Forum OSKKO - wątek

TEMAT: jeszce raz zwolnienie z wf
strony: [ 1 ]
dorota s p21-09-2009 23:25:55   [#01]
W szkołach ponadgimnazjalnych to plaga. Z zaplanowanych zgodnie z rozporządzeniem na poczatku roku grup zostają ledwie kilkuosobowe.  Szkoła duża, dwuzmianowa. Rodzice czesto ulegaja młodziezy aby ta mogła wcześniej dojechac do domu, zwłaszcza gdy wf jest ostatni. Próbujemy wszystkiego, ale efekty marne. Ostatnio nauczyciele wystapili z propozycją aby zwolnieni zaliczali teorię wg. określonych zagadnień i będąc zwolnieni z ćwiczeń nie byli zwolnieni z lekcji. Czy to jest dopuszczalne? Czy wystarczą odpowiednie zapisy w prawie wewnątrzszkolnym? Co z ocenianiem? Czy zwolniony może mieć ocenę? Będę wdzieczna za sugestie w tej sprawie.
AnJa22-09-2009 08:54:36   [#02]

nie na wszystkie pytania- przepisy sa jasne

jaka tam plaga - 5-10% od lat

i też 30% dojeżdża

pogonić wuefistów do roboty- i tyle

dla lobby wuefowskiego: u nas nie trzeba było gonic- ale my mamy mądrych wuefistów:-)

karolbuz22-09-2009 09:10:58   [#03]

Dołączę się do wątku i poproszę AnJa o wskazówkę, gdzie popełniają błąd nasi wuefiści. U nas też jest problem zwalniania uczniów z zajęć wf i nijak nie mogę tego przeskoczyć.

Sądząc po wypowiedziach AnJa jest dyrkiem we wzorcowej dla nas szkole - żadnych problemów, same mądre głowy.

beera22-09-2009 09:17:10   [#04]

pwszystkiego, ale efekty marne. Ostatnio nauczyciele wystapili z propozycją aby zwolnieni zaliczali teorię wg. określonych zagadnień i będąc zwolnieni z ćwiczeń nie byli zwolnieni z lekcji. Czy to jest dopuszczalne? Czy wystarczą odpowiednie zapisy w prawie wewnątrzszkolnym? Co z ocenianiem? Czy zwolniony może mieć ocenę? Będę wdzieczna za sugestie w tej sprawie.

 Moim zdaniem możliwe

Weźcie podstawę programową z w-fu

wykreślcie te treści, które wymagają ćwiczeń i realizujcie resztę.

Tam na pewno będzie np. edukacja zdrowotna.

Jeden problem - te zasady trzeba będzie stosować wobec wszystkich, nie tylko zwolnionych z ćwiczeń.

====

No i problemem jest to, ze lekarze zwalniają z zajęć w-fu, a nie powinni z zajęć w-fu tylko z ćwiczeń.

No i że przepisy dopuszczają "zwolnienie z w-fu", a w związku z nowa podstawą, powinno się zwalniać tylko z "ćwiczeń ruchowych"





udanka22-09-2009 12:11:29   [#05]

Mam pytanie dotyczące obecności na lekcji ucznia zwolnionego z wf-u.

U nas (od wielu lat) jest zasada, że uczeń przyszonoszący zwolnienie lekarskie z zajęć wych. fizycznego uczestniczy w lekcjach biernie - nie ćwiczy, ale jest obecny na sali gimnastycznej. Wyjątek stanowi zwolnienie od alergologa.

Ale mam rodzica, który chce podstawy prawnej na takie postepowanie. Co napisać?

Jacek22-09-2009 12:17:49   [#06]

lekarz zwalnia w orzeczeniu z ćwiczeń a nie z lekcji a uczeń musi byc pod opieką przecież więc siedzi

beera22-09-2009 12:27:20   [#07]

Chyba Jacku nie - często zwalnia po prostu "z lekcji wychowania fizycznego"

może powinno być zasadą - w związku z tym, ze podstawa z w-fu zawiera także elemety wiedzy, nie tylko umiejętnosci, apelować do MEN o zmiana przepisu z "zwolniony z w-fu", "na zwolniony z ćwiczeń"

udanka22-09-2009 12:32:29   [#08]

Asiu, a więc co zrobić z dziecmi, które mają 1-szy lub ostatni w-f?

Wyrazić zgodę na pójście do domu?

 

Jacek22-09-2009 12:34:47   [#09]

to, ze lekarz napisze że "zwalnia z lekcji wf" to takie raczej uproszczenie bo się pisać nie chce.

Jak dla mnie lekarz nie ma prawa zwolnić ucznia z lekcji a jedynie orzec, że nie moze ćwiczyć w jakims tam zakresie lub wcale co nie oznacza, że ma go nie byc na lekcji. Dlatego fakt, że zmiana przepisu winna być na taki jak wskazujesz.

beera22-09-2009 12:38:24   [#10]

nie wiem - w sumie Jacek, może masz rację


dariuszn722-09-2009 14:25:01   [#11]
Uczeń powinien być na lekcji, nie ważne czy to pierwsza, ostatnia czy lekcja w środku, [#05] uczeń musi realizować obowiązek szkolny czyli również być obecny na zajęciach, oczywiście na prośbę rodzica można przychylić się by ten odbierał go przed ostatnią lekcją gdyż dziecko np. uczęszcza na rehabilitację. Ale to już zależy od indywidualnych przypadków każde zwolnienie jest inne.
JarTul22-09-2009 14:54:14   [#12]

§ 8. 1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego, informatyki lub technologii informacyjnej na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, oraz na czas określony w tej opinii.

1. Lekarz wydaje opinię o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach.
2. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć na czas określony w tej opinii.

"Zwalnia ucznia z zajęć." - Zatem czy uczeń musi być obecny na zajęciach?

Zenon7522-09-2009 16:30:36   [#13]
na tych zajęciach nie musi być - ale opiekę należy mu zapewnić - tak myślę
fredi22-09-2009 16:53:21   [#14]
chyba na początku wątku chodziło o inne zwolnienia (z ostatnich zajęć, autobusy itd.)
kinia282022-09-2009 19:00:43   [#15]
U mnie wraz ze zwolnieniem lekarskim rodzice składają wniosek, w którym m.in. piszą informację , czy chcą, by uczeń w tym czasie był w domu, czy mam zapewnić opiekę w szkole. W oparciu o wniosek wydaję decyzję, w której jest informacja, że np. w każdy czwartek  uczeń przychodzi 2 godziny później, ale rodzice ponoszą pełną odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo. Kiedy lekcja jest w środku piszę, że musi przebywać pod opieką nauczyciela wychowania fiz. bez obowiązku wykonywania ćwiczeń. Rodzice potwierdzają odbiór decyzji wraz z datą i nie mam problemu. Bez sensu, aby schorowane dziecko podczas w-f-u na boisku stało i marzło.
post został zmieniony: 22-09-2009 19:07:04
udanka22-09-2009 19:44:05   [#16]

Jak widać, każdy z nas inaczej interpretuje przepis.

Może OSKKO zwrócić się do MEN o interpretację przepisu?

Zenon7522-09-2009 20:14:08   [#17]

i wraca pytanie z mojej szkoły średniej -Co autor miał na myśli? :)

ostatnio chyba coraz częściej

Ganges22-09-2009 20:18:59   [#18]
Odwożę syna do szkoły i prawie każdego dnia jestem świadkiem jak uczniowie z gimnazjum mieszczącego się w sąsiednim budynku biegają w koło trawnika obok parkingu . Ruch jest duży bo rodzice rano podwożą, a w południe odbierają dzieci z podstawówki, pogoda bywa różna, ale te dzieciaki biegają aż większość już nie daje rady. Biegają nawet w deszcz, wtedy wuefista stoi ubrany w skafander, a młodzież w mokrych ciuchach gania w kółko po kałużach. Jeżeli tak ma wyglądać za rok wf mojego syna, to chyba załatwię mu zwolnienie.
pavel22-09-2009 20:23:15   [#19]
Czy uczeń mający nauczanie indywidualne (gimnazjum) musi mieć dodatkowe zwolnienie lekarskie z w-f, aby dyrektor mógł pominąć w-f w nauczaniu indywidualnym ?
Pytanie dotyczy ucznia nauczanego indywidualnie ze względu na zaburzenia w zachowaniu, jest zupełnie sprawny fizycznie.
Karolina22-09-2009 20:27:05   [#20]

Generalnie na NI w-f mało kto daje bo szkoda godzin. Takiemu uczniowi natomiast potrzebny ruch bardzo - szkoda by nie miał - tylko ciężko z 1 wf prowadzić - typowy wf bo np gier zespołowych nie da się. Można jednak inne formy -  może mógłby na wf przychodzic?

Jeśli nie - to też pole do popisu dla 19 godziny jak ktoś nie wie jak realizować ;)

Jeśli wszystko zawiedziec zwolnienie ale na jakiej podstawie to pojęcia nie mam.

 

Ganges - może ty tak wybiórczo obserwujesz i głupio wygląda - ale jeśli faktycznie to właśnie masz powód dla którego w niektorych szkołach jest więcej zwolnien.

Bas22-09-2009 21:50:09   [#21]
Właśnie (rano ) dostałam zwolnienie z wf ucznia do 31.12 ! Koniec okresu w styczniu. Co robić? Przecież nie będzie miał ocen? A może zrobić, jak radziła Asia? Czy nie klasyfikować? Dziecko po ciężkiej kontuzji achillesa, nie ma mowy o ocenach z ćwiczeń. Jestem w kropce.
aleks190122-09-2009 22:00:08   [#22]
Duzo zależy od bazy-często jest marna i uczniowie biegają w deszczu- ktos podniósł to we wcześniejszej odpowiedzi.Druga sprawa-rozumiem, że ruch jest potrzebny- jeżeli jednak uczeń szkoły średniej ma każdego dnia 6-7 lekcji, przygotowuje się do lekcji/matury, zalezy mu na ocenach, to odpuszcza czasem w-f...Zwyczajnie szkoda mu czasu.Nawet mu się nie dziwię, jeżeli nie wiąże ze sportem dalszych planów.
JarTul22-09-2009 22:08:51   [#23]
[do #21]
 W zasadzie zgodnie z zapisami rozporządzenia należy wydać decyzję o zwolnieniu ucznia z zajęć w-f do 31.12., ale wtedy pewnie w ramach klasyfikacji śródrocznej będzie nieklasyfikowany z przyczyn usprawiedliwionych - chociaż dużo zależy od dobrej woli i rozsądku nauczyciela. Nawet w ciągu dwóch-trzech tygodni może tak pracować z uczniem, aby były podstawy do klasyfikowania.
Drugie rozwiązanie. Uczeń przynosi zwolnienie "uzupełniające" okres po 31.12. do klasyfikacji śródrocznej. Wtedy decyzja dyrektora o zwolnieniu z zajęć w całym okresie i w ramach klasyfikacji śródrocznej "zwolniony".
post został zmieniony: 22-09-2009 22:09:33
Bas23-09-2009 08:49:29   [#24]
Dzięki za wsparcie. Myślę, że "dobra wola" tu nie wystarczy, bo przecież uczeń nie będzie obecny na ponad połowie zajęć. Trzeba by egzaminu klasyfikacyjnego, a ten w jego sytuacji jest niemożliwy. Będę musiała porozmawiać z rodzicami i koniec. Jeszcze raz dzięki.
komeniusz11-03-2010 19:01:57   [#25]
Troszkę inna kwestia.... nauczyciele w PSO chcą doprecyzować, kiedy będą klasyfikowali a kiedy nie, przy częściowym zwolnieniu ucznia z ćwiczeń na wf-ie. Moje pytanie: czy można zastosować zapis, że usprawiedliwiamy np. tylko dwa tygodnie zwolnienia z ćwiczeń na pisemną prośbę rodziców a dłuższe zwolnienie przyjmujemy tylko od lekarza? Chodzi o uniknięcie sytuacji, gdy uczniowie tydzień w tydzień przynoszą zwolnienia z ćwiczeń na wf z różnych powodów wypisane przez rodziców i potrafią nie ćwiczyć i parę ładnych tygodni..Jakoś obawiam się tego zapisu, chociaż rozumię intencję nauczycieli. Szukam podstawy prawnej na tak lub nie :-)
Jacek11-03-2010 20:30:20   [#26]

nie znajdziesz podstawy bo taką może dać tylko zapis w statucie. Traktując wf jako normalną lekcję to rodzic może prosić o zwolnienie uzasadniając je odpowiednio a nauczyciel może ale nie musi tego respektować czyli podobnie jak z usprawiedliwianiem nieobecności na lekcji, rodzic prosi podają powody a nauczyciel może ale nie musi usprawiedliwić jeśli uzna, że te powody są niewystarczające.

Nie można w świetle obowiązujących przepisów wymagać zwolnień lekarskich bo nie ma na to podstawy prawnej

komeniusz12-03-2010 18:36:58   [#27]

Tak myślałam Jacku, dziękuję za utwierdzenie... zastanawiałam się, czy czegoś nie przeoczyłam :-) pozdrawiam

Caro20-05-2010 17:03:22   [#28]

Uczeń jutro przyniesie zwolnienie lekarskie do końca roku szkolnego z wf - na świadectwie ma mieć wpisaną ocenę:

- z pierwszego półrocza,

- wystawioną na podstawie ocen, które otrzymał do tej pory(plus pierwsze półrocze),

- czy zwolniony?

Moim zdaniem powinien mieć wpis "zwolniony", czy dobrze myślę?

bosia20-05-2010 19:15:59   [#29]

dobrze myślisz:-)

"zwolniony"

mimka20-05-2010 21:01:46   [#30]
U mnie podobna sytuacja jak u Jacka #5 -uczeń ma złamaną rękę - wg mnie powinien biernie uczestniczyć w zaj. wf, rodzic twierdzi inaczej i chce podstawy prawnej. Czy jest taka? Czy wystarczy tylko zapis w PSO? Pomóżcie!
ankate20-05-2010 21:06:20   [#31]
Osobiście wolałabym, żeby mi z tym gipsem nie siedział na ławeczce w sali gimnastycznej (nno ale ja mam małą salę i to byłoby niebezpieczne nieco). Jeśli rodzic prosi o zwolnienie z ostatniej lub pierwszej lekcji to wyrażam zgpdę, jeśli nie to delkwent siedzi w świetlicy szkolnej.
krystyna20-05-2010 21:10:22   [#32]

i dlatego się cieszę ze zmiany zaproponowanej w projekcie rozp.:

Jeżeli okres zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego, zajęć komputerowych, informatyki lub technologii informacyjnej uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.

;-) 

Jacek20-05-2010 21:13:32   [#33]

przepis mówi, że dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, oraz na czas określony w tej opinii. Przepis jest głupio sformułowany bo mówi o ograniczonych możliwościach a jednocześnie nakazuje zwolnienie nie z ćwiczeń ale z zajęć co sprowadza się do tego, że jak to ostatnia lekcja lub pierwsza to uczeń może iść do domu bo w praktyce nie ma wtedy lekcji. Jedynie jesli lekcja jest w środku zajęć to szkoła powinna zapewnić opiekę.

Ivon24-05-2010 22:04:45   [#34]
U nas jest taka sytuacja: Uczeń w I sem. miał zwolnienie lekarskie i był decyzja dyrektora szkoły zwolniony z wf. W II sem. nie ma zwolnienia i ćwiczy na lekcjach. jaką ocenę powinien otrzymać na koniec roku z wf. (I SEM.zwolniony II SEM np.dobry)????
Bazia25-05-2010 10:36:13   [#35]
Taką jak na II semestr 
post został zmieniony: 25-05-2010 10:37:02
Mada14-06-2010 13:11:50   [#36]

ucz III gimnazjum, w - f

I półr.- celujący

II półr. - zwolniony

co na świadectwie ukończenia gimnazjum?

podpowiedzcie proszę

Jacek14-06-2010 13:17:40   [#37]
zwolniony
dorwie06-09-2011 18:44:19   [#38]

czy zwolnienie z wf-u może wystawić jakikolwiek lekarz, czy uprawnienie takie ma tylko "lekarz specjalista"? Macie jakąś podstawę prawną ?

 

dyrlo06-09-2011 19:14:21   [#39]
Nima.... na świstkach z reklamą leku też przyjmujemy. Lekarz to prawie ... i może to być rodzinny i każdy inny ;-(
big Tom06-09-2011 23:44:11   [#40]

Zwolnienie ucznia z zajęć wychowania fizycznego (wg kuratorium mazowieckiego)


Zgodnie z § 8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 83, poz. 562 ze zm.) dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć wychowania fizycznego na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza oraz na czas określony w tej opinii. W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się "zwolniony".
Powyższy przepis wskazuje dyrektora szkoły jako osobę, która podejmuje decyzję o zwolnieniu z uczestniczenia w zajęciach i odnosi się do oceny klasyfikacyjnej z wychowania fizycznego w przypadku, gdy uczeń (ze względu na przeciwwskazania zdrowotne) uzyskał zwolnienie z zajęć, nie odnosi się natomiast do obecności ucznia na zajęciach.
Obecność ucznia podczas zajęć wychowania fizycznego jest niezbędna do tego, aby uczeń zapoznał się z treściami podstawy programowej tego przedmiotu. Należy podkreślić, że nowa podstawa programowa wychowania fizycznego określona w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2009 r. Nr 4, poz. 17) została uzupełniona m. in. o treści edukacji zdrowotnej, zasady bezpieczeństwa i higieny osobistej.
Dyrektor szkoły może zezwolić uczniowi zwolnionemu z zajęć wychowania fizycznego do pozostawania pod opieką w świetlicy szkolnej, szczególnie wówczas, gdy zajęcia w całości poświęcone są wykonywaniu ćwiczeń doskonalących sprawność fizyczną. Uczeń ten ma również prawo do tego, aby rodzice usprawiedliwili mu ewentualną nieobecność na zajęciach.
big Tom06-09-2011 23:45:54   [#41]
Przepraszam za wielkość nagłówka, kopiowałem ze strony.
Magdalena Anczykowska06-02-2012 20:39:41   [#42]
A jeśli rodzic chce, aby w drugim półroczu uczeń ćwiczył mimo trwającego zwolnienia z zajęć wych. fiz.
gosiaes206-02-2012 20:43:44   [#43]

no bez przesady!!!

Skoro rodzic chce, to niech idzie do lekarza i poprosi o zaświadczenie, że dziecko jest zdrowe i może ćwiczyć na WF-ie.

Nikt z nauczycieli chyba nie weźmie sobie takiej odpowiedzialności na siebie, tylko dlatego, że rodzic chce... 

koala06-02-2012 20:46:17   [#44]
Tak, jak w poście wyżej. Info. od lekarza, że uczeń może ćwiczyć, żadne zgody rodziców- ustne czy pisemne.
sanna07-02-2012 16:14:16   [#45]

po kontroli kuratoryjnej wych. fizycznego - każdy uczeń, nawet zwolniony ma być przypisany do grupy (pamiętając o liczebności uczniów)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]