Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zajęcia korekcyjne po nowemu
strony: [ 1 ]
Mentorek10-03-2009 23:33:45   [#01]
bardzo prosze o pp do planowania zajęci korekcyjnych w arkuszu organizaycjnym ...  jakie sa podstawy do wydzielenie na te zajecia godzin z puli godzin ddd ???  mam problem z godzinami a nauczyciel podlozył liste uczniów i ... mam problem
Jacek10-03-2009 23:45:56   [#02]

§ 3. 2. W szkolnym planie nauczania należy dodatkowo uwzględnić dla uczniów niepełnosprawnych, w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności uczniów, z zastrzeżeniem ust. 3, następujące zajęcia rewalidacyjne:

  1)   korekcyjne wad postawy,

§ 2 ust 2 pkt 5 pkt 4 rozporządzenia o ramowych planach nauczania dla klas, które będą szły starą podstawą programową a od września godziny z art 42 ust. 2 pkt. 2 KN

i jak to nauczyciel podłożył listę?


post został zmieniony: 10-03-2009 23:52:24
Mentorek11-03-2009 07:11:08   [#03]
dziekuję mam jednak prosbe o namair na caly dokument, szukam informacji ile godzin na jaki etap "musze" a ile "moge" bo z tego co podslyszałem sa konkretne liczny godzin ze wzgledu na typ wady i liczbe uczniow, dziekuje
czesiak11-03-2009 18:46:50   [#04]
Mnie też to interesuje czy oprócz godzin dodd jest inna możliwość organizowania gimnastyki korekcyjnej.
Jacek11-03-2009 20:37:21   [#05]

"Wiceminister Edukacji Narodowej w odpowiedzi na interpelację poselską nr SPS-023-8051/07 w sprawie zajęć gimnastyki korekcyjnej w szkołach publicznych stwierdził: zajęcia korekcyjno - wyrównawcze zostały włączone do form fakultatywnych realizacji czwartej godziny wychowania fizycznego. Profilaktyka wad postawy dzieci i młodzieży prowadzona jest przede wszystkim w formie gimnastyki korekcyjnej, realizowanej w ramach wychowania fizycznego. Decyzje w tej sprawie, przy uwzględnieniu warunków kadrowych i lokalowych, a zwłaszcza potrzeb dzieci, powinny być podejmowane w szkole. Zajęcia gimnastyki korekcyjnej mogą być realizowane w szkołach, w których istnieją takie potrzeby, z godzin do dyspozycji dyrektora szkoły lub po zwiększeniu liczby godzin zajęć edukacyjnych decyzją organu prowadzącego szkołę. Nie ma przeszkód formalno - prawnych, by wszędzie tam, gdzie zachodzi taka potrzeba, zwiększyć liczbę godzin zajęć wychowania fizycznego.

....

Na podstawie § 3 rozporządzenia MENiS w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. z 2002 r. Nr 15, poz. 142 z późn. zm.) dyrektor szkoły na podstawie ramowego planu nauczania ustala szkolny plan nauczania, w którym określa dla poszczególnych klas i oddziałów na danym etapie edukacyjnym tygodniowy wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, zajęć religii lub etyki, edukacyjnych zajęć dodatkowych. W szkolnym planie nauczania należy dodatkowo uwzględnić dla uczniów niepełnosprawnych, w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności uczniów między innymi zajęcia korekcyjne wad postawy."

z prawo oświatowe ABC

Marla12-03-2009 18:32:16   [#06]

a ja mam takie pytanie i bardzo proszę o radę

rodzice ucznia z orzeczeniem o uposl. lekkim wystąpili do mnie o organizację indywidualnych zajęć rewalidacyjnych

uczeń chodzi do I kl. gimnazjum a drugi do IV podstawówki

chciałabym aby te zajęcia wyrównały ich braki w zakresie podstawowych umiejętnosci szkolnych - czytanie i pisanie czyli j. polski, liczenie - matematyka czyli aby prowadzili je n-le przedmiotowcy

oni nie mają oligo ani terapii ale ja myslę że mogliby te zajęcia poprowadzić, muszę jednak napisać aneks do arkusza i nie wiem czy wizytator zgodzi się na takie zajęcia - nie mam doswiadczenia w tym zakresie

może ktos z Was organizował ind. zajęcia rewalidacyjne i mógłby mi cos doradzić

 

Karolina12-03-2009 19:32:52   [#07]
nie martw się wizytatorem, on już nie będzie opiniował arkusza
Jersz12-03-2009 19:40:04   [#08]

Przyjdzie we wrześniu, stwierdzi rażące naruszenie prawa i zaleci doprowadzenie do zgodności z prawem , bez zbednej zwłoki. wtedy bedzie łatwiej?

Zajęcia rewalidacyjne - usprawniające - są dla uczniów z orzeczeniem do kształcenia specjalnego. W szkole ogólnodostepnej są to zajęcia rewalidacji indywidualnej.

Zajecia o których piszesz - "chciałabym aby te zajęcia wyrównały ich braki w zakresie podstawowych umiejętnosci szkolnych - czytanie i pisanie czyli j. polski, liczenie - matematyka czyli aby prowadzili je n-le przedmiotowcy'" - to zajęcia dydakyczno-wyrównawcze, do których niewątpliwie ci uczniowie również mają prawo.

 

radolo12-03-2009 19:48:18   [#09]

Do Marli:

prowadzę zajęcia rewalidacyjne z godzin przyznanych dziecku lekko u.u. przez gminę (bo taki ma obowiązek), ale jestem pedagogiem po oligo- i nikt inny u nas takich kwalifikacji nie ma. Przedmiotowiec mógłby prowadzić, gdyby dodatkowo miał oligo-.

A założeniem rewalidacji nie jest wyrównywanie braków w wiedzy/umiejętnościach z konkretnych przedmiotów szkolnych, lecz znacznie szerzej pojęte usprawnianie zaburzonych funkcji i ćwiczenie tych względnie prawidłowo działających, żeby się nie upośledziły.

 Bo do dziecka upośledzonego nie należy mówić głośniej i wyraźniej, ale inaczej po prostu

Marla12-03-2009 19:56:34   [#10]

no tak czyli nie mając n-la po oligo (teoretycznie nie mam) nie mogę zorganizować uczniowi ind. zajęć rewalidacyjnych z n-elem przedmiotowcem w szkole ogólnodostępnej?

czyli lepiej żeby nie miał nic ten uczeń niż gdyby miał mieć rewalidacje na zasadzie wyrównywania braków przez przedmiotowca?

na zajęcia wyrównawcze z grupą uczniów chodzi, ale tu mowa o indywidualnych na których można łatwiej i szybciej trafić do ucznia

aneks chciałabym dać już teraz a nie czekac do arkusz org. na nowy rok szkolny

maniana12-03-2009 21:34:21   [#11]
Zdecydowanie potwierdzam słowa rodolo. Gmina musi dać godziny na rewalidację, dyrektor to organizuje ale musi zadbać o nauczyciela z kwalifikacjami. Ten nauczyciel powinien jeszcze opracować i realizować program dostosowany do specjalnych potrzeb dziecka.
Jersz13-03-2009 16:39:55   [#13]
do Sylwi musi ... ale ile to już inna sprawa. Ile to już kwestia tego uzgodnienia, a racja bywa , że jest w tej sprawie po strnie silniejszego.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]