Forum OSKKO - wątek

TEMAT: proszę o cytat,złotą myśl
strony: [ 1 ]
Koralik10-10-2003 21:15:00   [#01]
Może macie "coś ładnego" na dyplom dla nagradzanego nauczyciela (nie link)
acha11-10-2003 03:21:54   [#02]

proszę

Aby życie było mądre, najważniejsza jest dobrze pojęta troska, po części o naszą teraźniejszość, po części o naszą przyszłość, tak aby jedno nie było przeszkodą dla drugiego. Arthur Schopenhauer
Małgosia11-10-2003 09:30:40   [#03]

i jeszcze

Kiedy sięgasz do gwiazd możesz nie schwytać ani jednej, lecz to, co zyskasz, nigdy nie będzie garścią błota. Leo Burnett
Małgosia11-10-2003 09:36:37   [#04]

i podobne...

... tylko w wersji elegantszej (bez błota)

Mierz w księżyc. Nawet, jeśli chybisz, wylądujesz wśród gwiazd. Les Brown

PawełR11-10-2003 11:34:04   [#05]

Takie proste

Ćwiczenie czyni mistrza. Novalis
Jacek11-10-2003 12:01:11   [#06]

Jest to złota zasada w życiu: wymagac mało od świata, a dużo od siebie. Władysław Biegański

Alicja 5511-10-2003 12:27:36   [#07]
"Najważniejsza nagroda pracy - to, czym pozwala nam się stać."
John Ruskin
Krystyna Za11-10-2003 14:53:27   [#08]

Znalazłam złote myśli o nauczycielu :-)

Mądrość uzależniona jest od trzech rzeczy: osobowości, wiedzy, samokontroli. Antyfanes

 

Bieda to najlepszy nauczyciel. Borys Pasternak


Dzielny nauczyciel umie innych uczyć nawet tego, na czym sam się nie zna. Tadeusz Kotarbiński

Jeden ojciec znaczy więcej niż stu nauczycieli. George Herbert (1593-1633)

"Mierz wysoko" - wpajali mu wzniośli nauczyciele. Strzelił im w łeb. Stanisław Jerzy  Lec

Nauczyciel, który nie ma cierpliwości dla swoich uczniów jest tylko człowiekiem.

Nie jest dobrze, gdy nauczycielami są ludzie uformowani przez epoki będące przedmiotem nauczania.

Powinno się chwalić nauczycieli w ich obecności; przyjaciół i krewnych, gdy są nieobecni; służbę, gdy robota skończona; synów - nigdy, a żony - po śmierci. Hinduskie

Prawdziwy nauczyciel powinien być zawsze najpilniejszym uczniem. Maksim Gorki (Aleksiej Maksimowicz Pieszkow, 1868 - 1936)

Zła to odpłata nauczycielowi, gdy się zawsze jeno uczniem pozostaje. Friedrich Nietzsche (1844 - 1900)

Pozdrawiam!

Marek Pleśniar11-10-2003 17:28:59   [#09]

Bieda to najlepszy nauczyciel

zwłaszcza to o nauczycielu;-)

Majka11-10-2003 18:25:07   [#10]

ku przestrodze;)

Nie jest dobrze, gdy nauczycielami są ludzie

uformowani przez epoki

będące przedmiotem nauczania

To powinno się wywiesić w gabinetach ministrów decydujących o zniesieniu  prawa nauczycieli do wcześniejszej emerytury   ;)))

Anka L11-10-2003 18:48:08   [#11]
Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez przerwy zdobywa, ten może być nauczycielem innych.
Kartezjusz
Krystyna Za11-10-2003 18:55:37   [#12]

Aniu!

Aniu! piekna złota myśl!

i na czasie, do awansu n-la? :-))))

Mania11-10-2003 19:54:09   [#13]

   Tylko Ci, którzy nauczyli się potęgi

      szczerego i bezinteresownego        

      wkładu w życie innych, doświadczają

      największej radości życia –

      prawdziwego poczucia spełnienia.”

                              / Anthony Robbins /

Marek Pleśniar11-10-2003 20:03:37   [#14]

"Pijany nauczyciel informatyki pojawił się w gmachu gimnazjum przy ul. Puszczykowej w Bydgoszczy. W budynku był strażnik i dwie kucharki, które przygotowywały posiłki na przyjęcie weselne. Nauczyciel zaczął wyjadać z talerzy i rozrzucać garnki. Potem szarpał się ze strażnikiem, a następnie z policją. Należy sądzić, że to dobry pedagog, który chciał zrównoważyć nagonkę prasową na uczniów.
"

;-)

Zola11-10-2003 20:16:02   [#15]
Marku , czy to kolejna "złota myśl" ;-))))
Małgoś11-10-2003 23:25:16   [#16]

‘"Chwała tym, którzy wyznaczyli sobie

w życiu Termopile i ich bronią.

Od obowiązku nie odstępują nigdy,

we wszystkich czynach sprawiedliwi i niezłomni,

ale nieobcy też litości i współczuciu.

Jeśli bogaci - hojni; jeśli biedni -

także są hojni na swą ubogą miarę

i zawsze pomagają innym tak, jak mogą.

Zawsze mówią prawdę ale

bez nienawiści do tych, którzy kłamią.

 

I jeszcze większej pochwały są godni,

jeżeli przewidują (a wielu to przewiduje),

że ostatecznie pojawi się Efialtes

i że Medowie, w końcu, przejdą”

Konstandinos Kawafis

Małgoś11-10-2003 23:37:38   [#17]

i jescze mój ulubiony ..antybelferski  ;-)

"obym miał serce zawsze otwarte dla małych

ptaków bo każdy z nich jest tajemnicą życia

cokolwiek zaśpiewają jest lepsze niz wiedzieć

gdy ktoś już ich nie słucha znaczy że siwieje

 

obym miał myśli krążące dokoła

męstwa pragnienia uległości głodu

nawet gdy jest niedziela obym mógł się mylić

gdy ktos ma rację znaczy że nie jest już młody (...)"

e.e. cummings

Małgoś12-10-2003 09:18:47   [#18]

i jeszcze J. Sztaudyngera

fraszka Na przeuczanie młodzieży

"I po cóż znac im wszystkie litery?

Kiedy do szczęścia wystarczy ich cztery."

beera12-10-2003 11:01:58   [#19]

człek nie zna dnia ani godziny

okazało się, że moje dziecię potrzebuje na cito czegoś o KEN i belfrach:-))

Ten wątek spadł mi z nieba:-))

....

A co do aforyzmów- są ok, ale zawsze warto okrasić nagrodę dla belfra slowami tylko dla niego.
Strasznie lubilam takie od mojej poprzedniej dyrektorki- miala talent:-)

ReniaB12-10-2003 19:59:13   [#20]

"Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą" - to się nadaje dla dyrektora w naszych ciekawych czsach. Mnie pomaga, czasem.

"Człowiek uczy się całe życie, z wyjątkiem lat szkolnych" - Georg LaubA może stary, dobry Pan Tuwim "Lecz nade wszystko - słowom naszym,Zmienionym chytrze przez krętaczy, Jedynośc przywróć i prawdziwość: Niech prawo - zawsze prawo znaczy, A sprawiedliwość- sprawiedliwość".Wspaniały pan Antoni Słonimski "Świat nie jest piłką futbolową, świat sie podbija głową! głową! głową!" - ale może to nieaktualne.I to Einsteina "Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia". S.J.Lec: "NIe ma nowych kierunków, jest jeden: od człowieka do człowieka". i Pestalozzi "Serce dodaje kolorów wszystkiemu, co człowiek widzi, słyszy i wie".Podobno polskie przysłowie " Dobre wychowanie lepsze niz gotowe pieniądze". Miło było...

Grzegorz G12-10-2003 20:21:18   [#21]
"Szczęśliw, kto ukochał coś, co nie jest nim samym, Kto przejął cudzą potrzebę, zachwycił się przedsięwzięciem porywającym..." T. Kotarbiński. Tak mnie napisano
emeryt13-10-2003 07:59:38   [#22]

też

Zawód pedagoga jest jednym z najbardziej niewdzięcznych zawodów na świecie. Uczysz wbrew temu, którego uczysz. (...) I jeśli w tym zawodzie jest coś z powołania, to to, że uczysz pomimo wszystko wytrwale, wiedząc, że zostaniesz doceniona przez ucznia dopiero w przyszłości.

s.16 Zofia Kucówna - Zatrzymać czas

Marek Pleśniar13-10-2003 08:40:36   [#23]

eee tam. Przypomnijcie sobie o radości:-)

nad moim biurkiem kilka lat wisiało zdanie Makuszyńskiego:

Dorośli ludzie dlatego są nieszczęśliwi i zgorzkniali, bo nie chodzą do szkoły i nie czekają na wakacje.

Każdy belfer powinien mieć to jako lekturę obowiązkową. Dobrze robi na nauczycielskie  kwękanie. A przy okazji,, poczytajcie:-)

Tu kawałek, ale w linku macie resztę:-) Daaawno nie czytałem.

Dziwni to ludzie, ci profesorowie! Taki zły, to się naprawdę rzadko zdarzał, raz na kilka lat. Napsuł krwi nam i sobie i gdzieś przepadł. Większość tworzyli ludzie po stokroć zacni, pojący się ciągle u źródła młodości, a choć poważni, choć bardzo uczeni, uśmiechali się gdzieś tam w głębi mądrych swych dusz, patrząc na zwariowane, psie figle. Trzeba zaś było mieć świętą, anielską cierpliwość, aby wytrzymać z gromadą rozbrykanych rumaków bożych, z całym arsenałem dynamitowych nabojów, które o wybuch przyprawia byle iskra.
   Najzacniejsi ludzie to są zawsze przyrodnicy; ma taki do czynienia całe życie ze zwierzakami, więc bez wielkiego trudu nas potrafił zrozumieć w każdym wypadku. Maniery tapira, zwierza oślego rodzaju, albo leniwca ai-ai niewiele się różniły od naszych wybornych manier.
Takiego przyrodnika nic nigdy nie potrafiło wyprowadzić z równowagi.

Zola13-10-2003 18:05:54   [#24]
bardzo lubie Makuszyńskiego
Helena S13-10-2003 18:40:48   [#25]
Ja też lubię Makuszyńskiego, a Bezgrzeszne lata w szczególności. Podobne ciepło pedagogiczne znalazłam kiedyś w Naszej kamienicy Wańkowicza i w wielu pracach Korczaka. Warto do tych książek zaglądać ku pokrzepieniu serc (nauczycielskich).
Koralik15-10-2003 21:56:49   [#26]

dziękuję i wrócę do tego za rok:)

 

Dziękuję Wam wszystkim-  tyle mądrych i ciepłych słów SOBIE powiedzieliśmy(zacytowaliśmy). Pozdrawiam. Elżbieta

Marek Pleśniar10-10-2012 09:51:30   [#27]

podnoszę ów użyteczny a i przyjemny wątek:-)

nina10-10-2012 13:12:22   [#28]

Mamy ROK J. KORCZAKA.

"może uda się cos wybrać"???

O historii

 „Kto ucieka od historii, tego historia dogoni.”

  O istocie człowieczeństwa

 „Być człowiekiem znaczy posiadać kryształową moralność, nieograniczoną tolerancyjność, do pasji posuniętą pracowitość, dążyć do ciągłego uzupełniania swego wykształcenia, pomagać innym.”

 „Nikomu nie życzę źle. Nie umiem. Nie wiem jak to się robi.”

 „Jeśli chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie.”

 „Człowiek lubi wysiłek. Lubi, żeby mu się udało, chce wiedzieć, czy potrafi, co może; mimo trudności chce skończyć i zwyciężyć, przekonać siebie i innych, że jest silny i zręczny.”

 „Każdy może poprawić się, jeśli chce i stara się, żeby się poprawić.”

 „Człowiek nie tylko pamięta, ale zapomina, nie tylko myli się, ale poprawia swoje błędy, nie tylko gubi, ale i znajduje. Można się nauczyć pamiętać to, co dobre i pożyteczne.”

 O książce

 „Ilekroć, odłożywszy książkę, snuć zaczniesz nić własnych myśli, tylekroć książka cel zamierzony osiąga.”

 „Świat znikł mi sprzed oczu, tylko książka została.”

  O młodych

 „Młodzi mają różne własne sprawy, własne zmartwienia, własne sny i uśmiechy, własne młode poglądy i młodą poezję. Często ukrywają to przed dorosłymi, bo się wstydzą, bo nie ufają, bo boją się, żeby się z nich nie śmieli.”

  O mowie

  „Bo błąd w mowie to jak tłusta plama na fotografii matki, którą kochasz.”

  O pasji

 „Nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest.”

 „Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.”

  O świecie

 „Nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest.”

 „Jeśli chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie.”

  O wychowawcy i o wychowywaniu

 „Szukaj własnej drogi. Poznaj siebie, zanim zechcesz dzieci poznać. Zdaj sobie sprawę z tego, do czego sam jesteś zdolny, zanim dzieciom zaczniesz wykreślać zakres ich praw i obowiązków. Ze wszystkich sam jesteś dzieckiem, które musisz poznać, wychować i wykształcić przede wszystkim.”

 

 „Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje – przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil.”

 „Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka.”

 „Jeśli chcesz być dozorcą, możesz nie robić nic. Wychowawca, który nie chce mieć przykrych niespodzianek, nie chce ponosić odpowiedzialności za to, co się stać może – jest tyranem dzieci.”

 „Wychowywać to znaczy: nie deptać, nie poniewierać, nie gasić (…), dziecko ma prawo, by było tym, czym jest.”

 „Nie zmuszajmy dziecka do aktywności, lecz wyzwalajmy aktywność. Nie każmy myśleć, lecz twórzmy warunki do myślenia. Nie żądajmy, lecz przekonujmy. Pozwólmy dziecku pytać i powoli rozwijać jego umysł tak, by samo wiedzieć chciało.”

  O życiu

 „Zawarłem z życiem umowę: nie będziemy sobie przeszkadzać wzajemnie.”

 „Szacunku dla bieżącej godziny, dla dnia dzisiejszego. Jak będzie umiało jutro, gdy nie dajemy żyć dziś świadomym, odpowiedzialnym życiem? Nie deptać, nie poniewierać, nie oddawać w niewolę jutra, nie gasić, nie śpieszyć, nie pędzić.”

 „Kto ma silną wolę i silną chęć służby ludziom, temu życie pięknym będzie snem, choćby droga do celu była poplątana, a myśli niespokojne”.

 „Życie moje było trudne, ale ciekawe. O takie właśnie prosiłem Boga.”

 „Baczność: życie współczesne kształtuje silny brutal, homo rapex!”

marys10-10-2012 16:30:02   [#29]

BEVERLY CONKLIN

Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!

 

DEANNA BEISSER

Nauczyciel … to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie, bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to, co w nim najlepszego, cudzym dzieciom?

 

 

DONNA BULGER

Uczenie jest niekończącą się podróżą.

Uczyć to znaczy mieć wpływ na życie wielu i pomagać w wyciąganiu wniosków z życiowych lekcji. Ale uczyć DOBRZE znaczy umieć wnieść odmianę do życia wszystkich, z którymi się człowiek styka.

 

 

DEANNA BEISSER

Nauczyciele są jak kwiaty: roztaczają swoje piękno po całym świecie. Swoim zamiłowaniem do poznawania świata zarażają swoich uczniów, którzy później niosą ową ciekawość, gdziekolwiek przychodzi im żyć. Nauczyciele, ze swoimi słowami mądrości, budzą tego ducha w nas wszystkich i prowadzą nas po ścieżkach życia.

Marek Pleśniar14-10-2016 07:37:24   [#30]

a tu jeszcze lepsze:-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]