Forum OSKKO - wątek

TEMAT: fundusz socjalny
strony: [ 1 ][ 2 ]
mbyks6115-11-2008 10:13:20   [#01]
Czy przedstawienie na forum rady pedagogicznej kto i ile uzyskał pomocy socjalnej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych np. od 2000 roku jest zgodne z ustawą o ochronie danych osobowych czy też nie ? Są pracownicy w szkole którzy od lat twierdzą,że uzyskują tej pomocy za mało mimo ,że to nie obligatoryjne ,a głównie dla osób w najtrudniejszej sytuacji
DYREK15-11-2008 10:29:24   [#02]

Nie można ujawnić:

- ochrona dóbr osobistych

- ochrona danych osobowych

Pracownicy mogą wystapić do ZZ lub do PIP o sprawdzenie

czy środki były wydawane zgodnie z ustawą o zfśs i regulaminem.

Uprawnienie do korzystania z ZFŚS nie oznacza, iż osoba może wystąpić z roszczeniem o przyznanie świadczeń wskazanych w regulaminie zakładowego.

DYREK15-11-2008 10:35:23   [#03]

"na forum rady pedagogicznej"

Chyba na ogólnym zebraniu pracowników.

ZFŚS to nie sprawa dla RP.

Na zebraniu pracowników można przekazać tylko ogólne informacje dotyczące korzystania z zfśs.

Przekazana informacja, że J. Xiński otrzymał zapomogę (chore dziecko) narusza dobra osobiste pracownika.


post został zmieniony: 15-11-2008 10:36:08
mbyks6115-11-2008 10:59:33   [#04]
Dzięki Dyrek.Bardzo mi pomogłeś.Oczywiście chodziło mi o zebranie ogólne.Pozdrawiam
karlo16-11-2008 20:09:25   [#05]
to jeszcze raz-mogę przyznać zapomogę np pracownikowi bez pytania o zgode i nie muszę o tym mówić? Nie wiem czy dobrze rozumiem . Dzięki Wam dużo się uczę. Pozdrawiam wszystkich!!
dyrlo16-11-2008 20:12:33   [#06]

Pracownik pisze do Ciebie prośbę o zapomogę a Ty możesz nikogo nie pytać i przyznać. Przecież On tam czasmi swoją trudną sytuację życiową opisuje, jak zapytasz innych to Ci inni się dowiedzą a może ten pracownik chciałby aby to zostało tylko między Wami.

Ale dokumentację tj. podanie, zaświadczenia itp przechowuj skrupulatnie.

DYREK16-11-2008 20:23:29   [#07]

należy uzgodnić ze ZZ

ustawa o zz

Art. 27. 1. Ustalanie zasad wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym podział środków z tego funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności, ustala pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową.

2. Przyznawanie pracownikom świadczeń z funduszu, o którym mowa w ust. 1, dokonywane jest w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową.

dyrlo16-11-2008 20:26:51   [#08]
DYREK - jak już regulamin uzgodniony, pisałam o zapomodze. Przecież z każdym wnioskiem o zapomogę do ZZ się nie lata.
zgredek16-11-2008 20:28:27   [#09]
niestety dyrlo - przeczytaj dokładnie
DYREK16-11-2008 20:30:30   [#10]

to warto przeczytać: ZFŚS - uzgadnianie ze związkami

DYREK16-11-2008 20:32:55   [#11]

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, a dane o sytuacji życiowej pracownika

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tj. Dz.u. z 1996 r. poz. 70, poz. 335) przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz ustalanie wysokości dopłat z funduszu można uzależnić od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika. Oznacza, to że pracodawca musi uzyskać takie dane dotyczące pracownika - a nawet jego rodziny, żeby ustalić jego prawo do świadczeń. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 8 maja 2002 r.( I PKN 267/2001 OSNP 2004/6 poz. 99) Pracodawca nie narusza dóbr osobistych pracownika (art. 23 kc, art. 47 i art. 51 ust. 1 i 2 Konstytucji), zobowiązując go zgodnie z postanowieniami regulaminu przyznawania zapomóg z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do złożenia zaświadczenia o zarobkach uzyskiwanych u drugiego pracodawcy.
Jednak Sąd Najwyższy precyzuje, że zasady wykonywania tego obowiązku powinny być sprecyzowane w regulaminie funduszu świadczeń socjalnych (wyrok z 20 sierpnia 2001 r. KPIN 579/00: OSNAPiUS z 2003 r. nr 14, poz. 331). W regulaminie należy zatem określić bezpośrednio jakie dane należy przedstawić w celu uzyskania świadczeń albo określić rodzaj dokumentów, które pracownik ma obowiązek przedstawić.
W przypadku żądania danych wrażliwych np. dotyczących leczenia w związku z wnioskiem pracownika o zapomogę na leki pracodawca na podstawie regulaminu funduszu świadczeń socjalnych może żądać przedstawienia recept bądź zaświadczenia lekarskiego. Wydaje się jednak, że pracodawca może mieć tylko wgląd w taką dokumentację, nie może jej zatem umieszczać w aktach osobowych ani przetwarzać.
Jeżeli pracodawca nie tworzy funduszu, a tylko wypłaca świadczenia urlopowe, które nie są uzależnione od kryterium osobistego, pracodawca nie może żądać żadnych dodatkowych danych od pracownika, innych niż wymienione w art. 221 kodeksie pracy.

http://www.kobieta.gov.pl/?2,16,271,

 

Dodano: 2005-01-01
Autor: Joanna Noga-Bogomilska

TRZY PYTANIA DO JOANNY NOGA-BOGOMILSKIEJ
prawnika z kancelarii Wierzbowski Eversheds


Trzeba przedstawić PIT

Jakie przepisy regulują kwestię udostępniania pracodawcy zeznań rocznych w związku z ubieganiem się o świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?

Zagadnienie to nie jest jednoznacznie uregulowane przepisami prawa. Z całą pewnością dotyczy jednak relacji pomiędzy ustawą o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych (ustawa o ZFŚS) a ustawą o ochronie danych osobowych.
Ustawa o ZFŚS wskazuje na podstawę prawną i przesłanki przyznawania środków pochodzących z tego Funduszu. Natomiast ustawa o ochronie danych osobowych wymaga, aby pracodawca zbierając określone dane osobowe w celu przyznania tychże świadczeń miał podstawę prawną do ich przetwarzania oraz aby zbierał wyłącznie dane osobowe adekwatne do celu, dla jakiego są one przetwarzane.
Przepis art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS bardzo szeroko określa przesłanki, jakimi pracodawca musi kierować się przy ustaleniu wysokości należnych świadczeń socjalnych pochodzących z tego Funduszu. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się bowiem od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu (tzw. sytuacji osobistej).
Z przepisu tego wynika zakaz dzielenia środków z Funduszu w oderwaniu od sytuacji osobistej pracowników ubiegających się o przyznanie środków z Funduszu, a w konsekwencji obowiązek jej zbadania. Należy, bowiem pamiętać, że środki pochodzące z Funduszu nie są przeznaczone dla wszystkich pracowników, ale dla tych znajdujących się w relatywnie trudnej sytuacji u danego pracowdawcy. Żądanie przez pracodawcę rocznego zeznania podatkowego (PIT) jest jednym ze środków zmierzających do ustalenia sytuacji materialnej pracownika.

W swoim stanowisku Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) uzależnia możliwość domagania się od pracownika w powyższej sytuacji zeznania rocznego od treści regulaminu ZFŚS. Czy słusznie?

Niezupełnie. GIODO w swoim stanowisku pomija całkowicie kwestię art. 22¹ Kodeksu pracy. Zgodnie z jego treścią pracodawca oprócz podstawowego katalogu danych takich jak imię, nazwisko, imiona rodziców, data urodzenia, miejsce zamieszkania (adres do korespondencji), wykształcenie, przebieg dotychczasowego zatrudnienia, ma prawo żądać od pracownika podania jego innych danych osobowych, jeżeli podanie takich danych jest konieczne ze względu na korzystanie przez niego ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy. Ten przypadek dotyczy również korzystania ze świadczeń pochodzących z ZFŚS.
Jak słusznie stwierdza GIODO wykorzystywanie danych jest możliwe, gdy jest to niezbędne dla zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa. Wydaje się, zatem, że w tym przypadku przepisem, z którego wynika obowiązek do zbierania danych pracownika jest właśnie art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS.

Jak więc ocenić brak takiej możliwości w regulaminie?

Z pewnością taki brak w regulaminie informacji na temat dokumentów koniecznych do udokumentowania osobistej sytuacji pracownika ubiegającego się o świadczenie jest istotną jego wadą. Jednak, interpretacja GIODO zakładająca brak możliwości żądania takich danych w przypadku braku informacji w regulaminie jest zbyt daleko idąca. W mojej ocenie mimo wszystko pracodawca może uzależnić przyznanie świadczeń z tego Funduszu od przedstawienia przez pracownika dokumentów, które pozwalają na ustalenie jego osobistej sytuacji. Pracodawca musi wyjaśnić, ustalić i ocenić sytuację pracownika ubiegającego się o przyznanie środków z Funduszu przy podejmowaniu każdej decyzji o ich przyznaniu. Powołane przez GIODO orzeczenie Sądu Najwyższego z 8 maja 2002 r. (sygn. akt IPKN267/2001) potwierdza taki właśnie obowiązek.
Co więcej, w tym przypadku trudno byłoby również stwierdzić, że dane zawarte w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT) są nieadekwatne do celu ich przetwarzania. Dane te konieczne są bowiem w celu przyznania pracownikowi, którego dane dotyczą, środków z Funduszu.

Rozmawiała Aleksandra Tarka
http://www.wierzbowskieversheds.com.pl/?page=3&action=showArticle&id=1494&year=2005

 

 

 Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych

http://www.giodo.gov.pl/348/id_art/1447/j/pl/

Czy dopuszczalne jest żądanie od pracownika przedłożenia rocznego zeznania podatkowego (PIT) w celu wykazania wysokości dochodu, na potrzeby Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?
Pracodawca może gromadzić dane osobowe, jeśli spełni jeden z warunków określonych w art. 23 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych - w przypadku danych "zwykłych" (jak np. imię, nazwisko, adres zamieszkania) oraz w art. 27 ust. 2 tej ustawy - w odniesieniu do danych szczególnie chronionych (katalog danych objętych szczególną ochroną określony został w art. 27 ust. 1 ustawy i obejmuje m.in. dane dotyczące stanu zdrowia, nałogów).

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 2 lub art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o ochronie danych osobowych wykorzystywanie danych jest możliwe, gdy jest to niezbędne dla zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa.

Dopuszczalność żądania przez pracodawcę zeznania o wysokości osiągniętego przez pracownika dochodu w roku podatkowym (PIT) w celu potwierdzenia uprawnienia tego pracownika do świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, badać należy w oparciu o przepisy ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t. j. Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335, ze zm.) oraz postanowienia regulaminu, o którym mowa w art. 8 ust. 2 tej ustawy.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z jego środków. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej powinny być określone w regulaminie (art. 8 ust. 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych).

Przyznanie świadczeń z Funduszu, a także ich wysokość, uzależniona jest więc od spełnienia przez osobę ubiegającą się o to świadczenie określonych kryteriów socjalnych. Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie określa jednak sposobu, w jaki ma nastąpić udokumentowanie ich spełnienia. Uprawnienie pracodawcy do żądania podania stosownych informacji oraz przedłożenia odpowiednich dokumentów uzasadniających przyznanie świadczenia z Funduszu, powinno zatem znajdować uzasadnienie w regulaminie, o którym mowa powyżej. W jego postanowieniach powinny być sprecyzowane zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu oraz tryb rozpatrywania wniosków o ich przyznanie. Regulamin powinien także określać, jakie informacje i dokumenty są niezbędne do dokonania oceny, czy osoba ubiegająca się o przyznanie świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych spełnia kryteria, od których uzależnia się jego przyznanie.

W wyroku z dnia 8 maja 2002 r. sygn. akt I PKN 267/2001 Sąd Najwyższy uznał, iż w art. 8 ust. 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych "jest (...) zawarta zasada przyznawania ulgowych usług i świadczeń oraz dopłat z Funduszu według kryteriów o charakterze wyłącznie socjalnym, tj. uzależnionych co do zasady i wysokości od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Z tego zaś punktu widzenia nie może być obojętne to, czy i jakie dochody osiąga pracownik poza zakładem pracy, w którym ubiega się o świadczenie, oraz jaka jest sytuacja życiowa wszystkich członków jego rodziny, z którymi prowadzi wspólne gospodarstwo domowe. Jeżeli więc przyznawanie świadczeń jest uzależnione od wymienionych wyżej kryteriów, to oczywiste staje się, że sytuacja pracownika lub innej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu wymaga każdorazowo wyjaśnienia, ustalenia i oceny".

Tu dyskutowaliśmy:

http://oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=21172&fs=0&st=0

 

I ustawa o zz

Art. 27. 1. Ustalanie zasad wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym podział środków z tego funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności, ustala pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową.

2. Przyznawanie pracownikom świadczeń z funduszu, o którym mowa w ust. 1, dokonywane jest w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową.

(....)

i:

"- Sąd Najwyższy stwierdził, że sformułowanie „w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi” oznacza, iż wykonanie tej kompetencji przez kierownika zakładu pracy jest uzależnione od przeprowadzenia rokowań z przedstawicielami związków zawodowych, w wyniku których zostanie zaaprobowana treść wspólnego rozstrzygnięcia w tej sprawie. (III ZP 13/98, OSNP 1998/23/674).

- Pracodawca administrujący środkami ZFŚS nie może ich wydatkować niezgodnie z regulaminem zakładowej działalności socjalnej, którego postanowienia nie mogą być sprzeczne z zasadą przyznawania świadczeń wg Kryterium socjalnego, to jest uzależniającego przyznawanie ulgowych usług i świadczeń wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. (wyrok SN z 20 sierpnia 2001r., I PKN 579/00, OSNP 2003/14/331).

- Dysponowanie przez pracodawcę środkami ZFŚS, bez uzgodnienia z zakładowymi organizacjami związkowymi, uprawnia te organizacje do żądania przekazania przez pracodawcę na rzecz funduszu rozdysponowanych kwot (art. 8 ust. 2 i 3 ustawy o ZFŚS). (wyrok SN z 19 listopada 1997r., I PKN 373/97, OSNP 1998/17/507)."

 

z: http://www.solidarnosc.org.pl/mazowsze/index.php?inc=5&id=77&a=4

 

 

 

Kto odpowiada za fundusz zakładowy?

piątek, 15 kwiecień 2005, 12:12
źródło: Twoja-firma.pl

W myśl przepisów pracodawca jest administratorem Funduszu, jednak dla związków zawodowych Fundusz stanowi własność załogi. Nie mają one racji, gdyż właścicielem ZFŚS jest wyłącznie przedsiębiorca, zaś związki zawodowe mogą tylko, w określonym stopniu, wpływać na działanie Funduszu.


Codziennością dla przedsiębiorstw jest powoływanie komisji socjalnych, będących organami pozaustawowymi. Ich zadaniem jest pomoc i doradztwo, o ile związki zawodowe nie zrzekną się uprawnień decyzyjnych.

Jeśli komisję powołano zgodnie z regulaminem zakładowego Funduszu, jej decyzje stanowią podstawę działań pracodawcy, gdy związki zawodowe przekażą część swych uprawnień. Jednak w przypadku nieformalnego działania komisji, związki mają prawo kwestionować jej decyzje, gdyż współdecydują o Funduszu.

W związku z powyższym, pracodawca wykonujący postanowienia nieformalnej komisji naraża się na sankcje, gdyż może zostać pozwany przez związki zawodowe o wyrównanie kwot wydawanych niezgodnie z przepisami o ZFŚS. Podobnie jest w przypadku związków zawodowych, dokonujących wypłat niezgodnie z regulaminem Funduszu. Gdy zmienią się władze związku, wtedy można oskarżyć pracodawcę o dokonanie wypłat niezgodnie z prawem i nakazać uzupełnienie wydanych pieniędzy.

(na podst.: Gazeta Prawna)

http://www.twoja-firma.pl/wiadomosc/9463,kto-odpowiada-za-fundusz-zakladowy.html

 

 

 

dyrlo16-11-2008 20:33:37   [#12]

:-(  przeczytałam dokładnie.

No to mam pytanie czy wystarczy porozumieć się z przedstawicielem ZZ w szkole (mam dwa ZZ i z Nimi zawsze przegadauję ale tak ogólnie bez szczegółów) czy mam do Nich do Zarządu? Bo jak do Zarządu to w piersi się walę, że nigdy z Nim i tego nie uzgadniałam. Co roku pisze sprawozdanie z wykorzystania środków i na tym koniec.

dyrlo16-11-2008 20:34:27   [#13]
DYREK - dziękuję poczytałam.
post został zmieniony: 16-11-2008 20:36:46
DYREK16-11-2008 20:43:19   [#14]

Najlepiej napisać pismo do ZZ z pytaniem

czy przedstawiciele ZZ w szkole mają prawo do uzganiania przyznawanych świadczeń z zfśs ?

hania16-11-2008 23:13:43   [#15]
bo najczęściej mają.....
dyrlo17-11-2008 11:48:51   [#16]

No to pewnie u mnie mają bo się ZZ nigdy na mnie nie pogniewały. Sprawozdanie dostaja corocznie i nie wyzywają, że za dużo "porozdawałam". Zadzwonię, nie chce mi się pisać. Mogę?

Marla17-11-2008 12:28:26   [#17]
proszę poradźcie mi jeszcze
czy osobie nienauczycielowi zatrudnionemu za zgodą Ko, ale na podstawie kodeksu pracy przysługuje na wniosek świadczenie z socjalnego ?
i tak samo pracownikowi zatrudnionemu na zastępstwo za nieobecnego (L4) przcownika np. konserwatora?
AnJa17-11-2008 12:30:38   [#18]
tak- woby przypadkach

tzn. nie przysługuje, bo fundusz jest nieroszczeniowy, ale ma prawo do korszystania na ogólnych zasadach
darfrei23-11-2008 18:23:15   [#19]

Proszę o radę dotycząca ZFŚS bo im więcej czytam to mam więcej wątpliwości.

Regulamin oczywiście uzgodniony z związkami, ale czy za każdym razem w czasie wypłaty np. na pomoc losową też konsultować z związkami.

Wypłaty zależne od dochodów , ale jak traktować np. nauczyciela który zatrudniany jest na 4/18 a oprócz tego pracuje w innej szkole, jak go traktować np. w czasie wypłacania tzw. „karpiowego”. Jak rozwiązują to inne szkoły

dyrlo23-11-2008 18:50:22   [#20]

Ten nauczyciel, który ma u Ciebie 4/18 i pracuje gdzieś jeszcze też składa oświadczene o dochodach na 1 członka rodziny.

Jeśli ma kilka miejsc pracy to ma większe dochody co powoduje, że może dostać mniej ale nie 4/18 o tym decydują tylko ten dochód.

My traktujemy tak samo jak pełnozatrudnionych, "ustawiamy" wg dochodu.

darfrei23-11-2008 18:55:25   [#21]

Dzięki za radę podobnie myślałem ale chciałem się upewnić

124523-11-2008 18:56:47   [#22]
Ludzie wyjechali za granicę do pracy. Możliwe,że tam zarabiają jakieś pieniądze.W mojej szkole dotychczas pracownicy składali oświadczenia o dochodach na podstawie PITów.Mam wyjątkowo ,,dociekliwą" pania ze związków, która żąda, by pracownicy dokumentowali dochody członków rodziny, którzy są za granicą. Mam pytanie wobec tego-czy w oświadczeniu o dochodach wystarczy tylko wykazanie dochodów przez pracownika,bez odwoływania sie do PITów?Przecież prawdziwość tych danych potwierdza własnym podpisem.
dyrlo23-11-2008 19:01:34   [#23]

U nas wpisują z PIT, jak ktoś wyjechał za granicę do pracy to go nie ma i nie składa wniosku, a jeśli wyjechał członek rodziny to również go nie ma czyli jego dochodu się nie dodaje i dzieli przez mniejszą liczbę osób.

Donda23-11-2008 19:53:48   [#24]

W regulaminie ZFŚS jest zapis, że pracownik może skorzystać ze świadczeń dopiero po przepracowaniu jednego roku u pracodawcy.

Uważam, że ten zapis jest niezgodny z ustawą o ZFŚS. Czy mam rację?

beera23-11-2008 19:54:23   [#25]
masz
Donda23-11-2008 19:58:13   [#26]

Dzięki.

Pani tłumaczyła mi coś o dwóch transzach, tzn. nawet wiem o co chodzi, ale nie widzę związku z tym zapisem.

bzyczek23-11-2008 20:42:26   [#27]
Proszę o pomoc w ustaleniu, kto ma rację:
ZZ twierdzą, że odpis na nauczycieli emerytów powinien W CAŁOŚCI do nich wrócić
( jest to związane z jakimś ponoć innym finansowaniem, nie potrafię w tej chwili dokładniej sobie tego przypomnieć).
Ja uważam, że jedynym właściwym sposobem rozdzielania środków jest stosowanie kryterium dochodowego i konkretnej sytuacji czy potrzeb.
I druga sprawa- czy jeśli z pracownikiem zamieszkują jego dorosłe dzieci, które mają swoje dochody, należy ich doliczać do członków rodziny i sumować wszystkie dochody?
A jak to się ma do współmałżonka mieszkającego i pracującego za granicą- czy jego dochody też są doliczane do ogólnego dochodu rodziny, od którego zależy wysokość dopłat np.do wycieczek?
AnJa23-11-2008 20:45:17   [#28]
owszem- na emerytów inaczej sie nalicza odpis

ale to dotyczy powstawania funduszu

środki w funduszu nie są znaczone jednak (poza urlopowym nauczycieli)- czyli dzielisz zgodnie z regulaminem
bzyczek23-11-2008 21:05:47   [#29]
Też tak uważam, stąd ciągłe niesnaski z ZZ.
A co z pozostałymi pytaniami, czy ktoś może na nie odpowiedzieć?
patisonik123-11-2008 21:11:47   [#30]
Mam pytanie o fundusz zdrowotny. Jakie potrzebne są dokumenty ubiegającego o zwrot kosztów leczenia z funduszu zdrowotnego? Czy nie wystarczy tylko zaświadczenie od lekarza? Czy potrzebne są faktury vat? A może coś jeszcze?
patisonik123-11-2008 21:12:07   [#31]
Mam pytanie o fundusz zdrowotny. Jakie potrzebne są dokumenty ubiegającego o zwrot kosztów leczenia z funduszu zdrowotnego? Czy nie wystarczy tylko zaświadczenie od lekarza? Czy potrzebne są faktury vat? A może coś jeszcze?
bzyczek23-11-2008 21:40:03   [#32]
Są regulaminy, które mówią, jak dysponuje się tym funduszem.
U nas np. jeśli byłam w szpitalu i przedstawiam stosowne zaświadczenie, dostaję np.500 zł świadczenia.
aga 324-11-2008 08:50:57   [#33]
Czy macie w regulaminie ZFŚS zapomogi na cele zdrowotne czy obowiązuje tylko fundusz zdrowotny?
DYREK24-11-2008 09:28:15   [#34]

są dwa niezależne od siebie fundusze:

- "fundusz zdrowotny" - pomoc zdrowotna dla nauczycieli i nauczycieli -emerytów

- fundusz socjalny - pomoc dla wszystkich uprawnionych (nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni, emeryci, rodziny osób uprawnionych itd.) i z niego mogą być także udzielane zapomogi (w tym wynikające z trudnej sytuacji spowodowanej chorobami)

fundusze dają uprawnienie do otrzymania pomocy

nie oznacza to, że takie świadczenie się należy (nie są to fundusze roszczeniowe)

wypłata uzależniona jest od sytuacji socjalnej osoby uprawnionej

szczegóły określają regulaminy

 

aga 324-11-2008 10:42:21   [#35]

Tak, to się zgadza. Pytałam tylko jak wygląda u was dofinansowanie na cele zdrowotne tzn. czy n-le korzystają z zapomóg na cele zdrowotne z ZFŚS czy pomoc na ten cel mogą uzyskac tylko z "funduszu zdrowotnego". Jestem ciekawa czy u was funkcjonują dwa źródła uzyskania pomocy na ten cel.

 

DYREK24-11-2008 10:58:47   [#36]

Nic nie stoi na przeszkodzie w uzyskaniu pomocy z obu źródeł

U nas można (inaczej: nie ma zakazu) :-) 

bzyczek24-11-2008 21:17:39   [#37]
Z funduszu zdrowotnego korzystają tylko nauczyciele, a jeśli zachodzi taka potrzeba to udzielamy też zapomogi, Nie ma tu żadnych obwarowań-są w potrzebie- dostają.
Kierownik25-11-2008 20:04:15   [#38]
o jakie świadczenia z socjalnego mogą ubiegac się emeryci? Pytam bo u nas był pewien problem tzn .świadczenie urlopowe dla emerytów....
zgredek25-11-2008 20:08:01   [#39]
oprócz świadczenia urlopowego dla nauczycieli gwarantowanego przez KN, o wszystkie pozostałe, które uwzględniono w regulaminie zfśs
zgredek25-11-2008 20:10:19   [#40]
w regulaminie zfśs nie można rozróżniać-dzielić osób mających prawo do świadczeń z powodu emerytury, renty i innych takich - kryterium jedynym jest kryterium socjalne
Kierownik25-11-2008 20:13:31   [#41]
dobrze o tym doskonale wiem. Pytam o to czy emeryt dostaje takie świdczenia jak  urlopowe?
izabelamaciejka25-11-2008 20:15:32   [#42]

nie dostaje, to świadczenie należy się tylko nauczycielom zawodowo czynnym.

 

zgredek25-11-2008 20:15:54   [#43]

a ja odpowiedziałam na Twoje pytanie

nie zauważyłeś?

Kierownik25-11-2008 20:19:41   [#44]

nie

 

zgredek25-11-2008 20:24:55   [#45]
szkoda
DYREK25-11-2008 20:58:02   [#46]

Dwie sprawy:

I. Świadczenie urlopowe wynikające z KN :

Świadczenie urlopowe dla nauczyciela, choć wypłacane jest ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, to jednak nie ma nic wspólnego z ustawowymi założeniami funduszu, tzn. wypłata świadczenia nie zależy od sytuacji materialnej pracownika. Świadczenie to ma charakter obligatoryjny. Jest wypłacane wszystkim uprawnionym nauczycielom.

Zgodnie ze stanowiskiem MEN do jego otrzymania uprawnieni są:

  • nauczyciele czynni,
  • nauczyciele przebywający na urlopach wychowawczych,
  • nauczyciele przebywający na płatnych urlopach dla poratowania zdrowia.

http://www.vulcan.edu.pl/doradca/19/swiadczenie.html

 

II. Dofinansowania wypoczynku organizowanego we własnym zakresie ("wczasy pod gruszą") często mylnie nazywane świadczeniem urlopowym

Każdy uprawniony (pracownicy - w tym nauczyciele - i ich rodziny, emeryci i renciści i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych) ma prawo do dofinnsowania wypoczynku organizowanego we własnym zakresie ("wczasy pod gruszą").

 

i dodatkowo:

"wczasy pod gruszą" - świadczenie urlopowe dla pracowników w zakładach poniżej 20 pracowników, należy się tylko pracownikowi jeżeli ma urlop co najmniej 14 dni - nie dotyczy szkół (gospodarka finansowa na podstawie przepisów o finansach publicznych) i zakładów, które tworzą ZFŚS.

barbaras226-11-2008 13:07:04   [#47]
 Zbliżają się swięta dofinansowanie do  świąt uzfgadniam wydatkowanie środków ze zw zawodowymi i jak długo mam czekac na ustalenie wspólnego stanowiska np co do wysokości dofinansowania? czy do skutku? czyli np do maja przyszłego roku??
AnJa26-11-2008 14:15:46   [#48]
do skutku

nie uzgodnicie- ludzie nie dostaną
Sabina26-11-2008 18:30:09   [#49]

Witam.

W szkole jest zatrudnione małżeństwo n-li, mają dziecko. Czy dziecko otrzymuje na święta jedną paczkę? Usłyszałam od n-la, że powinno dostać dwie, tak samo dofinansowanie wypoczynku letniego. Zajmijcie proszę stanowisko w tej sprawie.

DYREK26-11-2008 18:33:37   [#50]

a jak zapisano w Waszym regulaminie ?

zobacz wątek:

socjalny a małżonkowie w szkole


post został zmieniony: 26-11-2008 18:36:29
strony: [ 1 ][ 2 ]