Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konsultacja OSKKO - regulamin konkursu na stanowisko dyrektora
strony: [ 1 ][ 2 ]
beera29-01-2010 08:21:41   [#01]

 Zanim dotrze do nas ten pakiet 8 rozporządzeń, na którymi na pewno trzeba bedzie posiedzieć, dla rozrywki pewnej wklejam konsultację regulaminu na stanowisko dyr.

Byc może jest to moment, w którym po raz kolejny mozna powiedziec, ze nam się nie podoba samo rozporzadzenie o wymaganiach;)

zapraszam do dyskusji:

Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły

(wersja skierowana do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych)

Treść projektu rozporządzenia

Treść uzasadnienia
AnJa29-01-2010 09:00:17   [#02]

par.1
Nie rozumiem tego: "4. W przypadku konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły lub placówki, prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, informację o ogłoszeniu konkursu zamieszcza się również na stronie Biuletynu Informacji Publicznej właściwego dla siedziby przedszkola, szkoły lub placówki kuratorium oświaty."

Co to znaczy BIP własciwy dla siedziby przedszkola itp? Jaka jest rola KO tutaj? Na jego BIP musi być, czy moze byc? Co to jest placówka KO?

par.6.
-W jaki sposób technicznie w głosowaniu tajnym można wstrzymac sie od głosu?Może można- ale nie umiem wyobrazić sobie takiej sytuacji- że nie wypełni kartki wcale lub nie odda do liczenia  Nie slyszałem o takim czymś- zdarza sie natomiast, ze glosujący oddaje głos nieważny: pustą kartkę lub z więcej niż 1 wyborem.
Intencją było usunięcie której z form wymigiwania sie członka komisji od odpowiedzialności?

-Są  2 wiekszości,  w zależności od tury głosowania: bezwzględna i zwykła. Dla mnie przerost formy, winna byc zawsze bezwzgledna, ale niech tam.Ale jest i zapis:

5.Jeżeli do konkursu został dopuszczony jeden kandydat, konkurs jest rozstrzygnięty, jeżeli uzyskał on większość głosów.

Którą wiekszość? Z kontekstu wynika, ze bezwzględną, ale to trzeba napisac , jesli już się aż tak komplikuje procedury.

par.8. Strasznie mi sie to mnożenie bytów w postaci angażowania organu stanowiacego, w sumie nie wiedzieć po co, bo rozpatruje oczywiste oczywistosci formalne, nie podoba- no, ale jeśli nie ma KO w procesie, to faktycznie jakaś kontrola nad wójtem byc powinna, choćby tak papierowa jak zwykle w gminach jest.

co do propozycji Asi - nie wiem, pewnie mozna, ale odpowiedź jest oczywista: ten temat dotyczy innego rozporządzenia i nie podlega konsultacji. I se jeszcze pomyślec mogą, ze czytać nie umiemy;-)


post został zmieniony: 29-01-2010 09:03:05
beera29-01-2010 09:23:30   [#03]

placówka KO, to delegatura, albo oddział zamiejscowy

a co do tego BIPu  "własciwego..." trzeba by było chyba przeczytac Ustawe o informacji


post został zmieniony: 29-01-2010 09:24:24
foki29-01-2010 09:37:36   [#04]

USTAWA

z dnia 7 września 1991 r.

o systemie oświaty

Art. 5c. W przypadku szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, zadania i kompetencje organu prowadzącego określone w:

1) art. 5 ust. 9, art. 7a ust. 4 i ust. 6 pkt 4, art. 7c ust. 1 pkt 4, art. 7d, art. 36a ust. 12, art. 58 ust. 6, art. 59 ust. 1 oraz art. 62 ust. 1 i 5 - wykonuje odpowiednio: rada gminy, rada powiatu, sejmik województwa;
2) art. 5 ust. 7, art. 36 ust. 2, art. 36a ust. 1, 4-6, 10, 12 i 14, art. 38 ust. 1, art. 39 ust. 4a i 5, art. 62 ust. 6 oraz art. 71c ust. 1 - wykonuje odpowiednio: wójt (burmistrz, prezydent miasta), zarząd powiatu, zarząd województwa;
3) art. 7 ust. 1d, art. 34 ust. 2, art. 34a, art. 37 ust. 1, art. 39 ust. 6, art. 41 ust. 3, art. 58 ust. 3, art. 59 ust. 3 i 4, art. 67a ust. 3, 5 i 6, art. 71b ust. 2b oraz art. 77 ust. 6 - wykonuje odpowiednio: wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta, marszałek województwa.
a teraz z ww. projektu

2. W przypadku publicznego przedszkola, publicznej szkoły lub placówki, prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, przewodniczący komisji niezwłocznie powiadamia o wynikach konkursu organ wykonawczy (czytaj wójt, burmistrz etc) jednostki samorządu terytorialnego oraz przekazuje temu organowi dokumentację. Organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego wydaje opinię co do prawidłowości postępowania konkursowego i przekazuje dokumentację wraz z opinią organowi stanowiącemu ( czytaj Rada Gminy , Powiatu etc) jednostki samorządu terytorialnego.

3. Organ prowadzący publiczne przedszkole, publiczną szkołę lub placówkę, a w przypadku publicznego przedszkola, publicznej szkoły lub placówki prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego – organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, zatwierdza konkurs albo unieważnia konkurs i zarządza ponowne jego przeprowadzenie

W art 5c ustawy poszukuję korelacji pomiędzy wymienionymi organami a projektem regulaminu.

AnJa29-01-2010 09:39:09   [#05]

mozliwe- nie widzialem jeszcze żeby takie cuś BIPa miało jednak- i chyba nie moze  nawet bo przecież to niesamodzielne jest- ale to faktycznie rzeba mieć pojęcie jakieś, a ja nie mam

z tym własciwym to wg mnie bład redakcyjny może byc- powinno być BIP organu prowadzącego właściwego dla przedszkola itp

nie wykluczam też, ze zjedzono tam słowo nie, a zapis powinien brzmieć " W przypadku konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły lub placówki,  nie prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, informację o ogłoszeniu konkursu zamieszcza się również na stronie Biuletynu Informacji Publicznej właściwego dla siedziby przedszkola, szkoły lub placówki kuratorium oświaty. Informacja o ogłoszeniu konkursu może być również zamieszczona w dzienniku o zasięgu wojewódzkim."

wtedy  miałoby to jakiś sens- np. konkurs na dyrka szkoły leśnej powinien byc również na BIP gminy czy powiatu i KO gdzie ta szkoła jest 

 

AsiaJ29-01-2010 09:40:05   [#06]

Biuletynu Informacji Publicznej właściwego dla siedziby przedszkola, szkoły lub placówki kuratorium oświaty

Ja rozumiem,że chodzi o BIP właściwego OP dla przedszkola, szkoły lub placówki itp.

Bo wlaśnie na stronach BIPu są zamieszczane ogłoszenia o konkursach oraz ich rozstrzygnięcia. 


post został zmieniony: 29-01-2010 09:41:15
AnJa29-01-2010 09:51:08   [#07]

BINGO!

z uzasadnienia: a ponadto, w zależności od tego czy organem prowadzącym dane przedszkole, szkołę lub placówkę jest jednostka samorządu terytorialnego czy inny organ – również odpowiednio, na stronie Biuletynu Informacji Publicznej właściwego kuratorium oświaty oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej organu prowadzącego.

czyli połknięto nie

Gaba29-01-2010 11:28:38   [#08]

nie znam się na BIP, jest tutaj dalej tak wiele interpretacyjnej dowolności, może rzeczywiście zaprosić prawdziwego specjalistę na jakies nasze spotkanie... 

- ja się przyglądam wymaganiom papierowym, aż strach, jak się lista rozbudowała... hoho. Także osoby, które się urodziły po np. 1980 mają oświadczenie złożyć, że nie były TW? A te, co juz dyrektorowały - to składają ponownie?


- czytam to bez wyraźnego zrozumienia.

ola 1329-01-2010 21:44:52   [#09]

Przeczytałam, albo raczej usiłowałam przeczytać ze zrozumieniem, stąd mam pytanie:

Jaki jest skład komisji - ile osób, skąd pochodzą tzn ZZ, KO, RP, OP itp itd

Czy jeżeli jest kilku kandydatów, to komisja przesłuchuje ich jednocześnie - jak w jaka to melodia? Czy najpierw wchodzi kandydat nr 1 potem nr 2 ... A głosowanie na końcu?

Jest aż 15 dokumentów, które należy złożyć i mam takie same wątpliwości jak Gaba, a zabrakło zaświadczenia lekarskiego o zdolności ....

I jeszcze jedna wątpliwość par. 8 pkt 3:
... , zatwierdza konkurs albo unieważnia konkurs i zarządza ponowne jego przeprowadzenie w razie stwierdzenia:
1) nieuzasadnionego niedopuszczenia kandydata do postępowania konkursowego;
2) przeprowadzenia przez komisję postępowania konkursowego bez wymaganego udziału 2/3 jej członków;
3) naruszenia tajności głosowania, z zastrzeżeniem § 4 ust. 1 i § 6 ust. 4 i 5;
4) innych nieprawidłowości, które mogły mieć wpływ na wynik konkursu.

Albo ja mam coś z logiką albo coś tu jest nie tak z przecinkami, bo ja rozumiem to tak, że zatwierdza gdy zajdą pkt 1-4 i unieważnia, gdy zajdą pkty 1-4.

Może jak przeczytam na głos, to wtedy do mnie więcej dotrze.

beera29-01-2010 23:07:58   [#10]
zrobie może te nasze typowe tabelki, to będzie nam łatwiej to konsultować. Jak dam radę, to jeszcze dziś, a jak nie - jutro:)
beera30-01-2010 11:15:27   [#11]

NO to zaczynamy regularną konsultację:

Projekt z 16 października 2009 r


Uwagi Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej do projektu ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia … 2010 r.w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły lub placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej

UWAGI SZCZEGÓŁOWE DO PROJEKTU ROZPORZĄDZENIA

Zapis projektu

Uwagi OSKKO











Uwagi dodatkowe

1.


Proponuję tak:

Uwagi proszę formułować w ten sposób - zapis projektu i pod spodem Uwaga forumowicza.

I bardzo szukamy, kogos kto się zaopiekuje ta konsultacją - może Ty, Andrzej?

Mamy zaraz pakiet 8 rozporządzeń, musimy sie podzielić ta robotą- szukamy chętnych chętnych:)



post został zmieniony: 30-01-2010 11:18:22
AnJa30-01-2010 11:29:09   [#12]

ok - popróbuję

 

hanabi31-01-2010 12:29:37   [#13]
mnie tak na gorąco, nie podoba sie, że organ może opublikować ogłoszenie o konkursie w prasie o zasięgu wojewódzkim, co w praktyce może oznaczać, że nie ukaże się nigdzie poza BIP-ami, a z tymi  bywa bardzo różnie, i stroną KO
post został zmieniony: 31-01-2010 12:30:18
sylwia31-01-2010 12:51:52   [#14]

"może" to bardzo dobre rozwiązanie

w konkursie i tak startują osoby zainteresowane które na bieżąco przeglądają BIP

ogłoszenie w prasie to BARDZO DUŻE koszty

moim zdaniem zbędne

hanabi31-01-2010 16:38:44   [#15]

pod warunkiem , że BIP jest prowadzony rzetelnie

zna wiele przykładów, że nie;(

ogłoszenie w prasie to 1000-1500 zlotych, to są bardzo duże koszty? na dodatek raz na kilka lat?

uważam, że ta sytuacja spowoduje, ze starować rzeczywiście będą tylko " zainteresowani" znaczy sami swoi;(

 


post został zmieniony: 31-01-2010 16:43:14
sylwia31-01-2010 17:41:06   [#16]

.


post został zmieniony: 31-01-2010 17:43:40
hanabi31-01-2010 17:46:15   [#17]

a czemu dajesz 6 oddzielnych ogloszeń?

w jednym ogloszeniu mozna napisać:

wójt ,/burmistrz/prezydent ogłasza konkurs na stanowsika dyrektorów szkół:

1.

2.

...

 

w obecnej sytuacji gdy w komisji większość komisji jest po stronie OP...

i tak będą to sami swoi

w takim razie po co utrzymywac fikcję i wydawać bezsensownie pieniądze? niech organ ma prawo  wskazać, ale równiez obowiązek rozliczać,kogoś posadzonego z jęgo poręczenia na stołku dyrektorkim

 

 

widzę, że usunąłeś swój post;)


post został zmieniony: 31-01-2010 17:46:49
julka0431-01-2010 20:27:39   [#18]

§ 2.

Organ prowadzący publiczne przedszkole, publiczną szkołę lub placówkę wyznacza przewodniczącego komisji konkursowej, zwanej dalej „komisją”, który kieruje jej pracami.

§ 3.

2. Posiedzenie komisji odbywa si

3. Prace komisji s

UWAGI:

skoro jest mowa o komisji powoływanej przez PO, to należałoby  dokładnie określić jej skład ilościowy i jakościowy (ile osób i kto).

U nas komisję powołuje wójt, jest jej przewodniczącym i kieruje pracami i do niego nalezy decydujący głos w przypadku "remisu". Nie bardzo więc mogę zrozumieć  zapis w par. 2 Kto jest w koncu OP, kto komisją a kto jej przewodniczącym. Może decyduje o tym Rada Gminy? Czy wójt może wyzanaczać siebie samego na przewodniczącego???? Może wypadałoby te zapisy  uściślic, OP tzn, że kto ? wójt, sekretarz, przewod RG czy cala rada. Nie rozumiem.

Trzeba tyle oświadczeń. Mam nadzieję, że ich  wzory  będą załącznikami do rozporządzenia, bo tak wogóle to , gdzie ich szukać. Skoro "oświadczenia" to jak sama nazwa wskazuje sama je wypelniam, czyli oświadczam pod grożbą kary za podanie nieprawdziwych danych.

Z BIP-em sie zgadzam. Każdy organ ma swój biuletyn i w aktualnościach zamieszcza ogłoszenia, jak nadgorliwy to jeszcze w gazecie, najlepiej, takiej, ktora jest za darmo.

1. Przewodniczący komisji ustala termin i miejsce posiedzenia komisji, o czym powiadamia na piśmie członków komisji oraz kandydatów, nie później niż na 7 dni przed terminem posiedzenia. ę nie później niż w ciągu 14 dni roboczych od upływu terminu składania ofert przez kandydatów, wskazanego w ogłoszeniu konkursu. ą prowadzone, jeżeli w posiedzeniu bierze udział co najmniej 2/3 jej członków.
hanabi31-01-2010 20:33:15   [#19]

mariam

skład komisji określa UoSO

oprócz lektury UoSO zajrzyj do ustawy o samorządzie


post został zmieniony: 31-01-2010 20:44:12
sylwia31-01-2010 21:02:43   [#20]
Już wiesz hanabi co miałam na myśli ;-)))
AnJa03-02-2010 18:19:30   [#21]

kicha- rozformatowało sie na maksa- spróbuję jeszcze raz


post został zmieniony: 03-02-2010 18:20:45
AnJa03-02-2010 18:32:47   [#22]

Uwagi Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej do projektu ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia … 2010 r.w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły lub placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej

UWAGI SZCZEGÓŁOWE DO PROJEKTU ROZPORZĄDZENIA

Zapis projektu

Uwagi OSKKO

§ 1.2.4) f) zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym,

Postulujemy doprecyzowanie zapisu poprzez wskazanie kwalifikacji tego lekarza- np. lekarz medycyny pracy

§ 1.3. Informację o ogłoszeniu konkursu organ prowadzący publiczne przedszkole, publiczną szkołę lub placówkę zamieszcza na swojej stronie internetowej i w miejscu ogólnodostępnym w swojej siedzibie lub w inny zwyczajowo ustalony sposób. § 1.4. W przypadku konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły lub placówki, prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, informację o ogłoszeniu konkursu zamieszcza się również na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Informacja o ogłoszeniu konkursu może być również zamieszczona w dzienniku o zasięgu wojewódzkim.


Informacja to powinna być zamieszczona:
1. na stronie BIP:

a)   organu prowadzącego

b)   kuratorium oświaty

właściwego dla siedziby przedszkola, szkoły lub placówki

2. w miejscu ogólnodostępnym:

a)   w swojej siedzibie,

b)   siedzibie przedszkola, szkoły lub placówki 3.lub w inny zwyczajowo ustalony sposób Może być również zamieszczona w dzienniku o zasięgu wojewódzkim.

 

 

 

 

 

§ 1.5. W przypadku konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły lub placówki, prowadzonej przez inny niż jednostka samorządu terytorialnego organ, informację o ogłoszeniu konkursu zamieszcza się również na stronie Biuletynu Informacji Publicznej tego organu. Informacja o ogłoszeniu konkursu może być również zamieszczona w dzienniku o zasięgu wojewódzkim.

Wydaje się, że zapis ten powinien brzmieć: W przypadku konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły lub placówki, nie prowadzonej przez inny niż jednostka samorządu terytorialnego organ, informację o ogłoszeniu konkursu zamieszcza się również na stronie Biuletynu Informacji Publicznej tego organu. Informacja o ogłoszeniu konkursu może być również zamieszczona w dzienniku o zasięgu wojewódzkim."

 "

§ 6.1. Komisja wyłania kandydata na stanowisko dyrektora w głosowaniu tajnym. Każdy z członków komisji dysponuje jednym głosem. Członek komisji nie może wstrzymać się od głosu.

Ze względu na procedury głosowania  tajnego wydaje się być niemożliwe ustalenie, co to znaczy wstrzymac się od głosu. Proponujemy zapis: nie może zrezygnować z udziału w głosowaniu.

§ 6.2. Konkurs jest rozstrzygnięty, jeżeli jeden z kandydatów uzyskał bezwzględną większość głosów.

Prosimy o rozstrzygnięcie wątpliwości: bezwzględną większość biorących udział w głosowaniu czy uprawnionych do głosowania (więc także nieobecnych) członków komisji

§ 6.5. Jeżeli do konkursu został dopuszczony jeden kandydat, konkurs jest rozstrzygnięty, jeżeli uzyskał on większość głosów. Jeżeli kandydat uzyskał połowę głosów, głos decydujący należy do przewodniczącego komisji.

Prosimy o doprecyzowanie, o jaką większość chodzi.

 

Uwagi dodatkowe:

1.

Dyskusyjne:

1. Czy ogłoszenie o konkursie powinno ukazac się w prasie wojewódzkiej obligatoryjnie czy fakultatywnie?
wg mnie fakultatywnie.

2. Czy nie za bardzo wynik konkursu oddano w ręce OP, minimalizując rolę nadzorczą KO?
wg mnie nie.


post został zmieniony: 03-02-2010 18:36:14
Gaba03-02-2010 18:45:10   [#23]
Oświadczenie o współpracy ze słuzbami peerelowskimi dotyczy wszystkich? Czy jak już oświadczę, że współ- lub nie pracowałam, to mam jeszcze potem oświadczać? Ile razy trzeba oświadczać?
AnJa03-02-2010 19:20:13   [#24]

w CKM nawet 3 razy dziennie

a na pewno w niedzielę około południa

a w Polsce pozostałej to stąd wynika:

"Art. 7. 1. Obowiązek złożenia oświadczenia, dotyczącego pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z tymi organami w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r., zwanego dalej "oświadczeniem lustracyjnym", mają osoby, o których mowa w art. 4, urodzone przed dniem 1 sierpnia 1972 r.
2. Oświadczenie lustracyjne składa się w chwili wyrażenia zgody na kandydowanie lub zgody na objęcie lub wykonywanie funkcji.
3. Złożenie oświadczenia lustracyjnego powoduje wygaśnięcie obowiązku jego powtórnego złożenia w przypadku późniejszego kandydowania lub wykonywania funkcji publicznej, z którą związany jest obowiązek złożenia oświadczenia.
3a. W przypadku, o którym mowa w ust. 3, osoba zobowiązana do złożenia oświadczenia lustracyjnego składa organowi właściwemu do przedłożenia oświadczenia informację o uprzednim złożeniu oświadczenia lustracyjnego."
hanabi03-02-2010 19:23:50   [#25]
2. w miejscu ogólnodostępnym:

a) w swojej siedzibie,


jak to należy rozumieć?

hanabi03-02-2010 19:45:19   [#26]

ok;) doczytałam

nie podoba mi sie jednak to lub w inny zwyczajowo przyjęty sposób

wynika z tego , że zamiast wywieszać ogłoszenie o konkursie na tablicy w urzędzie można będzie ogłosić to z ambony?

sylwia05-02-2010 18:14:21   [#27]

&1.4 e -............. świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego z zakresu zarządzania oświatą.

Nie mogę tego odszukać ale teraz jest wymagana odpowiednia liczba godzin tego kursu? Czy nie powinna tu być ona podana?

Ala05-02-2010 18:48:52   [#28]

a po co? zawsze były jakieś wymagania aby kurs dawał kwalifikacje

ludzie kończyli te podyplomówki i kursy w różnym czasie i różne obowiązywały wtedy przepisy,

jeśli ktoś skończył kurs kwalifikacyjny np. 10 czy 15 lat temu i wtedy była mniejsza liczba godzin niż teraz (nie wiem czy tak było) to co powinien iść na kurs znowu?

myślę, że o tej liczbie godzin nie ma sensu pisać, jest o tym w innych przepisach

sylwia05-02-2010 18:55:05   [#29]

No właśnie po to aby nie było "uwalonych" konkursów. Nie mogę tego odszukać ale stare szkolenia ( chyba 60 godzinne) nie dają zgodnie z nowymi przepisami uprawnień. Taki przyszły dyrektor zgodnie z moją wiedzą powinien ukończyć nowy kurs lub uzupełnic brakującą ilość godzin.

Po co potem odwołania, rozczarowania i nerwy........

Ala05-02-2010 19:18:31   [#30]

może i były kiedyś kursy, które nie dają uprawnień, tego nie wiem a nie bardzo mi się chce szukać ;-)

Gaba05-02-2010 19:19:33   [#31]

Zorro, rozumiem Cię, ale jedna z zasad państwa prawa mówi, że prawa nabyte są zachowywane, chyba że nowe prawo stanowi inaczej.Raczej się takich rzeczy nie rusza, jak nie musi.

Wg dzisiejszych procedur nie miałabym uprawnień do nauczania swojego przedmiotu, a sądzę, że umiem więcej niż dzisiejszy licencjat, ba! magister. A jaka to różnica w godzinach. :-)

Ala05-02-2010 19:22:35   [#32]
też tak mi się wydaje, że zachowuje się uprawnienia
sylwia05-02-2010 20:12:03   [#33]

CHYBA jednak (jeśli ktoś miał ten kurs przed 1991r. - a była to zdecydowanie inna liczba godzin) musi mieć nowy kurs.

§ 1. Stanowisko dyrektora przedszkola, szkoły i placówki, o których mowa w art. 2 pkt 1-5, 7 i 10 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, może być powierzone nauczycielowi mianowanemu lub dyplomowanemu, który:

1) ukończył studia wyższe magisterskie i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym przedszkolu, szkole lub placówce;
2) ukończył studia wyższe lub studia podyplomowe z zakresu zarządzania albo kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą, prowadzony zgodnie z przepisami w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli;
Na podstawie art. 78 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty zarządza się, co następuje:
§ 1. Przepisy rozporządzenia określają warunki i tryb tworzenia, przekształcania i likwidowania oraz organizacji i sposobu działania placówek doskonalenia nauczycieli oraz placówek doskonalenia nauczycieli szkół artystycznych, a także zakresu ich działalności obowiązkowej oraz zadań doradców metodycznych, warunków i trybu powierzania nauczycielom zadań doradcy metodycznego.

Nowe kursy prowadzone przez placówki doskonalenia nauczycieli mają nową ilość godzin.


post został zmieniony: 05-02-2010 20:13:43
Ala05-02-2010 22:13:32   [#34]

ja nie bardzo widzę tu uzasadnienie, to jest o przekształcaniu placówek doskonalenia, w 1991 dawniejsze ODN-y przekształcone zostały w WOM-y

to tak jakby zlikwidowali szkołę to świadectwo przez nią wydane jest nieważne?

sylwia05-02-2010 22:39:49   [#35]

Ja tylko sygnalizuję

nie zamierzam udawadniać swoich racji

konsultowałam to z KO

w konkursach, które będę organizowała zwrócę szczególną uwagę na ilość godzin

i coby potem nie było płaczu............

Ala05-02-2010 22:45:09   [#36]

może ktoś znajdzie jakieś racjonalne uzasadnienie :-)

przydałoby się, żeby była jasność

sylwia05-02-2010 22:46:26   [#37]
:-)
AnJa06-02-2010 06:47:44   [#38]

nie wiem co było przed 1991- mam kurs z 1992

wystarczy - a było to 120 godzin

nie masz prawa liczyć godzin- jeśli delikwent ma swiadectwo wydane przez uprawniona instytucję- ma kwalifikacje

swoje latka masz:-) czyli prawko robilaś pewnie według zasad przedpotopowych, kiedy najbliższe rondo w Gdansku było- a drogówka Ci uprawnien nie kwestionuje

Gaba06-02-2010 10:07:24   [#39]
Jakie rondo? Cuda się dzieją w Sokółce, bimber będzie legalny (to też cud)
Ala07-02-2010 10:52:45   [#40]

wskazanie wymaganych dokumentów:

c)
życiorys z opisem przebiegu pracy zawodowej, zawierający w szczególności informację o:
- stażu pracy pedagogicznej – w przypadku nauczyciela albo
- stażu pracy dydaktycznej – w przypadku nauczyciela akademickiego albo
- stażu pracy, w tym stażu pracy na stanowisku kierowniczym – w przypadku osoby niebędącej nauczycielem,
d) kopie dokumentów potwierdzających posiadanie wymaganego stażu pracy, o którym mowa w lit. c,

co to ma być konkretnie?  kopie świadectw pracy? a jeśli kandydat pracuje w jednym miejscu od początku to co? zaświadczenie o zatrudnieniu? (a właściwie jego kopia ;-) )

może warto by było doprecyzować


post został zmieniony: 07-02-2010 10:53:51
Adaa07-02-2010 19:53:52   [#41]


Uoso mowi :


Art. 36a. 1. Stanowisko dyrektora szkoły lub placówki powierza organ prowadzący szkołę lub placówkę.

2. Kandydata na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki wyłania się w drodze konkursu. Kandydatowi nie można odmówić powierzenia stanowiska dyrektora.

3. Wymogu przeprowadzania konkursu na stanowisko dyrektora nie stosuje się do szkół i placówek publicznych prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.

 projekt rozporzadzenia :

5. W przypadku konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły lub placówki, prowadzonej przez inny niż jednostka samorządu terytorialnego organ, informację o ogłoszeniu konkursu zamieszcza się również na stronie Biuletynu Informacji Publicznej tego organu. Informacja o ogłoszeniu konkursu może być również zamieszczona w dzienniku o zasięgu wojewódzkim.

.........................

Rozumiem, ze nie ma wymogu przeprowadzania konkursu w placówkach publicznych, których OP nie jest jst, czyli moze konkursu nie być, albo moze być

Moze nie byc - sprawa prosta.

Jesli natomiast OP (inny niz jst) zdecyduje sie na konkurs to musi przestrzegac procedur konkursowych zawartych w tym rozporzadzeniu w całosci, czy tylko w częsci dotyczacej informacji o konkursie?:-)

W całosci to moim zdaniem sie nie da.

W takim razie po co ten szczegół o ogłoszeniu w tym przypadku?

No nie wiem, chyba, ze cos poplatałam z tymi niuansami w OP , w ogolnym sensie.

Adaa07-02-2010 20:09:49   [#42]

a w ogóle nie rozumiem przesłania tego  (z tabeli AnJi) :

§ 1.5. W przypadku konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły lub placówki, prowadzonej przez inny niż jednostka samorządu terytorialnego organ, informację o ogłoszeniu konkursu zamieszcza się również na stronie Biuletynu Informacji Publicznej tego organu. Informacja o ogłoszeniu konkursu może być również zamieszczona w dzienniku o zasięgu wojewódzkim.

Wydaje się, że zapis ten powinien brzmieć: W przypadku konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły lub placówki, nie prowadzonej przez inny niż jednostka samorządu terytorialnego organ, informację o ogłoszeniu konkursu zamieszcza się również na stronie Biuletynu Informacji Publicznej tego organu. Informacja o ogłoszeniu konkursu może być również zamieszczona w dzienniku o zasięgu wojewódzkim."


moim zdaniem propozycja oskko nie ma tu sensu, bo w projekcie (moim zdaniem) nie ma błędu


Adaa07-02-2010 21:03:37   [#43]

równiez nie ma uzasadnienia dalsza częśc propozycji oskko ( z tabeli) :

§ 6.1. Komisja wyłania kandydata na stanowisko dyrektora w głosowaniu tajnym. Każdy z członków komisji dysponuje jednym głosem. Członek komisji nie może wstrzymać się od głosu.

Ze względu na procedury głosowania tajnego wydaje się być niemożliwe ustalenie, co to znaczy wstrzymac się od głosu. Proponujemy zapis: nie może zrezygnować z udziału w głosowaniu.


 Udział w głosowaniu może zostać wyrazony w trzech opcjach : za, przeciw, wstrzymuje się

Wg projektu rozporzadzenie (Członek komisji nie może wstrzymać się od głosu) sprawia, że członek komisji MUSI sie okreslić co do wybranego kandydata - i ten zapis jest dla mnie zrozumiały.

Wprowadzenie zapisu  "Nie może zrezygnowac z udziału w głosowaniu" nie wyklucza opcji "wstrzymał się" - czego starano sie uniknąc

;-)

AnJa07-02-2010 21:15:52   [#44]

1.5 na pewno nie ma sensu w wersji jak azapisalem- chyba trzeba tu zapytac o co chodzi,albo tylko ja nie rozumiem

co do wstrzymania się- nie wiem jak wyglada wstrzymywanie się od głosu w głosowaniu tajnym- chodzi o to, ze na kartce nie ma opcji wstrzymuję się? takiej kartki nie widziałem jeszcze- no, ale niech bedzie, ze może być i że rozporzadzenie tego zabrania- tak?

Adaa07-02-2010 21:24:30   [#45]

chyba tylko Ty:-)

zapis : prowadzonej przez inny niż jednostka samorządu terytorialnego organ  - oznacza inny niż jst organ prowadzący:-)

rozporzadzenie reguluje sposób podawania informacji dla dwóch grup OP : 1) JST, 2) INNY niż JST 

no nie wiem co tam niezrozumialego

dla mnie w zasadzie to tylko dziwnym jest, że dla tej 2 grupy, gdzie nie ma obligu konkursu, ani procedury konkursowe nie przystają reguluje sie sprawę ogłaszania informacji o konkursie


co do dalszej częsci Twojej wypowiedzi to - tak, zabrania:-)


Adaa07-02-2010 21:33:18   [#46]

nie chce byc upierdliwa, ale jak dla mnie inne propozycje uzasadnień zmian ( wg tabeli) tez nie są trafione

np: to : Prosimy o rozstrzygnięcie wątpliwości: bezwzględną większość biorących udział w głosowaniu czy uprawnionych do głosowania (więc także nieobecnych) członków komisji

 no nie wiem, ale uprawnionych do głosowania (więc takze nieobecnych) to sie raczej do frekwencji liczy:-)

zawsze wynik jest szacowany w stosunku do czynnych głosujacych, których sztukowe proporcje musi zapewnic organ konkursowy by konkurs mógł sie odbyć


jak dla mnie, zapisy projektu całkowicie zrozumiałe są

AnJa07-02-2010 21:36:24   [#47]

no to mamy jasnośc w temacie- sprobuję się wczytać z optyką zaproponowaną przez Ciebie i w kolejnej wersji poprawię

co do wiekszości mam watpliwości wciąż- bo nie jest to jasne

 


post został zmieniony: 07-02-2010 21:39:38
rzewa08-02-2010 02:53:14   [#48]

hm... wdaje się mi, że zapis projektu rozporządzenia (#41) miał dotyczyć organów administracji rządowej... te nie są jst, a mają obowiązek prowadzenia BIP

coś mi się widzi, że nie zauważono (bo o to nie chodziło :-)), że zapis ustawowy również te organy zwalnia z konieczności przeprowadzania konkursu ... :-(

:-)

foki08-02-2010 09:38:15   [#49]

do ZORRO

co do prawidłowości zaświadczeń i dyplomów, w tym ważności merytorycznej ukończonych kursów czy studiów podyplomowych. W skład komisji konkursowej wchodzą przedstawiciele Kuratorium i to oni sa odpowiedzialni za właściwą interpretację przedstawionych dokumentów kandydata, co do których można mieć wątpliwość.

hanabi08-02-2010 11:45:51   [#50]

pod warunkiem, że nie startuje ich kolega z wydziału

;)

strony: [ 1 ][ 2 ]