Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wychowanie fizyczne w nowej podstawie - pytania OSKKO
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ]
Marek Pleśniar18-12-2008 00:14:18   [#151]

Miasto z historią.

Może straznicy miejscy by sygnalizowali tam u Was a Grodzie Kraka chorągwiami informacje ze szkoły do szkoły? Trzeba stosowną liczbę ludzi ustawic co paręset metrów.

babol18-12-2008 10:30:52   [#152]

"... Jak wynika z badań, wielu studentom i części nauczycieli wychowania fizycznego nie jest obca nowoczesna filozofia wf, znają jej zasady, nie potrafia jednak wdrożyc ich do praktyki (Frołowicz 2002).w niedostatecznym stopniu eksponowane sa tez i realizowane umiejętności fizycznej i motorycznej samokontroli i samooceny oraz sposoby i wiedza dotyczace samodoskonalenia kondycji fizycznej, zdrowia i urody ciala....Brakuje też ze strony nauczycieli wf inicjatyw, których efektem bylaby modyfikacja postrzegania edukacji fizycznej przez nauczycieli innych specjalności przedmiotowych , a konkretnie uksztaltowania przekonania (idei), że sprawność i zdrowie ucznia to wartości ogólnoszkolne, ogólnoludzkie, a nie przynależne tylko wychowaniu fizycznemu. (Lechowicz, 1996, Suliusz, 2001,2002, Krawański 2003, Kosiba 2003)....każdy nauczyciel -matematyk, biolog, wuefista,bez wzgledu na specjalność przedmiotowa bierze udział w prospolecznym wychowaniu ucznia, przejawiającym się w  przede wszystkim w jego stosunku do bliźniego.postawy prospołeczne -nacechowane życzliwościa wobec drugiego czlowieka i chęcią niesienia mu pomocy -są zatem udziałem wszystkich nauczycieli i szkoły jako jako instytucji wychowującej....Każdy uczeń powinien być przygotowany do dbania o swoje cialo i zdrowie w przyszlości, zadanie to powinno leżec w gestii nie tylko nauczyciela wf, ale całej społeczności szkolnej i rodziców..." za: Kosiba G.,Refleksje na tle badań nad aktywnością i kondycją fizyczną młodzieży,Lider 9/2008 (polecam  artykuł oraz cały numer  nr 11 Lidera w oczach zespołu autorskiego podstawy z wychowania fizycznego i edukacji zdrowotnej):)))

 

babol18-12-2008 13:22:33   [#153]

...nie chciałam, żeby zabrzmiało, jak reklama, pewnie teorii mamy dość

założenia złe nie są

ale czy przyniosą poprawę? jakies doświadczenia w prowadzeniu zajęć fakultatywnych niestety mamy

jesczcze raz Wesołych Świąt

:))))))))) dla wszystkich, którzy podjęli temat

Ala18-12-2008 20:46:33   [#154]
schowałam komórkę do szuflady :-)))))))))))
AnJa18-12-2008 21:26:52   [#155]
jesli nie zapomnę- wrzucę do wymiany system oceniania naszych wuefiarzy

nie wiem, co tam w nim jest, ale wiem, że ok. 5-7% dzieciaków ma całkowite zwolnienia z wf, frekwencj jest normalna - nie odstająca od innych lekcji, a oceny od 4 w górę

choć nie wykluczam, że w systemie to nic nie ma- tylko wuefiarze normalni raczej

w zawodach startujemy oczywiście - z bardzo róznymi skutkami- ale n wf na pewno nie ma przygotowań do nich- poza areobikiem, bo to akurat na lekcjach

no i polonezem i walcem przed studniówkami
słonko18-12-2008 22:22:57   [#156]
no i nam się ranking oceniania zrobił :)
chociaż nie sądzę, żeby komuś się udało przebić Adęę [#134] ;)))
.........................
bardzo mi się podobało to, co powiedział Jerzy Pośpiech w związku z nową pp wf

dokładnie, rzecz jasna, nie zacytuję ale było to coś takiego, iż mamy b. dobrze wykształconych wuefiarzy, którzy przygotowani są do różnorodnego prowadzenia zajęć. I to pod każdym względem. To nie są nauczyciele II kategorii. W swoim fachu są mistrzami. I nie jest im potrzebna ścisła instrukcja jak pracować, tak jak było do tej pory. Bo do czasu tej "nowej pp wf" nie było praktycznie zmian od...II wojny światowej. Po wyzwoleniu była taka potrzeba, aby konkretnie napisać, co n-el wf-u ma robić, ponieważ zdarzało się, że szli do szkół uczyć wf-u ludzie prosto w frontu. Teraz n-el nie musi mieć napisanej instrukcji, że jak skok to koniecznie przez kozła czy skrzynię, bieg - to określony dystans , w określonym przedziale wiekowym, na podany czas.
Dlatego tak jest skonstruowana nowa pp wf, że wuefiarz ma ogromną dowolność. Bo ma wiedzę, potrafi sobie zorganizować warsztat pracy, jest bardzo kreatywny.
..........................
mój sposób oceniania jest doby dla moich uczniów i dla mnie. Przypomnę - prowadzę korektywę w gimnazjum. Mam mniej liczne grupy (czy w grupie 25-os też zdawałby egzamin taki sposób oceniania - trudno powiedzieć). Specyfika zajęć kojarzy się świeżo upieczonym gimnazjalistom z zajęciami w ... nauczaniu zintegrowanym. Mam dzieciaki przez 1 r.szk. Itd., itp.
też eksperymentowałam (i eksperymentuję)- razem z kolegami wuefistami - aby ulepszać co się da. Słucham podpowiedzi z różnych stron - z niektórych korzystam, inne modyfikuję, przy innych się nie zatrzymuję, bo akurat nie dla mnie.
Jak to w szkole :)
..........................
straszną rzeczą byłoby kolejne uśrednianie wg ściśle zawężonych, odgórnych wytycznych.
tomi19-12-2008 16:04:53   [#157]
Zastanawia mnie wiele, jestem nauczycielem w-fu, ucze w szkole wiejskiej, i jak ta nowa reforma poradzi sobie z dojazdami tych dzieci? Skoro np. dzieci koncza zajecia o godz.13 a zajecia fakultywne zaczna sie np o 16 to co do tej godziny maja robic dzieci, które dojezdzaja z okolicznych wiosek (ok.10km)?Albo inaczej jest jedno duze gimnazjum w gminie ktora ma 19 sołectw i jak tu rozwiazac problem skoro dzieci dojezdajca i maja tez inne plan na spedzanie czasu popoludniami np. jezdzi do szkoly muzycznej! Ci co pisali ta reforme to mysleli tylko o duzych miastach i nic po za tym!Mam nadzieje ze obudza sie ludzi "mysliciele" nowej reformy!
AnJa19-12-2008 16:09:54   [#158]
a kto powiedział, że to ma być po 15 czy 16?

one są fakultatywne, ale mieściźć się muszą, jako obowiązkowe , w limicie pewnym, z bhp wynikającym

jesli w małekj szkole jest 1 wueriarz- nie bedzie ich- i nie ma tematu

przynajmniejn takie mam oczekiwania wobec ramowych planów nauczania
Marek Pleśniar20-12-2008 04:07:18   [#159]

pyta nauczyciel;-) "jestem nauczycielem w-fu, ucze w szkole wiejskiej, i jak ta nowa reforma poradzi sobie z dojazdami tych dzieci?"

no jakże !?

na wuef?

dzieci na WF mają dobiec:-)

;-)


post został zmieniony: 20-12-2008 04:08:55

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ]