Forum OSKKO - wątek

TEMAT: opiekun pracowni - pp dodatku funkcyjnego
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ]
Adaa16-03-2009 08:24:52   [#101]

do [#93]

my tu aisa o rozwiązaniu, które moznaby wprowadzić, a TY dalej o motocyklach:-)

wspólny serwis - nie znam miejsca gdzie to sie sprawdziło

nauczyciel nie może naprawiać?

nawet kulki w myszce przeczyścić? ( bo nie wszedzie sa laserowe)
nawet wyszarpać papieru z zaciętej drukarki?

;-)

mówicie, serwis trzeba zawsze wzywać itd. Dobry ubaw białyby  serwisy gdyby je zamawiać do np. dopięcie kolejnego komputera do sieci, albo skonfigurowania połaczenia - ot by się gamoniom - nauczycielom w kuluarach dostało:-)

nie wiem czemu, po przeczytaniu niektórych wypowiedzi pierwsze moje skojarzenie było :

"wśród tak wielu przyjaciół psy zajaca zjadły"

..................................

Wracając do sedna

o czym by tu nie rozmawiac i jakich rozwiązań nie sugerować prawda jest następujaca :

nauczyciele informatyki wykonuja kawał roboty poza godzinami pracy i nie sa z tego tytułu wynagradzani

istnieje mozliwość rozszerzenia wachlarza dodatków funkcyjnych w rozporzadzenie- nalezy więć z tej drogi skorzystać- być może sie uda


 

 

AnJa16-03-2009 08:27:15   [#102]
się zgadzam z adaą - jesli to z kontekstu nie wynikało, miniejszym piszę to wprost
Adaa16-03-2009 08:29:09   [#103]
ja tez sie z Toba zgadzam, ale jeszcze z kilka dni będę na Ciebie obrazona, więć sam wiesz - ciche dni:-))
ankate16-03-2009 08:48:29   [#104]
howk!
Marek Pleśniar16-03-2009 09:00:10   [#105]

nauczyciel informatyki powinien umieć skonfigurowac wszystko w komputerze żeby poprawnie działał, połaczyć go z siecią, poprawić coś w systemie gdy powstał bałagan, albo jakiś sterownik uciekł:-)

Inaczej to jakiś podejrzany w kwestii przygotowania zawodowego ten nauczyciel.

Z drugiej jednak strony jesli ktoś jeden ma robić porządki, to inni nie powinni mu w tym mieszać

co nie neguje pierwszego akapitu - ma umiec choć nie znaczy to że ma musieć to robić:-)

 

niemiłe mam wrażenia z obserwacji lekkiej pogardy na twarzy syna gdy wracał z gimnazjum z kolejną opowieścia o tym jak pani nauczycielka umiała tylko łorda i na tej podstawie była "informatykiem"

DYREK16-03-2009 09:12:08   [#106]

w/g mnie

 

warto zaproponować taki zapis, ktory umożliwi przyznanie dodatku funkcyjnego opiekunowwi pracowni (bez określanie jej rodzaju, nie ograniczajmy się tylko do pracowni komputerowej)

 

konieczna jest jednak, w ramowym statucie, definicja pracowni

 

co rozumiemy pod tym pojęciem - pracownia ?

 

§ 5. Do uzyskania dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono:
1) stanowisko dyrektora lub wicedyrektora przedszkola, szkoły, placówki lub innej jednostki organizacyjnej, o której mowa w art. 1 ust. 1 i 1a Karty Nauczyciela, zwanej dalej "szkołą", albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły;
2) sprawowanie funkcji:
a) wychowawcy klasy,
b) doradcy metodycznego lub nauczyciela-konsultanta,
c) opiekuna stażu,

d) opiekuna pracowni.

 

 

dyrektor powierza obowiązki opiekuna, określa zakres jego czynności i przydziela dodatek:-)

AnJa16-03-2009 09:21:25   [#107]
tylko z jakich śrdków?

mam duza szkołe, mogę polecieć motywacyjnym- w małej dodatek opiekuna zjada wszystko
beera16-03-2009 09:30:42   [#108]

Nie można tego poszerzyć?

 

Proponuję, żebyśmy wskazali konieczność/możliwość rozszerzenie katalogu otrzymywania dodatku w zależności od specyfiki skzoły i możliwości jst, zgodnie z propozycją niżej:

 

d) nauczyciela pełniącego inne funkcje
1.przewidziane w statucie szkoły?
2.zgodnie z potrzebami szkoły i placówki określone w regulaminie jst?

w tym np. opiekuna pracowni komputerowej.

 

Ja bym szła tropem jak zwykle - my nie musimy pisać poprawnie brzmiącego przepisu. Nawet nie powinniśmy, bo nam odrzucają uwagę, ze względu na błędny zapis. W takiej konsultacji powinnismy raczej wskazać problem i poprosić o uwazględnienie jego rozwiązania.

AnJa16-03-2009 09:32:40   [#109]
o otwierałoby furtkę awansu pionowego- np. liderzy zespołow czy koordynatorzy projektów
Adaa16-03-2009 09:35:19   [#110]
można to poszerzyć ... oczywiście wtedy zmienia sie diametralnie uzasadnienie- a raczej poszerza
beera16-03-2009 09:38:08   [#111]

nie trzeba - można to robić powoli

czyli dziś zaproponować kierunkowo opiekuna pracowni, ale napisać, że otwarcie tego przepisu pozwoliłoby szkole i jst autonomicznie kreować strukturę zatrudnienia w szkole i wynagradzać n-li za faktycznie wykonywane przez nich zadania.

Ale to może być zadania "na za jakiś czas"

beera16-03-2009 09:42:24   [#112]

Uwagi Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty na temat projektu Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia ……………….2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy.

 W związku z przedstawieniem do konsultacji społecznej zmian w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r.w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. (Dz. U. nr 22, poz. 181, z późn. zm.), Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty pragnie zwrócić uwagę na problem związany z opieką nad pracowniami komputerowymi i postuluje zmianę zapisów dotychczasowego rozporządzenia poprzez umieszczenie w § 5 o zapisu w brzmieniu:

 § 5. Do uzyskania dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono:
1) stanowisko dyrektora lub wicedyrektora przedszkola, szkoły, placówki lub innej jednostki organizacyjnej, o której mowa w art. 1 ust. 1 i 1a Karty Nauczyciela, zwanej dalej "szkołą", albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły;
2) sprawowanie funkcji:
a) wychowawcy klasy,
b) doradcy metodycznego lub nauczyciela-konsultanta,
c) opiekuna stażu.
3)opiekuna pracowni komputerowej (wywaliłam stanowisko, bo chodzi o funkcję)

 Uzasadnienie:

 Dotychczasowy zapis rozporządzenie określa wykaz stanowisk oraz sprawowanych funkcji uprawniających nauczycieli do dodatku funkcyjnego:

 § 5. Do uzyskania dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono:
1) stanowisko dyrektora lub wicedyrektora przedszkola, szkoły, placówki lub innej jednostki organizacyjnej, o której mowa w art. 1 ust. 1 i 1a Karty Nauczyciela, zwanej dalej "szkołą", albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły;
2) sprawowanie funkcji:
a) wychowawcy klasy,
b) doradcy metodycznego lub nauczyciela-konsultanta,
c) opiekuna stażu.

 Zapis rozporządzenie w takim brzmieniu uniemożliwia organom prowadzącym szkoły umieszczenie stosownych zapisów w Regulaminach Wynagradzania, na podstawie których następowałoby przyznawanie dodatku funkcyjnego dla nauczycieli - opiekunów pracowni komputerowej.

 Zakres zadań związany z opieką nad pracownią komputerową  obejmuje między innymi:
-  utrzymywanie wszystkich komputerów w szkole w ciągłej gotowości,
-  instalowanie nowego oprogramowania,
-  aktualizacje,
-  pomoc indywidualna pracownikom i nauczycielom,
-  wstawianie informacji na strony www ew. bip,
-  diagnozowanie usterek i ew. ich eliminowanie, zgłoszenia napraw gwarancyjnych.

  Nauczyciele informatyki wykonują prace związane z opieką na pracowniami komputerowymi poza godzinami swoich zajęć bez dodatkowego wynagrodzenia.

 Innymi sposobami rozwiązania tego problemu jest:
- zmniejszanie nauczycielom obowiązkowego wymiaru zajęć,
- zawieranie z nauczycielami umowy zlecenia w zakresie opieki nad pracownią komputerową,
- zwiekszanie dodatku motywacyjnego,
- wynagradzanie na podstawie  "inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy" (art. 30 ust.1 pkt. 4 KN).

 Nawet przy dobrej woli organów prowadzących nie wszystkie rozwiązania są możliwe. Mamy tu na myśli sytuacje, gdy nauczyciel - opiekun pracowni, jest zatrudniony w niepełnym wymiarze zajęć, co ma często miejsce w mniejszych szkołach. W takich sytuacjach przyznanie zwiększonego dodatku motywacyjnego lub zmniejszenie obowiązkowego wymiaru zajęć nie ma praktycznego zastosowania.

Zmiana zapisów rozporządzenia da organom prowadzącym podstawę prawną  do przyznawania dodatku funkcyjnego dla nauczycieli zajmujących się opieką nad pracownia komputerową. Umożliwi bądź uprości to w znacznym stopniu zasady wynagradzania w/w .

Uwaga dodatkowa:
Proponujemy także wprowadzić mozliwość przyznawania przez jst dodatku za inne funkcje sprawowane w szkole, zgodne z jej potrzebami i opisane w regulaminie jst, co pozwoliłoby na autonomiczne działanie szkoły w porozumieniu z organem prowadzacym w zakresie budowania struktury zatrudnienia w szkole i placówce oraz pozwoliłoby wynagradzać nauczycieli za rzeczywiscie przez nich wykonywane zadania (co w rezultacie mogłoby doprowadzić do powstania systemu awansu pionowego w szkole)

beera16-03-2009 09:42:59   [#113]
po polsku nie napisałam, ale chodzi mi mniej więcej, o to, co wyżej
Woron16-03-2009 10:42:33   [#114]
W dalszym ciągu mam wątpliwości czy przy takiej konstrukcji zapisu ....
3)opiekuna pracowni komputerowej

nie będzie tarć przy potrzebie np. zarobienia czegoś w komputerze w sekretariacie, kadrowej czy w bibliotece. Co ma opiekuństwo pracowni z robieniem strony wspólnego (znam parę szkół, gdzie robi stronę nauczyciel innego przedmiotu niż informatyka).

A w przedszkolach pracowni niet (więc nie ma opiekuna) a strony internetowe i komputery mają....

Chodzi o samą konstrukcję tego pkt. 3.
ankate16-03-2009 11:00:41   [#115]
Ktoś inny może być odpowiedzialny, ale wstawiać powinien moim zdaniem informatyk, żeby nie namieszać. U mnie z pracowni korzysta większość nauczycieli i dlatego informatyk ma mnóstwo roboty, żeby utrzymać komputery w ciągłej gotowości.
aisa16-03-2009 12:39:26   [#116]
informatyk czy nauczyciel informatyki? Niepotrzebnie ktoś się uraża a ja zwracam uwage tylko na podstawową nomenklaturę... I na proste pojęcia. We wcześniejszych wątkach podałąm argumenty dlaczego nauczyciel nie może naprawiać sprzętu (i nie mam tu na mysli czyszczenia myszek - bez przesady). Dziwi mnie tylko, że kadra kierownicza ciągle nie widzi w tym różnicy...
AnJa16-03-2009 12:55:37   [#117]
do mnie dociera prosty argument- bo nie umie

i naprawdę nie wiem dlaczego chcesz mnie przekonywać z użyciem innych
Marek Pleśniar16-03-2009 13:48:31   [#118]

a która kadra nie widzi? Różnicy między informatykiem, n-lem informatyki albo np informatorem 

służb tajnych:-)

 

ja widze

 

a że mawia się w szkole na nauczyciela historii "historyk" a na fizyki "fizyk" to przecież nie z generalnej demencji tylko bo taka jest gwara

mówią jeszcze polaczka i np zetpeciarz;-) no i przedszkolanka,

 

dyro tudzież

a na pogadanki do klas przychodzi z urzedu dzielnicy gliniarz;-) 

ankate16-03-2009 17:08:00   [#119]
dobrze, że już nie ma freblanki, bo kiedyś i coś takiego funkcjonowało :-)))
Iwona116-03-2009 17:20:21   [#120]

do postu #112 :

 Dlaczego tylko uwaga dodatkowa?

