Forum OSKKO - wątek

TEMAT: "Tak bija trzynastolatki"
strony: [ 1 ][ 2 ]
bosia16-01-2010 12:00:09   [#51]

Specjalistą od mobbingu jest Jacek Pyżalski

korzystaliśmy z jego szkoleń i prowadzimy takie zajęcia z dziećmi

Jacek proponuje warsztaty dla dzieci, ale trzeba również wziąć pod uwagę czy mobbing już jest czy działamy profilaktycznie

to jest bardzo ważne, bo profilaktyka może też zaszkodzić

na pewno natomiast nie jesteśmy jako nauczyciele (w większości) przygotowani do takich działań

najtrudniejsze jest przełamać w nauczycielach pewność, ze wiedzą wszystko na temat wychowania, bo są nauczycielami

ta pewność o włąsnej nieomylności w tym wzgledzie nie pozwala szukać innych rozwiązań

oczywiście są i tacy co szukają, ale to niewielka grupka

nie wymyśliłam tego, przez kilkanascie lat prowadziłam z nauczycielami szkolenia dotyczące prowadzenia programów profilaktycznych

a zresztą poczytajmy nawet tutaj, wiele osób po prostu WIE

Gaba16-01-2010 12:07:44   [#52]
Bosiu, pseudoprofilaktyka może zaszkodzić, niefachowa - tzw. naiwna i ze szczerego serca, powierzchowna, itp. - to chciałaś powiedzieć. Zgadzam się, że my nauczyciele mamy rodzaj pewnej naiwnej pewności, pt. u nas narkotyków nie ma. Wystarczy uczciwie założyć, że nie wiem wszystkiego i włączyć zawodową nieufność i dociekliwość, by świat zaczął się jawić inaczej. Można być wtedy bardziej skutecznym, ale na pewno nie na 100%.
AnJa16-01-2010 12:10:45   [#53]

po włączeniu tej zawodowej nieufności trzeba zaś bardzo jej poziom monitorować

co jest niemożliwe bez pomocy fachowca

syndrom pracowników pewnego oddziału IPN z płd Polski najlepiej tego dowodzi

Gaba16-01-2010 12:12:00   [#54]
:-)
Adaa16-01-2010 12:13:12   [#55]

Gaba, nie tylko nauczyciele sa skazeni tą naiwna pewnością - rodzice przede wszystkim

Z opracowań na temat pedofilii wynika (źródła nie podam, po prostu to czytałam), ze w znakomitej wiekszosci badanych przypadków wśród dzieci, które były ofiarami przemocy seksualnej wystepowało zjawisko sygnalizowania przez nie, ze cos jest z "przyjacielem" domu nie tak

dzieci sygnalizowały swa niechęc do danej osoby, intuicyjnie wyczuwały zło (głównie przed faktem jego popełnienia)

dorosli zaś ignorowali te sygnały lub je tłumili na zasadzie "przesadzasz!"




bosia16-01-2010 12:22:32   [#56]

Gaba, między innymi to co napisałaś

ale nie tylko

jest możliwe prowadzenie zajęć z dziećmi przez każdego nauczyciela wcześnie przygotowanego, nie tylko na długotrwałych kursach

te zajęcia z mobbingu może prowadzić każdy

służą one uśwaiadomieniu dzieciom co to jest mobbing, że każdy z nas jest świadkiem różnych sytuacji i ze pewne zachowania są wpisane w ludzką naturę, ale mozenmy nie pozwolić na nie

Jacek mówił o tym równiez na kongresie

jednakże, jeśli w jakieś grupie jest już obecny mobbing, to takie zajęcia wzmacjaniają mobbingującego

i to jest wtedy niebezpieczne

----

od trzech lat mamy szkolenia dotyczace głównie lepszego kontaktu z innymi ludźmi, większej otwartości, komunikacji itp

myślę, ze każdy nauczyciel pod względem merytorycznym jest przygotowany do nauczania swojego przedmiotu, a jak nie, to sobie doczyta

oprócz szkolenia z prawa oświatowego, wszystke dotycza tego co wyżej

apetyt nam rośnie w miarę jedzenia, teraz będziemy mieli warsztaty kilkudniowe w wakacje (!) i to nie ja je zaproponowałam

mam szkołę zawodową, prawie sami chłopcy, sytuacje są różne, nie będę tu opisywać, bo nie chcę

bywa trudno, nie jest idealnie, ale dopracowaliśmy się kilku metod, a głównie to dobrego kontaktu z dziećmi i ze sobą

stąd wielu sytuacjom udaje nam sie zapobiec i mam nadzieję, że tak będzie

i nikt nie wstydzi się mówić, ze nie poradził sobie w jakiejś sytuacji

 

bosia16-01-2010 12:27:55   [#57]

Adaa masz racje, rodzice też

to co napisałaś, lekceważenie przez dorosłych sygnałów dawanych przez dzieci

moze one czasami bywają przesadzone (też bywają), ale nie wolno ich lekceważyć

udało nam się "uratowac" kilkoro dzieci, niestety nie wszystkie

ale myślę, ze warto był podejmować trud

nie mogę opisać wprost kilku sytuacji, które naprawdę wyglądały na beznadziejne

nie mogę, bo to forum publiczne, a obowiazuje mnie tajemnica

Adaa16-01-2010 14:14:49   [#58]

w swojej ksiązce "Zrozumiec emocje" Keith Oatley pisze :

"Szacunek, stał sie kluczem do egzystencji. Najgorsza rzeczą, jaka mozna zrobic dzieciom ulicy jest okazanie braku szacunku i wystarczy tu tylko spojrzenie. Takie lekcewazenie łatwo wywołuje przemoc, a szacunek oparty jest na reputacji "twardziela", dla którego smierc jest mniej straszna niż dyshonor"

 warto aby o tym wiedziały ofiary potencjalnej agresji

i nie chodzi tu o nawoływanie do unikania spojrzenia, bo lekceważenie mozna okazac na rózne sposoby

niektórzy rodzice jak i nauczyciele niestety potrafia to robić


UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ]