Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ubezpieczenie ucznia
strony: [ 1 ]
emen18-09-2008 20:01:24   [#01]
Mam pytanie. Co w przypadku, gdy rodzic nie chce ubezpieczyć ucznia w szkole, nie chce też podpisać oświadczenia w tej sprawie ani podać numeru polisy ubezpieczeniowej? Przecież ten uczeń uczestniczy w wycieczkach klasowych i różnego rodzaju wyjściach?
rzewa18-09-2008 20:06:07   [#02]
ubezpieczyć go w razie wycieczki

a do szkoły może chodzić nieubezpieczony
DYREK18-09-2008 20:09:10   [#03]

emen

zobacz wątek: ile dostajecie w łapę?

emen18-09-2008 20:09:53   [#04]
W razie wycieczki, to powinni ubezpieczyć rodzice- dobrze myślę? A jeżeli tego też odmawiają?
asiawar18-09-2008 20:11:33   [#05]
No to uczeń nie jedzie na wycieczkę.

Rozp. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki:
§ 15. Uczestnicy wycieczek i imprez podlegają ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków, a w przypadku wycieczki lub imprezy zagranicznej - ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.
DYREK18-09-2008 20:14:02   [#06]

szkoła nie ubezpiecza uczniów

uczniów ubezpieczają rodzice

ubezpieczenie jest dobrowolne

 

 

marqs18-09-2008 20:14:35   [#07]
Wychodząc z klasą na 2 godzinną wycieczkę pieszą, tez miałbym takiego ucznia ubezpieczyć? Z jakich środków ?
asiawar18-09-2008 20:15:56   [#08]
Ubezpieczenie jest dobrowolne, ale z zapisu w rozporządzeniu wynika, że jak jadą na wycieczkę to muszą byc ubezpieczeni.
emen18-09-2008 20:18:35   [#09]
No i o to właśnie chodzi. Ubezpieczenie jest dobrowolne i dziecko ani rodzic nie mogą ponosić konsekwencji braku takiego ubezpieczenia, ale jeżeli rodzic odmawia i nie ubezpiecza dziecka nigdzie, to czy można ukarać dziecko tym, że nie pojedzie na wycieczkę?
rzewa18-09-2008 20:36:35   [#10]

tak, można a nawet trzeba - wycieczek w szkole być nie musi

jak wszyscy uczniowie nie spełniają warunków wycieczki to wycieczki po prostu nie ma...

dota c20-01-2011 10:39:54   [#11]

Muszę sobie jeszcze raz uporządkować :)

Jeżeli dziecko ma ubezpieczenie NNW wykupione gdziekolwiek (rodzice mu wykupili gdzieś tam lub "w szkole"), to na wycieczki jedzie. Natomiast nie jedzie w wypadku, jeżeli nie ma nigdzie wykupionego.

Więc jeżeli rodzic chce, żeby dziecko pojechało na wycieczkę, a my nie mamy pewności, że dziecko ma wykupione ubezpieczenie, to rodzic powinien przedstawić nam aktualną polisę dziecka.

Czy tak?

dota c20-01-2011 11:56:43   [#12]

Czy mogę prosić o krótkie "tak", "nie" lub "nie wiem"?

Będę sobie potem dalej szukać, jeśli jest nie tak jak myślę, tylko wesprzyjcie swoją opinią :)

DYREK20-01-2011 13:11:31   [#13]

tak, musi być dowód ubezpieczenia

można też inaczej:

- informujemy rodziców, że w cenie wycieczki jest uwzględniony koszt ubezpieczenia i wykupujemy ubezpieczenie tego konkretnego wyjazdu,

- dodatkowe ubezpieczenie nie zaszkodzi.



ulkowa20-01-2011 22:58:05   [#14]

W szkołach zawodowych (Technikum i zawodówka) każdy uczeń MUSI byc ubezpieczony. Nie ma zmiłuj się. Albo jest na liście osób zwolnionych z opłaty albo kserokopia ubezpieczenia. Żadne oświadczenia rodzica, że jest ubezpieczony.

A w innych szkołach, rzeczywiście uczeń nie musi. Ale oświadczenie rodzic powinien podpisać. Nie chce podpisać to po prostu można napisać pisemko do danego rodzica o zgłoszenie sie do dyrektora szkoły w terminie do ..... . Dajemy mu do podpisania oświadczenie (oczywiście w obecności innej osoby ze szkoły). Rodzić odmawia, to piszemy notatkę na oświadczeniu. Ale to możesz zrobić tylko do końca października czyli do czasu końcowej umowy z zakłademubezpieczjącym uczniów.

A teraz?

Teraz już nic. I tak jak napisał Dyrek. Może być dodatkowe ubezpieczenie NW dla wszystkich uczestników wycieczki.  I to rzeczywiście nie zaszkodzi. Takie ubezpieczenie kosztuje kilka złotych. Fakt, w przypadku nieszczęścia, ten uczeń dostanie tylko jedno odszkodowanie. Nie zapominajmy, ze nasze NW obowiązuje tylko w Polsce. Każda wycieczka za granicę to dodatkowe ubezpieczenie.

A jak nie będzie dodatkowego ubezpieczenia i tak jak opisałaś rodzice odmówili zapłaty i podpisania (wyjaśnij to) to uczeń po prostu nie może jechać na wycieczkę.

Ty odpowiadasz za bezpieczeństwo uczniów. I tak jak na ostatnim szkoleniu powiedziała jedna z naszych koleżanek: dyrektor szkoły nie może być za dobry, on musi też dbać o siebie.

A w tym konkretnym przypadku. To TY odpowiesz za to, jak sie zdarzy nieszczęście. To Ciebie rodzice powołają o Sądu o odszkodowanie. A jak pójdzie Komisja Dyscyplinarna to już koniec.

Dlatego pilnujmy ubezpieczeń. Odpowiednio tłumaczmy rodzicom, ze doniesienia prasowe to po prostu totalna bzdura. Tłumaczmy, że ubezpieczenie obejmuje 24 godziny na dobę.A jako argument możemy też powiedzieć o wycieczkach. Poinformujmy, ze dziecko nie pojedzie bo nie jest ubezpieczone.

Ale przede wszystkim niech nauczyciele monitorują uczniów. Niech sprawdzają czy kogoś stać na zapłatę ubezpieczenia czy nie. Rodzice często wstydzą się napisać takie podanie. A przecież może to napisać również nauczyciel

dota c06-05-2011 10:17:08   [#15]

Właśnie wyszła ode mnie matka, która stwierdziła, że skoro w rozporządzeniu jest napisane"uczestnicy(...) podlegają", to nie znaczy, że jest to ubezpieczenie obowiązkowe (tu się zgodziłam). Nie jest napisane, że musi podlegać. Stwierdziła, że uczestnik może zapłacić, ale nie musi... I uczestnikiem nadal może sobie być...(i tu się nie zgodziłam).

Poprosiła o wykładnię prawną. Ręce mi opadły :(

znacie jakąś wykładnię???

AnJa06-05-2011 15:28:25   [#16]

podlegają=muszą

(jesli faktycznie tak brzmi zapis w rozporzadzeniu)

nie musza uczestniczyćw wycieczce zaś

 

Paweł3221-08-2011 15:29:57   [#17]

do #14

Czy zapis rozporządzenia w sprawie praktycznej nauki zawodu § 8. 1. Szkoła kierująca uczniów na praktyczną naukę zawodu:

  3)   zapewnia ubezpieczenie uczniów od następstw nieszczęśliwych wypadków; oznacza, że to szkoła jest odpowiedzialna za wykupienie ubezpieczenia, czy tylko "pilnuje", żeby uczeń miał?


post został zmieniony: 21-08-2011 15:30:31
Aneta Krzykawska22-09-2016 10:44:30   [#18]

A czy placówki niepubliczne tez dotyczy wymóg ubezpieczania dzieci na wycieczkę  ?

 


post został zmieniony: 22-09-2016 10:48:27
izael22-09-2016 11:05:42   [#19]

 

Patrząc na całą treść rozporządzenia to tak.

§ 1. 1. Przedszkola, szkoły i placówki, zwane dalej "szkołami", mogą organizować dla wychowanków i uczniów, zwanych dalej "uczniami", różnorodne formy krajoznawstwa i turystyki.

Jacek22-09-2016 11:16:40   [#20]

ale ubezpieczenie uczniów biorących udział w wycieczce na terenie kraju nie jest obowiązkowe

izael22-09-2016 11:22:24   [#21]

prawda:)

wymóg ubezpieczenia dotyczy tylko wyjazdów zagranicznych

§ 15. Uczestnikiem wycieczki lub imprezy zagranicznej może być osoba ubezpieczona od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.

Aneta Krzykawska22-09-2016 17:15:58   [#22]

Ok. Dzięki. Zapomniałam o zmianie rozporządzenia. 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]