Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ekwiwalent za odziez ochronną
strony: [ 1 ][ 2 ]
brela14-01-2009 09:06:24   [#01]
Czy ktoś z Was posiada posiada opracowane procedury dotyczace przydzielania odziezy ochronnej,prania i wypłacania ekwowalentu za to???Muszę to jak najszybciej unormować,bo jak co roku sa zgrzyty w tym zakresie!!!!
Jacek14-01-2009 09:10:59   [#02]

Zasady i normy przydzielania nauczycielom i pracownikom
środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego

oraz napojów i środków utrzymania higieny osobistej

 Tabela norm przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego
dla nauczycieli i pracowników

 

L.p.

Stanowisko

pracy

Zakres wyposażenia

Przewidywany okres używalności
w miesiącach

Zalecana częstotliwość prania odzieży
(w miesiącu)

1.

nauczyciele

 

-    chemii,

-     fartuch elano-bawełniany,

-     okulary ochronne

12

 

do zużycia

4

­     biologii,

­      fartuch elano-bawełniany,

12

-    fizyki

-     fartuch elano-bawełniany,

12

2.

nauczyciele wychowania fizycznego

-      dres sportowy

-      obuwie sportowe

-      spodenki gimnastyczne

-      podkoszulek sportowy

24

24

12

12

4

4
codziennie
codziennie

 

*         wartość zakupu ww. odzieży, obuwia i środków ochrony indywidualnej będzie określana corocznie

 z uwzględnieniem możliwości finansowych określonych w budżecie szkoły.

*         w przypadku prania odzieży we własnym zakresie pracownik otrzymuje:

-        1200g proszku do prania/rok w przypadku prania raz w tygodniu,

-        1800g proszku do prania/rok w przypadku nauczycieli wychowania fizycznego

 

brela14-01-2009 09:15:03   [#03]
Dziękuję Jacku a masz jeszcze cos na temat prania???Wiem, że jest w tabelce,ale ta jedna moja nauczycielka che bardzo szczegółowo.No i musze to zrobić, bo inaczej nie da mi żyć:(((
post został zmieniony: 14-01-2009 09:29:42
Jacek14-01-2009 10:44:24   [#04]

no ale co jeszcze więcej na temat prania? Jak masz możliwości to możesz prać w szkole a jak nie dajesz proszek i już..

ewentualnie dołącz jej szczegółową instrukcję obsługi pralki lecz najpierw dowiedz się jaką w domu ma :-)

brela14-01-2009 11:18:32   [#05]
no to nie tak,bo zuzycie energii itp bzdety,jak byłam nauczycielem nigdy nie domagałam się osobiście takich rzeczy,moze zbyt idealizuję swoje podejście do pracy,ona wymaga ode mnie konkretów,więc szukam takiego rozwiazania,które byłoby stysfakcjonujace ją a mi dało przysłowiowy święty spokój
AnJa14-01-2009 12:30:08   [#06]
kup jej 2 komplety i oddawaj do pralni ten pobrudzony

a jak zobaczysz ją w klasie bez fartucha- kara finansowa za nieprzestrzeganie zasad bhp

kasa za pralnie szybko się zwróci
AnJa14-01-2009 12:31:50   [#07]
i fartuszki zamów gustowne - modne fiolety np. w połączeniu z pomarańczem lub morelą albo tzw. chińską zielenią
brela14-01-2009 12:34:24   [#08]
NO tak:) masz rację dziewczyna musi byc trendy:))))
DYREK14-01-2009 14:01:05   [#09]

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej
http://www.elettery.pl/kebyzrg/12All/view.php?id=927&v=o

Kodeks pracy

http://kodeks-pracy.ovh.org/dzial-dziesiaty/
srodki-ochrony-indywidualnej-oraz-odziez-i-obuwie-robocze.html

  Rozdział IX Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze

ustalenia wewnętrzne w placówce

 np.
Załącznik do Regulaminu Pracy:
TABELA PRZYDZIAŁU ODZIEŻY ROBOCZEJ I ŚRODKÓW OCHRONY INDYWIDUALNEJ
przysługujących pracownikom na ich stanowiskach pracy oraz okresy ich używalności w Szkole .....

1. Sprzątaczka
1 kostka mydła i 1 pasta BHP- na miesiąc

fartuch syntetyczny 1 szt. 36 miesięcy
trzewiki profilaktyczne 1 para 12 miesięcy
rękawice gumowe 1 para do zużycia
kalosze 1 para do zużycia
pas bezpieczeństwa do mycia okien 1 szt. Wg instrukcji
kamizelka ocieplana 1 szt. 3 okresy zimowe


2. Pracownik gospodarczy
1 kostka mydła i 1 pasta BHP- na miesiąc

ubranie drelichowe 18 miesięcy
czapka drelichowa 24 miesiące
trzewiki przemysłowe 24 miesiące
kurtka ocieplana 4 okresy zimowe
płaszcz przeciwdeszczowy 36 miesięcy
buty filcowe 36 miesięcy
rękawice drelichowe do zużycia

 

w starych przepisach (nie obowiązują) było tak:

Lp.

Stanowisko pracy

Zakres wyposażenia

R - odzież i obuwie robocze

O – ochrony indywidualne

Przewidywalny okres używalności w miesiącach, okresach zimowych (o.z.) i do zużycia (d.z.)

1.

Archiwista , pracownik archiwum

R – beret lub chustka według potrzeb

R – fartuch roboczy

d.z.

min. 36 miesięcy

2.

Bibliotekarz

R – fartuch roboczy

R – trzewiki profilaktyczne tekstylne

min 36 miesięcy

18 miesięcy

3.

Dozorca sprzątający teren wokół obiektu

R – beret lub czapka drelichowa

R – ubranie drelichowe

R – trzewiki skórzano – gumowe

O – rękawice drelichowe ochronne

O – kurtka ciepłochronna

O – kurtka przeciwdeszczowa

O – buty filcowo – gumowe

O – czapka ocieplona

O – kamizelka ostrzegawcza wg potrzeb

 

24

12

12

d.z.

4 o.z.

min. 36

3 o.z.

4 o.z.

d.z.

4.

Konserwator

R – ubranie drelichowe

R – beret lub czapka drelichowa

R – koszula flanelowa

R – trzewiki skórzano – gumowe

O – kamizelka ciepłochronna

O – rękawice brezentowe lub gumowe

O – rękawice drelichowe

O – okulary ochronne

O – fartuch wodochronny

O – buty gumowe wg potrzeb

O – fartuch spawalniczy skórzany

O – tarcza spawalnicza

O – rękawice spawalnicze

O – getry lub nakolanniki wg potrzeb

O – szelki lub pas bezpieczeństwa

12

12

12

12

3 o.z.

d.z.

d.z.

d.z.

d.z.

d.z. (min 24)

60

d.z.

d.z.

d.z.

wg instrukcji

5.

Nauczyciel fizyki i chemii

R – fartuch roboczy

24

6.

Nauczyciel laboratorium przedmiotów zawodowych

R – fartuch roboczy

24

7.

Nauczyciel zawodu

R – fartuch roboczy

12

8.

Nauczyciel wychowania fizycznego

R – dres

R – podkoszulek

R – spodenki gimnastyczne

R – obuwie sportowe

36

12

12

24

9.

Portier, woźny

R – ubranie (mundur służbowy)

R – obuwie robocze

O – kamizelka ciepłochronna

18

12

d.z.

10.

Sprzątaczka

R – fartuch

R – obuwie robocze

O – kalosze gumowe wg potrzeb

O – szelki lub pas bezpieczeństwa

O – rękawice gumowe

O – kamizelka ciepłochronna

12

12

d.z.

wg instrukcji

d.z.

 

nasze wątki:

ubiór dla n-li wf

Ekwiwalent???

Ekwiwalent za odzież roboczą


post został zmieniony: 14-01-2009 14:03:53
brela14-01-2009 16:07:58   [#10]
wielkie dzięki,to mam i znam, ale chciałabym gotowe tabelki by porównać do moich propozycji,czy mam podobne czy zaniżone a może zawyżone
Gaba14-01-2009 16:25:44   [#11]

mam pralkę - gdyby sie taka osoba zgłosiła, co to musi miec uprane, a najlepiej, by dotsała ekwiwalent, to wypiorę sama. A grosza nie dam - gdzies jest granica absurdu, której mi sie nie chce szukać.

