Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Od priorytetu MEN i KO do umiejętności nauczyciela
strony: [ 1 ]
Power411-11-2008 11:34:33   [#01]
skrót merytoryczny z innych wątków:
wróbelek 13-08-2008 00:29:25 [#11]
II. Priorytety Ministra Edukacji Narodowej.
1. Skuteczność realizacji podstaw programowych w zakresie zagadnień związanych z nauczaniem i wychowaniem w kontekście praw człowieka.
2. Powszechność i dostępność wychowania przedszkolnego z uwzględnieniem powoływania i funkcjonowania innych (publicznych i niepublicznych) form wychowania przedszkolnego.
3. Stan opieki świetlicowej w szkołach w kontekście wprowadzanego obniżenia wieku obowiązku szkolnego
do tego priorytety KO raczej różniące się nieco od siebie
Bodzio 30-09-2008 12:28:10
Jeżeli zgodnie z ustawą, politykę edukacyjną w tym kraju kreuje MEN, a politykę na terenie województwa KO (póki co).Polityka ta jest kreowana min. poprzez podawanie tzw.priorytetów czyli rzeczy najważniejszych dla oświaty na dany rok szkolny. Tak więc dyrektor szkoły/placówki, który póki co kieruje szkołą/placówką państwową NIE MOŻE POWIEDZIEĆ ,ŻE NIE BĘDZIE REALIZOWAŁ TEJ POLTYKI i priorytety MEN i KO go nie obchodzą.Nie chcesz realizować polityki edukacyjnej tego państwa to NIE MOZESZ BYĆ DYREKTOREM SZKOŁY PUBLICZNEJ.

