Forum OSKKO - wątek

TEMAT: pytania do prof. Konarzewskiego - matura 2010 i inne egzaminy
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
bosia15-09-2009 10:21:09   [#01]

założe ten wątek i wkleję co JarTul już pisał, ale nie mam czasu wczytywać się szczegółowo, bo mnie niektóre rzeczy mniej interesują, ze względu na typ szkoły

może dopisujcie się, zrobimy taką listę wątpliwości i na Kongresie poprosimy o wyjasnienie, jak się nie uda bezpośrednio to spiszemy

Według wyjaśnień ustnych naszej OKE:

1. NP.: Jeżeli uczeń wybrał język angielski jako obowiązkowy a niemiecki jako dodatkowy to może zadeklarować każdy wariant:
a)
niemiecki - egzamin ustny - poziom rozszerzony
niemiecki - egzamin pisemny - poziom rozszerzony
b)
niemiecki - egzamin ustny - poziom podstawowy
niemiecki - egzamin pisemny - poziom podstawowy
c)
niemiecki - egzamin ustny - poziom podstawowy
niemiecki - egzamin pisemny - poziom rozszerzony
d)
niemiecki - egzamin ustny - poziom rozszerzony
niemiecki - egzamin pisemny - poziom podstawowy
2. Jeżeli uczeń z języka obcego wybranego jako przedmiot dodatkowy nie przystąpi do którejkolwiek jego części, to ten egzamin [a zatem jego zerowy wynik] nie będzie odnotowany na świadectwie. :O
Np.: Uczeń, jak wyżej, wybrał wariant c) i nie przystąpił do części ustnej - na świadectwie będzie tylko i wyłącznie wpis z części pisemnej.

Kłóci mi się wyjaśnienie pkt 2 z §100 rozporządzenia, ale... :-)

JarTul15-09-2009 10:37:08   [#02]
Z rozporządzenia, według mnie, jasno nie wynika także pkt 1 lit. c i d.
JarTul15-09-2009 10:38:56   [#03]
Opublikowanie aneksów do informatorów maturalnych w dniu 14 września br. a zapis rozporządzenia "o ocenianiu":

§ 62. Informator, o którym mowa w art. 9a ust. 2 pkt 1b ustawy, zawierający w szczególności opis zakresu egzaminu maturalnego dla danego przedmiotu oraz kryteriów oceniania i form przeprowadzania egzaminu maturalnego, a także przykładowe zadania egzaminacyjne, jest ogłaszany nie później niż do dnia 1 września roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym jest przeprowadzany egzamin maturalny.

bosia15-09-2009 10:46:48   [#04]

w #01 to było wklejone co JarTul napisał w innym watku, tylko mi się obcięło

beera15-09-2009 11:12:48   [#05]
pan profesor będzie na naszym Kongresie, więc Bosiu będziesz mogła zadać to pytanie
bosia15-09-2009 11:37:09   [#06]

asiu, właśnie po to założyłam ten wątek, bo zaczęło nam się rodzić dużo pytań (w harmonogramie zauważyła to spotkanie)

to warto byłoby je zebrać razem w jednym miejscu (mamy już dwa inne wątki)

może nawet spisać, jesli nie zdążylibyśmy zadać i poprosić o odpowiedź później

JarTul15-09-2009 12:24:13   [#07]

Nie widzę też na stronie CKE:

komunikatu w sprawie dostosowania warunków i formy przeprowadzania egzaminu maturalnego od 2010 r.

a

§59 ust. 10. Dyrektor Komisji Centralnej opracowuje szczegółową informację o sposobie dostosowania warunków i formy przeprowadzania egzaminu maturalnego do potrzeb absolwentów, o których mowa w ust. 1, 2 i 6, i podaje ją do publicznej wiadomości na stronie internetowej Komisji Centralnej, nie później niż do dnia 1 września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin maturalny.

Chyba "żem był" oślepł... :D
krasnoludek zadyszek15-09-2009 19:06:22   [#08]

Ja też nie widzę, a dokładniej widzę procedury na rok 2008/09

mam ogólne pytanie o terminowość prac CKE - informatory maturalne ukazały się wczoraj, a przecież par. 62 podaje na to też datę taką, jak wkleiłeś wyżej - 1 września w roku poprzedzającym maturę (i nieistotne, że informator wisiał, a teraz dodano aneks - niech się zwie, jak zwie, skoro w aneksie były wszystkie zmiany dotyczące matury 2010)

o wprowadzanie maturzystów w błąd, bo dotychczas pod informacją "matura 2010" wisiał informator z aneksem dotyczącym matury 2009 (dyskutowaliśmy o tym)

a szczegółowe:

- czym skutkuje niezłożenie bibliografii do matury ustnej z polskiego - s. 20, punkt 2.1e) - jest dokładny termin, nie ma nic o konsekwencjach

- o sformułowanie ze strony 21: "Część sprawdzająca umiejętność pisania własnego tekstu zawiera:
a) dwa tematy wypracowania do wyboru,
b) strony przeznaczone na napisanie wypracowania.
Poziom rozszerzony
Arkusz na poziomie rozszerzonym zawiera dwa zadania sprawdzające umiejętność
pisania tekstu własnego" - można to zrozumieć tak, że na poziomie rozszerzonym pisze się dwa wypracowania

- o niechlujstwo maksymalne ze strony 24: tam jest lista lektur NA MATURĘ W MAJU 2009!!!

dalej jeszcze popatrzę, ale na razie muszę się uspokoić w związku z linijką wyżej, wrr......

Gaba17-09-2009 21:57:09   [#09]
podanie podstawy prawnej wydawania poleceń, itp. Dyrektorom szkól przez CKE i OKE!
JarTul18-09-2009 21:27:13   [#10]

Informacja dotycząca tablic matematycznych do egzaminu maturalnego z matematyki w 2010 roku

Centralna Komisja Egzaminacyjna uprzejmie informuje, że nowe Tablice matematyczne, dostosowane do obowiązkowego egzaminu z matematyki w 2010 roku, zostaną dostarczone każdemu zdającemu przed egzaminem.

Pytania:

1. Czy CKE zamierza chociaż upublicznić w najbliższym czasie elektroniczną wersję tablic matematycznych, które będą obowiązywały w czasie matury w 2010 r.?
2. Czy Dyrektor CKE nie uważa, że brak tablic na etapie przygotowania do egzaminu maturalnego wpływa w pewnym stopniu negatywnie na sposób i tok tych przygotowań?

Nassssy18-09-2009 21:32:43   [#11]

podstawy utajniania przez oke jakichkolwiek informacji za które zapłacił podatnik, braku polityki informacyjnej wobec tegoż podatnika, rodzica, ucznia, nauczyciela czy dziennikarza...

zgredek18-09-2009 22:03:55   [#12]

oświadczam, że moja cierpliwość się wyczerpała

właśnie przed chwilą przeczytałam na stronie CKE komunikat o tablicach

proszę zapytać szefa CKE dlaczego robi ze mnie idiotkę!!!

zgredek19-09-2009 00:17:23   [#13]

Centralna Komisja Egzaminacyjna uprzejmie informuje

-----------

a ta CKE to jak VOLF ze "Stawki większej niż życie"?

pal licho uprzejmie

ale dlaczego mnie informuje COŚ?????????

zgredek19-09-2009 00:39:38   [#14]

 jeszcze proszę zapytać:

dlaczego uczniowie przed egzaminem nie otrzymali tych tablic?

bo oni są przed egzaminem - a pracują z jakimiś tablicami z kosmosu

---------------

 nikt im tych tablic nie dostarczył... zdaje się

 

Marek Pleśniar19-09-2009 01:21:53   [#15]
pewno to zadanie na umiejętność korzystania z informacji;-)
krasnoludek zadyszek19-09-2009 09:47:33   [#16]

Pokuszę się o minipodsumowanie:

polski - klapa (lektury)

matematyka - klapa (tablice)

są dwa wyjścia: albo stawiamy tylko na znajomość języków obcych (bo tu żeśmy JESZCZE:-) błędów nie znaleźli), albo maturzyści mają się wykazywać inteligencją już od września, przygotowując się do egzaminów, o których mało wiedzą, albo dostają sprzeczne informacje (vide bałagan z aneksem a propos polskiego) - kto nie zwariuje, ten zasługuje na pisanie matury w maju.

Marek Pleśniar19-09-2009 10:13:26   [#17]

czemu klapa ma być?

jest konstruktywna krytyka, CKE niech się bierze za naprawę błędów i wszystko będzie dobrze; a my trzymajmy kciuki by się udało zdążyć i jak najlepiej wybrnąć z sytuacji

jedyne czego oczekiwać się by mi chciało, to że na błędach urząd się uczy, że jakieś wnioski na przyszłość powstaną

brak takowych dopiero budzi brak zaufania

dyrlo19-09-2009 16:35:43   [#18]

Matko kochana, no to moi wpadną w popłoch. Ja sama w ubiegłym roku pokserowałam im Tablice (te z matury) i noszą na każdą lekcję, wiedzą jak z nich korzystać i co????

Ja już w popłochu (a wzory mam w paluszku) a uczniowie.... To jest nie do zniesienia... czas umierać....

dyrlo19-09-2009 16:38:46   [#19]

My tu pytania zadajemy, a pamiętacie w Łodzi? Miałam tylko 3 pytania do pana Legutki, mówił, mówił, mówił .... a potem zabrakło czasu na pytania i odpowiedzi.... Oby teraz było inaczej. 

Bosi dziękuję za ten wątek bo mam nadzieję, że Zarząd zadba żeby te pytania przekazać jeśli znowu czasu na pytania i odpowiedzi zabraknie.

krasnoludek zadyszek19-09-2009 17:43:33   [#20]

ad #17

jeśli, Marku, piszesz ironicznie, co w słowie pisanym nie zawsze od razu widać, to zgoda.

jeśli nie, to wyjaśniam klapę - też mam nadzieję, że CKE poprawi, co trzeba, a nasza krytyka okaże się konstruktywna - ale:

poprawki nastąpią z przekroczeniem wszelkich terminów

bo dokumentacja ukazała się z przekroczeniem wszelkich terminów (albo nie ukazała się wcale - procedury na przykład)

i to mnie wkurza straszliwie, bo CKE jest poważną instytucją, specjalizującą się w egzaminach, której po prostu takie błędy zdarzać się nie powinny, a się zdarzają, i to sporo:-(

w dodatku jest to firma, która nie działa na swoim podwórku, tylko ma wielki wpływ na nas, naszych uczniów i ich przyszłość - i stąd mój niesmak

mam czasami takie napady profesjonalizmu i lekceważenie innych, litery prawa, olewanie swojej pracy, od której dużo zależy mnie doprowadza do szału wtedy:-(

bosia19-09-2009 18:04:01   [#21]

to może spróbujmy te pytania w punktach napisać

miałam zamiar to zrobić, ale po przeczytaniu tego co pisaliśmy

zamiast pytań na razie: niektóre działania CKE są sprzeczne z rozporządzeniem o ocenianiu, np. w zakresie terminów

 

 

 

JarTul19-09-2009 19:42:44   [#22]

Przeniosę propozycję z wątku:

Matura 2010 - aneksy do informatorów o egzaminie maturalnym

tutaj:

A może w tej sprawie możemy jako OSKKO skierować pismo do MEN i CKE?
- aneksy do informatorów nie na czas i z wadami
- brak komunikatu o dostosowaniu warunków egzaminu
- brak aktualnych procedur
- teraz jeszcze tablice

beera19-09-2009 20:08:28   [#23]

Propnuje to zebrać już teraz

zestawić te pytania. Jak się nie uda zadać, to od razu wręczymy

beera19-09-2009 20:10:05   [#24]

Moze warto spytać o egzamin gimnazjalny z języków


AsiaJ19-09-2009 20:33:10   [#25]

Pytam, bo nie znalazłam nigdzie odpowiedzi na pytania;

1. Czy uczeń, który spóźni się na egzamin może zostać wpuszczony na salę?

2. Czy absolwent, który chce poprawić wynik musi zdawać maturę w swojej szkole? Nowe deklaracje nie dopuszczają innej możliwości.Czy wynika to z konstrukcji deklaracji czy jest gdzieś zapisane w prawie?

I uwaga:
*Uczniowie przystępujący do egzaminu z języka obcego nowożytnego w części obowiązkowej  i wybierający ten sam język jako przedmiot dodatkowy  przystępują do egzaminu z tego języka 4 razy. 

Marek Pleśniar19-09-2009 20:58:47   [#26]

nie pisałem ironicznie lecz szczerze -  niektórzy sa prości;-)

I to np jestem ja

---

jeśli reagować to jak najszybciej - podzielam pogląd ów

bosia19-09-2009 21:01:11   [#27]

Asiaj-

1.uczeń, który przyjdzie po rozpoczęciu egzaminu nie zostaje wpuszczony na salę-po 9:00, bo wtedy otwieramy koperty

2. jeśli w zespole istnieje dana szkoła czy zawód składa deklarację w szkole macierzystej, w przeciwnym wypadku do OKE i zostaje przydzielony do odpowiedniej szkoły (choć ty raczej nie o to pytałas)

konstrukcja deklaracji wynika z rozporządzenia

2. Uczeń (słuchacz), który zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego bezpośrednio po ukończeniu szkoły, składa deklarację przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego, o którym mowa w § 64 ust. 1, a absolwent, który ukończył szkołę we wcześniejszych latach - dyrektorowi szkoły, którą ukończył.

4. W przypadku likwidacji lub przekształcenia szkoły absolwent, który ukończył szkołę we wcześniejszych latach, składa deklarację dyrektorowi komisji okręgowej. Do deklaracji absolwent dołącza świadectwo ukończenia szkoły.

o tym co napisałaś w uwadze już rozmawialiśmy-zrobił się z tego nieły absurd z tych 4 razy

bosia19-09-2009 21:06:04   [#28]
część pisemna zaczyna się od momentu zapisania godziny rozpoczęcia i zakończenia
AnJa19-09-2009 21:19:17   [#29]

mnie jak zwykle nie interesuje, kto i ile razy zdaje- w 2005 tez przystępowanie kilka razy do pisząc arkusze z obu poziomów

bardziej istotne sa dla mnie drobiazgi:

1. po co jest półtora godzinna przerwa między pisaniem arkuszy z obu poziomów z języka  polskiego, obcego i matematyki? co dzieciak ma w tym czasie , zdaniem CKE robić?

2. jak będzie zorganizowana dystrybucja i redystrybucja materiałow- bo wychodzi mi dzien pracy dytrektora od 4 rano do około 21

3. termin dodatkowy czerwcowy - z harmonogramu wynika, ze pechowcy przystępujący do egzaminu wówczas nie bedą mogli zdawac tego co chca- np. fizyka i matematyka rozszerzone pokrywaja się

Ala19-09-2009 21:23:47   [#30]

o egzamin gimnazjalny warto spytać, nie tylko o język obcy

w 2012 będą pisać ci, co teraz zaczynają nową podstawę programową,

jakich zmian należy się spodziewać?

bo dopóki nie będą określone ramy, to pytać nie wiadomo o co :-)

bosia19-09-2009 21:46:00   [#31]

skupilismy się na maturze, a jest również egzamin potwierdzający kwalifikacje

1. pisemny zaczyna się o godzinie 12 (po co, jesli jest to dla młodszych klas dzień wolny od zajęć?), a dyrektor odbiera pakiety o 6 rano

 

AsiaJ19-09-2009 23:29:51   [#32]

Przepraszam, ale jakie to ma znaczenie,że uczeń nie zostanie wpuszczony po 9:00, bo wtedy otwieramy koperty??

I gdzie to jest zapisane,że nie można?

Bo skoro to najważniejszy egzamin w życiu a wydarzy się w tym dniu coś równie ważnego,że młody człowiek przybędzie z językiem na brodzie o 9.12, na ten przykład, to co,  ma mieć cały rok w plecy, bo kopreta została już otwarta???

 

AsiaJ19-09-2009 23:31:14   [#33]
Ala, na stronie MEN jest informacja o nowej formule egzaminu gimnazjalnego w 2012. Był też o tym wątek. Jeszcze całe trzy lata. Spokojnie:-)
Ala19-09-2009 23:35:13   [#34]

ależ ja się nie denerwuję wcale ;-) 

w jakimś wątku czytałam, na stronie cke też - może mało uważnie ale w końcu jeszcze 3 lata ;-)

bosia20-09-2009 00:37:48   [#35]
Asiaj, to wpuść i opisz to w przebiegu egzaminu;-)
bosia20-09-2009 01:35:14   [#36]

- o niechlujstwo maksymalne ze strony 24: tam jest lista lektur NA MATURĘ W MAJU 2009!!!

krasnoludek zadyszek, na str. 24 jest zapis: z języka polskiego od maja 2009 roku obowiązywać będą następujące utwory

czyli zapis jest prawidłowy

bosia20-09-2009 01:57:54   [#37]

jeszcze czas trwania egzaminu w przypadku zdawania przez ucznia obydwu poziomów

np. język polski 170+180=350 min, czyli uczeń pisze prawie 6 godzin z dwugodzinna przerwą (co ma wówczas robić?)

oznacza to, że jednego dnia zaczyna egzamin o godzinie 9:00 a kończy o 17:00

jesli zdaje matematykę, to następny dzień jest identyczny do 17

trzeciego dnia j.angielski -trochę krócej (do 16), ale przerwa trzygodzinna?

oczywiście dla uczniów tylko zdających poziom podstawowy takiej sytuacji nie ma

ale czy my sprawdzamy kondycję?

 

bosia20-09-2009 02:03:04   [#38]

AnJa, co do terminów czerwcowych nie widze tam poziomów, tylko przedmioty

np. 10 czerwca   9:00 matematyka     14:00 fizyka

jaki poziom jest o 9:00?

popatrzcie, czy ja nie widzę?

bosia20-09-2009 02:12:31   [#39]

Tak z grubsza zebrałam to co tu napisaliście (z grubsza, bo noc, to może coś pominęłam)

może jeszcze cos trzeba dodać

1.      Aneksy do informatorów maturalnych zostały opublikowane 14 września 2009r., natomiast zgodnie z rozporządzeniem o ocenianiu:

 

§ 62. Informator, o którym mowa w art. 9a ust. 2 pkt 1b ustawy, zawierający w szczególności opis zakresu egzaminu maturalnego dla danego przedmiotu oraz kryteriów oceniania i form przeprowadzania egzaminu maturalnego, a także przykładowe zadania egzaminacyjne, jest ogłaszany nie później niż do dnia 1 września roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym jest przeprowadzany egzamin maturalny.

 

2.      Do 19.09. 2009 brak komunikatu w sprawie dostosowania warunków i formy przeprowadzania egzaminu maturalnego od 2010 r., natomiast zgodnie z rozporządzeniem o ocenianiu: §59 ust. 10. Dyrektor Komisji Centralnej opracowuje szczegółową informację o sposobie dostosowania warunków i formy przeprowadzania egzaminu maturalnego do potrzeb absolwentów, o których mowa w ust. 1, 2 i 6, i podaje ją do publicznej wiadomości na stronie internetowej Komisji Centralnej, nie później niż do dnia 1 września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin maturalny.

 

3.      Informacja z dnia 18.09.2009: Centralna Komisja Egzaminacyjna uprzejmie informuje, że nowe Tablice matematyczne, dostosowane do obowiązkowego egzaminu z matematyki w 2010 roku, zostaną dostarczone każdemu zdającemu przed egzaminem.

 

a) Czy CKE zamierza chociaż upublicznić w najbliższym czasie elektroniczną wersję tablic matematycznych, które będą obowiązywały w czasie matury w 2010 r.? ) b)b) Czy Dyrektor CKE nie uważa, że brak tablic na etapie przygotowania do egzaminu maturalnego wpływa w pewnym stopniu negatywnie na sposób i tok tych przygotowań?

 

4.       Po co jest dwugodzinna (a w przypadku j. obcego 3 godzinna) i przerwa między pisaniem arkuszy z obu poziomów z języka  polskiego, obcego i matematyki? Co w tym czasie ma robić uczeń? 5.      Jak będzie zorganizowana dystrybucja i redystrybucja materiałów? Dzień pracy dyrektora  będzie od 4 rano do około 21.

 

6.      Termin dodatkowy czerwcowy – tu coś jest namieszane

 

7.      Dlaczego pisemny egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe jest o godzinie 12:00, jeżeli jest to dzień wolny dla uczniów klas młodszych? Dlaczego w związku z tym dyrektor ma odebrać materiały o 6:00?

 

 

porozjeżdżało mi się, ale juz idę spać, nie poprawiam

poprzednio było widać przed wysłaniem jakoś mi bardziej pasowało


post został zmieniony: 20-09-2009 02:16:29
bosia20-09-2009 02:30:24   [#40]

źle napisałam w #37, jeśli ktos zdaje angielski podstawowy i rozszerzony, to kończy jeszcze później 120+70 czyli 17:10

Nassssy20-09-2009 08:58:48   [#41]

W grudniu 2006 chyba RPO zwrócił się do ministra edukacji o pilne rozwiązanie kwestii "wprowadzenia procedur umożliwiających dochodzenie prawa do sprawiedliwej oceny w przypadkach błędów i zaniedbań egzaminatorów". Czy ktoś wie jak się to zakończyło?

AnJa20-09-2009 09:12:25   [#42]

na wiem

ale sie domyślam, że podjęto kroki zmierzające i uzyskano satysfakcjonujące rezutaty

z oburzeniem zaś przyjęto supozycję, że zaniedbania jakiekolwiek

 

bosia20-09-2009 09:18:56   [#43]
Gdzie w tym czerwcowym haromogramie są określone godziny egzaminu dla poziomów?
AnJa20-09-2009 09:52:56   [#44]

nigdzie - własnie o to mi chodzi-acz pisząc o tym poleciałem skrótem

przyjęto zalożenie, ze nie będzie osób zdających poziomy rozszerzone i podstawowe z tego przedmiotu lub, że zdajacy będa przystepowac do egzaminów niektorych tylko

w efekcie maturzysta chcacy przystąpic do fizyki i matematyki dodatkowej nie może tego zrobic

bosia20-09-2009 09:55:14   [#45]

acha, czyli ja o tym samym

zobacz te pytania, które napisałam i czy coś tam dołożyć jeszcze

to o czercowym dopisze później

AnJa20-09-2009 09:59:37   [#46]

wydają sie byc ok - czytałem wczesniej

oczywiście sa tendencyjne- dotycza szkól ponadgimnazjalnych i kwestii technicznych

bosia20-09-2009 10:06:03   [#47]

tak są, ale zakładając ten wątek myślałam tylko o maturze, bo to wałkujemy aktualnie i taki był tytuł

teraz tytuł zmieniony, ale tylko są dwa wpisy Ali i Gaby dotyczące gimnazjum, poproszę je o dokładne sprecyzowanie 

nie wypowiadam się na temat innych egzaminów, bo nie znam się na nich i nie chcę jakiejś głupoty napisać

  

 

grażka20-09-2009 10:36:19   [#48]

Nie wiem bosiu, gdzie ci to wkleić :)

http://www.rp.pl/artykul/19,365525_Trudna_droga__do_zawodu.html

JarTul20-09-2009 10:39:39   [#49]

do #44

"w efekcie maturzysta chcacy przystąpic do fizyki i matematyki dodatkowej nie może tego zrobic"

Chodzi Ci o maturzystów ze szkół dwujęzycznych czy wszystkich pozostałych?


post został zmieniony: 20-09-2009 10:39:53
AnJa20-09-2009 10:44:23   [#50]

wszystkich

 

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]