 

Kiedys mierzyłam tampki pewnemu wuefiście, który nie mógł znaleźć obudiwa sportowego... były jego numery tylko marki adidas... - ale to inna historia.

dyrlo14-01-2009 18:20:21   [#12]

Bardzo mi sie podoba tabelka z #2

L.p.

Stanowisko

pracy

Zakres wyposażenia

Przewidywany okres używalności
w miesiącach

Zalecana częstotliwość prania odzieży
(w miesiącu)

1.

nauczyciele

 

-    chemii,

-     fartuch elano-bawełniany,

-     okulary ochronne

12

 

do zużycia

4

­     biologii,

­      fartuch elano-bawełniany,

12

-    fizyki

-     fartuch elano-bawełniany,

12

2.

nauczyciele wychowania fizycznego

-      dres sportowy

-      obuwie sportowe

-      spodenki gimnastyczne

-      podkoszulek sportowy

24

24

12

12

4

4
codziennie
codziennie

 

Pamietam wątek jak się ktoś żalił na zapachy....

Jacek14-01-2009 18:32:44   [#13]
ale ta częstotliwość prania to niekoniecznie związek z zapachem może mieć lecz z przelicznikiem ile tego proszku mu trza dać na rok :-)
Ala14-01-2009 18:34:09   [#14]
:-))))))))))
Gaba14-01-2009 18:47:56   [#15]

no tak... codzienne pranie, ale w rękach czy w pralce - ile zużyje prądu, wody i proszku oraz siły przepierczej w rękach? A amortyzacja pralki?

A czy z takimi gatkami mozna wyprac np. chusteczkę? A nie jest to może wykorzystanie budzetu na parę okruszków proszku?

jotabp14-01-2009 21:05:14   [#16]

Brela, przepraszam, że się włączam do wątku, ale zużycie proszku to dla mnie mistrzostwa świata, ponieważ zaczynam dopiero od eliminacji do IV ligi, czyli ustalam regulamin przyznawania środków na zakup przysługującej odzieży. W mojej szkole to nowość i chyba zmiana na stanowisku spowodowała, że wszyscy nagle są odważni i wymagają tego, co im się od dawna w majestacie prawa należy. Więc może się nie obrazisz, jeśli poproszę, aby ktoś miłosierny zamieścił regulamin cenowy, bo mam wrażenie, ze moi wuefmeni stracili miarę, jak baba z bajki o rybaku i złotej rybce.

poproszę, aby ktoś miłosierny zamieścił regulamin cenowy, bo moi wuefmeni chcą:buta za 200, koszulkę za 50, dres za 200, kurtkę za 300, nie wiem czy policzyli skarpetki, majtki spodenki (o tym nie rozmawialiśmy, bo zaniemówiłam z wrażenia).

Jacek14-01-2009 21:10:22   [#17]
u mnie do 350 zł za dres, koszulkę, spodenki i buty łącznie.. Kurtki nie daję bo nie mam sportów zimowych
ddorota14-01-2009 21:42:40   [#18]
ja obdzwoniłam hurtownie, zapytałam o ceny (najniższe), zrobiłam tabelkę, przedstawiłam nauczycielom, ustaliłam ekwiwalent w oparciu o zapytanie o cenę (wszak jesteśmy odpowiedzialni za właściwe wydawanie pieniędzy) i wypłaciłam pieniążki na tej podstawie Pomarudzili, bo ceny podawane przez nich to ceny markowych ciuszków były.
post został zmieniony: 14-01-2009 21:45:48
jotabp14-01-2009 21:54:12   [#19]
pytanie do Jacka - do 350 zł za dres, koszulkę, spodenki i buty łącznie raz na rok, czy rzadziej?
Gaba14-01-2009 21:56:34   [#20]

nie daję żadnego ekwiawalentu - nie będę nikomu dawać. Jesteśmy za biedni, by dawac.

 

Zasada jest prosta - chcą i mają prawo chcieć, to ja kupuję - takie na jakie mnie stać. Trudno. Za 200 są już markowe ciuchy, ale za 20zł koszulkę porządną i ja kupię.

