Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Prośba o wzór pisma do kuratora
strony: [ 1 ]
Agnes7421-08-2008 12:46:48   [#01]
Proszę o wzór pisma do kuratora o pozwolenie na zatrudnienie. Nie mogę jeszcze korzystać z wymiany na OSKKO. Jesli ktoś mógłby mi wysłać takie pismo na maila to będę wdzięczna. Mój adres ign-aga@wp.pl
Jacek21-08-2008 12:48:13   [#02]
może jest na stronie Twojego KO
Agnes7421-08-2008 12:54:27   [#03]
Niestety na stronie mojego kuratorium nie znalazłam...
Jacek21-08-2008 12:55:32   [#04]

no to z lubelskiego :-)

Pieczęć szkoły/placówki                                                                                 ...............................................................

                                                                                                                                             miejscowość, data

 

Nr pisma:..........................

 

 

 

 

 

                         Szanowny Pan

                    

                   Lubelski Kurator Oświaty

 

 

 

 

 

Wniosek

o wyrażenie zgody na zatrudnienie nauczyciela, który nie posiada kwalifikacji wymaganych do zajmowania danego stanowiska w szkole/placówce oświatowej

(art.10 ust.9 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r.-Karta Nauczyciela, tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz.674 z późn. zm.)

 

 

            Wnioskuję, o wyrażenie zgody na zatrudnienie

 

Pani/Pana ......................................................................................................................................

 

posiadającego wykształcenie.......................................................................................................

                                   (poziom wykształcenia, specjalność lub kierunek, przyg. pedagogiczne)

 

na stanowisku nauczyciela ..........................................................................................................

                                                           (wymienić przedmiot lub rodzaj zajęć)

 

w wymiarze ..................... godzin tygodniowo  od dnia ....................... do dnia ................      .

 

 

Do wniosku załączam:

1.Uzasadnienie potrzeby zatrudnienia nauczyciela, który nie posiada kwalifikacji
do zajmowania danego stanowiska.

2.Uwierzytelnione kopie dokumentów potwierdzających kwalifikacje nauczyciela, który ma być zatrudniony.

3. Zaświadczenie z rejonowego urzędu pracy, informujące o tym, że nie ma zarejestrowanych nauczycieli, posiadających wymagane kwalifikacje.

4.Oświadczenie dyrektora szkoły/placówki o działaniach podjętych w celu pozyskania
do pracy nauczyciela z wymaganymi kwalifikacjami.

 

 

                                                                                                          .................................

                                                                                                          (pieczęć i podpis dyrektora)

 

Pieczęć szkoły/placówki                                                                                 ...............................................................

                                                                                                                                             miejscowość, data

 

Nr pisma:..........................

 

 

 

 

 

                               Szanowny Pan

                    

                   Lubelski Kurator Oświaty

 

 

 

Wniosek

o wyrażenie zgody na zatrudnienie osoby niebędącej nauczycielem

(art.7 ust.1a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, tekst jednolity:Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz.2572 z późn. zm.)

 

            Wnioskuję, o wyrażenie zgody na zatrudnienie

 

Pani/Pana ......................................................................................................................................

 

posiadającego  wykształcenie

 

.......................................................................................................................................................

                        (poziom wykształcenia, specjalność lub kierunek, przyg. pedagogiczne)

 

 na stanowisku osoby niebędącej nauczycielem do nauczania

 

.......................................................................................................................................................

                                                           (wymienić przedmiot lub rodzaj zajęć)

 

w wymiarze ..................... godzin tygodniowo 

 

od dnia ....................... do dnia ........................ .

 

Do wniosku załączam:

1.Uzasadnienie potrzeby zatrudnienia osoby niebędącej nauczycielem.

2.Uwierzytelnione kopie dokumentów potwierdzających kwalifikacje osoby, która ma być zatrudniona.

3. Zaświadczenie z rejonowego urzędu pracy, informujące o tym, że nie ma zarejestrowanych nauczycieli, posiadających wymagane kwalifikacje.

4. Oświadczenie dyrektora szkoły/placówki o działaniach podjętych w celu pozyskania
do pracy nauczyciela z wymaganymi kwalifikacjami.

 

 

 

                                                                                                          ...............................................

(pieczęć i podpis dyrektora)

 

Agnes7421-08-2008 14:47:53   [#05]
Dziękuję bardzo.
Agnes7421-08-2008 14:56:13   [#06]
Jesli chcę zatrudnić osobę, która wcześniej nie pracowała jako nauczyciel, będzie stażystką to ma być wniosek o zatrudnienie osoby niebędącej nauczycielem?
Jacek21-08-2008 15:02:22   [#07]
to zależy jakie ma wykształcenie. Jeśli ma kwalifikacje by być nauczycielem czegokolwiek z przygotowaniem pedagogicznym to wniosek dla nauczyciela bez kwalifikacji a jak nie ma przygotowania pedagogicznego to jak dla osoby niebędącej nauczycielem
ulkowa21-08-2008 19:05:12   [#08]
Agnes musisz podać bardziej szczegółowe dane.
Stażystą może zostać tylko nauczyciel mający pełne kwalifikacje i przygotowanie pedagogiczne - i do tego zgoda KO jest niepotrzebna.
Jak podasz szczegółowe dane dotyczące kwalifikacji to napiszemy z którego wniosku możesz skorzystać.
W przypadku wniosku 2 płacić ze stawki kontraktowego, w przypadku wniosku 1 ze stawki stażysty.
I żaden z tych nauczycieli nie jest nauczycielem stazystą
Agnes7421-08-2008 19:16:49   [#09]
Chcę zatrudnić kobietkę, która ma pełne kwalifikacje do języka polskiego. Jest mgr i ma przygotowanie pedagogiczne. Oprócz godzin polskiego będzie miała równiez godziny angielskiego w klasach I-III i IV. Ma zrobionego fersta z literką C. To za mało nawet do klas I-III a nie mówiąc o IV. Do klas I-III nie ma równiez przygotowania do nauczania zintegrowanego. Dlatego musze napisać o pozwolenie na zatrudnienie do kuratora bo nie ma pełnych kwalifikacji do angielskiego a dokładnie będzie miała 6 godzin polskiego w klasie IV, 1 godzinę wychowawczą i 8 godzin angielskiego, czyli łącznie 15/18.
DYREK21-08-2008 19:31:01   [#10]

 

http://www.ko.poznan.pl/pub/ftp/komunikaty/Procedura_zgody_na__zatrudnienie.doc

 

1.      Procedura wyrażania zgody przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty na zatrudnienie w szkołach nauczycieli nieposiadających wymaganych kwalifikacji do zajmowania danego stanowiska w roku szkolnym 2008/2009

 

2.      Procedura wyrażania zgody przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty na zatrudnienie w szkołach osób niebędących nauczycielami w roku szkolnym 2008/2009

 

ulkowa21-08-2008 20:02:56   [#11]
Piszesz wniosek 1. Ale tylko na 8 godzin angielskiego. Na 6 godzin polskiego i wychowawstwo nie musisz pisać.
I jednak szkoda, nauczycielka dalej nie będzie stażystką.
J.polski plus wychowawstwo - 7 godzin (za mało o 2 godziny do pół etatu).
Agnes7421-08-2008 20:40:29   [#12]
Nawet jeśli miałby języka polskiego 9 godzin a i tak kurator wyraża zgodę na jego zatrudnienie to nie można rozpocząc mu stazu z dniem 1 września. Dzwoniłam do kuratorium, do osób zajmujących się awansem zawodowym i tak mi powiedziano.
Agnes7421-08-2008 20:43:13   [#13]
Chciałam tak zrobić, żeby miała 9 godzin języka polskiego a resztę angielskiego i otworzyc staż. Nie mogę jesli kurator wyraża zgodę na zatrudnienie. Trzeba by było zawrzeć dwie umowy. oddzielną na polski i oddzielną na angielski, ale tak tez nie mogę.
Jacek21-08-2008 20:46:07   [#14]
jesli będzie miała 9 godzin polskiego i ma kwalifikacje to może zaczynac staż a na angielski tylko piszesz o zgodę i wtedy będzie miała druga umowę płaconą jak stazysta
Agnes7421-08-2008 20:48:07   [#15]
Nie mogę zawierać dwóch umów z jednym pracownikiem szkoły...mój OP się na to nie zgadza. Ona i tak ma płacone ze stażysty czy polski czy angielski bo zaczyna swoja pierwszą pracę.
AnJa21-08-2008 20:48:51   [#16]
jak Jacek