do tego rozporządzenie o nadzorze:
http://bip.men.gov.pl/akty_prawne/rozporzadzenie_151206.pdf
2. Plan nadzoru, o którym mowa w ust. 1, uwzględnia plan nadzoru pedagogicznego
na dany rok szkolny przedstawiony przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny
nad szkołą lub placówką oraz wyniki nadzoru pedagogicznego z lat poprzednich.
§ 4
1. Hospitacja jest bezpośrednią obserwacją realizowania przez nauczycieli
statutowych zadań szkoły lub placówki, w szczególności zajęć prowadzonych z
uczniami lub wychowankami, a także czynności dyrektora i innych nauczycieli
zajmujących stanowiska kierownicze w szkole lub placówce, prowadzących
hospitacje.
2. Celem hospitacji jest uzyskanie informacji do diagnozy lub oceny efektów pracy
nauczycieli w zakresie wybranych elementów procesu dydaktycznego,
wychowawczego lub opiekuńczego oraz wykonywania innych zadań
określonych w statucie szkoły lub placówki.
mellaa 19-10-2008 20:57:52 [#14]
Materiały z KO Poznań
Nadzór pedagogiczny dyrektora szkoły dotyczący realizacji podstawy programowej, np.
- analiza planów dydaktycznych nauczycieli pod kątem zgodności z podstawą programową i standardami wymagań egzaminacyjnych,
- kontrola dokumentacji przebiegu nauczania (dzienniki lekcyjne, zeszyty uczniowskie, sprawdziany, prace klasowe) pod kątem spójności z planami dydaktycznymi oraz zakresu realizowanej podstawy programowej – w przypadku szkół ponadgimnazjalnych),
- hospitacje, w tym diagnozujące ukierunkowane na obserwację umiejętności (w szczególności tych, które zostały opanowane najsłabiej) oraz stosowanych metod nauczania/uczenia się,
- wewnętrzne badania diagnostyczne sprawdzające realizację podstawy programowej ewentualnie we współpracy z doradcą metodycznym/ODN,
próbny egzamin zewnętrzny
(np. we współpracy z OKE).
Doskonalenie nauczycieli w zakresie realizacji podstawy programowej, np.
- przypomnienie obowiązujących przepisów prawa oświatowego w zakresie podstawy programowej, standardów wymagań egzaminacyjnych, planowania pracy dydaktycznej,
- współpraca z doradcami metodycznymi/ODN,
- szkolenia zewnętrzne,
- wewnątrzszkolne doskonalenie nauczycieli, upowszechnianie przykładów dobrych praktyk,
- ukierunkowanie pracy zespołów samokształceniowych na realizację podstawy programowej.
romset 17-10-2008 10:26:10 [#05]
Ja sprawdzam z nauczycielami ich plany pracy (bardzo długo to trwa). Czy są one zgodne z podstawą.
Krzysztof Pom 17-10-2008 12:46:57 [#08]
Idąc na hospitację sprawdzam, czy tematyka zajęć a przede wszystkim cele i założone osiągnięcia wynikają z podstawy programowej
inka2 17-10-2008 10:39:36 [#06]
Ja mam w arkuszu badań bieżących (przeprowadzam go kilka razy w roku) dla nauczycieli taki punkt:
I.Proszę o podanie w tygodniu ........... zagadnień zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego:
Cele edukacyjne:
Zadania szkoły:
treści nauczania:
osiągnięcia ucznia:
Power4 20-10-2008 21:42:27 [#29]
o udokumentowanie tego chodzi
1) występuje w planie nadzoru
2)w arkuszu hospitacji jest ślad
3) w dzienniku lekcyjnym jest ślad
4)w dokumentacji liderów WDN
5)w protokole/ach RP
6)wyniki testów kompetencji, próbnych po każdym etapie-opracowanie wraz z analizą
7)w arkuszu "wyniki klasyfikacji"i/lub arkusz analizy własnej
wyniki sprawdzianu to już wiadomo
retiro 26-10-2008 19:30:55 [#01]
oprócz bieżącego sprawdzania podczas hospitacji tzw. planów wynikowych nic więcej mi nie przychodzi do głowy.
xelek 06-11-2008 19:43:10 [#16]
Formy i rodzaje gromadzonych informacji:
a) arkusze hospitacyjne ,
b) protokóły kontrolne dokumentacji,
c) protokóły monitorowania,
d) arkusze obserwacji pracy nauczyciela,
e) opinie o pracy nauczyciela wydane na wniosek dyrektora przez Samorząd
Uczniowski , Radę Rodziców,
f) okresowe sprawozdania nauczycieli z realizacji zaplanowanych działań na
każdy rok szkolny,
g) listy pochwalne, podziękowania, gratulacje, wycinki prasowe oraz inne
materiały, które nauczyciel chciałby umieścić w teczce,w której dyrektor
gromadzi informacje o pracy nauczyciela,
h) pisemne skargi podpisane imieniem i nazwiskiem,
AnJa 05-11-2008 13:24:08 [#03]
1.dzienniki lekcyjne i zajęc dodatkowych
2. plany pracy dydaktycznej i wychowawczej
3.przydiały godzin i czynności dodatkowych
4.arkusze kontroli dokumentacji
5.sprawozdania z pracy zespołów
6.samochwałki
7. listy obecności na posiedzeniach RP,
8. arkusze kontroli pełnienia dyzurów
9. wyniki ankiet uczniowskich tyczących oceniania i relacji interpersonalnych
5.pamiec dyrektora
Power4 05-11-2008 00:17:53 [#164]
odp ewentualna dla KO i do sprawozdania z nadzoru u mnie pewnie będzie wyglać mniej więcej tak:
1)występuje pełna realizacja podstawy programowej także w kontekście praw człowieka zgodnie z planowanym procesem dydaktycznym
programy nauczania przedmiotów takich jak ......uwzgledniają m.in zagadnienia .....i są rytmicznie realizowane przez wszystkich nauczycieli uczących w/w przedmiotów o czym swiadczą wpisy-tematy w dzienniku lekcyjnym i tematyka zawarta w rozkładach materiału
w I etapie edukacyjnym:...
w II etapie edukacyjnym...
2)Tematyka godzin wychowawczych uwzględnia następujące zagadnienia ....
co jest zgodne z przyjętym w szkole programem wych. i prof., realizacja przeprowadzana zgodnie z planem
3)zorganizowano apel wych poświęcony tej tematyce.....zgodnie z planem apeli wych na rok szkolny....
4) przeprowadzono hospitację....lekcji z uwzglednieniem realizacji zagadnień....
w tym z użyciem prezentacji multimedialnej....utworzonej przez .....
5)Nauczyciele upwszechniają w szkole............gdzie?
6)) Uczniowie znają swoje prawa i obowiązki,.............. wiedzą gdzie w szkole znajdują się wywieszone...............-wywiad opiekun RM,
uczniowie klas VI potrafią wyjaśnić znaczenie zapisanych praw.......
i jeszce jeden drobiazg o którym tu nie napiszę
i wiele innych pomysłów podanych przez członków tego forum m.in.na w/w stronach (do wyboru wg potrzeb)


Jeśli masz jakiś pomysł podziel się z nami -szczególnie przydatne są najprostsze sposoby i mało czasochłonne, może podzielisz się wrażeniami pozytywnymi co dały szkole prowadzone przez Ciebie analizy w w/w zakresie(pewnie, że jesteśmy dopiero w trakcie,można jednak coś jeszcze u siebie zmodyfikować).Jakie umiejętności zdobyli Twoi nauczyciele uczestnicząc w tych analizach pośrednio lub bezpośrednio?
Co dały Tobie jako dyrektorowi?
Na tym forum każda wypowiedź jest ważna-nawet jeśli pomoże tylko jednemu z nas.
Szczególnie ważne są wypowiedzi dyrków z "krótkimi stażami" Jesteście tu z nami?
Power411-11-2008 16:43:46   [#02]
Mam nadzieję, że nikt się na mnie nie pogniewał za to ale temat ten błąkał się po różnych wątkach. Spróbowałam zebrać przynajmniej część. http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=33869&ux=10457&pst=73#pst73 http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=33968&ux=10457&pst=24#pst24 http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=33609&ux=5307&pst=36#pst36 http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=33774&ux=10457&pst=6#pst6 http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=33673&ux=10457&pst=21#pst21 http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=31805&ux=10457&pst=211#pst211
AnJa11-11-2008 16:46:44   [#03]
to opracuj to w całości wsadź do wymiany w jakiejś czytelnej formie- jako rózne- moze się komuś przyda?
Power411-11-2008 16:56:18   [#04]
Jatoja rozdzieliła pięknie.Popełniłam błąd ściskając.
Bodzio 30-09-2008 12:28:10

Jeżeli zgodnie z ustawą politykę edukacyjną w tym kraju kreuje MEN, a politykę na terenie województwa KO (póki co).Polityka ta jest kreowana min. poprzez podawanie tzw.priorytetów czyli rzeczy najważniejszych dla oświaty na dany rok szkolny. Tak więc dyrektor szkoły/placówki, który póki co kieruje szkołą/placówką państwową, NIE MOŻE POWIEDZIEĆ, ŻE NIE BĘDZIE REALIZOWAŁ TEJ POLTYKI i priorytety MEN i KO go nie obchodzą. Nie chcesz realizować polityki edukacyjnej tego państwa, to NIE MOZESZ BYĆ DYREKTOREM SZKOŁY PUBLICZNEJ.
wróbelek 13-08-2008 00:29:25 [#11]


II. Priorytety Ministra Edukacji Narodowej.
1. Skuteczność realizacji podstaw programowych w zakresie zagadnień związanych z nauczaniem i wychowaniem w kontekście praw człowieka.
2. Powszechność i dostępność wychowania przedszkolnego z uwzględnieniem powoływania i funkcjonowania innych (publicznych i niepublicznych) form wychowania przedszkolnego.
3. Stan opieki świetlicowej w szkołach w kontekście wprowadzanego obniżenia wieku obowiązku szkolnego


(priorytety KO raczej różnią się nieco od siebie)



A teraz rozporządzenie o nadzorze rozporządzenie
2. Plan nadzoru, o którym mowa w ust. 1, uwzględnia plan nadzoru pedagogicznego
na dany rok szkolny przedstawiony przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny
nad szkołą lub placówką oraz wyniki nadzoru pedagogicznego z lat poprzednich.
§ 4
1. Hospitacja jest bezpośrednią obserwacją realizowania przez nauczycieli
statutowych zadań szkoły lub placówki, w szczególności zajęć prowadzonych z
uczniami lub wychowankami, a także czynności dyrektora i innych nauczycieli
zajmujących stanowiska kierownicze w szkole lub placówce, prowadzących
hospitacje.
2. Celem hospitacji jest uzyskanie informacji do diagnozy lub oceny efektów pracy
nauczycieli w zakresie wybranych elementów procesu dydaktycznego,
wychowawczego lub opiekuńczego oraz wykonywania innych zadań
określonych w statucie szkoły lub placówki.


mellaa 19-10-2008 20:57:52 [#14]
Materiały z KO Poznań
Nadzór pedagogiczny dyrektora szkoły dotyczący realizacji podstawy programowej, np.
- analiza planów dydaktycznych nauczycieli pod kątem zgodności z podstawą programową i standardami wymagań egzaminacyjnych,
- kontrola dokumentacji przebiegu nauczania (dzienniki lekcyjne, zeszyty uczniowskie, sprawdziany, prace klasowe) pod kątem spójności z planami dydaktycznymi oraz zakresu realizowanej podstawy programowej – w przypadku szkół ponadgimnazjalnych),
- hospitacje, w tym diagnozujące ukierunkowane na obserwację umiejętności (w szczególności tych, które zostały opanowane najsłabiej) oraz stosowanych metod nauczania/uczenia się,
- wewnętrzne badania diagnostyczne sprawdzające realizację podstawy programowej ewentualnie we współpracy z doradcą metodycznym/ODN,
próbny egzamin zewnętrzny
(np. we współpracy z OKE).
Doskonalenie nauczycieli w zakresie realizacji podstawy programowej, np.
- przypomnienie obowiązujących przepisów prawa oświatowego w zakresie podstawy programowej, standardów wymagań egzaminacyjnych, planowania pracy dydaktycznej,
- współpraca z doradcami metodycznymi/ODN,
- szkolenia zewnętrzne,
- wewnątrzszkolne doskonalenie nauczycieli, upowszechnianie przykładów dobrych praktyk,
- ukierunkowanie pracy zespołów samokształceniowych na realizację podstawy programowej.


Sposoby realizacji nadzoru w szkołach

1. romset 17-10-2008 10:26:10 [#05]: Ja sprawdzam z nauczycielami ich plany pracy (bardzo długo to trwa). Czy są one zgodne z podstawą.


2. Krzysztof Pom 17-10-2008 12:46:57 [#08]: Idąc na hospitację sprawdzam, czy tematyka zajęć a przede wszystkim cele i założone osiągnięcia wynikają z podstawy programowej


3. inka2 17-10-2008 10:39:36 [#06]: Ja mam w arkuszu badań bieżących (przeprowadzam go kilka razy w roku) dla nauczycieli taki punkt:
I. Proszę o podanie w tygodniu ........... zagadnień zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego:
Cele edukacyjne:
Zadania szkoły:
treści nauczania:
osiągnięcia ucznia:
4. Power4 20-10-2008 21:42:27 [#29]
o udokumentowanie tego chodzi
1) występuje w planie nadzoru
2)w arkuszu hospitacji jest ślad
3) w dzienniku lekcyjnym jest ślad
4)w dokumentacji liderów WDN
5)w protokole/ach RP
6)wyniki testów kompetencji, próbnych po każdym etapie-opracowanie wraz z analizą
7)w arkuszu "wyniki klasyfikacji" i/lub arkusz analizy własnej


wyniki sprawdzianu to już wiadomo


5. retiro 26-10-2008 19:30:55 [#01]: oprócz bieżącego sprawdzania podczas hospitacji tzw. planów wynikowych nic więcej mi nie przychodzi do głowy.


6. xelek 06-11-2008 19:43:10 [#16]: Formy i rodzaje gromadzonych informacji:
a) arkusze hospitacyjne ,
b) protokóły kontrolne dokumentacji,
c) protokóły monitorowania,
d) arkusze obserwacji pracy nauczyciela,
e) opinie o pracy nauczyciela wydane na wniosek dyrektora przez Samorząd
Uczniowski , Radę Rodziców,
f) okresowe sprawozdania nauczycieli z realizacji zaplanowanych działań na
każdy rok szkolny,
g) listy pochwalne, podziękowania, gratulacje, wycinki prasowe oraz inne
materiały, które nauczyciel chciałby umieścić w teczce, w której dyrektor
gromadzi informacje o pracy nauczyciela,
h) pisemne skargi podpisane imieniem i nazwiskiem,


7. AnJa 05-11-2008 13:24:08 [#03]:
1.dzienniki lekcyjne i zajęć dodatkowych
2. plany pracy dydaktycznej i wychowawczej
3.przydiały godzin i czynności dodatkowych
4.arkusze kontroli dokumentacji
5.sprawozdania z pracy zespołów
6.samochwałki
7. listy obecności na posiedzeniach RP,
8. arkusze kontroli pełnienia dyżurów
9. wyniki ankiet uczniowskich tyczących oceniania i relacji interpersonalnych
5.pamiec dyrektora


8. Power4 05-11-2008 00:17:53 [#164]:
odp. ewentualna dla KO i do sprawozdania z nadzoru u mnie pewnie będzie wyglądać mniej więcej tak:
1)występuje pełna realizacja podstawy programowej także w kontekście praw człowieka zgodnie z planowanym procesem dydaktycznym
programy nauczania przedmiotów takich jak ......uwzględniają m.in. zagadnienia .....i są rytmicznie realizowane przez wszystkich nauczycieli uczących w/w przedmiotów o czym świadczą wpisy-tematy w dzienniku lekcyjnym i tematyka zawarta w rozkładach materiału
w I etapie edukacyjnym:...
w II etapie edukacyjnym...
2)Tematyka godzin wychowawczych uwzględnia następujące zagadnienia ....
co jest zgodne z przyjętym w szkole programem wych. i prof., realizacja przeprowadzana zgodnie z planem
3)zorganizowano apel wych poświęcony tej tematyce.....zgodnie z planem apeli wych. na rok szkolny....
4) przeprowadzono hospitację....lekcji z uwzględnieniem realizacji zagadnień....
w tym z użyciem prezentacji multimedialnej....utworzonej przez .....
5)Nauczyciele upowszechniają w szkole............gdzie?
6)) Uczniowie znają swoje prawa i obowiązki,.............. wiedzą gdzie w szkole znajdują się wywieszone...............-wywiad opiekun RM,
uczniowie klas VI potrafią wyjaśnić znaczenie zapisanych praw.......
i jeszcze jeden drobiazg, o którym tu nie napiszę
i wiele innych pomysłów podanych przez członków tego forum m.in. na w/w stronach (do wyboru wg potrzeb)


Jeśli masz jakiś pomysł podziel się z nami - szczególnie przydatne są najprostsze sposoby i mało czasochłonne; może podzielisz się wrażeniami pozytywnymi: co dały szkole prowadzone przez Ciebie analizy w w/w zakresie (pewnie, że jesteśmy dopiero w trakcie, można jednak coś jeszcze u siebie zmodyfikować).Jakie umiejętności zdobyli Twoi nauczyciele uczestnicząc w tych analizach pośrednio lub bezpośrednio?
Co dały Tobie, jako dyrektorowi?


Na tym forum każda wypowiedź jest ważna-nawet jeśli pomoże tylko jednemu z nas.
Szczególnie ważne są wypowiedzi dyrków z "krótkimi stażami" Jesteście tu z nami?
Power411-11-2008 16:58:08   [#05]
To się nie nadaje An-Ja do wymiany plików. To praca absolutnie zespołowa.
bosia11-11-2008 16:59:09   [#06]

wymiana to też praca zespołowa

zespołowo korzystamy

zobacz ile jest pobrań

duuuży zespół;-)

Power413-11-2008 23:32:18   [#07]
przemyślę
Power426-02-2009 18:11:17   [#08]
Dowody w sprawie:
wnioski z analiz, przeprowadzone hospitacje, dostosowane arkusze hospitacyjne,załączniki do arkusza hospitacji, informacja z nadzoru uwzględnia/zawiera...,protokoły RP, wpisy w dziennikach lekcyjnych w rodzaju pomiaru wpis właściwy...,sprawozdania liderów WDN....plany pracy WDN zawierają..., hospitacje ukierunkowane na..., plan nadzoru zawiera/uwzględnia...,zalecenia uwzględniają.., modyfikacje ...., organizacja zastępstw doraźnych...,zmiany arkusza organizacji, szkolenia, konferencje, udział Rady w .... itp do wyboru
tyle mogę dopisać;-)
ankate26-02-2009 22:08:12   [#09]

Power nie szalej,

oprócz tego, że jestem dyrektorem (jeszcze:-)) to mam klasę szóstą, którą muszę przygotować do sprawdzianu - j.polski i nie mam zastępcy...realizuję politykę oświatową państwa, ale bez przesady....!!!!

Paula02-03-2009 19:07:09   [#10]
Dowody w sprawie:
Power jesteś super
Bez zbędnych komentarzy mogę sporo skorzystać z Twojego doświadczenia
Power402-03-2009 19:19:38   [#11]
:-)
Sęk w tym, że ja go wcale nie mam dużego:-)))
Paula02-03-2009 19:23:36   [#12]
Skąd mogę wiedzieć jakiej jesteś pci ???????

Jestem na forum od kilku dni i uczę się jak tu dobrze się poruszać
Paula02-03-2009 19:34:00   [#13]
Uważam, że tak precyzyjnie mogą dyskutować tylko Panie Derektorki

A może się mylę??
zgredek02-03-2009 19:36:53   [#14]

:-)))))))))))))))))))))))))))

myślę, że Power pisała o doświadczeniu:-)))))))))

Nassssy02-03-2009 19:38:18   [#15]
nie rozumiem czemu to uściślasz
Power402-03-2009 19:40:06   [#16]
:-))))))))
Paula02-03-2009 19:42:19   [#17]
Miło że trochę humoru poprawia nam pracę w tym bałaganie

Pozdrawiam Cię Power, myślę że kiedyś się poznamy
Power402-03-2009 19:58:00   [#18]
Płeć żeńska:-)
Też tak myślę:)
Życzę powodzenia w sprawnym poruszaniu się nie tylko po terenie tego wyjątkowego forum:-)
Power402-03-2009 20:09:22   [#19]
ankate, nie wierzę, że tych dowodów nie masz:-)))
zawsze je mamy, więc na nich się skupmy:-)
a do tego czasem ankietka czy inne ......u kogoś się trafić może ale to nie jest oblig do wszystkiego

na zadane pytanie czy przeprowadziłaś ankietę można też odpowiedzieć-nie, bo w tym roku czy w tym temacie jej nie planowałam:-)

Można mieć zbiorczy arkusz hospitacji i kontroli dokumentacji z plusikami czy jak to An_Ja mówi z innym badziewiem ale można też mieć wypisane tylko "odstępstwa od normy" określonej w arkuszach -jeśli ich brak to mogę mieć pustą kartkę lub jakieś dwa zdania(I to też jest dokument czy dowód w sprawie, że analizę przeprowadziłam).

Mam takie prawo i mam prawo mieć własny sposób na dokonywanie analiz.Ale one zawsze są rzetelne. Muszę jednak wiedzieć co, gdzie mam i skąd te wnioski ogólne pochodzą.Nie można w jednym roku badać dokładnie wszystkiego. Bada się tylko część obszarów, w tym wyznaczone przez MEN i KO
Jeśli dyrektor odpowiada, że nie ma dowodów w sprawie: to co on nadzorował? i czy w ogóle coś nadzorował??A przecież u nas tych dowodów to cała masa jest:-)

Można zgrabnie, elegancko i z wdziękiem?

Mój plan nadzoru zawiera to -co ja zaplanuję:)ale zawsze zgodnie z polityką MEN i KO
to jest najważniejszy wniosek

aaaaaaaa
i szaleństwo to pojęcie względne

"Jesteś szalona" wykluczyłam na wszelki wypadek ze swojego repertuaru po ostatnich doniesieniach prasowych:)Brzydzę się:-)

Oj szalała, szalała,
ale już nie bede,......
la,la la...
Power403-03-2009 18:01:16   [#20]
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=35831&s=1

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]