Forum OSKKO - wątek

TEMAT: płacic godz. ponadwymiarowe???
strony: [ 1 ]
zespół23-11-2009 21:54:26   [#01]
witam, nauczycielka ma przydzielone nauczanie indywidualne przez 3 dni w tygodniu, sa to dla niej godziny ponadwymiarowe!!!dziecko często choruje po czym matka dzwoni i uprzedza, ze dziecka nie bedzie 2 tygodnie w szkole.ma nauczanie ind na terenie szkoly).Nuaczycielka w czasie nieobecnosci dziecka jest na zastępstwach najczęsciej ale nie zawsze, czasami siedzi w pokoju!!!czy w takim razie mam zaplacic za godziny ponadwymiarowe???przeciez jest w tym czasie do dyspozycji pracodwacy, co prawda za godz. ponadwymiarowe faktycznie zrealizowane powinienem placic!!!nie mam o tym mowy w moim regulaminie wynagradzania.
Jacek23-11-2009 22:16:52   [#02]

-------

nie doczytałem, że nie mówi o tym nic regulamin OP... więc płać


post został zmieniony: 23-11-2009 22:17:58
zespół23-11-2009 23:59:56   [#03]
teraz ja zakręciłem.... w regulaminie jest zapis "wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe płacone jest za godziny faktycznie zrealizowane", ale niby dlaczego nauczycuiel ma tracic ze dziecko jest na 4 tygodnie szkoły 3 tygodnie chore????czy mam wtedy nauczycielowi polecic isc do domu??
ejrut24-11-2009 06:49:24   [#04]

Jeżeli n-l chodzi w tym czasie na zastępstwa...to wtedy płacić.

Ale za siedzenie w pokoju nauczycielskim....nie -tym bardziej, że wiesz wcześniej, że dziecka nie ma.  Tu n-l nic nie traci...to raczej dziecko. N-l po prostu nie zarobi więcej niż mógłby, bo to są jego ponadwymiarowe:)

zespół29-11-2009 21:44:59   [#05]
zgadzam sie ze jak siedzi w pokoju to nie płacic, ale jak wysyłam na zastepstwo, to sprawa jasna......tylko rodzic oczekuje, że nie bede wysyłal na zastepstwa bo nauczyciel powinien te godziny odrobic z dzieckie. Niby dlaczego i kiedy?
ejrut30-11-2009 06:15:37   [#06]

No właśnie...kiedy? To jest technicznie niemożliwe.To trzeba wyjaśnić rodzicowi:)

To, że dziecko choruje, to nie jest wina nauczyciela.                                                                                 Jeżeli dziecko ma ni związane z chorobą...to nie będzie w stanie skupić się na zajęciach podwójną ilość godz. w ciągu dnia Dla n-la są to ponadwymiarowe więc po zajęciach w szkole...przecież ma inne jeszcze obowiązki...a także życie rodzinne.


post został zmieniony: 30-11-2009 06:17:57
sylu30-11-2009 13:26:32   [#07]
Moi nauczyciele odrabiają. Nie można przecież płacić im za to, czego nie robili. To są godziny ponadwymiarowe, więc gdy są faktycznie realizowane, trzeba płacić. Myślimy również w tych kategoriach, że przecież dziecko, skoro dostało na prośbę rodziców nauczanie indywidualne, to powinno się czegoś nauczyć.
zespół30-11-2009 21:47:23   [#08]
moze i powinno sie czegos nauczyć, ale nie kosztem nauczyciela. Wszystko rozumiem, ale niby kiedy ma to odpracowac i niby na jakiej podstawie??w czasie nieoebcnosci ucznia jest wysyłany na zastepstwa!!!a po swoich godzinach moze odpowiedziec dyrektorowi, ze ma pile zajęcia domowe i nic dyrektorowi do tego!!!Ja nie place za to, ze nic nie robi ja płace za zastepstwao!!!
Natka30-11-2009 22:15:09   [#09]

Nie tak dawno znalazłam w necie - może się przyda.

Obecnie obowiązujące przepisy Karty Nauczyciela nie regulują, w jakich wypadkach nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za usprawiedliwione nieodbycie zajęć w godzinach ponadwymiarowych. W związku z tym stosuje zasady ukształtowane w orzecznictwie Sądu Najwyższego, które pozwalają w sposób opisowy a także kazuistyczny ustalić, w jakich wypadkach nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za usprawiedliwione nieodbycie godzin ponadwymiarowych. Należy przy tym pamiętać, że wszystkie omówione poniżej orzeczenia Sądu Najwyższego, w tym dwie uchwały składu siedmiu sędziów, zostały wydane na podstawie art. 35 KN, w którym w ustępie 4 postanowiono, że wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, przydzielone nauczycielowi w planie organizacyjnym szkoły będzie wypłacone według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela. Obecne brzmienie art. 35 KN zostało nadane ustawą z dnia 14 czerwca 1996 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela (DzU, Nr 87, poz. 396) i uzupełnione ustawą z dnia 15 lipca 2004 r. (DzU, Nr 179, poz. 1845), która w ust. 2a do art. 35 KN wprowadziła pojęcie godziny doraźnego zastępstwa. Podobnych ustaleń o wynagrodzeniu za nieodbyte godziny ponadwymiarowe nie ma w Karcie Nauczyciela.

 

Również art. 30 ust. 6 KN nie daje organom prowadzącym szkołę upoważnienia ustawowego do ustalania zasad wynagradzania za nieodbyte godziny ponadwymiarowe, stanowiąc w punkcie 2, że organy te są upoważnione jedynie do określenia szczegółowego sposobu obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw.

 

W orzecznictwie Sądu Najwyższego podkreśla się, że przepisy Karty Nauczyciela nie wyjaśniają, co należy rozumieć przez użyte w pierwotnej wersji art. 35 ust. 4 pojęcie „usprawiedliwione nieodbycie zajęć”, stąd próby do określenia tego pojęcia i rozstrzygnięcia, w jakich wypadkach nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za usprawiedliwione nieodbycie zajęć ponadwymiarowych.

 

Według uchwały Sądu Najwyższego z dnia 31 sierpnia 1983 r. (OSNC z 1984 r. nr 2-3, poz. 30):

 

nieobecność w pracy z przyczyn osobistych, rodzinnych lub innych leżących po stronie nauczyciela nie usprawiedliwia nieodbycia zajęć w godzinach ponadwymiarowych;

 

usprawiedliwienie nieodbytych zajęć ponadwymiarowych jest możliwe w sytuacji, gdy odpowiedzialność leży po stronie szkoły (np. z powodu oddelegowania nauczyciela do innej szkoły);

 

– do wypadków usprawiedliwionego nieodbycia zajęć w godzinach ponadwymiarowych należy zaliczać sytuacje, gdy nauczyciel stawił się do pracy, ale zajęć nie przeprowadził, np. z powodu zorganizowanej przez szkołę wycieczki, akademii itp.;

 

dokształcanie się ze skierowania szkoły i korzystanie z tego tytułu z płatnego urlopu jest usprawiedliwionym nieodbyciem zajęć ponadwymiarowych, które to daje nauczycielowi prawo do wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe. Udzielenie zaś urlopu dla celów naukowych, artystycznych i oświatowych (mające na celu prowadzenie działalności naukowej i ogólne dokształcenie nauczycieli) nie stanowi usprawiedliwionej przyczyny nieodbycia zajęć w godzinach ponadwymiarowych i z tego tytułu nauczycielowi nie przysługuje wynagrodzenie. O tym, czy usprawiedliwiona nieobecność w pracy z powodu dokształcania się stanowi równocześnie usprawiedliwione nieodbycie zajęć ponadwymiarowych, decyduje fakt skierowania nauczyciela na odpowiednie szkolenie.

 

W uchwale z dnia 6 sierpnia 1987 r. (OSNC z 1989 r. nr 1, poz. 9) Sąd Najwyższy orzekł, że nauczyciel traci prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, gdy ich nieodbycie nastąpi z przyczyn leżących po jego stronie. Natomiast przysługuje mu prawo do wynagrodzenia, gdy nieodbycie zajęć nastąpi z przyczyn zależnych od szkoły, tj. zorganizowanie w tym czasie wycieczki, akademii, nieusprawiedliwionej absencji uczniów, z powodu przerwy w nauczaniu wywołanej warunkami atmosferycznymi, czy też odbywających się rekolekcji, których terminu szkoła nie może przewidzieć.

 

Takie same zasady obowiązują także w wypadku nieodbycia godzin ponadwymiarowych w ramach indywidualnych lekcji, z powodu choroby lub innej przeszkody ze strony ucznia.

 

Przesłanki negatywne określające kiedy nie przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, zostały podane w uchwale składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 29 marca 1989 r. (OSNC nr 7-8, poz. 109), której ten sąd nadał również moc zasady prawnej. Oznacza to, że rozstrzygnięcia zawarte w tej uchwale obowiązują wszystkie sądy niższych instancji, rozpatrujące sprawy o wynagrodzenie za nieodbyte godziny ponadwymiarowe. Według tej uchwały zamieszczenie w planie organizacyjnym szkoły godzin ponadwymiarowych, przypadających w dniach ustawowo wolnych od pracy i w okresach przerw pracy w szkole, w których nie odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, nie uprawnia do wynagrodzenia za nieodbyte godziny ponadwymiarowe. Dotyczy to w szczególności dni ustawowo wolnych od pracy, tj. niedziel czy świąt określonych odrębnymi przepisami, oraz przerw w pracy szkoły, tj. przerw świątecznych, przerw związanych z praktykami w szkołach zawodowych, czy też z wcześniejszym zakończeniem zajęć w klasach programowo najwyższych.

 

Rozstrzygnięcia tej uchwały nie pozostają w sprzeczności z omówioną wyżej uchwałą składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 6 sierpnia 1987 r., według której podstawowym warunkiem uznania za usprawiedliwione nieodbycie przez nauczyciela zajęć w godzinach ponadwymiarowych jest jego gotowość do odbycia zajęć. Ponadto nauczyciel nie ma obowiązku być przygotowanym do odbycia zajęć w godzinach ponadwymiarowych w dniach, w których zgodnie z prawem zajęcia te się nie odbywają.

 

Wszystkie przedstawione wyżej uchwały Sądu Najwyższego zostały wydane pod rządami poprzedniego stanu prawnego. Od 1996 r., kiedy zostało ustalone obecne brzmienie art. 35 KN, nie wydano przepisów regulujących sytuacje, w których nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe. Nie zostały też wypracowane zasady w orzecznictwie sądowym, dlatego stosuje się dotychczas ustalone zasady.

 

Ponadto urząd gminy czy rada gminy nie ma jakichkolwiek podstaw do nakazywania dyrektorom szkół, aby nie przyznawali nauczycielom wynagrodzenia za nieodbyte godziny ponadwymiarowe, wynikające np. z odbywających się rekolekcji czy choroby ucznia, który ma indywidualny tok nauczania. W takich wypadkach nauczyciele mogą dochodzić swoich praw przed sądem pracy.

krystyna30-11-2009 22:21:52   [#10]

...ale niby kiedy ma to odpracowac i niby na jakiej podstawie?

...a po swoich godzinach moze odpowiedziec dyrektorowi, ze ma pile zajęcia domowe i nic dyrektorowi do tego!!!

-----------------

nie używaj raczej słowa "odpracować", bo czegoś takiego nie ma,

ale miej świadomość, że to dyrektor odpowiada za właściwą organizację NI,

a ta "organizacja" musi zapewnić dziecku realizację treści wynikających z podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz musi być dostosowana do jego potrzeb i możliwości psychofizycznych,

dlatego najczęściej jest to "organizacja elastyczna" - bo po prostu "dostosowana" do chorego dziecka.


2katarzyna30-11-2009 22:22:55   [#11]
Jarku, dlaczego nie wyślesz nauczycielki do domu ucznia? Jeśli dziecko jest nieobecne przez kilka tygodni, to bardzo dużo traci. U nas n-le jeżdżą nawet do odległych wiosek i starają się, żeby nic nie przepadło.
Natka30-11-2009 22:30:55   [#12]
Wszystko zależy od "długości" nieobecności dziecka. Przy odrobinie dobrej woli wszystko można pogodzić - jeżeli dyrektor wie, że dziecko jest chore (lub jest w szpitalu) i nie może być nauczane, wtedy można zmienić organizację NI - godziny zawiesić, a potem równomiernie rozłożyć je w czasie. Nauczyciel jest poinformowany, rodzice zadowoleni, a dziecko nic nie traci - zamiast np. 11 h w tygodniu ma 13 przez jakiś czas. Wilk syty i owca cała.
sylu02-12-2009 11:17:51   [#13]

jarek76

Ja swoich nauczycieli, gdy nie ma dziecka (jest w szpitalu), na zastępstwa nie wysyłam. Oczywiście przy dobrej woli można wszystko. Tak ustaliliśmy na początku roku, że będziemy odrabiać.

Krystyna ma bardzo dużo racji.


post został zmieniony: 02-12-2009 11:18:38
Martuta26-09-2011 16:25:01   [#14]
Jak traktować godziny ponadwymiarowe nauczycieli w dni, które dyrektorzy mają prawo wyznaczyć jako dni dodatkowo wolne od lekcji - w SP-6, Gimnazjum-8, itd. U nas w te dni przeważnie będziemy w szkole /zebrania RP, czasami opieka/, wtedy rozumiem, że liczę godziny, zgodnie z tym co wyżej napisano. Ale mamy też jeden dzień wolny-duże święto parafialne. Dzieci nie przychodzą, my też nie. Chyba nie wykazuję? 
link12326-09-2011 21:49:49   [#15]
a czy MEN wydał oficjalną interpretację dotyczącą płacenia za godziny ponadwymiarowe za dzień rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego? Ja spotkałem się tylko z odpowiedzią na interpelację poselską - omawialismy to w innym wątku. Jest aktualne stanowisko MEN w tej sprawie?
rzepek26-09-2011 22:38:57   [#16]

Odpowiedź Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 czerwca 2009 r. - z upoważnienia Sekretarz Stanu Pani Krystyna Szumilas: (wklejam część wypowiedzi):

 

"Na podstawie § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy, przy ustalaniu wynagrodzenia określonego procentowo w celu obliczenia wynagrodzenia: za czas niewykonywania pracy, jeżeli pracownik był gotów do jej wykonania, oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju (art. 81 § 1 Kodeksu pracy), dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 151 § 3 Kodeksu pracy) oraz wynagrodzenia za czas dyżuru (art. 151 § 3 Kodeksu pracy) stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
Analogicznie należy obliczać wynagrodzenie nauczyciela za dni rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego".

JarTul26-09-2011 22:45:35   [#17]

Do #14:
Moim zdaniem:
Dodatkowe dni wolne są to dni wolne od zajęć dydaktyczno wychowawczych.
Następuje inna organizacja pracy szkoły.
Nauczyciel nie może prowadzić zajęć dydaktycznych, zatem wszelkie czynności w tych dniach nauczyciel wykonuje w ramach wynagrodzenia zasadniczego.

W tym dniu nauczyciel realizuje czynności zawarte w art. 42 ust. 2 pkt 2) lub 3) KN:
Art. 42. 1. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.
  2. W ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 1, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
  1) [...]
  2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, [...]
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.


post został zmieniony: 26-09-2011 22:45:55
Martuta26-09-2011 23:00:02   [#18]

Dzięki za odpowiedzi, 

Szukałam i znalazłam interpretację, która sporo wyjaśnia.

Odpowiedź Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 czerwca 2009 r. - z upoważnienia Sekretarz Stanu Pani Krystyna Szumilas:

      W związku z interpelacją Pana Posła Piotra Stanke z dnia 26 maja 2009 r. nr SPS-023-9686/09 w sprawie rozliczania i organizacji pracy nauczyciela w godzinach nadliczbowych, uprzejmie przekazuję następujące wyjaśnienia.
       W myśl art. 35 ust. 1 - 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, póz. 674, z póżn. zm.), w szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania lub zapewnienia opieki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, nauczyciel może być obowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych zgodnie z posiadaną specjalnością, których liczba nie może przekroczyć 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Przydzielenie nauczycielowi większej liczby godzin ponadwymiarowych może nastąpić wyłącznie za jego zgodą, jednak w wymiarze nieprzekraczającym 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.
Przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych. Przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela.
      Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy. Na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 2 ww. ustawy, organ prowadzący będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu m.in. szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw. W myśl art. 30 ust. 6a ustawy - Karta Nauczyciela, powyższy regulamin podlega uzgodnieniu ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli. Zgodnie z ww. przepisami, organ prowadzący szkołę określa w regulaminie wynagradzania nauczycieli między innymi szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Definicja godzin ponadwymiarowych została ustalona ustawą. Są to godziny przydzielone nauczycielowi i ujęte w planie organizacyjnym szkoły. Ustalanie przez dyrektora szkoły za jakie godziny ponadwymiarowe nauczycielowi nie przysługuje prawo do wynagrodzenia, jest przekroczeniem uprawnień ustawowych. Nauczycielowi przysługuje prawo do wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę ponadwymiarową, natomiast w przypadku godzin niezrealizowanych, wynagrodzenie przysługuje na mocy przepisów prawa pracy. Zgodnie z art. 91 ust. l ustawy - Karta Nauczyciela, w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy.

1. W przypadku nauczyciela korzystającego z urlopu z tytułu opieki nad dzieckiem do 14 lat, przy obliczeniu wynagrodzenia za ten dzień, należy uwzględnić godziny ponadwymiarowe. W myśl art. 188 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, póz. 94, z późn. zm.) pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

      Na podstawie § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 62, póz. 289 z późn. zm.) przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, z rym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.
Zgodnie z § 5 ust. 1-2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz. U. Nr 71, póz. 737, z późn. zm.) wynagrodzenie za jeden dzień urlopu nauczyciela pracującego w szkole feryjnej ustala się dzieląc miesięczne wynagrodzenie obliczone według zasad określonych w § 1-4 (a więc z uwzględnieniem godzin ponadwymiarowych) - przez liczbę 30. Natomiast wynagrodzenie za jeden dzień urlopu nauczyciela pracującego w placówce nieferyjnej ustala się dzieląc miesięczne wynagrodzenie obliczone także według zasad określonych w § 1-4, przez liczbę 21.

2. Wynagrodzenie nauczycieli za Dzień Edukacji Narodowej oraz rekolekcje winno być naliczane z uwzględnieniem godzin ponadwymiarowych.

      W myśl art. 74 ustawy - Karta Nauczyciela, w dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych. Dzień Edukacji Narodowej nie jest dla nauczyciela dniem wolnym od pracy. Zgodnie z § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w przedszkolach publicznych i szkołach (Dz. U. Nr 36, póz. 155 z późn. zm.), uczniowie uczęszczający na naukę religii, uzyskują trzy kolejne dni zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych, jeśli religia lub wyznanie, do którego należą, nakłada na swoich członków tego rodzaju obowiązek. Dni rekolekcji nie są dniami wolnymi od pracy dla nauczycieli, tym bardziej, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 3, póz. 69), nauczyciel jest zobowiązany do zapewnienia uczniom bezpiecznych warunków w drodze z i na rekolekcje.
W obu podanych sytuacjach nauczyciel może być pozbawiony możliwości przepracowania godzin ponadwymiarowych, ale korzysta z przepisów dotyczących pracowników pozostających w gotowości do pracy. Na podstawie § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy, przy ustalaniu wynagrodzenia określonego procentowo w celu obliczenia wynagrodzenia: za czas niewykonywania pracy, jeżeli pracownik był gotów do jej wykonania, oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju (art. 81 § 1 Kodeksu pracy), dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 151 § 3 Kodeksu pracy) oraz wynagrodzenia za czas dyżuru (art. 151 § 3 Kodeksu pracy) stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
Analogicznie należy obliczać wynagrodzenie nauczyciela za dni rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego.
Zgodnie z art. 42 ust. 2b w związku z art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy - Karta Nauczyciela, w ramach 40-godzinnego tygodniowego czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia, nauczyciel obowiązany jest uczestniczyć w przeprowadzaniu sprawdzianu w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej, egzaminu w ostatnim roku nauki w gimnazjum, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe i egzaminu maturalnego - z wyjątkiem części Nauczyciel zachowuje prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe nieprzepracowane z powodu uczestniczenia w przeprowadzeniu sprawdzianu. Jeżeli bowiem w arkuszu organizacyjnym szkoły przewidziano godziny ponadwymiarowe w dniach, w których przeprowadzany jest sprawdzian, to z całą pewnością należy nauczycielowi wypłacić wynagrodzenie za te godziny.

3. Wycieczki szkolne są realizacją zadań statutowych szkoły, a dla nauczyciela wypełnieniem obowiązku wynikającego z art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy Karta Nauczyciela.

      Wycieczki rzadko trwają krócej niż przypadająca w danym dniu liczba godzin pracy nauczyciela, często natomiast trwają o wiele dłużej. Nie ma więc żadnych przesłanek by nauczyciela opiekującego się dziećmi na wycieczce, a tym samym realizującego zadania opiekuńczo-wychowawcze, pozbawiać wynagrodzenia za przydzielone mu godziny ponadwymiarowe. Powinno być ono naliczone w ten sam sposób jakby nauczyciel pracował na terenie szkoły.


Sisteron24-10-2016 14:33:48   [#19]

Witam,

czy nauczycielowi, który brał udział w uroczystościach wręczenia Odznaczeń Państwowych z okazji DEN przysługuje prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tym dniu?

zosiaz124-10-2016 14:46:48   [#20]

Czy rozliczając godziny ponadwymiarowe trzeba drukować i podpisywać, czy wystarczy przesłać mailowo ze służbowej skrzynki?  Czy jest na to pp?

bardzo będę wdzięczna za odp

Ala24-10-2016 16:18:28   [#21]

a co mówi twoja instrukcja obiegu dokumentów?

DYREK24-10-2016 16:21:01   [#22]

Sisteron

wątek: DEN - godziny ponadwymiarowe

zosiaz124-10-2016 18:55:06   [#23]

Alu, nie mamy instrukcji obiegu dokumentów....

Sisteron24-10-2016 21:56:05   [#24]

Dziękuję Dyrek,

Mam problem,bo wręczenie odznaczeń przez KO miało miejsce 13.10.16,a nie 14-stego? 

Ala25-10-2016 12:19:45   [#25]

zosiaz1, to chyba musisz taką zrobić i tam opisać jakie dokumenty i w jakiej formie obowiązują :)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]