Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Jednorazowe odszkodowanie dla emeryta
strony: [ 1 ]
Power415-10-2008 20:25:17   [#01]
emeryt chce wystąpć do ZUS o jednorazowe odszkodowanie(stwierdzono chorobę zawodową podczas emerytury)-kto ma go skierować na komisję w celu stwierdzenia uszczerbku na zdrowiu? ZUS czy były zakład pracy-dowolny czy ostatni?
Czy ktoś mógłby mi pomóc?
Power415-10-2008 22:31:23   [#02]
,
Adaa15-10-2008 22:33:03   [#03]
musi z tym wystapic sam do ZUS, który powola komisję
Power415-10-2008 22:40:47   [#04]
no- tylko emeryt twierdzi, ze były zakład ma wystapic do ZUS o stwierdzenie % uszczerbku na zdrowiu i dać skierowanie na komisję a ja nie wiem na jakiej podstawie tak go w ZUS poinformowano
Power415-10-2008 22:44:22   [#05]
nie chcę być posądzona o złą wolę i może wręcz mam taki obowiazek?
Adaa15-10-2008 22:53:49   [#06]

sorki Powerku, wprowadziłam Cie w błąd ... tu masz wszystko :

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOLECZNEJ

z dnia 18 grudnia 2002 r.

w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.

Na podstawie art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. Nr 199, poz. 1673) zarządza się, co następuje:

§ 1. 1. Wniosek o jednorazowe odszkodowanie, zwany dalej „wnioskiem”, do płatnika składek składa ubezpieczony lub uprawniony członek rodziny, o którym mowa w art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Power415-10-2008 23:06:58   [#07]
2. Pracodawca po zakończeniu postępowania mającego na celu ustalenie uszczerbku na zdrowiu lub niezdolności do pracy w związku ze stwierdzoną chorobą zawodową pracownika przesyła do Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dr. med. Jerzego Nofera w Łodzi oraz do właściwego państwowego inspektora sanitarnego zawiadomienie o skutkach choroby zawodowej.
oraz
interpretacja:
Stopień uszczerbku określają lekarze orzecznicy przy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Na wniosek pracownika zakład pracy jest zobowiązany skierować go do lekarza orzecznika przy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych według właściwości miejsca zamieszkania pracownika



innych nie znalazłam
ale dla mnie te zapisy nie dotycza emerytyów-nie myle się?
DYREK15-10-2008 23:17:45   [#08]

może się przyda:

http://www.bhp.org.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=569

Power415-10-2008 23:24:59   [#09]
dzięki
jak jutro złoży wniosek na piśmie będę myślerć dalej

i czy nie obowiazuje przedawnienie roszczeń po 3 latach

od kiedy?przejścia na emeryturę czy orzeczenia o chorobue zawodowej?
Power416-10-2008 07:16:28   [#10]
dzięki dyrek przeczytałam, ale tam jest już wszysko to co mam
Ta osoba troszkę roszczeniowa jest i zawsze przyjdzie z jakimiś pretensjami.A moim zdaniem ja nie mam obowiazku jako były zakład nigdzie jej kierować-tym bardziej że byłych zakładów jest kilka.
hanabi16-10-2008 08:39:06   [#11]

Power4, nie misisz kierować, jesli nauczyciel ubiega sie o uznanie choroby zawodowej może dostać skierowanie na badania od lekarza, co do kilku zakładów pracy, to jest powiedziane, ze konieczną dokumentację uzupełnia (wystawia) ostatni pracodawca i on również wypłaca odszkodowanie

trochę dziwi mnie Twoje pytanie o przedawnienie roszczeń, jakie to ma znaczenie?!

po otrzymaniu orzeczenia o uznaniu choroby zawodowej musisz wypłacić odszkodowanie co do dyskusji, czy  nauczyciel ma prawo ubiegać sie o to orzeczenie-to jest to swoiste kuriozum:) raczej należałoby zapytać, który nauczyciel po 30 latach pracy nie nabawił się tej choroby, oa dszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu w wysokości proponowanej przez ustwodawcę uważam za obraźliwe dla nauczycieli:)   

hanabi16-10-2008 08:59:44   [#12]

Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, kto ponosi odpowiedzialność za chorobę zawodową pracownika, gdy zmieniał on pracodawców. Jeżeli w ostatnim zakładzie pracy zatrudniającym pracownika istniały warunki pracy narażające go na chorobę zawodową i w okresie zatrudnienia w tym zakładzie choroba zawodowa została u pracownika stwierdzona w sposób prawem przewidziany, a wskutek tej choroby doznał on uszczerbku na zdrowiu, to odpowiedzialność ponosi ten ostatni zakład pracy, chociażby okres pracy w tym zakładzie nie był znaczny i pracownik był także uprzednio zatrudniony w innym zakładzie pracy, w którym także występowały warunki szkodliwe, mogące mieć wpływ na powstanie choroby zawodowej (wyrok SN z 2 czerwca 1998 r., II UKN 90/98, OSNAPiUS 1999/11/374). 

Zgłoszenia o podejrzeniu zaistnienia choroby zawodowej może dokonać:

  • pracodawca,
  • lekarz, który podczas wykonywania zawodu zauważył podejrzenie choroby zawodowej,
  • lekarz stomatolog, który podczas wykonywania zawodu powziął podejrzenie wystąpienia u pacjenta choroby zawodowej,
  • lekarz weterynarii, który podczas wykonywania zawodu stwierdził u pracownika mającego kontakt z chorymi zwierzętami objawy mogące nasuwać podejrzenie choroby zawodowej,
  • pracownik, który podejrzewa, że występujące u niego objawy mogą wskazywać na taką chorobę zawodową.

Jeśli chodzi o pracownika, który jest aktualnie zatrudniony zgłasza podejrzenie choroby zawodowej za pośrednictwem lekarza sprawującego nad nim profilaktyczną opiekę zdrowotną, dodatkowa ważna informacja to taka, że "pracodawca ma prawny obowiązek zgłosić zaistnienie chorobowy zawodowej lub nawet podejrzenie zaistnienia takiej choroby"pod groźbą kary:) jak zwykle w przypadku bycia pracodawcą

 
Okres, w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej pomimo wcześniejszego zakończenia narażenia zawodowego jest rózny dla róznych chorób i raczej dotyczy lekarza niz pracodawcy, a poza tym to że pracownik ubiega sie o uznanie choroby nie jest jednoznaczne z wydaniem orzeczenia
 
tak więc zgłoś i czekaj na dokumenty, potem będziesz sie zastanawiać co zrobisz z tym dalej

 

 

Power416-10-2008 15:07:42   [#13]
"i w okresie zatrudnienia w tym zakładzie choroba zawodowa.."
a została stwierdzona po okresie zatrudnienia
i dlatego pytałam
Power416-10-2008 15:18:11   [#14]
ale dzięki-mnie chodzi tylko o emerytów a nie pracowników
chorobę stwierdzono tez podczas emerytury
Iwa1217-11-2008 19:12:45   [#15]

do mnie dzisiaj wpłynęło pismo emeryta, który dostał orzeczenie o stwierdzeniu choroby zawodowej treści: "wnoszę o wypłatę odszkodowania z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu będącego nastepstwem choroby zawodowej nabytej podczas wykonywania zawodu nauczyciela" i nic więcej w tym piśmie nie ma

i co dalej? ja ten wniosek przekazuję do ZUS wraz z orzeczeniem choroby zawodowej, czy jeszcze emeryt musi mi dostarczyć zaświadczenie o stanie zdrowia?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]