Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wolontariat w szkole
strony: [ 1 ]
Gaba22-11-2003 04:54:04   [#01]
natchnęa mnie jedna z koleżanek - szukam rozwiązania trudnej sytuacji, ktora staje się coraz trudniejsza i będzie jeszcze gorsza...

- mam nauczycielkę, ktora bardzo choruje, będzie jeszcze poważniej chora, stan jej może się zmieniać w każda stronę - jest wychowawczynią kl. III, uczy angielskiego...

czy moge i na jakich zasadach zatrudnić wolontariusza... kiedy, jak wygląda taka umowa wolontariacka...

PS. wychowawswto dam - pedagogowi szkolnemu...
ewa22-11-2003 09:30:35   [#02]

możesz troszkę poczekać :-)))

przyda się moje szkolenie z Sulejówka gaba :-)))
wieczorkiem prześlę Ci na priv wzór umowy wolontarystycznej i podam co i jak sorry ale teraz muszę na chwilkę wyjść, a materiały mam w formie papierowej, czyli trzeba przeklepać, poczekasz?
maeljas22-11-2003 09:44:09   [#03]

zatrudniam kilku wolontariuszy - wzór umowy wklejam do wymiany - Różności

dokładnie traktuje o tym ustawa z dn. 24.04. 2003 r o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - Dz. U. z 2003 r nr 96 poz. 873 - od art 42 do art. 50.

szczegółowo wyjaśnia na jakich zasadach mozna zatrudniać wolontariuszy

(ja nie płacę zdrowotnego - ubezpieczam tylko od NW)

ewa22-11-2003 10:15:31   [#04]

:-)))

to jeszcze szybko wtrącę 3 grosze. W umowie, którą umieściła mealjas w wymianie brakuje określenia warunków jej rozwiązania. Na szkoleniu uczulano nas na to,że w umowie zgodnie z art.44 ust.1 muszą one być. Poza tym pamiętaj gaba, że zatrudniasz jako nauczyciela wolontariusza z odpowiednimi kwalifikacjami art. 43 ustawy podanej przez maelias.

pozdrawiam i znikam :-)

maeljas22-11-2003 10:48:31   [#05]

wzór umowy wzięłam z Głosu nauczycielskiego

- fakt można się zabezpieczyć i wstawić możliwość wypowiedzenia umowy z 2-tygodniowym  wypowiedzeniem (tak jak przy umowach o pracę na czas określony) - ale - skoro wolontariusz - to umowa na czas jasno określony - można asekuracyjnie podpisywać umowę na miesiąc

Uśka22-11-2003 18:47:33   [#06]

ewa ja też poproszę

jeżeli możesz wzór takiej umowy. Mam w opisanej przez Gabę dwie nauczycielki.
ewa22-11-2003 20:28:14   [#07]

wiecie co :-)

zgodnie z poleceniem naszego dyrektora materiały z Sulejówka przesłałam do biura, mają być w witrynie, marek juz je obrabia, tak,że chwilkę cierpliwości :-))
Marek Pleśniar22-11-2003 20:57:34   [#08]
dziś w nocy bedzie sprawozdanie Ewy z Sulejówka.  Jeszcze obrabiam.
Marek Pleśniar23-11-2003 02:28:47   [#09]

Sprawozdanie Ewy z Sulejówka

a przy okazji - sprawozdanie marka z Bydgoszczy:-)

maeljas23-11-2003 09:41:23   [#10]

Ewo

 

- to ten sam wzór, który wkleiłam do Wymiany pilków

tylko ja opuściłam pkt 4, 5 - u mnie wolontariusz nie  ponosi żadnych dodatkowych kosztów - jeżeli czegoś potrzebuje do prowadzenia zajęć - to dostaje w "naturze"

-pkt 6 - też ominęłam - jeżeli np. wolontariusz ma określone zajęcia z dziećmi -  nie jest wskazane, by zlecał je innej osobie

 

 Podana umowa nie określa jednak warunków jej rozwiązania - może należałoby  wstawić jeszcze takie punkty:

      Każdej ze stron przysługuje  prawo do rozwiązania niniejszej umowy za wypowiedzeniem dokonanym najpóźniej na 2 tygodnie naprzód.