Dlaczego nie można tak jak już wcześniej pisałam?

 

d) innych wskazanych przez dyrektora, a niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania placówki ( opiekun pracowni, administrator WWW, doradca zawodowy i jakieś inne czasochłonne i zdecydowanie wykraczające poza pewnie jeszcze by się znalazło)?

 

albo tak jak w poście [#108

 

Te obligatoryjne nazwy funkcji otwierają furtkę do przyznawania dodatku tylko z tego powodu, że jest pracownia to automatem nauczycielowi informatyki się dodatek przyzna ( a jak jest kilku to któremu?) – chociaż ten nie umie zrobić na przykład nic, a tylko powinien, to co w poście [#105

Niestety kwalifikacje do nauczania informatyki daje roczna nauka i trudno wymagać, aby po takim czasie uczenia się nauczyciel informatyki umiał dużo więcej niż przewiduje podstawa programowa. Wiem, bo po chwilowym zachwycie nad własną mądrością po podyplomówce właśnie, odkryłam ogrom własnej niewiedzy ;-(, a energii nie starczyło mi na uczenie dalsze się tego, co powinnam przekazywać uczniom, o sprawach technicznych nie wspominając. Tylko ta nieszczęsna WWW mi została i nikt jej nie chce prowadzić, aktualizacja czasu mnóstwo zajmuje, a w nagrodę anielski uśmiech dyrektora ;-))( bo motywacyjnego do rozdysponowania niewiele jest dla wszystkich)

beera16-03-2009 17:27:23   [#121]

innych wskazanych przez dyrektora, a niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania placówki

taki zapis nie przejdzie w toku konsultacji - pierwsza odrzuci go komisja wspólna rządu i samorządu.

===

Zaczęła się ta dyskusja od tego dodatku dla opiekuna pracowni, no to zostało to tak napisane, łacznie z porządnym uzasadnieniem. I jest gotowe.

Zaproponowałam, żeby wskazać jeszcze te inne możliwości - i wskazałam, jak to można zapisać. Uwagi dodatkowe, to wcale nie ejst takie byle co -ale jesli masz czas by popracować nad całym pismem i je całe napisać jeszcze raz, to możemy to przecież znowu przedyskutować

 

Iwona116-03-2009 17:46:53   [#122]

asiu skoro tak słormułowany zapis nie przejdzie to nie mam co pracować nad całym pismem, bo w takim razie pojęcia nie mam jakie zapisy są dopuszczalne ;-(

Obiecuję , że już nie będę występowała z pozycji nauczyciela zazdrosnym okiem patrzącego, że "on dostał bo utworzono nowy dodatek, a ja nie chociaż no..."

Pewnie w takim myśleniu nie jestem odosobniona, ale skoro nie potrafię sensownie sformułować zapisu jednoznacznie przekazującego moją ideę to życzę wszystkim nauczycielom informatyki - tym czującym się informatykami i zapracowanym bez odpowiedniej płacy, by wasza (nasza?) propozycja zmian w zapisie rozporządzenia została uwzględniona ;-)))

 

beera16-03-2009 17:58:23   [#123]

Iwonko, no ale:

innych wskazanych przez dyrektora, a niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania placówki

taki nie przejdzie, bo on zawiera w sobie wszystko, także dodatek dla opiekuna kwaitaków na korytarzu, jesli dyrektor wskaże go jako niezbędny lub opiekuna izby pamięci.

Nie ma szans po prostu i nie ma co się obrażać na rzeczywistość, zeby przeszło trzeba bardzo precyzyjnie napisać i dobrze uzasadnić.

Iwona116-03-2009 18:09:26   [#124]

ja się nigdy nie obrażam ;-))))

raczej chciałam zwrócić uwagę, że zaproponowane stanowisko ma wady i zwalić na was robotę. Mądrala ze mnie taka sama nie portafię, a innych krytykuję ;-(

 Pomyślę

beera16-03-2009 18:11:59   [#125]

dodatkowe mają swoje dobre strony - naprawdę;)

mało pisania, a wskazują na problem:))

Adaa16-03-2009 18:45:26   [#126]

Wkleje zaraz po lekkiej korekcie...

Zastanawiałam sie nad propozycja DYRKA - podac w paragrafie 5 zamiast opiekun pracowni komputerowej - opiekun pracowni

Mysle,ze takie rozszerzenie sprawi trochę kłopotu i w sumie chcąć za duzo nie otrzymamy nic.

Mysle,ze warto zawalczyc o tego opiekuna pracowni komputerowej

Co do uwag Worona ... sporo w nich racji, jednak nie obawiałabym sie opiekunów pracowni, którzy nie beda chcieli wszystkiego robić

juz sobie z tym dyrektorzy i OP poradzą - wystarczy konstrukcja dodatku "do" pewnej kwoty ( np: do 150 )

 

Wklejam :

Uwagi Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty na temat projektu Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia ……………….2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy.

 W związku z przedstawieniem do konsultacji społecznej zmian w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r.w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. (Dz. U. nr 22, poz. 181, z późn. zm.), Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty pragnie zwrócić uwagę na problem związany z opieką nad pracowniami komputerowymi i postuluje zmianę zapisów dotychczasowego rozporządzenia poprzez umieszczenie w § 5  zapisu w brzmieniu:

 § 5. Do uzyskania dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono:
1) stanowisko dyrektora lub wicedyrektora przedszkola, szkoły, placówki lub innej jednostki organizacyjnej, o której mowa w art. 1 ust. 1 i 1a Karty Nauczyciela, zwanej dalej "szkołą", albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły;
2) sprawowanie funkcji:
a) wychowawcy klasy,
b) doradcy metodycznego lub nauczyciela-konsultanta,
c) opiekuna stażu.
3)opiekuna pracowni komputerowej

 Uzasadnienie:

 Dotychczasowy zapis rozporządzenie określa wykaz stanowisk oraz sprawowanych funkcji uprawniających nauczycieli do dodatku funkcyjnego:

 § 5. Do uzyskania dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono:
1) stanowisko dyrektora lub wicedyrektora przedszkola, szkoły, placówki lub innej jednostki organizacyjnej, o której mowa w art. 1 ust. 1 i 1a Karty Nauczyciela, zwanej dalej "szkołą", albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły;
2) sprawowanie funkcji:
a) wychowawcy klasy,
b) doradcy metodycznego lub nauczyciela-konsultanta,
c) opiekuna stażu.

 Zapis rozporządzenie w takim brzmieniu uniemożliwia organom prowadzącym szkoły umieszczenie stosownych zapisów w Regulaminach Wynagradzania, na podstawie których następowałoby przyznawanie dodatku funkcyjnego dla nauczycieli - opiekunów pracowni komputerowej.

 Zakres zadań związany z opieką nad pracownią komputerową  obejmuje między innymi:

-  utrzymywanie  komputerów w szkole w ciągłej gotowości,
-  instalowanie nowego oprogramowania,
-  aktualizacje,
-  pomoc indywidualną dla  pracowników i nauczycieli,
-  wstawianie informacji na strony www ew. bip,
-  diagnozowanie usterek i ew. ich eliminowanie, zgłoszenia napraw gwarancyjnych.

  Nauczyciele informatyki wykonują prace związane z opieką na pracowniami komputerowymi poza godzinami swoich zajęć bez dodatkowego wynagrodzenia.

Problem ten próbuje sie rozwiązać poprzez:
- zmniejszanie nauczycielom obowiązkowego wymiaru zajęć,
- zawieranie z nauczycielami umowy zlecenia w zakresie opieki nad pracownią komputerową,
- zwiekszanie dodatku motywacyjnego,
- wynagradzanie na podstawie  "inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy" (art. 30 ust.1 pkt. 4 KN).

 Nawet przy dobrej woli organów prowadzących nie wszystkie rozwiązania są możliwe. Mamy tu na myśli sytuacje, gdy nauczyciel - opiekun pracowni, jest zatrudniony w niepełnym wymiarze zajęć, co ma często miejsce w mniejszych szkołach. W takich sytuacjach przyznanie zwiększonego dodatku motywacyjnego lub zmniejszenie obowiązkowego wymiaru zajęć nie ma praktycznego zastosowania.

Zmiana zapisów rozporządzenia da organom prowadzącym podstawę prawną  do przyznawania dodatku funkcyjnego dla nauczycieli zajmujących się opieką nad pracownią komputerową. Umożliwi bądź uprości to w znacznym stopniu zasady wynagradzania w/w .

Uwaga dodatkowa:

Proponujemy także wprowadzić mozliwość okreslania  przez jednostki samorzadu terytorialnego dodatku za inne funkcje sprawowane w szkole.

Pozwoliłoby to na autonomiczne działanie szkoły lub placówki w zakresie budowania struktury zatrudnienia (w porozumieniu z organem prowadzacym ).

 Umozliwiłoby wynagradzanie nauczycieli za rzeczywiscie wykonywane przez nich  zadania (co w rezultacie zapoczatkowaloby w szkole systemu awansu pionowego )

...................................

Poprawiłam asi uwagę

Jak Anja uzna, ze za mało czytelnie, niech poprawi sam

;-)

AnJa16-03-2009 18:58:29   [#127]

czytelne nadzwyczaj to jest

tak czytelne jak to tylko TY potrafisz czytelnym uczynić

oczywiście pod warunkiem, ze Ci się chce

:-)


post został zmieniony: 16-03-2009 18:59:01
Adaa16-03-2009 19:05:49   [#128]

no...może Ci przebaczę

może jeszcze nie tera, ale sie dowiaduj

;-))

Iwona116-03-2009 19:13:17   [#129]

za takim stanowiskiem ( po wytłumaczeniu przez asię) jak w poście [#126 ( czyli małymi kroczkami) jestem za,

tylko wątpliwość mam czy w uzasadnieniu należy wpisać:

Problem ten próbuje sie rozwiązać poprzez:
- zmniejszanie nauczycielom obowiązkowego wymiaru zajęć,

czy prawo na coś takiego zezwala? - myślałam ,że nie, a jeśli się nie mylę to po co pisać, że są dyrektorzy, którzy działają niezgodnie z prawem


Stosownie do przepisu art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 z późn. zm.) w ramach czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:

1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz w wymiarze określonym w art. 42 ust. 3 lub ustalonym na podstawce art. 42 ust. 4a albo ust. 7 Karty Nauczyciela,

AnJa16-03-2009 19:15:51   [#130]

to akurst jest zgodne z prawem- nie mam nastroju na czytanie, ale pensum mozna zmniejszać

molziwe, że MEN uzna, że to wystarczy

beera16-03-2009 19:16:07   [#131]

Chyba Iwona masz rację z tym Art 42

i lekko poprawiłabym:

Uwaga dodatkowa:

Proponujemy także wprowadzić mozliwość okreslania  przez jednostki samorzadu terytorialnego dodatku za inne funkcje sprawowane w szkole.

Pozwoliłoby to na autonomiczne działanie szkoły lub placówki w zakresie budowania struktury zatrudnienia (w porozumieniu z organem prowadzacym ) oraz umozliwiłoby wynagradzanie nauczycieli za rzeczywiscie wykonywane przez nich  zadania (co w rezultacie zapoczatkowaloby w szkole systemu awansu pionowego )

bo to rozdzielenie mi jakoś nie pasuje

 

beera16-03-2009 19:16:38   [#132]

aha

zgodne z prawem?

no to się wycofuję ja

Adaa16-03-2009 19:18:42   [#133]

mozna z tym pensum :

Art. 42a. 1. Organ prowadzący szkołę lub placówkę może określić przypadki, w jakich nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć można obniżyć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, oraz warunki i tryb tego obniżenia.

beera16-03-2009 19:19:49   [#134]

no to niech to leci

:)

Janusz Pawłowski16-03-2009 19:58:20   [#135]
A czytaliście Art. 30 pkt 10?
Przecież po coś on jest - nie musi być martwy.

Art. 30.
10. Organy prowadzące szkoły będące jednostkami samorządu terytorialnego mogą zwiększać środki na wynagrodzenia nauczycieli, w tym podwyższać minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego, ustalone w przepisach wydanych na podstawie ust. 5 pkt 1. Organy prowadzące mogą ponadto upoważniać dyrektorów szkół, w indywidualnych przypadkach oraz w granicach ustalonego planu finansowego szkoły, do przyznawania minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela wyższej od ustalonej w przepisach wydanych na podstawie ust. 5 pkt 1 lub podwyższonej przez organ prowadzący.

Podwyższyć zasadnicze takiemu pracusiowi i tyle.
beera16-03-2009 20:36:07   [#136]
zepsułeś nam całą zabawę!
Janusz Pawłowski16-03-2009 20:58:15   [#137]
Nie - sądzę, że zabawa dopiero się zaczyna.

Można dopracować wspólnie następującą strategię:
1. Zgłasza się do OP istnienie takiego problemu,
2. OP mówi, że nie ma podstaw prawnych do zapłaty więcej,
3. Mówi się, że wystarczy podnieść zasadnicze wykorzystują Adtr 30 pkt 10,
4. OP ustala regulamin takiego podwyższania - określając w nim, że podwyższenie zasadniczego jest możliwe w wypadku nauczycieli wykazujących szczególną troskę o ponoszenie "kultury informatycznej" szkoły, co wprost przekłada się na działania wychowawcze,
5. OP ustala limity takiego podwyższenia, okres na który się podwyższa i inne ceregiele.
6. Dyrektor podwyższa.
7. Nauczyciel zap...ina wszystko na ostatni guzik.

Ustawodawca przewidział takie sytuacje - właśnie w tym artykule.
Jeśli teraz będzie się dopisywało kolejne czynności, za które należy przyznać jakieś ekstra pieniądze - to tym bardziej da się do zrozumienia, że nie można płacić za nic, co nie jest wymienione w owym wykazie czynności.
A przecież ... można by lepiej płacić również za ... - i tu sobie wymieńcie co chcecie - a jak się zastanowicie, to okaże się, że jest tego jeszcze sporo.
Iwona116-03-2009 21:07:11   [#138]

niekoniecznie zepsuł zabawę ;-)

jak organ może to udaje, że nie wie, że może (od tego się wątek zaczął), a jakby tą konkretna funkcję dopisać do rozporządzenia to by musiał ;-)

Iwona116-03-2009 21:07:48   [#139]
o się spóżniłam;-(
Adaa16-03-2009 21:13:52   [#140]

dobra, dobra

w indywidualny przypadkach i w granicach planu finansowego to innego rodzaju zabawa

OP zawsze moze powiedziec, ze plan finansowy nie pozwala na takie dzialanie

gdy bedzie to zapisane w rozporzadzeniu ( funkcja opiekuna pracowni) to jest to oblig by znalazła sie ona ( w finansowym wymiarze) w planie finansowym

to jest martwy paragraf niestety

nie znam nikogo na swiecie, kto by to zastosowal:-)

no...chyba, ze znajdzie sie tu ktos , kto o tym słyszał

 

Adaa16-03-2009 21:15:57   [#141]

i jeszcze jedno

nam chodzi o przynawanie dodatku funkcyjnego a nie o podwyzszanie wynagrodzenia:-))

Janusz Pawłowski16-03-2009 21:26:53   [#142]
Rozumiem - czyli nieważne ile dodadzą, ale jak dodadzą.
Jednym słowem w kwestii wynagrodzeń nie liczy się ilość, ale jakość?
:-)
ankate16-03-2009 21:32:19   [#143]
podwyższenie wynagrodzenia nie wiąże się z dodatkowymi godzinami. Warto, żeby taki opiekun pracowni w zależności od ilości komputerów miał ustalone dodatkowe godziny pracy(w tygodniu), z których można by go rozliczyć...
Iwona116-03-2009 21:33:26   [#144]
jakość - jak dadzą pewnie, że ważna (dlatego ludzie na ogół zdecydowanie wolą umowę o pracę i na czas nieokreślony na przykład ), ale skąd ci wyszło, że nie liczy się ilość? ;-)))
Janusz Pawłowski16-03-2009 21:37:14   [#145]
Jak się rozlicza z dodatkowych godzin opiekuna stażu?
A jak dyrektora szkoły?
A jak wychowawcę - ma dodatkowe, czy w ramach pensum godzinę wychowawczą?

Od dodatkowych godzin są umowy zlecenia, a nie praca w ramach etatu.
Iwona116-03-2009 21:38:11   [#146]
to znaczy kwota jest ważna bo jak dadzą podwyżkę w postaci kilograma grosza, albo nawet dwóch to za mało bedzie!
lucyna4816-03-2009 21:56:24   [#147]
A czy nie należałoby przyjąć zwrotu przeciwnego i zmniejszyć liczbę dodatków na poczet zwiększenia wynagrodzenia zasadniczego a nie dodawać kolejne dodatki. Przecież miesięczne wynagrodzenie nauczyciela na poszczególnych stopniach awansu zawodowego jest określone w KN w odniesieniu do kwoty bazowej określanej corocznie w ustawie budżetowej. Dziś na miesięczne wynagrodzenie składa się bodajże 13 czy 14 różnych dodatków. Wprowadzenie kolejnego musiałoby obniżyć inny dodatek, tylko który ruszyć, a więc najlepiej obniżyć udział wynagrodzenia zasadniczego w miesięcznym wynagrodzeniu poprzez jego obniżenie. Można spodziewać się takiego działania.
Jestem osobiście przeciwna tworzeniu kolejnych dodatków. Uważam, że należy zwiększyć udział minimalnego wynagrodzenia zasadniczego określonego przez Ministra do miesięcznego na które składa się to wynagrodzenie i ...dodatki.
Adaa16-03-2009 23:16:32   [#148]

Wprowadzenie kolejnego musiałoby obniżyć inny dodatek, tylko który ruszyć, a więc najlepiej obniżyć udział wynagrodzenia zasadniczego w miesięcznym wynagrodzeniu poprzez jego obniżenie.

czytam to juz czwarty raz i nijak przypasowac nie mogę:-)

Przecież miesięczne wynagrodzenie nauczyciela na poszczególnych stopniach awansu zawodowego jest określone w KN w odniesieniu...

Średnie wynagrodzenie jest okreslone ...

Jest ogromna równica pomiedzy : "średnie wynagrodzenie wynosi" , a "wynagrodzenie wynosi"

........................

 upieram przy tym dodatku dla opiekuna, bo wydaje mi sie, ze jest to jedyna droga by cos w tej sprawie załatwić

Marek Pleśniar17-03-2009 00:00:02   [#149]
w pewnym momencie przy tworzeniu takiego stanowiska trzeba się zatrzymac - nie da się zaulepszyć rzeczywistości na smierć:-)
Wioleta D17-03-2009 00:25:24   [#150]
Dziś na miesięczne wynagrodzenie składa się bodajże 13 czy 14 różnych dodatków.#147 - przepraszam ale chciałam zapytać o te dodatki bo ja mam :
1.wysługa
2.wiejski
3.wychowawstwo
4.motywacyjny ( oczywiście dopiero od maja)
5.mieszkaniowy
6.opiekuna stażu

a w § 5. Do uzyskania dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono:
1) stanowisko dyrektora lub wicedyrektora przedszkola, szkoły, placówki lub innej jednostki organizacyjnej, o której mowa w art. 1 ust. 1 i 1a Karty Nauczyciela, zwanej dalej "szkołą", albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły;
2) sprawowanie funkcji:
a) wychowawcy klasy,
b) doradcy metodycznego lub nauczyciela-konsultanta,
c) opiekuna stażu.

Nijak nie mogę się doliczyć...
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ]