Forum OSKKO - wątek

TEMAT: priorytety MEN
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ]
AnJa04-11-2008 21:27:10   [#151]
co dostaliście do wypełnienia????

opisanie sposobu realizacji konkretnych artykułow Deklaracji?

ktoś się od tym debilizmem podpisał imiennie? po przydałoby sie przekazać jego nazwisko potomności
Marek Pleśniar04-11-2008 22:06:52   [#152]
podzielam pogląd iż to debilizm
Adaa04-11-2008 22:19:19   [#153]
rozumiem, ze rada pedagogiczna dostała to od dyrektora?
post został zmieniony: 04-11-2008 22:23:00
Iwona104-11-2008 22:23:33   [#154]
tak, sami tak kreatywni nie jesteśmy;-(
Po waszych odpowiedziach jeszcze mi gorzej. Wsparcia potrzebuję!!!!!!!!!
AnJa04-11-2008 22:33:22   [#155]
i co z tym nazwiskiem?

bo naprawdę chciałbym dowiedzieć sie, kto zamierza badac realizację podstawy nie znająć ŻADNEGO dokumentu normatywnego z tej materii, a powołując się na dokument symboliczny dla historii swiatowego systemu ochrony praw czlowieka wprawdzie, ale nie majacy żadnego znaczenia prawnego

jeśli chodzi o realizację- rozumiem, że łatwo realizować to np. wuefistom i oni w każdej lekcji do poszanowania godności, prywatności, tolerancji, równości wobec prawa mogą się odnieść

czy religia- i dekalog

ale takiemu historykowi to cięzko może być

a wosiarz to co? fragment swego planu dydaktycznego z tresciami z praw człowieka wklei i sprawa z bani?
Adaa04-11-2008 22:38:20   [#156]
AnJa dyrektor  dał, tak sobie wymyslił pewnie by udekumentować kontrole realizacji, albo co tam innego
AnJa04-11-2008 22:44:20   [#157]
no wlasnie tajk se pomyslalem

nadgorliwośc to jednak cecha ponadczasowa i ponadsystemowa
AnJa04-11-2008 22:45:05   [#158]
zaraz-a Ty skad wiesz???

Iwona u Ciebie pracuje? ;-)
Adaa04-11-2008 22:50:59   [#159]

:-)

czasami takie durnoty robiłam i ja:-)

AnJa04-11-2008 23:08:27   [#160]
ciekaw jestem czyj to dobryczynny wpływ spowodował, że juz nie robisz

ale nie pisz - tylko tak pytam...
Adaa04-11-2008 23:11:18   [#161]
dobroczynny wpływ durnot, które potem zalały mnie, a które musiałam sama wykonać- bez sensu:-)
AnJa04-11-2008 23:22:03   [#162]
czyli otoczenie prawno-organizacyjne

a już ludziłem się...
Gaba04-11-2008 23:36:26   [#163]

a ja założę SKON... - Społeczny Komitet Obrony Nauczyciela...

 

Proszę podać choćby kuratorium, gdzie te akty normatywne trza przekładac na treści programowe... lękam się, czy aby nie na naszym rozsądnym i spokojnym... poratliku w pewnym miesteczku na C. 

Power405-11-2008 00:17:53   [#164]
no a co mi tam
pouzywajcie sobie
nadzoruję i mam to w planie nadzoru
odp ewentualna dla KO i do sprawozdania z nadzoru u mnie pewnie będzie wyglać mniej więcej tak:
1)występuje pełna realizacja podstawy programowej także w kontekście praw człowieka zgodnie z planowanym procesem dydaktycznym
programy nauczania przedmiotów takich jak ......uwzgledniają m.in zagadnienia .....i są rytmicznie realizowane przez wszystkich nauczycieli uczących w/w przedmiotów o czym swiadczą wpisy-tematy w dzienniku lekcyjnym i tematyka zawarta w rozkładach materiału
w I etapie edukacyjnym:...
w II etapie edukacyjnym...
2)Tematyka godzin wychowawczych uwzględnia następujące zagadnienia ....
co jest zgodne z przyjętym w szkole programem wych. i prof., realizacja przeprowadzana zgodnie z planem
3)zorganizowano apel wych poświęcony tej tematyce.....zgodnie z planem apeli wych na rok szkolny....
4) przeprowadzono hospitację....lekcji z uwzglednieniem realizacji zagadnień....
w tym z użyciem prezentacji multimedialnej....utworzonej przez .....
5)Nauczyciele upwszechniają w szkole............gdzie?
6)) Uczniowie znają swoje prawa i obowiązki,.............. wiedzą gdzie w szkole znajdują się wywieszone...............-wywiad opiekun RM,
uczniowie klas VI potrafią wyjaśnić znaczenie zapisanych praw.......
i jeszce jeden drobiazg o którym tu nie napiszę
Adaa05-11-2008 00:19:18   [#165]
nikt sobie nie pouzywa na Tobie, co najwyzej skopiuje:-)
AnJa05-11-2008 00:29:05   [#166]
potrzeby robienia czegoś takiego nie widzę, ale widzę róznice miedzy tym, co wkleiłaś, a a wymaganiami, by dopasować art Powszechnej Deklaracji na podstawę i tematy

choć ten p.1 to mi strasznie przypomina wpisywanie kolorami tych tematów, gdzie realizowane są ściezki - jakiś czas temu wizytatorzy tak mieli
Power405-11-2008 00:37:37   [#167]
"choć ten p.1 to mi strasznie przypomina wpisywanie kolorami tych tematów, gdzie realizowane są ściezki - jakiś czas temu wizytatorzy tak mieli"-rozumeiem że chodzi o mój punkt 1)?
AnJa05-11-2008 00:39:14   [#168]
tak
Power405-11-2008 00:44:44   [#169]
no to ja gorsza byłam od tych wizytatorów-))))))
nie uważam tego wcale za stracony czas-wykorzystałam do innych (własnych)celów i wniosło to coś nowego do pracy moich nauczycieli
AnJa05-11-2008 01:46:26   [#170]
przegląd wpisów w dziennikach i tematów z rozkładów nauczania w kontekście praw człowieka dał coś nauczycielom?

no, pogratulować tylko...

no, własnie...

tylko nie wiem jeszcze czego- no, ale póxno już i trudno się myśli, zwłaszcza, ze emocje wyborcze z TV
Gaba05-11-2008 06:09:56   [#171]

Papiery napisane wzorowo, dla mnie napisane jest to poważnie. I?

Lekki a prześmiewczy cynizm poczciwego AnJi ukazuje jedynie, że mozna napisać wszystko. I nie ma to wiele wspolnego z prawami dziecka. Niestety. A jak się napisze, to sumienie będzie przez większe S?

Tylko po co... po co to pisać? Warto chyba działać, uczyć, działac, uczyć... Warto. To warto. Od zapisania praw ich znajomości oraz stosowania nie przybędzie.

 

PS. Kto się zapisuje do SKON-u? (rewelacyjny mi wyszedł akronim, a co?)


post został zmieniony: 05-11-2008 06:12:09
graviola05-11-2008 08:52:51   [#172]

Witam Szanowne Grono Dyrektorów,

zdaje się, że to mnie wyzwaliście od "debili" i gdzie tu prawa człowieka? Bo podobno - dyrektor też człowiek... Od czasu do czasu sami o tym przypominacie ;-)

Od kilku tygodni czytam wybiórczo FORUM, bo jutro zaczyna się w mojej szkole wizytacja KO i jak domyślacie się, mam co robić. Zarządzam dopiero drugi rok, a wprowadzenie zmiany wymaga więcej czasu.

Nie znacie mojej szkoły, ani moich nauczycieli - oprócz Iwony, która jak kot zawsze chodzi własnymi drogami i ma zupełnie inne poglądy na świat niż cała reszta. Jest do tego odważna i nie boi się o tym mówić. I dobrze, bo cenię jej zdanie.

Nie wiedziałam, że tak łatwo przejść "do potomności" i zapisać moje nazwisko na kartach historii ;-)

Jestem człowiekiem praktycznym "do bólu" i jeśli coś robię, to ma to sens i jest mi do czegoś potrzebne. W tematyce wizytacji mam: "Nauczanie i wychowanie w kontekście praw człowieka." I jest to jedno z 61 kryteriów oceny/samooceny pracy mojej szkoły. Nie jestem samobójcą i nie zamierzam sama (z wice) robić samooceny pracy szkoły. Włączam w to całe grono - a że to zaboli moje grono - może niektórych...

Jesteśmy po warsztatach. Mnie w moim przedmiocie - przygotowanie zestawienia zajęło 0,5 godziny i nie spisywałam tematów z dzienników - to nadinterpretacja Iwony ;-) /daliście się podpuścić nauczycielce na dyrektora.../

Pewnie poloniści mieli więcej roboty, ale tak się składa, że to właśnie oni pracę już zakończyli (po warsztatach dostałam materiały). Przeszkolony (w temacie praw...) nauczyciel dokona analizy - mocne i słabe strony - i będę miała do samooceny. I nie będzie to ble-blanie i domniemywanie jak to u nas jest...

Oczywiście - z punktu widzenia nauczyciela, który musi się w tę pracę włączyć - trochę, to boli.... A żeby było śmieszniej - Iwona była w tym czasie oddelegowana do innej pracy, a materiały z matmy zrobili inni...

Może, na przyszłość - nie róbcie z dyrektorów (swoich kolegów) DEBILI - bo to w tym GRONIE, po prostu nie wypada :-)

Adaa05-11-2008 09:33:19   [#173]

graviolu a nie uważasz, że skoro wizytacja KO ma sprawdzić w jaki sposób odbywa sie u Was Nauczanie i wychowanie w kontekscie praw człowieka, to wystarczy wizytujacemu udostepnic niezbedna dokumentację - i niech wizytujacy sam to sprawdza/ocenia?

bo chyba to nalezy do jego obowiązków w ramach wizytacji

a jesli chodzi o robienie debili z dyrektorów, to szybciej sam dyrek to o sobie to napisze, niż o koledze :-)

Iwona nas podpusciła?;-))

Jakos tego nie poczułam - podpuszczania.

Nie wiedziałam, że tak łatwo przejść "do potomności" i zapisać moje nazwisko na kartach historii

eee...no bez przesady, kazdy by chcial sie zapisac na kartach historii, ale to nie tak prosto - trzeba dokonac czegoś spektakularnego

:-)

 

AnJa05-11-2008 10:06:29   [#174]
nie poczułem też podpuszczania

nie uważam dyerktora tego (jak się okazuje-Ciebie) za debila - za debilizm uważam takie rozliczanie delikatnego tematu pt.nauczanie o prawach człowieka

jeśli wizytacja ma się tym zając- to musi wizytator spojrzec także(a raczej; przede wszystkim) na poprzednie lata - też każesz takie zestawienie ex-post nauczycielom zrobic ?

czy wspólnie uznacie, ze w ciągu 2 miesięcy priorytet (poprzez rozpisanie) zrealizowaliście i z nauczaniem o prawach człowieka (a właściwie o Deklaracji) to u Was jest super?

wg mnie masz mocno pojęcia co to są te prawa - i to nic dziwnego, bo większosc nauczycieli ma blade - nikt i nigdzie nas tego nie uczył, a jak jest szkolenie to funkcjonuje kalka- a to dla wosiarzy, po co mi to, ja od infy

i na koniec- a dzieciaki to wiedzą, że Wy o tych prawach to uczycie- czyli w jaki sposób np. na matematyce nauczyciel wskazuje, ze np. w tym momencie lekcji to nawiązuje do art. X Powszechnej Deklaracji i tłumaczy (nie cytuje- bo tego dzieciak nie rozumie) jak ten artykuł brzmi i co on ma wspólnego z odbywanym właśnie fragmentem lekcji?
...
jeszcze raz- odnoszę sie tylko do praw xczłowiek i tego co wiem z powyższych postów na temat pomysłu na realizację priorytetu z perspektywy tego, co wiem o prawach człowieka ja- wosiarz bez kwalifikacji formalnych
slos05-11-2008 10:08:24   [#175]
Amen.
graviola05-11-2008 15:17:56   [#176]

ja też - od infy - a jakoś (okazało się), że w naszej podstawie programowej kształcenia i wybranym przeze mnie programie nauczania - te treści są (m.in. mówi się o prawach człowieka, np. ...nie wolno uwłaczać dobremu imieniu... - przy okazji korzystania z internetu...) i ja nie udowadniam, że zrealizowałam to przez dwa miesiące tego r. szk., tylko sprawdzam jakie treści wogóle mam i może postaram sie robić to bardziej świadomie - ale bez przesady - nie będę cytować artkułów z deklaracji ;-)))

I chcę, aby tej świadomości nabrali też moi nauczyciele. I powiem Wam, że po wczorajszym dniu - jestem z nich dumna! Okazali się samodzielni, kreatywni, uwierzyli, że potrafią coś więcej (poza nauczaniem), a do tego zacieśnili współpracę w zespołach... I o to mi także chodziło ;-)

AnJa05-11-2008 16:01:00   [#177]
gratuluję- szczerze!

bo cel w postaci wyzwolenia kreatywności, samodzielności, wspólpracy uświetnia wszelkie srodki, w tym te przez postronnych uznane za debilne

i tylko nieśmiało zupełnie- jak się Wam juz instynkt stadny wyzwolić uda nie uznajcie przypadkiem Iwony za enfant terrible, odszepieńca albo nawet wroga nr 1, bo gniazdo skalała

a to niestety wcale możliwe jest:-(
graviola05-11-2008 17:32:59   [#178]

nie u mnie... Moi ludzie (w tym Iwona) - dobrze o tym wiedzą. Pełna DEMOKRACJA ;-) A Iwona nawet pochwałę (publicznie) dziś ode mnie dostała - był rodzic i dziękował za super n-la matmy i właśnie o Iwonę chodziło :-)))

Iwona ma świadomość, że jestem stałym czytelnikiem FORUM - i jak przekonaliście się - nie bała się okazać niesubordynację, więc chyba nie obawiała się, że zostanie uznana za wroga...

AnJa05-11-2008 17:36:41   [#179]
gratuluję raz jeszcze!
Marek Pleśniar05-11-2008 20:03:14   [#180]

nie było o debilach

było o czynnościach "debilizmach" które muszą robić szkoły bo ktoś im je wymyśla

ale fakt - to nie było za zręczne słowo

chetnie bym się z poparcia dlań wycofał:-)

--

nadal jednak  uważam, że "opisanie sposobu realizacji konkretnych artykułow Deklaracji" " jest .... no bez sensu jest:-)

 

wymyslił ktoś nową sciezke międzyprzedmiotową (ś.p)

Power405-11-2008 20:14:16   [#181]
"Okazali się samodzielni, kreatywni, uwierzyli, że potrafią coś więcej (poza nauczaniem), a do tego zacieśnili współpracę w zespołach... I o to mi także chodziło ;-)"
popieram

An-Ja:
nigdzie nie napisałam, że badałam (i jestem nadal w trakcie) realizację podstawy tylko w kontekście praw człowieka:-)))))


A Ty AN-Ja może spróbuj to zrobić nie bacząc na priorytet MEN(-dla siebie najpierw -potem dla nauczycieli)
potem napisz o odczuciach
AnJa05-11-2008 22:27:31   [#182]
nie musze

mam fijoła na punkcie praw dziecka od lat

dzieciaki w naszej szkole wiedzą o tym- nie, że przestrzegane, bo się nie da- ale że staramy się
Power408-11-2008 11:17:09   [#183]
chodzi o to czy masz fijoła na punkcie realizacji podstawy programowej (programu)przez nauczycieli, a że na podstawie sprawdzenia realizacji tych zagadnień to całkiem inna bajka


inna bajka to to,co dyrek kazał przygotować nauczycielom

ja sobie a raczej wickowi arkusz hospitacji dostosowany, a nauczycielowi krótki załącznik do arkusza na hospitację, zespołowi WDN tez krótki załącznik w zespołach realizujących ten sam program i uważam, że to wystarczy
do innego prioryteku KO szkolenie wewnętrze RP wraz z opracowaniem wskazówek jak w praktyce można realizować to zadanie w klasie i propozycja na wywiadówki

dla jednych dyrków to za mało dla innych stanowczo za dużo
Power408-11-2008 11:42:05   [#184]
no i oczywiście wszystko skrupulatnie dokumentuję- odpowiednim wpisem w dzienniku lekcyjnym w tabeli hospitacje wraz z kontrolą dokumentacji pod kątem realizacji podstawy programowej w kontekście ........i adnotacją w arkuszu hospitacyjnym-że na ten temat się odbyła i połączona była z......+ załącznik nauczyciela a najczytelniejszy jest mój podpis pod tym:-))))
Pieczątkę bardzo dokładnie dociskam-))))))
Power408-11-2008 11:46:10   [#185]
Właściwie jakbyśmy wszyscy tak zrobili to i MEN i KO uznałoby, że tak w Polsce trzeba to dokumentowac(w tabeli hospitacje) i taka norma jest.
AnJa09-11-2008 10:31:15   [#186]

nie wszyscy - ja bym nie robił i nie wymagał od nauczycieli- nawet jakby w rozporządzeniu tak napisali

ja wiem, że u nas realizuje się podstawę i mówię to wizytatorowi

co on zrobi z tą wiedzą to jego sprawa- ale ja nie kłamię, a prawa człowieka to dla mnie nie jest priorytet- bo u nas się ich przestrzega po prostu, a nie realizuje podstawę w tym zakresie

oczywiście odchyły też są- ale podstawa nie ma z nimi nic wspólnego

malgala09-11-2008 10:40:48   [#187]
Zasypywana jestem prośbami znajomych z różnych zakątków naszego kraju o pomoc we wskazaniu sposobów realizacji programowej z matematyki w kontekście praw człowieka.
Odpisuję mniej więcej tak jak powiedział AnJa - praw przestrzegam, program a tym samym podstawę programową realizuję, a podstawa z matematyki nijak ma się do tego.
Konkretnie pomóc im nie potrafię.
jatoja09-11-2008 13:15:12   [#188]

:-)
sadzasz klasę na krawędziach trójkąta prostokątnego ( np. ze sznura od bielizny zrobić)
następnie pytasz po równo: tych przyprostokątnych i przeciwprostokątnych.
Choć się inaczej nazywają, mają takie same prawa i obowiązki.

Potem normalnie Pitagoras ;-)

 

Podsumowanie: o prawach człowieka decyduje fakt istnienia człowieka - tak jak prosty kąt w trójkącie decydyje o prawie Pitagorasa


post został zmieniony: 09-11-2008 13:26:01
jatoja09-11-2008 13:50:58   [#189]

a poważnie:

ma się

mozna uzmysławiać uczniom, czym jest podstawa programowa w nauczamiu w kontekście praw człowieka

malgala09-11-2008 14:21:47   [#190]
jatoja, czy mogę tę radę wykorzystać i pytającym wysłać?

misiiepodoba
jatoja09-11-2008 14:29:05   [#191]

jasne! ;-)

jeżeli nauczyciel ustawi się w kącie prostym - to peryferyjnie zmanipuluje zdziebko :-)

choć mozna to potłumaczyć, że pilnuje kąta :-)))


post został zmieniony: 09-11-2008 14:37:26
malgala09-11-2008 15:56:00   [#192]
a jeśli jeszcze uczniów w dwóch rzędach ustawi tak, żeby równolegle ramiona tego kąta rzędy przecięły i z obu rzędów jednakowo pytać będzie, to i Talesa gotowego mamy do zilustrowania praw człowieka w podstawie programowej :-)))
Power409-11-2008 19:10:56   [#193]
:-)))


An-Ja:"ja wiem, że u nas realizuje się podstawę i mówię to wizytatorowi
co on zrobi z tą wiedzą to jego sprawa- ale ja nie kłamię",
podaj jeden argument przemawiający za tym, że wiesz ,ze w twej szkole wszyscy realizują i zrealizowali podstawę programową i będziemy w domu- jasnowidzem jesteś, intuicja?
jatoja09-11-2008 19:15:34   [#194]
"podaj jeden argument przemawiający za tym, że w i e s z ,ze w twej szkole wszyscy realizują i zrealizowali podstawę"

śpi spokojnie! ( nawet niezły argument) :-)))
AnJa09-11-2008 19:17:29   [#195]
znam szkołe

nie wiem, czy realizują- wiem, że zasadniczo przestrzegają

a jak się zdarza , że jednak nie- to dzieciaki wiedzą, że moga poskarzyć się

ale jeśli Twoim zdaniem zbieranie papierów sprawi, że w Twej szkole wszyscy zrealizują podstawę programową w kontekście to mogę tylko życzyć powodzenia- albowiem kazy sposób jest dobry byleby był skuteczny
Power409-11-2008 19:40:53   [#196]
mój punkt widzenia jest inny
nie widzę powodu do sztucznego szukania w programach każdego przedmiotu treści wynikających z priorytetu
podstawa programowa dla każdego etapu mówi o realizacji zadań w ramach programów nauczania,ścieżek, wychowawczego,profilaktycznego i pewnie dlatego wydało mi się to tak proste,bo nie wierzę, że w którejś szkole się tego nie robi
są przedmioty, w których program te treści w sposób szczególny rozwija i jest program wychowawczy,.... którzy realizują wszyscy-nie widzę, żadnego powodu do stresu, podobno w ramach przedmiotów nauczania(każdego) informujemy o wymaganiach, i/lub zawieramy kontrakty, podajemy co uczeń ma prawo poprawiać , sposób podwyższania oceny itd -to nie jest realizacja tego priorytetu?)
odmienną jest sprawą jak podchodzą do realizacji tego zadania jednostkowi nauczyciele i to właśnie badamy celem ewentualnego polepszenia jakości w tym zakresie i wzbogacenia wiedzy na ten temat wśród nauczycieli procentujące np polepszeniem warsztatu pracy nauczyciela w tym zakresie, w dokonywaniu zmian w statucie"prawa i obowiązki ucznia" jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił, przywileje, ....zmniejszaniem sie liczb skarg związanych z łamaniem SO)
Power409-11-2008 19:43:58   [#197]
myślałam że każdy dyrek ma arkusze hospitacji i wpisuje się do dziennika w odpowiedniej rubryce
AnJa09-11-2008 19:51:56   [#198]
jeśli nie chodzi na hospitacje to nie ma arkuszy i nie wpisuje:-)
Adaa09-11-2008 19:53:57   [#199]
ja nie chodzę a arkusze mam - czyste:-)
AnJa09-11-2008 20:14:14   [#200]
jakby wizytator chciał to żeby mógł wykorzystać?

no to takie też mam
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ]