Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Arkusz organizacyjny szkoły
strony: [ 1 ]
Anula25-03-2009 18:50:42   [#01]
Co powinien zawierać arkusz organizacyjny szkoły?
W rozp.o ramowych statutach jest:
§ 10.
1.Szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji szkoły opracowany przez dyrektora szkoły, z uwzględnieniem szkolnego planu nauczania, o którym mowa w przepisach w sprawie ramowych planów nauczania - do dnia 30 kwietnia każdego roku. Arkusz organizacji szkoły zatwierdza organ prowadzący szkolę do dnia 30 maja danego roku.
2.W arkuszu organizacji szkoły zamieszcza się w szczególności: liczbę pracowników szkoły, w tym pracowników zajmujących stanowiska kierownicze, ogólną liczbę godzin zajęć edukacyjnych finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący szkolę.
a w KN:
Do arkusza organizacji dyrektor załącza wykaz nauczycieli w podziale na stopnie awansu zawodowego, przystępujących do postępowań kwalifikacyjnych lub egzaminacyjnych w roku szkolnym, którego dotyczy dany arkusz wraz ze wskazaniem terminów złożenia przez nauczycieli wniosków o podjęcie tych postępowań.
/art. 9d ust.8 KN/
Czy jest gdzieś jeszcze mowa o arkuszach organizacyjnych?
Do tej pory w arkuszu umieszczaliśmy inne informacje o nauczycielach, np. staż pracy, wykształcenie...........
Jacek25-03-2009 18:53:02   [#02]
tylko w tym rozporządzeniu
Anula25-03-2009 20:44:09   [#03]
Jacku, masz może gdzieś pod ręką swój arkusz organizacyjny???? Mógłbyś mi go pożyczyć na chwilkę????:):):)
Ala25-03-2009 21:07:12   [#04]
my też umieszczamy różne dodatkowe informacje, zakazu nie ma
mariz25-03-2009 22:24:55   [#05]
a może jakiś informatyk umieści w wymianie opracowany arkusz w excelu, uwzględniający nowe przedmioty w gimnazjum i w którym uwzględnione by już były tabele na rozpisanie gdd wynikających z KN.
Baaardzo prosimy- myślę, że jest nas więcej ( tych proszących:) )
mamma25-03-2009 22:27:36   [#06]
nooo.
Grzegorz W25-03-2009 22:36:44   [#07]
Kto dzisiaj robi arkusz w ekselu mozesz zakupic program komputerowy polecam firmy Vulcan trzeba tylko wpisac dane i wydrukowac gotowy arkusz dla niedużej szkoly niewiele kosztuje mozna też testowac wesje demonstracyjna
bosia25-03-2009 22:45:23   [#08]
ja robię w exelu
Jacek26-03-2009 00:09:01   [#09]
Anula.. a co ma mój arkusz do rozporządzenia?
Anula26-03-2009 14:47:59   [#10]
Jacku, ciekawa jestem co w nim masz................ Jeśli nie chcesz pożyczyć, to chociaż napisz :):)
interesuje mnie, jakie informacje o nauczycielach mają być w arkuszu.
Jak zatwierdzało KO to było dużo różnych informacji, a teraz jak OP to nie wiem czy mogą chcieć tego samego..........
dyrlo26-03-2009 14:50:06   [#11]
Nasi chcą tego samego, a nawet więcej bo Art. 42 KN
Anula26-03-2009 14:54:14   [#12]
nasi też chcą tego samego co tamci, ale jakie są pp żeby chciały???
asan26-03-2009 17:35:57   [#13]

 Czy nadal konieczna opinia związków zawodowych na arkuszu i wgląd zz do wszystkich danych?
    Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale był postulat naszej społeczności ( OSKKO) w tej drażliwej sprawie do MEN.  
....................................
Myślę  że w obecne sytuacji prawnej kuratorzy przestaną wypisywać swoje mądrości co do arkusza( chyba żeby słali poufne pouczenia do OP). Poprzednio każdy kroił na swoją modłę.

AnJa26-03-2009 18:16:24   [#14]
o ile mi wiadomo konieczna nigdy nie była
jerzyk26-03-2009 18:42:13   [#15]
Autor Opis Liczba pobrań
29.04.2005 rzewa formularz arkusza organizacji
Pobierz: arkusz.zip (26 KB)
1712
04.05.2005 Włodzimierz Walag Wzory arkuszy organizacji szkoły podstawowej i gimnazjum. Opracowane w Excel'u, można modyfikować do własnych potrzeb, np. wielkość szkoły, uzgodnienia z organami prowadzącym i nadzorującym.
Pobierz: 2005-2006 Arkusze organizacyjne.zip* (88 KB)
1298
06.05.2005 Renatka arkusz organizacji p-la
Pobierz: ArkuszOrganizacyjny.xls nr2.xls* (29 KB)
3499
06.05.2005 AnK arkusze organizacji przedszkola - dwie wersje
Pobierz: arkusz org..rar* (39 KB)
294
07.05.2007 Grazzza Arkusz organizacji przedszkola
Pobierz: ARKUSZ ORG.wzór.doc* (150 KB)
376
dorotacho27-03-2009 15:05:18   [#16]
czy ktoś ma w EXelu arkusz organizacji LO
bea1m27-03-2009 20:05:08   [#17]
czy zna ktoś pp mówiącą o dopuszczalnej ilości uczniów w klasie I sp od września 2009 r?
beera27-03-2009 20:07:21   [#18]

nie ma takiej podstawy

===

asanie - oczywiście nie ma takiej konieczności, wiem, że niektóre KO wycofały się z porozumień zawartych w tej sprawie z ZZetami, jako, że dla  zawarcie tych porozumień nie było podstawy prawnej

Ala27-03-2009 20:11:39   [#19]

podstawa programowa dla szkoły podstawowej, zalecane warunki i sposób realizacji:

4. Wskazane jest, aby edukacja w klasach I-III szkoły podstawowej odbywała się w

zespołach rówieśniczych liczących nie więcej niż 26 osób.

Ala27-03-2009 20:12:08   [#20]
ale to tylko zalecenia :-(
beera27-03-2009 20:15:07   [#21]
zalecenia do podstawy mnie osłabiają - jakby ich autorzy w ogóle nie znali zadnych przepisów prawa
Ala27-03-2009 20:21:07   [#22]
może nie znają ;-)
bea1m27-03-2009 21:13:26   [#23]

Mam 27 dzieci, z tego jedno z nich może zostać odroczone, powinnam więc założyć , że będzie utworzona jedna klasa z dwóch oddziałów przedszkolnych :-(

Do ... są takie zalecenia

grażka28-03-2009 11:15:49   [#24]

- Mając świadomość bezwzględnego obowiązku uzyskiwania średnich na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, samorządy będą musiały tak kształtować arkusze organizacyjne, aby np. więcej nadgodzin skierować do tych grup nauczycieli, które nie osiągają średnich – podkreśla Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

http://samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=szablon.depesza&dep=50117&data=&_CheckSum=728269982

Ania Sz29-03-2009 21:52:18   [#25]

U nas zalecenia z OP liczą bodajże ze 20 pkt.

Jednym z nich jest to ażeby dyrektor szkoły kontrolował wysokość osiągania przez nauczycieli średnich wynagrodzeń o których mowa w znowelizowanych przepisach KN...

krystyna29-03-2009 23:13:40   [#26]

Ponieważ już tylko OP będą analizowały nasze arkusze, to przypomnę fragment pisma Wójta pewnej gminy do MEN i odpowiedź - właśnie w sprawie arkuszy:

 

WÓJT GMINY

…………….                                                         …….., dnia: 19.05.2006 r.

OW-4313/6/2006

Ministerstwo Edukacji Narodowej w Warszawie

................................................

W szczególności prosimy o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

 

...........................

 

2)      Czy organ prowadzący może nakazać dyrektorom szkół ujęcie w arkuszach    organizacji    szkół zajęć, wynikających z zadań statutowych      szkoły,      ze      szczególnym uwzględnieniem zajęć opiekuńczych i wychowawczych wynikających      z      potrzeb i zainteresowań  uczniów?     Co  można  zrobić  w  przypadku,   kiedy dyrektor   szkoły nie podporządkuje   się   i   nie   ujmie   w   arkuszu organizacji szkoły tych zajęć? Czy istnieje możliwość nie zatwierdzenia takiej organizacji szkoły?

3)      Czy jest określony wzór druku arkusza organizacji Szkoły?

 

 

MINISTERSTWO                                                       Warszawa, 2006-07-14

EDUKACJI NARODOWEJ Departament Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli Al. J, Ch. Szacha 25 00-918 Warszawa DPZN - WSW UK. - 1820-25/06

 

.......................................................................

 

Ad. 2. i 3. Wprawdzie akty prawne nie określają wzoru druku arkusza organizacji szkoły, Jednak jego zawartość wynika z przepisów prawa oświatowego. Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkól (Dz. U. Nr 61, poz. 624 z późn. zm,) w arkuszu, organizacji szkoły określana jest corocznie szczegółowa organizacja nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym. Arkusz organizacji szkoły opracowuje dyrektor szkoły, z uwzględnieniem szkolnego planu nauczania, o którym mowa w przepisach w sprawie ramowych planów nauczania, w terminie do dnia 30 kwietnia każdego roku. Organ prowadzący szkołę zatwierdza arkusz organizacji szkoły w terminie do dnia 30 maja danego roku, po uprzednim uzyskaniu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny.

Z przepisów oświatowych wynika, co następuje;

1)    Ramowe statuty poszczególnych typów szkół i placówek określone w załącznikach do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001   r.   w   sprawie   ramowych   statutów  publicznego   przedszkola  oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, póz. 624 z późn, zm.) obligują dyrektora szkoły do zamieszczenia w arkuszu organizacyjnym takich danych, jak:

  • liczba pracowników szkoły,
  • liczba stanowisk kierowniczych,
  • ogólna liczba godzin zajęć  edukacyjnych  finansowanych ze  środków przydzielonych przez organ prowadzący szkołę,
  • liczba godzin zajęć prowadzonych przez poszczególnych nauczycieli.

2)   Arkusz organizacji pracy szkoły stanowi podstawę ustalenia przez dyrektora tygodniowego rozkładu zajęć edukacyjnych w szkole, zatem powinien zawierać także:

         wykaz zajęć edukacyjnych z podziałem na przedmioty klasy, grupy,

          wykaz nauczycieli wraz z informacją o  posiadanych przez  nich kwalifikacjach, 

          przydział zajęć dla poszczególnych nauczycieli.

3)   Z uwagi na to, że arkusz organizacji pracy szkoły ma określić nie tylko szczegółową organizacje nauczania, ale także wychowania i opieki w danym roku szkolnym, należy w nim uwzględnić także informacje dotyczące:

     biblioteki szkolnej, świetlicy, internatu, organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej,

         kwalifikacji oraz wymiaru zatrudnienia bibliotekarza, wychowawców świetlicy lub internatu, jak również nauczycieli realizujących ustalone w szkole formy pomocy psychologiczno - pedagogicznej,

         zajęć pozalekcyjnych (np. kół zainteresowań) prowadzonych przez nauczycieli w ramach 40 - godzinnego tygodnia pracy.

 

4)        W arkuszu organizacji pracy szkoły wyszczególnić należy także stanowiska
kierownicze
(dyrektor, wicedyrektor, kierownik internatu, itp.) oraz powierzenie
dodatkowych funkcji nauczycielom (np. wychowawca klasy, opiekun stażu).

 

5)        Z art. 9d ust. 8 ustawy - Karta Nauczyciela wynika obowiązek podania w
arkuszu organizacji:

·           liczby nauczycieli w podziale na stopnie awansu zawodowego, przystępujących do postępowań kwalifikacyjnych lub egzaminacyjnych w roku szkolnym, którego dotyczy arkusz, ze wskazaniem terminu złożenia przez nauczycieli wniosków o podjęcie tych postępowań.

 

Stosownie do art. l pkt 15 ustawy z dnia 7 września 1991 r, o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, póz. 2572 z późn. zm.) szkoła zobowiązana jest do zapewnienia warunków do rozwoju zainteresowań i uzdolnień uczniów przez organizowanie zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych oraz kształtowanie aktywności społecznej i umiejętności spędzania czasu wolnego.

Nie może zatem budzić wątpliwości obowiązek wykazania przez dyrektora w arkuszu organizacji szkoły tego rodzaju zajęć, wraz z przydziałem ich realizacji nauczycielom, w ramach obowiązków, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela,

 

Departament zwraca szczególną uwagę na fakt, że arkusz organizacji szkoły podlega corocznie nadzorowi ze strony kuratora oświaty według kryterium legalności, tj. zgodności z przepisami prawa.

Zgodnie z art. 31 pkt 6a ustawy o systemie oświaty kurator oświaty opiniuje arkusze organizacji publicznych szkół i placówek, w zakresie ich zgodności z przepisami, przedstawiane przez organy prowadzące szkoły i placówki przed zatwierdzeniem arkuszy.

 

Jeżeli zatem w projekcie arkusza przekazanym do zaopiniowania przez kuratora oświaty nie zostaną wykazane zajęcia, o których mowa w art. l pkt 15 ustawy o systemie oświaty oraz w art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela, stanowi to podstawę do wyrażenia negatywnej opinii kuratora oświaty, co powinno skutkować niezwłocznym uzupełnieniem arkusza w tym zakresie.  Jeżeli dyrektor szkoły nie uwzględni w organizacji szkoły ww. zajęć, stanowi to naruszenie ww. przepisów ustawy o systemie oświaty oraz Karty Nauczyciela. Na mocy przepisu art. 34 ust. l ustawy o systemie oświaty, organ sprawujący nadzór pedagogiczny może polecić, w drodze decyzji, usunięcie uchybień, jeżeli szkoła albo organ prowadzący prowadzi swą działalności z naruszeniem przepisów ustawy - kurator oświaty może zatem nakazać wykazanie takich zajęć w arkuszu organizacji szkoły.

......................................................

 

p.o. DYREKTORA DEPARTAMENTU

mgr Dorota Igielska

 

Jacek29-03-2009 23:21:21   [#27]
to stanowisko może już jest nieco przestarzałe.. ciekawym jak wykazać obowiązki z art 42 ust 2 w kwietniu.. no chyba, że dyrektor jest jasnowidzem
zgredek29-03-2009 23:25:17   [#28]
nie wiem, czy każdy - ale dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych w kwietniu to są nie tylko jasnowidzami ale i wróżbitami
bosia29-03-2009 23:26:49   [#29]

u nas to tylko jasnowidze

nabór kończę 21 sierpnia, albo i później

właściwie dopiero wtedy wiem co i jak

bosia29-03-2009 23:27:58   [#30]
a ramówki takie jak teraz do gimnazjów do zaocznych są od zawsze
Wojciech30-03-2009 10:41:08   [#31]
Czy jakiś dobry człowiek może mi podesłać opracowany arkusz ?...tak dla porównania !!!  Co roku mam problem z wizytatorem, zwsze coś mu nie pasuje, na samą myśl chol... dostaję.
Ala30-03-2009 10:45:10   [#32]

Wojtek, arkusz z innej szkoły niewiele ci da, bo każda szkoła ma swoje specyficzne warunki

i nie napisałeś nawet o jaką szkołę chodzi, SP czy G

Ala30-03-2009 10:46:52   [#33]

przykładowe wzory arkuszy są w wymianie

a propozycje nowych ramówek są w relacji z konferencji OSKKO

Wojciech30-03-2009 10:51:42   [#34]
To z tych nerwów. Gimnazjum, 3 oddziały.
Ala30-03-2009 10:52:32   [#35]
a z czym masz problem?
Wojciech30-03-2009 10:58:57   [#36]
To z tych nerwów. Gimnazjum, 3 oddziały.
Ala30-03-2009 11:28:21   [#37]
jak się przestaniesz denerwować to napisz ;-)
Wojciech30-03-2009 11:35:55   [#38]
Dziękuję, Alu. A problem ?... jak zwykle, z arkuszem. Chcę mieć inny na wzór i do porównania.
Ala30-03-2009 18:48:06   [#39]
ale z czym konkretnie w arkuszu?
zojka30-03-2009 20:16:51   [#40]
Witam,

Przepraszam, że trochę odbiegnę ściśle od tematu wzoru formularza arkusza, ale nie chcę zakładać nowego wątku, a ten jest dosyć zbliżony w zakresie do mojego pytania, bo dotyczy organizacji pracy szkoły.

Czy dyrektor placówki może sam zadecydować o zmianie czasu trwania przerw międzylekcyjnych (wydłużeniu ich)? Bo z tego, co się dowiedziałam, to musi taką decyzję zatwierdzić rada nauczycielska, a zaopiniować jeszcze rada rodziców, ale nie wiem, na ile ma się to do stanu faktycznego. Już sama nie wiem.. może dyrektor wykorzystuje jakąś furtkę w statucie szkoły. Tylko czy to możliwe pod kątem prawnym?

Dziękuję za ewentualną pomoc i pozdrawiam.
Ala30-03-2009 22:56:02   [#41]

trochę przeglądów podziału godzin przez sanepid miałam, czepiali się jak były przerwy 5-minutowe że za krótkie

o 15 i 20 minutowe się nie czepiali ;-)


post został zmieniony: 30-03-2009 22:56:24

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]