Forum OSKKO - wątek

TEMAT: nauczanie domowe - pomocy
strony: [ 1 ]
woja18-12-2008 17:27:26   [#01]
Witam, często korzystam z Waszej pomocy o którą proszę również teraz. Rodzic wystąpiła z podaniem o nauczanie domowe od drugiego semestru. Nie wiem jak się za to zabrać. Znalazłam taki wzór decyzji dyrektora
Miejscowość, dnia

DECYZJA

Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr ….
w

w sprawie zezwolenia na spełnianie przez ucznia/uczennicę obowiązku szkolnego poza szkołą

Na podstawie Art. 16. pkt. 8 ustawy z dnia 07.09.1991 r. systemie oświaty” (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) oraz po rozpatrzeniu wniosku Państwa z dnia .

Postanawiam

zezwolić na spełnianie w roku szkolnym 2008/2009 przez w zamieszkałą w ul. obowiązku szkolnego poza szkołą.

Jednocześnie ustalam następujące warunki spełniania przez obowiązku szkolnego:
1.
2.
3.
4.

Uzasadnienie:
Na podstawie Art. 16. pkt. 8 ustawy z dnia 07.09.1991 r. „O systemie oświaty ; (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.)

Od niniejszej decyzji przysługuje stronom odwołanie do Kuratora Oświaty za pośrednictwem Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr w w terminie 14 dni od dnia doręczenia.

Z wyrazami poważania i szacunku:

1. Bardzo Was proszę o ustosunkowanie się do tej decyzji.
2. Jakie muszę ustalić warunki??
3. czy dziecko musi mieć opinię/orzecznie z PPP???
Będę wdzięczna za pomoc!
janta18-12-2008 19:26:37   [#02]
zobacz wątek: spełnianie obowiązku szkolnego po za szkołą. Pozdrawiam.
janta18-12-2008 19:31:36   [#03]
Możesz zerknąć też do tego wątku: zgoda na edukację domową
woja18-12-2008 19:58:19   [#04]

Trochę mi się rozjaśniło, ale proszę powiedzcie:

1 z jakich przedmiotów zdaje uczeń egzaminy klasyfikacyjne w SP;

2. jak monitorować realizację

3. jak często egzamniny klas. - raz w semestrze?

Proszę pomóżcie, bo nie mogę dotrzeć do żadnych wytycznych.

Magosia18-12-2008 21:29:16   [#05]

Woja-nie znajdziesz wytycznych.

To nasza rola- dyrektora- podejmowac decyzję zw sprawach także niestandardowych.

Ja podeszłabym do tego ze spokojem .

Rodzic, ktory występuje o edukację domową - zazwyczaj jest rodzicem bardzo troszczacym się o swoje dziecko- raczej świadomym.

I najwazniejsze- to jego dziecko.

Ty - ja - mamy mu ułatwić jego zamiar , nie utrudnić .

Jesli coś będzie nie tak , to w dłuższej perspektywie - zauwazysz i zareagujesz.

A teraz- sam(a) musisz zdecydowac - w porozumieniu w rodzicem- jak monitorować, jak organizować egzaminy.

I spokojnie- będzie dobrze:-))))

Ja tez trzy lata temu panikowalam, bo dostalam do szkoły Czeczenów- też mnóstwo wątpliwości..

Ale.... dziś - wiem, że to nas wzbogaciło, dalo nowe doświadczenie.
podejdź tak do problemu.

Powodzenia:-)

Tara04-02-2009 18:16:14   [#06]

Poczytałam wątki na które wskazaliście ale tam nie ma.  Ja mam problem tego typu.

Dziecko jest w przedszkolu w grupie 6 latków.To przedszkole ma przeciez dyrektora.Do tego dyrektora wpłyneła dzis prośba o nauczanie dziecka 6-letniego w domu.(spełnianie obowiazku poza szkołą).Ten dyrektor zadzwonil do mnie że te dzieci mnie podlegają,no niby zgodnie z przepisami tak.Chce żebym to ja wydała decyzję o spełnianiu tego obowiazku.Czy ma rację?jak okreslić warunki pracy z tym dzieckiem a jak zasady wspolpracy z rodzicami.Rodzice roszczeniowi,wykształceni,dziecko inteligentne,ale chorowite stad propozycja ze strony rodzicow takiego rozwiazania sprawy.

Konkludując;-
)czy ja wydaję decyzję?co w niej zawrzeć?

rzewa04-02-2009 19:09:36   [#07]
art 16 ust 8 UoSO mówi wyraźnie, że "edukacja domowa" dotyczy tylko uczniów objętych obowiązkiem szkolnym lub nauki - zatem to dziecko nie może z tego korzystać, rodzice mogą z tym wystąpić dopiero, gdy dziecko zostanie objęte obowiązkiem szkolnym
Tara04-02-2009 22:15:23   [#08]

Dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej

To jest przepis z UoSO,rzeczywiście dziecko w wieku 6 lat nie jest objete obowiazkiem szkolnym.To co w takiej sytuacji zrobić kiedy jak wyżej?dziecko naprawdę często choruje?Jak odpisać rodzicom?że odmawiam ponieważ... i tu podac przepis cytowany przez rzewę wcześniej?i czy ja odpisuję?czy dyrektor przedszkola.Wiem że rodzice odwolają się gdzie się tylko da?A moze w tej sytuacji zaproponowac NI?

rzewa04-02-2009 22:22:21   [#09]
odpisuje ten co otrzymał pismo, do tego który to pismo wystosował

należy napisać, że nie ma możliwości - z braku pozwalającego na to przepisu - zwolnienia dziecka z odbywania rocznego przygotowania przedszkolnego

a tak po ludzku, to warto rodzicom uświadomić po co to przygotowanie jest - chodzi przedewszystkim o rozwój społeczny dziecka, jego przebywanie w grupie rówieśniczej - rodzice powinni to zrozumieć

a jeśli dziecko choruje (ale czy na pewno, czy to czasem nie jest nadinterpretacja rodziców), to trudno - jak chory, to siedzi w domu
Tara04-02-2009 22:33:55   [#10]
dzieki rzewo tak jutro sprawę załatwię.
Tara06-02-2009 11:07:39   [#11]

rzewo cały czas jeszcze analizuję i jak się ma do tego art.16ust7a

Możesz mi to wyjaśnić bo ja nie kumam.Mnie się wydaje że jednak trzeba rozpatrzeć sprawę nauczania domowego?

Tara06-02-2009 11:17:15   [#12]

7a. Na wniosek rodziców dyrektor szkoły, o której mowa w art. 14b ust. 2, może zezwolić na spełnianie przez dziecko obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3, poza przedszkolem albo oddziałem przedszkolnym oraz określić warunki jego spełniania, uwzględniając konieczność uzyskania przez dziecko przed rozpoczęciem spełniania obowiązku szkolnego opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej

To jest ten ustęp z UoSO który wyżej przywołałam.

rzewa06-02-2009 13:12:46   [#13]
rzeczywiście, jakoś mi to umknęło - czyli powinnaś rozpatrzyć podanie rodziców

ale decyzja należy do Ciebie - ja bym się w tej sytuacji nie zgodziła z powodów, o których pisałam wyżej

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]