 

I jeszcze jedno - kurtka jest tylko wtedy, gdy uprawia dyscypliny zimowe, a nie chodzi na spacer. Nie kupujemy naraz, ale po kolei - wiosna pewna grupa, jesienia kolejni. 

Jacek14-01-2009 22:01:44   [#21]
koszulka i spodenki 70 na rok reszta kasy na 2 lata czyli na dres i buty
ddorota14-01-2009 22:04:01   [#22]
Moi na pomarudzili, ale chętnie przystali na wysokość ekwiwalentu, bo chciałam im zakupić sama, za ceny wg których ustaliłam ekwiwalent, wybrali kasę
DYREK14-01-2009 22:27:13   [#23]

dyrektor szkoły jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach (nie musi to być odzież markowa)

ale

dyrektor szkoły może określić stanowiska pracy, na których dopuszczalne jest używanie przez pracowników własnej odzieży i obuwia roboczego

pracownik może wyrazić zgodę na używanie własnej odzieży i obuwia (pracodawca nie może zmusić pracownika do używania własnej odzieży i obuwia)

za używanie własnych rzeczy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny uwzględniający ich aktualne ceny (wartość konkretnych rzeczy zakupionych i używanych przez pracownik)

"Ekwiwalent pieniężny za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego powinien być ustalony na podstawie ilości i rodzaju przysługującej, zgodnie z tabelą przydziału, na danym stanowisku odzieży i obuwia roboczego, przy uwzględnieniu cen rynkowych danego asortymentu na dzień wypłaty ekwiwalentu"

z: http://www.biznes-firma.pl/a.12114.d.174.
W_jaki_sposob_ustalic_wysokosc_ekwiwalentu_pienieznego_
za_odziez_i_obuwie_robocze_.html

 

DYREK14-01-2009 22:31:01   [#24]

Kodeks pracy

"odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach"

 

 a nie markowe stroje, dresy i buty sportowe;-)

jotabp14-01-2009 22:32:00   [#25]
Wielkie dzięki, odetchnęłam z ulgą, oto głosy rozsądku. Nie pierwszy raz widzę, że wszystko muszę sama sprawdzić i że nie wolno zawierzać nikomu. Juz ja im uszyję buty
DYREK21-10-2009 20:37:03   [#26]
;-)
ubuntux22-10-2009 12:22:58   [#27]

a ja mam takie pytanie: jak to jest u was w szkole z pracownikami obslugi tzn jakie ubrania i co jaki czas przysluguja woznemu, sprzataczce, kucharce i palaczowi? czy intendentka tez musi miec zapewniona odziez ? jesli tak to prosze powiedziec jaka jest tego czestotliwosc...

no i jeszcze jedno moje pytanko - jak to jest z kwotami tychze zakupow? jakos okreslone sa ???

ubuntux22-10-2009 12:23:24   [#28]

a ja mam takie pytanie: jak to jest u was w szkole z pracownikami obslugi tzn jakie ubrania i co jaki czas przysluguja woznemu, sprzataczce, kucharce i palaczowi? czy intendentka tez musi miec zapewniona odziez ? jesli tak to prosze powiedziec jaka jest tego czestotliwosc...

no i jeszcze jedno moje pytanko - jak to jest z kwotami tychze zakupow? jakos okreslone sa ???

Karolina22-10-2009 13:18:02   [#29]

Gaba ty nadal tych wuefistów ubierasz ? ;)))

W życiu nie ubrałabym na siebie rzeczy narzuconych mi przez dyrekcję ;) Wybacz ;)

Rok temu zrezygnowałam nawet z refundacji, stać mnie (nawet z nauczycielskiej pensji) na to co lubię i w czym czuje się wygodnie. Noszenie dwa lata tego samego dresu - codziennie - i butów i tej samej koszulki rok!