cosik tan nadinterpretują w KO zdaje się
Jacek21-08-2008 20:49:12   [#17]
OP tu nie ma nic do gadania bo nie OP zatrudnia tylko Ty.. tyle, że trzeba się kopać z koniem :-)
Agnes7421-08-2008 20:49:47   [#18]
Niech ktos mi poda podstawę prawną, że moge z jednym pracownikiem szkoły zawrzeć dwie umowy o pracę.
Agnes7421-08-2008 20:51:38   [#19]
Musze przekonać do tego swój OP.
AnJa21-08-2008 20:51:41   [#20]
ja też uważam, że powinna być jedna umowa

ale już tyle razy zawracano tu gowę, ze zapomniałem, dlaczego tak uważam

jasnej pp nie ma
Jacek21-08-2008 20:52:14   [#21]
nie ma takiej podstawy prawnej.. niech poda ktoś, że nie można :-)
Agnes7421-08-2008 20:53:23   [#22]
Właśnie.....nie ma jasnej pp. Chciałam bardzo podpisać z tą kobitka dwie umowy i otworzyć jej staż ale cóż.....Mój OP pogroził mi palcem.
Jacek21-08-2008 20:54:55   [#23]
a dlaczego się tak upierają? niech wytłumaczą i podadzą pp
Jacek21-08-2008 20:55:46   [#24]
to zatrudnij ją na ten polski a angielski dasz jej jako zastępstwa doraźne... takie stałe:-)
post został zmieniony: 21-08-2008 20:56:34
Agnes7421-08-2008 21:00:15   [#25]
Może ktoś zna zapis mówiący o tym, że nie można zatrudniać jednego pracownika na dwóch umowach albo można.....miałabym czym sie podeprzeć w rozmowie z OP.
Jacek21-08-2008 21:04:27   [#26]

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=16923

http://wiadomosci.nf.pl/News/13225/Gdy-pracownik-pracuje-za-dwoch/praca-na-dwoch-etatach-prawo-pracy-zatrudnienie/

http://www.twoja-firma.pl/wiadomosc/11046,dwie-umowy-dwa-wymiary-czasu-pracy.html

 


post został zmieniony: 21-08-2008 21:05:45
Adaa21-08-2008 21:07:58   [#27]
wyrok SN  I PKN 876/00    
Pr.Pracy 2002/7-8/51

Przy wykonywaniu na rzecz tego samego pracodawcy nawet kilku rodzajów podporządkowanej pracy, domniemanie przemawia za istnieniem jednego stosunku pracy, choćby charakteryzującego się odpowiednio złożoną konstrukcją przedmiotu zobowiązania i struktury swej treści.}
Koncepcję dwóch stosunków pracy mógłby narzucić wprost ustawodawca, lecz w braku podobnej regulacji stronom wolno tak postąpić tylko w przypadku, gdyby istnienie jednego stosunku powodowało dysfukcjonalność wzajemnej więzi prawnej.

Zawieranie z własnym pracownikiem dodatkowej (drugiej) umowy o pracę za normalnym wynagrodzeniem judykatura dopuszcza tylko wyjątkowo, gdy chodzi o rodzaj pracy wyraźnie inny niż uzgodniony w podstawowym czasie pracy.

Adaa21-08-2008 21:11:22   [#28]

Jedna czy dwie umowy o pracę?

Ze względu na konieczność przestrzegania przepisów prawa pracy dotyczących ochrony interesów pracownika (chodzi głównie o zachowanie dobowego i tygodniowego czasu pracy oraz odpoczynku) mogłoby się wydawać, że z jednym pracodawcą możliwe jest zawarcie tylko jednej umowy o pracę. Zwraca na to uwagę również Sąd Najwyższy, który w swoim wyroku z 14 lutego 2002 r. (I PKN 876/00,OSNPiUS 2004/4/60) orzekł, że: „W razie wykonywania na rzecz pracodawcy kilku rodzajów pracy podporządkowanej należy domniemywać, że strony łączy jeden stosunek pracy. Przy wykonywaniu na rzecz tego samego pracodawcy nawet kilku rodzajów podporządkowanej pracy domniemanie przemawia za istnieniem jednego stosunku pracy, choćby charakteryzującego się odpowiednio złożoną konstrukcją przedmiotu zobowiązania i struktury swojej treści”. Dotyczy to nie tylko pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę, ale także na innych podstawach prawnych.

W przepisach Kodeksu pracy nie ma wyraźnego zakazu zawierania dwóch umów o pracę z jednym pracownikiem. Jednak zawarcie z nim drugiej umowy jest dopuszczalne tylko w przypadku, gdy rodzaj pracy jest wyraźnie inny niż uzgodniony i wykonywany w podstawowym czasie pracy. W przeciwnym razie pracodawca narusza przepisy o czasie pracy, w szczególności te o pracy w godzinach nadliczbowych. Pracodawca powinien też pamiętać o prawie pracownika do gwarantowanego odpoczynku dobowego i tygodniowego. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 12 marca 1969 r. (syg. III PZP 1/69) oraz wyrokiem SN z 8 stycznia 1981 r. (sygn. II URN 186/80), pracodawca zawierający drugą umowę z jednym pracownikiem ma obowiązek powierzyć mu wykonywanie innej rodzajowo pracy, niż tej, która przewidziana jest w pierwszej umowie o pracę, przy czym nie może dopuścić się naruszenia przepisów o czasie pracy oraz o wynagrodzeniu w godzinach nadliczbowych. Oprócz tego zobligowany jest zadbać o przestrzeganie norm dotyczących dobowego i tygodniowego odpoczynku pracownika. Nie może zmierzać do obejścia przepisów o wynagrodzeniu za godziny nadliczbowe.

Dla przykładu możliwe jest zatrudnienie jednej i tej samej osoby jednocześnie np. na 0,5 etatu (lub 0,75 etatu) na stanowisku Specjalisty ds. sprzedaży i dodatkowo na 0,5 etatu (lub 0,25 etatu) na stanowisku Specjalisty ds. marketingu. W takiej sytuacji jednoczesne zawarcie dwóch stosunków pracy jest dozwolone, ponieważ są spełnione ww. warunki: praca jest inna rodzajowo, normy czasu pracy oraz odpoczynku nie są przekroczone, zachowane są także przepisy o wynagrodzeniu w godzinach nadliczbowych.

 

Jacek21-08-2008 21:11:50   [#29]
i tu http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=28572
AnJa21-08-2008 21:11:58   [#30]
o, własnie chyba to co wkleiłi Adaa i Jacek- to to co mnie kiedyś tam przekonało, z 1 umowa

chyba, ze przyjmiemy, że uczenie polskiego to zupełnie inna praca niż uczenie angielskiego

co w sumie jest chyba prawdą- ino ten czas i charakter wydają się podobne
Jacek21-08-2008 21:13:23   [#31]

Dwie umowy o pracę z tym samym nauczycielem w jednej szkole

Pytanie: W kwietniu nauczycielka fizyki, zatrudniona na podstawie mianowania, odchodzi na urlop macierzyński. Czy mogę jej godziny przydzielić do realizacji nauczycielowi matematyki, który jest zatrudniony na czas nieokreślony w wymiarze 6/18 etatu na podstawie art. 10 ust. 6 Karty Nauczyciela, mimo że nie posiada właściwych kwalifikacji do prowadzenia zajęć z fizyki. Nie mam innego nauczyciela. Czy nawiązać z nim drugą umowę o pracę? Mam wątpliwości, co zrobić, bo przecież nie można nawiązywać z tym samym pracownikiem dwóch umów o pracę, no i co z godzinami ponadwymiarowymi? Jeśli tak, to w jaki sposób wypłacić mu wynagrodzenie, skoro część zajęć prowadził będzie bez kwalifikacji?

Odpowiedź: W takiej sytuacji z nauczycielem matematyki można zawrzeć drugą umowę na czas określony, pod warunkiem jednak uzyskania zgody kuratora oświaty (art. 10 ust. 7 i 9 Karty Nauczyciela).

Z przepisów Karty Nauczyciela wynika, że brak jest podstaw do powierzania nauczycielowi realizacji zajęć, do których prowadzenia nie posiada on wymaganych kwalifikacji. Wymóg ten bezwzględnie dotyczy również przydzielania godzin ponadwymiarowych. Dyrektor szkoły nawiązuje z nauczycielem stosunek pracy odpowiednio na podstawie umowy o pracę lub mianowania, na stanowisku zgodnym z posiadanymi przez nauczyciela kwalifikacjami oraz stopniem awansu zawodowego (art. 11 KN).
Nie można nawiązać stosunku pracy z nauczycielem, który nie posiada kwalifikacji wymaganych do zajmowania danego stanowiska (art. 10 ust. 8 w związku z art. 10 ust. 5 pkt 5 KN).

Wyjątkiem jest potrzeba wynikająca z organizacji nauczania lub konieczność zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego. W tej sytuacji, jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia osoby posiadającej wymagane kwalifikacje, można za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny (kurator oświaty) zatrudnić nauczyciela, który nie posiada wymaganych kwalifikacji.
Niezależnie od posiadanego przez nauczyciela stopnia awansu zawodowego, stosunek pracy nawiązuje się w takim przypadku na podstawie umowy o pracę na czas określony (art. 10 ust. 9, w związku z art. 10 ust. 7 i ust. 5 pkt 5 KN).

Dla celów płacowych nauczyciel tak zatrudniony jest traktowany jak nauczyciel stażysta, bez względu na to jaki stopień awansu posiada (art. 10 ust. 10 KN).

Należy także pamiętać, że również nie ma podstaw prawnych do uzupełniania pensum na podstawie art. 22 ust. 1 Karty Nauczyciela zajęciami, do których nauczyciel nie posiada wymaganych kwalifikacji.

Nawiązanie drugiej umowy z tym samym nauczycielem w takim przypadku jest dopuszczalne, ponieważ sytuacja prawna i faktyczna (warunki zatrudnienia) w ramach każdej umowy są zupełnie odmienne (w szczególności kwalifikacje, warunki płacy, możliwość awansu zawodowego).

Podstawa prawna:

  • Karta Nauczyciela – art. 10, 11.

http://www.elettery.pl/kebyzrg/12All/view.php?id=928&v=n

Adaa21-08-2008 21:15:08   [#32]
speedy googzales:-))
Jacek21-08-2008 21:20:15   [#33]
tyż :-)
Agnes7421-08-2008 21:36:35   [#34]
Jestem w szoku jak szybko uzyskałam fachowa informację :) Bardzo dziekuję za wszystkie głosy i porady. Będe rozmawiać o tym, żeby były dwie umowy. Pozdrawiam.
Jacek21-08-2008 21:38:50   [#35]
:-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]