Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Sześciolatki - aktualności
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ]
beera03-02-2009 22:11:12   [#01]

Uznałąm, że potrzebny nam jest ten wątek:)

Boni: w tym roku i w dwóch następnych 6-latki w szkole pilotażowo (krótka7)

3.2.Warszawa (PAP) - W roku szkolnym 2009/2010 i dwóch następnych obniżenie wieku obowiązku szkolnego będzie odbywało się "dobrowolnie i pilotażowo" - zapowiedział we wtorek minister Michał Boni.      Dodał, że zaplanowana na ten rok rezerwa celowa na dostosowanie szkół do potrzeb dzieci 6-letnich zostanie zmniejszona z 347 mln zł do około 40 mln zł.     Jak zaznaczył, na zakup sprzętu do szkół będzie można wykorzystać też nadwyżkowe środki unijne.     Według Boniego, ograniczenie środków "nie zakłóci całego procesu" obniżania wieku obowiązku szkolnego. "Planowaliśmy, że dopiero od 2012 roku całe roczniki w wieku sześciu lat będą wchodziły do szkoły" - przypomniał. (PAP)

 

beera03-02-2009 22:11:53   [#02]

Związki: decyzja rządu o pilotażu dobra i słuszna

3.2.Warszawa (PAP) - Jako dobrą i słuszną określają przedstawiciele największych związków zawodowych działających w oświacie wtorkową decyzję rządu, by obniżanie wieku obowiązku szkolnego w pierwszych trzech latach reformy było "dobrowolne i pilotażowe".     "ZNP od początku opowiadał się za tym by reformę przystopować, wręcz spowolnić, po to by można było poprzez pilotaż sprawdzić, czy jesteśmy przygotowani pod względem materialnym, organizacyjnym i mentalnościowym, głównie chodzi o rodziców, do tak ważnej zmiany jak obniżenie wieku obowiązku szkolnego" - powiedział PAP prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.     "Dobrze się stało, że przyczyny obiektywne, konieczność oszczędności, spowodowały, iż rząd zdecydował się na pilotaż, a nie od razu na skok na głęboką wodę" - dodał.     Z kolei przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Stefan Kubowicz powiedział, że "wręcz się cieszy z decyzji rządu".     Według niego, do przyjęcia dzieci 6-letnich nie są przygotowane szkoły, do wcześniejszego rozpoczęcia nauki nie są również przygotowane same dzieci. Jego zdaniem, decyzji rządu można było się spodziewać, gdyż reforma oświaty nie jest dobrze przygotowywana.     Jak poinformował we wtorek na konferencji po posiedzeniu rządu minister Michał Boni, zaplanowana na ten rok rezerwa celowa na dostosowanie szkół do potrzeb dzieci 6-letnich zostanie zmniejszona z 347 mln zł do około 40 mln zł. Dodał, że na zakup sprzętu do szkół będzie można wykorzystać też nadwyżkowe środki unijne.     Według Boniego, ograniczenie środków "nie zakłóci całego procesu" obniżania wieku obowiązku szkolnego. "Planowaliśmy, że dopiero od 2012 roku całe roczniki w wieku sześciu lat będą wchodziły do szkoły" - przypomniał.(PAP)

 

beera03-02-2009 22:13:13   [#03]

czyli zaczynamy mieć jasność, co dalej

1. Dobrowolne trzy lata
2. Obowiązek od 2012

Power403-02-2009 23:28:58   [#04]
no to kamień z serca, oby się sprawdziło
szczerze powiem, że mnie zadowala takie rozwiązanie
warto było zalogować się wieczorem by to przeczytać:-)
Marek Pleśniar04-02-2009 00:28:25   [#05]

....od początku opowiadał się za tym by reformę przystopować

;-)

od ZAWSZE opowiadał się za tym by reformę przystopować

każdą;-)

 

a decyzja co do pilotazu jest zacna - i warto nie poprzestac na planach

Power404-02-2009 00:47:16   [#06]
warto:)
makmoli04-02-2009 19:54:44   [#07]
a i mamy czas na sprawdzenie "w życiu" nowej podstawy programowej, która obowiazywać będzie juz od IX 2009
Stanisław Matczak04-02-2009 22:16:00   [#08]
Informacja ze strony MEN - Senat zgłosił poprawkę do ustawy, która odstępuje od dzielenia dzieci ze względu na miesiąc urodzenia: http://www.men.gov.pl/content/view/12226/22/

Dziś (4 lutego) na plenarnym posiedzeniu Senatu RP zgłoszona została poprawka do rządowego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, dotycząca trybu obniżenia wieku szkolnego. Poprawka polega na zastąpieniu dotychczasowych regulacji opisujących szczegółowo sposób i harmonogram obniżania wieku rozpoczynania obowiązku szkolnego, zawartych w trzech przepisach ustawy (art. 12-14) - jednym przepisem (art. 12), określającym w sposób jednolity zasady przyjmowania do szkoły podstawowej dzieci sześcioletnich w pilotażowym okresie trzech lat szkolnych, poprzedzających obniżenie wieku rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego (2009-2011).

Istota zmiany polega na odstąpieniu od różnicowania sytuacji dzieci sześcioletnich w zakresie możliwości wcześniejszego przyjęcia do szkoły podstawowej ze względu na miesiąc, w którym urodziło się dziecko. Rodzice wszystkich dzieci sześcioletnich urodzonych w danym roku będą mogli ubiegać się o przyjęcie do szkoły podstawowej na jednakowych zasadach.

Warunkiem przyjęcia – na wniosek rodziców - dziecka sześcioletniego do szkoły podstawowej w tym okresie będzie wcześniejsze objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym oraz posiadanie przez szkołę podstawową warunków organizacyjnych umożliwiających przyjęcie.

Dzieci sześcioletnie, które nie były dotychczas objęte żadną formą wychowania przedszkolnego, będą mogły zostać przyjęte do szkoły podstawowej jeżeli uzyskają pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości wcześniejszego rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.

Minister Edukacji Narodowej informuje, że mimo przyjęcia przez rząd planu oszczędnościowego, zarówno wysokość subwencji oświatowej jak i zaplanowane podwyżki wynagrodzeń nauczycieli pozostają bez zmian. Wszystkie sześciolatki, które w latach 2009-2011 rozpoczną naukę w pierwszej klasie, zostaną - zgodnie z obowiązującymi przepisami - objęte subwencją oświatową. Ze względu na zredukowanie rezerwy, która miała pozwolić na dofinansowanie organów prowadzących w dostosowaniu szkół do nauki i opieki nad dziećmi rozpoczynającymi naukę w szkole podstawowej, MEN prowadzi prace, które mają umożliwić dodatkowe dofinansowanie przygotowań szkół do wprowadzenia nowej podstawy programowej (która zakłada m.in. obniżenie wieku szkolnego) ze środków Unii Europejskiej.
beera04-02-2009 22:20:13   [#09]

1.Warunkiem przyjęcia – na wniosek rodziców - dziecka sześcioletniego do szkoły podstawowej w tym okresie będzie wcześniejsze objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym oraz posiadanie przez szkołę podstawową warunków organizacyjnych umożliwiających przyjęcie.

2. Dzieci sześcioletnie, które nie były dotychczas objęte żadną formą wychowania przedszkolnego, będą mogły zostać przyjęte do szkoły podstawowej jeżeli uzyskają pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości wcześniejszego rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.

to oznacza, ze jeśli UoSO przejdzie, dzieci z akapitu 1 nie będą musiały mieć opinii ppp jeśli zechcą wcześniej iść do szkoły (przy spełnieniu opisanych warunków)


AnJa05-02-2009 10:26:02   [#10]
tak zrozumiałem, co byłoby rzadkim przykładem przewagi pragmatyzmu na ideowym zadęciem i czytelności prawa nad jego niezrozumiałością
...
takie rozwiazanie byłoby przykładem, nie zaś moje rozumienie:-)
beera05-02-2009 10:56:46   [#11]

teraz ważne jest, zeby jak najwięcej dzieci sześcioletnich weszło do szkól w okresie przejściowym, bo w 2012 bedziemy mieli "waskie gardło".

Zobaczymy ile sześciolatków pojawi się w szkołach w tym roku - ja uważam, że bedzie ich wcale niemało.

AnJa05-02-2009 11:03:09   [#12]
oby!

a szansa jest, zwłaszcza, że niektóre miasta wrećz formalnie to narzucają - wspólczuję tu dyrkom przedszkoli, bo to oni będa rodzicom tłumaczyć

na wsiach może być to zjawisko powszechne- bo 6.latek w szkole to subwencja na niego zdaje się

problem z 5.latkiem oczywiście na tej wsi - chyba, że wykorzysta się salki dla zerówek dla 5.latków
Gaba05-02-2009 12:04:28   [#13]
Dać trzeba dzieciakowi szansę - sześciolatki do szkół, a kryzysy nie będa nam groźne!
czesiak05-02-2009 12:59:55   [#14]
Na a co z nową podstawą programową dla klas pierwszych sp ? Jeśli nie będzie sześciolatków to z siedmiolatkami powtarzać treści zerówkowe ?
beera05-02-2009 13:16:14   [#15]

Czesiak, podstawa programowa obowiązuje dla klasy I i miała obowiązywać także siedmiolatki i sześciolatki. Tu się nic nie zmienia.

(co do powtarzania treści, to je się właśnie do tej pory powtarzało)

Benigna05-02-2009 13:23:56   [#16]
No i właśnie ze względu na tę nową postawę programową, myślę, że więcej rodziców sześciolatków zdecyduje się na I klasę - jeśli nie w tym, z pewnością w następnym roku.
hania05-02-2009 14:30:05   [#17]
u nas wygląda na to że niewiele w gminie......
a zasadniczo w większości szkół jest gdzie...
rot05-02-2009 14:45:51   [#18]
Ciekawi mnie, na podstawie jakiego dokumentu jako dyrektor szkoły sprawdzać mam, czy dany sześciolatek ( ubiegający się o przyjęcie do kl.I ) w poprzednim roku szkolnym objęty był wychowaniem przedszkolnym? Oświadczenie rodziców? Zaświadczenie z przedszkola? Czy wystarczy, że 5-latek chodził do przedszkola np. dopiero od 1 czerwca 2009? Czy cały pełny poprzedni rok szkolny?
AnJa05-02-2009 14:49:28   [#19]
te ostatnie pytania są bardzo zasadne

co do sprawdzenia, czy chodził- pewnie wystarczyłoby zaświadczonko

a jesli dzieciak nie chodził, a rodzice są za tym by chodził do szkoły- założyłbym, że krzywdzić dzieciaka nie chcą

mają zresztą jeszcze furtkę w postaci PPP
beera05-02-2009 14:55:37   [#20]

napisałam źle i wycofałam

====

wynika z tego, że trzeba prosic o zaświadczenie z przedszkola


post został zmieniony: 05-02-2009 15:00:48
Power405-02-2009 15:44:40   [#21]
Myślę, że wniosek rodzica wystarczy podbić w przedszkolu w odpowiednim miejscu,wnioski już opracowuję (zawiera informację czy i gdzie chodziło do przedszkola )-do sąsiednich przedszkoli same pójdziemy podbić hurtem -będzie to informacja zarówno dla szkoły jak i przedszkola, by wiedzieli na czym stoją i przedszkolu zaoszczędzimy niepotrzebnego ruchu rodziców skoro my go już "musimy" i tak mieć bo wnioski składa się w szkole.
Ja to tak na razie planuję.
Można też zbiorczo przesłać przedszkolom listę dzieci rodziców, którzy do nas złożyli wnioski z prośbą o poświadczenie zbiorcze.
Power405-02-2009 15:46:50   [#22]
Po co rodzicom bieganie za zaświadczeniem i zgłaszaniem się w 2 instytucjach?
beera05-02-2009 15:48:28   [#23]

a masz taki swój wzór wniosku?

Może bys nam pokazała?

malinek05-02-2009 16:17:41   [#24]
A u mnie Rodzice prawie w 100% chcą pozostawić dzieci w przedszkolu.Wcale im tego nie utrudniam:-))
Power405-02-2009 16:19:31   [#25]
taki jak do klasy I spoza rejonu, czy o odroczenie, wcześniejsze przyjęcie do szkoły tylko poszerzony o tę konkretną informację(zmodyfikowany) i mogę Ci wysłać w poniedziałek bo tu nie mam, ale to żaden cud:)Normalny wniosek rodzica/opiekuna prawnego do dyrektora.
Power405-02-2009 16:30:06   [#26]
Wczoraj uzgodniłam to z osobą zajmującą się przyjmowaniem wniosków (tę modyfikację)i zapisami do szkoły.Przelała na papier pewnie dziś albo zrobi jutro:)
U nas rodzice dostają do wypełnienia, bo zawsze proszą sekretarkę aby im powiedziała co w takim podaniu/wniosku ma się znaleźć i co muszą do tego mieć(chodziło na przykład o opinię z PPP)
Power405-02-2009 16:34:33   [#27]
No i nie spodziewam się 3 odziałów 6-latków(żeby nikt mnie źle nie zrozumiał),
wiem jednak, że kilkanaście raczej będzie, bo są już zainteresowani rodzice-jeśli nie zmienią zdania, a ja się nie uchylam od pilotażu:)))
Ala05-02-2009 19:06:52   [#28]

a ja myślę, że warto by było wrócić do karty obserwacji 6-latka, więcej wiadomo by było o dziecku przyjmowanym do szkoły, zwłaszcza gdy dziecko nie wykazuje odpowiedniej dojrzałości

uważam, że rezygnacja kiedyś była nieprzemyślana - nie wiem czy takie karty w przedszkolach się wypełnia nadal czy nie, ale do szkoły one nie trafiają, a szkoda :-(

w przypadku 7-latków tak samo

mając jakąś wiedzę o dziecku można od początku w szkole działać zgodnie z jego potrzebami, mniej czasu schodzi na rozpoznanie

i choć generalnie popieram pomysł obniżenia wieku szkolnego to obawiam się decyzji tych rodziców, którzy nie biorą pod uwagę możliwości swoich dzieci lub je przeceniają, tylko inne sprawy np. odległość do przedszkola, opłaty itp.

joljol05-02-2009 19:13:23   [#29]
Alu, prowadzenie obserwacji w przedszkolu jest obowiązkowe ale o wynikach tejże informuje się rodziców - takie prawo, nie zaś szkołę
co rodzic z tym zrobi to już jego sprawa
poza tym, to co zaobserwowane na koniec czerwca, przez wakacje zmienić się może, nawet bardzo
Ala05-02-2009 19:16:41   [#30]
wiem, że się może zmienić ale byłoby już coś, co pomoże zwłaszcza w przypadku dziecka z problemami bo o tym rodzice niechętnie mówią sami
Power405-02-2009 19:47:42   [#31]
no i właśnie wnioski rodziców można dając do "podbicia" w przedszkolu "skonsultować" z dyrektorem tej placówki jak sobie ogólnie radzi każde z tych dzieci i podjąć właściwą decyzję-mylę się?
Ala05-02-2009 19:51:46   [#32]
dziecko, którego rodzice złożą wniosek, a które chodziło do przedszkola i tak przyjąć do szkoły trzeba
joljol05-02-2009 20:03:37   [#33]
dyrektor przedszkola nie ma prawa do udzielania takich informacji - nie przesadzajcie
joljol05-02-2009 20:04:12   [#34]
to do # 31 było
Ala05-02-2009 21:48:22   [#35]

dlatego uważam, że warto by było wrócić do starej metody, szkoła wydaje świadectwo, które uczeń zanosi do następnej szkoły, nie rozumiem dlaczego ma być tak, że to co w przedszkolu to tajemnica? nie mówię o świadectwie tylko o informacji na temat rozwoju i ewentualnych problemów dziecka

.............

jestem przeciwna nieformalnym sposobom zdobywania tej wiedzy, powinno to być możliwe oficjalnie :-)


post został zmieniony: 05-02-2009 21:49:32
aza06-02-2009 00:09:29   [#36]

a w Warszawie:

http://www.polskatimes.pl/warszawa/83335,wielka-awantura-o-szesciolatki,id,t.html#material

 

aza06-02-2009 00:15:58   [#37]

i jeszcze tu:

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,95190,6237714,Burza_nad_szkolami_dla_szesciolatkow.html

Renatka07-02-2009 21:26:40   [#38]
my przygotowujemy pisemne wnioski z obserwacji i wskazówki do dalszej pracy dla każdego dziecka ,rodzic dostaje kopię - nam podpisuje,że się zapoznał( może wnieść swoje uwagi ) tak więc ma dokument i może go przedstawiać dalej od niego zależy.
joljol07-02-2009 21:56:16   [#39]
tak, w wielu przedszkolach funkcjonuje coś na kształt oceny opisowej - tylko u nas to wynika z obserwacji, co z tym rodzic robi - j.w.
Power410-02-2009 18:04:11   [#40]
Projekt

nazwisko i imię rodzica/ opiekuna prawnego miejscowość , data

adres zamieszkania/do korespondencji

adres zameldowania;
telefon kontaktowy w tej sprawie
Do Dyrektora
Szkoły Podstawowej nr
w ul.
Wniosek
dotyczy: przyjęcia dziecka sześcioletniego do pierwszej klasy szkoły podstawowej
Proszę o przyjęcie syna/córki ........
do klasy pierwszej w roku szkolnym 2009/2010 (od dnia 01.09.2009r.)
Oświadczam, iż dziecko ................. do przedszkola . uczęszczało/ nie uczęszczało
W związku z tym, iż dziecko nie uczęszczało do przedszkola do wniosku dołączono opinię PPP ....................................
wpisać z dnia lub nie dotyczy
Dziecko przynależy do rejonu Szkoły Podstawowej nr.............
w ................................*(dotyczy dziecka spoza rejonu)

Dane dziecka:
Data urodzenia

Nr PESEL

Adres zamieszkania

Adres zameldowania

Nr i adres przedszkola do którego uczęszczało dziecko od ...... roku życia Uwagi....
_______________________________________________________________________
WYPEŁNIA PRZEDSZKOLE
Zaświadcza się, iż dziecko w roku szkolnym 2008/2009 uczęszczało do Przedszkola nr w w okresie od do


pieczęć i podpis dyrektora przedszkola
Power410-02-2009 19:11:32   [#41]
Nie jestem w stanie zamieścić w takiej postaci jak wygląda dokument, tekst się przesuwa lub rozsuwa .Wielkość czcionki zmienia się na jednolitą i tabelka znika.
Myślę jednak, że każdy wie o co chodzi.Może Asia mnie poratuje i wklei jeszcze raz "poprawnie"- o ile taka możliwość istnieje.
beera10-02-2009 20:24:42   [#42]

 

……………………………………………………….                                   ……………………,…                                                                                            

nazwisko i imię rodzica/ opiekuna prawnego                                                                                    miejscowość , data

 

……………………………………………..

adres zamieszkania/do korespondencji

………………………………………………

adres zameldowania

……………………………………………………..

telefon kontaktowy  w tej sprawie                                                                      Do Dyrektora

                                                                                  Szkoły  Podstawowej  nr …..

                                                                                             w ………………. ul. ……………

Wniosek

dotyczy: przyjęcia dziecka sześcioletniego do pierwszej klasy szkoły podstawowej

        Proszę o przyjęcie syna/córki ……………………………………………………

do klasy pierwszej w roku szkolnym 2009/2010 (od dnia 01.09.2009r.)

Oświadczam, iż dziecko ……………………………………………………… do przedszkola .                                                 uczęszczało/ nie uczęszczało

W związku z tym, iż dziecko nie uczęszczało do przedszkola do wniosku dołączono opinię PPP ……………………………………………………………………

                                                                                             wpisać z dnia lub nie dotyczy

Dziecko przynależy do rejonu Szkoły Podstawowej nr ……
w …………………….*(dotyczy dziecka spoza rejonu)

 

Dane dziecka:

Data urodzenia

 

 

Nr PESEL

 

 

Adres zamieszkania

        

 

Adres zameldowania

 

 

Nr i adres przedszkola do którego uczęszczało dziecko od …………… roku

życia  …………………………………………………………………………………………

Uwagi……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………_______________________________________________________________________

WYPEŁNIA PRZEDSZKOLE

Zaświadcza się, iż dziecko………………………………………….. w roku szkolnym 2008/2009 uczęszczało do Przedszkola nr ……………. w ……………………… w okresie od ………………..do…………………

 

                                                                            …………………………………………

                                                                                  pieczęć i podpis  dyrektora przedszkola

 

beera10-02-2009 20:27:23   [#43]
lekko lepiej;)
dwalcz11-02-2009 17:03:00   [#44]
od kiedy dzieci 5 letnie mają prawo a od kiedy obowiązek rocznego przygotowania (tak jak obecnie 6 latki)?
beera11-02-2009 17:16:09   [#45]

prawo 2009

obowiązek 2011

Power411-02-2009 17:17:34   [#46]
no to wiemy na czym stoimy:-)
beera11-02-2009 20:43:14   [#47]

Ok. 40 mln euro ze środków unijnych może być przeznaczone na pomoc w dostosowaniu szkół podstawowych na przyjęcie sześciolatków - poinformowała na posiedzeniu połączonych sejmowych komisji: edukacji i samorządu terytorialnego minister edukacji Katarzyna Hall.
REKLAMA

Ok. 40 mln euro ze środków unijnych może być przeznaczone na pomoc w dostosowaniu szkół podstawowych na przyjęcie sześciolatków - poinformowała w środę na posiedzeniu połączonych sejmowych komisji: edukacji i samorządu terytorialnego minister edukacji Katarzyna Hall.
Hall zapewniła, że w związku z cięciami budżetowymi i zamrożeniem rezerwy na doposażenie szkół w związku z planowanym obniżeniem wieku obowiązku szkolnego "uruchomiliśmy wszelkie działania, aby środki europejskie będące w gestii ministerstwa edukacji przesunąć na możliwość wsparcia szkół".

"Nie zostawimy samorządów bez pomocy" - podkreśliła minister. Dodała, że 40 mln euro "może być do wydania do końca roku szkolnego". Jednocześnie zaznaczyła, że potrzeba jeszcze paru tygodni na opracowanie sposobu dzielenia tych pieniędzy.

Na początku lutego minister Michał Boni na konferencji po posiedzeniu rządu, poświęconej planowanym cieciom w budżecie poinformował, że zaplanowana na ten rok rezerwa celowa na dostosowanie szkół do potrzeb dzieci 6-letnich zostanie zmniejszona z 347 mln zł do około 40 mln zł.

Sejmowe komisje poparły w środę wszystkie zaproponowane przez Senat poprawki do nowelizacji ustawy.

Najwięcej emocji wśród posłów PiS wzbudziła poprawka, zgodnie z którą w latach szkolnych 2009/2010-2011/2012, obowiązkiem szkolnym może być objęte - na wniosek rodziców - dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy sześć lat.

Warunkiem przyjęcia sześciolatka do szkoły podstawowej w tym okresie będzie posiadanie przez szkołę odpowiednich warunków organizacyjnych oraz wcześniejsze objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym w roku poprzedzającym rozpoczęcie nauki.