Dostałabym szału natychmiast ;)

Heheh - ubawiłam się teraz bo przypomniał mi się cały ten temat ekwiwalentów - dawno tego być nie powinno, koszmar jakiś.

emeryt22-10-2009 14:28:05   [#30]
Albo wartość ekwiwalentu winien być wliczany do średniej KN. No i wiejski, mieszkaniowy i socjalny...
B B23-10-2009 19:01:03   [#31]
Odnosnie ekwiwalentu za pranie- u nas zawsze - najczęściej  w marcu- przychodzi informacja  odnosnie kwoty wypłacanej dla poszczegolnych pracowników i na jej podstawie samodzielny referent wypłaca raz na kwartał.
Zastanawiam sie tylko nad jednym/ zreszta nie tylko ja/- gdzie mozna znależć przepis-jaką kwotę nalezy przeznaczyc na zakup- " mundurków" dla kucharekf, aruchów dla woźnych, ubrania roboczego dla robotnika gospodarczego, obuwia. Jeśli ktoś wie- bardzo prosze o wiadomość na priva. Miłego wieczoru:)
zgredek23-10-2009 19:07:04   [#32]

nie ma takiego przepisu

przeczytaj ten wątek od początku

Gaba23-10-2009 19:31:48   [#33]

Karolinko, ubierałam - jednego pana, który grymasił i chciał buty bezpieczne. A tak naprawdę to chciał pieniądze - a ja chciałam, by do sali gimnastycznej chodził w dresie. 

Gdyby ode mnie zależało - dawałabym pewną znormalizowana kwotę - resztę mógłby dopłacić sobie pracownik i kupić sobie droży odpowiedni strój do pracy. Dawałabym tez polonistce, by ładnie wyglądała na lekcjach, sekretarce - to wizytówka firmy... 

jrp23-10-2009 19:56:38   [#34]

Ja WF nie daję i nie płacę

Proszę o udzielenie informacji na jakiej podstawie prawnej i dla jakich pracowników szkoły i nauczycieli przydziela się odzież, obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej.

Czy należy się ekwiwalent pieniężny w przypadku używania własnej odzieży np. przez nauczycieli w-f?

Odpowiedź

odpowiedzi udzielono: 13 listopada 2008 r.

stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

Karta Nauczyciela - w stosunku do nauczycieli, a przepisy ustawy 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593 z późn. zm.) - w stosunku do innych pracowników szkół publicznych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, nie zawierają szczególnych unormowań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. W sprawie tej zastosowanie mają zatem przepisy ogólne, tzn. Kodeks pracy oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 2376 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami. Następnie w art. 2377 K.p uregulowano zasadę, zgodnie z którą pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach, ale jedynie w dwóch przypadkach:

1)

jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,

2)

ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Należy zwrócić również uwagę, na przepisy ww. rozporządzenia, który w § 2 pkt 9 przewiduje, iż przez środki ochrony indywidualnej należy rozumieć wszelkie środki noszone lub trzymane przez pracownika w celu jego ochrony przed jednym lub większą liczbą zagrożeń związanych z występowaniem niebezpiecznych lub szkodliwych czynników w środowisku pracy, w tym również akcesoria i dodatki przeznaczone do tego celu. Do środków ochrony nie zalicza się jednak:

  • zwykłej odzieży roboczej i mundurów, które nie są specjalnie przeznaczone do zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracownika,
  • środków ochrony indywidualnej używanych przez wojsko, Policję i inne służby utrzymania porządku publicznego,
  • wyposażenia stosowanego przez służby pierwszej pomocy i ratownicze,
  • środków ochrony indywidualnej stosowanych na podstawie przepisów Prawa o ruchu drogowym,
  • wyposażenia sportowego,
  • środków służących do samoobrony lub do odstraszania,
  • przenośnych urządzeń do wykrywania oraz sygnalizowania zagrożeń i naruszania porządku publicznego.

Mając na uwadze powyższe przepisy, w mojej ocenie, nauczycielom w-f nie przysługują środki ochrony indywidualnej. Co do innych pracowników szkoły kwestię te należy oceniać z uwzględnieniem powyżej wskazanych przepisów prawa.

Magdalena Fota

DYREK24-10-2009 14:49:00   [#35]

Podczas zajęć w-f nie jest trudno o wybrudzenie lub zniszczenie odzieży własnej.

W czasie prowadzenia zajęć w-f nauczyciel wykonuje np. pokaz przewrotu w tył - trudno to robić w garniturze (bezpieczeństwo i higieny pracy).

Czyli zgodnie z art. 237 (7), w mojej ocenie, nauczycielom w-f  przysługuje odzież i obuwie robocze.

 

Środki ochrony indywidualnej

 to nie jest to samo co

 odzież i obuwie robocze


post został zmieniony: 24-10-2009 14:49:41
Gaba24-10-2009 15:01:40   [#36]
a jak przewrotów już nie wykonuje, ani żadnej rzeczy, która jego jest
DYREK24-10-2009 15:25:40   [#37]

to nie jest już  nauczycielem w-f  tylko prowadzi zajęcia opikuńczo - wychowawcze;-)

a serio:

warto zobaczyć co wpisano przy ocenie ryzyka zawodowego (karta oceny ryzyka zawodowego dla stanowiska nauczyciela w-f),

w przypadku skargi nauczyciela w-f  to sprawdzi PIP

Karolina24-10-2009 15:33:04   [#38]

Gaba ..;))))

Ja obecnie również posługuje się innymi metodami niż pokazowa i nauczycielem w-f się czuje. Gorzej jak będę miała 20 lat więcej i nadal będę musiała pokazywać ;))
 Zobaczymy czy dam radę ;)

darfrei05-11-2009 12:31:49   [#39]

Czy należy się odzież ochronna dla nauczycieli przedszkola

goszka2105-11-2009 12:56:33   [#40]
W naszym przedszkolu nauczyciele otrzymują fartuszki (do prac porządkowych z dziećmi i prac plastycznych) i obuwie zmienne( klapki, kapcie..) 1x na 12-mcy..
darfrei05-11-2009 14:19:48   [#41]
Dzięki czy jakaś podstawa prawna
BaZa05-11-2009 19:55:27   [#42]
Ruszył sezon grzewczy. Moim palaczom w tym roku kupiłam herbatę - w ubiegłym roku ( i w latach poprzednich)mieli mleko. Pani skarbnik stwierdziła, że w sumie mleko im się nie należy, bo małe piece, "niwielkie szkodliwe warunki", nie ma podstawy prawnej. Moi palacze obrazili się i herbaty nie przyjęli, listy odbioru nie podpisali. Nie ma mleka, nie chcą nic. Co z tym mam zrobić?
Gaba05-11-2009 19:59:26   [#43]
nic, spisać notatkę służbową, że odmawiają przyjęcia. Przeczytać ja przy świadkach i palaczach - podpiszą świadkowie.
BaZa05-11-2009 20:04:42   [#44]

nie chcą to nie, dzięki:)

 

Karolina05-11-2009 20:09:28   [#45]

;))))))))

notatka słuzbowa na okoliczność odmówienia herbaty wobec wcześniejszego otrzymywania mleka; z całym szacunkiem do problemu to tylko w Polsce mozliwe

opanowac sie nie mogę ;))))))

Gaba05-11-2009 20:17:58   [#46]

;-) To jest dowcipne i ja się śmieję, ale przyjdzie PIP i Ci powie, że nie dałaś nic do picia. I mandacik... - wtedy już nie jest śmieszne.

Nie pisałabym, że chłopaki się obraziły - tylko odmówiły herbaty, bo nie dostały mleka. 

AnJa05-11-2009 21:11:15   [#47]

od lat nie mam kontaktu z palaczami (piecowymi- bo palacza mam za scianą)- może zmieniło się

ale kilkanascie lat temu to oni mieli to mleko obligo

od lat też nie mam kontaktu ze skarbnikiem- moze zmieniło się

ale kilka lat temu to skarbnik o bhp palaczy piecowych g... wiedział

ale wtedy też wymądrzac sie lubił


post został zmieniony: 05-11-2009 21:11:37
cynamonowa05-11-2009 21:22:58   [#48]
Wiem ( widzę, ze już Dyrek wkleił rok prawie temu).....ale muszę uściślić-  jak to jest z bibliotekarzami, faruch i buty to konieczność?
Gaba05-11-2009 21:23:51   [#49]
W kwestii mędrkowania to Andrzej ma rację. Czasem najwięcej mówi ci, co nie wiedzą. zadzwoń Ty lepiej to jakiegoś kompetentnego behapowca lub do PIP z zapytaniem. Chłopaki mają dostać to, co im się należy. Bo mandaci na pewno dostaniesz Ty a nie mądrala.
Gaba05-11-2009 21:24:36   [#50]
viola, oczywiście... buty szmaciane wiązane! Koniecznie!
strony: [ 1 ][ 2 ]