Forum OSKKO - wątek

TEMAT: rekolekcje ...powtorka z rozywki
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ]
renia201-04-2009 20:37:16   [#201]

coś z tej samej beczki: jedna wieś (w której mieszkami i jestem dyrektorem szkoły) i parafia obejmująca tylko tę wieś ( taki mały folwark). Proboszczowi nie udało się nawet zmieścić w terminie  miesięcznym i mnie na czas powiadomić o rekolekcjach. Ani słowa o oczekiwanej opiece ze strony nauczycieli w czasie rekolekcji. W niedzielę (początek rekolekcji) na mszy, że on ,,zaprasza szkołę, nauczycieli do udziału w rekolekcjach"-słyszałam ja i jeszcze dwie panie, bo reszta nauczycieli jest dojezdna. Ustaliliśmy , że nikt nie  idzie. Już dzwonił do jednej z nauczycielek, że ,,to skandal, że ani jeden nauczyciel się nie pojawił w kościele". Jestem pewna, że wyczyta mnie w niedzielę na mszy. nie pierwszy raz

Zresztą już przysyłał do mnie do domu ludzi w żałobie zeby go zwolnili u mnie z zajęć na czas pogrzebu. Jeszcze kilka kwiatków bym mogła tu opisać. ale szkoda czasu. Poczytam inne wątki.

skrzat01-04-2009 23:12:16   [#202]
A bezpłatny bierze na pracę w innym miejscu o tej samej porze??
Slav02-04-2009 09:18:16   [#203]
Oto treść pisma będącego odpowiedzią na sugestie Kuratorium (oczywiście bez danych identyfikujących):

Szanowna Pani Dyrektor,

W odpowiedzi na pismo o sygnaturze xxxxx z dnia xx marca b. r. uprzejmie informuję, że znane są mi moje obowiązki w zakresie opieki nad uczniami w czasie rekolekcji wielkopostnych oraz, że zapoznałem się z listem Mazowieckiego Kuratora Oświaty z dnia 25 lutego 2009 r. Nadmieniam, że strona Kuratorium Oświaty w Warszawie jest stroną startową przeglądarki w moim służbowym komputerze, która otwiera się natychmiast po jego uruchomieniu na dziale aktualności, a dzień pracy rozpoczynam od włączenia komputera, który wyłączam opuszczając szkołę – często w późnych godzinach popołudniowych.
Na podstawie pisma otrzymanego od Proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej p. w. xxx w yyyyyy z dnia 20 lutego b. r. oraz na podstawie § 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. Nr 36, poz. 155, z późn. zm.) zarządziłem, co następuje:
- dzień 3 kwietnia (pierwszy dzień Rekolekcji) jest dniem wolnym od zajęć szkolnych dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w xxxx;
- 3 kwietnia Gminne Przedszkole Publiczne w xxxx pracuje tak jak w dni robocze;
- 3 kwietnia jest normalnym dniem pracy dla nauczycieli i pracowników obsługi;
- szkoły, które wchodzą w skład Zxxx, w tym dniu pracują tak jak w dni robocze (z wyjątkiem prowadzenia zajęć lekcyjnych)- organizują zajęcia opiekuńcze dla tych dzieci, które nie biorą udziału w Rekolekcjach oraz tych, które będą oczekiwały na planowaną na godzinę 10:00 procesję;
- szkoła organizuje dowóz dzieci na Rekolekcje oraz opiekę nad nimi w czasie dowozu (grafik w załączeniu);
- szkoła organizuje opiekę nad dziećmi z Publicznej Szkoły Podstawowej w yyyyyyyy, które zostaną dowiezione do xxxxxxx w celu udziału w procesji;
- dla oczekujących na procesję uczniów stołówka przygotowuje ciepłe napoje i kanapki;
- w czasie planowanej przez Parafię procesji opiekę nad dziećmi sprawują nauczyciele i pracownicy szkoły, którzy wyrazili chęć uczestnictwa w niej (11 osób)-osoby te sprawują opiekę także w kościele w yyyyyyy;
- pracownicy Zxx, którzy nie wyrażają chęci uczestnictwa w procesji z powodów światopoglądowych i osobistych wykonują prace zlecone przez dyrektora Zxx, pod jego osobistym nadzorem;
- nadzór nad pracownikami, którzy biorą udział w procesji i dalszym przebiegu Rekolekcji sprawuje wicedyrektor Zxx.
Podsumowując - moim zadaniem jako dyrektora Zxx w xxxxxx jest zapewnienie opieki nad dziećmi biorącymi udział w Rekolekcjach oraz odpowiednie zorganizowanie dowożenia, ale także przygotowanie szkół na przyjęcie dzieci, które nie będą brały udziału w Rekolekcjach lub będą oczekiwały na procesję. Według mojej wiedzy ciążące na mnie zadania zostały zrealizowane, a prośba Pana Kuratora w tym zakresie została spełniona.
Odrębną kwestią pozostaje sztuczna organizacja zajęć w dniu 3 kwietnia w celu zapewnienia lepszej frekwencji w czasie procesji. Ogłoszenie dnia wolnego od zajęć lekcyjnych (zgodnie z § 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r.) wyklucza organizowanie zajęć w tym dniu – jest to nielogiczne i według mnie niemożliwe do wytłumaczenia moim uczniom i pracownikom. Nadmieniam, że blisko 1/3 uczniów Gimnazjum w tym dniu rozpoczyna Rekolekcje w Parafii zzzzz - dla nich także zorganizowałem dowożenie i opiekę w porozumieniu z Publiczną Szkołą Podstawową w ccccccccc.
Drugą sprawą jest "ścisła współpraca z proboszczami parafii" - tutaj jej niestety nie ma - "współpraca", która polega na jednostronnym dostosowaniu się do żądań strony kościelnej, w moim mniemaniu nie jest tym, o co prosił Pan Kurator i dla mnie nie jest do przyjęcia. Sugerowane przez Panią Dyrektor spełnienie prośby księdza Proboszcza, która została mi przedstawione przez księdza Wikarego w formie ultimatum nie jest możliwe. Dlatego też wydane przeze mnie zarządzenia pozostają w mocy.

Z poważaniem


Teraz czekam na odpowiedź. Co najśmieszniejsze wczoraj dobijało się do mnie jedna z gazet ogólnopolskich (pewnie ktoś z moich nauczycieli nie wytrzymał) :( Prosiłem na wszystkie świętości, aby nie nagłaśniać sprawy.... Ale to zaczyna żyć własnym życiem....
dyrlo02-04-2009 09:28:14   [#204]
Slav - redaktorzy gazet publicznych czytają nasze forum... Wystarczyło poszperać, mazowieckie, mała miejscowość, Zespół, Twoje zdjęcie i gdzie od jutra rozpoczynają się rekolekcje :-(

Tak, ze nie podejrzewaj nauczycieli.
Marek Pleśniar02-04-2009 09:28:42   [#205]

w kwestii fragmentu "Drugą sprawą jest "ścisła współpraca z proboszczami parafii" - tutaj jej niestety nie ma - "współpraca", która polega na jednostronnym dostosowaniu się do żądań strony kościelnej, w moim mniemaniu nie jest tym, o co prosił Pan Kurator i dla mnie nie jest do przyjęcia. Sugerowane przez Panią Dyrektor spełnienie prośby księdza Proboszcza, która została mi przedstawione przez księdza Wikarego w formie ultimatum nie jest możliwe."

tu pobrzmiewa ton jak jaki dominował niegdyś między USA i ZSRR w rozmowach o Tajwanie;-)

Marek Pleśniar02-04-2009 09:30:53   [#206]

to samo miałem napisać - przeczytano to TU

a nie wytrzymał rzeczywiście ktoś - Ty :-))

na forum  czytanym przez 33 000 pracowników oswiaty, w tym MEN i w wszystkie gazety ogólnopolskie (nie wiem ile lokalnych)

dyrlo02-04-2009 09:30:53   [#207]
Marku, slav wysłał pismo, nie analizujmy, On już nic nie zmieni.
Marek Pleśniar02-04-2009 09:32:32   [#208]

ale ja nie analizuję, tak sobie komentuję skoro Slav wkleja

no bo jak się cos daje na forum to znaczy że pod osąd ludności tutejszej, prawda? Inaczej by się nie dawało

dyrlo02-04-2009 09:34:04   [#209]
Rozumiem,
Adaa02-04-2009 09:42:27   [#210]

A może to co dzieje sie u kolegi bedzie przyczynkiem do dyskusji na temat tego co nas boli od lat - w kwestii organizacji rekolekcji

Slav odwaznie wyraził swoje watpliwości i opisał problem

Marek, Twój post zabrzmiał jako przestroga, niestety

A może Sedno podejmie temat - bo temat powracajacy co roku?

tu pobrzmiewa ton jak jaki dominował niegdyś między USA i ZSRR w rozmowach o Tajwanie;-)

hm... mi to tak nie pobrzmiewa

..........................

Wyrazu uznania dla slav, za niechowanie głowy w piasek

(zadałam CI Marku pytanie o pismo w sprawie dodatku dla nauczycieli informatyki?- poszło do Men?)

slos02-04-2009 09:47:22   [#211]
W kwestii rekolekcji z powodu czegoś, co nazywa się dialogiem, porozumieniem itp od 8 lat nie ma problemu. Czasem jest kwestia gorszego lub lepszego prezentowania odwiedzanych miejsc. Poza tym rekolekcje u mnie od strony wiedzy uzupełniają też treści programowe, wiedzę o mieście, jego historii, itp. Nastawianie się wzajemne na nie (obu stron) nigdy nie przyniesie nic dobrego, niezależnie od nierealnych przepisów.
post został zmieniony: 02-04-2009 09:48:26
Marek Pleśniar02-04-2009 10:10:45   [#212]

poszło :-)

----

Adoo,  nawet gdy "strona koscielna" rzeczywiście stawia "ultimatum" to nie jest bezpieczny sposób rozmowy czyż nie?

 

język - w naszej pracy - pracy reprezentanta swojej organizacji na zewnątrz jest niezwykle ważny, skuteczniej by było pominąć te dwa określenia  - mniej wojennie zabrzmi

ale oczywiście kolega nasz zrobił co zrobił, to jego decyzja. Zapewne będzie to miało dalszy ciąg

My jednak mamy przy okazji obserwację, która może przynieść nauki jakieś nam. Dyskusja takiego przypadku to nie tyle ocena człowieka co budowanie zawodowych doswiadczeń

Moje spostrzeżenie jest takie -

 Konfrontacyjne słowa mogą przeszkodzić w obronie dyrektora w mediach, przed badającymi sprawę urzędnikami itp. Tak po prostu jest - czy komuś z nas się to podoba czy nie

Slav02-04-2009 10:34:53   [#213]
Adaa dokładnie wyraziła to, co było moją intencją, kiedy opisywałem moje perypetie na forum. Starałem się bardzo, aby nie podawać żadnych danych, które pomogą zidentyfikować moją szkołę. Inną sprawą jest problem , z którym staram się uporać na drodze prawno - służbowej. Wasza opinia i rady bardzo mnie wspierają :)
Marku - masz rację to tak zabrzmiało, ale moja cierpliwość już się wyczerpała.
Sorki - muszę zająć się sprawdzianem Dalej będę pisał wieczorem z domu...
Marek Pleśniar02-04-2009 10:37:23   [#214]

Wiadomo że nie piszesz jak piszesz bo jestes zadowolony i w komfortowej sytuacji. Ino wsciekły na bałagan Ci narzucany

Ja tylko pisze o niezbednym w tej robocie trybem RWD ;-)

Slav02-04-2009 10:38:24   [#215]
I jeszcze - podałem treść pism pod Wasz osąd po to aby uzyskać cenne porady, ale także słowa krytyki, które pokażą mi co zrobiłem źle...
AnJa02-04-2009 10:50:59   [#216]
dla równowagi pewnej:

nie wiem, co popisałbym do tego KO - ale na pewno byłoby to bardziej emocjonalne i agresywne
beera02-04-2009 11:30:15   [#217]

rekolekcje to temat, który w zasadzie najchętniej się omija szerokim łukiem.

z poprawności politycznej, obawy o oceny pracowników organów prowadzacego i nadzorującego, wreszcie sąsiadów(dyrektor, który buntuje się przeciwko bałaganowi uznawany jest za walczącego z kościołem).

Kazdy kto zacznie mówic o problemie będzie oskarżany o wiele rzeczy, ale najmniej o to, że dba o dobro dzieciaków i chce zapanowac nad sprawą organizacyjnie

 

Slav02-04-2009 18:57:31   [#218]
A może OSKKO poruszy problem rekolekcji i zawirowania z tym związane - za bezpieczeństwo dzieci w czasie rekolekcji organizowanych przez parafię (proboszcza) odpowiada głową dyrektor szkoły (interpretacja mojego wizytatora). W moim przypadku z jedną parafią jest ok, z drugą be! Ta druga to moja macierzysta :( Moim zdaniem czas zmienić rozporządzenie MEN...
Slav02-04-2009 19:06:50   [#219]
dyrlo :)- #204 - zdjęcie usunąłem. Qrczę! O identyfikacji wizualnej nie pomyślałem! Cooordebalans! Gamoń ze mnie :)))))))
Slav02-04-2009 19:08:07   [#220]
Ale tak naprawdę to ze mnie żaden Belmondo (on jest ładniejszy) :))))))
Marek Pleśniar02-04-2009 19:24:18   [#221]
skoro ON jest ładniejszy to omamo;-)
Slav02-04-2009 19:34:17   [#222]
:) Mojej żonie (21 lat od wielkiego TAK) podoba się ciągle moja powiększająca się łysina :) A ja cieszę się, że łysieję - przynajmniej nie osiwieję od problemów i nie muszę rwać włosów z głowy (same wychodzą) :))) Zresztą, mam małe opory aerodynamiczne (przy kształcie zbliżonym do doskonałego - kuli) ;) Mogę "przebijać się" lub "przetaczać" przez życie ;)
Bazia02-04-2009 19:42:32   [#223]
Slav, cudnie to napisałeś! :)))))))))))))))))) Jestem za takim myśleniem o sobie i życiu!
Slav02-04-2009 19:46:27   [#224]
:) moja Pani usłyszała mój śmiech - stoi obok mnie i śmiejąc się "strofuje mnie" za głupoty, które wypisuję na forum :)
Bazia02-04-2009 19:52:20   [#225]

Każdy z nas ma prawo do takiej czy innej głupoty, a jesli ona (ta głupota oczywiście) sprawia radośc dwojgu ludziom, to tak trzymac!!!

Miło mi, że usmiechnąłeś się po moim poście :)))))))

dyrlo02-04-2009 19:58:17   [#226]

Slav, mój Pan też często stoi za mną i.... i śmiejąc się "strofuje mnie" za głupoty, które wypisuję na forum :)

Pozdrawiam, też kiedyś miałam tu zdjęcie i usunęłam :-)))

Slav02-04-2009 20:21:37   [#227]
;))))
malgala02-04-2009 20:23:56   [#228]
Slav to nawet płeć swoją ukrył
bosia02-04-2009 20:25:23   [#229]
co w kontekscie #222 jest istotne;-)
malgala02-04-2009 20:26:14   [#230]
:-)))
Slav02-04-2009 20:54:36   [#231]
HA! Coordebalans! Jeszcze wczoraj było moje zdjęcie - włochaty "pitekantropus" (na twarzy - reszta jak w postach powyżej) :0
;))))
Zerknijcie do ostatniego wydania "Dyrektora Szkoły" pod red. ś.p. Pani Dzierzgowskiej i działu/wywiadu "Stylowy dyrektor" (A co mi tam ;))) ) - (Mała autoreklama - teraz już macie moje dane - jutro i tak wszystko się wyjaśni..). Uff! A potem............................... MAM 6 miesięcy :( ;;
bosia02-04-2009 20:55:49   [#232]
wczoraj sobie obejrzałam;-)
Slav02-04-2009 20:57:14   [#233]
Thx
Slav02-04-2009 20:59:21   [#234]
Qrczę! Jutro znowu wstawię zdjęcie, ale "młodsze" - z mniejszą ilością włosów ;)
Adaa02-04-2009 21:03:48   [#235]
Slav? ... żona Ci jakiejs nalewki nie dała?;-))
skrzat02-04-2009 21:06:15   [#236]
Adaa...tak ma człowiek, gdy może sobie spojrzeć w oczy w lustrze.
Dlatego lubię wesołków - mają czyste sumienie.
Adaa02-04-2009 21:10:04   [#237]

jaki tam wesolek:-)

troche tylko dokazuje

co do czystosci sumienia - ponurak tez moze być krystaliczny jak łza

Slav02-04-2009 21:17:12   [#238]
he he he! :) Idę szukać nalewki :)
Adaa02-04-2009 21:23:35   [#239]
jutro Cie bedzie bolała glówka...zobaczysz:-)
bosia02-04-2009 21:25:16   [#240]
Adaa, skąd wiesz???
post został zmieniony: 02-04-2009 21:25:32
Adaa02-04-2009 21:28:38   [#241]

zakładam ...

ech...że tez nie uzyłam znaku zapytania:-))

malgala02-04-2009 21:35:54   [#242]
to na taki ból główki kefirek z lodówki i kawa z cytryną oraz fizyczna praca

gdyby tak jeszcze śnieg leżał to mógłbyś coś tam odśnieżyć

ale może masz ogródek, to grządki pokopać można :-)
slos03-04-2009 08:43:48   [#243]
Właśnie przed chwilą katecheci przynieśli dwa wielkie torty od księży w podziękowaniu za rekolekcje. Mniam, dobre. To tak a'propos dialogu.
Marek Pleśniar03-04-2009 10:21:36   [#244]

no ale nie każdy ma szczeście do checi do dialogu po obu stronach

więc gratuluję:-)

1. umiejętności dogadania się

2. partnerów do dogadania

 

literówki:-)


post został zmieniony: 03-04-2009 10:22:09
Slav03-04-2009 11:23:17   [#245]
A ja zazdroszczę! Przez wiele lat dało się dogadać, nie było żadnych problemów. Zaczęły się, kiedy pojawiła się "młoda krew" i próby narzucenia swojej woli....
Adoo - nie znalazłem żadnej nalewki :( ale głowa bolała mnie mimo wszystko. Teraz, kiedy procesja jest w połowie drogi nadal mnie boli od różnych nieciekawych myśli. Na pewno przestanie jak dostanę sms-a, że wszyscy bezpiecznie dotarli do kościoła i moja odpowiedzialność się skończyła.
slos03-04-2009 11:58:36   [#246]
To może "młodej krwii" w ramach reedukacji pokazać parę odcinków "Rancza", gdy w filmie młody wikary też była "aktywny inaczej" ;-)
AnJa03-04-2009 18:46:43   [#247]

no własnie

Kościół to struktura hierarchiczna

i wiele się wykorzystując to da zrobić- chuba, że charta wypuściłi dla przesądowania pola manewru

Slav04-04-2009 21:01:56   [#248]
Już jest po wszystkim. Procesja odbyła się. Było dużo dzieci. Miałem kilkoro już przed ósmą rano ( z tornistrami !!!! - bo ksiądz kazał.............). Zorganizowałem zajęcia w ICIM pod opieką bibliotekarza i jego pomocnika (od kilku dni mam takie stanowisko pracy :) ). Po wyruszeniu procesji obsługa ruszyła do prac porządkowych (wiosenne porządki wokół szkoły), a nauczyciele do pracowni komputerowej. Podzieleni na grupy pracowali nad przygotowaniem projektów unijnych (prace wstępne - bez budżetu). Mamy 7 pomysłów, które wstępnie zostały rozwinięte (część nawet w generatorze!). W poniedziałek będą "wyszlifowane". Pozostał tylko niesmak po całym zamieszaniu... Moim zdaniem należy zmienić obowiązujące przepisy w temacie rekolekcji - te, które obowiązują są za mało konkretne, można je na różne sposoby interpretować i przy tym powstaje zamieszanie (patrz mój przypadek - bez orzekania o winie którejkolwiek ze stron). Ja czekam na poniedziałek - co nowego przyniesie :(

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ]