Forum OSKKO - wątek

TEMAT: praca nauczyciela oddziału zerowego
strony: [ 1 ]
arabrab17-12-2008 10:02:55   [#01]
Mam pytanko? Czy nauczyciel oddziału zerowego ma prawo do wolnego w okresach takich jak inni nauczyciele szkoły, czy też obowiązuje go taki system pracy jak w przedszkolu? Mam z tym problem, bo moja szkola to zespół szkolno - przedszkolny. Zerówka jest w szkole, przedszkole pracuje... Poradźcie coś. Bardzo proszę.
DYREK17-12-2008 10:13:17   [#02]
z: http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/5BCBFDFF 

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 1047

w sprawie urlopu wypoczynkowego dla nauczycieli oddziałów przedszkolnych utworzonych przy szkołach

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pani poseł Agnieszki Hanajczyk z dnia 4 lutego 2008 r., Nr SPS-023-1047/08, w sprawie urlopu wypoczynkowego dla nauczycieli oddziałów przedszkolnych utworzonych przy szkołach podstawowych uprzejmie przedstawiam następujące wyjaśnienia:

   I. Zgodnie z art. 14 ust. 3 i 4 oraz art. 14a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu lub w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej. Zapewnienie warunków do odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego przez dzieci 6-letnie jest zadaniem własnym gminy. W celu realizacji tego zadania rada gminy obowiązana jest ustalić sieć prowadzonych przez gminę publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, tak aby wszystkie dzieci 6-letnie zamieszkałe na obszarze gminy miały możliwość spełniania tego obowiązku.

   W myśl przepisu § 5 ust. 1 ramowego statutu publicznego przedszkola stanowiącego załącznik Nr 1 do rozporządzenia ministra edukacji narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624, z późń. zm) oddział przedszkolny obejmujący dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień, rodzaju i stopnia niepełnosprawności, jest podstawową jednostką organizacyjną przedszkola. Równocześnie przepis art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty stanowi jednoznacznie, że struktura organizacyjna szkoły podstawowej obejmuje klasy I-VI.

   Usytuowanie oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej nie oznacza zatem, że oddział ten staje się integralną jednostką tej szkoły. Konkluzja taka wynika nie tylko z powołanych wyżej przepisów dotyczących organizacji przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i szkół podstawowych. Potwierdzają to również regulacje dotyczące kwestii merytorycznych, w szczególności realizowanego programu, organizacji pracy i tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć nauczycieli pracujących z grupami dzieci 6-letnich.

   Niezależnie od tego, czy oddział dla sześciolatków zorganizowany został w przedszkolu, czy w szkole podstawowej, obowiązany jest realizować program wychowania przedszkolnego - zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych stanowiącą załącznik nr 1 do rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z dnia 26 lutego 2002 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. Nr 51, poz. 458, z późn. zm.). Stosowną regulację w tym zakresie zawiera § 5 ust. 6 ramowego statutu publicznej szkoły podstawowej stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia ministra edukacji narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624, z późń. zm), w myśl którego oddziały przedszkolne tworzone w szkołach podstawowych realizują program wychowania przedszkolnego.

   Organizację pracy oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej określają zatem te same regulacje, co organizację przedszkola, tj. przepisy ramowego statutu publicznego przedszkola stanowiącego załącznik nr 1 do powołanego wyżej rozporządzenia ministra edukacji narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół.

   W myśl przepisu § 10 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ramowego statutu publicznego przedszkola przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola. Oznacza to, że w organizacji pracy przedszkola nie są przewidziane zimowe i letnie ferie szkolne i zalicza się je do tzw. placówek nieferyjnych.

   Jak wynika bezspornie z powołanych wyżej przepisów, taka sama zasada obowiązuje także w przypadku organizacji pracy oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej. Przyjęcie, iż praca w takim oddziale przedszkolnym może być zorganizowana w trakcie roku tak jak praca w szkole podstawowej, tj. z zachowaniem przerwy w okresie ferii letnich i zimowych, prowadziłoby w konsekwencji do pogorszenia warunków kształcenia i wychowania w porównaniu z oddziałami dla dzieci 6-letnich w przedszkolach. Realizacja takiego samego materiału zgodnie z podstawą programową odbywałaby się bowiem w znacznie krótszym czasie, co uznać należy za niedopuszczalne zarówno ze względów merytorycznych, jak i z punktu widzenia higieny pracy umysłowej dzieci pozostających na takim samym etapie rozwoju psychoruchowego.

   II. Odpowiednio do wskazanych wyżej przepisów, z których dla oddziału przedszkolnego wynikają odrębne regulacje odnośnie zadań i organizacji pracy aniżeli dla szkoły podstawowej, w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) ustawodawca odrębnie określił status nauczycieli pracujących z grupami dzieci 6-letnich. Zgodnie bowiem z art. 42 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela tygodniowa liczba godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych dla nauczycieli przedszkoli i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami dzieci 6-letnich wynosi 22 (lp. 2 w tabeli). Tak więc niezależnie od tego, czy oddział przedszkolny usytuowany jest w przedszkolu, czy też w szkole podstawowej, tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczyciela jest taki sam. Warto podkreślić, iż, zgodnie z wolą ustawodawcy jest on wyższy aniżeli tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycieli szkół podstawowych, który wynosi 18 godzin (lp. 3 w tabeli w art. 42 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela).

   Bezspornie wymagania kwalifikacyjne dla nauczyciela prowadzącego zajęcia z grupą dzieci 6-letnich są takie same bez względu na usytuowanie oddziału przedszkolnego. W art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy Karta Nauczyciela ustawodawca przesądził bowiem jednoznacznie, iż stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje.

   Stosownie do postanowień art. 10 ust. 1 i art. 14 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy Karta Nauczyciela stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole, a w przypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki organizacyjnej - w zespole szkół na podstawie umowy o pracę lub mianowania. Akt mianowania i umowa o pracę powinny w szczególności określić stanowisko i miejsce pracy, a w przypadku zatrudnienia w zespole szkół - także typy (rodzaje) szkół w zespole, w których pracuje nauczyciel.

   W myśl art. 3 pkt 2 ustawy Karta Nauczyciela ilekroć w ustawie jest mowa o szkołach bez bliższego określenia, rozumie się przez to przedszkola, szkoły i placówki oraz inne jednostki organizacyjne wymienione w art. 1 ust. 1 i 1a, a także odpowiednio ich zespoły. Przy nawiązywaniu stosunku pracy z nauczycielem oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej mogą pojawić się wątpliwości, ponieważ wśród jednostek organizacyjnych zatrudniających nauczycieli w ustawie Karta Nauczyciela nie wymienia się oddziału przedszkolnego. Analogiczny problem pojawia się przy ustalaniu uprawnień nauczyciela takiego oddziału do wymiaru i sposobu wykorzystywania urlopu wypoczynkowego.

   Zgodnie z art. 64 ust. 1 i 3 ustawy Karta Nauczyciela nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Natomiast nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.

   W tej sytuacji zachodzi wątpliwość co do wymiaru i sposobu wykorzystywania urlopu wypoczynkowego przez nauczycieli oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych. Ponieważ jednak - jak wskazano wyżej - praca oddziału przedszkolnego powinna być zorganizowana w taki sam sposób jak praca przedszkola, a więc bez ferii szkolnych, do nauczycieli takiego oddziału należy stosować przepisy ustawy Karta Nauczyciela odnoszące się do nauczycieli przedszkoli. W przeciwnym razie nastąpiłoby nieuzasadnione zróżnicowanie uprawnień pracowniczych nauczycieli o takich samych wymaganiach kwalifikacyjnych i wykonujących taką samą pracę, przy czym kryterium różnicującym byłoby usytuowanie oddziału dla dzieci 6-letnich: w przedszkolu lub w szkole podstawowej.

   Niezależnie od powyższego należy podzielić opinię o konieczności przeprowadzenia kompleksowej analizy statusu nauczycieli prowadzących zajęcia z grupami dzieci 6-letnich, zwłaszcza w kontekście projektowanego obniżenia wieku szkolnego. Umożliwi to przyjęcie rozstrzygnięć niebudzących wątpliwości interpretacyjnych.

   Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, uprzejmie proszę Pana Marszałka o ich przyjęcie.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Krystyna Szumilas

   Warszawa, dnia 3 marca 2008 r.

DYREK17-12-2008 10:14:40   [#03]

zobacz wątki:

oddziały przedszkolne w szkołach i urlop n-li

ferie zerówek w szkołach

arabrab17-12-2008 10:15:42   [#04]
Bardzo dziękuję za tak szybką i fachową pomoc.
beera17-12-2008 12:11:09   [#05]

a kiedyś MEN miał tak:

W nawiązaniu do pisma z dnia 23 lutego 2005 r. Nr KPZ.I.TG.028.34/05 Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu - Departament Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli wyraża następującą opinię:
Zgodnie z § 10 ust. 1 i ust. 2 pkt. 2 ramowego statutu publicznego przedszkola stanowiącego załącznik do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r, w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624 z późn. zm) przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola.
Powyższe oznacza, iż w przedszkolu nie są przewidziane ferie szkolne, co w konsekwencji powoduje, iż do nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu ma zastosowanie art, 64 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r, - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 z późn. zm,).
Przepis ten określa, iż nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.
Zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r, Nr 256, poz, 2572 z późn. zm.) dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej. W opinii Departamentu do organizacji pracy oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej należy stosować te same przepisy, co do organizacji pracy przedszkola.
W związku z tym Departament wyraża stanowisko, iż nauczyciele zatrudnieni w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej również mają prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych.

 

i zadaliśmy pytanie, co nikt nie znał odpowiedzi;)

Pytanie OSKKO:
Nauczyciele oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkołach są pracownikami tychże szkół, które są- z racji Ustawy placówkami feryjnymi.

Czy można wobec nauczycieli oddziałów przedszkolnych zatrudnionych w szkołach- placówkach feryjnych stosować w kwestii urlopu nauczyciela zapisy dotyczące placówek nieferyjnych.
Prosimy o podanie podstawy prawnej do wyrażonego stanowiska.

Jednocześnie informujemy, ze stanowisko MENiS uznajemy za wyraz interpretacji na rzecz dobra dziecka, co dla nas- organizacji projakościowej jest bardzo ważne, jednak wskazujemy na brak możliwości realnego zastosowania go w obecnym stanie prawnym. Proponujemy zmianę przepisów w tym zakresie.

 

Jersz17-12-2008 17:10:28   [#06]
Tak odpowiedziano w MEN. Ciekawe czy jest tak w szkołach z oddziałami przedszkolnymi? W wielu szkołach nauczyciel oddziału przedszkolnego to jednocześnie nauczyciel klas I-III, prowadzący grupę dzieci od "0" do klasy III. Czy ktoś zna szkołę, w której nauczyciel oddziału przedszkolnego pracuje w ferie zimowe dla szkół oraz część szkolnych ferii letnich? Przy okazji kwestia dowozu dzieci 6-letnich. Już widzę gminę organizujacą dowóz w okresie ferii. No jak postapiłby sąd pracy gdyby nauczycielowi oddziału przedszkolnego w szkole odmówiono prawa do urlopu w czasie ferii zimowych i letnich?
rzewa17-12-2008 18:13:34   [#07]
nie mówiąc już o tym, że przedszkole może być placówką feryjną...

:-))
zosiaa17-12-2008 22:02:38   [#08]
Dajcie spokój, praca w zerówce jest strasznie ciężka. U mnie jest 1 dziewczyna, która pracuje w zerówce żadna z nauczania nie chce słyszeć o zmianie żeby od 0 do III, a chciałam taką opcję wprowadzić. Jakbym zmusiła to może by poszły ale ta która tyle lat już jest w "0" stwierdziła, że zostanie. Rozwiązała mi problem. Jest ok i nie mam zamiaru jej usidlić w szponach przepisów. Zatrudniona jest w szkole podstawowej nie ma wyszczególnionej klasy więc równie dobrze mogłaby pracować w I-III. Nie szukajmy sobie problemów. Szkoła jest placówką feryjną umowa jest z placówką feryjną i niech tak zostanie.
beera17-12-2008 22:31:49   [#09]

czemu praca w zerówce jest jakoś bardziej ciężka niż praca u pięciolatków lub w klasie I, to pojąc nie mogę.

Uważam, że op przy szkole powinien pracowac jak przedszkole.

joljol17-12-2008 22:39:00   [#10]
tym bardziej, że to nie jest oddział szkoły podstawowej a op przy szkole podstawowej i ma pp przedszkolne, m.in. inny ramowy statut (do #9)
DYREK18-12-2008 14:58:43   [#11]
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/10201,
nauczyciele_w_przedszkolach_pracuja_w_ferie.html
DYREK21-08-2009 13:29:51   [#12]
czy coś nowego w tym temacie ?
DYREK21-08-2009 14:00:18   [#13]

Wyjaśnienia dotyczące zasad organizacji oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych

http://www.kuratorium.bialystok.pl/kuratorium2/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1442

http://www.szkolaodadoz.pl/zatrudnienie-nauczycieli-w-oddzialach-przedszkolnych
-w-szkolach-podstawowychopinia-men/docs/141_140/245/View

rzewa21-08-2009 14:08:39   [#14]

przedszkole jest jedyną placówka oświatową, która może być feryjna lub nie w zależności od decyzji OP

oddział przedszkolny przy sp zachowuje odrębność programową, ale nie organizacyjną - przepisy prawa nie pozwalają na odrębnośc organizacyjną takiego oddziału

zewip21-08-2009 14:21:16   [#15]
asia i nie pojmiesz, bo nie pracowałas z pięcioletnimi, sześcioletnimi i klasami I-III. wszędzie jest ciężka praca, ale więcej zdrowia stracisz mając grupę 25-osobową najmłodszych dzieci. Wynika to z psychologii rozwojowej dziecka
Ala21-08-2009 14:24:32   [#16]

asia pracowała to wie :-)

 

ellys21-08-2009 17:38:25   [#17]

Bardzo uważnie przeczytałam wszystkie dostępne opinie na temat urlopu n-li z "zerówek". Mój OP jest zdani, że trzeba określić ich urlop na 35 dni roboczych i zabrać ferie. Jako dyrektor powinanam to zrobić zmieniając  im dotychczasowe warunki zatrudnienia. Dobry Boże!!! odbieram to jako rewolucję - od 25 lat jest tak, że mają ferie i wakacje i teraz jednym pisemkie to zmienić?

Jak jest w innych szkołach mających oddziały przedszkolne? Jak zorganizować pracę szkoły i oddziału w czasie wakacji - bak świetlicy, obiadów, n-la religii, itp?

Proszę o wasze opinie.

DYREK23-08-2009 17:59:42   [#18]

podniosę, bom ciekaw;-)

Jak jest w innych szkołach mających oddziały przedszkolne?

Wioleta D23-08-2009 18:15:16   [#19]
Był okres, że nauczyciel z oddziału przedszkonego był zatrudniany bezpośrednio przez wójta gminy ( lata 90),  a nie przez dyrektora szkoły, ale nawet wtedy miał normalnie jak cała szkoła ferie i wakacje. Nauczyciel oddziału przedszkolnego jest pracownikiem szkoły bierze czynny udział w jej życiu, angażuje się w akcje organizowane przez szkołę i nie rozumiem dlaczego ma być traktowany inaczej niż wszyscy nauczyciele w szkole.
aleks190123-08-2009 20:32:26   [#20]
Sami ludzie wyszukuja problemy, jest w szkole to ma ferie, nie w szkole nie ma ferii.Znów chcemy byc bardziej papiescy od papieża.W mojej szkole pracuje jak inni nauczyciele. Czasem trzeba OP przedstawic własne racje i dogadać tę kwestię z korzyścią dla nauczyciela.W ferie przykręca się centralne, częściowo obsługa jest na urlopach i nikt dzieci nie dowiezie...
beera23-08-2009 20:38:48   [#21]

no tak...

ale te dzieci mają prawo do edukacji przedszkolnej w wymiarze przewidzianym dla edukacji przedszkolnej

rzewa23-08-2009 21:26:00   [#22]

asiu, a gdzie jest napisane, że to prawo obejmuje uczęszczanie do przedszkola w ferie zimowe i w wakacje?

Prawo nie przewiduje żadnych ograniczeń jeśli chodzi o przerwy w pracy przedszkola - będzie jak najbardziej zgodnie z zapisami rozp. (znam takie przedszkola :-)) ustalenie tych przerw w ferie i przez czas ich trwania....

beera23-08-2009 21:40:16   [#23]

Jak rozumiem mówimy o szkołach publicznych, gdzie są stosowane przepis oświatow?

Przepisy o przedszkolach trzeba czytać łacznie

Z ramówki wynika, że przedszkole pracuje cały rok szkolny z wyjątkiem przerw ustalonych przez OP

Z KN wynika, ze w szkołach, w których nie ustalono terminu ferii i wakacji n-l pracujący tam  ma urlop w wymiarze 35 dni roboczych.

W przedszkolach nie ustalono ferii - więc przedszkole pracuje cały rok szkolny z wyjątkiem 35 dni roboczych.


Rozumiem, że znasz takie przedszkola, gdzie przerwy są dłuższe niż 35 dni i OP mimo to płaci nauczycielom?

Mogłabyś podać kilka przykładów?

===

Inaczej jest w OP w szkole, bo mamy twór połączony z kilku i efekt jest taki jak w przypadku frankensztajna.

Ja w dalszym ciągu, konsekwentnie podtrzymuje nasze stanowisko sprzed kilku lat, gdzie uważaliśmy, że OP w szkołach powinny pracować jak przedszkola i tak tez napisaliśmy ówczesnemu MENIsowi.
Ale to jest inna kwestia



joljol23-08-2009 21:45:15   [#24]

asiu, nie wiem, czy rzewa poda ci przykład ale ja mogę,

w sąsiedniej gminie przedszkole jest obok szkoły, pracuje tak jak szkoła,

płacą nauczycielom za te dłuższe przerwy 

tak jeszcze bywa, a w wakacje, najczęściej,  rodzice z tamtej gminy przychodzą do nas z prośbą by zapisać dziecko na lipiec

beera23-08-2009 21:48:48   [#25]

tak tez bywa w zespołach szkolno -przedszkolnych

ale bardzo wątpię, żeby OP USTALIŁ dla tego przedszkola przerwy wymiarze ferii i wakacji.

Raczej "tak po prostu jest, bo zawsze tak było"

Gdyby literalnie stosować ten przepis - i OP miałby USTALIĆ przerwy w pracy przedszkoli, o co zakład, ze by zbystrzał?

rzewa23-08-2009 21:49:01   [#26]

W przedszkolach nie ustalono ferii - więc przedszkole pracuje cały rok szkolny z wyjątkiem 35 dni roboczych.

jak dla mnie to za daleka interpretacja przepisów - to, że KN ustala długość urlopu n-la placówki nieferyjnej nie oznacza, że przerwy w pracy przedszkola nie mogą przekraczać 35 dni roboczych, bo żaden przepis nie przesądza o nieferyjności przedszkola

nie ma w prawie definicji placówki feryjnej i nieferyjnej - KN dla potrzeb ustalenia urlopu wypoczynkowego dzieli szkoły i placówki na takie, w których organizacji przewidziano lub nie przewidziano ferii szkolnych. Nie ma zakazu by OP w przedszkolu przewidział ferie szkolne, więc jeśli tak zrobił, to wówczas przedszkole jest placówką, w organizacji której ferie szkolne przewidziano, zatem urlop wypoczynkowy tego n-la określa art 64 ust 1 KN

joljol23-08-2009 21:51:50   [#27]
"tak po prostu jest, bo zawsze tak było" - właśnie tak
beera23-08-2009 22:02:07   [#28]

OP nie ma delegacji by ustalać terminy ferii i wakacji, to robi MEN

OP ustala przerwy w pracy przedszkola - to nie jest to samo

W zaden sposób ustalenie przerw w pracy przedszkola nie oznacza ustalenia przez OP terminów ferii i wakacji, a tym samym nadawanie n-lom statusu n-la pracującego w placówce feryjnej bądź nie.

beera23-08-2009 22:02:28   [#29]
joljol - no właśnie:)
DYREK23-08-2009 22:08:16   [#30]

czyli: "Houston, mamy problem" ;-)

beera23-08-2009 22:10:22   [#31]

niestety, ani pierwszy, ani ostatni

;)))

rzewa23-08-2009 23:12:32   [#32]

asiu to nie tak - nigdzie nie napisałam, że OP ustala terminy ferii szkolnych!

to, oczywiście ustala minister, ale OP ma prawo ustalac kiedy i jakie przerwy ma przedszkole -> zatem jeśli OP ustali, że dane przedszkole ma przerwy pokrywające się z feriami szkolnymi -> oznacza to, że w organizacji pracy przedszkola, przewidziano ferie szkolne -> zatem należy w tym przedszkolu urlop wypoczynkowy n-li ustalać na podstawie art 64 ust 1 a nie ust 3 KN

nie byłoby to możliwe, gdyby np. ramowy statut przedszkola stwierdzał, że ogólny czas trwania przerw w pracy przedszkola nie może przekraczać np. 7 tygodni w roku szkolnym - wtedy mielibyśmy jasność i byłaby podstawa do pisania stanowisk takich jak przytoczone w #02

i naprawdę nie rozumiem co powstrzymuje ministra przed wprowadzeniem takiej lub podobnej zmiany zamiast pisania takich stanowisk.

beera23-08-2009 23:25:29   [#33]

napisałas tak:

Nie ma zakazu by OP w przedszkolu przewidział ferie szkolne, więc jeśli tak zrobił, to wówczas przedszkole jest placówką, w organizacji której ferie szkolne przewidziano, zatem urlop wypoczynkowy tego n-la określa art 64 ust 1 KN

a ja uwazam, że ustalanie przez OP przerw w pracy, to nie jest ustalanie ferii szkolnych - to robi MEN, a wiec związku z ustaleniem tych przerw KN w ogóle nie m. OP nie ustala ferii szkolnych i decyzja OP to nie ejst "ustalenie ferii szkolnych" w rozumieniu KN.

-> zatem jeśli OP ustali, że dane przedszkole ma przerwy pokrywające się z feriami szkolnymi -> oznacza to, że w organizacji pracy przedszkola, przewidziano ferie szkolne ->

To rozumowanie jest więc dla mnie nieprawidłowe. Nie jest tak, że jesli OP określi przerwy w terminie ferii szkolnych, przedszkole staje się placówką feryjną w rozumieniu KN, bo - jak już mówiłam OP nie ma kompetencji do ustalania ferii szkolnych lecz przerw w pracy przedszkola. I jesli OP ustali przerwy w pracy przedszkola, sa to przerwy w pracy przedszkola, nawet nazywane wakacjami, czy feriami, ale nie sa to ferie, czy wakacje w rozumieniu KN.

====

Zgodnie z przepisami sprawa dla mnie wygląda tak:

N-l przedszkola ma 35 dni urlopu.
Przerwy w pracy przedszkola ustala OP.

Co do rozwiązań - moim zdaniem równie proste jest poprawne  ustalenie statusu OP.



beera23-08-2009 23:46:14   [#34]

i jeszcze dodatkowo

To dla mnie kluczowa pomyłka - że jeśli jst ustala w przedszkolach przerwy w jego pracy w czasie ferii i wakacji, to jest to ustalenie ferii i wakacji w rozumieniu KN.

A wiemy juz, że jst tego robić nie może, bo nie ma do tego delegacji- więc NIE JEST to ustalenie ferii i wakacji.

I teraz:
jest napisane w KN, że nauczyciel przedszkola ma 35 dni urlopu (bo jest pracownikiem szkoły, w którego pracy nie ustalono ferii i wakacji)

I za te dni urlopu płaci mu Państwo.

Kto płaci za pozostałe dni urlopu, jeśli znane Ci jst w przedszkolach ustalają przerwy w wymiarze większym niż 35 dni?


post został zmieniony: 23-08-2009 23:47:11
rzewa24-08-2009 04:07:41   [#35]

Nie ma żadnej różnicy (np. w obliczaniu subwencji oświatowej, ale także dla n-la od strony finansowej) pomiędzy tym czy zatrudniony on jest w placówce feryjnej czy nieferyjnej

jeden i drugi nauczyciel jest tak samo opłacany, wobec tego obojętnie czy ma on 7 czy 12 tygodni urlopu otrzymuje takie samo wygrodzenie. Zatem koszt prowadzenia przedszkola (od strony wynagrodzeń nauczycieli) jest taki sam jak szkoły zatrudniającej taką samą liczbę nauczycieli w tym samym wymiarze.

To ile trwają przerwy w pracy przedszkola nie wpływa również na liczbę nauczycielskich etatów w przedszkolu

Reszty powtarzać nie będę - zostaję przy swoim zdaniu (wg mnie jest różnica i to spora pomiędzy przewidzeniem w organizacji pracy placówki ferii szkolnych a ustaleniem ferii szkolnych - pisałam o pierwszym a nie o drugim)

beera24-08-2009 07:17:15   [#36]

zawsze jest różnica pomiędzy przewidzeniem, a ustaleniem;) ale nie rozumiem, jak to, co napisałaś teraz ma się do tego, co pisałaś wcześniej.

No ale nic -  i ja pozostanę przy swoim zdaniu w sprawie kompetencji OP co do ustalania przerw w pracy przedszkola i wynikających z tego konsekwencji.

Natomiast, co do wynagrodzenia n-li. Twój wywód dotyczy zupełnie czegoś innego niż ja piszę. Nauczyciel przedszkola ma 35 dni urlopu. Ustalanie przerw w pracy przedszkola w wymiarze większym niż 35 dni, oznacza większy wymiar urlopu niż ten ookreslony w KN. OP nie ma kompetencji do ustalania czasu trwania urlopu n-li przedszkoli.
Itd, itp.


Dla mnie podstawowy jest tu punkt wyjścia, który każdy z nas przyjęła - zupełnie odmienny.

Ty uważasz, ze przedszkole mże być placówką feryjną, na mocy ustalenia przez OP przerw w jego pracy,

a ja uważam, że na takiej podstawie nie można uznać przedszkola za placówkę feryjną, bowiem to, czy placówka jest feryjna czy nie zależy od tego, czy zostały wobec niej ustalone ferie i wakacje, a do ich ustalania ma kompetencje tylko MEN, a nie jst.

No i to by było rzeczywiście na tyle:)




DYREK24-08-2009 11:51:46   [#37]

MEN mogłoby zebrać stosowne informacje dotyczacej organizacji pracy oddziałów przedszkonych w szkołach (feryjne, nieferyjne) i ewentualnie dokonać stosownej zmiany (uściślenia) w rozporządzeniu w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół

DYREK25-08-2009 08:43:48   [#38]
właśnie nasz OP radzi jak rozwiązać problem ;-)
beera25-08-2009 11:40:12   [#39]
ciekawa jestem efektów:)
Roman P26-08-2009 11:17:34   [#40]

Byłem w sądzie i przegrałem :(((

Już kilka lat temu OP nakazał nam ustalić plan urlopów dla nauczycieli oddziałów przedszkolnych i zatrudniać ich jak nauczycieli placówek nieferyjnych.

Sąd uznał, że nauczyciele ci są pracownikami szkoły, zatrudnia ich dyrektor szkoły, szkoła jest placówką feryjną i dlatego należą im się wakacje i ferie tak jak wszystkim innym nauczycielom.

beera26-08-2009 11:38:14   [#41]

no właśnie - i tu jest pies pogrzebany

odwołuj się, zeby doszło do Sn, bo byśmy mieli wykładnię, ze tak nie mozna robić;)

slos29-08-2009 11:41:41   [#42]
A moim skromnym zdaniem sąd postąpił i słusznie, i logicznie - w przeciwieństwie do opinii MEN.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]