Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Emerytura-jeszcze raz...
strony: [ 1 ]
veronika28-07-2008 10:29:52   [#01]

Nauczycielka z 30-letnim stażem, (urodzona po 1948 r - a przed 1968) otrzymała 3-miesięczne wypowiedzenie z art.20 KN. Od 1 lipca podjęła jednak pracę nie związaną ze szkołą. Chce złożyć wniosek o naliczenie emerytury w 2008 roku. W związku z tym wątpliwości:

1/Czy świadectwo pracy otrzymane ze szkoły ma złożyć u nowego pracodawcy, czy w ZUS-ie, jeśli złoży wniosek o emeryturę?

2/ Jaką kwotę może zarobić, jeśli wstrzyma wypłatę emerytury? Podobno do 2088,90zł. miesięcznie brutto emerytura jest wypłacana, a do kwoty 3879,20 zł brutto może max zarobić.

Czy to oznacza, że jeśli będzie zarabiać np. 6000,-zł. brutto, to emerytura nie będzie jej naliczona , czy też będzie pomniejszona ?         -nie rozumiem ?

3/ Czy ma to znaczenie, jeśli odchodzi na emeryturę pomostową, czy wcześniejszą z KN?     Bardzo proszę o pomoc . Pozdrawiam 

DYREK28-07-2008 11:09:03   [#02]

Zmniejszenie świadczeń będzie miało miejsce, jeżeli emeryt lub rencista osiągnie przychód w kwocie przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nieprzekraczającej 130% tego wynagrodzenia. Powyżej 130% zawieszenie wypłaty.

Zasady te nie dotyczą osób mających ustalone prawo do emerytury i ukończony wiek wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

tu dokładnie: http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=52

DYREK28-07-2008 11:10:36   [#03]

- kiedy kończy 55 lat ?

- od 1 lipca podjęła pracę (świadectwo pracy ze szkoły otrzyma 31.08)

veronika28-07-2008 22:39:28   [#04]
55 lat skończyła w czerwcu. Ale czy nie powinna rozwiazać umowy z drugim pracodawcą i nawiązać od 1 wrzesnia, jeśli chce pobierać emeryturę i pracować ? -tak zrozumiałam z tego artykułu. Dziękuję, DYREK, pozdrawiam.
DYREK29-07-2008 19:19:34   [#05]

jeżeli ma skończone 55 lat (kobieta), to w jej wypadku ma zastosowanie art. 86 KN (przepisy o emeryturach i rentach FUS)

może złożyć wniosek o naliczenie emerytury

ZUS przyzna emeryturę

ale wypłata nastąpi dopiero po dostarczeniu świadectw pracy

czyli lepiej jest zrobić tak jak piszesz w #4

 

 

anmar29-07-2008 20:32:51   [#06]
Kochani, ostatniego grudnia kończę 55 lat. Mam 35 lat stażu pracy, w tym 19 w szkolnictwie. Chciałabym odejść na wcześniejszą, nie nauczycielską emeryturę. Kiedy muszę napisać wypowiedzenie? Czy dyrektor może się nie zgodzić na odejście w trakcie roku szkolnego?
Marion30-07-2008 09:09:24   [#07]
jeśli pracujesz w placówce feryjnej, powinnaś uzyskać zgodę dyrektora na rozwiązanie stosunku pracy w trybie porozumienia stron. Dyrektor może się nie zgodzić na takie odejście.
DYREK30-07-2008 10:46:06   [#08]

DYREK 21-05-2007 19:28:07   [#19]

Decyzja członka Zarządu ZUS w sprawie postępowania z wnioskami nauczycieli o przyznanie emerytury

 

CZŁONEK ZARZĄDU

ZAKŁADU   UBEZPIECZEŃ                                        Warszawa, dnia  31.01.2007r
SPOŁECZNYCH

 

SEn 6110 - 138/06                                                           

                                                                                      Pan

Krzysztof Baszczyński

Wiceprezes

Zarządu Głównego

Związku Nauczycielstwa Polskiego

Ul.Smulikowskiego 6/8

00-389 Warszawa

|        ^~-i^'^A_^'                           '                     -                                       -                                l

 Szanowny Panie Prezesie !

Odpowiadając na pismo Pana Prezesa z dnia 14.12.2006r, znak: ZPE/022/8-48/GDWR/06 w sprawie wyjaśnienia sposobu realizacji uprawnień emerytalnych wynikających z art.88 ustawy z dnia 26.01.1982r- Karta Nauczyciela, uprzejmie wyjaśniam.

Przepisy art.88 ust.1 Karty Nauczyciela jednoznacznie określają warunki wymagane do uzyskania emerytury z tytułu pracy nauczycielskiej. Jednym z tych warunków jest rozwiązanie przez nauczyciela na swój wniosek stosunku pracy. Oznacza to, że ustalenie prawa do tego świadczenia jest możliwe wyłącznie po spełnieniu wszystkich wymaganych tym przepisem warunków, a tym samym organy rentowe są zobowiązane do żądania przedłożenia świadectwa pracy z adnotacją, że stosunek pracy został rozwiązany na wniosek nauczyciela. Należy mieć również na uwadze fakt, iż nauczyciele urodzeni po dniu 31 grudnia 1948r. a przed dniem          1 stycznia 1969r., dla skorzystania z uprawnień do emerytury bez względu na wiek, muszą rozwiązać stosunek pracy najpóźniej z dniem 31 grudnia 2007r.

Uwzględniając szczególną sytuację prawną tej grupy nauczycieli informuję, że poleciłam Oddziałom ZUS, aby w przypadku zgłoszenia wniosku o to świadczenie przed rozwiązaniem stosunku pracy - w decyzji odmawiającej prawa do emerytury było jednoznaczne stwierdzenie, iż osoba zainteresowana udowodniła wymagany staż pracy, a jedyną przyczyną odmowy świadczenia jest nie rozwiązanie przez nauczyciela, na jego wniosek, stosunku  pracy.

                                                                                    

                                                           

CZŁONEK ZARZĄDU                                                                                           

mgr Wanda Pretkiel

 

 

i

wklejam z :

http://www.znp.edu.pl/files/ZUS_emerytury.jpg?short=


post został zmieniony: 30-07-2008 10:50:48
DYREK30-07-2008 10:54:34   [#09]

Świadczenia emerytalne a obowiązki pracodawcy

Obowiązki pracodawcy wobec przechodzących na emeryturę

http://kadry.infor.pl/poradniki/240,1299,1,.html

Konto zapomniane30-07-2008 11:17:41   [#10]
W sierpniu kończę 53 lata. Mam 32 lata pracy, w tym 27 przy talicy. Nabyłam prawa przejścia na wcześniejszą emeryturę. Z różnych względów chcę jeszcze pracować. Czy utracę możliwość przejścia na emeryturę na starych zasadach, rozwiązując stosunek pracy w późniejszych latach? Czy stracę finansową dalej pracując(niższa emerytura)?Proszę o odpowiedź.
dyrlo30-07-2008 11:21:58   [#11]

Nie przeczytałaś tego co wkleił DYREK w #19.

Ja to rozumiem tak - możesz pracować i odejść kiedy chcesz. Nabyłaś uprawnienia emerytalne na starych zasadach więc na starych zasadach będą Ci one naliczone. Pamiętaj jednak abyś przed ukończeniem 60-ciu lat odeszła na emeryturę.

Konto zapomniane30-07-2008 17:33:57   [#12]
Dziękuję dyrlo. Tak to zrozumiałam, jak w 19 zpisał DYREK. Chciałam się jednak upewnić, bo to bądź co bądź, ważna rzecz.Pozdrowienia dla wszystkich odpoczywających nauczycieli.
anmar31-07-2008 00:34:50   [#13]
Wracam do wątku o6. Kiedy powinnam poinformować dyrektora o zamiarze przejścia na emeryturę nie nauczycielską ? Jeżeli dyrektor nie wyrazi zgody na moje odejście z końcem roku kalendarzowego, to nic nie zrobię?
dyrlo31-07-2008 06:52:45   [#14]

Porzucisz pracę... Ale dyrektor się zgodzi, weź mu wspomnij teraz że rozważasz taką możliwość. Się przygotuje.

A swoją drogą to przecież możesz przejść na emeryture i dociągnąć jako emeryt ten rok szkolny do końca, będzie z pożytkiem dla dzieciaków.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]