Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Książeczki zdrowia
strony: [ 1 ]
jas20-01-2009 22:21:10   [#01]
Czy Sanepid ma prawo poprosic o ksiażeczkę zdrowia pracownika? Przecież sa badania profilaktyczne pracowników. To nie wystarczy?
Jacek20-01-2009 22:25:11   [#02]
nie ma prawa prosić bo książęczka jest własnościa pracownika.. moze co najwyżej ukarać pracownika szkole nic ot tego czy pracownik ma taka książeczkę czy nie.. szkoła ma miec zaświadczenie
jas20-01-2009 22:28:23   [#03]
A jak to się ma do polecenia dyrektora, który kazał dostarczyc książeczki zdrowia?
Jacek20-01-2009 22:34:44   [#04]

Pracownicza książeczka zdrowia Sanepidu jest dostępna do wglądu organom inspekcji sanitarno-epidemiologicznej! Orzeczenie jest przechowywane przez pracodawcę, a książeczka przez osobę badaną.

Sanepid idzie na łatwiznę i dlatego chce by przynieść

jas20-01-2009 22:38:18   [#05]
Dzięki Jacek!
DYREK21-01-2009 08:18:22   [#06]

 

" ...niektóre grupy zawodowe mają obowiązek poddania się jeszcze innym badaniom np. badaniu do celów sanitarno-epidemiologicznych. Badania te nie są badaniem profilaktycznym w rozumieniu Kodeksu pracy. Mogą je wykonywać lekarze nie posiadający uprawnień do przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników."

 

"Badania sanitarno epidemiologiczne z wpisem do pracowniczej książeczki zdrowia sanepidu obowiązują wiele grup zawodowych i uczniów.

Są jednocześnie powodem znacznego zamieszania z powodu niespójności obowiązujących aktów prawnych. Szczególnie dotyczy to terminów, zakresu i ważności badań i kto ma je robić."

tu więcej: Pracownicza książeczka zdrowia

 rozporządzenie:

http://www.nfz-poznan.pl/page.php/1/0/show/3945/

 


post został zmieniony: 21-01-2009 08:31:51
nina05-10-2009 15:22:02   [#07]
Orzeczenie a/a Akat osobowe  cz. B czy osobnym segregatorze???
Misza05-10-2009 21:59:26   [#08]
Akta w części B. A, że od 2006r. dopiero teraz doprosiłam się o zaświadczenia, książeczki też trzymam u siebie. I bardzo mnie śmieszyło jak nauczyciele po koloniach wracali i mówili mi, że tamtejszy Sanepid zwracał uwagę, że książeczki są nieważne. Nieważne bo nie było terminu następnego badania. 
post został zmieniony: 05-10-2009 22:01:30
Amaria07-10-2009 21:20:57   [#09]

Proszę o poradę, czy to prawda, że lekarz medycyny pracy ma prawo wymagać od nauczyciela szkoły średniej badań na nosicielstwo przy podbijaniu książeczki?

 


post został zmieniony: 07-10-2009 21:21:40
Jacek07-10-2009 21:28:26   [#10]

od nauczyciela tak

§ 4. 1. Lekarz, na podstawie badania lekarskiego i wyników badań laboratoryjnych, wydaje orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań, czasowym albo trwałym przeciwwskazaniu do wykonywania prac lub odbywania nauki, dokumentując jego wynik w karcie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych, której wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

2. Wyniki wykonanych badań laboratoryjnych oraz treść orzeczenia lekarz wpisuje do książeczki badań dla celów sanitarno-epidemiologicznych, której wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

Nauczyciel powinien mieć książeczkę i tam lekarz mu wpisuje treśc orzeczenia ale jednocześnie musi wydać orzeczenie, które nauczyciel przedstawia w szkole, która go skierowała na badanie

Amaria07-10-2009 21:42:18   [#11]
Ale w pragrafie 3 jest, że przed podjęciem pracy, rozpoczęciem nauki i po przebytych zakażeniach.  Czyli nie w trakcie pracy. Poza tym w rozporzadzeniu z dnia 10 lipca 2006 w sprawie wykazu prac przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia jest mowa w załączniku o zagrożeniu przeniesienia drogą powietrzno kropelkową i powietrzno - pyłową. Co więc jest nie tak w moim rozumowaniu? Proszę podpowiedzcie.
post został zmieniony: 07-10-2009 21:42:52
Jacek07-10-2009 21:46:17   [#12]

Zaraz.. kieruje dyrektor na badania i w skierowaniu określa jaki rodzaj badań należy wykonać i jak wpisze okresowe to okresowe mają być a nie na nosicielstwo.

Amaria07-10-2009 21:52:12   [#13]
czyli mogę iść w zaparte z lekarzem medycyny pracy.  MOże tu chodzi tylko o kasę za kolejne badania? - nosicielstwo - 100 zł
Jacek07-10-2009 22:04:22   [#14]
ja bym szedł w zaparte a jak sie lekarz uprze to zmieniłbym lekarza :-)
Atina07-10-2009 22:08:52   [#15]
Dzięki za poradę, pozdrawiam :)
dota c27-02-2010 01:10:04   [#16]

Ja jeszcze raz wrócę do książeczek, bo głupieję.

Poczytałam nasze wątki, ale jakoś nie uporządkowało mi się...

Badania na nosicielstwo wykonują u mnie tylko nauczycieciele przedszkola i osoby, które mają kontakt z żywieniem; nauczyciele szkolni i administracja - nie.

Lekarz medycyny pracy twierdzi, że książeczki zdrowia powinni mieć wszyscy, nie tylko Ci co mieli badania na nosicielstwo. A przecież to są książeczki dla celów san-epid, więc skoro ktoś nie miał badań san-epid, to po co mu książeczka? Mam jego zaświadczenie (orzeczenie) od lekarza med pracy i chyba wystarczy? A może się mylę?

Jacek27-02-2010 19:12:16   [#17]

i lekarz ma rację i Ty :-)

książeczkę powinni mieć wszyscy pracownicy a Tobie wystarczy tylko orzeczenie lekarza. Jak pracownik nie będzie miał książeczki to jego ukarze sanepid

dota c27-02-2010 19:32:29   [#18]

To wymarzona sytuacja, gdy obydwie strony przy racji :))

Ale w takim razie jeszcze dwa pytania:

1. co ma być w tej książeczce wpisane, skoro pracownik nie robił badań san-epid (ani nosicielstwa ani gruźlicy)?

2. kto płaci za książeczkę, skoro pracodawcy do dopuszczenia pracownika do pracy nie jest ona potrzebna?

Jacek27-02-2010 19:34:53   [#19]

nic nie będzie w książeczce jeśli pracownik tego nie robił ale moim zdaniem każdy kto w szkole pracuje powinien takie badania mieć.

za książeczkę płaci pracownik

AnkaWa27-02-2010 21:48:01   [#20]
W moim przedszkolu wszyscy pracownicy mają badania na nosicielstwo. Ostatnio zawitał do mnie Sanepid i nakazał takie badania instruktorom, którzy prowadzą zajęcia dodatkowe z dziećmi. Dowiedziałam się przy okazji, że wszyscy, którzy wchodzą do grupy dzieci, a więc: fotograf, artyści z teatrzyków i koncertów, a także wchodzący na pogadanki policjanci, strażacy, itp... to jakiś absurd!
dota c28-02-2010 00:26:31   [#21]
W przedszkolu u mnie też mają wszyscy (oprócz strażaka, policjanta; artystom i instruktorom nie sprawdzałam), ale w szkole - nie. Jeśli dobrze się orientuję, to w tej kwestii zdania są podzielone, bo jasnego pp brak.
Jacek28-02-2010 19:43:39   [#22]
dota.. w szkole każdy zatrudniony musi mieć badania na nosicielstwo. Zgodnie z przepisami powinno się je wykonać raz przed podjęciem pracy
likeangel08-11-2010 18:28:37   [#23]
Czy dobrze rozumiem? Pracodawca ma obowiązek kierować do medycyny pracy i tam ponosi koszty badać. Coraz częściej jednak nauczyciele przynoszą rachunek za wpis do książeczki zdrowia - 20zł, 30 zł a nawet 40 zł zależnie od lekarza, czy mam zwrócić poniesione przez nich koszty za ten wpis? 
dyrlo08-11-2010 19:35:26   [#24]

Nie.

Ty kierujesz na badania do lekarza z którym szkoła ma podpisaną umowę. Szkoła podpisuje umowę z ośrodkiem gdzie jest lekarz medycyny pracy i ten lekarz dokonuje wpisów na podstawie badań, które też robione są w danej przychodni/laboratorium a rachunek przychodzi bezpośrednio do szkoły.

dyrlo08-11-2010 19:38:47   [#25]
Zresztą zanim podpisałam umowę to wysłałam zapytania o ceny i wybrałam najtańszy ośrodek. A nie 20,- albo 30,- albo 40,- ... wszyscy tyle samo ale nie pamiętam w tej chwili ile bo zalezy to od tego czy w danym roku nauczyciel ma badanie laryngologiczne, czy jest prześwietlany... Nasz ośrodek ma kartotekę każdego nauczyciela (pracownicy obsługi i administracji też) i oni już wiedzą komu jakie badania trzeba zrobić.
nina01-12-2010 18:44:05   [#26]

Prosze o podpowiedż i utwierdzenie mnie w przekonaniu, że  płaci szkoła?

Bo spotkałam się z przypadkami, że tylko za podanie podstawowe płąci  szkołą?? 

Kto pokrywa koszty badań do książeczki zdrowa (szkołą czy pracownik).

 Róznie to bywa, czy jest gdzieś wyraznie napisane kto powinien płacić??  (KP art 229 )

dyrlo02-12-2010 08:47:14   [#27]
Płaci szkoła za badania wskazane w skierowaniu. Jak ktoś chce przy okazji jednego kłucia zrobić sobie np. hormony tarczycy albo cholesterol albo inne coś... to dopłaca z własnej kieszonki.
nina02-12-2010 17:22:21   [#28]
Dziękuję.  bardzo mi pomogłaś dyrlo.
dyrlo02-12-2010 19:12:21   [#29]
:-)))
kulka05-03-2013 16:32:32   [#30]

Przeczytałam wątek dwa razy. I nadal nic.

Czy dobrze rozumuję:

Badania z zakresu medycyny pracy to jedno: osobne przepisy.

Posiadanie książeczki to drugie: inne przepisy. JAKIE?

Czy książeczki znajdować powinny się w szkole?  Jaki wpis powinien w nich być??? I co jaki czas uaktualniany??

Zadzwoniłam do Sanepidu! Nie otrzymałam właściwie żadnej informacji... Niby są , ale nie ma... 

dyrlo05-03-2013 16:47:45   [#31]

Badanie okresowe w Medycynie Pracy wpisuje się do książeczki zdrowia (pracowniczej) i te książeczki z wpisem "Zdolny(a)" przechowywane są w szkole.

Aktualne badania (te podstawowe) raz w roku, prześwietlenie płuc co dwa lata, laryngolog co 5 lat. W książeczce nic się nie wpisuje poza datą ostatniego badania i do kiedy "zdolny(a)" obowiązuje. Wyniki badań są własnością pacjenta i objęte są tajemnicą lekarską. Nic nie powinno więc być wpisane w książeczce.

DYREK05-03-2013 18:32:57   [#32]

wątek: ksiażeczka zdrowia

Pracodawcy ma (przechowuje) zaświadczenie .

Książeczkę ma (przechowuje) pracownik  i  musi udostępnić w czasie kontroli.

Brak książeczek lub nieaktualne wpisy są poważnym uchybieniem pracownika, może być mandat dla pracownika.

I może się przyda:

"Pracodawca nie ma prawa domagać się przedstawienia mu książeczki. Wystarczającym dokumentem jest orzeczenie lekarskie wystawione na podstawie badania lekarskiego i wyników badań laboratoryjnych o braku przeciwwskazań, czasowym lub trwałym przeciwwskazaniu do wykonywania prac lub odbywania nauki zawodu. Takie orzeczenie wydawane jest w dwóch egzemplarzach: pracownikowi i pracodawcy. W czasie kontroli sanitarnej, podstawą do stwierdzenia, że pracownicy posiadają wymagane badania dla celów sanitarno-epidemiologicznych będą orzeczenia lekarskie, będące w posiadaniu pracodawcy - a nie książeczka badań dla celów sanitarno-epidemiologicznych."

z: http://www.zdrowie.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/
ksiazeczka-badan-dla-celow-sanitarno-epidemiologicznych-a-tajemnica-lekarska


post został zmieniony: 05-03-2013 18:42:02
DYREK05-03-2013 19:04:06   [#33]

badania do celów sanitarnych i badania profilaktyczne to dwie różne sprawy

badania profilaktyczne wykonują wszyscy pracownicy, przeprowadza się w je celu oceny ich indywidualnych predyspozycji do pracy na określonym stanowisku w określonych warunkach, z uwzględnieniem czynników szkodliwych i uciążliwych występujących w środowisku pracy i wpływających na stan zdrowia - przeprowadza wyłącznie lekarz medycyny pracy

badania do celów sanitarnych dotyczą tych, którzy wykonują prace przy których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby oraz u osób podejmujących lub wykonujących prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby - badanie sanitarno-epidemiologiczne moze przeprowadzić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub medycyny pracy

o badaniach sanitarnych:

http://wsse.szczecin.pl/artykul/kategoria/221/ksiazeczki-szczepienia-zlecenia-skierowania/ksiazeczki-zdrowia

DYREK05-03-2013 19:07:23   [#34]

interpelacja nr 5209

http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=495A982B

i odpowiedź

http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=1E71C092

kulka05-03-2013 19:16:30   [#35]

Dyrlo, Dyrek: z Waszych wpisów wynika, że właściwie medycyna pracy i książeczki badań dla celów sanitarno-epid. to to samo. Zrozumiałam, że lekarz na podstawie badań wpisuje o braku przeciwskazań. Jednak, u nas lekarz medycyny pracy (badania okresowe) wystawia zaświadczenie i nigdy nie kieruje na żadne badania typu nosicielstwo ...

