Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ramowe plany i organizacja pracy w SP - UWAGI OSKKO
strony: [ 1 ][ 2 ]
beera25-09-2008 19:37:38   [#01]

Mamy już poradnik MEN dotyczący organizacji pracy szkoły w związku ze zmianami.

Uczestnicy Kongresu mają materiał w formie poradników, wszystkich innym zapraszam na stronę:
http://www2.reformaprogramowa.men.gov.pl/poradnik_podstawowki/?session_id=f8fe791874372a35bb1eab4edc799442 

tam jest ten materiał dostępny.

Zapraszamy do wyrażania wątpliwości, pytań, uwag. Wszystkie zbierzemy i napiszemy wspólne stanowisko i wspólne pytania , które skierujemy do MEN.

Tara25-09-2008 19:47:06   [#02]
Nie wiem co się dzieje ale mój komp nie otwiera pliku.
JarTul25-09-2008 20:14:51   [#03]
Cytaty:

Organizacja przestrzeni szkolnej
"Przestrzeń w szkole dla najmłodszych dzieci powinna być odpowiednio dostosowana. Zarówno sale dla przedszkolaków, jak i dla najmłodszych uczniów powinny mieć kąciki nadające się do wypoczynku i zabawy, dobrze też jeśli korytarz szkolny jest miejscem tylko dla najmłodszych, wyglądającym ciepło i przyjaźnie. W szkole powinny być osobne korytarze dla starszych i młodszych uczniów. Jeśli podział komunikacyjny budynku ograniczający możliwości spotykania się najmłodszych ze starszymi wydaje się trudny do wprowadzenia, warto poprosić architekta (może znajdziemy go wśród rodziców uczniów?) o pomoc w zaprojektowaniu, jak w możliwie najprostszy sposób wyodrębnić bezpieczną przestrzeń dla najmłodszych. W zdecydowanej większości budynków szkolnych jest to możliwe."

Zajęcia zintegrowane

"Przyjęło się, że nauka języka obcego jest prowadzona poza nauczaniem zintegrowanym przez nauczyciela języka obcego, jednak coraz więcej nauczycieli kształcenia zintegrowanego ma uprawnienia do nauki języka obcego i wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, aby nauczanie języka obcego przybrało formę zintegrowaną."

"Przykładem przedmiotu, który trudno nauczać jako przedmiot zintegrowany jest matematyka. Dlatego można wyodrębnić nauczanie matematyki jako samodzielny przedmiot, ale można zachować integrację organizacyjną - czyli nie wyodrębniać specjalnie godziny na matematykę a wkomponować ją maksymalnie trafnie w dzień nauki."

Z jakiej planety pochodzą "twórcy" tych cytatów?
Adaa25-09-2008 20:18:40   [#04]

no nie wiem...choć potrafie byc krytyczna akurat tu nie widzę niczego z innej planety

przestrzeń szkolna mam wlasnie tak zorganizowaną

pozostałe nie budza mego zdziwienia

Jacek25-09-2008 20:25:09   [#05]
znaczy ja raczej bym zapytał skąd kasę dla tego archiekta i jakoś nie widzę za bardzo nauczyciela zintegrowanego, który tak bez przeszkód robi sobie uprawnienia do języka a jak mniemam to chyba ważne jest by dzieciak już od początku miał kontakt z prawidłową wymową choćby.. ale może się czepiam
rzewa25-09-2008 20:25:31   [#06]
we mnie budzi tylko ten ostatni, ale trochę rozumiem autora - jest nim albo ktoś kto matematyki w szkole nie lubił lub... skończony matematyk (taki co to jeśli matematyki uczył to tylko w lo :-))
grażka25-09-2008 20:28:20   [#07]
Adoo - normą jest architekt robiący za darmo plany przebudowy? I rodzice, noszący cegły?
Adaa25-09-2008 20:32:27   [#08]
nie grazko - normą powinny byc takie warunki- co u mnie jest normą:-)
JarTul25-09-2008 20:32:45   [#09]
Adaa
Ja znam nasze lokalne realia i wiem, że choćby "(...) sale (...), (...) dla najmłodszych uczniów powinny mieć kąciki nadające się do wypoczynku i zabawy" - to utopia. A zresztą! Zależy co kto rozumie pod pojęciem "kącik nadający się do wypoczynku i zabawy".

Nauczyciele u Ciebie też przygotowani do nauczania ZI i JO?

Świetnie wpasowuje się matematykę w ZI w planie lekcji, gdy mamy 6 x 6 oddziałów... No i etaty dla nauczycieli ZI.
beera25-09-2008 20:33:33   [#10]

1.Upominamy się o standardy materialne.
Głosiliśmy, ze MUSZĄ ZOSTAĆ OKRESLONE -muszą.
Jesli chcemy mówic o standardach materialnych, to własnie takich jak wyżej.

===

2.Chciałabym, zeby dzieci w klasach I-III uczył tylko jeden nauczyciel. W klasach I-III, a nawet wyżej. Gdzie się da - niech n-l NZ uczy jeszcze i języka. Dla mnie to docelowe jest.

 

rzewa25-09-2008 20:36:36   [#11]
owszem też tak uważam jak asia i zdecydowanie bardziej nie podoba mi się wyłączanie z kz matematyki czy plastyki niż j. obcego...
Adaa25-09-2008 20:36:40   [#12]

nie sa przygotowani nad czym boleje i ten ból powinien miec przelozenie na to by to zmienić

Jarku...sadze, że nie mozna tak wszystkiego w czambuł potepiać - z doswiadczenia tylko powiem, że wiele razy stekałam, że to utopia, że tak sie nie da - w praktyce okazuje sie, że sporo mozna

teraz narzekam jak faktycznie nie dam rady czegos wprowadzić - ale najpierw próba

grażka25-09-2008 20:40:12   [#13]
Adaa - MIC :)
grażka25-09-2008 20:43:08   [#14]
W integracji da się uczyć matematyki. A jak ktoś tego nie umie, to niech się nauczy.
I to też powinien być standard.

Tymczasem zaczynamy od rozmontowywania KZ. Chciałabym się mylić :(
JarTul25-09-2008 20:45:15   [#15]
Nie potępiam. Pomysł może być. Tylko środki do jego realizacji i czas jest problematyczny.
A ja nie chcę kolejnego straconego pokolenia.

Standardów materialnych to ja tutaj nie widzę.
Gdyby napisano, że:
- oddział w klasie tej i tej ma liczyc maksymalnie uczniów tylu i tylu
- sala lekcyjna ma mieć minimalnie metraż taki, a taki
- sala ta ma być minimalnie wyposażona w przypadku realizacji zajęć takich a takich ma mieć to, to i to.

To by były standardy materialne.
beera25-09-2008 20:45:23   [#16]

Grażko - wskaż gdzie jest to niebezpieczeństwo

Wkopiuj i napisz, jaki fragment i jakie budzi Twoje zastrzeżenia - mozemy przeciez napisać tę wątpliwość

grażka25-09-2008 20:54:55   [#17]
z pdfa nie skopiuję, ale widzę, że pozostawiono - zapisane jest wyżej nieco niż cytowana matematyka - nauczanie przedmiotów przez specjalistów - muzyka, plastyka, wychowanie fizyczne.
W klasie III nauczanie przedmiotowe jest wręcz zalecane, aby "łagodnie wprowadzić ucznia" w nauczanie przedmiotami i przez różnych nauczycieli; model, że kształcenie zintegrowane mogłoby raczej wyjść wyżej - ponad klasę III wydaje mi się w takiej sytuacji nierealny :(
beera25-09-2008 20:56:23   [#18]

trzeba będzie kopiować

ja znajdę i skopiuję - bo to bardzo jest wazne

grażka25-09-2008 21:00:25   [#19]
to jest strona 16/15 u dołu strony dokumentu.
JarTul25-09-2008 21:03:13   [#20]
Akurat z tego PDFa można sporo kopiować.

Stopniowe wycofywanie się z nauczania zintegrowanego w klasie trzeciej może stanowić
łagodne oswajanie dziecka z faktem, iż począwszy od klasy czwartej przedmioty będą nie tylko wyodrębnione czasowo ale również nauczane przez różnych nauczycieli.
grażka25-09-2008 21:04:14   [#21]
no, to ja nie umiem :) ale może się nauczę, jak wiem, że można :) dzięki
JarTul25-09-2008 21:07:18   [#22]
Jest nowy Adobe Reader 9.0. Radzi sobie z tymi dokumentami.
Zaznaczasz "myszką" CTRL + C (kopiujesz), a później CTRL + V w miejscu docelowym.
beera25-09-2008 21:09:12   [#23]

Edukacja wczesnoszkolna realizowana jest w formie kształcenia zintegrowanego lub rzedmiotowego z należytą troską o korelację treści wszystkich obszarów edukacyjnych. Wskazane jest, aby przynajmniej w pierwszej i drugiej klasie uczniowie mieli zajęcia zintegrowane. W klasie trzeciej można już wprowadzać naukę przedmiotową. To szkoła i nauczyciel powinni decydować o zakresie nauczania zintegrowanego. Jeżeli w szkole jest nauczyciel muzyki, który chętnie poprowadzi zajęcia już w klasie pierwszej, a nauczyciel prowadzący pierwszą klasę uzna, że takie rozwiązanie jest korzystne dla uczniów, to oczywiście można wyodrębnić muzykę z nauczania zintegrowanego i realizować ją w formie przedmiotowej. Dotyczyć to może również przedmiotów takich jak: plastyka, wychowanie fizyczne, zajęcia komputerowe. Przyjęło się, że nauka języka obcego jest prowadzona poza nauczaniem zintegrowanym przez nauczyciela języka obcego, jednak coraz więcej nauczycieli kształcenia zintegrowanego ma uprawnienia do nauki języka obcego i wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, aby nauczanie języka obcego przybrało formę zintegrowaną. Przykładem przedmiotu, który trudno nauczać jako przedmiot zintegrowany jest matematyka. Dlatego można wyodrębnić nauczanie matematyki jako samodzielny przedmiot, ale można zachować integrację organizacyjną — czyli nie wyodrębniać specjalnie godziny na matematykę a wkomponować ją maksymalnie trafnie w dzień nauki. Stopniowe wycofywanie się z nauczania zintegrowanego w klasie trzeciej może stanowić łagodne oswajanie dziecka z faktem, iż począwszy od klasy czwartej przedmioty będą nie tylko wyodrębnione czasowo ale również nauczane przez różnych nauczycieli.

Oczywiście jestem przeciwna ABSOLUTNIE. Dla mnie takie myslenie to krok do tyłu. Opiszę to dokladnie- swoje stanowisko w tej sprawie, ale nie dziś. Jakby ktos chciał tez kilka słów o tym - chętnie widziana kazda pomoc:) (zarówno "za" jak i "przeciw"

beera25-09-2008 21:11:44   [#24]

z kolejnej strony - bo na to staram sie patrzeć obiektywnie...wszystko tu zalezy od dyrektora - od jego madrości.

Czy w nią watpić, czy wierzyć?

Ja jestem za rygorystycznymi zapisami prawnymi, by uniemożliwic dyrektorom podejmowanie błędnych (moim zdaniem) decyzji.
Czy słusznie?

grażka25-09-2008 21:13:33   [#25]
Ja też. Nawet sformułowanie "wskazane jest" uważam za niebezpieczne.
JarTul25-09-2008 21:14:49   [#26]
Już w #3 zwracałem na to uwagę i cytowałem obszerne fragmenty #23.
Może nie tak fachowo? Ale...
elkap25-09-2008 21:23:12   [#27]

Podoba mi się w tej propozycji jasne określenie osiągnięć uczniów, stopniowe przechodzenie w klasie III do nauczania przedmiotowego też mi się podoba, pod warunkiem, że będzie stopniowe, ale to dość mocno od nas zależy. Nauczycieli KZ do nauczania języków obcych też można przygotować, tylko potrzeba do tego trochę czasu. Natomiast "pobożne życzenia" dotyczące wyglądu klas, oddzielnych korytarzy dla uczniów młodszych i starszych itp. daleko odbiegają od realiów zwłaszcza wiejskich szkół. Jeśli standardy materialne, o których wspomina Asia byłyby jasno określone, to może te życzenia da się zrealizować.                   Propozycje zróżnicowania części zajęć WF bardzo ciekawe, ale w szkole jednociągowej, takiej jak moja, będzie to trudne do zrealizowania przy jednym WF-iście. Chyba już od jutra zacznę mobilizować ludzi do zdobywania dodatkowych kwalifikacji, bo 2 rodzaje, tak jak mają teraz, już nie wystarczą.

grażka25-09-2008 21:26:37   [#28]
I jeszcze jedno - jestem holistką. Sprowadzenie dziecka tylko do wymiaru intelektualnego oceniam jako błędne; jakby było takie intelektualnie dojrzałe, to czy płakałoby przy rozstaniu z mamą? (miewamy takie 6-latki, zaczynające w tym wieku "0") A przecież wyłącznie intelektualna analiza takiego problemu jest prosta, czemu dla dziecka nieosiągalna?
W rozdziale 3 ani razy nie pada słowo emocje, ruch, motoryka, a i wychowanie społeczne wymienia się ze dwa razy, ale jako przyszłą korzyść w życiu społecznym i zawodowym.
beera25-09-2008 21:32:37   [#29]

Okres nauczania elementarnego jest różny w różnych krajach,np. w Polsce,Szwecji obejmuje kurs 3-letni,w Austrii,Danii-kurs 4-letni,we Francji-kurs 5 letni,w Belgii,USA (przeważnie) i Japonii-kurs 6-letni.
tyle znalazłam jako argument "za" - wiem, ze w Finlandii nauczanie elementarne to tez 6 lat

Uważam, Elu, ze  łagodne przejscie do nauczania przedmiotowego powinno się odbywać w klasie IV, nie w trzeciej - mysle, ze można to zorganizować.

====

Jeśli standardy materialne, o których wspomina Asia byłyby jasno określone, to może te życzenia da się zrealizować

Powinnismy się po prostu tego domagać!. Okreslic jakis czas przejściowy, nawet 5 lat - ale do tego powinnismy dążyć we wszystkich szkołach!

====

Co do szkół jednociagowych- tez widzę tu zagrożenia

grażka25-09-2008 21:35:41   [#30]
Popieram ten pomysł - "łagodne przejście do nauczania przedmiotowego powinno się odbywać w klasie IV, nie w trzeciej"
Zwłaszcza, że to będą o rok młodsze dzieci.
Tara25-09-2008 21:38:38   [#31]
Przejrzałam liczbę godzin w ramówce dla klas 4-6.Nie wiem dlaczego zabrano po jednej godzinie lekcyjnej z języka polskiego i przyrody.Nie znam nie doczytałam jeszcze podstawy programowej z tych przedmiotów ale wydaje się że szczególnie jesli chodzi o przyrodę to godzin jest mało.Szczególnie  kiedy część zajęć z przyrody prowadzi się w terenie lub jako zajęcia ćwiczeniowe.Poza tym wiele elementów z przyrody jest na sprawdzianie po klasie szóstej.Zdecydowanie natomiast podoba mi się dołożenie godzin na zajęcie z plastyki muzyki i informatyki.Mam nadzieje że nie są to godziny dyrektorskie.
Tara25-09-2008 21:41:29   [#32]
Bo nie zauważyłam czy jeśli jest to "przykładowy szkolny plan nauczania"to zawiera też godziny DDD?A jeśli nawet to język polski i przyroda i tak jest zabrana.
JarTul25-09-2008 21:43:42   [#33]
Dla mnie nazywanie w SP zajęć TI informatyką jest nadużyciem i może czas to zmienić.
Tara25-09-2008 21:50:36   [#34]
No dobrze niech będzie TI,ale ustosunkuj się do liczby godzin na przedmiotach o których pisałam.
elrym25-09-2008 22:19:31   [#35]
uważam, za słuszne umozliwienie zwolnienia z zajęć fakultatywnych na wych.fiz.,kiedy uczeń, który systematycznie, w ra mach właściwych instytucji pozaszkolnych podejmuje aktywność fizyczną
Adaa25-09-2008 22:29:18   [#36]

klasy IV-VI

6 godzin religii

4 godziny historii

od lat się trąbi, że te 4 godziny historii to stanowczo za mało, a 6 godzin religii to za duzo

 

 

Tara25-09-2008 22:31:58   [#37]
Adoo w kontekście ostatnich badań że uczniowie coraz niechętniej chodzą na religię to może i w szkole podstawowej tak się stanie że zamiast religii będą chodzic na etykę.Nie zwiększy to jednak godzin z historii,polskiego czy przyrody.
Magosia25-09-2008 22:41:23   [#38]

To sobie troszkę pokomentujmy..

Na I etapie edukacyjnym bardzo ważna jest organizacja przestrzeni nauczania dla ucznia.

Sale lekcyjne powinny składać się z dwóch części: edukacyjnej — wyposażonej w tablicęi stoliki oraz rekreacyjnej — przestrzeni wolnej, nadającej się do zabawy.

 Co to znaczy- powinny? Muszą ? Mogą? Kto musi/może zapewnić ten standard? A jak nie zapewni ( gmina/dyrektor ) to co?

Pożądane jest takżedodatkowe wyposażenie w: sprzęt audiowizualny, komputer z dostępem do Internetu, projektor,mapy, gry i zabawki dydaktyczne, tematyczne kąciki zabaw, biblioteczkę.

Co to znaczy- pożądana? Musi? ? Może? Kto musi/może zapewnić ten standard? A jak nie zapewni ( gmina/dyrektor ) to co?

Uczniowie powinni mieć również zapewnioną możliwość pozostawiania w szkole przynajmniej częścipodręczników lub przyborów szkolnych, by nie dźwigać codziennie ciężkiego tornistra.

Jak wyżej.

Jeżeli klasa jest na tyle duża, że udaje się wyodrębnić część lekcyjną wyposażoną w ławkii rekreacyjną — dywanową, wtedy nauczyciel ma swobodę, które zagadnienia uczeńpowinien realizować w ławkach, a które może siedząc na dywanie.

 

Nauczyciel powinien tylko zwracać uwagę, aby w klasie pierwszej dziecko więcej czasu spędzało ucząc się przez zabawę, a w następnych klasach stopniowo wydłużać czas spędzony w ławce szkolnej.

Trudniejsza sytuacja jest w szkole, w której sale dydaktyczne są małe. Wtedy dobrze,jeżeli jedna z sal jest rekreacyjna. Sytuacja ta jest trudniejsza organizacyjnie dla nauczycieli,którzy muszą umawiać się w jakich godzinach, która klasa korzysta z sali rekreacyjnej. Przyczym zakładamy, że nie jest to dodatkowa sala lekcyjna, a sala z której rotacyjnie korzystana przykład jedna z trzech klas, w trakcie gdy pozostałe dwie mają lekcje w ławkach.

Sytuacja może byc jeszcze trudniejsza. :-( Trzy sale NZ i 9 klas I-III. Stan aktualny. I nie mam pojęcia - gdzie salę dla sześciolatków. Pewno stanę na glowie i zabuduję korytarz. Ale - dostanę pieniądze na full wypas przynajmniej ? Tylko - jak zabuduję korytarz - to gdzie Tygryski pobrykają? :-)

Uff..idea omi się pdoba, diabel w szczegółach tkwi.

Tara25-09-2008 22:45:55   [#39]
Magosiu u mnie to samo:mam 12 oddziałów klas 1-3 a tylko10 sal lekcyjnych.Już teraz uczymy się na zmiany.Ja nie chcę być na nie,ja naprawdę nie mam warunków.
JarTul25-09-2008 22:49:41   [#40]
powinien, powinna, powinno m.-os. ~winni, ż.-rzecz. ~winny (...)«w użyciu orzeczeniowym w połączeniu z bezokolicznikiem wskazuje na to, że realizacja tego, co oznacza bezokolicznik, jest czymś obowiązkowym, należnym, pożądanym, oczekiwanym, spodziewanym»
elrym25-09-2008 22:50:16   [#41]

rozwiazanie zostało podne :-))

jeśli szkoła podstawowa funkcjonuje w zespole ze szkołą lub szkołami

kształcącymi dzieci starsze (wtedy organ prowadzący powinien przeanalizować także rozwiązanie takiego zespołu, przeniesienie którejś ze szkół zespołu w inne w miejsce

Adaa25-09-2008 22:51:33   [#42]

Magosiu ...

Czy bardziej podobałaby sie nam to wszystko gdyby było naszpikowane "w miarę mozliwosci finansowych"?

Ten dokument wskazuje pewien standard. Wiadomo, że zawsze wystepuja trudnosci z jego osiagnieciem, ale jestem zdania, ze lepiej poprzeczke zawyżać niz ustalać ją "na miare mozliwosci"

 

Tara25-09-2008 22:52:50   [#43]
W inne?gdzie?no chyba że coś wybudują.U nas 2 gimnazja i jedna podstawówka.
rzewa25-09-2008 22:54:01   [#44]
magosiu, 6 latki będą w 1 klasie sp i... nie zwiększy ci się raczej liczba klas w NZ z tego powodu, czyli zorganizujesz rzecz jak dotychczas.... :-(
Magosia25-09-2008 22:59:03   [#45]

Adaa- ja bym napisała musi- ze wskazaniem źrodła finansującego, bo to powinien to dla mnie troszkętak :  chciałabym ale czasem nie mogę ;-)

Frustracja gotowa ;-)

Rzewa - ja juz zrobilam wstępną analize demograficzną i wiem o czym piszę...

To znaczy powiem tak - rodzice czekają na moje sugestie- jak powiem - dajcie dzieci- to sporo wyśle ich do szkoły, jak powiem - nie mam możliwości optymalnych i raczej Państwo poczekajcie z tym wysyłaniem dzieci do szkoły - to sześciolatki zostaną w przedszkolu..

To ręczne sterowanie reformą w środowisku, ktore się zna i ktore zna ciebie:-) I to wcale nie jest złe:-)

JarTul25-09-2008 22:59:26   [#46]
Raczej się zwiększy - na pewien czas, bo do szkoły pójdą siedmiolatki i sześciolatki.
JarTul25-09-2008 23:00:31   [#47]
A i prognozy demograficzne wskazują na wzrost populacji w następnych latach.
beera25-09-2008 23:03:47   [#48]

matko

Jartul - skoro się oficjalnie mówi, ze kolejny rok jest okresem największego niżu, to chyba jasne, ze kolejny rok jest wyższy od niżu. Czyli jest wzrostem populacji - to chyba jasne i kazdy to wie. MEN też.

Magosia25-09-2008 23:07:32   [#49]

Asiu- Jar tul komentowałto : (tak sądzę):

rzewa 25-09-2008 22:54:01   [#44]
magosiu, 6 latki będą w 1 klasie sp i... nie zwiększy ci się raczej liczba klas w NZ z tego powodu, czyli zorganizujesz rzecz jak dotychczas.... :-(

JarTul25-09-2008 23:07:45   [#50]
#44
strony: [ 1 ][ 2 ]