 

  Zleceniodawca  zastrzega sobie prawo do rozwiązania niniejszej umowy w trybie natychmiastowym w razie nienależytego wypełniania zadań prze Wolontariusza określonych w pkt 1 niniejszej umowy.

 

I jeszcze jedno - jeżeli nasz wolontariusz nie jest gdzieś  zatrudniony na umowę o pracę, nie ma statusu bezrobotnego  i nikt za niego nie płaci zdrowotnego - trzeba za niego odprowadzać składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

 

Mam WIELKĄ prośbę w imieniu swoim

i wszystkich "publicznych i niepublicznych" szkół prowadzonych przez stowarzyszenia:

bardzo, ale to bardzo interesują mnie  "organizacyjne i finansowe aspekty funkcjonowania biura organizacji, jego roli w obsłudze finansowej stowarzyszenia a także  aspekty schematu organizacyjnego, regulaminów wewnętrznych, dokumentacji księgowej organizacji w tym zakładowej polityki rachunkowości, czyli instrukcje; obiegu dokumentów, kasowa, inwentaryzacyjna oraz układanie budżetu stowarzyszenia i

wypełnianie wniosku o dotację do zadania realizowanego przez stowarzyszenia do MENiS"

Praktycznie mój  organ prowadzący ( stowarzyszenie) scedował całą "obsługę" stowarzyszenia na mnie - już nie wyrabiam....

Obiecuję w zamian niekończącą afirmację OSKKO....

Marek Pleśniar23-11-2003 10:06:46   [#11]

to zrozumiałe bo wykładają tam ludzie z: http://www.ngo.pl/

tam też są zamieszczone wzory podstawowych dokumentów, umów itp:

w dziele ksiegowość: http://poradnik.ngo.pl/strona.asp?id=16&s=3

Tam też spotyka się ogoszenia o poszukiwaniu wolontariuszy. Zajrzyj maeljas, móże się przyda. A może już znasz?

Czesto stamtąd korzystałem zwłaszcza na początku, np gdy szukałem o planie kont: http://poradnik.ngo.pl/strona.asp?id=658&s=3

bilansie: http://poradnik.ngo.pl/strona.asp?id=659&s=3

i innych tam takich:-)

Natomiest dalej trzeba sobie to wykorzystać samemu.

ewa23-11-2003 10:45:40   [#12]

maelias :-))

wzór jak to wzór :-)

wiadomo,że do umowy można dopisać jeszcze jakieś punkty lub też niektóre pominąć w zależności od tego do jakich prac zatrudniamy wolontariusza :-))
dobrze jest pamiętać tylko o tym co musimy jako zleceniodawcy, żeby nie mieć problemów - zgadzasz się ze mną? :-))) A i jeszcze jedno faktycznie nie dopisałam jedenej ważnej informacji na którą zwróciłaś uwagę. Mam nadzieję, że nie urażę Cię jeżeli zacytuję za Tobą, a właściwie przekleję :-)))

 Jeżeli nasz wolontariusz nie jest gdzieś  zatrudniony na umowę o pracę, nie ma statusu bezrobotnego  i nikt za niego nie płaci zdrowotnego - trzeba za niego odprowadzać składkę na ubezpieczenie zdrowotne (art.46 ust. 1).

 przy okazji marek gdybyś mógł jakoś tak technicznie, wrzucić to tam do tego załącznika o wolonatriacie, to ważna informacja, bardzo proszę i przepraszam, za dodatkową robotę .

Co do aspektów funkcjonowania biura zajrzyj maelias pod podany przez marka adres, gdybyś potrzebowała czegoś jeszcze, to może na priv, jeżeli tylko bedę mogła pomóc, to nie ma sprawy. W końcu pojechałam na to szkolenie jako delegat OSKKO, a nie jako osoba prywatna ;-)

maeljas23-11-2003 11:03:50   [#13]

Ewo

dzięki - nie traktuj moich uwag jako krytyki - dzieliłam się tylko własnymi rozwiązaniami - może komuś pomogą -

myslałam tylko, że Twój wzór będzie miał punkt dotyczący warunków rozwiązania umowy  - ale może to co zaproponowałam, wystarczy

( faktycznie jest potrzebny - z ludźmi różnie bywa)

Obecnie zatrudniam 5 wolontariuszy (nauczycieli i terapeutów)

ewa23-11-2003 11:13:07   [#14]

tam jest ten punkt ( chyba 8 jak dobrze pamietam), ale lakonicznie za dwutygodniowym wypowiedzeniem, można precyzować wg potrzeb, nie traktuję broń boże naszej rozmowy personalnie po prostu rozwiązujemy problem pozdrawiam :-))))))))))

maeljas23-11-2003 11:29:51   [#15]

faktycznie

jest!! Idę myć okulary...............

Miłej niedzieli

Marek Pleśniar23-11-2003 12:37:44   [#16]

hmm...

ten tego..

maeljaas? Zdaje się że to ty mi się przydasz a nie odwrotnie;-)

potrzebuję dokładnie tego samego co Ty. Moze połaczyć siły? Nie wydaje mi się atrakcyjnym samotne wyważanie rozmaitych otwartych drzwi.

maeljas23-11-2003 13:34:12   [#17]

Marek

mnie już łomów brakuje - ( do tego wyważania) - a na poważnie - wymiana doświadczeń chyba jest niezbędna.....oszczędzi nam czasu

i....zdrowia

grażka13-05-2004 16:43:15   [#18]
Czy można jako wolontariuszkę zatrudnić kogoś na stanowisku pomocy nauczyciela - w najmłodszej grupie przedszkolnej? Pomoc przestaliśmy mieć już miesiąc temu, a nagle pojawiło się sporo nowych dzieci - taka wstępna aklimatyzacja. No i wrzesień będzie jeszcze gorszy :(
Ewa z Rz13-05-2004 16:50:28   [#19]

wolontariusza

nie można zatrudnić na stanowisku przewidzianym pod obsadę etatową - czyli jeśli z przepisów wynika, że taki etat jest, to trzeba tam zatrudnić osobę "za pieniądze".

Ale jeśli jest potrzeba wykonania jakiejś pracy, a nie jest tona przewidziana do wykonania w ramach obsady etatowej to jak najbardziej można.

Tylko, że jak na razie przepisy w tym temacie są dość nieprecyzyjne i nieskorelowane z innymi - wobec czgo jest sporo problemów. Spróbować można je ominąć poprzez spisanie umowy z Centrum Wolontariatu.

grażka13-05-2004 16:57:31   [#20]
Dzięki Ewo - etatu nie ma, organ obciął etaty obsługi, zatem nic nie wakuje - chyba zatem można.
violka13-05-2004 22:10:53   [#21]

 Jeżeli nasz wolontariusz nie jest gdzieś  zatrudniony na umowę o pracę, nie ma statusu bezrobotnego  i nikt za niego nie płaci zdrowotnego - trzeba za niego odprowadzać składkę na ubezpieczenie zdrowotne (art.46 ust. 1).

a jeśli jest to emeryt, który chce sobie popracować bez pieniędzy, żeby mieć kontakt z ludźmi - to tylko NW ?

ja mam taką chętną pielęgniarkę, etatowa ma kilka placówek i są dni gdy u nas nie ma wogóle pielęgniarki - i ta emerytka chce wtedy przychodzić (u nas pracowała etatowo)

Macia25-03-2008 09:40:42   [#22]
Podnosze wątek bo chciałabym widziec czy cos się w tej kwestii zmieniło. Zgłosiła sie do mnie dziewczyna z pp ale bez kierunkowych kwalifikacji do przedszkola. Robi podyplomówke z przedszkolnej i chciałaby poznac pracę w przedszkolu pracując jako wolontariusz. Z tego co wiem nigdzie nie pracuje ale nie wiem czy ma status bezrobotnego. Jeśli takiego statusu nie ma to musiałabym placic za nia ubezp. zdrowotne a jesli ma to nie - czy dobrze rozumiem? A gdzie powinnam zawrze ubezpieczenie NW i jaki to jest koszt?
Macia25-03-2008 11:32:06   [#23]
czy wogóle jest mozliwe zawarcie umowy z wolontariuszem bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów?
xelek25-03-2008 14:52:10   [#24]

Ewa, czy na szkoleniu mówiono coś o nauczycielach, którzy chcieliby społecznie prowadzic zajęcia w szkole, w której pracują?

Czy wystarczy, żeby zaprowadzili dzienniczki zajęć?

Czy lepiej podpisać z nimi umowę jak z wolontariuszem?

ewa25-03-2008 15:09:46   [#25]
mic Elu, to szkolenie było w 2003 roku,
wtedy nic nie mówiono o n-lach i przypadkach tego typu :-)))

odpowiadając na Twoje pytania:
społecznie n-l nie pracuje, za pracę się płaci, taka jest zasada zgodna z KP
wolontariuszem może być, ale jeżeli wykonuje inną pracę, a nie zajęcia z dziećmi wynikające z art. 42 ust. 2 pkt 2

dzienniki zajęć "różnorakich", które odbywają się w szkole prowadzić należy (chyba,że organizują je inne podmioty nie szkoła, no to wtedy niekoniecznie)

w trakcie swojego urlopu nauczyciel może być w szkole wolontariuszem - umowa lub pracować np. na umowie cywilnoprawnej (zlecenie, dzieło) i wtedy mogą to być zajęcia takie jak te za które pobiera normalnie wynagrodzenie wynikające ze stosunku pracy
xelek27-03-2008 00:31:18   [#26]

Ewo,                                                                                                          

skoro maksymalny wymiar czasu pracy nauczyciela wynosi 40 godzin i nie jest narzucone co dokładnie nauczyciel ma w tym czasie robić, to czy nie może to być właśnie prowadzenie zajęć wyrównawczych lub sportowych - bez otrzymania dodatkowego wynagrodzenia za te godziny. (Myślę oczywiscie o nauczycielach, którzy sami wychodzą z taką inicjatywą)?

Przecież, gdy wyjeżdżamy na wycieczki, zielone szkoły, organizujemy zabawy choinkowe lub dyskoteki szkolne to nie otrzymujemy dodatkowego wynagrodzenia. Jest to praca w ramach tych 40 godzin.

Czy w sytuacji, gdy godzin dyrektorskich już nie ma (rozdzielone), a są chętni nauczyciele do prowadzenia np. zajęć wyrównawczych z języka angielskiego, kółka ekologicznego, kółka szachoweg ( bez wynagrodzenia), są też chętni uczniowie do uczestniczenia w nich, to będzie to niezgodne z prawem????

 

beera27-03-2008 07:17:03   [#27]

o rany

ale mnie ten watek zadziwił

zanim zobaczyłam,ze jest z 2003 ;)

beera27-03-2008 07:18:46   [#28]

Elu - poczytaj to pismo:

21.01.2007 asia Ciekawe pismo MEN w odpowiedzi na pytania
czas pracy n-la, wynagrodzenie za kółka zainteresowań, zalecenia OP do arkuszy organizacyjnych, czas pracy dyrektora
Otrzymane do uczestnika forum- cisa
Pobierz: MENcaly.rar* (12 KB)

jest tam opinia MEN na ten temat

mstola08-02-2016 17:33:48   [#29]

Czy można zawrzeć umowę wolontariatu z własnym pracownikiem na jeden dzień - w czasie ferii?

rzewa09-02-2016 15:23:52   [#30]

czyli w czasie jego urlopu wypoczynkowego?

tak, można

dota c06-06-2017 19:50:07   [#31]

Podnoszę, bo bardzo mnie pewna sytuacja zastanowiła

Czy mogłaby szkoła niepubliczna zlecić przeprowadzenie egzaminów kwalifikacyjnych wolontariuszom (posiadającym skądinąd odpowiednie kwalifikacje)?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]