Jeśli sześciolatek nie chodził do przedszkola, konieczna będzie pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości wcześniejszego rozpoczęcia nauki przez dziecko.

Istota zmiany - w stosunku do zapisu w styczniowej nowelizacji ustawy o systemie oświaty - polega na odstąpieniu od zróżnicowania sytuacji dzieci sześcioletnich co do możliwości wcześniejszego przyjęcia do szkoły podstawowej ze względu na miesiąc, w którym urodziło się dziecko. Na przykład w pierwszym roku obowiązywania reformy - 2009/2010 - szkoły nie mogłyby odmówić przyjęcia sześciolatków urodzonych pomiędzy 1 stycznia a 30 kwietnia 2003 r.

Zgodnie z nowelizacją, od 2012 roku do szkoły podstawowej obowiązkowo mają trafić wszystkie sześciolatki. Od 2011 r. wszystkie pięcioletnie dzieci będą musiały obowiązkowo przejść roczne wychowanie przedszkolne, przy czym już od września 2009 r. samorządy będą musiały zapewnić miejsca w przedszkolach wszystkim pięciolatkom, których rodzice będą tego chcieli.

Poprawkę Senatu dotyczącą okresu przejściowego popiera Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zdaniem Lecha Sprawki (PiS), poprawka Senatu to krok wstecz w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów. Poseł przypomniał, że obecnie, jeśli dziecko sześcioletnie spełnia warunki - ma pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, to szkoła nie może odmówić jego przyjęcia.

Z kolei Teresa Wargocka (PiS) powiedziała, że proponowane przepisy mogą być źródłem konfliktu między rodzicami i szkołą, gdy dyrektor odmówi przyjęcia sześciolatka.

"Dlaczego wycofujecie się rakiem z tych zmian, które są szkodliwe, dla dzieci, dla rodziców, nie macie odwagi powiedzieć wprost: +myliliśmy się, nie ma środków, zmiana jest nierealna, niemożliwa do przeprowadzenia, w związku z tym wycofujemy się z wszystkich zapisów dotyczących obniżenia wieku szkolnego+. A wy się wycofujecie tylko z tych zapisów, które wprowadziłyby chaos, tylko że do chaosu i tak dojdzie, tylko w roku 2012, gdy Platforma już nie będzie rządziła" - powiedział Zbigniew Dolata (PiS).

Posłowie PiS chcieli też wiedzieć m.in. czy przyjmując poprawkę Senat wiedział o cieciach w budżecie. Jak zapewnił senator Zbigniew Szaleniec (PO), taką wiedzę izba miała.

http://www.wprost.pl/ar/153148/40-mln-euro-na-przyjecie-szesciolatkow/

Power411-02-2009 21:15:16   [#48]
no i zasady rekrutacji trzeba też zmodyfikować na cito i podać rodzicom
Power411-02-2009 21:16:45   [#49]
zajmę się tym w najbliższym czasie i będę oczekiwać w spokoju:)
Ala11-02-2009 22:35:56   [#50]

no i sposób przyjmowania dzieci 6-letnich do przedszkola, teraz samorząd ma obowiązek zapewnić roczne przygotowanie 6-latkom i te dzieci są w pierwszej kolejności przyjmowane do przedszkola, dlatego np. 3-latki odchodzą z kwitkiem :-(

U nas OP chętnie by utworzył zerówki w szkołach bo uzyskali by tym sposobem wiele miejsc dla młodszych dzieci, ktorych jest coraz więcej, ale mówią, że rozporządzenie nie pozwala na to aby skierować 6-latki do zerówek w szkole, musi to być decyzja rodziców

w efekcie od szkół oczekuje się wypromowania zerówek w szkole, ale pieniądze na doposażenie i dostosowanie warunków szkoła dostanie dopiero gdy okaże się że ma zapisane dzieci, kwadratura koła :-(

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ]