustawa o zfśs

pracownicy, emeryci i inne uprawnione osoby mają prawo tylko do świadczeń z zfśs (ustawa o zfśs) 

dyrektor szkoły administrujący środkami zfśs nie może ich wydatkować niezgodnie z regulaminem zakładowej działalności socjalnej, ale postanowienia regulaminu nie mogą być sprzeczne z ustawą

ustawa nie przewiduje możliwości różnicowania świadczeń w/g kryterium  zatrudnienia lub przebywania na emeryturze

ustawa przewiduje przyznawanie świadczeń tylko według kryterium socjalnego, to jest uzależniającego przyznawanie ulgowych usług i świadczeń wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu

dyrektor przyznaje świadczenia w uzgodnieniu ze ZZ

 

art. 12a ustawy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych stanowi, że kto będąc pracodawcą lub będąc odpowiedzialnym w imieniu pracodawcy, za wykonywanie przepisów ustawy, nie wykonuje przepisów ustawy albo podejmuje działania niezgodne z przepisami ustawy, podlega karze grzywny

1. Dysponowanie przez pracodawcę środkami ZFŚS, bez uzgodnienia z zakładowymi organizacjami związkowymi, uprawnia te organizacje do żądania przekazania przez pracodawcę na rzecz funduszu rozdysponowanych kwot (art. 8 ust. 2 i 3 ustawy o ZFŚS). (wyrok SN z 19 listopada 1997r., I PKN 373/97, OSNP 1998/17/507).

2. Pracodawca administrujący środkami ZFŚS nie może ich wydatkować niezgodnie z regulaminem zakładowej działalności socjalnej, którego postanowienia nie mogą być sprzeczne z zasadą przyznawania świadczeń wg Kryterium socjalnego, to jest uzależniającego przyznawanie ulgowych usług i świadczeń wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. (wyrok SN z 20 sierpnia 2001r., I PKN 579/00, OSNP 2003/14/331).


post został zmieniony: 25-03-2010 17:45:29
Wioleta D25-03-2010 22:41:29   [#25]
U nas emeryci korzystają tak samo jak wszyscy pracownicy - łącznie z "wczasami pod gruszą"...
link12326-03-2010 10:57:36   [#26]
no właśnie: U nas emeryci korzystają tak samo jak wszyscy pracownicy - łącznie z "wczasami pod gruszą"... - gdzie tutaj jest kryterium socjalne??? chyba, że ja tutaj czegoś nie rozumiem...
Ala26-03-2010 12:37:46   [#27]

chyba sformułowanie jest mylące

Wioleta napisała, że korzystają a powinna napisać, że mają prawo skorzystać, jeśli spełniają kryterium socjalne ;-)

link12326-03-2010 13:11:21   [#28]

ja natomiast zastanawiam się czy w przypadku emeryta mozna użyć terminu "dofinansowanie wypoczynku". Problem w moim pojęciu wiąże się z tym, że pracownik korzysta z urlopu, który otrzymuje . Czy w przypadku emeryta możemy mówić o dofinansowaniu wczasów? Czy to jest zgodne z ustawą?

 

EwaBe26-03-2010 13:47:18   [#29]

wczasy pod gruszą

Czy można nauczycielom wypłacać wczasy pod gruszą?

wykroczenia przeciw ZFŚS

Wioleta D26-03-2010 14:33:06   [#30]
No może faktycznie źle sformułowałam, ale chyba rozumie się samo przez się , że muszą spełniać kryterium socjalne. Odniosłam się tylko do #23 -  " rzecz w tym, że nauczyciele otrzymują z mocy prawa świadczenie urlopowe, pracownicy AiO tzw. dofinansowanie wypoczynku i w związku z tym emeryci domagają się również pomocy na "wakacje". Ja stoję na stanowisku: zapomoga losowa - tak!, trudna sytuacja materialna - tak! pomoc innego typu dla emeryta - nie!" - Napisałam więc, że u nas korzystają także w czasów pod gruszą. Wszyscy pracownicy łącznie z emerytami składają oświadczenie o dochodach z PIT -u. W regulaminie mamy określone kwoty dofinansowania w zależności od dochodów na jednego członka rodziny. Jak wpłynie podanie jest rozpatrywane normalnie jak dla każdego pracownika, kiedyś mieliśmy inaczej w regulaminie , ale ZZ zakwestionowały właśnie ten punkt dotyczący emerytów. 
DYREK26-03-2010 17:36:32   [#31]

link123

zgodne z ustawą

emeryt nie ma urlopu ale ma prawo do dofinansowania do wypoczynku (wiele zakładów organizuje wczasy dla swoich emerytów)

podobnie jak nauczyciel w czasie przerwy światecznej (okres Bożego Narodzenia lub Wielkanocy) nie ma urlopu ale może wystąpić o dofinasowanie do wypoczynku organizowanego w tym czasie

ustawa o zfśs art.2 :

http://www.pwsz.nysa.pl/~zfss/index_pliki/ustawa.pdf

i

"1. Usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej i sportowo-rekreacyjnej - pod tym pojęciem mieści się:

  • wypoczynek organizowany przez zakład pracy,
  • wypoczynek organizowany przez pracownika lub inne osoby uprawnione we własnym zakresie (tzw. wczasy pod gruszą),
  • obozy i kolonie dla dzieci i młodzieży,
  • imprezy kulturalne (przedstawienia teatralne i operowe, seanse kinowe, występy artystyczne) oraz zakup biletów i wejściówek na takie imprezy,
  • imprezy sportowe, turnieje, zakup karnetów na basen, siłownię, aerobik, itp.; "

http://www.firma.egospodarka.pl/41043,Srodki-ZFSS-tylko-na-dzialalnosc-socjalna,1,47,1.html

link12326-03-2010 20:57:30   [#32]
Dyrku zgodnie z interpretacją,  dofinansowanie wypoczynku dla emerytów powinno odbywać się na takich samych zasadach i  jak dla pracowników - kryterium dochodowości. Jednak każdy z nas odpowiada za wydatkowanie środków  funduszu - podejmuje decyzję: przyznania lub odmowy pomocy. Budżet funduszu dzielimy wg "ważności" wydatków zgodnie z Ustawą: świadczenie urlopowe - z automatu - dla nauczycieli, dalej dofinansowanie wypoczynku - AiO, dzieci,zapomogi losowe i po wnikliwym liczeniu dochodzimy do wniosku, że nie mamy środków na dofinansowanie wypoczynku dla emerytów. Nie wiem czy dobrze postępuję, ale przydzielam w pierwszej kolejności pomoc losową dla ludzi - zakup opału, szczególnie, kiedy niektórzy pracownicy są naprawdę w trudnej sytuacji życiowej, uważam, że o dofinansowaniu wypoczynku trzeba myśleć na końcu. Czy uzasadnienie dotyczące nie przyznania dofinansowania wypoczynku emerytów z powodu braku środków na ten cel /przy zrealizowaniu dofinansowania dla nauczycieli i AiO/ jest zgodne z prawem?

post został zmieniony: 26-03-2010 20:57:52
DYREK26-03-2010 21:39:37   [#33]

zapomnij o świadczeniu urlopowym nauczycieli - nie reguluje tego ustawa o zfśs i Wasz regulamin zfśs

wniosek o dofinansowanie z zfśs wypoczynku może złożyć:

- nauczyciel (to że otrzymał świadczenie urlopowe z KN nie pozbawia go prawa do świadczenia z zfśs)

- pracownik niepedagogiczny

- emeryt, rencista i inne usoby uprawnione (np. wdowa po zmarłym pracowniku)

dalej decyduje Wasz regulamin i Wasz plan wydatków z zfśs

przy niewystarczających środkach dofinasowanie do wypoczynku może być np. raz na dwa lata (odpowiedni zapis w regulaminie)

dotyczy wtedy wszystkich: nauczycieli, pracowników i emerytów (jednakowe zasady)

przy takim zapisie - nauczyciel każdego roku otrzyma świadczenie urlopowe z KN i dodatkowo co dwa lata dofinasowanie do wypoczynku z zfśs

- pracownik i emeryt otrzyma tylko co dwa lata dofinasowanie do wypoczynku

 

Czy uzasadnienie dotyczące nie przyznania dofinansowania wypoczynku emerytów z powodu braku środków na ten cel /przy zrealizowaniu dofinansowania dla nauczycieli i AiO/ jest zgodne z prawem?

nie jest zgodne z prawem

DYREK26-03-2010 21:44:11   [#34]

"Nauczyciel może otrzymać w danym roku szkolnym dwa świadczenia - świadczenie urlopowe na podstawie przepisów KN oraz dopłatę do wypoczynku zgodnie z przepisami ustawy o ZFŚS. Obydwa świadczenia są bowiem od siebie niezależne."

z: http://www.fzz.org.pl/index.php?option=com_content&view=a
rticle&catid=2%3Aaktualnoci&id=513%3Awiadczenie-urlopowe-nauczycieli-&Itemid=54

malchow26-03-2010 21:52:42   [#35]

Do Dyrka

mam pytanie: na jakiej podstawie można "żądać" od czynnego nauczyciela przdstawienia

PIT-u podczas ubiegania się przez niego o świadczenie z ZFŚS?

Przypuszczam, że już to gdzieś był. Proszę tylko o wskazówkę gdzie szukać.

Z góry dziękuję:)

Ala26-03-2010 21:54:42   [#36]

na podstawie regulaminu ustalonego w danym zakładzie pracy

regulamin podlega uzgodnieniu ze związkami zawodowymi

link12326-03-2010 21:55:39   [#37]

Naturalnie, świadczenie urlopowe i dofinansowanie dla nauczycieli - to niezależne świadczenia.

Pozostają jeszcze dzieci pracowników,o których nie napisałeś.

przy niewystarczających środkach dofinasowanie do wypoczynku może być np. raz na dwa lata (odpowiedni zapis w regulaminie)

a co taki zapis ma wspólnego z Kryterium socjalnym??? nie wiem, czy to jest zgodne z prawem - nie ma środków, to trzeba dzielić zgodnie z Kryterium socjalnym

Gdzie jest napisane,że wszyscy wnioskodawcy muszą otrzymac pomoc???


post został zmieniony: 26-03-2010 21:57:21
malchow26-03-2010 21:58:04   [#38]

do Ala

mam nadzieję, że to informacja dla mnie. Dziękuję:))

Ala26-03-2010 22:02:09   [#39]
tak :-)
DYREK26-03-2010 22:08:03   [#40]

malchow

wątek: Pilne... Fundusz Socjalny a PIT

 

link123

 rób co uważasz za stosowne, Ty decydujesz i odpowiadasz :-)

 

 

link12326-03-2010 22:16:32   [#41]

Dyrek ja pytam, ponieważ emeryci dosłownie mnie atakują, mobingują. Regulamin 

mam tak napisany, że dofinansowania wypoczynku dla emerytów nie wyklucza,ale też nie gwarantuje!!!. Dlaczego wnioskodawca - każdy ma otrzymać pomoc? Ciekaw jestem,w ilu szkołach płacicie dofinansowanie dla emerytów do wypoczynku

Tylko w pewnych przypadkach świadczenie z zfśs moze nabrać charakteru roszczeniowego, np. w sytuacji, gdy pracodawca odmawia jego przyznania, uzasadniając to pozasocjalnymi względami, podczas gdy osoba uprawniona, ubiegająca się o świadczenie, spełnia przewidziane w regulaminie kryteria dochodowe oraz pracodawca posiada środki pieniężne ZFŚS na realizację tego rodzaju świadczeń.

Jak nie ma środków - trzeba ciąć wydatki zgodnie z kryterium socjalnym - z moich obserwacji emeryci, przynajmniej niektórzy - samotni , nie należą do najuboższych.

Sorry trzeba pomagać potrzebującym pomocy, a nie dofinansowywać podróży do ciepłych krajów


post został zmieniony: 26-03-2010 22:25:24
DYREK26-03-2010 22:41:59   [#42]

w/g mnie musicie ponownie przeanalizować Wasz regulamin (w tym plan finansowy zfśs) i dostosować go do posiadanych środków

zobacz:

http://www.kadryonline.pl/temat_tygodnia/zfss_w_2009_r._jak_dysponowac_srodkami_funduszu__-1156.html

 

 

 

malchow27-03-2010 09:29:28   [#43]

Dyrku

dziękuję i zapraszam na uśmiechniętą niedzielna kawę:)

DYREK27-03-2010 21:28:07   [#44]
:-)
link12327-03-2010 22:27:20   [#45]

Dyrku, bardzo dziękuję za pomoc. Czytam wszystko i analizuje. Problem polega na tym o czym napisałes:

w/g mnie musicie ponownie przeanalizować Wasz regulamin (w tym plan finansowy zfśs) i dostosować go do posiadanych środków

W każdym planie zostawiasz bufor na pomoc losową, zapomogi itp. Dostanie jeden - złoży wniosek - bo się dowie od księgowej, że są środki i zaraz mam kolejkę po zapomogi bezzwrotne. Środków zaczyna brakować i nie użyjesz wtedy stwierdzenia: "kryterium socjalne" tylko poprostu dla kogoś zabraknie. No i się zaczyna gadanie...Dostał ten, kto wcale nie jest w trudnej sytuacji. Ten fundusz powinien być zlikwidowany!!!!

DYREK28-03-2010 16:32:30   [#46]

wątek: Socjalny do pensji - co o tym sądzicie?

w/g mnie tak lepiej:

1. nauczyciele i pracownicy niepedagogczni otrzymują świadczenie urlopowe (np. 2009r. to 1000,04 zł)

Świadczenie urlopowe to pewna kwota pieniężna wypłacana raz w roku pracownikom, którzy udają się na urlop wypoczynkowy trwający minimum 14 kolejnych dni.

2. różnica między odpisem dla nauczycieli, a ich świadczeniem urlopowym wliczona do pensji

    (np. 2009r.      2.395,65 zł - 1000,04 zł = 1395,61     netto miesięcznie 77,53 zł)

 3. emeryci niepedagogiczni i emerytowani nauczyciele - tym państwu już dziękujemy,

     a 5% pobieranych przez nauczycieli emerytur i rent doliczone do ich emerytur lub rent


post został zmieniony: 28-03-2010 16:34:59
link12329-03-2010 17:16:43   [#47]

Dyrku tylko Ty jesteś w stanie rozwiać moje wątpliwości... Sprawa dotyczy interpretacji - ustawa o zfśs art.2 :

1) działalność socjalna – usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku

Powyżej podałem dokładny cytat z Ustawy - interpretacja podana przez Ciebie Dyrku -#31 jest bardzo szeroka, czy jest na to jakiś wyrok SN rozszerzający tak szeroko ww. zapis : usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku? Bo jeśli usługi, to do rozliczenia konieczna jest faktura.


post został zmieniony: 29-03-2010 17:18:19
DYREK29-03-2010 19:30:57   [#48]

Nie znam wyroku sądu.

Wyjaśnienie z #31 jest z:

http://www.firma.egospodarka.pl/41043,Srodki-ZFSS-tylko-na-dzialalnosc-socjalna,1,47,1.html

 

Wszystko zależy od zapisów w Waszym regulaminie (faktura) .

Zobacz: http://www.firma.egospodarka.pl/44242,Wczasy-pod-grusza-kiedy-doplata,1,47,1.html

"Jeśli chodzi o wczasy pod gruszą, to standardowo wymagają one od zainteresowanego przedstawienia rachunków czy faktur poświadczających zapłatę za hotel, pensjonat czy całe wczasy. Dopiero potem pozwalają na wypłatę dofinansowania. Prawdopodobnie tak właśnie jest w opisanym zakładzie. Skoro tak, to bez rachunków nie można emerytowi przyznać pieniędzy. Rzadko się zdarza, że regulamin socjalny dopuszcza dopłatę zfśs do wczasów pod gruszą bez konieczności rozliczenia ich kosztów przez osobę uprawnioną."

W naszym regulaminie nie ma zapisów o konieczności przedstawienia faktur.


post został zmieniony: 29-03-2010 19:36:25
link12329-03-2010 21:03:48   [#49]

Dyrku bardzo ci dziękuję- po raz kolejny. Ten artykuł: http://www.firma.egospodarka.pl/41043,Srodki-ZFSS-tylko-na-dzialalnosc-socjalna,1,47,1.html 

bardzo szeroko interpretuje zapis art. 2 Ustawy. Mam poważne wątpliwości, czy nie jest to nadinterpretacja dlatego poszukuję wyroku sądu, który potwierdzałby taką linię orzecznictwa. W każdym razie bardzo dziękuje za pomoc

dyrlo30-03-2010 08:41:53   [#50]

Qrka wodna - kto Waszym zdanie odpowiada za źle wypełnione oświadczenie o dochodach?

Mam trzy pracownice, które źle wypełniły oświadczenie o dochodach (zawyżyły sobie dochód - wpisały źle w rubryczki) i złożyły wniosek o pomoc socjalną.

Na podstawie złożonych oświadczeń przyznałam zgodnie z regulaminem pomoc finansową i tu się pojawił problem bo czwarta pani, która dobrze powypełniała dostała więcej no to zaczęły porównywać i .... no wiecie !!!!

Co robić - przyznane, wypłacone i co ???

strony: [ 1 ][ 2 ]