Forum OSKKO - wątek

TEMAT: pytania do prof. Konarzewskiego - matura 2010 i inne egzaminy
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
JarTul20-09-2009 10:49:31   [#51]

Czegoś nie zrozumiałem.

Matematyka 5 maja a fizyka 20 maja ???
Gdzie problem?


post został zmieniony: 20-09-2009 10:49:53
AnJa20-09-2009 10:52:20   [#52]
my o czerwcowym terminie dodatkowym:-)
JarTul20-09-2009 11:00:57   [#53]

No to zaiste nie jestem w temacie :D
Przepraszam za zajęty czas...
Widać CKE już wie, że w czerwcu takich przypadków nie będzie... :-) bo przecież zbieżność zdawania matematyki i fizyki jest zwykle bardzo nikła :-) :-) :-)
U nas tak około 30% zdających matematykę zdaje również fizykę.

AnJa20-09-2009 11:02:44   [#54]

u nas ok. 10%

z tym, że w latach 2005-9 nikt nie zdawał w terminie dodatkowym

bosia20-09-2009 11:09:48   [#55]

również ta sama sytuacja jest z biologią i chemią i jeszcze j. polski

też mnie nie dotyczy, bo rozszerzony zdają sporadycznie, a do tej pory nie mieliśmy sytuacji na dodatkowy

ale jakieś dzieci w Polsce pewnie będą

AsiaJ20-09-2009 11:51:02   [#56]

A ja się upieram przy swoim  i nie do końca zgadam się z tym co bosiu napisałaś; to wpuść i opisz to w przebiegu egzaminu.

Czy spóźnienie 1 osoby to zakłócenie przebiegu egzaminu? Wiadomo,że trzeba być punktualnie i nie myślę o gremialnych spóźnieniach, ale o pojedynczych sytuacjach losowych.

Uważam,że powinno się w takiej sytuacji pozbawiać dziecko szansy przystąpienia do egzaminu. Wejście na salę to nie jest zakłócenie przebiegu egzaminu, podobnie jak wyjście do WC w trakcie. Te 5 czy 10 minut to mniejsza strata niż cały rok w plecy.

A w protokole można zapisać,że  się spóźnił i tyle a  to nie jest podstawa do unieważnienia egzaminu.

I jeszcze zapytam jaka jest pp,żeby spóźnionego na salę nie wpuszczać po 9.00. Krótszy czas pisania to jego odpowiedzialność;-)


post został zmieniony: 20-09-2009 11:55:02
fredi20-09-2009 12:28:26   [#57]

nie ma gwarancji, że nie poznał zadań i się douczył.

z 15 min. można gładko przejść do 16 itd.

AnJa20-09-2009 12:40:56   [#58]

asiaj - może Ty już dawno matury nie zdawalaś, ale nawet przy maturze starej punktualnośc obowiązywała

w przypadku arkusza rzecz sie nadzwyczaj prosta - teoretycznie osoba wchodząca na salę nawet kilka minut po otwarciu arkuszy jest w LEPSZEJ sytuacji niż pozostali zdający, gdyż TERETYCZNIE moze ona ZNAĆ treśc arkusza

podobnych, prostych, acz absurdalnych zastrzeżeń w procedurach jest więcej

stad dla mnie pytania do MEN i dyrektora CKE są inne:

1.jesli dyrektor szkoły odpowiada za organizację i przebiehg egzaminu maturalnego w szkole- na jakiej podstawie CKE ustala procedury odbierające dyrektorowi jego uprawnienia? jaka jest ich moc prawna?

