Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Badania sanitarno-epidemiologiczne
strony: [ 1 ]
Kadry16-07-2009 13:25:12   [#01]

Kto pokrywa koszty badań do celów sanitarno - epidemiologicznych? Czy jest to również obowiązek pracodawcy?

Do tej pory było tak że pracownicy robili to we własnym zakresie. Teraz wychodzi na to że błędnie.

Wpisy w książeczkach mogą być teraz podobno bezterminowe. Chociaż tyle.

zgredek16-07-2009 13:39:09   [#03]

§ 3. Badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych przeprowadza się przed:

1) podjęciem pracy;
2) rozpoczęciem nauki;
3) ponownym podjęciem pracy lub nauki, po przebyciu zakażenia czynnikiem chorobotwórczym, o którym mowa w § 1.

§ 4. 1. Lekarz, na podstawie badania lekarskiego i wyników badań laboratoryjnych, wydaje orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań, czasowym albo trwałym przeciwwskazaniu do wykonywania prac lub odbywania nauki, dokumentując jego wynik w karcie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych, której wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

2. Wyniki wykonanych badań laboratoryjnych oraz treść orzeczenia lekarz wpisuje do książeczki badań dla celów sanitarno-epidemiologicznych, której wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

 

 

zgredek16-07-2009 13:41:30   [#04]

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 2 lutego 2006 r.

w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych

(Dz. U. Nr 25, poz. 191)

Kadry16-07-2009 13:57:14   [#05]
Co ciekawe Inspekcja Pracy mnie poinformowała że pracodawca nie ma takiego obowiązku. To samo ośrodek Medycyny Pracy z którym do tej pory mieliśmy umowę.
dota c16-07-2009 13:59:22   [#06]

Jakiego obowiązku nie ma pracodawca?

Książeczka sanepidu nie każdego pracownika obowiązuje. Natomiast badania medycyny pracy - każdego 

zgredek16-07-2009 14:18:35   [#08]

USTAWA

z dnia 5 grudnia 2008 r.

o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi

(Dz. U. Nr 234, poz. 1570 oraz z 2009 r. Nr 76, poz. 641)

Rozdział 2
Badania sanitarno-epidemiologiczne

Art. 6. 1. Obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym, określonym na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 2, podlegają:

5) osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

2. Na obowiązkowe badania sanitarno-epidemiologiczne, określone na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 2, kieruje:

3) osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 5 - pracodawca albo zlecający wykonanie prac.

Art. 8.

4. Koszty badań sanitarno-epidemiologicznych wykonywanych u osób, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 5, są finansowane przez pracodawcę lub zlecającego wykonanie prac.

 

Kadry16-07-2009 14:21:05   [#09]
Ustawę znam a PIP twierdzi że pracodawca nie musi płacić za badania sanitarno-epidemiologiczne!!! 
zgredek16-07-2009 14:24:19   [#10]

zapytaj PIP na jakiej podstawie tak twierdzi

może dlatego, że badania te wykonuje sie przed podjęciem pracy - wtedy chyba powinien zapłacić pracownik

natomiast jeśli pracodawca kieruje - to pracodawca płaci

tak mi sie wydaje

zgredek16-07-2009 14:25:58   [#11]
ale w ustawie napisali inaczej
Jacek16-07-2009 14:46:22   [#13]
owszem ale ta ksiązeczka jest własnościa pracownika i on musi ja posiadać a nie zakład pracy. Dla zakładu pracy wystarczy zaświadczenie, natomiast SANEPID może zażyczyć sobie od pracownika takiej książeczki i ewentualnie ukarać go za jej brak ale nie pracodawcę
DYREK16-07-2009 14:52:05   [#14]

Pracodawca przechowuje orzeczenie lekarskie. Książeczkę zdrowia przechowuje osoba badana.

Jacek16-07-2009 15:06:50   [#16]
a zapytaj o pp sanepid
bosia17-07-2009 17:59:19   [#18]

oj, jak to nie wiecie jakie pp?

"bo tak zawsze było";-)

Misza17-07-2009 23:52:37   [#19]
Niestety pomimo tego, że te regulacje obowiązują od 2006r. ani sanepid. a tym bardziej "specjaliści od medycyny pracy" rozporządzenia nie znają. I przy zmianie przychodni w zeszłym roku żadnym sposobem nie udało mi się wydębić takiego zaświadczenia np. dla nowo przyjętych. Ja do tej pory książeczki mam u siebie, bo przecież wcześniej żadne zaświadczenia nie były wymagane i przy wydawaniu książeczek na wakacje /bo kolonie/ tamci pracodawcy mówią, że nauczyciele nie mają badań. A w książeczce jak byk kreska po stronie terminu następnego badania /ostatni wpis we wrześniu 2006r./. po mojemu wszystko w porządku. Ale tylko po mojemu.
nina18-07-2009 20:04:11   [#20]
A dlaczego ostanio pracownicy skierowani na badania epidemiologiczne przynoszą z Medycyny Pracy orzeczenie lekarskie bezterminowe??? 
post został zmieniony: 18-07-2009 20:04:32
Misza18-07-2009 22:55:22   [#21]
Bo tylko przy chorobie pracownika tj. gruźlicy powinno się go skierować ponownie na takie badanie. Albo przy przyjęciu do pracy. Później, jeżeli nie ma wskazań już nie. W rozporządzeniu z 2006r. są wymienione grupy pracowników, które mają mieć takie badania okresowo. O ile dobrze pamiętam.
nina05-10-2009 18:35:01   [#22]

Pracodawca wydaje skierowanie na badanie profilaktyczne ( popularne do książeczki zdrowia) 

do celów sanitarno-epidemiologicznych

Czy koszty badań lekarskich ponosi pracowdawca ??

Jacek05-10-2009 20:11:53   [#23]
tak
ewadan05-10-2009 20:57:25   [#24]

To teraz pomóżcie mi!!! Nauczycielka, którą zatrudniłam od połowy września, przyniosła mi dziś dwie faktury do zapłaty za badania lekarskie. Jedna od lekarza medycyny pracy, a drugą od laryngologa, ponieważ ( jak twierdzi nauczycielka) lekarz medycyny pracy żądał takiego badania, aby wydać jej odpowiednie zaświadczenie. Moje pytanie brzmi:

1. Czy powinnam zwrócić pieniądze za dwie faktury? ( czego żąda nauczycielka), czy tylko za fakturę lekarza medycyny pracy? ( zgłupiałam, ponieważ pierwszy raz mam taką sytuację) 

2. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam poprzednie posty, że pracownik nowozatrudniony sam ponosi koszty takich badań, czyli nie powinnam zwracać kosztów badań???? 

dota c05-10-2009 21:00:08   [#25]

1. jeżeli masz na fakturze napisane, że skierowanie do laryngologa było od lekarza medycyny pracy, to płacisz

2. powinnaś zwrócić

ewadan05-10-2009 21:05:35   [#26]
Niestety na fakturze jest napisane tylko " badanie laryngologiczne" bez adnotacji, że to skierowanie od lekarza medycyny pracy? 
dota c05-10-2009 21:07:48   [#27]

To nie wiem :(

Ja płacę w takim przypadku (niepubliczna jestem), bo ważne dla mnie jest, żeby nauczyciel miał instrument sprawdzony :)

ewadan05-10-2009 21:21:43   [#28]
Ja też nie mam nic przeciwko zapłacie , tylko że od laryngologa zaświadczenie trafiło nie do mnie tylko do lekarza medycyny pracy, a u mnie wylądowała tylko faktura za badanie. Czyli płacę za usługę, która nie została wykonana dla pracodawcy, a na potrzeby lekarza medycyny pracy???? Trochę mi to nie pasuje!
Misza05-10-2009 21:37:34   [#29]
Nauczyciele co najmniej raz na 5 lat muszą mieć robione badanie laryngologiczne. Wyczytałam to jakiś czas temu, dokładnie tego zapisu nie pamiętam, ale u nas też takie badania przechodzą za skierowaniem lekarza medycyny pracy. I płacimy za wszystko. 
dota c19-03-2010 17:34:59   [#30]

To już jest nudne, wiem, ale znów wiem, że nic nie wiem (lub wiem niewiele w każdym razie).

Skierowałam pracownice przedszkola na badania sanepidowskie. Zrobiły laboratoryjne nosicielstwo, były u lekarza. Po wizycie u lekarza dostarczyły mi kserokopię wyników badań laboratoryjnych i oraz kopię orzeczenia lekarskiego z badania przeprowadzonego dla celów san-epid z zakreślonym zdolna i informacją: NASTĘPNE BADANIE W LUTYM 2011. Lekarz mi powiedział, że pracownicy przedszkola muszą powtarzać badania lekarskie (nie laboratoryjne) san-epid co roku. Nie umiał mi powiedzieć, gdzie to jest napisane. Ja tez nie znalazłam. Może źle szukałam.

Oczywiście niezależnie od tego profilaktyczne badania okresowe co 5 lat.

HELP (w sprawie pp dla tych corocznych badań...)

Jacek19-03-2010 17:50:32   [#31]

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 2 lutego 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych (Dz. U. Nr 25 poz. 191)

§ 3. Badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych przeprowadza się przed:

1) podjęciem pracy;

2) rozpoczęciem nauki;

3) ponownym podjęciem pracy lub nauki, po przebyciu zakażenia czynnikiem chorobotwórczym, o którym mowa w § 1.§ 4.

 1. Lekarz, na podstawie badania lekarskiego i wyników badań laboratoryjnych, wydaje orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań, czasowym albo trwałym przeciwwskazaniu do wykonywania prac lub odbywania nauki, dokumentując jego wynik w karcie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych, której wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

2. Wyniki wykonanych badań laboratoryjnych oraz treść orzeczenia lekarz wpisuje do książeczki badań dla celów sanitarno-epidemiologicznych, której wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

Z przepisów wynika jasno, że lekarz wydaje orzeczenie o braku przeciwwskazań. Inne jakie może wydac to czasowy lub trwały zakaz wykonywania prac.

Nic tu nie ma o tym, że może sobie dać czasowe "zezwolenie"


post został zmieniony: 19-03-2010 17:51:40
dota c19-03-2010 17:57:40   [#32]

Dzięki Jacku!

Nie ma to jak z mądrym pogadać :)))))

Zwłaszcza jak wesprze we własnych przypuszczeniach ;)

gimnazjum17-11-2017 10:25:54   [#33]

macie może aktualny druk skierowania na takie badanie, bo znalazłam kilka i w każdym podstawa prawna już nieaktualna

MKJ19-11-2017 13:12:32   [#34]

Problem w tym, że rozporządzenie przytoczone przez Jacka już nie obowiązuje. W tej chili jedyne przepisy określające te kwestie to:

1) art. 59 ust. 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2017 r. poz. 149):

"Osoba pracująca w styczności z żywnością powinna uzyskać określone przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi orzeczenie lekarskie dla celów sanitarno-epidemiologicznych o braku przeciwwskazań do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby."

2) ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2016 r. poz. 1866, 2003 i 2173):

"Art. 6. 1. Obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym, określonym na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 2, podlegają:
1) podejrzani o zakażenie lub chorobę zakaźną;
2) noworodki, niemowlęta i kobiety w ciąży, podejrzane o zakażenie lub chorobę zakaźną mogącą się szerzyć z matki na płód lub dziecko;
3) nosiciele, ozdrowieńcy oraz osoby, które były narażone na zakażenie przez styczność z osobami zakażonymi, chorymi lub materiałem zakaźnym;
4) uczniowie, studenci i doktoranci kształcący się do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby;
5) osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.
2. Na obowiązkowe badania sanitarno-epidemiologiczne, określone na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 2, kieruje:
1) osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 1–3 – właściwy dla ich miejsca pobytu państwowy powiatowy inspektor sanitarny;
2) osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 4 – kierujący szkołą albo rektor uczelni lub osoba przez nich upoważniona;
3) osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 5 – pracodawca albo zlecający wykonanie prac.
(...)

Art. 7. 1. Badania lekarskie u osób, o których mowa w art. 6 ust. 1, przeprowadzają lekarze, o których mowa w art. 55 ust. 2a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, lub lekarze wykonujący zadania służby medycyny pracy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1184).
2. Lekarze, o których mowa w ust. 1, wydają oraz przekazują osobie badanej, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5, oraz pracodawcy albo osobie zlecającej wykonanie prac orzeczenie lekarskie:
1) o zdolności do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby;
2) o czasowych lub trwałych przeciwwskazaniach do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.
3. Lekarze, o których mowa w ust. 1, wpisują treść orzeczenia lekarskiego, o którym mowa w ust. 2, do karty badań do celów sanitarno-epidemiologicznych.
(...)

Art. 8. 4. Koszty badań sanitarno-epidemiologicznych wykonywanych u osób, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 5, są finansowane przez pracodawcę lub zlecającego wykonanie prac."

I najlepsze: art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi:

"Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia rodzaje obowiązkowych badań sanitarno-epidemiologicznych oraz terminy przeprowadzania tych badań"

A minister, o ile mi wiadomo, do dziś tego nie zrobił...

dariuszn720-11-2017 08:37:43   [#35]

Z tego wynika że nauczyciele nie muszą mieć orzeczeń do celów sanitarnych, czy się mylę i muszą jednak mieć.

dariuszn720-11-2017 14:40:59   [#36]

Nie mogę edytować poprzedniego wątku, może ktoś ma podstawę prawną dlaczego nauczyciel musi mieć to orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych w sumie na podstawie tej ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nie bardzo to wynika, ale być może w kodeksie pracy jest coś zapisane wiem że kiedyś było rozporządzenie, które już nie obowiązuje a nowe nie zostało jeszcze wydane. U mnie wszyscy to mają ale może nie ma potrzeby a za tydzień mam badania u wszystkich.

link12320-09-2018 10:30:19   [#37]

a jak wygląda sytuacją z nowozatrudnionymi? Czy takie badanie jest obowiązkowe? Jeżeli tak - kto za to placi? Szkoła, czy nauczyciel (tak jak w przypadku wydania zaswiadczenia o niekaralnosci)?

DYREK20-09-2018 15:06:40   [#38]

nadal mamy nieprecyzyjny stan prawny

  • obowiązek poddania się badaniom sanitarno-epidemiologicznym przez nauczycieli wywodzi się z ogólnego przepisu zobowiązującego osoby, podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby, do poddania się takim badaniom -> szeroki kontakt nauczyciela z innymi osobami (dzieci, rodzice) i tym samym zwiększone niebezpieczeństwo przenoszenia zakażeń i chorób zakaźnych
  • na badania kieruje pracodawca
  • badania wykonuje lekarz podstawowej opieki lekarskiej albo medycyny pracy

podstawa prawna badań to: ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2018 r. poz. 151) -> art.6 ust.1 pkt 5

wątek: badania sanitarno-epidemiologiczne


post został zmieniony: 20-09-2018 15:08:08
Fresco01-07-2021 22:04:50   [#39]

Czy pracownicy szkoły muszą być kierowani na badania sanepid przy przyjmowaniu do pracy i w czasie badań okresowych? Przyznam, że ciągle to dla mnie niejasne jest, a zdania osób, które pytałam, są podzielone, pomóżcie.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]