Forum OSKKO - wątek

TEMAT: KONSULTACJA PROJEKTU w sprawie dopuszczania programów
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
ankate15-04-2009 22:09:02   [#51]
Przypomnijcie sobie, wystąpiła gaba i powiedziała, że nawet ona jako dyrektor i doktor nauk.... bedzie miała problem z wzięciem na siebie odpowiedzialności  za adopuszczenie programów (z niektórych przedmiotów)i wtedy pani vice men powiedziała, że te programy będą dołączane do podręczników (przez dobre wydawnictwa oczywiście). Też mnie to wtedy zaskoczyło...
zgredek15-04-2009 22:10:06   [#52]

wychodzi mi, że można wybierać te, które zostały juz dopuszczone - ale do czasu gdy będą na stronie MEN

jak znikną - to już nie będzie można

ale są wyjątki - programy zawodowe i ogólnozawodowe w profilach - te będą "na zawsze" - znaczy nie znikną, bo będą rekomendowane

nic innego nie rozumiem

Ala15-04-2009 22:18:42   [#53]

też to czytam i wydaje mi się, że to dotyczy starej podstawy programowej

ankate15-04-2009 22:22:20   [#54]
...to może zapytać, co autor miał na myśli...?
Ala15-04-2009 22:23:32   [#55]

rekomendowane dla profili i zawodów będą do 2013 ale tylko te które będą dopuszczone na rok 2009/10:

Natomiast wykazy programów

nauczania, odpowiednio dla zawodów i profili kształcenia zawodowego,

dopuszczonych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania do uŜytku

szkolnego na rok szkolny 2009/2010 staną się, od dnia wejścia w Ŝycie

rozporządzenia do dnia 31 grudnia 2013 roku, wykazami programów dla zawodów i

profili, rekomendowanymi przez Ministra Edukacji Narodowej.

kurcze, ten kto to pisał to nieźle namieszał...

beera15-04-2009 22:30:36   [#56]

no właśnie Zgredku - to ja też tak rozumiem

to z tego wynika, że programy do nowej podstawy nie będą rekomendowane.

===

Na pewno do podręczników  do nowej podstawy będą dołączane programy - podręczniki będą dopuszczone, to będzie można domniemywać, że program też jest OK.
To ja rozumiem, że ten program n-l przedstawia (lub pisze własny) i dyrektor go dopuszcza - zgodnie z procedurą z rozp.

Ale tu nie ma mowy o żadnej rekomendacji MEN

czy tak?

zgredek15-04-2009 22:37:42   [#57]

tak mi wychodzi

bo nowych nie będą dopuszczać - zatem nikt pod rekomendacją się nie podpisze - bo niby na jakiej podstawie?

jesli nauczyciel wybierze taki program dołączony na przykład do podręcznika - to już dyrektor odpowiada za dopuszczenie

ankate15-04-2009 22:42:49   [#58]
taka kolejność teraz: podstawa programowa->podręcznik ->program
beera15-04-2009 22:45:37   [#59]

zatem nikt pod rekomendacją się nie podpisze - bo niby na jakiej podstawie
no właśnie

 

ankate15-04-2009 22:45:53   [#60]
czyli nauczycieli na kursy doskonalące na temat pisania programów:-) do podręczników już uciekam, przepraszam, to poważny wątek...
beera15-04-2009 22:46:18   [#61]

ankate - praktycznie tak właśnie będzie

przynajmniej w tym, najbliższym, roku

zgredek15-04-2009 22:46:27   [#62]

moim zdaniem taka:

podstawa - program - podręcznik

podręcznik tylko do podstawy

inny jakiś dodatek - do "ponadpodstawy"

tylko tak mi się sensownie wydaje

beera15-04-2009 22:46:44   [#63]
poważny i my tu poważnie przecież:)
zgredek15-04-2009 22:47:21   [#64]

na przyszłość - zapomniałam dodać

bo teraz to się nie da swoich sensownych

beera15-04-2009 22:47:29   [#65]

zgredek - w tym roku mało to realne, bo do 15 czerwca czas na podręczniki

 

 

beera15-04-2009 22:47:50   [#66]
no własnie:)
zgredek15-04-2009 22:49:33   [#67]

:-)

a wracając do postu ankate #60

wydaje mi się, że dyrektor musi to doskonalenie

bo dyrektor musi wiedzieć

zatem może szkolić

zgredek15-04-2009 22:53:10   [#68]
jak sobie wyszkoli nauczycieli to i łatwiej mu bedzie dopuszczać - tak sobie myślę
ankate15-04-2009 23:13:25   [#69]
przeniosłam do piaskownicy:-)
post został zmieniony: 15-04-2009 23:18:57
beera16-04-2009 14:08:05   [#70]
słuchajcie - co się działo w szkole, gdy nie został dopuszczony do uzytku szkolnego program autorski nauczyciela?
Ala16-04-2009 16:04:01   [#71]

najprostsze rozwiązanie to było takie, że nauczyciel wybierał program z listy MEN-owskiej

ale teraz mając na uwadze tworzenie nowego rozporządzenia sądzę, że powinna być jakaś procedura odwoławcza np. do KO

poza tym teraz nie będzie listy ...

teka5717-04-2009 22:12:39   [#72]
nam zaproponowano,aby korzystać ze starych programów z wykreśleniem tych treści,które nie zawiera nowa pp, a zapis z dzienniakch brzmiałby- zmodyfikowany program.....(nr starego programu )
Małgosia17-04-2009 22:58:40   [#73]
Co do rekomendacji czy listy MEN programów wg nowej podstawy, to jest tak (jeśli dobrze zrozumiałam wyjaśnienia MEN).
Wytworzyła się taka dziwaczna sytuacja: podstawa stała się faktem, a obowiązywały stare przepisy o programach. Niektórzy pisali od razu programy i słali do MEN, a tam nie można było ich nie przyjąć, bo stan prawny był jaki był (choć nowe zasady wisiały już w powietrzu). Takich programów ponoć jest kilkanaście. To te, które zatwierdzono w czasie między zatwierdzeniem nowej podstawy a 22 kwietnia (wejście w życie zmian w UoSO). Programów tych trzeba opiniować przed dopuszczeniem, jak te nauczycielskie.
Takie wyjaśnienie otrzymałam od p. Szybalskiej 2 dni temu, bo zadałam pytanie podczas spotkania. Było to dla mnie bowiem niejasne - co to za jakaś lista z nowymi programami, skoro miało nie być listy MEN.
Małgosia17-04-2009 23:08:23   [#74]
Poprawka: programów tych NIE TRZEBA opiniować. Istotny wyraz opuściłam ;-)
Gaba18-04-2009 13:16:42   [#75]

Należy zdefiniować pojęcie programu (a jest wiele dinicji) i określić jego zawartość minimum, dotychczasowa zawartość zroporządzenia była niezgodna ze stanem badań pedagogicznych

Bardzo ważnesą uwagi Zgredka -jaka ma  być relacja Podstawa- Program-Podręcznik? Jeżeli program jest rozszerzeniem PP, to czy na końcu jest jest podręcznik i konkretna lekcja?(Zgredek napisał o sytuacji, gdy napisze program, ale podręczniki są dol uftu...)

 

A może podstawa wpisuje sięw podręcznik (podręcznik rozszerza PP) i na tej baziebiorącpod uwagę konkretne dzieci piszę program - a właściwie plan dydaktyczny. 

Wg najnowszych badań podręcznik z broszurą programową stanowią tzw.program duży (np. stanowisko Niemierki).

Jaki ma by więc ten program - tradycyjną broszurą programową czy program jako plan do konkretnej klasy. Jeden program z rozpisanymi klasami?

 

Mnie brakuje terminów -co zrobić z nauczycielem, który nie przedłoży programu, albo będzie musiał nanieść poprawki, do kiedy? Albo zaczyna pracę 1 września?

 

 

 

Jersz18-04-2009 15:04:48   [#76]

Albo zaczyna pracę 1 września?

Dawnymi czasy stosunek pracy z na-lem nawiązywano od 16 sierpnia. Był czas na przygotowanie do pracy nowym roku szkolnym

ankate18-04-2009 18:53:03   [#77]

Zaczyna pracę 1 września jako stażysta i od razu napisze program?

 

ankate18-04-2009 18:54:50   [#78]
#76 nie pamiętam takich czasów, pamiętam, że rok szkolny zaczynał soię 15 sierpnia, to tak :-)
ankate18-04-2009 19:20:43   [#79]

tak sobie myślę, co "poeta" mógł mieć na myśli...

a może: nauczyciel wybiera bardzo dobry podręcznik z listy dopuszczonych przez men i on jest dla niego kierunkowskazem

program...najczęściej ukurzony w bibliotece, lub szafce nauczyciela, wyciągany na rozmowę przedhospitacyjną, program ...jakieś magiczne DK-coś tam...z czym mieliśmy zapoznać rodziców i uczniów..., może skończyłyby się pretensje rodziców, że wydają pieniądze, a pani nie przerobiła podręcznika i zostawiła mnóstwo w ćwiczeniówce, n-le nie mogliby się tłumaczyć, że realizują program a nie podręcznik,

Może po prostu dobry podręcznik (do niego plan wynikowy lub rozkład, program realizacji czy coś takiego)...wszyscy rodzice i uczniowie, nauczyciele mają codziennie i na bieżąco w rękach, rodzice i uczniowie  zapoznani, bo mają go w domu, całość trzeba zrealizować...sytuacja jasna i klarowna

może to "poeta"miał na myśli...

skończyłoby się, że nauczyciel realizuje program, do którego od kilku lat nie zaglądał,  bo tacy też bywają i to wcale nie są rzadkością...


post został zmieniony: 18-04-2009 19:22:25
grażka18-04-2009 19:42:23   [#80]
Są tacy? To z czego treści do planów i konspektów? :D
Ala20-04-2009 10:17:04   [#81]

z podręcznika :-(

tak mi odpowiedział nauczyciel zapytany o plan pracy w jednej z klas

AnJa20-04-2009 10:47:35   [#82]
też bym tak odpowiedział

coś mi się nawet widzi, że zgodne to z tym bardzo, co będzie od wrzesnia

bo tak praktycznie to jak to sobie wyobrazacie- nauczyciel wybiera podręcznik, pisze program, program przechodzi pozytywnie weryfikację i trafi na listę

i jeszcze ma (wiem, że to wewnętrzne ustalenie, pytam bom ciekaw opinii) napisać także plan dydaktyczny (wynikowy)?
...
a teraz bardziej istotna kwestia:

w imieniu zawodowców z wczoraj musze przedstawić ich opinię, z która sie zgadzam- sytuacja, w które MEN zupełnie umywa ręce od programów przedmiotów zawodowych jest niedopuszczlna i niewyobrażalna

może zajmowanie sie nimi oczywiście scedować np. na KOWEZiU

i nie musza to być dopuszczenia- może własnie rekomendacje, może recenzje, może opinie, może rankingi punktowe

obecni w "moim" zespole byli akurat w tej kwestii jednomyślni
beera20-04-2009 11:09:39   [#83]

podobnie było na panelu przedszkolnym

przedszkola nie mają podręczników - nie będzie programów "podłaczonych  do podręczników"

Uznano konkurs za naprędce skonstruowane "koło ratunkowe", które niczego nie załatwia.

Zastanawialismy się, co bedzie jak n-l napisze zły program

zastanawiałysmy się w jakim trybie ma dyrektor zlecać opiniowanie programów - czasem bedzie to proste - pani Ziuta bez czytania zaopiniuje program Pani Lusi, a potem odwrotnie,
ale: czy opiniowanie programów jednemu n-lowi przez drugiego mieści się w katalogu jego zadan opisanych w Art 42? (moim zdaniem nie)

W przypadku zlecania tego metodykowi (jesli dyrektor bedzie chciał miec taką opinię) to w jakim trybie, z jakich pieniędzy?

===

Musisz Anja  napisać to z uzasadnieniem, zeby można dać Wasze uwagi do konsultacji - a konsultację trzeba wysłać w czwartek

AnJa20-04-2009 13:23:55   [#84]
wiem- spróbuję na wieczór dzisiaj - bo na jutro i tak musze w częsci dotyczącej zawodoców na spotkanie czwartkowe
Ala20-04-2009 14:40:33   [#85]

załóżmy, że pani Ziuta zanim zaopiniuje to przeczyta,

na ile "dobra" będzie taka opinia? nie chcę poddawać w wątpliwość wiedzy nauczycieli ale zaopiniowanie programu wcale nie jest takie proste jakby się komuś wydawało

są tacy co zęby na tym zjedli i oni mają świadomość tego co robią, a przeciętny nauczyciel?

AnJa20-04-2009 15:19:02   [#86]
jako nauczyciel nie ośmieilbym się nigdy opiniowac programu z wos i historii

jako dyrektor będę robil za super eksperta od wszystkiego

oraz jeszcze pilnowacza by było kompletnie

to bez sensu jest - programy będą fikcją
Ala20-04-2009 15:30:19   [#87]
i tą fikcję będzie musiało kontrolować KO
AnJa20-04-2009 15:34:12   [#88]
wyśłe arkusz autiagnozy

po lewej strony tabelki będa hasla z podstawy, po prawej hasła z Twoich programów
Ala20-04-2009 15:44:28   [#89]
najprostszy program to po prostu podstawa programowa bez niczego dodatkowego
beera20-04-2009 19:34:48   [#90]

napisałam wstępnie tyle:

Sprawa: Uwagi OSKKO do projektu ROZPORZĄDZENIAMINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia ……………….................... 2009 r. w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkolnego podręczników.

 

 

JEST

UWAGI

 § 1. 1. Rozporządzenie określa:

1) szczegółowe warunki i tryb dopuszczania do użytku w danej szkole przez

dyrektora szkoły:

programów […]

Rozporządzenie  określa  szczegółowe warunki  i trybu dopuszczania programów, tylko w pierwszej fazie postępowania dopuszczającego program do użytku szkolnego

 

 Należy uzupełnić  rozporządzenie o tryb postępowania w przypadku uzyskania negatywnej opinii wobec przedłożonego przez nauczyciela programu, bądź nie dopuszczenia przez dyrektora programu w sytuacji uzyskania pozytywnej opinii  (np. w przypadku uznania przez niego, że zawartość program nie wyczerpuje opisanego w rozporządzeniu katalogu wymagań)

 

 § 3. 1.

2. Warunkiem dopuszczenia do użytku w danej szkole programu nauczania

ogólnego jest uzyskanie pozytywnej opinii nauczyciela mianowanego lub

dyplomowanego, posiadającego wykształcenie wyższe w zakresie zgodnym

z zakresem treści nauczania, które program obejmuje, lub pozytywnej opinii doradcy

metodycznego

  Brak jest określenia w rozporządzeniu, w jaki sposób należy postępować w przypadku braku drugiego nauczyciela posiadającego wykształcenie zgodne z zakresem treści nauczania, które program obejmuje, a jednocześnie brak jest doradcy metodycznego (co zdarza się często).

 

Brak jest określenia skąd czerpać środki finansowe na zawarcie umowy z doradcą metodycznym, w sytuacji zwrócenia się do niego ze zleceniem zaopiniowania programu.

 

 

 

 

UWAGI DODATKOWE:

1.       Wyrażamy wątpliwość, czy opiniowanie przez nauczycieli uczących w szkole programów mieści się w katalogu zadań nauczycieli opisanych w Art. 42 KN

 

Popierając  generalną zasadę, że to nauczyciel powinien tworzyć programy nauczania stosowane wobec nauczanych przez niego uczniów, tym bardziej w sytuacji  wdrożenia nowej podstawy programowej wyrażamy wątpliwość , czy zmiana dotycząca tak ważnej kwestii została właściwie przygotowana.

Nauczyciele nie zostali przygotowani do pisania programów, a dyrektorzy nie zostali przygotowani do dopuszczania programów w szkole.

2.       Uważamy, że wobec klas/szkół wprowadzanych w reformę należy wprowadzić opisywaną w projekcie rozporządzenia zmianę, pozostawiając – alternatywnie możliwość korzystania z programów dopuszczanych przez MEN.
Stopniowe wprowadzanie nauczycieli i dyrektorów  w nowe zadania, zaowocowałoby lepszym rezultatem  zmiany.
 

 

teraz czekam na Andrzeja fragment i Wasze uwagi:)

grażka20-04-2009 21:58:11   [#91]
a to zapłatę przewidujecie tylko dla doradcy metodycznego? Zwykły nauczyciel -równoprawnie tu ujęty - ma to zrobić za darmo?
beera20-04-2009 22:04:59   [#92]

nie wiem, grażko, tak tu myślałam:

1. doradca metodyczny musi mieć umowę - jesli nie jest płacony przez okresloną gminę (ja np. zawsze musiałam płacić za "wynajęcie") i trzeba wziąć pod uwagę, ze nawet jeśli doradca "jest opłącony", to jeśli dostanie do zaopiniowania 40 programów, to po 10 wyczerpie miesięczny limit godzin swojej pracy

2. w jakim trybie nauczyciel ma to robić , stąd watpliwości z pkt 1 uwag dodatkowych

grażka20-04-2009 22:50:58   [#93]
No właśnie... A jak specjalista nauczyciel będzie z innej placówki? Sytuacja podobna.
beera20-04-2009 22:55:54   [#94]

no tak - nie dopisywałam tego, bo moim zdaniem nie ma  możliwości, by brać n-la z innej szkoły- nie masz takiego uprawnienia.

Chyba, ze, rzeczywiście na umowę zlecenie

dopiszę to

 

beera21-04-2009 12:15:02   [#95]

tak to teraz wygląda (brak jest uwag Andrzeja - ale to będzie)

Sprawa: Uwagi OSKKO do projektu ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia ……………….................... 2009 r. w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkolnego podręczników.

 

 

JEST

UWAGI

 § 1. 1. Rozporządzenie określa:

1) szczegółowe warunki i tryb dopuszczania do użytku w danej szkole przez

dyrektora szkoły:

programów […]

Rozporządzenie  określa  szczegółowe warunki  i trybu dopuszczania programów, tylko w pierwszej fazie postępowania dopuszczającego program do użytku szkolnego

 

 Należy uzupełnić  rozporządzenie o tryb postępowania w przypadku uzyskania negatywnej opinii wobec przedłożonego przez nauczyciela programu, bądź nie dopuszczenia przez dyrektora programu w sytuacji uzyskania pozytywnej opinii  (np. w przypadku uznania przez niego, że zawartość program nie wyczerpuje opisanego w rozporządzeniu katalogu wymagań)

 

 § 3. 1.

2. Warunkiem dopuszczenia do użytku w danej szkole programu nauczania

ogólnego jest uzyskanie pozytywnej opinii nauczyciela mianowanego lub

dyplomowanego, posiadającego wykształcenie wyższe w zakresie zgodnym

z zakresem treści nauczania, które program obejmuje, lub pozytywnej opinii doradcy

metodycznego

Brak jest określenia w rozporządzeniu, w jaki sposób należy postępować w przypadku braku drugiego nauczyciela posiadającego wykształcenie zgodne z zakresem treści nauczania, które program obejmuje, a jednocześnie brak jest doradcy metodycznego (co zdarza się często).

 

 

Brak jest określenia skąd czerpać środki finansowe na zawarcie umowy z doradcą metodycznym, w sytuacji zwrócenia się do niego ze zleceniem zaopiniowania programu.

Jeśli jest intencją MEN korzystanie w procesie opiniowania programów z pomocy nauczycieli mianowanych zatrudnionych w innych szkołach, tu także brak jest określenia w jaki sposób powoływać nauczycieli do tych zadań oraz brak jest wskazania jak niwelować skutki finansowe tego działania.

 

UWAGI DODATKOWE:

1.       Wyrażamy wątpliwość, czy opiniowanie przez nauczycieli uczących w szkole, programów nauczania innych nauczycieli mieści się w katalogu zadań nauczycieli opisanych w Art. 42 KN

 

Popierając  generalną zasadę, że to nauczyciel powinien tworzyć programy nauczania stosowane wobec nauczanych przez niego uczniów, tym bardziej w sytuacji  wdrożenia nowej podstawy programowej, wyrażamy jednocześnie wątpliwość , czy zmiana dotycząca tak ważnej kwestii została właściwie przygotowana.

Nauczyciele nie zostali przygotowani do pisania programów, a dyrektorzy nie zostali przygotowani do dopuszczania programów w szkole.

Dodatkowo w ogóle nie podjęto rozwiązania kwestii  przygotowania programów wychowania i nauczania, w sytuacji, gdy:

¾    jedynym nauczycielem w szkole uczącym danego przedmiotu jest zatrudniony nauczyciel stażysta lub nauczyciel kontraktowy, który może mieć trudności w napisaniu programu bądź krytycznym spojrzeniu na programy publikowane przez wydawnictwa

¾     wprowadzenie drugiego języka nowożytnego spowodowało, że wielu nauczycieli zostanie zatrudnionych w szkołach od 1 września, co uniemożliwia im przygotowanie programów nauczania do danej szkoły.

 

W tej sytuacji uważamy, że wobec klas/szkół wprowadzanych w reformę należy wdrożyć opisywaną w projekcie rozporządzenia zmianę, pozostawiając – alternatywnie, możliwość korzystania z programów dopuszczanych przez MEN lub tworząc „bank programów” rekomendowanych przez Ministerstwo do użytku szkolnego, który mógłby być wykorzystany w sytuacjach krytycznych.

AnJa21-04-2009 14:19:56   [#96]
rozmawiałm rano z Bogną- ona to napisze ze zrozumieniem

ja mógłbym tylko napisać - nigdy programu kształcenia zawodowego, nawet przez szybę nie widzialem, więc nie mógłbym byc przekonujący dla tych, co widzieli
bogna21-04-2009 23:56:05   [#97]

Sprawa: Uwagi OSKKO do projektu ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia ……………….................... 2009 r. w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkolnego podręczników.

 

 

JEST

UWAGI

 § 1. 1. Rozporządzenie określa:

1) szczegółowe warunki i tryb dopuszczania do użytku w danej szkole przez

dyrektora szkoły:

programów […]

Rozporządzenie  określa  szczegółowe warunki  i trybu dopuszczania programów, tylko w pierwszej fazie postępowania dopuszczającego program do użytku szkolnego.

 Należy uzupełnić  rozporządzenie o tryb postępowania w przypadku uzyskania negatywnej opinii wobec przedłożonego przez nauczyciela programu, bądź nie dopuszczenia przez dyrektora programu w sytuacji uzyskania pozytywnej opinii  (np. w przypadku uznania przez niego, że zawartość program nie wyczerpuje opisanego w rozporządzeniu katalogu wymagań)

 § 3. 2. Warunkiem dopuszczenia do użytku w danej szkole programu nauczania ogólnego jest uzyskanie pozytywnej opinii nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego, posiadającego wykształcenie wyższe w zakresie zgodnym z zakresem treści nauczania, które program obejmuje, lub pozytywnej opinii doradcy metodycznego

Brak jest określenia w rozporządzeniu, w jaki sposób należy postępować w przypadku braku drugiego nauczyciela posiadającego wykształcenie zgodne z zakresem treści nauczania, które program obejmuje, a jednocześnie brak jest doradcy metodycznego (co zdarza się często).

Brak jest określenia skąd czerpać środki finansowe na zawarcie umowy z doradcą metodycznym, w sytuacji zwrócenia się do niego ze zleceniem zaopiniowania programu.

Jeśli jest intencją MEN korzystanie w procesie opiniowania programów z pomocy nauczycieli mianowanych zatrudnionych w innych szkołach, tu także brak jest określenia w jaki sposób powoływać nauczycieli do tych zadań oraz brak jest wskazania jak niwelować skutki finansowe tego działania.

§ 5. 2. Wymiar godzin praktyki zawodowej w programie nauczania dla zawodu, w którym kształcenie jest prowadzone w technikum, technikum uzupełniającym lub szkole policealnej, nie może być krótszy niż określony w programie nauczania dla tego zawodu, ujętym w wykazie programów rekomendowanych, o którym mowa w § 33 ust. 1.

§ 33. 1. Wykazy programów nauczania dla zawodów oraz wykazy programów nauczania dla profili kształcenia ogólnozawodowego, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania na rok szkolny 2009/2010 stają się, w okresie od dnia wejścia w życie rozporządzenia do dnia 31 grudnia 2013 r., wykazami programów nauczania dla zawodów oraz wykazami programów nauczania dla profili kształcenia ogólnozawodowego, rekomendowanymi przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Czy od 1 stycznia 2014 r. wymiar godzin (tygodni) praktyki zawodowej będzie dowolny?

Czy od 1 stycznia 2014 r. ciężar opracowania programów spadnie całkowicie na szkoły?

Niezrozumiałe jest wprowadzanie daty granicznej – 31 grudnia, niezwiązanej z kalendarzem roku szkolnego.

§ 5. 4. Warunkiem dopuszczenia do użytku w danej szkole programu nauczania dla zawodu albo programu nauczania dla profilu jest uzyskanie pozytywnej opinii zespołu nauczycieli przedmiotów zawodowych właściwego dla zawodu lub profilu, z zastrzeżeniem § 33 ust. 4. Dyrektor szkoły może również tworzyć grupy doradcze składające się ze specjalistów z zakresu danego zawodu lub profilu będących pracodawcami, przedstawicielami stowarzyszenia zawodowego, pracownikami nauki lub doradcami metodycznymi i zasięgać ich opinii.

Program nauczania w zawodzie obejmuje szereg różnych przedmiotów lub modułów, więc jego opracowanie nie może być wynikiem pracy jednego nauczyciela. Twórcami takiego programu będzie zapewne zespół nauczycieli przedmiotów zawodowych właściwy dla danego zawodu. Wątpliwe jest by opinia wydana przez zespół, który jest twórcą programu, czy też przez środowisko, w skład którego zespół ten wchodzi, była obiektywna.

Natomiast tworzenie przez dyrektora grup doradczych składających się ze specjalistów, pracowników nauki, wiąże się z dodatkowymi kosztami (zasady finansowania – uwagi jak do
§ 3. 2)

§ 24. Podręczniki dopuszczone do użytku szkolnego przeznaczone do kształcenia w zawodach albo w profilach kształcenia ogólnozawodowego mogą być aktualizowane w kolejnych wydaniach, jeżeli aktualizacja jest konieczna ze względu na postęp techniczno-technologiczny.

Wydaje się zasadne określenie konieczności aktualizacji podręczników w kolejnych wydaniach, z uwagi na postęp techniczno-technologiczny oraz zmiany w stanie prawnym.

§ 27. W szkole mogą być stosowane podręczniki niewpisane do wykazu podręczników przeznaczonych do kształcenia w zawodach albo wykazu podręczników przeznaczonych do kształcenia w profilach kształcenia ogólnozawodowego, jeżeli w wykazie brak jest podręcznika do nauczania danego zawodu albo profilu kształcenia ogólnozawodowego.

Uważamy za niedopuszczalne traktowanie kształcenia zawodowego jako mniej ważnego od kształcenia ogólnego i zakładanie, na poziomie rozporządzenia, braku w wykazie podręczników do kształcenia w zawodzie.

UWAGI DODATKOWE:

1.       Wyrażamy wątpliwość, czy opiniowanie przez nauczycieli uczących w szkole, programów nauczania innych nauczycieli mieści się w katalogu zadań nauczycieli opisanych w Art. 42 KN

 

Popierając  generalną zasadę, że to nauczyciel powinien tworzyć programy nauczania stosowane wobec nauczanych przez niego uczniów, tym bardziej w sytuacji  wdrożenia nowej podstawy programowej, wyrażamy jednocześnie wątpliwość , czy zmiana dotycząca tak ważnej kwestii została właściwie przygotowana.

Nauczyciele nie zostali przygotowani do pisania programów, a dyrektorzy nie zostali przygotowani do dopuszczania programów w szkole.

Dodatkowo w ogóle nie podjęto rozwiązania kwestii  przygotowania programów wychowania i nauczania, w sytuacji, gdy:

¾    jedynym nauczycielem w szkole uczącym danego przedmiotu jest zatrudniony nauczyciel stażysta lub nauczyciel kontraktowy, który może mieć trudności w napisaniu programu bądź krytycznym spojrzeniu na programy publikowane przez wydawnictwa

¾     wprowadzenie drugiego języka nowożytnego spowodowało, że wielu nauczycieli zostanie zatrudnionych w szkołach od 1 września, co uniemożliwia im przygotowanie programów nauczania do danej szkoły.

 

W tej sytuacji uważamy, że wobec klas/szkół wprowadzanych w reformę należy wdrożyć opisywaną w projekcie rozporządzenia zmianę, pozostawiając – alternatywnie, możliwość korzystania z programów dopuszczanych przez MEN lub tworząc „bank programów” rekomendowanych przez Ministerstwo do użytku szkolnego, który mógłby być wykorzystany w sytuacjach krytycznych.

 

beera22-04-2009 07:56:19   [#98]

Bogna - czy być mogła te pytania  w § 5. 2. zmienić na uzasadnienie zmiany?
Bo w konsultacji, to na pytania oni mogą nie odpowiedać.

===

Na moje oko wywaliłabym tę uwagę do § 24 - mogą, to mogą.
W przypadku uwzględnienia tej uwagi -jak potem sprawdzisz, czy oni się z tej konieczności wywiązują i jaka technologiczna zmiana już tę konieczność wymusza.

Co do § 27 też mam wątpliwości, czy na pewno chcemy taką uwagę dać?

:)

AnJa22-04-2009 08:24:46   [#99]
zgadzam się z Asią co do 27- że nie dawać- ba, uważam, że nawet powinno to być rozszerzone:
1. na wszystkie przedmioty,
2.sytuację, że podręcznik jest na liście, ale nauczycieciel uważa go za niewłasciwy

23 - zgadzam się z bogną - w tej branży wpis na listę powinien byc na czas okreslony- wg mnie 3-5 lat to max- oczywiście nie zamyka to drogi do ponownego wpisu
beera22-04-2009 09:22:47   [#100]

24 - zgadzam się z bogną - w tej branży wpis na listę powinien byc na czas okreslony- wg mnie 3-5 lat to max- oczywiście nie zamyka to drogi do ponownego wpisu

ja uważam, że takie określanie to jest załatwianie poprzez rozporządzenie posiadania rozumu przez autorow podręczników

Nie dawałabym

27 - rozszerzyłabym to na wszystkie szkoły:)

 

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]