Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Rozp w sprawie szczegółowych kwalifikacji podpisane
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
AnJa06-02-2009 21:05:59   [#51]
od poniedziałku uruchamiam szkolenie z czytania rozporządzeń wszelakich

krótkie szkolonko-18 godzin

na poczatek 2 godziny elementarza, potem 6 z Pierwszej Czytanki

pozostałe 10 z czytania jako takiego
bogda406-02-2009 21:09:49   [#52]
w sensie jako takiego może być też sylabami, z podziałem na role, najlepsze szeptem ;-)
o!
dota c06-02-2009 21:17:03   [#53]
AnJa, ile bierzesz? I czy szkolił będziesz osobiście? Zamówienia z daleka, to z noclegiem i dojazdem czy ryczałtowo jakoś potraktujesz?
bogda406-02-2009 21:19:42   [#54]
niewinna sugestia a już popyt narasta ;-)
bogda406-02-2009 21:21:08   [#55]
uciekajmy, bo to ściśle merytoryczny watek
/ albo nas pogonią ;-)/
dota c06-02-2009 21:22:40   [#56]
pozwalam się wyciąć, bo wiem, że to komercyjna reklama była...
Anula06-02-2009 21:27:18   [#57]
ok, to wracam to rozporządzenia.Dobra, bierzemy se i rozpisujemy na 32 tygodnie.Ale op mówi, że miało być 30 godzin muzyki i 2 godziny mam za dużo....... Przecież nie obetne godzin nauczycielowi przez dwa tygodnie!!!!!!!!!!!!
Ala06-02-2009 21:34:34   [#58]
co najmniej 30 godzin oznacza że może być więcej ;-)
zojka06-02-2009 23:50:10   [#59]
Witam, na forum w ogóle i w tym wątku.

Piszę odnośnie kwalifikacji zawodowych. Dokładnie chodzi mi o te, wymagane do objęcia stanowiska pedagoga szkolnego.

Obecnie jestem pedagogiem specjalnym w szkole integracyjnej, a skończyłam pedagogikę specjalną (5-letnia terapia pedagogiczna). I mam niestety problem z otrzymaniem konkretnego określenia, jakie mam na ten moment kwalifikacje. Wysłałam pismo z zapytaniem do Ministerstwa Edukacji, na odpowiedź jeszcze czekam.

Może ktoś z Was ma doświadczenie i wiedzę, żeby chociaż mi podpowiedzieć, czy moja specjalność uprawnia mnie do objęcia od przyszłego roku stanowiska pedagoga szkolnego? Czy muszę wykształcenie uzupełnić o p. opiekuńczo- wychowawczą? Może ktoś zwyczajnie spotkał się z podobną sytuacją? Załączone rozporządzenie oczywiście przeczytałam, ale nadal pozostaje dla mnie ta kwestia niejasna.

Dzięki i pozdrawiam
beera07-02-2009 00:07:56   [#60]

wiele będzie zależało od dyrektora Cię zatrudniającego i od zadań, które przed Tobą postawi

Ja bym Cię do masowej szkoły na stanowisko pedagoga szkolnego chyba nie zatrudniła, ale do integracyjnej na przykład - być może tak

joljol07-02-2009 10:58:08   [#61]
podobnie jak asia,
i jeszcze zajęcia z pomocy psychologiczno-pedagogicznej możesz prowadzić jak masz terapię skończoną
grazabo13-02-2009 20:38:12   [#62]
wracam z pytaniem dotyczącym zajęć z zakresu wczesnego wspomagania.
Brakuje mi tam zapisu o logopedach, rehabilitantach, którzy w zespołach byli.
Jak to mam czytać pedagogika,psychologia,ped.specj.plus wwr??????
Aneta Garncarz13-02-2009 21:21:00   [#63]

kkwalifikacje do WW ma teraz logopeda lub rehabilitant który jest po:

- psychologii (w zakesie WW) lub pedagogice sp (w zakesie WW) lub

- psychologii (z dodatkowo ukończonymi studiami podypl z WW) lub pedagogice specj (z dodatkowo ukończonymi studiami podypl z WW).

Chyba że jest zatrudniony przez mianowanie w dniu 1.09.09 to zachowuje dotychczasowe kwalifikacje

grazabo13-02-2009 21:41:14   [#64]
dobrze, a mgr ped.specj.-oligofreno.lub surdo. nie może???
Aneta Garncarz13-02-2009 22:28:06   [#65]
po studiach podyplomowych z WW może; samo oligo lub surdo czy tyflo nie daje kwalifikacji do WW
grazabo14-02-2009 17:34:55   [#66]
gdzie robią podyplomowe z WWR-proszę ...:))))
joljol14-02-2009 19:57:00   [#67]
w zeszłym roku były EFS-owskie na UMCS, chętnych było niewielu, ale w zeszłym roku nie były jeszcze potrzebne - ludzie porobili surdo, tyflo, oligo a teraz można to sobie w ...buty włożyć
Anula16-02-2009 09:41:42   [#68]
Co z kwalifikacjami do nauczania Edukacji dla bezpieczeństwa? Czy już ktoś wie? Nigdzie nie mogę tego znaleźć..............
A gdzie można znaleźć rozporządzenie dotyczące zakresu wiedzy i umiejętności niezbędnych do prowadzenia zajęć w zakresie udzielania pierwszej pomocy, tryb ich nabywania oraz wzór zaświadczenia.....:(
Jacek16-02-2009 09:45:51   [#69]

USTAWA z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym

(Dz. U. Nr 191, poz. 1410 ze zm.)

Art. 8. 1. Podstawa programowa, o której mowa w art. 22 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.4)), uwzględnia edukację w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

2. Zajęcia edukacyjne w zakresie udzielania pierwszej pomocy są realizowane z udziałem:

  1)   lekarzy systemu,

  2)   pielęgniarek systemu,

  3)   ratowników medycznych

- którzy otrzymują wynagrodzenie według stawki godzinowej na podstawie umowy cywilnoprawnej.

3. Wysokość stawki godzinowej dla lekarzy systemu, pielęgniarek systemu oraz ratowników medycznych, biorących udział w zajęciach edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy ustala dyrektor szkoły w ramach posiadanych środków finansowych, z tym że wysokość tej stawki nie może być niższa niż wysokość stawki godzinowej dla nauczyciela posiadającego stopień nauczyciela kontraktowego oraz tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym, realizującego tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, określony w art. 42 ust. 3 lp. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 i Nr 170, poz. 1218) ustalonej na podstawie przepisów, o których mowa w art. 30 ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela.

4. Zajęcia edukacyjne w zakresie udzielania pierwszej pomocy mogą być realizowane przez nauczycieli posiadających odpowiednie przygotowanie.

5. Minister właściwy do spraw zdrowia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania, określi, w drodze rozporządzenia, zakres wiedzy i umiejętności niezbędnych do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy, tryb ich nabywania oraz wzór zaświadczenia potwierdzającego posiadanie przygotowania do prowadzenia zajęć w zakresie udzielania pierwszej pomocy, mając na celu zapewnienie właściwej ich realizacji.

Anula16-02-2009 09:51:01   [#70]
właśnie chodzi mi o punkt 5!!!! Nie mogę znaleźć tego rozporządzenia.
Chciałabym aby ten przedmiot realizował nauczyciel.............. Po co zatrudniać kogoś z zewnątrz???
Jacek16-02-2009 09:57:46   [#71]

chyba to:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 19 marca 2007 r. w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy (Dz. U. Nr 60, poz 408)


 


post został zmieniony: 16-02-2009 09:58:41
krystyna16-02-2009 10:44:30   [#72]

czyżby klops ?

moja cała RP ukończyła stosowny kurs: teoria + praktyka + egzamin = zaświadczenie (unijne)

a ja czytam, że:

§ 9. 1. Osobie, która odbyła kurs i złożyła egzamin z wynikiem pozytywnym, kierownik podmiotu prowadzącego kurs wydaje zaświadczenie.
2. Zaświadczanie jest ważne przez okres 3 lat od dnia jego wydania.
 
:-(
Jacek16-02-2009 11:34:40   [#73]
to rozporządzenie, które wkleiłem jest wydane na podstawie art. 13 ust 8 ustawy o ratownictwie medycznym, natomiast art. 8 ust. 5 tej ustawy daje delegację ministrowi właściwy do spraw zdrowia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania, określi, w drodze rozporządzenia, zakres wiedzy i umiejętności niezbędnych do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy, tryb ich nabywania oraz wzór zaświadczenia potwierdzającego posiadanie przygotowania do prowadzenia zajęć w zakresie udzielania pierwszej pomocy, mając na celu zapewnienie właściwej ich realizacjiministrowi zdrowia do wydania rozporządzenia w sprawie. Wiec może jeszcze się coś pojawi, ale jak na razie to wg mnie obowuązuje rozporządzenie, które wyżej wkleiłem.
krystyna16-02-2009 14:42:35   [#74]

czyli czekamy na razie na porozumienie p. ministrów !

;-)

jedrek517-02-2009 19:57:57   [#75]

jeszcze raz wwr: n-l kontraktowy powołany do zespołu wwr, surdopedagog, prowadzi zajęcia czy po 1 września może je nadal prowadzic powołując się na § 28. Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia, którym na podstawie dotychczasowych przepisów uznano ukończony kierunek (specjalność) studiów za zbliżony do nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki. ?

jakaja17-02-2009 22:11:55   [#76]
Może ktoś mi pomoże odpowiedzieć na pytanie dotyczące nauczyciela - bibliotekarza: czy ukończona akademia ekonomiczna, a następnie kurs przygotowania pedagogicznego i roczne studia podyplomowe z bibliotekoznastwa to wykształcenie, które będzie akceptowane w momencie poszukiwania nowej pracy? Oczywiście pracy w bibliotece szkolnej?
mich18-02-2009 00:20:17   [#77]
W sprawie ratownictwa medycznego: rozporządzenie z art 8 ust. 5 ustawy o PRM po prostu nie jest jeszcze wydane. Ministerstwo Zdrowia w swoim kalendarzu prac legislacyjnych przewiduje jego publikację na II kwartał 2009:

http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/pplegislac_22012009.pdf

Natomiast rozporządzenie podane przez Jacka (z art. 13) dotyczy czegoś zupełnie innego: szkolenia kwalifikacyjnego z ratownictwa dla różnych służb (takich jak straż pożarna, WOPR, różne ochotnicze pogotowia itp.) i w żaden sposób nie obejmuje szkół ani nauczycieli.
dota15019-02-2009 10:34:11   [#78]
I następny pomysł MEN: Edukacja dla bezpieczeństwa. Dwa lata temu nauczyciel skończył podypomówkę z PO ( szkoła średnia) i co teraz mam go wysłać na kolejne studia, czy można zaliczyć jakoś te kwalifikacje przy zmianie przedmiotu??????????????
Ala19-02-2009 10:38:50   [#79]
moim zdaniem, ten nauczyciel ma kwalifikacje do edukacji dla bezpieczeństwa
beera17-03-2009 16:07:37   [#80]

Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli
(wersja skierowana do publikacji w Dzienniku Ustaw)

Treść rozporządzenia - 91 KB

Treść załącznika - 28 KB

Treść uzasadnienia - 82 KB

 

Dorotka N17-03-2009 16:52:33   [#81]
święty....  czy to jakaś epidemia projektów ? :-)
beera17-03-2009 17:31:46   [#82]
to nie jest projekt:)
Dorotka N17-03-2009 18:14:37   [#83]

aj, za późno doczytałam, ze wersja skierowana...

normalnie nic się przed Tobą nie ukryje... :-)

beera17-03-2009 19:55:59   [#84]

trochę się ukryje - te najfajniejsze rzeczy, niestety

np - jak się gdzieś zaszywacie z czerwonym winem, to mi czasem umyka ;)

AnJa17-03-2009 20:05:14   [#85]

no, nie wiem, nie wiem...

bo jak z nie winem i ok.2 to jakoś znajdujesz...

nawet jak czlek Bogu ducha winny i niekoniecznie juz zainteresowany werbalizacją mysli

beera17-03-2009 20:06:56   [#86]

przepraszałam!!!!!

AnJa17-03-2009 20:08:08   [#87]
my też!!!!!!
beera17-03-2009 21:02:09   [#88]

ze strony MEN - najważniejsze informacje o rozporzadzeniu:

Informacja dotycząca rozporządzenia w sprawie szczegołowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli

Rozporządzenie w sprawie szczegołowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkoł i wypadkow, w ktorych można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, podpisane przez Ministra Edukacji Narodowej doprecyzowało i uporządkowało obecnie obowiązujące wymagania kwalifikacyjne.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, oprócz nauczycieli, którzy ukończyli studia na kierunku zgodnym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć, kwalifikacje posiadać będą osoby, które ukończyły studia wyższe na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla danego kierunku w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje zakres nauczanego przedmiotu lub  prowadzonych zajęć.

Uelastyczniono przepis dotyczący kwalifikacji do nauczania na wczesnym etapie edukacyjnym (przedszkole i klasy I-III szkoły podstawowej). W nowym stanie prawnym kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach i klasach I-III szkoł podstawowych posiadać będzie osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku pedagogika w specjalności przygotowującej do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Prawo do nauczania na wczesnym etapie edukacyjnym będzie miała również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności przygotowującej do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym.

Podniesiono wymagania kwalifikacyjne w stosunku do nauczycieli zatrudnionych w zasadniczych szkołach zawodowych. Zgodnie z przepisami nowego rozporządzenia nauczyciel zasadniczej szkoły zawodowej będzie musiał legitymować się wykształceniem co najmniej wyższym zawodowym oraz przygotowaniem pedagogicznym. Zgodnie z przepisami zawartymi w projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty, w uzasadnionych przypadkach w szkołach zawodowych możliwe będzie zatrudnienie za zgodą organu prowadzącego i na zasadach określonych w Kodeksie pracy osoby nieposiadającej kwalifikacji nauczycielskich.

Wymieniono wszystkie typy i rodzaje szkół specjalnych z podziałem na niepełnosprawności uczniów, jak również określono precyzyjnie wymagania kwalifikacyjne wobec nauczycieli w takich szkołach.

Określono kwalifikacje do prowadzenia zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka od momentu wykrycia niepełnosprawności do rozpoczęcia nauki w szkole.

W nowym rozporządzeniu wprowadzono przepisy dotyczące wymagań kwalifikacyjnych wobec nauczycieli zajmujących stanowiska wychowawcy w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, nauczyciela-psychologa, nauczyciela-pedagoga, nauczyciela-logopedy i nauczyciela-doradcy zawodowego w szkołach i placówkach.

Określono kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela wychowawcy w świetlicach szkolnych i nauczyciela wychowawcy w internatach. Zgodnie z przepisami nowego rozporządzenia, kwalifikacje do pracy na stanowisku nauczyciela wychowawcy w świetlicach szkolnych i internatach będzie posiadać m. in. osoba, która ma kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w tym typie szkoły, w której prowadzona jest świetlica lub internat.

Określono kwalifikacje do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy w szkołach i placówkach systemu oświaty (przepis wchodzi w życie z dniem 1 września 2010 r.) Konieczność prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy w szkołach i placówkach systemu oświaty wynika z przepisow ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410, z poźn. zm.).

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2009 r.

 

MorskaKrystyna17-03-2009 22:34:16   [#89]
doszły mnie słuchy, że nowe rozporządzenie o kwalifikacjach nakazuje nauczycielom uczącym języka angielskiego w klasach 0 -III szkoły podstawowej ukończyć studia podyplomowe z nauczania zintegrowanego. Nie wystarczą kursy metodyczne nauczania języka obcego w klasach 0-III i znajomość języka potwierdzona odpowiednim certyfikatem lub egzaminem państwowym.

Czytam i czytam to rozporządzenie i tego nie widzę :-(
Krzysztof Pom17-03-2009 22:42:11   [#90]
a któz to znowu wymyślił?
MorskaKrystyna17-03-2009 22:43:15   [#91]
jedna pani z KO
Krzysztof Pom17-03-2009 22:49:45   [#92]

Czyżby w tym przy Okopowej ?

 

MorskaKrystyna17-03-2009 22:51:08   [#93]
acha
Krzysztof Pom17-03-2009 23:01:28   [#94]

Chyba coś pomyliła ta pani wizytator...

Nauczyciel KZ może nauczać j.obcego w I-III o ile ma przynajmniej przygotowanie metodyczne z nauczania tego języka oraz posiada odpowiedni certyfikat znajomosci języka.

Każdy nauczyciel posiadający kwalifikacje do nauczania języka obcego może go nauczać w kl. I-III

W nowej ramówce mozna zajęcia wych.fiz. powierzyć nauczycielowi prowadzącemu wf w klasach starszych, a przecież rozporzadzenie nie wymaga od tego nauczyciela dodatkowych kwalifikacji do nauczania w kl. I-III

Pani wizytator znów ma swoją wizję podobnie jak ze sztuką?

grazynaaaaa17-03-2009 23:26:43   [#95]
Ok a mój nauczyciel zrobił na uniwersytecie państwowym Edukację wczesnoszkolna z językiem obcym, uczelnia wystawiła mu zaświadczenie, że ma uprawnienia do nauczania niemieckiego w klasach I-III (na studiach miał metodykę niemieckiego w kl I-III ale nie ma egzaminu państwowego ani certyfikatu). Po podpisaniu tego nowego rozporzadzenia dzwoniłam do dziekana i też mi potwierdził, że może. Zatem jak to teraz wygląda, bo juz nic nie rozumiem to ma te uprawnienia, bo ja chcę mu dać godziny od wrzesnia.
Ala17-03-2009 23:36:16   [#96]
niestety musi mieć certyfikat znajomości języka w stopniu co najmniej podstawowym
Ala17-03-2009 23:39:53   [#97]

4. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach i klasach I-III

szkół podstawowych posiada równieŜ osoba, która ma kwalifikacje do pracy

w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych określone w § 4 ust. 1 lub 2,

a ponadto legitymuje się świadectwem znajomości danego języka obcego w stopniu

co najmniej podstawowym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia,

i która ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie wczesnego

nauczania danego języka obcego.

 

cynamonowa17-03-2009 23:50:20   [#98]
niby z zaświadczeniami z uczelni się nie dyskutuje- a jadnak.......
Ala18-03-2009 08:44:27   [#99]
zaświadczenie z uczelni to nie obowiązujące prawo, z prawem się nie dyskutuje ;-)
daura23-04-2009 22:56:55   [#100]

Szkoła masowa, w każdym roczniku klasa dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim.  Jakie kwalifikacje powinien mieć nauczyciel uczący w takiej klasie? Z którego paragrafu w nowym rozporządzeniu wynikają te kwalifikacje? & 14. 2?  Czy & 14.1 dotyczy tylko wymagań wobec nauczycieli uczących w szkołach i ośrodkach dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym i znacznym?

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]