Forum OSKKO - wątek

TEMAT: opiekun pracowni - pp dodatku funkcyjnego
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ]
SławekL17-03-2009 10:16:28   [#151]
Adaa chyba ma rację. Jeśli nie będzie konkretu, to nie będzie niczego.
DODATEK DLA OPIEKUNA PRACOWNI KOMPUTEROWEJ - ładnie brzmi.
A Art. 30 pkt 10 można wykorzystać dla "budowacza strony" czy "podlewacza kwiatków" jeśli dyrektor uzna to za właściwe dla funkcjonowania jego szkoły.
lucyna4817-03-2009 10:19:36   [#152]
Na miesięczne wynagrodzenie nauczyciela składa się:
1. Wynagrodzenie zasadnicze
2. Dodatek za wysługę lat
3. Dodatki funkcyjne dyrektorów i kierowników, za wychowawstwo klasy, dla opiekuna stażu, doradcy metodycznego
4. Dodatek za specjalizację
5. Dodatek motywacyjny
6. Dodatek za trudne i uciążliwe warunki pracy
7. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe
8. Wynagrodzenie za doraźne zastępstwa
9. Dodatkowe wynagrodzenie roczne („13”)
Inne dodatkowe wynagrodzenia
10. Nagrody ze specjalnego funduszu nagród
11. Odprawy (z art. 20 KN i emerytalne)
12. Nagrody jubileuszowe
13. Zasiłek na zagospodarowanie
Uwaga:
Dodatki socjalne- mieszkaniowy i wiejski - nie są składnikami wynagrodzenia nauczyciela
Także świadczenie urlopowe nie jest wliczane do wynagrodzenia
Wszystkie te składniki wynagrodzenia składają się na średnie miesięczne wynagrodzenie nauczyciela, którego wysokość określa KN oraz Ustawa Budżetowa.
Jst nie są skłonne ustalić tak minimalne wynagrodzenie zasadnicze aby było wyższe niż określone przez ministra. Tworząc kolejne dodatki musimy się liczyć z obniżeniem minimalnego wynagrodzenia zasadniczego. Jego udział w średnim jest i tak mały (około 60% nauczyciela dyplomowanego). Dlatego jestem przeciwko tworzeniu dodatkowych dodatków a raczej zwiększenia udziału wynagrodzenia zasadniczego w średnim.
Adaa17-03-2009 16:34:25   [#153]

Jesli tak bedziemy stawiac sprawę to nie bedzie ani dodatku dla opiekuna pracowni ani podwyzki wynagrodzenia zasadniczego

Marek?

Do kiedy masz termin konsultacji?

 

Marek Pleśniar17-03-2009 17:36:45   [#154]
"Zaczęła się ta dyskusja od tego dodatku dla opiekuna pracowni, no to zostało to tak napisane, łacznie z porządnym uzasadnieniem. I jest gotowe. "

podzielam ten pogląd

zamykaj dyskusję i dawaj w łordzie nam:-) A my pchniemy sprawę.

beera17-03-2009 20:01:37   [#155]

:)))

mailem jutro poslij w PDF na nazwisko osoby, która jest w BIPie jako ta osoba, która wytworzyła informację i tu:

imię.nazwisko@men.gov.pl

i pójdzie - pocztą można jednocześnie

Adaa17-03-2009 20:11:34   [#156]
to było do Marka czy do mnie?
beera17-03-2009 20:12:47   [#157]
do Marka:)))
Marek Pleśniar17-03-2009 21:39:50   [#158]

"poslij" to do mnie

"wyslij" (do mnie) to do Ciebie:-)

Adaa17-03-2009 21:42:46   [#159]
raczej "dawaj" :-)
Belusia25-03-2009 15:35:18   [#160]
Czemu uparliście się, żeby temu biednemu nauczycielowi do obowiązków opiekuna pracowni dodawać inne.
Ja wystąpiłam do OP o zatrudnienie administratora sieci komputerowych, uzasadniając to dużą liczbą komputerów w szkole (księgowość, sekretariat, biblioteka - pomijam pracownię komputerową) i dostałam zgodę. Zatrudniam go na 1/4 etatu jako pracownika administracji i jestem z tego bardzo zadowolona. Nauczyciel zajmuje się nauczaniem informatyki a administrator resztą i jest super!
nina25-03-2009 18:56:16   [#161]
A ma uprawnienia (kurs itp)
Ja zatrudniam nauczyciela ( jest trakcie kursu z informatyki) rekompensatą jest podwyższony dodatek motywacyjny ze względu przez oszczędności.
Adaa25-03-2009 20:17:30   [#162]

Belusia nie wszyscy, mimo ogromnego potencjału i intelektualnego i osobistego i w ogóle kazdego inszego, maja mozliwość zatrudnienia - chocby nie wiem jak uzasadniali i ile to razy wystepowali:-)

ten biedny nauczyciel, w przypadku j. w i tak musi zrobic to co musi, bo inaczej uczyłby informatyki za pomoca plansz dydaktycznych:-)

z tym, ze za darmo to robi - w przypadku j.w:-)

wymazałam jeden potencjal);-))


post został zmieniony: 25-03-2009 20:19:44
AnJa25-03-2009 20:19:25   [#163]
syty głodnego nie zrozumie;-
Adaa25-03-2009 20:23:56   [#164]

ja to jednej rzeczy nie rozumiem

czemu to, gdy jest mozliwośc dolozenia nauczycielowi do pensji - oburzaja sie nauczyciele?;-)

z waszych portfeli to idzie?

wiem, wiem.... w skali makro mikro też z naszych - placimy wszak podatki

;-)

Adaa01-04-2009 11:08:10   [#165]

Marku?, złozyłes to pismo?

bo w informacji na stronie MEN nie ma ,że oskko zglosiło uwagi ...

beera02-04-2009 11:42:27   [#166]

poszło, ale zdaje się, że za późno się za to wzięliśmy

bo pismo poszło w zasadzie na chwilę przed podpisaniem rozporządzenia.

jedno, co teraz nam zostało, to napisanie nie konsultacji lecz pisma odrebnego. Czyli powtórzenie tego, co wysłane, ale z inną tym razem intencją - żeby to wzięto pod uwagę w następnych pracach i jakie widzą rozwiązanie w tej sytuacji

Slav02-04-2009 20:43:13   [#167]
Szkoda. Ja i tak mam przerąbane - jestem dyrkiem (uczę także informatyki), mam 3 pracownie + ICIM, Ikonkę i jeszcze parę kompów - razem ok. 70 szt.(mały zespół na wsi, ale staram się :) Każda awaria spada na mnie - moja (wespół-wzespół razem ze mną) n-lka informatyki niespecjalnie się garnie do napraw - młoda dziewczyna :))))) Ma inne zainteresowania ;) Ja poświęcam soboty i niedziele na naprawy (ku chwale Ojczyzny) - moja Pani denerwuje się i "grozi" "wymianą na nowszy model" , który........ ;) A poważnie:
- n-l, który zajmuje się pracownią (nie ten, który w niej prowadzi lekcje) - umownie - administrator - powinien mieć za tę pracę odpowiednie wynagrodzenie.
Ja - od wielu lat zajmuję się pracownią za free (jako ciekawostka - do niedawna kosiłem trawę wokół szkoły kosą spalinową- 2 ha (!) - trwało to przez 7 lat mojego dyrkowania.., bo w obsłudze miałem same kobiety w wieku przedemerytalnym - skończyło się, gdy zatrudniłem mężczyznę na etacie woźnego). Kompami zajmuję się do dzisiaj.....
Slav02-04-2009 20:45:29   [#168]
oczywiście za free......
Adaa02-04-2009 21:17:58   [#169]

poszło, ale zdaje się, że za późno się za to wzięliśmy

szkoda...poszla para w gwizdek i niepotrzebna praca

na przyszłość moznaby uniknąc takich spóźnień gdyby Marek na czas informował, ze cos zostało skierowane do oskko do konsultacji

 

beera02-04-2009 22:09:04   [#170]

pracę wykorzystamy - wyślemy pismo innym trybem. Pewnie, że źle, że nie podczas konsultacji.

 

Adaa03-09-2009 21:40:46   [#171]

podniose stary watek, bo wtedy było za późno i "innym trybem" chyba tez nie poszło - może teraz, gdy w miarę wczesnie sie zacznie to cos z tego wyjdzie

dla przypomnienia wkleje to co zostało wtedy stworzone :


Uwagi Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty na temat projektu Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia ………………..............zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy.

