Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kwalifikacje kierownika wycieczek szkolnych
strony: [ 1 ]
Małgorzata1015-03-2002 12:20:31   [#01]
W rozporządzeniu z dn. 8 listopada 2001r.w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstawa i turystyki czytamy taki zapis: "Dyrektor szkoły wyznacza kierownika wycieczki lub imprezy spośród pracowników pedagogicznych szkoły o kwalifikacjach odpowiednich do realizacji okreslonych form krajoznawstwa i turystyki". Co to znaczy? Prosze poradźcie, czy nauczyciel musi mieć jakiś kurs, czy wystarczą kwalifikacje pedagogiczne?
I jeszcze jedna wątpliwość. Czy zawsze muszę prosic o akceptację organ prowadzacy i nadzorujący? Nawet jesli dzieci wyjeżdżają na jeden dzień?
Ania15-03-2002 12:36:50   [#02]
Musi mieć kurs kierowników wycieczek szkolnych.
Robiłam taki właśnie kilka miesięcy temu.
stan15-03-2002 12:47:48   [#03]

kierownik wycieczki szkolnej

Aniu !
Pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą (chyba po raz pierwszy)
Poniżej komentarz ze strony MENiS:

"Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu informuje, iż zgodnie z § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz. U. Nr 135, poz. 1516), dyrektor szkoły uprawniony jest do wyznaczenia pracowników pedagogicznych, o odpowiednich kwalifikacjach, na kierowników wycieczek lub imprez szkolnych.

   W wyborze tym dyrektor kieruje się kwalifikacjami, jakie osoba ta posiada, a mianowicie czy są one odpowiednie do realizacji danej formy turystyki. Nie ma natomiast wymogu ukończenia przez pracowników pedagogicznych szkoły, przed wyznaczeniem ich na kierowników wycieczek lub imprez, kursu kierowników wycieczek szkolnych.

   Jednakże w przypadku realizacji przez szkołę form turystyki kwalifikowanej i obozu wędrownego, w stosunku do pracowników pedagogicznych szkoły, szczególne wymagania zostały określone w ust. 3 i 4 § 11 rozporządzenia."

Jak zwykle wszystko zależy od sytuacji i ... dyrektora.
Pozdrawiam serdecznie
stan
Ania15-03-2002 13:31:18   [#04]
:-)
Stan, nawet Twoja niezgoda jest czymś sympa :-)
stan15-03-2002 13:59:44   [#05]

:-)

:-))))))))))))))))))))))
stan
Marek Pleśniar15-03-2002 14:20:35   [#06]

tycznym

:-)
krystyna15-03-2002 22:44:26   [#07]
Właśnie zasiadłam, żeby zadać dokładnie takie samo pytanie jak Małgorzata !!!

Czytajac ze zrozumieniem rozp. MENISA doszłam do takiego samego wniosku jak Stan, tzn. kierownikiem wycieczki krajoznawczo - turystycanej może być każdy pracownik pedagogiczny szkoły, o ile nie zaplanuje sobie zdobywania szczytów, spływu kajakowego, zbiorowego nurkowania itp...itd...

Tak sobie myślałam do czasu, gdy nauczyciele zaczęli mnie podpytywać, jak to jest, że w kilku okolicznych szkołach organizowane są OBOWIĄZKOWE kursy przewodników wycieczek szkolnych (np. podczas rekolekcji), a u nas nie ???
Na róznych konferencjach metodycznych też im przypominają o tym OBOWIĄZKU !!!
A kurs w sąsiedzkim LO prowadzi osobiście p. Wizytator KO, a kobieta tam ucząca, mająca kilka miesięcy do emerytury pyta się mnie czy ona tez MUSI !!!!!!!!!

Dzięki Stan za komentarz - wywieszę go w pokoju nauczycielskim, jak CHCĄ to niech robią kursy dowolne, ale niech wiedzą że NIE MUSZĄ !!!!!