2.jesli dyrektor szkoły nie jest nijak zwiazany prawnie z dyrektorem OKE dlaczego to dyrektor OKE wymaga od dyrektora szkoły okrelsonych zachowań dotyczących np. procedur odbierania zestawów czy prac albo sposobu pakowania tychze i opisywania?

i jeszcze bardziejj ogólnie;

dlaczego dyrektor CKE nie ma woli zorganizowania spotkania dyrektorów OKE i, na podstawie przykładów dobrej praktyki, ustalenia jednolitych zasad np. dystrybucji i redystrybucji materiałow egzaminacyjnych?

oraz mniej ogólnie:

1.dlaczego dytektor szkoły ma ustalić harmonogram egzaminów i skłądy komisji na miesiąc lub 2 przed egzaminem, a dyrektor OKE terminy sprawdzania prac ustala w drugiej połowie kwietnia burząc harmonogram szkolny? (szkolenia członków zespołow, rozpoczynanie sprawdzania w piątek, zajęte soboty, korekty w poniedziałek angażują nauczycieli sprawdzających wykluczając ich z pracy w szkole)

krasnoludek zadyszek20-09-2009 17:03:08   [#59]

Bosiu (#36)

teraz jest to od, ale naprawdę kilka dni temu jeszcze nie było, szkoda, że nie zapisałam na dysk...

no ale na plus - jest już jakaś poprawka, z tych, o których mówił Marek

byleby reszta została naprostowana szybko

AsiaJ20-09-2009 19:34:15   [#60]

AnJa, to fakt maturę własną zdawałam dawno, przez nową przeszłam 2 razy dzięki własnym dzieciom.

Generalnie w tej materii jestem nowalijka, więc się nie wymądrzam np. na temat tablic czy lektur czy innych.

Egzamin gimnzajalny ćwiczyłam przez ostatnie 7 lat. Spóźnianie uczniów na egzaniny zewnętrzne to problem marginalny. Mnie się to wydarzyło 2 razy. Uczeń zaspał, po naszej interwencji telefonicznej, wpadł z językiem na brodzie.

Jakoś nikomu nie przyszło do głowy,że biegnąc zbierał przecieki na temat arkusza;)

Nie zapisaliśmy w protokole przebiegu o spóźnieniu, bo to nie zakłóciło  przebiegu egzaminu. Arkusz leżał na stole, dziecko weszło po cichu, zalogowało się i rozpoczęło pracę, mając kilkanaście minut w plecy. To jego strata i to jego kosztowało najwięcej nerwów.

Drążę temat, ponieważ zastanowiła mnie informacja przekazana przez nauczyciela na zebraniu z rodzicami maturzystów,że ci, którzy przyjdą po 9.00 nie będą wpuszczeni na salę.

Moim zdaniem nie ma do tego podstaw.

JarTul20-09-2009 19:38:12   [#61]

W aneksie, w wersji pobranej 15 września br. ok. godz. 8.45, w części dotyczącej języka polskiego - przed spisem lektur - dokładnie był taki zapis:
"W związku z wejściem w życie rozporządzenia MEN z dnia 29 sierpnia 2008 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania
przedszkolnego oraz kształcenia w poszczególnych typach szkół informujemy, że na
egzaminie maturalnym z języka polskiego w maju 2009 roku obowiązywać będą
następujące utwory:"

Aktualnie jest:
"W związku z wejściem w życie rozporządzenia MEN z dnia 29 sierpnia 2008 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania
przedszkolnego oraz kształcenia w poszczególnych typach szkół informujemy, że na
egzaminie maturalnym z języka polskiego od maja 2009 roku obowiązywać będą
następujące utwory:"

Ciekawe czy znalazło się w poprawionej wersji więcej poprawek i skąd mamy w ogóle wiedzieć, że pojawiła się wersja poprawiona aneksów? - przecież nie można po 20 razy analizować tego samego dokumentu, który znajduje się ciągle pod tym samym odnośnikiem bez informacji o wprowadzonych korektach. Przecież ja juz to wydrukowałem nauczycielom... :(

JarTul20-09-2009 20:32:13   [#62]
W wersji aneksu z 14 września dokonano ok. 7 korekt... i powstała aktualna wersja.
[Wynik działania programu porównującego zmiany w dokumentach pdf.]
bosia20-09-2009 20:46:20   [#63]

Asiaj, ale Ty w swojej szkole mozesz zrobić, co uważasz w sprawie matury i terminu wchodzenia na nią-nic mi do tego

to Ty odpowiadasz za organizację matury i tylko to napisałam

z czym tu się zgadzać czy nie zgadzać-zrobisz jak chcesz, nic więcej nie napisałam, to Twoja decyzja jako przewodniczącego

u nas się nie wpuszcza (jak i w innych szkołach) i szkoda mi czasu na szukanie pp i uzasadnianie, że tak jest

 

bosia20-09-2009 20:50:59   [#64]

AnJa owszem, to co zebrałam dotyczy tylko kwestii technicznych w egzaminach,

ale kwestie techniczne w tym momencie są ważne, bo na maturę 2010 nie da się już nic innego zrobić w innych kwestiach

zresztą to tylko wczesniej pisaliśmyisprawy techniczne, które potrafią poważnie utrudnić pracę

piszcie-jutro jeszcze poskładam wszystko razem

może w sprawach gimnazjalnego i po VI klasie też się wypowiecie

 

JarTul20-09-2009 20:53:29   [#65]

Z procedur organizowania i przeprowadzania egzaminu maturalnego wydanych przez CKE na poprzedni rok szkolny.

8. Część pisemna egzaminu maturalnego

3. Egzamin rozpoczyna się z chwilą zapisania w widocznym miejscu przez
przewodniczącego zespołu nadzorującego godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy
z arkuszem egzaminacyjnym. Osoby zgłaszające się na egzamin po tym czasie nie zostaną
wpuszczone do sali egzaminacyjnej.

bosia20-09-2009 20:58:28   [#66]

JarTul, rzeczywiście niewiele osób moze zauważyć poprawki w aneksach dokonane po ich opublikowaniu

my widzimy, bo o nich dyskutujemy

wczoraj robiłam zestawienie tego co napisaliście i sprawdzałam każdą informację,

którą podaliście(no taki jestem niedowiarek), bo jak pisze to lubię wiedzieć co

i stąd my wiemy, ze aneksy po ogłoszeniu zostały poprawione-inaczej nikomu do głowy by to nie przyszło

nie ma takiego komunikatu na stronie CKE, że w aneksach poprawiono błędy

nie mamy też pewności, ze za kilka dni znowu czegoś nie poprawią-to paranoja jakaś

JarTul20-09-2009 21:17:07   [#67]
Może zatem propozycja z #22 warta przemyślenia?
fredi20-09-2009 21:27:30   [#68]

Nie zapisaliśmy w protokole przebiegu o spóźnieniu, bo to nie zakłóciło  przebiegu egzaminu.


Jak Ci inny uczeń walnie skargę, że to mu przeszkodziło to może zmienisz zdanie.

AsiaJ20-09-2009 21:44:59   [#69]

Fredi, chcę się zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi sytuacjami.

 Uczeń może wnieść skargę zarówno z powodu wpuszczenia jak i nie wpuszczenia na salę.

Do tej pory jakoś udało się bez skarg, unieważnienia i innych sensacji. I chciałabym,żeby było tak dalej. A skoro nie ma zapisu w prawie tylko procedurach, to przecież tylko kwestia techniczna;-)

Tak czy inaczej, warto było poznać wasze zdanie:-)

bosia20-09-2009 21:54:36   [#70]

Asiaj do tej pory się udawało, bo to był egzamin gimnazjalny-uczeń szedł do szkoły ponadgimnazjalnej bez względu na wynik

a z matura jest już trochę inaczej-to skutkuje inaczej

jeśli uczeń nie zda matury, to może sie zdarzyć tak jak fredi napisał, wtedy może byc unieważnienie dla wszystkich piszących na sali

AsiaJ20-09-2009 22:33:49   [#71]

Droga Bosiu:-)

to nie tak, że  udawało dlatego,że to był tylko egzamin gimnazjalny. Od jego wyniku  zależy do jakiej szkoły się dostanie:ZSZ czy LO. Na tym etapie to ważny wybór.

Matura skutkuje inaczej, to wiemy wszyscy;-)

 Ostrożności nigdy nie za wiele, ale nie  popadajmy w paranoję;-)

AnJa20-09-2009 22:38:43   [#72]

Asiaj - jako człek doświadczony Ci to mówię: dojrzałość to także odpowiedzialność przejawiajaca się w odpowiedzialności.

Inna kwestia to taka, że w czasie egzaminu maturalnego to ty możesz robić co ci przyjdzie do głowy- na sali rządzi szef ZN.

bosia20-09-2009 22:44:55   [#73]

OK, to może jeszcze są jakieś pytania do dyrektora CKE-zrobie zaraz zestawinie i ewentualnie poproszę o poprawienie mnie

bo to teraz to inna historia - nie jest to sprawa do dyrektora CKE

bosia20-09-2009 23:49:42   [#74]

Tak zebrałam to co pisaliście. Poprawcie, jesli coś nie tak jest zapisane, ewentualnie cos dopisać.

1.    Aneksy do informatorów maturalnych zostały opublikowane 14 września 2009r., natomiast zgodnie z rozporządzeniem o ocenianiu:

§ 62. Informator, o którym mowa w art. 9a ust. 2 pkt 1b ustawy, zawierający w szczególności opis zakresu egzaminu maturalnego dla danego przedmiotu oraz kryteriów oceniania i form przeprowadzania egzaminu maturalnego, a także przykładowe zadania egzaminacyjne, jest ogłaszany nie później niż do dnia 1 września roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym jest przeprowadzany egzamin maturalny.

2.      W wersji aneksów z dnia 14 września dokonano już 7 korekt (stan z dn.20.09), nie dostarczając informacji na temat wprowadzania korekt. Jaka jest gwarancja, że obecna wersja informatorów jest ostateczna>

3.      Do 20.09. 2009 brak komunikatu w sprawie dostosowania warunków i formy przeprowadzania egzaminu maturalnego od 2010 r., natomiast zgodnie z rozporządzeniem o ocenianiu:

§59 ust. 10. Dyrektor Komisji Centralnej opracowuje szczegółową informację o sposobie dostosowania warunków i formy przeprowadzania egzaminu maturalnego do potrzeb absolwentów, o których mowa w ust. 1, 2 i 6, i podaje ją do publicznej wiadomości na stronie internetowej Komisji Centralnej, nie później niż do dnia 1 września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin maturalny.

4.      Informacja z dnia 18.09.2009: Centralna Komisja Egzaminacyjna uprzejmie informuje, że nowe Tablice matematyczne, dostosowane do obowiązkowego egzaminu z matematyki w 2010 roku, zostaną dostarczone każdemu zdającemu przed egzaminem.

a) Czy CKE zamierza chociaż upublicznić w najbliższym czasie elektroniczną wersję tablic matematycznych, które będą obowiązywały w czasie matury w 2010 r.?

b) Czy Dyrektor CKE nie uważa, że brak tablic na etapie przygotowania do egzaminu maturalnego wpływa w pewnym stopniu negatywnie na sposób i tok tych przygotowań?

5.       Po co jest dwugodzinna (a w przypadku j. obcego 3 godzinna) i przerwa między pisaniem arkuszy z obu poziomów z języka  polskiego, obcego i matematyki? Co w tym czasie ma robić uczeń?

6.      Jak będzie zorganizowana dystrybucja i redystrybucja materiałów? Dzień pracy dyrektora  będzie od 4 rano do około 21.

7.      Termin dodatkowy czerwcowy – nie ma podanych godzin z uwzględnieniem poziomu egzaminu. Może zaistnieć sytuacja, że uczeń zdający np. matematykę i fizykę nie będzie mógł zdawać z egzaminu jednego z tych przedmiotów, bo będą się odbywały w tym samym czasie.

8.      Dlaczego pisemny egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe jest o godzinie 12:00, jeżeli jest to dzień wolny dla uczniów klas młodszych? Dlaczego w związku z tym dyrektor ma odebrać materiały o 6:00?

9.      Jeśli dyrektor szkoły odpowiada za organizację i przebieg egzaminu maturalnego w szkole- na jakiej podstawie CKE ustala procedury odbierające dyrektorowi jego uprawnienia? Jaka jest ich moc prawna?

10.  Jeśli dyrektor szkoły nie jest związany prawnie z dyrektorem OKE, dlaczego dyrektor OKE wymaga od dyrektora szkoły określonych zachowań dotyczących np. procedur odbierania zestawów czy prac albo sposobu pakowania tychże i opisywania?

11.   Dlaczego dyrektor CKE nie organizuje spotkania dyrektorów OKE i na podstawie przykładów dobrej praktyki, ustalenia jednolitych zasad np. dystrybucji i redystrybucji materiałów egzaminacyjnych?

12.  Dlaczego dyrektor CKE nie ustala jednolitych dla wszystkich OKE zasad np. dystrybucji i redystrybucji materiałów egzaminacyjnych? Można by wykorzystać przykłady dobrej praktyki niektórych OKE.

13.   Dlaczego dyrektor szkoły ma ustalić harmonogram egzaminów i składy komisji na miesiąc lub 2 przed egzaminem, a dyrektor OKE terminy sprawdzania prac ustala w drugiej połowie kwietnia burząc harmonogram szkolny? (szkolenia członków zespołów, rozpoczynanie sprawdzania w piątek, zajęte soboty, korekty w poniedziałek angażują nauczycieli sprawdzających wykluczając ich z pracy w szkole).

14.  Uczeń wybierający przedmiot obowiązkowy jako przedmiot dodatkowy zdaje egzamin łącznie 350-360 minut, doliczając przerwę,  egzamin dla ucznia zaczyna się o godzinie 900, a kończy o 1700 – 1710.


post został zmieniony: 20-09-2009 23:50:31
dyrlo21-09-2009 06:37:23   [#75]
Bosiu 11 i 12 połącz - to to samo.
bosia21-09-2009 08:02:35   [#76]

tak, tak

wkleiłam dwa razy to samo

dzięki:-)

AsiaJ21-09-2009 08:10:17   [#77]

O widzisz AnJa,

ten argument mnie przekonuje,

mimo,że to nie pp;-)

dyrlo21-09-2009 09:23:21   [#78]

bosia

15. Dlaczego uczeń, który w ubiegłym roku zdawał przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym (bo musiał rozszerzony) nie może teraz zdawać na poziomie podstawowym?

Jest to ewidentny brak współpracy pomiędzy CKE a Uczelniami wyższymi. Uczelnie chcą podstawowy i nie zależy im na rozszerzonym, nawet nie będą tego przeliczać (punkt z fizyki rozszerzonej = punktowi z fizyki podstawowej). Ci z ubiegłego roku dostają w plecy.


JarTul22-09-2009 11:40:20   [#79]
I jaki dalszy los czeka nasze pytania?
Dziękuję BOSIA za ich zebranie... :-)
Marek Pleśniar22-09-2009 20:37:58   [#80]
los je czeka srogi:-) je zadamy
JarTul22-09-2009 21:03:51   [#81]
Oby tak się stało... Bardzo jestem ciekaw odpowiedzi Dyrektora CKE.
krasnoludek zadyszek23-09-2009 20:52:38   [#82]
Ja jestem odpowiedziami bardzo zniesmaczona...
beera24-09-2009 07:34:13   [#83]

odpowiedzi chyba nie było raczej

jedno OK - że będziemy je za jakiś czas mieli na piśmie, i wówczas będą.

No i CKE chciałoby z nami wspólpracować na etapie projektowania różności - no ale o tym wszystkim Bosia:)

bosia26-09-2009 17:11:09   [#84]

pytania, które tutaj wypracowaliśmy prof. Konarzewski przeczytał przed swoim wystąpieniem

nie do wszystkich się odniósł, ale otrzymamy odpowiedź wkrótce

natomiast spodobał mu się pomysł takich rozmów-

zadawania konkretnych pytań, przedstawianie wątpliwości  przez osoby przeprowadzające egzamin, czyli przez nas

i tak jak już Asia napisała: CKE chce z nami współpracować!

---

odpowiedzi będą w relacji z Kongresu, a teraz w skrócie: tablice matematyczne będą na egzaminie próbnym w listopadzie-najprawdopodobniej wydrukowane i dostarczone z arkuszami

dostosowania (pyt.3) takie jak w zeszłym roku

do ostatniego pytania: uczeń musi zdawać ten poziom, bo tak jest w rozporządzeniu

terminy dodatkowych egzaminów czerwcowych zostaną zweryfikowane

na razie na tyle

bogna26-09-2009 19:10:56   [#85]

z dedykacją dla Pana Profesora :)

informator dla zawodu kucharz

http://www.cke.edu.pl/images/stories/Informatoryzaw2005/kucharz.pdf

i przykładowe rozwiązanie tegorocznego zadania egzaminacyjnego

http://www.cke.edu.pl/images/stories/09_przykl_rozw/kucharz_092.pdf

smacznego :)

 

Dorotka N26-09-2009 20:26:25   [#86]
bogna - gdybyś jeszcze miała arkusze dla zawodu: fryzjer... ;-)
Nassssy26-09-2009 20:32:34   [#87]

słów mi brak,

to jest tak absurdalne

bosia26-09-2009 20:42:54   [#88]

oj, czepiacie się;-)

strzyc się trzeba samemu, a fryzjerowi płacić za opowiadanie;-)

fredi26-09-2009 20:47:10   [#89]

absurdalne, ale kucharz ma szansę zdać taki egzamin.

Inni przy tych absurdach nie zdają egzaminu

zgredek03-10-2009 17:17:38   [#90]
.
ania0303-10-2009 17:19:15   [#91]
Bosiu, dziękuję i pozdrawiam.
zgredek03-10-2009 17:22:06   [#92]
wprawdzie ja nie Bosia - ale proszę;-))))))))
ania0303-10-2009 17:27:18   [#93]
Zgredku, to Ty przywróciłaś ten wątek ?
zgredek03-10-2009 17:28:21   [#94]

ja go nie przywracałam - bo on cały czas był

podniosłam go tylko:-))))))))))))

ania0303-10-2009 17:32:09   [#95]
Tak już wszystko wiem, dzięki.
dyrlo04-10-2009 12:13:33   [#96]

Namieszało mi się.

Czy uczeń (absolwent roku 2010) może sobie wybrać nastepujące dodatkowe przedmioty

1. historia, 2. wos, 3.biologia, 4.fizyka i astronomia 5.chemia, 6.jakiś tam język obcy inny niż obowiązkowy?

Wszystkie 6!!!!

Cały czas kołacze mi się, że 3 dodatkowe ale więcej niż 3 i nie więcej niż 6 jeśli wśród dodatkowych są j.polski; matematyka i język obcy ten co na obowiązkowej części.

POMOCY poproszę.

rzewa04-10-2009 12:23:34   [#97]

 

§ 54. ust. 3. Absolwent ma prawo przystąpić w danym roku do egzaminu maturalnego z nie więcej niż sześciu przedmiotów dodatkowych:

1) w części ustnej z:
a) języka obcego nowożytnego,
b) języka mniejszości etnicznej,
c) języka regionalnego - języka kaszubskiego;
2) w części pisemnej z:
a) biologii,
b) chemii,
c) filozofii,
d) fizyki i astronomii,
e) geografii,
f) historii,
g) historii muzyki,
h) historii sztuki,
i) informatyki,
j) języka łacińskiego i kultury antycznej,
k) języka mniejszości etnicznej,
l) języka mniejszości narodowej,
m) języka obcego nowożytnego,
n) języka polskiego,
o) języka regionalnego - języka kaszubskiego,
p) matematyki,
r) wiedzy o społeczeństwie,
s) wiedzy o tańcu.

dyrlo04-10-2009 12:25:59   [#98]

No tak, z rozporządzenia i deklaracji tak właśnie wynika, ale ja to jakoś "skądś"? nie wiadomo skąd? tak sobie (i nie tylko) zinterpretowałam.

No to będę prostować. Dobrze, że można poprawiać w deklaracjach do 7 lutego.

AsiaJ04-10-2009 12:53:50   [#99]
może wybrać od 0 do 6 przedmiotów dodatkowych 
rzewa04-10-2009 13:23:40   [#100]
.
post został zmieniony: 04-10-2009 13:24:14
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]