Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Jestem ślepa. Pomóżcie
strony: [ 1 ]
Gaba31-03-2002 17:12:28   [#01]
W jakim akcie prawnym MENiS-a jest wprowadzona zmiana dot. konkursu na dyrektora, no wiecie to ze organ prow. mma miec 3 przedstawicieli... szukam i szukam i sobie głupieję. Pracę dyp. muszę skończyć do wtorku. Dobrze, że choć można wejść na stwony www. naszego najwyższego...
Tak mi żal, ze ni emoge się z wami poprzyjaźnić, ale proponuję jedne z wieczorów w Zubrzycy G. poświęcić oblewaniu dyplomów.

Tak, stara Gabo... 30 minut wstydu i zostaniesz dyrektorem.

Gaba
Marek Pleśniar31-03-2002 17:43:09   [#02]

tu może

Janusz z W (---.wroclaw.cvx.ppp.tpnet.pl) 21.03.2002 12:34 [#11]  
  Nowe wraca  
 

Z przyjętej przez Sejm Zmiany Ustawy o Systemie Oświaty:

"5. W celu przeprowadzenia konkursu organ prowadzący szkołę lub placówkę
       określa regulamin konkursu oraz powołuje komisję konkursową w składzie:
         1) po trzech przedstawicieli:
           a) organu prowadzącego szkołę lub placówkę,
           b) organu sprawującego nadzór pedagogiczny,
         2) po dwóch przedstawicieli:
           a) rady pedagogicznej,
           b) rodziców,
         3) po jednym przedstawicielu zakładowych organizacji związkowych, przy
           czym przedstawiciel związku zawodowego nie może być zatrudniony w
           szkole lub placówce, której konkurs dotyczy."

Jednym słowem: organ prowadzący ma prawo utrzymywać szkoły, a dyrektorzy będą niewolnikami swoich rad pedagogicznych i rodziców. Nowe wraca...

http://ks.sejm.gov.pl:8010/proc4/ustawy/261_u.htm

 
Gaba31-03-2002 19:28:49   [#03]

Chyba same skróty myślowe...

Nie bardzo rozumiem... a data wprowadzenia tej zmiany... bo bardzo bym prosiła o datę... przecież to już zostało wprowadzone... kole grudnia 2001 - właśnie potrzebuję daty dokładnej, błagam, bo sama juz nie widzę.

Także nie rozumiem komentarza Janusza z W.!

Nie chodzi o to, czy się zgadzam, czy nie, ale nie rozumiem, albo może mi sie tylko wydaje...że nie rozumiem, może myśl jest szalona albo prosta, bo jak mówią specjaliści od zarządzania...

Przecież ten kto płaci, ten wybiera - rada nadzorcza jakiegoś konsorcjum wywala forsę, więc chce mieć tam swojego człowieka - to są prawa zarządzeniowe... gmina płaci, więc wymaga. Problem jest chyba bardziej w tym, że interesy szkoły i gminy nie są tożsame, a powinny, że ludzie na dyrektorów sa z kluczy partyjno-rodzinnych, czy tak?

Najbardziej jednak nie rozumiem tego, że dyr. jest niewolnikiem rady pedagogicznej i rodziców - przecież zawsze był, chłopiec (ew. dziewczynka) do bicia i popychadło... więc o co chodzi, zawsze jest na dyra.

A już nie bardzo pojmuję - "nowe wraca"...

jedna i druga wersja wybierania dyrektora może być poważnie skrzywiana (była i będzie)
- jeżeli "głupia" gmina, to strach się bać kogo wybierze...
- jeżeli rada rodziców + ZZ i RP to towarzystwo wzajemnej adoracji - to nie dziwota, że gmina płacąc (pomijam żałosność tychże kwót) nie chce fundować radosnej twórczośći i samozwańczych wybryków, a bywało. Czy chcielibyście dawać swemu dziecku pieniądze, by was opluwało, by robiło sobie zupełnie, co chce... (to taki przerysowany przykład)

Tłumaczono mi, iż  zakres działalnosci szkoła otrzymuje się od organu założycielskiego w ramowycm statucie, tego organu jednoczesnie, który finansuje, on też odpowiada za kierowanie... dlatego dyr.jest pracownikiem samorzadowym z delegowanymi uprawnieniami, dlatego np. często musi dziennikarzom odpowiadać, dlatego nie musi rozmawiać z prasą zwyczajny nauczyciel, a np. dyra można pogonić do sądu...