 W związku z przedstawieniem do konsultacji społecznej zmian w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r.w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. (Dz. U. nr 22, poz. 181, z późn. zm.), Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty pragnie zwrócić uwagę na problem związany z opieką nad pracowniami komputerowymi i postuluje zmianę zapisów dotychczasowego rozporządzenia poprzez umieszczenie w § 5  zapisu w brzmieniu:

 § 5. Do uzyskania dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono:
1) stanowisko dyrektora lub wicedyrektora przedszkola, szkoły, placówki lub innej jednostki organizacyjnej, o której mowa w art. 1 ust. 1 i 1a Karty Nauczyciela, zwanej dalej "szkołą", albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły;
2) sprawowanie funkcji:
a) wychowawcy klasy,
b) doradcy metodycznego lub nauczyciela-konsultanta,
c) opiekuna stażu.
3)opiekuna pracowni komputerowej

 Uzasadnienie:

 Dotychczasowy zapis rozporządzenie określa wykaz stanowisk oraz sprawowanych funkcji uprawniających nauczycieli do dodatku funkcyjnego:

 § 5. Do uzyskania dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono:
1) stanowisko dyrektora lub wicedyrektora przedszkola, szkoły, placówki lub innej jednostki organizacyjnej, o której mowa w art. 1 ust. 1 i 1a Karty Nauczyciela, zwanej dalej "szkołą", albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły;
2) sprawowanie funkcji:
a) wychowawcy klasy,
b) doradcy metodycznego lub nauczyciela-konsultanta,
c) opiekuna stażu.

 Zapis rozporządzenie w takim brzmieniu uniemożliwia organom prowadzącym szkoły umieszczenie stosownych zapisów w Regulaminach Wynagradzania, na podstawie których następowałoby przyznawanie dodatku funkcyjnego dla nauczycieli - opiekunów pracowni komputerowej.

 Zakres zadań związany z opieką nad pracownią komputerową  obejmuje między innymi:

-  utrzymywanie  komputerów w szkole w ciągłej gotowości,
-  instalowanie nowego oprogramowania,
-  aktualizacje,
-  pomoc indywidualną dla  pracowników i nauczycieli,
-  wstawianie informacji na strony www ew. bip,
-  diagnozowanie usterek i ew. ich eliminowanie, zgłoszenia napraw gwarancyjnych.

  Nauczyciele informatyki wykonują prace związane z opieką na pracowniami komputerowymi poza godzinami swoich zajęć bez dodatkowego wynagrodzenia.

Problem ten próbuje sie rozwiązać poprzez:
- zmniejszanie nauczycielom obowiązkowego wymiaru zajęć,
- zawieranie z nauczycielami umowy zlecenia w zakresie opieki nad pracownią komputerową,
- zwiekszanie dodatku motywacyjnego,
- wynagradzanie na podstawie  "inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy" (art. 30 ust.1 pkt. 4 KN).

 Nawet przy dobrej woli organów prowadzących nie wszystkie rozwiązania są możliwe. Mamy tu na myśli sytuacje, gdy nauczyciel - opiekun pracowni, jest zatrudniony w niepełnym wymiarze zajęć, co ma często miejsce w mniejszych szkołach. W takich sytuacjach przyznanie zwiększonego dodatku motywacyjnego lub zmniejszenie obowiązkowego wymiaru zajęć nie ma praktycznego zastosowania.

Zmiana zapisów rozporządzenia da organom prowadzącym podstawę prawną  do przyznawania dodatku funkcyjnego dla nauczycieli zajmujących się opieką nad pracownią komputerową. Umożliwi bądź uprości to w znacznym stopniu zasady wynagradzania w/w .

Uwaga dodatkowa:

Proponujemy także wprowadzić mozliwość okreslania  przez jednostki samorzadu terytorialnego dodatku za inne funkcje sprawowane w szkole.

Pozwoliłoby to na autonomiczne działanie szkoły lub placówki w zakresie budowania struktury zatrudnienia (w porozumieniu z organem prowadzacym ).

