Forum OSKKO - wątek

TEMAT: OSKKO uczestniczy w pracach nad zmianami szkolnictwa zawodowego
strony: [ 1 ][ 2 ]
AnJa18-06-2009 09:06:37   [#51]
zdaje sie, ze to ostatnie usiłujemy przedstawiac jako jedyne rozwiązanie do przyjecia

co do reszty:
1.błędy i niechlujstwo ogólne w arkuszach to efek konsekwentnegoolewania egzaminów zawodowych przez kolejne władze CKE,
2. zamieszanie organizacyjne to przypadłość Waszej OKE- też tradycyjne zdaje sie, na maturach też macie inaczej niż we Wrocławiu czy Łomży, z tym że ono wynika raczej z nieudolności i pokrywania jej mnożeniem formalności
bosia18-06-2009 11:19:58   [#52]

nie, to nie tlko przypadłość naszej OKE (tylko kawałek)

ogólnie są absurdy w procedurach, które nie mają wpływu na wynik i sposób przeprowadzenia egzaminu, ale skutecznie komplikują życie

Małgoś21-06-2009 01:26:07   [#53]
po pisemnym osobiście dostarczaliśmy do OKE dokumentację,

po praktycznym - wysyłaliśmy pocztexem (po II zmianie ponad godzina stania w kolejce na Poczcie Głównej - do 22.00)
w czwartek poczta nam odmówiła - że niby w obrębie miasta trzeba czekać na kuriera, po "pyskówkach" i paru telefonach okazało się, że nie trzeba czekać, ale, że zamiast kilkunastu złotych odbiorca za taką przesyłkę zapłaci dużo więcej - około 40 zł ("jak na kryzys, to nieźle ...stać nas na takie gesty);

mimo podziału na sale, arkusze w jednej kopercie bezp.

do etapu praktycznego pakowali koperty bezpieczne chyba losowo - czasem nadmiar, czasem wcale

obserwatorzy docierali do szkoły po 9.00

na listach zdających dowolnie drukowano - raz kod szkoły raz kod ośrodka egzaminacyjnego (dla wszystkich zawodów oprócz jednego szkoła=ośrodek, ale przy jednym się uparli, że ośrodkiem jest szkoła w której wynajmujemy sale)

szkoliłam siebie i ZNEPy jak postępować w przypadku etapu praktycznego dla tech. hotelarstwa i obsługi turystycznej: jak zaznaczać wybrany język obcy przez zdającego, po czym okazało się, że nigdzie ani cienia krateczek do zakreślenia języka obcego - poleciłam zdającym napisać słownie język wybrany, a następnie wpadałam w panikę, że się rządzę w nieswoich procedurach i 30 minut wydzwaniałam awaryjnie do OKE (5 numerów przeciążonych)... na szczęście miła pani z OKE ...pochwaliła, że miałam dobrą intuicję z tym, żeby napisali i to był moment; gdy poczułam się MĄDRA, ale jednocześnie ...MALUTKA ;-)

po tym tygodniu jestem zmęczona, zniechęcona...
bo miałam nadzieję, że będzie coraz lepiej, sprawniej i ...oszczędniej
grażka01-07-2009 07:39:15   [#54]

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/324361,absolwenci_szkol_dla_doroslych_zasilaja_szeregi_bezrobotnych.html

Ponad połowa słuchaczy szkół dla dorosłych kształci się w zawodach, w których nie ma pracy. W Polsce nie ma instytucji prognozującej sytuację na rynku pracy i zapotrzebowanie na poszczególnych specjalistów. MEN chce, aby słuchacze w szkole dla dorosłych byli zobowiązani do zdawania egzaminu po jej zakończeniu.

bosia01-07-2009 08:21:01   [#55]

nie bardzo rozumiem

nie można nikogo zmusic po zakonczeniu szkoły do zdawania egzaminu

słuchacze szkół dla dorosłaych tak samo jak absolwenci techników czy zawodówek mają prawo zdawania egzaminu potwierdzajacego kwalifikacje zawodowe, ale nie przymus

zreszta czy ten przymus zmniejszy ilość bezrobotnych?

pracodawcy w Polsce przyjmują do pracy na podstawie świadectwa ukończenia szkoły

to świadectwo daje tylko prawo do zdawania matury w przypadku technikum czy egzaminu potwierdzajacego kwalifikacje w przypadku szkół policealnych czy zsz

następna sprawa: badania rynku moga pokazać wolne miejsca pracy, ale czy zagwarantują, że po czterech latach te miejsca też będą? nawet po dwóch?

przecież wszystkie szkoły zawodowe w rejonie mogą uruchomić kształcenie w danym zawodzie (tak jest u nas-op i rada zatrudnienia dają zgodę wszystkim)

potrzebne sa też uregulowania w tej kwestii, bo na zdrowy ozsądek i logikę organów, którymi kieruje polityka, a nie dobro szkół i przyszłych absolwentów nie bardzo można liczyć

fredi01-07-2009 18:06:42   [#56]
obok faceci kryją dach.
Nie mają papierów dekarza. Właściciel domu pewnie ich o to nie pytał.
Marek Pleśniar01-07-2009 20:30:28   [#57]
a umieją? Znaczy, dach kryć?
fredi03-07-2009 00:10:59   [#58]
zaczynali jak chmura wychodziła.
Nie zdążyła.
Nic się nie leje.
Nie wiedzą co znaczy OKE.
Myśleli, że dobrze.
Małgoś03-07-2009 00:50:06   [#59]

a przyszłe kosmetyczki piszą, piszą jak te pryszcze wyciskają...

jak "dobrze" opiszą to wyciskanie to zdadzą

jak nie opiszą to nie zdadzą ...nawet jak w realu robią to świetnie, bezboleśnie, higienicznie, skutecznie

po prostu ...siurealizm ;-)

Ala03-07-2009 01:00:03   [#60]
w innych zawodach też piszą :-(
Małgoś03-07-2009 01:07:42   [#61]

fryzjerzy też piszą???

masażyści?

 

Ala03-07-2009 01:10:21   [#62]

tych akurat nie wiem, ale np. technicy telekomunikacji piszą

i uważam, że to chore jest :-(

we wszystkich zawodach gdzie piszą

bogna08-07-2009 22:22:10   [#63]

w temacie wątku - sama nie wiem

deja vu czy ale to już było ;)

http://www.men.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=346:strategia-rozwoju-ksztacenia-ustawicznego-do-2010-roku-&catid=58:ksztacenie-dorosych&Itemid=83

Strategia Rozwoju Kształcenia Ustawicznego do 2010 roku

MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU

STRATEGIA ROZWOJU KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO DO ROKU 2010

Edukacja to wyścig między cywilizacją a katastrofą. - H.G. Wells

Dokument przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 8 lipca 2003 r.


post został zmieniony: 08-07-2009 22:24:19
bosia03-10-2009 10:34:33   [#64]

niedługo będzie relacja z panelu zawodowego na kongresie

nareszcie sporo konkretów

choć łatwo na pewno nie będzie, bo ten kawałek szkolnictwa jest zaniedbany najbardziej

ale sporo op i dyrektorów mają ciekawe rozwiązania już teraz

więc nadziei sporo na zmiany, dobre zmiany

fredi03-10-2009 19:14:36   [#65]

nareszcie sporo konkretów

no zobaczymy

bogna25-10-2009 11:58:45   [#66]

Bosiu, jestem pod wrażeniem Twojej relacji z panelu zawodowego

http://www.oskko.edu.pl/kongres/sprawozdanie-zawodowcy.html

napracowałaś się Mróweczko,

dzięki :)

Marek Pleśniar25-10-2009 14:00:34   [#67]
a jacy piękni Uczestnicy:-)
kativ25-10-2009 16:36:37   [#68]
tak fryzjerzy też piszą ( policealna ) i nawet musieli główki domalować w tym roku, bo szablonu nie było, podziwiam zdolności plastyczne, nie wiem, jak z praktycznymi :-)
fredi25-10-2009 20:15:13   [#69]

13. Pracodawcy podkreślają także, iż zdarzają się sytuacje nie przestrzegania przez szkoły Ustawy o Rzemiośle (obowiązek przynależności zakładu szkolącego do organizacji rzemieślniczej).


???????

15. Rzemieślnicy zatrudniający uczniów młodocianych zgłaszają brak odpowiedniego przygotowania teoretycznego uczniów, co bardzo utrudnia praktyczną naukę zawodu. Organizowane przez szkoły wielozawodowe, miesięczne kursy teoretyczne nie są  wystarczającą formą kształcenia, by uczeń zdołał opanować materiał przewidziany w danym roku szkolnym.Zgoda

 zgoda (powinny to być 4 turnusy tygodniowe w odstępie miesiąca, ( i tak na niedzielę młodzież się "wypędza " do domu)

bosia25-10-2009 20:27:25   [#70]

Fredi, to co zacytowałeś to stanowisko pracodawców z Wieliczki

takie mają stanowisko

inni mogą myśleć inaczej

 

bogna25-10-2009 22:14:32   [#71]

fredi, czego nie kumasz w tym punkcie 13?

ustawa o rzemiośle, jasno określa kto może szkolić:

art. 3. 5. Rzemieślnicy zatrudniający pracowników w celu przygotowania zawodowego w rzemiośle

obowiązani są spełniać warunki określone odrębnymi przepisami oraz być członkami jednej z

organizacji, o których mowa w art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3.

art. 7 . 3. Organizacjami samorządu gospodarczego rzemiosła są:

1) cechy,

2) (skreślony),

3) izby rzemieślnicze,

4) Związek Rzemiosła Polskiego,

5) (skreślony).

fredi26-10-2009 18:51:11   [#72]
to szkoła ma sprawdzać czy zakład należy do rzemiosła ?
fredi26-10-2009 19:11:36   [#73]

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 1371

w sprawie zniesienia różnic w przyuczeniu do zawodu uczniów i przygotowaniu zawodowym młodocianych oraz ich wynagradzaniu

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na zapytanie pana posła Witolda Namyślaka w sprawie zniesienia różnic w przyuczeniu do zawodu uczniów i przyuczeniu zawodowym młodocianych oraz ich wynagradzaniu, przekazane wystąpieniem z dnia 4 kwietnia 2008 r., znak: SPS-024-1371/08, uprzejmie informuję:

   Przygotowanie zawodowe pracowników młodocianych jest jedną z form realizowania przez pracodawców praktycznej nauki zawodu. Praktyczna nauka zawodu dla uczniów, którzy nie są zatrudnieni jako pracownicy młodociani, jest organizowana przez szkołę. Praktyczna nauka zawodu regulowana jest przepisami rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. Nr 113, poz. 998, z późn. zm.).

   Pracownicy młodociani mogą odbywać przygotowanie zawodowe w formie nauki zawodu lub przyuczenia do określonej pracy. Nauka zawodu kończy się egzaminem i uzyskaniem tytułu zawodowego.

   Młodociany zatrudniony u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem, dokształcający się w zasadniczej szkole zawodowej zdaje egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe bezpośrednio po uzyskaniu świadectwa ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej, zgodnie z przepisami dotyczącymi warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.

   Młodociany zatrudniony u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem, dokształcający się w ośrodku dokształcania i doskonalenia zawodowego lub u pracodawcy zdaje egzamin kwalifikacyjny na tytuł wykwalifikowanego robotnika, zgodnie z przepisami dotyczącymi zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych.

   Z kolei młodociany zatrudniony u pracodawcy będącego rzemieślnikiem zdaje egzamin kwalifikacyjny na tytuł czeladnika przeprowadzany przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych, zgodnie z przepisami dotyczącymi egzaminów kwalifikacyjnych na tytuły czeladnika i mistrza w zawodzie.


Młodociany zatrudniony u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem,..... (to musi należeć do rzemiosła ?)


fredi26-10-2009 19:23:05   [#74]

http://www.szumilas.pl/page.php?page=showwork&id=268


bogna26-10-2009 21:39:12   [#75]

to szkoła ma sprawdzać czy zakład należy do rzemiosła ?

szkoła może przyjąć i kształcić tylko takiego młodocianego, który ma umowę o PNZ zgodną z przepisami prawa;

a więc między innymi szkoła sprawdza kwalifikacje merytoryczne i pedagogiczne osoby szkolącej praktycznie;

w przypadku rzemieślnia - dodatkowo sprawdza, czy umowa zawarta jest za pośrednictwem cechu ub izby;

to nie jest takie trudne - rzucenie okiem na pieczątkę na umowie o PNZ ;)

 

bogna27-10-2009 16:29:21   [#77]

Cicero,

wszelkie uwagi, komentarze, opracowania dotyczące szkolnictwa zawodowego

zawsze czytam z dużym zainteresowaniem,

więc będę wdzięczna za przesłanie

bogna.skoraszewska@oskko.edu.pl

:)

fredi27-10-2009 17:12:41   [#78]

to jeżeli umowa jest do czerwca a nie sierpnia to mam wyrzucić ucznia ze szkoły ?

zakład się upiera , że może skrócić naukę (mam się kłócić z ich radcą, czy wyrzucić ucznia ?)

zgredek05-12-2009 13:17:08   [#79]
http://praca.gazetaprawna.pl/wywiady/375287,nie_chcemy_ksztalcic_przyszlych_bezrobotnych.html
beera05-12-2009 15:48:23   [#80]

Najważniejsze kierunki działań w kształceniu zawodowym

http://men.gov.pl/images/pdf/dwulecie.pdf

od strony 20 plany MEN dotyczące szkolnictwa zawodowego


post został zmieniony: 05-12-2009 15:49:04
bogna06-12-2009 19:17:33   [#81]

informacja z materiału, o którym asia w [#80]

Projektowane działania

11) tworzenie przez jednostki samorządu terytorialnego (powiaty) branżowych centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego, dla których bazą mogą być centra kształcenia ustawicznego, centra kształcenia praktycznego oraz szkoły zawodowe dla młodzieży i dla dorosłych;

Konsekwencje organizacyjne

1) w branżowych centrach kształcenia zawodowego i ustawicznego mogą funkcjonować:

- czteroletnie technika i trzyletnie zasadnicze szkoły zawodowe kształcące specjalistów z danej branży,

- placówki kształcenia praktycznego i ustawicznego,

- formy kursowe kształcenia ustawicznego – branżowe (przygotowujące do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe) i kształcenia ogólnego (przygotowujące do egzaminów eksternistycznych z zakresu gimnazjum i liceum ogólnokształcącego),

- gimnazja dla dorosłych (dające podbudowę z zakresu kształcenia ogólnego pod liceum uzupełniające, dla osób dorosłych z różnych przyczyn nie mających wykształcenia gimnazjalnego, mogących jednocześnie uczestniczyć w formach kursowych zawodowego kształcenia ustawicznego),

- dwuletnie licea uzupełniające (dla uczniów dorosłych, po zasadniczej szkole zawodowej lub mających ukończone gimnazjum dla dorosłych albo przynajmniej pierwszą klasę dowolnej szkoły ponadgimnazjalnej),

- szkoły policealne kształcące w zawodach, do których nie można się przygotować w zasadniczej szkole zawodowej, w technikum lub na studiach,

- ośrodki przeprowadzania branżowych egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe; -----------

 

dla mnie to jakiś chory, nadęty twór "branżowe centrum",

co to oznacza dla oświaty ponadgimnazjalnej w powiecie?

zamiast zespołu szkół zawodowych kształcących przykładowo w zawodach mechanicznych, elektrycznych, budowlanych

powstanie:

1) branżowe centrum edukacji mechanicznej

2) branżowe centrum edukacji elektrycznej

3) branżowe centrum edukacji budowlanej

???

a gimnazjum dla dorosłych - do której branży pasuje?

liceum uzupełniające to bardziej branża mechaniczna czy budowlana?

---------------

- szkoły policealne kształcące w zawodach, do których nie można się przygotować w zasadniczej szkole zawodowej, w technikum lub na studiach,

 

co to oznacza?

 po liceum ogólnokształcącym, nie będzie można w systemie szkolnym zdobyć zawodu kształconego w technikum?

czyli technikiem budownictwa, jeśli ukończyłam liceum, mogę zostać po kursach i po pracy na budowie?

rety!!! :(((


post został zmieniony: 06-12-2009 19:22:24
bogna07-12-2009 22:49:45   [#82]

Projektowane działania

2) utworzenie przejrzystego systemu kwalifikacji oraz elastycznego systemu egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, uwzględniającego różne konteksty uczenia się: formalny, pozaformalny i nieformalny;

3) ujednolicenie systemu egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe bez względu na formę uczenia się – szkolną lub pozaszkolną,

----------------

wątek o zmianach w oświacie

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=41261&ux=13&pst=8#pst8

przypomniał mi, że przecież do niedawna była możliwość zdobywania kwalifikacji w formach pozaszkolnych i przystępowania do egzaminów potwierdzajacych kwalifikacje zawodowe.

Do czerwca 2007 r. art. 10 UoSO brzmiał tak:

Art. 10. 1. Osoba, która ukończyła 18 lat i nie jest uczniem szkoły, może uzyskać świadectwo ukończenia szkoły, z wyjątkiem szkoły kształcącej w zawodach medycznych, na podstawie egzaminów eksternistycznych przeprowadzanych przez państwową komisję egzaminacyjną powołaną przez kuratora oświaty, a w przypadku szkół artystycznych przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.


post został zmieniony: 07-12-2009 22:51:01
beera07-12-2009 22:53:13   [#83]

ciekawe ile z tego zostanie

czyli co ma sens i w dodatku ejst realne

bogna07-12-2009 22:59:42   [#84]

yhm... niektóre zapisy odbieram jako marzenia a nie działania,

jakaś czarodziejska różdżka (?) i mamy:

Projektowane działania

6) wzmocnienie praktycznego aspektu egzaminu w zawodach na poziomie technikum;

7) utworzenie zinformatyzowanego systemu banku zadań egzaminacyjnych;

8) odejście od sesyjności egzaminu (obecnie tylko sesja zimowa i letnia) na rzecz przeprowadzania egzaminów zawodowych w ośrodkach egzaminacyjnych funkcjonujących w trybie całorocznym;

9) udział pracodawców w funkcjonowaniu ośrodków egzaminacyjnych zapewniających rzeczywiste warunki środowiska pracy;

Marek Pleśniar15-12-2009 12:52:10   [#85]

wczoraj w MEN odbyło się spotkanie członków zespołu MEN podsumowujące prace nad szkolnictwem zawodowym

uczestniczyłem w nim i pokrótce opowiem zespołowi OSKKO co tam było - mam nadzieję, że otrzymam materiały których od MEN do tego potrzebuję

później coś z tego przedstawimy

bogna14-01-2010 23:35:02   [#86]

Założenia projektowanych zmian - Kształcenie zawodowe i ustawiczne - informator

Marek Pleśniar30-01-2010 12:02:42   [#87]

http://forum.gazeta.pl/forum/w,904,106487898,106488565,Bezrobotni_magistrowie_ida_na_studia.html

Bezrobotni magistrowie idą na studia

Autor: bierfreund   30.01.10, 08:30

Cale zycie sie uczyli i gdzie ich to zaprowadzilo? Do urzedu pracy. Zamiast
wyciagnac wnioski oni jednak dalej brna tym samym torem na jaki ich
spoleczenstwo za mlodu nakierowalo.


Znam bolaczke tych ludzi, jestem rocznik 83, i przez cala podstawowke
slyszalem, ze MUSZE sie dobrze uczyc zeby dostac sie do dobrego liceum, MUSZE
zdac dobra mature i MUSZE dostac sie na studia, bo do zawodowki i technikum
ida sami idioci i gangsterzy... Nasluchalem sie tego od rodzicow, ich
znajomych, rodzicow moich znajomych, nauczycieli, nawet calkiem obcych z
ktorymi mialem przyjemnosc np siedziec w pociagu w jednym przedziale...

Jeszcze wszyscy wojskiem straszyli jak sie nie bede uczyl do trzydziestego
roku zycia...
No i tak wtedy sie myslalo, a dzisiaj mamy magistrow na bezrobociu, sekretarki
po ekonomiku i germanistow na kasie w Tesco. A ja robie na budowie, cale mlode
zycie przechlalem i wcale mam sie dobrze...

Dobra rada dla studentow: w Europie poszukuja spawaczy, rzeznikow,
budowniczych, pielegniarek i opiekunow. I zyje sie tam znacznie godniej....


UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ]