Forum OSKKO - wątek

TEMAT: plan, a program wychowawczy szkoły
strony: [ 1 ]
WIOLA178505-09-2009 22:28:22   [#01]

Czym różni się program od planu wychowawczego szkoły?


beera05-09-2009 22:33:56   [#02]

jednak wiem;)

Tym różni się program wychowawczy od planu

czym rózni się program nauczania, od planu dydaktycznego nauczyciela

Czyli szkoła ma program wychowawczy, a nauczyciele (najczęściej wychowawcy) mają plany wynikające z tego programu



post został zmieniony: 05-09-2009 22:40:40
WIOLA178505-09-2009 22:44:29   [#03]

 Po poszukiwaniach w internecie i poleceniu szefa jestem... zakręcona :(

Z jednej strony dostałam polecenie napisania 5 - letniego programu i wynikającego z niego rocznego planu ("bo tak jest w przepisach"). Może KTOŚ zna te przepisy?

Z drugiej strony słyszałam,że nie ma żadnych długoletnich programów, tylko plany roczne...

Która "strona" jest właściwa???


post został zmieniony: 05-09-2009 22:46:48
WIOLA178505-09-2009 22:50:12   [#04]

U nas ma być program, wynikający z niego plan i z planu- plany wychowawców. UFF!

Dla mnie plan , to program.... ale może się mylę?

Jakieś rozporządzenia???

beera05-09-2009 22:51:23   [#05]

ta strona, która przyjmiecie w szkole

Wydaje mi się, że program wychowawczy +program profilaktyki już macie.

Powiedz szefowi, żeby zajrzał do szuflady, do której od dawna nie zaglądał. Program gdzieś jest - obowiązuje od kilku dobrych lat. MOże leży na szafie, albo pod jedna nogą biurka.

To pewnie możesz, bez narażenia swojego dodatku.

A jeśli masz go na tyle mały, że możesz się narazić, to mu powiedz....

ech...


jrp05-09-2009 23:00:28   [#06]

W przepisach art. 54 ustawy o systemie oświaty jest zapis mówiący o tym, że działające w szkołach (placówkach) rady rodziców - w ramach posiadanych kompetencji ustawowych:

uchwalają - w porozumieniu z radą pedagogiczną - "program wychowawczy szkoły obejmujący wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów, realizowany przez nauczycieli oraz program profilaktyki dostosowany do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska, obejmujący wszystkie treści i działania o charakterze profilaktycznym skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców".

Raz się uchwala a potem tylko ewentualnie nowelizuje, jeżeli zachodzi taka potrzeba.

Można sobie namnożyć planików- ale po co ? dla większego bałaganu

ankate05-09-2009 23:05:01   [#07]
hmm, nowa rada, nowy program
ankate05-09-2009 23:06:59   [#08]
najczęściej ten sam, tylko na nowo uchwalony ;-)
beera05-09-2009 23:09:28   [#09]

nie ma powodu dla kolejnego uchwalania

o programch wychowawczych i profilaktyki jest przede wszystkim w podstawie programowej, potem jest do tego odwołanie w Statucie

raz uchwalone - obowiązuje

jrp05-09-2009 23:09:44   [#10]

Nie ma potrzeby uchwalać co roku, jeżeli nie ma zmian i nie trzeba niczego aktualizować

Za wolno pisałem. Asia jest szybsza.Pozdrawiam

 


post został zmieniony: 05-09-2009 23:13:46
ankate05-09-2009 23:18:40   [#11]
Ooo, całe życie człowiek się uczy, bo ja... tak... co nowa rada rodziców, to i nowa uchwała..., a program oczywiście ten sam, to MEN Roman bodajże narobił zamieszania .;-) Dzięki!!!!
JarTul06-09-2009 09:32:53   [#12]

Gdyby przyjąć taką logikę, że nowa RR to nowe programy, to:
- nowy sejm powinien ponownie przyjmować wszystkie przyjęte już wcześniej ustawy,
- nowa rada ministrów oraz ministrowie ponownie powinni wydawać wydane wczesniej rozporządzenia.

Chyba nielogiczna byłaby taka logika :-)


post został zmieniony: 06-09-2009 09:33:23
ankate06-09-2009 10:05:04   [#13]
A  ile nielogiczności na naszym podwórku np. programy nauczania, które ponownie zatwierdzamy mimo, że już zatwierdzone i dopuszczone były...
beera06-09-2009 10:09:17   [#14]

No nie:)

bo uznaliśmy wreszcie po burzliwych dyskusjach, ze nie robimy tak:)

ankate06-09-2009 10:16:48   [#15]
...no to wracam do burzliwych dyskusji, bo coś przegapiłam...niedziela czasu trochę... muszę przebrnąć przez cały wątek :-)
WIOLA178506-09-2009 11:24:57   [#16]

Czytam, czytam....???? ... i dalej nie jestem pewna...

1.Jest jeden długoletni program wychowawczy szkoły, który obowiązuje cały czas?

2 .Wprowadza się się tylko aneksem zmiany na dany rok szkolny?

  Dla mnie  jest to logiczne, przecież wiele zadań się powiela.

Nie mam już pomysłów na pisanie tych programów i planów, które tak naprawdę różnią się tylko układem graficznym.

3.Nie ma więc 5 letnich programów i wynikających z nich planów rocznych ?(jeszcze raz )

 4. Zależy to od koncepcji Dyrektora? (ratunku - zamęczy mnie!), czy są KONKRETNE ROZPORZĄDZENIA (pomocy! )?


beera06-09-2009 11:27:26   [#17]

przyślij nam tu dyrektora.

A Ty poczytaj rozp. o podstawie programowej, ramowych statutach, UoSo i inne pomniejsze;)

jest program wychowawczy i profilaktyki

Stały i na lata.

Wcale nie trzeba go co roku aneksować

Do tych programów n-le piszą plany

tak jak postępuje się wobec programów nauczania np. z j. polskiego.

N-l ma program i go nie zmienia co roku. Pisze sobie tylko na rok plan. I tego planu nikt nie Uchwala, ani nie przedstawia RR


Zenon7506-09-2009 11:31:41   [#18]

no z tymi opiniami programów to było zamieszanie - wybrałem wersję pośrednią :)

Ale jeśli chodzi o program wychowawczy to moim zdaniem musi on być uchwalany co roku

4. Jeżeli rada rodziców w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego nie uzyska porozumienia z radą pedagogiczną w sprawie programu, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub b, program ten ustala dyrektor szkoły w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny. Program ustalony przez dyrektora szkoły obowiązuje do czasu uchwalenia programu przez radę rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną.




post został zmieniony: 06-09-2009 11:33:39
beera06-09-2009 11:43:59   [#19]

Pawle, przepis brzmi tak:

2. Do kompetencji rady rodziców, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, należy:
1) uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną:
a) programu wychowawczego szkoły obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów, realizowanego przez nauczycieli,
b) programu profilaktyki dostosowanego do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska, obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze profilaktycznym skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców;
2) opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania szkoły lub placówki, o którym mowa w art. 34 ust. 2;
3) opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły.


4. Jeżeli rada rodziców w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego nie uzyska porozumienia z radą pedagogiczną w sprawie programu, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub b, program ten ustala dyrektor szkoły w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny. Program ustalony przez dyrektora szkoły obowiązuje do czasu uchwalenia programu przez radę rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną. 

Powiedz mi, skąd dla Ciebie tu wynika konieczność rokrocznego uchwalania programu wychowawczego i profilaktyki?

Po pierwsze jednoznacznie nie wynika - więc po co interpretować to w ten sposób?

Po drugie - sensu to nie ma - więc po co interpretować to w ten sposób?

===

Ja bym radziła nie utrudniać sobie życia...

a dodatkowo - co się stanie, jeśli nie zaopiniujesz rokrocznie?
KO Ci da zalecenie do przywrócenia stanu prawnego - a wówczas napiszesz do MEN z pytaniem jak wygląda stan prawny i tyle Twoich konsekwencji.

A chociaż będziesz miał poczucie, że nie rozprzestrzeniasz głupoty, co się w oświacie naszej jakoś zakorzenia ;)




WIOLA178506-09-2009 11:44:52   [#20]

Coś już WIEM:) Rozumiem - jeden, stały program i plany wychowawców (nareszcie logika!) - DZIĘKI asiu!

Dyrektora TU nie przyślę, nie potrafi przyznać  do błędu, ale będę próbowała porozmawiać.... Zobaczymy.

A jeszcze... Papaw "uchwalony co roku" nowy, czy już obowiązujący?


post został zmieniony: 06-09-2009 11:47:30
beera06-09-2009 11:45:55   [#21]

stały program wychowawczy+program profilaktyki (bo tak jest w podstawie programowej)

Ja bym nie uchwalała co roku za żadne pieniądze


====

skłamałam - za duże bym uchwalała;)


post został zmieniony: 06-09-2009 11:46:24
WIOLA178506-09-2009 11:49:06   [#22]
asia - jesteś WIELKA!!!! Ciekawe, co na TO mój Dyrektor? 
Zenon7506-09-2009 11:51:54   [#23]

sensu nie ma :) z tym się zgadzam

poczekamy zobaczymy - obyś miała rację



ankate06-09-2009 11:52:16   [#24]
I jeszcze przydałby się plan pracy szkoły (na dany rok  szkolny) nie mylić z ww. programami wychowawczym i profilaktyki( w kwestii planu pracy szkoły są zdania podzielone, bo być może wystarczy plan nadzoru) Plan 5-letni nie ma już obowiązku, ale każdy dyrektor ma jakąś koncepcję i powinien sobie takowy nakreślić - ułatwia pracę i jeśli nie jest tylko papierkiem na pewno ułatwia planowy rozwój szkoły, bo mamy cele do których dążymy i nic nam nie umknie w nawale spraw. Ale sama tego planu raczej nie napiszesz:-)
beera06-09-2009 11:55:34   [#25]

Plan pracy szkoły - i tu się zgadzam, zawsze jest przydatny. I masz rację- powinien wynikać z ogólnej koncepcji pracy szkoły.

To taki plan na poziomie operacyjnym, co trzeba zrobić, kto i kiedy - to jest dokument szkoły

Plan nadzoru to jednak trochę inna bajka - bo to dokument dyrektora, tylko w częsci dotyczacej ewaluacji dokument wspólny - bo ewaluacja jest dokonywana z nauczycielami.

===

Papaw - tu nie trzeba czekać, zeby zobaczyć, czy mam rację.

Jesli ja mam, zrób, jak radzę

Jeśli uważasz, że jej nie mam - zrób jak Ty uważasz:)

ankate06-09-2009 12:12:59   [#26]

przekonałaś mnie. Nie będę co roku uchwalała (znaczy RR) tego samego programu wychowawczego i profilaktyki, bo to dla mnie nie ma sensu. Rodzice raczej nic nowego tu nie wymyślą i nie mają nawet takiego zamiaru ani umiejętności mimo że przewodniczącą od wielu lat mam naprawdę świetną i zaangażowaną.

Poproszę tylko rodziców (mała ankietka) o nowe propozycje do planu pracy szkoły ew. ww. programów. Do planu pracy szkoły, co roku coś ciekawego wymyślają, do programów raczej nic.programy zatwierdzają bez zmian.

Zenon7506-09-2009 12:14:06   [#27]

Asiu , a co sądzisz o tym przepisie?


§ 2. 1. Statut szkoły określa w szczególności:

1) cele i zadania szkoły wynikające z przepisów prawa oraz uwzględniające program wychowawczy szkoły i program profilaktyki dostosowany do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska, o których mowa w odrębnych przepisach,
2) sposób wykonywania zadań szkoły, z uwzględnieniem optymalnych warunków rozwoju ucznia, zasad bezpieczeństwa oraz zasad promocji i ochrony zdrowia,
3) zadania zespołów nauczycielskich, o których mowa w § 14,
4) szczegółowe zasady wewnątrzszkolnego oceniania uczniów,
5) organizację oddziałów sportowych, oddziałów mistrzostwa sportowego, oddziałów integracyjnych i oddziałów specjalnych oraz organizację nauczania języka mniejszości narodowych lub grup etnicznych, jeżeli szkoła takie oddziały lub nauczanie prowadzi,
6) organizację działalności innowacyjnej i eksperymentalnej, jeżeli szkoła taką działalność prowadzi,
7) organizację zajęć dodatkowych dla uczniów, z uwzględnieniem w szczególności ich potrzeb rozwojowych,
8) formy opieki i pomocy uczniom, którym z przyczyn rozwojowych, rodzinnych lub losowych potrzebna jest pomoc i wsparcie, w tym również pomoc materialna,
9) organizację współdziałania z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi oraz innymi instytucjami świadczącymi poradnictwo i specjalistyczną pomoc dzieciom i rodzicom,
10) organizację i formy współdziałania szkoły z rodzicami (prawnymi opiekunami) w zakresie nauczania, wychowania i profilaktyki.

2. Program wychowawczy szkoły i program profilaktyki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, uchwala rada pedagogiczna po zasięgnięciu opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego.

Fakt przepis niższego rzędu - ale o ile wiem rozp. jest aktualne

Ale ja nie jestem prawnikiem... może znów źle myślę.... muszę jechać po dzieci - na chwilę znikam z forum

pozdrawiam PP


ankate06-09-2009 12:18:24   [#28]
To jeszcze jeden dowód na to, że za dużo logiki w tym naszym oświatowym grajdołku nie ma (sprzeczność przepisów). Pamiętacie jak wymyślaliśmy uchwały dla "rady rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną"
beera06-09-2009 12:24:06   [#29]

ale nie ma tu sprzeczności:)

2. Program wychowawczy szkoły i program profilaktyki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, uchwala rada pedagogiczna po zasięgnięciu opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego. 

Uchwala:)

Czy jest napisane "na dany rok szkolny" ????

Nie jest:)

Uchwala

a jak Uchwaliła, to się wszyscy cieszą i mają spokój na długie lata - do momentu, aż się komuś zachce w nim wykonac zmiany:)

Natomiast rokrocznie sobie tam nauczyciele planują co w danje klasie robić w związku z realizacją wcześniej uchwalonego programu.


ankate06-09-2009 12:37:38   [#30]

a to w takim razie jak rozumieć:

Art. 54.  1. Rada rodziców może występować do dyrektora i innych organów szkoły lub placówki, organu prowadzącego szkołę lub placówkę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły lub placówki.
2. Do kompetencji rady rodziców, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, należy:
1)  uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną:
a)  programu wychowawczego szkoły obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów, realizowanego przez nauczycieli,
b)  programu profilaktyki dostosowanego do potrzeb rozwojowych uczniów oraz

elgon06-09-2009 12:37:41   [#31]
program wychowawczy uchwala rada rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną
JarTul06-09-2009 12:39:12   [#32]

Jest oczywista sprzeczność między zapisami ustawy cytowanymi w #19 a tym co zawiera rozporządzenie i cytowane jest w #27.
Od pewnie dwóch lat zwramy sobie na to uwagę na forum, tylko w MEN nikt tego nie może zobaczyć.

Ustawa jest aktem wyższego rzędu i w związku z tym zapisy rozporządzenia w tym zakresie należy uznać za nieobowiązujące.
[dokładnie zaś nie obowiązuje to: 2. Program wychowawczy szkoły i program profilaktyki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, uchwala rada pedagogiczna po zasięgnięciu opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego. ]


post został zmieniony: 06-09-2009 12:41:20
beera06-09-2009 12:40:21   [#33]
JarTul - ja nie mogę zobaczyć tej sprzeczności, gdzie ona jest?
beera06-09-2009 12:41:28   [#34]

a:)

już wiem - sprzeczność jest w organie

bo ja ciągle myślałam, ze skoro rozmawiamy "rokrocznie, czy nie rokrocznie" Wam chodzi o sprzecznośc w terminie:)


post został zmieniony: 06-09-2009 12:42:02
JarTul06-09-2009 12:42:28   [#35]

USO:

Do kompetencji rady rodziców, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, należy:
1)  uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną:
a)  programu wychowawczego szkoły obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów, realizowanego przez nauczycieli,
b)  programu profilaktyki [...]

Rozporządzenie:

2. Program wychowawczy szkoły i program profilaktyki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, uchwala rada pedagogiczna po zasięgnięciu opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego.


post został zmieniony: 06-09-2009 12:43:48
beera06-09-2009 12:44:01   [#36]

tak, tak

ja się ciągle odnosiłam do terminu - bo to było przedmiotem naszej rozmowy, w ogóle nie popatrzyłam na organy

===

Ramowe statuty muszą byc pozmieniane, to wówczas wniesiemy tę Uwagę

JarTul06-09-2009 12:44:29   [#37]
Zmieniają przynajmniej pewnie od dwóch lat... i nic - ciągle ta sprzeczność jest.

post został zmieniony: 06-09-2009 12:45:22
beera06-09-2009 12:45:16   [#38]

no jest:)

od trzech postów mówię, ze jest w organie, 


JarTul06-09-2009 12:46:00   [#39]

Przepraszam, za późno zmieniłem :-) :-) :-) 


JarTul06-09-2009 12:47:29   [#40]
Dlatego lepiej rozmawia się w czasie rzeczywistym - spotkanie na Przedgórzu Sudeckim czy w/na Nowym Świecie... :-) :-) :-) 
beera06-09-2009 12:48:51   [#41]

a no widzisz:)

i to jest słuszna koncepcja;)

JarTul06-09-2009 12:49:58   [#42]
To zapraszam po raz kolejny na nasze pagórki... :-)
post został zmieniony: 06-09-2009 12:50:13
fredi06-09-2009 18:09:52   [#43]
no to tworzymy przykładowe plany pracy szkoły
Marek Pleśniar06-09-2009 19:05:25   [#44]
i przykładowe programy do wymiany co dwa tygodnie
fredi03-10-2009 21:53:47   [#45]
i przykładowe koncepcje (nie mylić z anty)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]