Czy można uznać, że to lekarz decyduje -wysłać, czy nie wysłać, a mnie jedynie jako pracodAWCĘ powinien interesować tylko zapis"zdolny do wykonywania pracy"? I to nie moja sprawa, na jakie badania kieruje lekarz.

Czy może jednak są inne przepisy mówiące o tym, że nauczyciel w szkole powinien przejść badania np.na nosicielstwo? 

Pytam, bo w objętej przeze mnie szkole pracownicy mają książeczki, do których od czasu do czasu lekarz("zwykły, nie medycyny pracy) robił wpis "zdolny do...".   A niezależnie od jego wpisów w książeczkę, pracownicy wykonywali badania u lek.medycyny pracy i przynoszą zaświadczenia.

DYREK05-03-2013 20:13:49   [#36]

badania do celów sanitarnych i badania profilaktyczne to dwie różne sprawy #33

Powołując się na stanowiska rzecznika prasowego Głównego Inspektora Sanitarnego Jana Bondara opublikowane w kwartalniku „ Informator Ochrony Pracy” nr 3/2008 wpis do książeczki dla celów sanitarno-epidemiologicznych nie jest równoważny z wystawieniem przez lekarza orzeczenia lekarskiego. Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż obowiązkiem pracodawcy jest więc przechowywanie orzeczeń lekarskich o braku przeciwwskazań bądź o czasowym lub trwałym przeciwwskazaniu do wykonywania prac, natomiast książeczka badań dla celów sanitarno-epidemiologicznych stanowi dokumentację osoby, u której przeprowadzono badania.

Ustawa ani przepisy szczegółowe nie wskazują czy i jak często badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych ma być odnawiane.

z: http://wsseszczecin.pis.gov.pl/?dep=253

 

w skrócie:

dyrektor przechowuje dwa orzeczenia (zaświadczenia):

1. orzeczenie  lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych

W wyniku przeprowadzonego badania lekarskiego na podstawie Ustawy z dnia 5.12.2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. Nr 234, poz.1570) oraz aktów wykonawczych obowiązujących na podstawie art. 68  tej ustawy orzeka się: ...............................................................

 

2.  orzeczenie - badania profilaktyczne

W wyniku badania lekarskiego i oceny narażeń występujących na stanowisku pracy, stosownie do przepisów art. 43 pkt 2 oraz art. 229 § 4 Kodeksu pracy, orzeka się .....
 
 
 
Zapomnijcie o książeczkach, książeczka to dokument pracownika, nie jest to dokument dyrektora-pracodawcy.
 

post został zmieniony: 05-03-2013 20:17:24
kulka06-03-2013 09:30:52   [#37]

Dyrek, przed 10 min rozmawiałam z przychodnią, gdzie badają się pracownicy. Pani w rejestracji  poinformowała, że wykonują badania do celów sanit-epidem. ale wbijają tylko odpowiednią adnotację do książeczki, nie wydają zaświadczeń od jakiegoś roku, czy dwóch , bo zmieniły się przepisy....!

DYREK06-03-2013 11:11:31   [#38]

Proponuję zadzwonić do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy:-)

zobacz jak jest u nas:

http://www.womp.torun.pl/badania-do-celow-sanitarno-epidemiologicznych,46,l1.html

"Z wypełnioną książeczką do celów sanitarno-epidemiologicznych oraz ze skierowaniem od pracodawcy pracownik zgłasza się na badanie lekarskie i na jego podstawie oraz na podstawie wyników badań laboratoryjnych lekarz wydaje orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań, czasowym lub trwałym przeciwwskazaniu do wykonywania prac lub odbywania nauki zawodu i wpisuje wyniki badań laboratoryjnych oraz treść orzeczenia do karty badania do celów sanitarno-epidemiologicznych i książeczki badań do celów sanitarno- epidemiologicznych, jednocześnie uzyskując potwierdzenie odbioru orzeczenia lekarskiego przez osobę badaną. 
Orzeczenie lekarskie pracownik oddaje pracodawcy, natomiast książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych stanowi dokument będący własnością pracownika."

i może się przyda, wzory skierowań na badania profilaktyczne i do celów sanitarnych:

http://www.womp.torun.pl/medycyna-pracy---wzory-drukow,105,l1.html


post został zmieniony: 06-03-2013 11:14:00

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]