E... takie tam mysli co nie nowe..
Marek z Rzeszowa31-03-2002 21:22:36   [#04]

Ustawa, o której piszą Marek i Janusz weszła w życie 29 marca 2002r.

Myślę, że komentarze są o tyle słuszne, iż przywracają równowagę pomiędzy organami oraz wzmacniają rolę RP i RR. W "czyszczącej" ewidentnę przewagę dano organowi prowadzącemu.

Co jest lepsze - rzecz do poważnej dyskusji. I tu jest jej miejsce.

Ja byłem zwolennikiem rozwiązań "czyszczącej". Uważam, że kto płaci i odpowiada, powinien mieć decydujący wpływ na wybór "wykonawcy".

Oczywiście wszystko trzeba rozpatrywać w szerszym, niestety politycznym kontekście. Zarówno czyszcząca, jak i nowelizacja z marca 2002r. podejmowane były przez sejmy o określonych preferencjach politycznych.
I w obu przypadkach nie liczyło sie co dobre dla polskiej edukacji ale co dobre dla polityków...

Marek

Ryszard31-03-2002 22:49:21   [#05]

problem nie tylko Gaby

Skąd wziąłeś Marku to, że weszla już w życie od 31 marca.
Wiem, że byla dopiero skierowana do Senatu. 
Który dziennik o tym rzecze?
Ryszard

Basia31-03-2002 22:52:29   [#06]

czy na pewno?

Jezeli jest tak jak piszesz, tzn, ze ustawa zmieniajaca OSO musiała byc opublikowana w dzienniku ustaw 15 marca, a w marcu nie znalazłam zadnej publikacji tej ustawy.

Chyba, ze żle szukam!

Marek z Rzeszowa31-03-2002 23:02:34   [#07]

No tak.
Zasugerowałem się datą przekazania do senatu.
Tak czy inaczej, juz niedługo zadziała ;-)

Marek

Ewa z Rz31-03-2002 23:13:49   [#08]
Z tego co ja się orientuję (słuchałam czytania i poprawek w sejmie) to regulacja w tej sprawie (i nie tylko) zgodnie z tą ustawą będzie obowiązywała po tegorocznych konkursach.
Marek z Rzeszowa31-03-2002 23:29:28   [#09]
No i bardzo dobrze
Janusz z W01-04-2002 00:44:22   [#10]

Z tego co mi wiadomo, to wzmiankowana zmiana Ustawy już została przez Senat uchwalona. Szkoda, że tego rodzaju poprawki istotnych aktów prawnych nie są poddawane dysusji na forum publicznym. Mam na mysli nie tylko niniejsze forum, ale w ogóle oświatę. A tak na marginesie, jestem przedstwicielem tzw. Organu.

Janusz z W01-04-2002 00:48:33   [#11]

Dlaczego tutaj?

Dla zastanawiających się dlaczego znalazłem się na forum dyrektorów. Uważam, ze myślenie jest najważniejszym z elementów stanowiącym o tym jakie ma się poglądy na dane zagadnienie...
Basia01-04-2002 01:02:49   [#12]

Ewa, Janusz

to już nic nie rozumiem! Z tekstu  przekazanego do senatu wynika, ze wchodzi w zycie 14 dni po ogłoszeniu i nie ma w nim zadnych innych zastrzeżeń.

a sprawa wazna dla startujacych w tegorocznych konkursach i dla Gaby, bo tworzy dzieło na ten temat, więc Janusz, jak wiesz coś wiecej, to szybko nam tu zeznawaj:))

Ewa z Rz01-04-2002 01:04:06   [#13]

Oh, jak dobrze pomarzyć... :)

Szkoda, że tak mało takich "Organów"!

Janusz, podobno jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale gdy nie ma żadnej to NAPEWNO wiosny NIE będzie. Jak jesteś jeden, to może będzie Was więcej. Rozmnażajcie się jak najszybciej, najlepiej przez pączkowanie! :)))]

Obecnie zmieniam szkołę i naiwnie liczę, że "Organ" będzie lepszy. Oczywiście prowadzący, na zmianę nadzorującego raczej nie mam szans... :) Obudziłeś we mnie nadzieję...

Janusz z W01-04-2002 01:28:53   [#14]

Co do nadziei

Mam czworo dzieci. Dwoje w podstawówce, dwoje w gimnazjum. Tak, że co do rozmnażania nie możecie mieć do mnie pretensji. :=))) A co do refleksji. Jest noc. To może troszkę się wysilę? Faktem jest, że nie znam dalszego, po obradach Senatu , przebiegu dyskusji nad zmianą Ustawy o SO. Wydaje mi się, że takowej nie było!!! Prezydent podpisał to, co przedstawił mu Parlament. Dlaczego w ogóle zabieram głos? Bo uważam, że role zostały rozdrobnione... Organ prowadzący dysponuje środkami pieniężnymi. Ma wpływ na wybór dyrektorów. Ale tak naprawdę,  jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach... Ważnym jest, kto tym dyrektorem zostanie. Czy przypadkiem nie będzie to niewolnik Rady Pedagogicznej. Albo, co nie daj Bóg, wszechwiedzący przedstawiciel Rady Rodziców. (Znam taki przypadek: Jej szef - Rady Rodziców, był wcześniej Kierownikiem Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta i Gminy, facet bez faktycznego kontaktu z oświatą, tzw. awans społeczny po 1989 r.)
Marek Pleśniar01-04-2002 01:44:52   [#15]

i mi niespecjalnie

odpowiada rola niewolnika RP lub RR. Wolałbym skupić się na przygotowaniach merytorycznych do konkursu niż prowadzić swoistą "kampanię wyborczą". Wystarczy poczytać pooprzednie zdanie. brrr, idiotyzm. Nie jest mi z tym dobrze. Wolałbym jasną sytuację - kto płaci ten wymaga:-))
Janusz z W01-04-2002 01:49:42   [#16]

Masz rację.

Ale szkoda, że myślenie jest najważniejszym z kryteriów. Marzy mi się ocena planów działania. Ale jestem realistą.
Gaba01-04-2002 05:41:56   [#17]

na czym te nowe zmiany mają więc polegać...

Ach, rozumiem rzekł Matołek, zrobią ze mnie kozi bigos!

Mówimy więc o dwóch rzeczach
- "czyszczącej", idę więc sprawdzać...
- oraz o najnowszych poprawkach "czyszczącej", które są gdzieś w okolicach senatu... a te drugie to jak mają wyglądać? (czyżby tak jak poprzednia wersja... i dlatego wraca nowe...) - napiszcie dokładniej... to tak z ciekawości.

Cieszę się, że jesteście podobnego zdania, że wszystko można spotworzyć (wyraz ten utworzył Leśmian - s+tworzyć i jednoczyśnie uczynić potworem...). Wszystko... w jednym i drugim można posadzic takie jajka wielkanocne... jako opisane - gminy wsadzające znajomków, pociotków, żony radnych... ZZ walczące przeciwko ciekawym kandydatom, ale z inne opcji, jedne zz napadające na kandydatów z innych zz, w jednym roku wywalają z ZNP, a drugim na odwyrtkę.

Kiedyś ktoś się już odezwał (chyba w sierpniu na EDUSEEKu), że wersja konkursu z czyszczącej jest ograniczeniem roli RP... RP i tak nic nie mogą, a to co mogą stanowić jest tak skromne, czasem odnoszę wrażenie jakby to i tak nie miało najmniejszego znaczenia, co mogą RP... w tej chwili wiem, dlaczego się tak dzieje, że rola RP jest ograniczona - odpowiedzialnośc w szkole, za szkołę jest jednoosobowa. Z wyjątkiem odpowiedzialności cywilnej poszczególnych osób.
Basia01-04-2002 15:56:25   [#18]

nie kijem go to pałką

np w Gliwicach organ ustawił tak regulamin, ze aby wygrac konkurs trzeba miec co najmniej 7 głosów  komisji za. Czyli albo wymusza to poruzumienie w sprawie kandytata, albo nie przejdzie bez zgody organu nikt, co wychodzi i tak na to samo, ze zadecyduje organ komu powierzy stanowisko. A nie ma zadnego przepisu jak ma wygladac regulamin - to sprawa samorzadu.

Janusz, ja równiez dziekuję za wyjasnienia!

Barla01-04-2002 16:52:26   [#19]

Gaba

Ustawa zmieniająca ... jest z dnia 15 marca 2002 r

Gaba01-04-2002 17:07:39   [#20]

Kryśka, bo pojadę do Władywostoku...

Super... a tak tę treść to nasza Kryśka, gdzie umieściła, bo ona jeszcze tkwi z aktami prawnymi w grudniu na stronach www.

Kryśka, obudź się, obudź się! Wielkanoc się kończy, dyngus już na końcówce, Zielone Światki niedługo, zjazd w Zubrzycy...
Basia01-04-2002 17:34:49   [#21]

jak już pisaliśmy wyżej

tej ustawy jeszcze nie ma, to dajcie Kryśce świętować spokojnie, to przeciez czas na jaja...
nn02-04-2002 19:19:38   [#22]

5. W celu przeprowadzenia konkursu organ prowadzący szkołę lub placówkę określa regulamin konkursu oraz powołuje komisję konkursową w składzie:

1) trzech przedstawicieli organu prowadzącego szkołę lub placówkę,

2) dwóch przedstawicieli organu sprawującego nadzór pedagogiczny,

3) po jednym przedstawicielu:

a) rady pedagogicznej,

b) rodziców,

c) zakładowych organizacji związkowych, przy czym przedstawiciel związku zawodowego nie może być zatrudniony w szkole lub placówce, której konkurs dotyczy

- z zastrzeżeniem ust. 5a.

5a. Liczba przedstawicieli organów, o których mowa w ust. 5 pkt 1 i 2, nie może być mniejsza niż łączna liczba przedstawicieli, o których mowa w ust. 5 pkt 3.

takie jest prawo jak wyżej obowiązujące na dziś. art 36a ustawy o systemie oświaty. I nie wiem skąd wzięły się dane opisane u góry.

nn02-04-2002 19:23:58   [#23]
Już doczytałem, lecz jest to wersja skierowana do Senatu i jeszcze nie obowiązująca w dniu dzisiejszym. Nie opublikowana w zadnym Dz. U..
beera02-04-2002 19:54:39   [#24]

Wyścig z czasem????

jakos to mi się łączy z wyborami do parlamentu i obawami przed wyborami samorządowymi...

Jesli rządząca opcja boi sie niekorzystnego układu w przyszlych samorządowych konkursów- przynajmniej w tym roku z rąk nie wypuści- przeciez to szansa na pewne wpływy...

Sama mam mieszane uczucia.

Bycie niewolnikiem RP- to patologia. Marek już pisał o toczącej się w szkole swoistej kampanii wyborczej. Nie można byc za a zarazem przeciw- a moim zdaniem ta sytuacja stwarzała takie konieczności w postawie dyrków.Poza tym nie bylo nigdy szans na wejście dobrego kandydata z zewnątrz

Z drugiej zas strony upolitycznienie konkursów na dyrektorów i ich zmiany po każdych samorządowych wyborach spowoduje powstanie rzeczpospolitej kolesiów.

 

Gdybym jednak miala wybierać- zdecydowanie wolałabym być zakladnikiem samorządu niż nauczycieli.

Marek Pleśniar02-04-2002 20:07:03   [#25]

i ja

wolę
Gaba02-04-2002 20:38:51   [#26]

A ja się chyba czepiam!

I ja też - choć bardzo, ale to bardzo lubię moich kolegów w pracy z pracy.

Mam drobne pytanie - czym rózni się wersja wklejona przez Romka Wilka Morskiego od tej wersji, którą mamy z sierpnia, bo jakoś szczególnej różnicy nie widzę. Pokażcież ludziska, te straszliwe poprawki...
Marek z Rzeszowa02-04-2002 20:59:41   [#27]

Roman wkleił właśnie sierpniową wersję.

Marek

Basia02-04-2002 21:24:06   [#28]

czy ktoś wie

co sie dzieje, gdy kandydat nie stawi sie na konkursie z ważnych przyczyn,  bo np rodzi dziecko?

To wcale nie żart, jedna z osób startujaca w konkursie  (kontrkandydatka) ma wyznaczony termin porodu w okolicy terminu konkursu. Gmina nieoficjalnie powiedziała jej, ze może przesunać dla niej termin konkursu gdyby akurat rodziła.

A jak sie to ma do wymagań co do stanu zdrowia kandydatki i do faktu, ze wtedy jest na urlopie macierzyńskim?

beera02-04-2002 21:29:19   [#29]

Basiu...

Nie wiem jak na to przepisy.

Sądzę, że termin konkursu , a termin powierzenia to dwie sprawy. Powierzą jej pewnie to stanowisko od 1.09 .Chwilę będzie na macierzyńskim ( jesli w ogole- bo może zdążyć z niego wrócić) , a potem po prostu przyjdzie do pracy.Jej stan zdrowia jest OK.

Termin konkursu może zostać przesuniety- moj został np.

Wiem jeszcze  jedno- jesli ona jest kandydatem organizujących konkurs- wszystko ( niestety) może się zdarzyć...

beera02-04-2002 21:36:27   [#30]

Tfu- na psa urok...

Żebym nie wykrakala nic!

Trzy razy plute przez lewe ramię ;-))

Marek Pleśniar02-04-2002 21:54:05   [#31]

i podkową za siebie

:-)
Gaba03-04-2002 04:11:37   [#32]

Dlaczego tu rzucają podkowami...

Ała, dostałam podkową!
Janusz z W03-04-2002 07:05:32   [#33]

Aktualne

Ustawę zmieniającą Ustawę o systemie oświaty Senat przyjął 21 marca. Prezydent CHYBA jeszcze jej nie podpisał. Ale nie ma się co łudzić, że tego nie zrobi. czyli jeszcze przez około dwa tygodnie obowiązywać będzie stare brzmienie ustawy.
Marek Pleśniar03-04-2002 07:08:34   [#34]

pójdzie więc

piorunem?

no, no - jakość jak jakość ale szybkość zmian prawa rekordowa u nas:-)

Gaba03-04-2002 08:40:14   [#35]

Uwaga... krzyszę!

Asine Kurka...

a powiedzcież moisciewy JAKIE TO ZMIANY. Wklejcie TO, bo nie można znaleźć.

:)
Marek z Rzeszowa03-04-2002 09:59:51   [#36]

No to wklejam:

Tekst ustawy przekazany do Senatu zgodnie z art. 48 regulaminu Sejmu
                                                                                
                                        
                                        
                                        
USTAWA

z dnia 15 marca 2002 r.

o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw

...

2) w art. 36a:
   a) ust. 5 otrzymuje brzmienie:
     "5. W celu przeprowadzenia konkursu organ prowadzący szkołę lub placówkę
       określa regulamin konkursu oraz powołuje komisję konkursową w składzie:
         1) po trzech przedstawicieli:
           a) organu prowadzącego szkołę lub placówkę,
           b) organu sprawującego nadzór pedagogiczny,
         2) po dwóch przedstawicieli:
           a) rady pedagogicznej,
           b) rodziców,
         3) po jednym przedstawicielu zakładowych organizacji związkowych, przy
           czym przedstawiciel związku zawodowego nie może być zatrudniony w
           szkole lub placówce, której konkurs dotyczy.",
   b) skreśla się ust 5a;
...

Basia03-04-2002 15:11:44   [#37]

ze strony sejmu

III CZYTANIE NA POSIEDZENIU SEJMU
pos. nr 16 dn. 15-03-2002
temat głosowania : całość projektu ustawy
głosowanie : Elektroniczne
wynik głosowania : 270 za, 102 przeciw, 34 wstrzymało się (głos. nr 85)
decyzja : uchwalono
komentarz : wniosek mniejszości o odrzucenie projektu ustawy, poprawki
 
 
 
STANOWISKO SENATU
nie wniósł poprawek

Ustawę przekazano Prezydentowi do podpisu dnia 22-03-2002
 
HenrykB03-04-2002 16:51:21   [#38]

Podpisze?

Oto jest pytanie!
Marek z Rzeszowa03-04-2002 19:46:59   [#39]

Podpisze, podpisze...

Marek

Basia03-04-2002 19:53:33   [#40]

tylko kiedy?

Dla niektórych zaczeła sie walka z czasem. No i niepewność, w jakich warunkach odbedzie sie ich konkurs.

Zerkałam też na strone prezydenta, podpisał pare ustaw nawet z 15 marca, ale ta jeszcze czeka...

Ewa z Rz03-04-2002 21:23:44   [#41]

No, nareszcie do mnie dotarło!

Dlaczego te organy tak się spieszą z powoływaniem komisji konkursowych. Wychodzą z założenia, że ustawa nie obejmie tych przypadków gdy będzie juz ustalony skład komisji i konkurs ogłoszony! Bo obecne przepisy sa dla nich korzystniejsze, a samorządy mają "stare" składy, które rzadko są pewne drugiej kadencji... A i obecnie po wejściu w życie tej ustawy będą mieli o wiele trudniej wsadzić "swojego"...

Rozpoczął się wyścig z czasem...

Marek Pleśniar03-04-2002 22:26:14   [#42]

mam to w nosie

:-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]