Forum OSKKO - wątek

TEMAT: płatność za strajk- wątpliwości
strony: [ 1 ]
Nina2503-06-2008 21:26:43   [#01]
Otrzymałam do podpisania od ZNP pismo - porozumienie na mocy którego pracodawca zobowiązuje się do wypłacenia wynagrodzenia za strajk. Prezes zz twierdzi,że takie porozumenie stanowi podstawę prawną, powołuje się także na wyrok SN. Mam duże wątpliwości, wg mnie takie porozumienie nie stanowi podstawy prawnej, proszę o podpowiedź, może ktoś jeszcze takie pismo otrzymał?
krystyna03-06-2008 21:33:55   [#02]

a w moim powiecie, starostwo też w oparciu a jakieś "porozumienia" (tylko nie wiem kogo z kim....) kazało we wszystkich ponadgimnazjalnych nie zabierać nic !

a miasto - zabrać teraz 3,6, a na koniec miesiąca ponadwymiarowe.

I jest tak, że strajkujący mąż dostał pełną wypłatę, a żonie sporą część zabrało...

Jacek03-06-2008 21:35:48   [#03]

Otrzymałam do podpisania od ZNP pismo - porozumienie na mocy którego pracodawca zobowiązuje się do wypłacenia wynagrodzenia za strajk

====

ładne mi porozumienie skoro masz podspisać :-)

bosia03-06-2008 21:37:16   [#04]

jednostronne

jak komunikacja

DYREK03-06-2008 21:39:09   [#05]

Informacja o możliwości odstąpienia przez pracodawców od potrącenia wynagrodzenia za okres strajku


Zgodnie z art. 9 §1 Kodeksu pracy przez prawo pracy należy rozumieć przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy innych ustaw i aktów wykonawczych, określających prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Jednocześnie w myśl §2 przedmiotowego art., postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych.

Z treści powyższych przepisów wynika jednoznacznie, iż pracodawca może w drodze porozumienia opartego na ustawie rozszerzyć uprawnienia lub ograniczyć obowiązki pracownicze wynikające z ustaw i wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych.

Z wyroków Sądu Najwyższego wynika, iż pracodawcy mogą zawierać również porozumienia zbiorowe nie oparte na ustawie, które mimo braku podstaw ustawowych do ich zawarcia także stanowią źródła prawa pracy.

Wyrok z dnia 6 lutego 2006 r. Sąd Najwyższy III PK 114/05 – porozumienie zbiorowe partnerów społecznych określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy, także zawarte bez "oparcia na ustawie", jest źródłem prawa pracy (art. 59 ust. 2 i 4 Konstytucji w związku z art. 9 § 1 k.p.) OSNP 2007/1-2/2, OSP 2007/7-8/94

Wyrok z dnia 26 maja 2000 r. Sąd Najwyższy I PKN 674/99 – postanowienia nieopartego na ustawie zbiorowego porozumienia prawa pracy stanowią dla pracowników źródło zobowiązań pracodawcy będącego stroną tego porozumienia, które jako korzystniejsze niż przepisy prawa pracy zostają objęte treścią indywidualnych stosunków pracy. OSNP 2001/22/664, M. Prawn. 2000/11/681, OSNP – wkł. 2000/20/3

W świetle powyższego pracodawca ma prawo zawrzeć z organizacją związkową porozumienie, w myśl którego pracownicy uczestniczący w strajku zorganizowanym zgodnie z przepisami ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych otrzymają wynagrodzenie za czas strajku. Porozumienie takie stanowi źródło prawa pracy i jest podstawą do wypłacenia wynagrodzenia za czas strajku.
http://www.znp.edu.pl/text.php?action=&cat=67&id=9441
zgredek03-06-2008 21:41:43   [#06]
mam odmienne zdanie na ten temat - znaczy uważam, ze porozumienia podpisac nie można
Nina2503-06-2008 21:45:17   [#07]

W mojej gminie to szkoła podstawowa i gimnazjum, ale wiem, że w szkołach sąsiednich jest rożnie. Mam dylemat, bo  także uważam nie ma podstaw prawnych do podpisania porozumienia, a zz twardo stoi na swoim stanowisku. Za strajk potraciłam, a teraz oczekuje się wyrównania utraconych zarobków. Zz powołują się na tą podstawę, którą wkleił Dyrek.

 

krystyna03-06-2008 21:45:22   [#08]

czsami w ślepą uliczkę...

ale poważnie,

Nino

niech ten Twój prezes pójdzie do OP i gada z nimi,

w końcu to oni dają pieniądze i bezpieczniej jest ich "sugestii" słuchać w tym temacie,

a gdy sprawę załatwi - dostaniecie "zielone światło" dla sprawy w postaci jakiegoś papiera mówiącego o możliwości zawarcia ze związkami porozumienia (bo to już robią dyrektorzy)

i nie będziesz się denerwowała, że jesteś "niegospodarna", czy co tam później Ci OP może wytknąć.

P.S.

ale wg mnie nie załatwi.


post został zmieniony: 03-06-2008 21:46:48
DYREK03-06-2008 21:47:16   [#09]
zgredek 27-05-2008 15:34:59   [#11]

ZNP powołuje się na art. 9 KP

ja proponuję przeczytać następny:

Art. 91. § 1. Jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, może być zawarte porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy; nie dotyczy to przepisów Kodeksu pracy oraz przepisów innych ustaw i aktów wykonawczych.

§ 2. Porozumienie, o którym mowa w § 1, zawiera pracodawca i reprezentująca pracowników organizacja związkowa, a jeżeli pracodawca nie jest objęty działaniem takiej organizacji, porozumienie zawiera pracodawca i przedstawicielstwo pracowników wyłonione w trybie przyjętym u tego pracodawcy.

-------------

dlaczego akurat ten - bo nie chodzi tu o podpisanie porozumienia

chodzi tutaj zawieszenie stosowania w całości art. 23 ust.2 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych:

Art. 23. 1. Udział pracownika w strajku zorganizowanym zgodnie z przepisami ustawy nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych.

2. W okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy.

------------------

dyrektor zatem nie może podpisać porozumienia ze związkami zawodowymi o zapłacie za strajk, ponieważ byłoby to sprzeczne z art. 91 Kodeksu pracy

tak myślę

---------------------

 

post został zmieniony: 27-05-2008 15:40:25
zdzisław F 27-05-2008 15:39:59   [#12]
 Wklejam Wam, do jakich wniosków doszedł mireko66 z wątku OP - ków

Luźne fragmenty, bo już koniec pracy:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy

Art. 9. § 1. Ilekroć w Kodeksie pracy jest mowa o prawie pracy, rozumie się przez to przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy innych ustaw i aktów wykonawczych, określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy.

Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych

Art. 23. 1. Udział pracownika w strajku zorganizowanym zgodnie z przepisami ustawy nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych.

2. W okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy.

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.

Art. 8.

1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej.

Art. 20.

Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.

Art. 59.

1. Zapewnia się wolność zrzeszania się w związkach zawodowych, organizacjach społeczno-zawodowych rolników oraz w organizacjach pracodawców.

2. Związki zawodowe oraz pracodawcy i ich organizacje mają prawo do rokowań, w szczególności w celu rozwiązywania sporów zbiorowych, oraz do zawierania układów zbiorowych pracy i innych porozumień.

3. Związkom zawodowym przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie. Ze względu na dobro publiczne ustawa może ograniczyć prowadzenie strajku lub zakazać go w odniesieniu do określonych kategorii pracowników lub w określonych dziedzinach.

4. Zakres wolności zrzeszania się w związkach zawodowych i organizacjach pracodawców oraz innych wolności związkowych może podlegać tylko takim ograniczeniom ustawowym, jakie są dopuszczalne przez wiążące Rzeczpospolitą Polską umowy międzynarodowe.

 i najważniejszy w tej sprawie:

 Sąd Najwyższy wyrok z dnia 6 lutego 2006 r., sygn. akt III PK 114/05.

 Te "opartych na ustawie" ten wyrok uznał jako sprzeczny z konstytucją i tym art. 59 ust. 2. Czyli mogą być porozumienia oparte na przpisie konstytucyjnym, w tym np. porozumienia "postrajkowe".

z: http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=30613&pst=11#pst11

zgredek03-06-2008 21:54:24   [#10]
:-)
Nina2503-06-2008 22:21:04   [#11]
Trochę mnie podtrzymaliście na duchu - dziękuję. Szkoda tylko, że w gronie powstało małe zamieszanie, nauczyciele oczekują wyjaśnienia sytuacji, a ja usłyszłam opinię, że nie chcę wypłacić swoim nauczycielom (od zz) a to porozumienie daje taką możliwość. Uważam, że taka sytuacja wprowadza niepotrzebne zamieszanie. Nauczyciele powinni wiedzeć jakie są konsekwencje strajku, a takie działania po strajku nie służą nikomu.
krystyna03-06-2008 22:37:00   [#12]

Nino,

u mnie ZZty na zebraniach przedstrajkowych też mówiły nauczycielom o kwotach ok. 40 zł !

Już nie wnikam na jakiej podstawie...., chociaż "fajnie" jest o nią tak mimochodem zapytać,

a teraz nauczyciele są srodze zawiedzeni, bo i po poborach poszło i po "13" pójdzie,

i z tego co słyszę (sąsiaduję z pokojem nauczycielskim) już dużo mniej energicznie planują akcje wrześniowe !

Tylko szkoda, że czasami szukają winnego nie tu gdzie trzeba...

Nina2503-06-2008 22:44:50   [#13]
Właśnie to jest najbardziej przykre -stawia się nas po przeciwnej stronie, nawet jeśli nie mamy takich intencji. Ja także musiałam kilka wątpliwości nauczycielom wyjaśniać - chociaż powinny to zrobić zz. A nauczycieli mi szkoda bo są skołowani.
zgredek03-06-2008 22:48:59   [#14]

 

a mi nie szkoda - jakie skołowanie?

toć to chyba dorosli ludzie są - w większości o pewnym stopniu awansu, który ponoć wymaga znajomości podstawowych aktów prawnych

bosia04-06-2008 08:22:58   [#15]
Czy wypełnialiscie do Urzędu Statystycznego kartę strajku?
post został zmieniony: 04-06-2008 08:23:36
dyrlo04-06-2008 09:36:15   [#16]
zgredku - popieram #14
bosia04-06-2008 09:58:27   [#17]

a co z ta kartą?

nikt z was nie robił tego?

Nina2504-06-2008 10:11:13   [#18]
Kartę do Urzędu Statystycznego wypełniłam, wzór karty można pobrać:www.stat.gov.pl w zakładce: FORMULARZE. Kartę powinno się wypełnić w ciągu trzech dni po strajku.
DYREK04-06-2008 11:10:09   [#19]

Informacja dotycząca zasad składania formularza statystycznego Z-KS (Karty statystycznej strajku)


Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego wyjaśnia - na podstawie informacji uzyskanych z Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie - że do składania formularza Z-KS (Karty statystycznej strajku) zobowiązani są dyrektorzy placówek, w których miał miejsce strajk.
Sprawozdania należy składać do właściwego terytorialnie urzędu statystycznego.


* Formularz Z-KS (Karta statystyczna strajku)

* Opis formularza

Jasiu04-06-2008 11:18:36   [#20]

Nina, a może zamiast rozmawiać z tym panem ze związków dać mu do poczytania kodeks pracy, który jest podstawą prawa pracy?

W art. 80 Kodeksu jest napisane:

Art. 80.

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy

pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa

pracy tak stanowią.

 

a co dalej owe przepisy prawa pracy?

Art. 81.

§ 1. Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania,

a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje

wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego

stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został

wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia.

W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od

wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych

przepisów.

 

ale przecież przerwa w pracy spowodowana strajkiem nie była zawiniona przez pracodawcę ale przez pracownika, wobec tego: 

 

§ 2. Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, przysługuje pracownikowi za czas niezawinionego

przez niego przestoju. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika,

wynagrodzenie nie przysługuje.

§ 3. Pracodawca może na czas przestoju powierzyć pracownikowi inną odpowiednią

pracę, za której wykonanie przysługuje wynagrodzenie przewidziane za tę

pracę, nie niższe jednak od wynagrodzenia ustalonego zgodnie z § 1. Jeżeli

przestój nastąpił z winy pracownika, przysługuje wyłącznie wynagrodzenie

przewidziane za wykonaną pracę.

 

DYREK04-06-2008 12:13:30   [#21]

a może takie spojrzenie na problem:-)

Kodeks pracy reguluje tylko minimalne waruki pracy i zatrudnienia.

Pracodawca może zawsze postąpić lepiej (gorzej nie) niż określono w Kodeksie pracy.

Np. Jeżeli za przestój pracodawca wypłaci wynagrodzenie,  to ma do tego prawo. Zastosował lepsze rozwiązanie dla pracownika niż przewiduje Kodeks pracy.

W przypadku strajku nie ma zakazu wypłacenia wynagrodzenia. Określono tylko, że wynagrodzenie nie przysługuje.

Nie oznacza, to że umowa postrajkowa  nie może uregulować tego inaczej. Strony tej umowy, to szkoła i związek zawodowy.  

Dyrektor szkoły może jednak zostać ukarany za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (nieracjonalne wydatkowanie środków).

Dlatego dyrektor powinien działać w porozumieniu z organem prowadzącym szkoły (właścicielem szkoły).

ewagie04-06-2008 12:28:42   [#22]

To w końcu, ile za ten strajk potrącacie:

1. 1/30 wynagrodzenia?

2.3,6 godziny?

3. tyle, ile miał godzin- a co z tymi, którzy nie mieli akurat tego dnia  lekcji- niby mogli sobie strajkowac do woli, ale np. zastępstwa nie chcieli wziąć?


post został zmieniony: 04-06-2008 12:29:05

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]