Pozdrawiam - Krystyna
Zola15-03-2002 22:49:37   [#08]
Zrozumiałam ,tak jak Stan i Krystyna .Nie będę nabijać kieszeni cwaniakom,Takie kursy maja umnie tylko wuefmeni,bo oni jeżdżą na obozy ,slywy,piesze wędrówki po górach i są wtedy kieronikami tych obozów.dodatkowo maja uprawnienia innego tepu dotyczące turystyki kwalifikowanej.
HenrykB15-03-2002 23:14:51   [#09]

U mnie mają

...chociaż nie jest to wymagane.
Kursy kierowników wycieczek nie są drogie. Nauczyciele chętniej je podejmują w związku z awansem. Korzyść podwójna.

Wracając do pytania Małgorzaty - o jaką akceptację organów pytasz?
Gaba16-03-2002 06:29:39   [#10]

jest to bardzo pożyteczny kurs

Nasza kadra robiła w styczniu taki kurs, rewelacyjny połączony z drugim kursem kierownika placówki wypoczynku. Ale myśmy chcieli, firma przyszła do szkoły i za 20 zł zrobiła dla 30 osób kurs.  Jestem z niego bardzo zadowolona, bo bardzo wiele spraw bhp zostało omówionych przy tej okazji.

Nie musimy jednak jako nauczyciele mieć takiego kursu, to prawo daje nam bycie nauczycielem. Łybacka to już wiele razy wyjasniała, ale jeżeli jest to turystyka kwalifikowana to tak - kajaki, narty, rowery.

Kierownikiem naszej wycieczki moze być ktoś z biura turystycznego tzw. inna osoba czyli nie-nauczyciel (np. leśnik), wtedy musi mieć ten kurs.

Znam wiele szkół, które doborwolnie się zgodziły na ten kurs i nie żałują. W naszym WOMie kosztuje ok. 60 zł.

Gaba
Małgorzata1016-03-2002 11:07:45   [#11]

Odpowiedź na pytanie Henryka

Do rozporządzenia z 8 listopada jest dołączony wzór karty wycieczki i właśnie tam jest zarezerwowane miejsce na akceptację organu prowadzącego i nadzorującego. Proszę, sprawdź i podpowiedz, czy trzeba?
Mariola z O16-03-2002 11:14:40   [#12]
u nas tylko zagraniczne wycieczki :-)
Ania16-03-2002 11:31:02   [#13]
do Władywostoku?
:-)
Mariola z O16-03-2002 11:36:35   [#14]

tej nie

jak już do Władywostoku to nie chciałabym aby zatwierdzał ją ktokolwiek
a i tak młodzieży tam ze sobą nie zabieramy :-))))))))))))
HenrykB16-03-2002 19:53:23   [#15]

MENiS mi się nie otwiera

ale mam rozporządzenie z Vulcana.
W karcie wycieczki pisze "adnotacje organu...".
Z pewnością dotyczy to przypadku wycieczki zagranicznej, chociać w rozporządzeniu pisze wyraźnie o zawiadomieniu organów.
Zawiadomiłem, wyrażam zgodę i jazda...
Marek Pleśniar16-03-2002 19:55:34   [#16]

to przy zagranicznych

ten organ
Zola16-03-2002 21:40:13   [#17]
Nijak  dyskutować z rozporządzeniem  ,ale jak organ nie daje szmalu to dlaczego mam go informować ?
Małgorzata1016-03-2002 21:46:59   [#18]

dzięki

Dziekuję za rady i podpowiedzi, od razu poczułam sie pewniej. Ale przy okazji refleksja: czy naprawdę ludziom konstruującym przepisy, zapisy, rozporządzenia, itd. tak trudno jest napisać po prostu "kwalifikacje tzn. to i to i to". Trudno?                   Ale wam wielkie dzięki!
Zola16-03-2002 21:48:18   [#19]
Oj im skomplikowaniej ,tym wiecej ludzisków zarabia. nie zajarzyłaś ?
Marek Pleśniar18-03-2002 10:35:19   [#20]

program zwalczania bezrobocia?

wśród urzędników:-)
Danka19-03-2002 01:10:37   [#21]
Kochani, a co z opiekunami wycieczek ? Zawsze myślałam, że mogą nimi być rodzice bez szczególnych uprawnień. Ostatnio na zebraniu w szkole mojego dziecka jedna z mam, nauczycielka liceum, stwierdziła, że musi to być pracownik szkoły. Podobno to informacja z kursu. Jeśli to prawda to chyba przestaniemy jeździć na wycieczki, bo zwalnianie dodatkowych nauczycieli na wycieczki zdezorganizowałoby pracę w szkole. Co wy na to?
Marek Pleśniar19-03-2002 05:21:56   [#22]

u mnie rodzice jeżdżą

<http://bhp.zce.szczecin.pl/przepisy/wycieczki/Rozp36.htm>
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU
z dnia 8 listopada 2001 r.
w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki.
(Dz. U. Nr 135, poz. 1516)

§ 13. 1. Opiekunem wycieczki lub imprezy może być nauczyciel albo, po uzyskaniu zgody dyrektora szkoły, inna pełnoletnia osoba.

 

Kajka19-03-2002 16:43:30   [#23]

ja jeżdżę

Dyrekcja w szkole mojego dziecka zinterpretowała rozporzadzenie, że jedzie rodzic z uprawnieniami, czyli po prostu nauczyciel z innej placowki (będący jednocześnie rodzicem). W każdej klasie znajdzie się chyba n-lskie dziecko, nie koniecznie z tej samej szkoły. A nam rodzicom opieka nad dzieckiem zdrowym się nalezy, od lat wykorzystuje ją w tym celu.

Pozdrawiam jeżdżących na wycieczki.

Kajka

RomanG17-09-2002 02:41:21   [#24]

pozwólcie, że jeszcze wrócę

Nasz WOM wydał "Dziennik pracy i dokumentacji wycieczki szkolnej lub imprezy krajoznawczo-turystycznej".
Są tam takie kwiatki:

1. Na stronie 3. jest sformułowanie:
— Do podstawowych zadań kierownika wycieczki lub imprezy należy(…) po zrealizowaniu wycieczki (…)przedstawienie rozliczenia finansowego rodzicom.

2. Na stronie 11:
— Przy przejazdach PKP wymaga się, by na każdych 9 uczniów przypadał 1 opiekun i była zapewniona rezerwacja miejsc siedzących.
— Na szlakach górskich pod nadzorem 1 opiekuna może być maksymalnie do 5 uczestników.

3. Na stronie 12:
— Uczestnicy wycieczek rowerowych muszą mieć ukończone 12 lat.
— Kierownicy i opiekunowie muszą posiadać umiejętność udzielania pomocy przedlekarskiej.

4. Na stronie 16:
— Kąpiel(…) może się odbywać (…)w grupach po 10 osób.

Jakie są podstawy prawne powyższych sformułowań i jak rozumieć w sensie prawnym umiejętność udzielania pomocy przedlekarskiej?
beera17-09-2002 14:01:32   [#25]

????

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU
z dnia 8 listopada 2001 r.
w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki.
(Dz. U. Nr 135, poz. 1516)
 
 W sprawie kierownikow wycieczek czytamy:

§ 11. 1. Dyrektor szkoły wyznacza kierownika wycieczki lub imprezy spośród pracowników pedagogicznych szkoły o kwalifikacjach odpowiednich do realizacji określonych form krajoznawstwa i turystyki.

2. Kierownikiem wycieczki lub imprezy może być także inna, wyznaczona przez dyrektora szkoły, osoba pełnoletnia, która:

      1) ukończyła kurs kierowników wycieczek szkolnych,

      2) jest instruktorem harcerskim,

      3) posiada uprawnienia przewodnika turystycznego, przodownika lub instruktora turystyki kwalifikowanej lub pilota wycieczek.

W sprawie zgody organu, czytamy zaś:

§ 7. 1. Szkoły mogą organizować wycieczki i imprezy zagraniczne w formach, o których mowa w § 4 pkt 1-4.

2. Zgodę na zorganizowanie wycieczek i imprez, o których mowa w ust. 1, wyraża dyrektor szkoły po zawiadomieniu organu prowadzącego i organu sprawującego nadzór pedagogiczny.

3. Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 2, zawiera w szczególności:

      1) nazwę kraju,

      2) czas pobytu,

      3) program pobytu,

      4) imię i nazwisko kierownika oraz opiekunów,

      5) listę uczniów biorących udział w wyjeździe wraz z określeniem ich wieku.

       

..........

a teraz co do twoich kwiatków Romanie:

Ad 1

§ 12. Kierownik wycieczki lub imprezy w szczególności: (...)10) dokonuje podsumowania, oceny i rozliczenia finansowego wycieczki lub imprezy po jej zakończeniu.

Wydaje mi się, że jesli uznamy, że oplate za wycieczke ponieśli rodzice- ten zapis  w waszym przewodniku można przyjąc za właściwy.

Co do reszty kwiatków, to posprawdzam, bo mnie zaniepokilo to 12 lat u rowerzystów !

Marek Pleśniar17-09-2002 14:52:33   [#26]

no własnie

czemu 12 lat?
beera17-09-2002 19:18:22   [#27]

???

A nie 10????

W Ustawie o ruchu drogowym znalazłam tylko jak na rowerach poruszają się dzieci do lat siedmiu- na krzesełkach ;-)

I dalej szukać nie mogłam, cos tam w pracy goniuło. Wrócę do tego, bo jakis niepokój Roman mi wniósł  w wydawaloby się znana sferę szkolnego światka

RomanG17-09-2002 21:19:13   [#28]
A mnie się wydawało, że kierownik wycieczki rozlicza się przed dyrektorem.

A że dyrektor ma obowiązek udostępnić takie rozliczenie rodzicom na żądanie, to juz inna para kaloszy :-)

Niepokoi mnie szczególnie ta kąpiel. W rozp. o warunkach bezpieczeństwa osób kąpiących się, przebywających w górach itp. mowa o 15 osobach.
gosiula17-09-2002 21:35:56   [#29]

 

 

Takie podstawy prawne podali nam na kursie:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 17 sierpnia 1992r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny w szkołach i placówkach publicznych

(Dz. U. Nr 65 poz. 331)

Na podstawie art.22 ust.1 pkt.5, ustawy z dn. 7.09.1991r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:


Rozdział 3 Wychowanie fizyczne, sport, turystyka
§23
1. W czasie zajęć obowiązkowych i nadobowiązkowych z wychowania fizycznego oraz w czasie zawodów sportowych organizowanych przez szkołę uczniowie nie mogą pozostawać bez nadzoru osób do tego upoważnionych.

2.

Przy wyjściu (wyjeździe) z uczniami poza teren szkolny w obrębie tej samej miejscowości na zajęcia obowiązkowe i nadobowiązkowe z wychowania fizycznego, imprezy szkolne, wycieczki przedmiotowe lub krajoznawczo-turystyczne powinien być zapewniony przynajmniej jeden opiekun dla grupy 30 uczniów. Przy korzystaniu z miejskich środków lokomocji opieka powinna być zwiększona w zależności od odległości, wieku uczniów i innych potrzeb.

3.

Przy wyjściu (wyjeździe) z uczniami poza miejscowość, która jest siedzibą szkoły, powinien być zapewniony jeden opiekun dla grupy do 15 uczniów; w szkołach specjalnych liczba opiekunów powinna być zwiększona odpowiednio do stopnia upośledzenia uczniów.

4.

Liczebność grup na obozach stałych specjalistyczno-sportowych nie powinna przekraczać 20 uczestników na jednego wychowawcę (trenera). W przypadku treningu terenowego wysokogórskiego, kajakarskiego, żeglarskiego i wioślarskiego na jednego wychowawcę (trenera) nie powinno przypadać więcej niż 10 uczestników, jeżeli przepisy szczególnie nie przewidują mniejszej liczebności uczestników.

§24


1. W czasie prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego należy zwracać szczególną uwagę na stopień aktualnej sprawności fizycznej i wydolność organizmu uczniów, dobierając ćwiczenia o odpowiednim zakresie intensywności.

2.

Uczestnicy zajęć uskarżający się na złe samopoczucie lub dolegliwości powinni być zwolnieni w danym dniu z wykonywania planowanych ćwiczeń i w miarę potrzeby kierowani do lekarza.

3.

Ćwiczenia powinny być przeprowadzane z zastosowaniem metod i urządzeń zapewniających pełne bezpieczeństwo ćwiczących.

4.

Urządzenia sportowe oraz sprzęt stanowiący wyposażenie sali gimnastycznej i boiska szkolnego powinny zapewniać bezpieczne korzystanie z tych urządzeń i sprzętu; w szczególności bramki do gry oraz konstrukcje podtrzymujące tablice z koszem powinny być na stałe przymocowane do podłoża. Stan techniczny i przydatność tych urządzeń i sprzętu powinny być sprawdzone przed każdymi zajęciami.

§25


1. Nauka pływania powinna odbywać się w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych i przystosowanych, w grupach liczących nie więcej niż 15 osób na jednego opiekuna.

2.

Podczas nauki pływania uczniowie powinni pozostać pod stałym nadzorem i obserwacją nauczyciela i ratownika.

3.

W rzekach i innych akwenach przed wejściem uczniów do wody powinna być sprawdzona jej głębokość na całej przestrzeni przeznaczonej do nauki pływania. Miejsce przeznaczone na naukę pływania powinno być wyposażone w sprzęt zapewniający uczniom bezpieczeństwo (koła ratunkowe, liny).

§26


Szc
zegółowe warunki organizowania kąpieli uczniów regulują oddzielne przepisy.
§27
1. Używane na wycieczkach wodnych kajaki i łodzie powinny być wyposażone w odpowiednią ilość sprzętu ratowniczego. Uczniowie powinni być przeszkoleni pod kątem posługiwania się tym sprzętem oraz znajomości zasad obowiązujących na wycieczkach wodnych.

2.

Nie wolno zezwalać uczniom na używanie łodzi i kajaków podczas silnych wiatrów.

§28


1. W wycieczkach turystyczno-krajoznawczych nie mogą brać udziału uczniowie, w stosunku do których istnieją przeciwwskazania lekarskie.

2.

Opiekun wycieczki zobowiązany jest sprawdzać stan liczbowy uczniów przed wyruszeniem z każdego miejsca pobytu, w czasie zwiedzania, przejazdu oraz po przybyciu do punktu docelowego.

3.

Zabrania się prowadzenia wycieczek z młodzieżą podczas burzy, śnieżycy i gołoledzi.

4.

Na wycieczce turystyki kwalifikowanej opiekę sprawować powinna jedna osoba dorosła nad grupą do 10 uczniów, jeżeli przepisy nie stanowią inaczej.

§29


Urządzanie dla uczniów ślizgawek i
lodowisk na rzekach, stawach i jeziorach jest zabronione.

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 6 maja 1997r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.
(Dz. U Nr 57, poz. 358 z 1997r.)

Jest b. długie - moge wysłac na priva

 

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sp

osobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki
RomanG17-09-2002 21:42:31   [#30]
Dzięki, mam wszystkie te rozporządzenia.
Problem w tym, że takich sformułowań w nich nie ma. Skąd WOM to wytrzasnął???
beera17-09-2002 21:57:13   [#31]

te rozporządzenia...

to najprostsze...

Ja też je mam- ale jest tak jak pisze Romana. W nich nic takiego , co znalazł WOM nie ma.

Siegnęłam tez do Ustawy o ruchu drogowym i nie znalazłam tego 12 latka- ale szukalam pospiesznie więc gwarancji nie ma...

gosiula17-09-2002 22:02:31   [#32]
W pociagu na 9 - jeden opiekun, bo 9 ...mieści sie w przedziale (tak tłumaczyli na kursie: jeden opiekun na przedział)
RomanG17-09-2002 22:13:03   [#33]
W drugiej klasie mieści się 8 osób, więc 7 + opiekun.
W pierwszej klasie zatem 5 + opiekun?

Paranoja, nie :-)

A co z przedziałami w tzw. "żółtkach". Ile się tam mieści osób?
Marek Pleśniar17-09-2002 22:13:33   [#34]

typowe w naszej branży.

jest taki odruch - szacunku dla wszelkich papierków- skoro są to znaczy że trzeba je mieć i sie stosowac:-)

ktoś spłodził regulamin i wszyscy powtarzają. Nie słyszałem o zadnych 12 latach. Moze gdzieś dyrektor tak kazał i poszło w ludzi.

RomanG17-09-2002 22:15:17   [#35]

A co z tą kąpielą?

???
Ana17-09-2002 23:19:11   [#36]

 

W kąpieli na 15 osób jeden opiekun ( na zajęciach wych.fiz. na basenie też grupa do 15 osób i obowiązkowy podział na grupy nawet w klasie 18 osobowej - przepis od 12 do 26 osób na wych.fiz. na basenie nie ma prawa bytu ). Klasa może mieć np. 2 godziny wych.fiz. bez podziału na grupy i jedną godzinę na basenie z podziałem.

Dz.U.97.57.358

ROZPORZĄDZENIE

RADY MINISTRÓW

z dnia 6 maja 1997 r.

w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawniających sporty wodne.

(Dz. U. z dnia 7 czerwca 1997 r.)

Na podstawie art. 54 ust. 3 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 25, poz. 113 i Nr 137, poz. 639) zarządza się, co następuje:

 

ZAŁĄCZNIK Nr 4

SZCZEGÓŁOWE WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA OSÓB KORZYSTAJĄCYCH Z KĄPIELISK I PŁYWALNI

 

§ 8.

 1. W celu stworzenia warunków bezpieczeństwa na pływalni należy zapewnić:

1) stałą obserwację przez ratownika (ratowników) lustra wody oraz osób znajdujących się na terenie obiektu,

2) oznaczenie głębokości wody w sposób trwały i widoczny,

3) wyposażenie pływalni w apteczkę i sprzęt medyczny pierwszej pomocy,

4) wyposażenie pływalni w sprzęt ratunkowy,

5) trwałe ogrodzenie pływalni odkrytej,

6) bezpośrednią łączność telefoniczną z pogotowiem ratunkowym i najbliższą jednostką Policji,

7) zamykanie pływalni w określonych godzinach, w których nie pracuje służba ratownicza.

2. W zajęciach prowadzonych w zorganizowanych grupach na jedną osobę prowadzącą zajęcia nie może przypadać więcej niż 15 uczestników.

RomanG17-09-2002 23:27:03   [#37]
No właśnie, w tym dzienniczku WOM-u to istny misz-masz. Z sufitu to wzięli.
Albo z radia Erewań.
Pamiętacie?
Radio Erewań podało, że w Moskwie na Placu Czerwonym rozdają samochody.
Potem się okazało, że nie w Moskwie, a w Leningradzie, nie na Placu Czerwonym, tylko na Newskim prospekcie, nie samochody, a rowery i nie rozdają, a kradną.

Ta sama sytuacja teraz także z podwyżkami :-)
beera18-09-2002 08:54:48   [#38]

:-))

:-))))

No to jeszcze nam zostali Ci 12-latkowie :-)

Marek Pleśniar18-09-2002 17:00:36   [#39]

nie ma kurka zadnych 12latków

a jeśliby byli to zrobić reformę żeby szli wczesniej do gimnazjum. I tam niech sie martwią o te wycieczki:-)

To było zapewne czyjeś rozwiązanie organizacyjne a reszta powiela.

RomanG18-09-2002 17:15:15   [#40]
Jeszcze został cały punkt 2.
Leszek18-09-2002 19:57:25   [#41]

Cześć

Tak sobie kombinuję, że te 12 lat to wiek, w którym dziecię może siedzieć już bez fotelika w samochodzie...

To może "już może" na rower... :-)

Pozdrawiam

RomanG18-09-2002 20:45:28   [#42]
Gaba pisała, że u niej kursy kierowników wycieczek prowadzone były fachowo.

U nas po województwie jeździli tacy jedni, co to mówili nauczycielom, że na wycieczkę trzeba zabrać piżamę i szczoteczkę do zębów.

Aha, w przepisach też nie byli zbyt mocni, bo twierdzili, że nauczyciel nie ma prawa nie zabrać niegrzecznego ucznia na wycieczkę.

Boom na te kursy zaczął się w październiku 2000 roku, po smiertelnym wypadku licealistki. Uczniowie zrobili sobie ochlaj i wypadła z okna na drugim piętrze.

Dyrektorzy szli na to masowo (i płacili), bo twierdzono, że nauczyciel musi to mieć (sic!).

Jak nie wiadomo, o co chodzi, to na pewno chodzi o ...podniesienie kwalifikacji nauczycieli w celu lepszego przygotowania ich do wypełniania odpowiedzialnych zadań opiekuńczych i wychowawczych.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]