 Umozliwiłoby wynagradzanie nauczycieli za rzeczywiscie wykonywane przez nich  zadania (co w rezultacie zapoczatkowaloby w szkole systemu awansu pionowego )

beera28-10-2009 21:17:59   [#172]
powinno pójśc
Piotr Zieliński31-10-2009 23:03:14   [#173]

Witam

Myślę, że takie różnicowanie nauczycieli nie jest najszczęśliwsze. Zaraz odezwą się inne grupy, które też ciężko i dodatkowo pracują.

Szkolny administrator sieci, czy konserwator sprzętu to zadania i stanowisko pracy niepedagogiczne.

U mnie zatrudniłem administratora sieci - nauczyciela informatyki na zlecenie, 250 zł/miesiąc i sprawdza się świetnie.

Oczywiście nie pytałem o zgodę organu prowadzącego (chociaż poinformowałem o tym fakcie) bo to moje kompetencje, a nie OP.

Wcześniej zaplanowałem odpowiednią kwotę w odpowiednim paragrafie i nikt nie miał uwag.

 

beera01-11-2009 08:56:15   [#174]

ale to chyba nie ejst różnicowanie nauczycieli, tylko dodatek funkcyjny

tak jak się nie burzą "niewychowawcy", że wychowawcy dostają ten dodatek, tak i tu powinno być podobnie

Ty tez uważasz, ze te pieniądze się należą za administrowanie siecią.
Może warto tylko inaczej sformułowac pismo -pomóż nam w tym, bo o to samo nam chyba chodzi w tym przypadku.

Gaba01-11-2009 09:36:58   [#175]

Bardzo bym chciałam mieć takiego nauczyciela, któremu zapłaciłabym ten dodatek. Mam nadzieję, że nie będzie obowiązkowy. Na dzień dzisiejszy wolę zatrudniać firmę zewnętrzną. Bardzo proszę, by ten dodatek był w gestii dyrektora, a nie przypisany do funkcji.

Bo się zapłaczę

jerzyk01-11-2009 16:54:51   [#176]

10.06.09 – Wynagradzanie nauczycieli przedmiotów informatycznych - obniżenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin - zmiana od 09.2009 r.

Edukacja informatyczna

Szanowni Państwo
Prezydenci, Burmistrzowie, Wójtowie, Starostowie,
Dyrektorzy Szkół
w województwie świętokrzyskim

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi wynagradzania nauczycieli przedmiotów informatycznych opiekujących się szkolnym sprzętem i sieciami komputerowymi, przedstawiam oficjalną odpowiedź Sekretarza Stanu Jarosława Zielińskiego z dn. 31.03.2006.

Obecnie zgodnie z treścią art. 42a ust. 1 Karty Nauczyciela dyrektor za zgodą organu prowadzącego szkołę lub placówkę mógł nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć obniżyć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć (pensum), na czas określony lub do odwołania, ze względu na:

  • doskonalenie się,
  • wykonywanie pracy naukowej,
  • wykonywanie prac zleconych przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny lub organ prowadzący szkołę lub placówkę,
  • ze względu na szczególne warunki pracy nauczyciela w szkole lub placówce.

 

Od września, w myśl nowej redakcji przepisu, to organ prowadzący szkołę lub placówkę otrzymał kompetencje do określenia przypadków, w jakich nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć można obniżyć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, oraz do określenia warunków i trybu tego obniżenia. Na mocy art. 91d Karty Nauczyciela kompetencje te wykonuje odpowiednio rada gminy, rada powiatu, sejmik województwa w trybie uchwały.

Do pobrania:

AnJa01-11-2009 17:07:13   [#177]

drogi jerzyku!

a cóz Cię to tak zebrało na wyciąganie z niebytu wypowiedzi zaprzeszłych acz słusznego (bo człeka z suwalszczyzny czyli wschodu) autorstwa?

rzecz jest nawet fajna- z tym obnizaniem- z tym, że wtedy ni ma ponadwymiarówek- czyli ni ma sianka

jerzyk01-11-2009 17:19:27   [#178]
ponadwymiarówek u wielu  już nie ma od dawna
AnJa01-11-2009 17:37:58   [#179]

u nas z TI jeszcze są


post został zmieniony: 01-11-2009 19:52:17
Marek Pleśniar01-11-2009 19:08:05   [#180]

głos odrębny, którego można nie brac pod uwagę redaagując końcowy tekst

chciałbym, po namysle, zapewnienia srodków na opiekę nad szkolną siecią, pracowniami ito a nie na opiekuna

czyli - na wykorzystanie tych srodków na dowolną, byle dobrą, formę - a to dodatek dla własnego nauczyciela, a to opłatę dla profesjonalnego admina z zewnątrz, nawet firmę - wedle potrzeb dyrektora

dodatek dla nauczyciela zamieni się w bezrefleksyjny dodatek o charakterze dobra socjalnego, którego nawet nie będzie jak "zabrać" jak się nauczyciel nie sprawdzi

co widać na przykładzie dodatków "motywacyjnych" uwazanych za po prostu element pensji;-)

Adaa01-11-2009 19:17:28   [#181]

Marku, takie zapewnienie srodkow na opiekę jest mozliwe, zawsze było mozliwe - to znaczy zaplanowanie ich w budzecie szkoły - paragraf 4300 - a plan, jak to plan - OP może to zweryfikować:-)

tylko w sytuacji gdy ma sie dobrego informatyka, który sprawnie opiekuje sie pracownią - jaki sens ma zatrudnianie na umowe zlecenie kogos z zewnatrz?

dodatek dla nauczyciela zamieni się w bezrefleksyjny dodatek o charakterze dobra socjalnego, którego nawet nie będzie jak "zabrać" jak się nauczyciel nie sprawdzi

wszystko mozna, to kwestia regulaminu wynagradzania

Dragon01-11-2009 19:22:20   [#182]

Na dziś, z punktu widzenia OP - wrzucanie pieniędzy, które można by "przeprowadzić" przez 4010, w inny paragraf niż 4010 niekoniecznie wydaje się sensowne.

Znacznie lepiej byłoby zapłacić właśnie jako dodatek do wynagrodzenia - wtedy tak wydatkowane pieniądze wejdą do wydatków uwzględnianych w średniej do art30a KN.
Jeśli zapłacimy w postaci np. zlecenia - to guzik - te wydatki nie może sobie samorząd uwzględnić w rozliczeniu.

Skoro tak samorządy narzekają, że będą musiały dopłacić - to proszę bardzo - jest doskonała okazja, żeby nie dopłacać bezmyślnie.

Gaba01-11-2009 19:26:13   [#183]
Marek, to jest nas dwoje, ja się przyłączam. Nic na siłę. 
Adaa01-11-2009 19:28:07   [#184]

Gaba , Tys całkiem zgłupła?;-))

Zdroworozsadkowy głos Dragona, uważam za dodatkowy argument "za"

Gaba01-11-2009 19:29:04   [#185]
No zgłupłam - niestety
Adaa01-11-2009 19:33:42   [#186]

No to jeszcze raz ( w kontekście - Nic na siłę)

dodatek, o którym mówimy to dodatek przysługujacy w sytuacji gdy powierzysz nauczycielowi obowiazki

gdy masz informatyka, któremu nie chcesz tego powierzać - nie powierzasz:-)

Gaba01-11-2009 19:36:24   [#187]
oby! 
Dragon01-11-2009 19:38:30   [#188]
Na przykład można wynająć firmę, żeby pełniła rolę wychowawcy.
Albo opiekuna stażu.
Po cholerę ograniczać się do zatrudnionych nauczycieli?
Ja bym jak Gaba - postawił na kompetencje i fachowość - bo z nauczycielami wiadomo ... różnie bywa.
:-))
Adaa01-11-2009 19:53:41   [#189]

No kurde...zaraz mnie krew zaleje 

postuluje sie wprowadzenie mozliwosci wynagradzania opiekuna pracowni w przypadku POWIERZENIA  nauczycielowi informatyki, albo innemu kumatemu nauczycielowi tych obowiazków

POWIERZENIA, a nie obligatoryjnego dodatku dla uczacych informatyki

dodatkowo :

Proponujemy także wprowadzić mozliwość okreslania  przez jednostki samorzadu terytorialnego dodatku za inne funkcje sprawowane w szkole.

a tu takie głosy ...

przeciez to nie ograniczy autonomii dyrektora szkoły w kwestii powierzania, w sytuacji, gdy nie chce tego robic w konkretnym, osobowym przypadku czy tez zatrudnienie firmy zewnetrznej

zapis paragrafu 5 w proponowanym kształcie umozliwie wynagradzanie nauczycieli , którzy sa kumaci, sprawdzaja się i w sytuacji gdy DYREKTOR O TYM ZADECYDUJE

podajcie mi logiczne "przeciw" to pochyle głowe nad tym

bo jak na razie, zadnej logiki w postulowanych "przeciwach" nie widzę



Marek Pleśniar01-11-2009 19:55:04   [#190]

rozumiem argument z OP, MEN, zapewnieniem środków itp

zapewnienie czegoś takiego byłoby skuteczniejsze po Dragonowemu, ale wady pozostaną - bedzie to socjal a nie pewny sposób na lepszą informatyzację szkoły

--

dlatego napisałem o mojej wypowiedzi: "nie bierzcie jej pod uwagę redagując tekst"

to mój wniosek odrębny, napisany ze zrozumieniem sytuacji

dodam - popieram to co powyżej u ady dlatego, choć skuteczność widzę niską; popieram - bo moje zdanie byłoby odsrodkową siła i nierokującą spójnego stanowiska


post został zmieniony: 01-11-2009 19:56:33
Adaa01-11-2009 20:02:09   [#191]

Marek przy tej argumentacji, takim socjalem mogłoby byc także wychowawstwo, opiekun stażu

nie rozumiem normalnie...

tak jak by proponowano wyasfaltowanie drogi we wsi, a jej mieszkańcy powiedzieliby NIE!, po co asfaltowac za pieniadze Gminy, skoro mozem sami! albo znajdxmy kogos kto to zrobi za swoje:-)

ech...juz mi sie nie chce gadac o tym

bo bez urazy, nie na mój rozum to jest;-)

.............

a!! popierasz:-)

no...ale jak tu nie, skoro to oczywista oczywistość:-)



post został zmieniony: 01-11-2009 20:04:08
Dragon01-11-2009 20:02:36   [#192]
Proponuję przychylić się do prośby Marka - i nie brać pod uwagę Jego głosu. :-)
Adoowe jest OK - w sposób gładki wpisuje się w schemat organizacji pracy w szkole i jej finansowania.
Adaa01-11-2009 20:06:32   [#193]

Dzieki Dragon, czasami mozna na Ciebie liczyć:-)

A tak przy okazji, do kiedy zglaszanie uwag?

Bo jak już po terminie to niepotrzebnie sie użeram:-))

Wrócimy do tego za rok...a potem za rok i ... znów za rok;-)

AnJa01-11-2009 20:06:32   [#194]

a ja to mam jakoś cofkę w czasie

bo te argumenty wszystkie czas jakis temu czytałem

to ja nie wiem, dlaczego Adaa znow dyskusje prowokuje- zamiast wprowadzić poprawki lub nie wprowadzac i wysłac pocztą oskkowska do MEN

bo już przeciez ustalono, że wysylamy- a nawet chyba wysłano, acz nieskutecznie i terminu nie udało sieprzywrócic;-)

Adaa01-11-2009 20:09:01   [#195]

bo Adaa to nie biuro

a papier gotowy juz jest ... od roku

poprawek nie trza...a nie! - dodałabym Dragona argument

no to dodam


Marek Pleśniar01-11-2009 20:10:36   [#196]
dodaj i zakończymy sprawę
Adaa01-11-2009 20:16:35   [#197]

Uwagi Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty na temat projektu Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia ………………..............zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy.

 W związku z przedstawieniem do konsultacji społecznej zmian w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r.w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. (Dz. U. nr 22, poz. 181, z późn. zm.), Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty pragnie zwrócić uwagę na problem związany z opieką nad pracowniami komputerowymi i postuluje zmianę zapisów dotychczasowego rozporządzenia poprzez umieszczenie w § 5  zapisu w brzmieniu:

 § 5. Do uzyskania dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono:
1) stanowisko dyrektora lub wicedyrektora przedszkola, szkoły, placówki lub innej jednostki organizacyjnej, o której mowa w art. 1 ust. 1 i 1a Karty Nauczyciela, zwanej dalej "szkołą", albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły;
2) sprawowanie funkcji:
a) wychowawcy klasy,
b) doradcy metodycznego lub nauczyciela-konsultanta,
c) opiekuna stażu.
3)opiekuna pracowni komputerowej

 Uzasadnienie:

 Dotychczasowy zapis rozporządzenie określa wykaz stanowisk oraz sprawowanych funkcji uprawniających nauczycieli do dodatku funkcyjnego:

 § 5. Do uzyskania dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono:
1) stanowisko dyrektora lub wicedyrektora przedszkola, szkoły, placówki lub innej jednostki organizacyjnej, o której mowa w art. 1 ust. 1 i 1a Karty Nauczyciela, zwanej dalej "szkołą", albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły;
2) sprawowanie funkcji:
a) wychowawcy klasy,
b) doradcy metodycznego lub nauczyciela-konsultanta,
c) opiekuna stażu.

 Zapis rozporządzenie w takim brzmieniu uniemożliwia organom prowadzącym szkoły umieszczenie stosownych zapisów w Regulaminach Wynagradzania, na podstawie których następowałoby przyznawanie dodatku funkcyjnego dla nauczycieli - opiekunów pracowni komputerowej.

 Zakres zadań związany z opieką nad pracownią komputerową  obejmuje między innymi:

-  utrzymywanie  komputerów w szkole w ciągłej gotowości,
-  instalowanie nowego oprogramowania,
-  aktualizacje,
-  pomoc indywidualną dla  pracowników i nauczycieli,
-  wstawianie informacji na strony www ew. bip,
-  diagnozowanie usterek i ew. ich eliminowanie, zgłoszenia napraw gwarancyjnych.

  Nauczyciele informatyki wykonują prace związane z opieką na pracowniami komputerowymi poza godzinami swoich zajęć bez dodatkowego wynagrodzenia.

Problem ten próbuje sie rozwiązać poprzez:
- zmniejszanie nauczycielom obowiązkowego wymiaru zajęć,
- zawieranie z nauczycielami umowy zlecenia w zakresie opieki nad pracownią komputerową,
- zwiekszanie dodatku motywacyjnego,
- wynagradzanie na podstawie  "inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy" (art. 30 ust.1 pkt. 4 KN).

 Nawet przy dobrej woli organów prowadzących nie wszystkie rozwiązania są możliwe. Mamy tu na myśli sytuacje, gdy nauczyciel - opiekun pracowni, jest zatrudniony w niepełnym wymiarze zajęć, co ma często miejsce w mniejszych szkołach. W takich sytuacjach przyznanie zwiększonego dodatku motywacyjnego lub zmniejszenie obowiązkowego wymiaru zajęć nie ma praktycznego zastosowania.

Zmiana zapisów rozporządzenia da organom prowadzącym podstawę prawną  do przyznawania dodatku funkcyjnego dla nauczycieli zajmujących się opieką nad pracownią komputerową. Umożliwi bądź uprości to w znacznym stopniu zasady wynagradzania w/w .

Dodatkowo, dodatek dla nauczyciela - opiekuna pracowni komputerowej, jako składnik wynagrodzenia -wejdzie do wydatków uwzględnianych w średniej, o której mowa w art. 30a KN.

Uwaga dodatkowa:

Proponujemy także wprowadzić mozliwość okreslania  przez jednostki samorzadu terytorialnego dodatku za inne funkcje sprawowane w szkole.

Pozwoliłoby to na autonomiczne działanie szkoły lub placówki w zakresie budowania struktury zatrudnienia (w porozumieniu z organem prowadzacym ).

 Umozliwiłoby wynagradzanie nauczycieli za rzeczywiscie wykonywane przez nich  zadania (co w rezultacie zapoczatkowaloby w szkole systemu awansu pionowego ).


bosia01-11-2009 20:30:57   [#198]

mam od roku w uchwale dotyczącej dodatków, że dla opiekuna pracowni jest 10% pensji stażysty

 

Adaa01-11-2009 20:39:27   [#199]

hm...nasz prawnik stwierdził, ze nie ma pp do uchwalenia takiego dodatku, bo nie jest on zawarty w wachlarzu dodatków (paragraf 5 rozporzadzenia płacowego)


bosia01-11-2009 20:43:59   [#200]

po długich dyskusjach naszych z op, tak uchwalili-w związku z tym płacimy opiekunom

 

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ]