Forum OSKKO - wątek

TEMAT: przerwa świąteczna
strony: [ 1 ]
ingusia12-12-2008 13:40:38   [#01]
Dzisiaj dyrektor wyskoczył z taką oto rewelacją, że według jakiegoś tam radcy prawnego oświatowego nauczyciele powinni w dniach przerwy światecznej pracować ponieważ jest ona wolnym tylko i wyłącznie dla uczniów . My mamy organizować“ zajęcia opikuńczo-wychowawcze a jeśli będzie brak chętnych to wykonywać inne zadania zlecone przez dyrektora. Czy to tylko u nas taka nadinterpretacja przepisów? Jak to wygląda w waszych szkołach?
W dzien nauczyciela też musieliśmy siedzieć w szkole chociaż ani jednego ucznia nie było, a odrabiać inny dzień nam OP nie pozwolił bo się wizytatorka nie zgodziła.
Nie wiem ale mnie to wszystko dziwi, tyle lat nauczyciele nie pracowali w dni przerw światecznych i komu to przeszkadza???
hania12-12-2008 13:43:53   [#03]
poczytaj tu np:
dni wolne w przerwie świątecznejhttp://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=34564&s=1
hania12-12-2008 13:44:16   [#04]
witaj sylwio:-)
rzepek12-12-2008 13:46:28   [#05]
...co nie oznacza, że wszyscy dyrektorzy muszą być tak przepisowi (czyt.:upierdliwi):)
ingusia12-12-2008 13:50:10   [#06]
no a jakie konsekwencje poniesie dyrektor gdy ustali, że wykonujemy swoje zadania w domu? Musi ustalać że to się ma odbywać w szkole???
Nasz to się panicznie boi wizytatorki i pewnie ze strachu powymyśla nam robotę i każe przyjśc. Jakiś taki nadgorliwy.
bosia12-12-2008 14:06:51   [#07]

muszę

:-))))

emeryt12-12-2008 14:48:54   [#08]

Przecież to czas wspaniały dla szkoleniowych rad pedagogicznych i przygotowania się do zajęć po świętach. Są w szkole wolne pomieszczenia, komputery i cisza.

Większość z nauczycieli podnosi w dyskusjach, że mając takie warunki może w szkole siedzieć do tych 40 tygodniowo.

Tylko pytanie - kto zakupy zrobi i nagotuje na święta???

Mirek ma rację.

Święta Bożego Narodzenie nie są czasem urlopu wypoczynkowego dla nauczycieli

Okresy zimowej i wiosennej przerwy świątecznej nie są dla nauczycieli okresami urlopu wypoczynkowego, są to przerwy od zajęć dydaktycznych przysługujące uczniom w szkołach w trakcie roku szkolnego. Przerwa świąteczna w szkołach trwa od 23 grudnia do 31 grudnia lub od 22 grudnia do 31 grudnia, jeżeli dzień 22 grudnia wypada w poniedziałek.

Nauczyciele ze szkół feryjnych mają urlop w okresie wakacji i ferii

Okresem urlopu wypoczynkowego dla nauczyciela zatrudnionego w szkole feryjnej jest okres trwania ferii letnich i zimowych. Ferie zimowe trwają 2 tygodnie w okresie od połowy stycznia do końca lutego. Natomiast ferie letnie rozpoczynają się w najbliższą sobotę po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych i kończą się 31 sierpnia. Dlatego okresy przerw świątecznych nie są dniami urlopowymi dla nauczycieli.

Podstawa prawna:

  • art. 64 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.),
  • § 3 ust 1 pkt 1 i 3, § 3 ust. 1 pkt 2 i 4 rozporządzenia MENiS z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. Nr 46, poz. 432 ze zm.).

A przypomnę, że pisałem o tym w roku 2006, a ile usłyszałem słów krytycznych ... 

DYREK12-12-2008 14:55:18   [#09]

Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych i przerwy świateczne określone są w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego - nie jest to czas urlopu nauczyciela (np. przerwa świąteczna, Dzień Edukacji, 2 maja, piątek po Bożym Ciele, dzień sprawdzianu w SP itp.).

Jeżeli nie ma uczniów  i dyrektor nie zorganizował (nie ma takiego obowiązku) zajeć dla nauczycieli to oni mają także "wolne".

"Wolne" i urlop, to nie jest to samo.

W czasie urlopu nauczyciel otrzymuje średnią urlopową. W czasie przerwy świątecznej nie otrzymuje.

 

nauczyciel to ma dobrze;-)

18 x 45 = 810 minut = 13,5 godziny pracy w tygodniu

+ 12 tygodni urlopu + przerwy świąteczne + 2.05 + piątek po Bożym Ciele + DEN  + ....,

a wynagrodzenie za  40 godzin tygodniowo i 12 miesięcy w roku

Marylka12-12-2008 20:12:59   [#10]
tzn. jak powinien być płacony nauczyciel?

Czy tak jak wynika z organizacji zajęć, po odliczeniu dni świątecznych?

Czy sposób naliczenia ma znaczenie gdy dyrektor nie zorganizuje zajęć?
patisonik112-12-2008 21:38:34   [#11]
A jak jest z 24 grudnia w przedszkolach? U mnie nauczyciele muszą brać dzień wolny z urlopu. Czy to prawidłowo?
DYREK12-12-2008 22:25:35   [#12]

placówki feryjne, przysługuje nauczycielowi urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania

przerwy świąteczne, to nie urlop nauczyciela - nie ma średniej urlopowej

są dni wolne od pracy (w tym ustawowo wolne od pracy) i dni wolne od zajęć edukacyjnych

 

placówka nieferyjnej, 35 dni urlopu w roku

24.12  nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy;-)


post został zmieniony: 12-12-2008 22:34:59
Marek Pleśniar13-12-2008 03:29:27   [#13]

myslę, ze nauczyciele nie muszą koniecznie przychodzić do pracy w te dni robocze

oczywiscie nie muszą tez wtedy dostawac wypłaty o ile nie pracują w te dni wcale;-)

---

a tak juz praktyczniej - czort tam, o wiele spokojniej się pracuje jak nauczycieli nie ma

można z ksiegową rok zamknac, z kierownikiem administracyjnym ostatnie wydatki z resztek budzetu (z dna szkatuły wyskrobanych) wydać

nikt nie przeszkadza i nie marudzi czy on aby na pewno ma pracować czy nie

 

rzewa13-12-2008 07:06:09   [#14]
no i nie można "zmusić|" pracownika do skorzystania z urlopu wypoczynkowego jeśli ten urlop nie jest przewidziany planem urlopów

a tym bardziej wtedy, gdy on cały, przysługujący mu w danym roku, urlop wykorzystał :-)
bzyczek13-12-2008 09:59:54   [#15]
Moi nauczyciele w czasie przerwy świątecznej wpadają do szkoły, żeby coś spokojnie porobić, np. przygotowują stroje do przedstawień, dekoracje, część tych rzeczy robią oczywiście też w domu, ja im wierzę, gdyż później przynoszą efekty tej pracy.
Nie rozliczam co do minuty, wiem, że nie próżnują :)
bzyczek13-12-2008 10:03:53   [#16]
W związku z tematem mam pytanie:
Nauczyciele w czasie ferii zimowych przychodzą do szkoły, organizują dla uczniów różne zajęcia. Dyrektor im nie płaci za tę pracę ale daje w zamian wolne w dni przerw świątecznych. Czy można tak załatwić tę sprawę? Czy jest to zgodne z prawem?
beera13-12-2008 10:13:38   [#17]
nie
DYREK13-12-2008 11:11:14   [#18]

nie - nauczyciel ma urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania

 

 

Praca w ferie/wakacje

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=14262&p=635706#post635706

zimowy wypoczynek

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=27577&p=631025#post631025

bzyczek13-12-2008 11:57:11   [#19]
To znaczy, że jeśli będą pracować w czasie ferii, organizując dzieciom zajęcia, muszą dostać wynagrodzenie jak za godziny ponadwymiarowe?
mamma13-12-2008 12:03:34   [#20]
nie, do urlop wykorzystasz na wakacjach, w wymiarze min. 8 tyg.
bzyczek13-12-2008 12:11:36   [#21]
mamma, jeśli to odpowiedź do # 19, to nie bardzo rozumiem

To jeśli szkoła powinna zorganizować uczniom jakieś zajęcia na feriach, powinnam z nauczycielami zawierać umowy?
mamma13-12-2008 13:03:48   [#22]
można zawrzeć umowę wolontariacką.
AnJa13-12-2008 13:31:56   [#23]
wolontariacka? ze swoim pracownikiem? ciekawe!
mamma13-12-2008 13:43:29   [#24]
można z sąsiedniej szkoły nauczyciela zwerbować.
bzyczek13-12-2008 16:04:39   [#25]
E tam, z sąsiedniej szkoły na wolontariat? Moi chętnie by przyszli, ale jak im to wynagrodzić?
Poprzedniego roku dostaliśmy pismo od OP, żeby zorganizować dzieciakom jakieś zajęcia w czasie ferii i zapłacić jak za ponadwymiarowe, ale mam wątpliwości w świetle tego, co piszecie powyżej
mamma13-12-2008 16:16:25   [#26]
jakby mój op takie pismo mi przysłał to byłabym happy.
bzyczek13-12-2008 16:19:23   [#27]
No ja byłam happy, koleżanki przyszły, porobiliśmy z dzieciakami fajne rzeczy, no i zapłacili :)
ciekawe, jak to będzie w lutym,bo pono budżet kiepski
mamma13-12-2008 16:20:40   [#28]
fajne macie op. Mój chce , aby nauczyciele za friko tyrali na feriach.
bzyczek13-12-2008 16:22:23   [#29]
No to w ramach świątecznych życzeń życzę Lepszego OP
mamma13-12-2008 17:42:02   [#30]
dzięki

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]