Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ocena nauczyciela - jak często?
strony: [ 1 ]
grażka04-06-2003 18:43:16   [#01]

wrzucam pytanie na prośbę koleżanki - dyrektorki. Jak długo "ważna", aktualna, jest ocena pracy nauczyciela? Kiedyś był chyba taki limit czasowy - 5 lat?  Sama pamiętam, że jak zaczynałam pracę niektórym nauczycielkom dyrektorka mówiła - "muszę Pani zrobić ocenę, bo poprzednia w tym roku już bedzie nieważna".

Znalazłam jednak tylko informację, że dokonuje się jej nie wcześniej niż po roku od poprzedniej; w trzy miesiące od wniosku itd. Ale jak długo ocena zachowuje aktualność?

Będę wdzięczna także za podanie podstawy prawnej.

Grażka

jerzyk04-06-2003 18:50:12   [#02]

jezeli juz jest raz dokonana to może nawet wystarczyć na całe życie:-)))

ocena z ostatnich 5 lat wymagana jest tylko dla kandydatow na dyrów

KN

Art. 6a. 1. Praca nauczyciela, z wyjątkiem pracy nauczyciela stażysty, podlega ocenie. Ocena pracy nauczyciela może być dokonana w każdym czasie, nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej lub oceny dorobku zawodowego, o której mowa w art. 9c ust. 6, z inicjatywy dyrektora szkoły lub na wniosek:

1) nauczyciela,

2) organu sprawującego nadzór pedagogiczny,

3) organu prowadzącego szkołę,

4) rady szkoły,

5) rady rodziców.

Ewa z Rz04-06-2003 18:50:13   [#03]

ocena jest ważna aż...

do otrzymania następnej oceny!

Innymi słowy jest ważna nieograniczenie, chyba że n-l zostanie ponownie oceniony.

W przypadku ubiegania się o stanowisko dyrektora jest zapis by ta ocena nie była wcześniejsza niż stprzed 5 lat, a w przypadku starania sie o medal, odznaczenie czy nagrodę ministra - 3 lata. Jest to umieszczone w odpowiednich rozporządzeniach.

Ewa z Rz04-06-2003 18:51:10   [#04]

ooo! jerzyk!

:-))
jerzyk04-06-2003 18:58:53   [#05]

ooo! ewa

:-))
grażka04-06-2003 19:00:28   [#06]

0000!!!!

Jak miło że wpadliście!!!

Dziękuję!!!

Ewo, a co z nagrodą kuratora? Czy też lepiej mieć "świeżą" ocenę?

Elusia04-06-2003 19:01:02   [#07]
Dla zastępców 4 lata?
Marek Pleśniar04-06-2003 19:06:33   [#08]

taki wysoki wyrok? ;-)

a czemu 4?
Elusia04-06-2003 20:02:23   [#09]
Chyba pomyliło mi się ze stażem pracy pedagog.  kandydata. A mówiłam, że mi się mózg zlasował?
Roman K04-06-2003 22:03:34   [#10]

To nie lasowanie a projekt rozporz. w sprawie ...

Tam po raz pierwszy skonkretyzowano wymagania w stosunku do vdyrka

Roman_K

miro12-06-2003 11:54:02   [#11]

ocena 3 lata

W którym rozporządzeniu jest mowa, że do konkursu na dyrektora ważna jest ocena z ostatnich trzech lat a nie 5?
beera12-06-2003 13:35:48   [#12]

 

Miro z tą oceną, to jest tak:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU

z dnia 6 maja 2003 r.

w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze, w poszczególnych typach szkół i placówek

(Dz. U. Nr 89, poz. 826)

obowiązuje od dnia 5 czerwca 2003 r.


§ 1. Stanowisko dyrektora przedszkola, szkoły i placówki, o których mowa w art. 2 pkt 1-5, 7 i 10 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, może być powierzone nauczycielowi mianowanemu lub dyplomowanemu, który:

1) ukończył studia wyższe magisterskie i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym przedszkolu, szkole lub placówce;
2) ukończył studia wyższe lub studia podyplomowe z zakresu zarządzania albo kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą, prowadzony zgodnie z przepisami w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli;
3) posiada co najmniej pięcioletni staż pracy pedagogicznej na stanowisku nauczyciela lub pięcioletni staż pracy dydaktycznej na stanowisku nauczyciela akademickiego;
4) w okresie pięciu lat bezpośrednio przed powierzeniem stanowiska dyrektora uzyskał co najmniej dobrą ocenę pracy w przedszkolu, szkole lub placówce, a w przypadku nauczyciela akademickiego - pozytywną ocenę pracy w okresie ostatnich czterech lat pracy w szkole wyższej, jeżeli stanowisko dyrektora obejmuje bezpośrednio po ustaniu zatrudnienia w szkole wyższej, albo w okresie roku bezpośrednio przed przystąpieniem do konkursu na stanowisko dyrektora uzyskał pozytywną ocenę dorobku zawodowego;
5) posiada zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym

Marla12-06-2003 20:25:32   [#13]

a może

 

     ktoś z Was oceniał ostatnio nauczyciela w swojej szkole i mógłby posłużyć radą jak może wyglądać uzasadnienie oceny na karcie z załącznika rozp. o ocenianiu. Jest tam mało miejsca, ja mam tę kartę wypełnić, nigdy tego wcześniej nie robiłam i nie bardzo wiem jak się za to zabrac, jak bardzo to uogólnić a zarazem jak konkretnie uzasadnić np. ocene wyróżniającą   :))      l

Elusia12-06-2003 20:32:33   [#14]

Marla

A musisz na gotowym druku? Najlepiej samemu napisać wg wzoru. Jak podasz mi mejla, to Ci podeślę.
Jersz12-06-2003 20:34:05   [#15]

Marlo

Marlo - w rozporządzeniu piszę się, że karta wykonana jest wzoru. To tylko wzór , a nie druk do wypełnienia. Przygotowujesz kartę według wzoru i ty decydujesz ile miejsca zajmie Ci uzasadnienie. Wiele ocen ma uzasadnienie na całą stronę, a nawet trzy. W uzasadnieniu musisz się ustosunkować do wielu obszarów pracy nauczyciela.

Pozdrawiam JERSZ

Rozporządzenie
Ministra Edukacji Narodowej

z dnia 2 listopada 2000 r.

w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego

§ 5.3. Dyrektor szkoły doręcza nauczycielowi oryginał karty oceny pracy, której wzór stanowi załącznik do rozporządzenia. Odpis karty oceny pracy włącza się do akt osobowych nauczyciela.

Marek Pleśniar12-06-2003 21:04:01   [#16]
dokładnie jak elusia i jersz mówią:-)
Marla12-06-2003 21:12:22   [#17]

dzięki

 

  ale mnie oświeciliście, aż się zaczęłam śmiać sama z siebie

  Elusia , mojego  mejla znajdziesz w rejestracji lub gdy najedziesz strzałką na moją ksywkę na pasku

 Pozdrowienia dla Was wszystkich  ;))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]