Forum OSKKO - wątek

TEMAT: jak naliczacie tzw. strajkowe...
strony: [ 1 ][ 2 ]
hania16-05-2008 00:01:59   [#51]
wice może
spór zbiorowy - z dyrektorem...
DYREK16-05-2008 10:51:51   [#52]

co zrobi wice jak dyrektor zachoruje w dniu strajku

będzie w sporze sam ze sobą;-)

hania16-05-2008 13:20:14   [#53]
w dniu strajku wtedy wice do niego nie przystąpi....nie wpisze się na listę
będzie "rządził" szkołą......
DYREK16-05-2008 14:56:09   [#54]

W/g mnie w przypadku strajku osób pełniących funkcje kierownicze w szkole, dyrektor ma prawo odwołania ich z zajmowanych stanowisk.

Druga możliwość, to dyrektor podaje się do dymisji - brak współpracy z osobami zajmującymi funkcje kierownicze w szkole.

Przecież oni są w sporze zbiorowym z dyrektorem szkoły. Protestują przeciwko niespełnieniu przez niego ich żądań.

I wychodzi głupota naszego prawa oświatowo - związkowego :-)


post został zmieniony: 16-05-2008 14:56:56
DYREK20-05-2008 13:14:26   [#55]
to ile potrącacie?
Wioleta D20-05-2008 13:25:22   [#56]
1/30 zasadniczego według mojej informacji
DYREK20-05-2008 13:53:28   [#57]

Informacja o możliwości odstąpienia przez pracodawców od potrącenia wynagrodzenia za okres strajku


Zgodnie z art. 9 §1 Kodeksu pracy przez prawo pracy należy rozumieć przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy innych ustaw i aktów wykonawczych, określających prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Jednocześnie w myśl §2 przedmiotowego art., postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych.

Z treści powyższych przepisów wynika jednoznacznie, iż pracodawca może w drodze porozumienia opartego na ustawie rozszerzyć uprawnienia lub ograniczyć obowiązki pracownicze wynikające z ustaw i wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych.

Z wyroków Sądu Najwyższego wynika, iż pracodawcy mogą zawierać również porozumienia zbiorowe nie oparte na ustawie, które mimo braku podstaw ustawowych do ich zawarcia także stanowią źródła prawa pracy.

Wyrok z dnia 6 lutego 2006 r. Sąd Najwyższy III PK 114/05 – porozumienie zbiorowe partnerów społecznych określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy, także zawarte bez "oparcia na ustawie", jest źródłem prawa pracy (art. 59 ust. 2 i 4 Konstytucji w związku z art. 9 § 1 k.p.) OSNP 2007/1-2/2, OSP 2007/7-8/94

Wyrok z dnia 26 maja 2000 r. Sąd Najwyższy I PKN 674/99 – postanowienia nieopartego na ustawie zbiorowego porozumienia prawa pracy stanowią dla pracowników źródło zobowiązań pracodawcy będącego stroną tego porozumienia, które jako korzystniejsze niż przepisy prawa pracy zostają objęte treścią indywidualnych stosunków pracy. OSNP 2001/22/664, M. Prawn. 2000/11/681, OSNP – wkł. 2000/20/3

W świetle powyższego pracodawca ma prawo zawrzeć z organizacją związkową porozumienie, w myśl którego pracownicy uczestniczący w strajku zorganizowanym zgodnie z przepisami ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych otrzymają wynagrodzenie za czas strajku. Porozumienie takie stanowi źródło prawa pracy i jest podstawą do wypłacenia wynagrodzenia za czas strajku.
http://www.znp.edu.pl/text.php?action=&cat=67&id=9441
emeryt20-05-2008 14:16:33   [#58]

No proszę - zaspami, zaspami .....i w żyto.

Tylko jak się wczytać dokładnie, to tezy z przytoczonych wyroków nie są podstawą do powszechnego stosowania ( są wydane w indywidualnych sprawach). A w przypadku nauczycieli regulaminy wynagradzania i przypadki pozaustawowe potrącenia wynagrodzenia to ustala OP.

Kwestie związane z udziałem pracowników w strajku normuje ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz.U. nr 55, poz. 236 z późn. zm.). W jej przepisach brak jest postanowienia przewidującego prawo do wynagrodzenia za czas udziału w strajku, a wręcz przeciwnie, z art. 23 ust. 2 tej ustawy jednoznacznie wynika, że w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy, pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, chociaż zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz inne – poza wynagrodzeniem – uprawnienia ze stosunku pracy.

Tak więc moim zdaniem, takie porozumienie zawarte pomiędzy organizacją związkową a dyrektorem szkoły o jakim pisze ZNP nie ma umocowania prawnego. Oczywiście każdy z nauczycieli, któremu potrącono wynagrodzenie ma prawo oddać sprawę do sądu pracy. A sądy mamy niezawisłe i niezbadane są ich wyroki.

Wioleta D20-05-2008 14:19:57   [#59]
A ja chciałam z innej beczki : czy dyrektor powinien podbijać pisma, które dostaje od zarządu w związku ze strajkiem imienną pieczątką czy tylko pieczątką szkoły i prarafą.
emeryt20-05-2008 14:24:48   [#60]

Nic nie podbija. Pismo idzie na dziennik podawczy. Dostaje numer a na oryginale i kopii dla zwiazku adnotację: wpłynęło dnia........., podpis przyjmującego. I podbita pieczątka szkoły.

My mamy gotową taką pieczątkę: Urząd Miasta i Gminy w..., wpłynęło dnia:......Liczba dziennika:...........ilość załączników........


post został zmieniony: 20-05-2008 14:25:19
Wioleta D20-05-2008 14:36:43   [#61]
U nas nie ma biura podawczego
emeryt20-05-2008 14:42:06   [#62]
Jak Ty sama odbierasz, to jesteś takim biurem podawczym. Na jedno wychodzi.
dyrlo20-05-2008 15:54:01   [#63]
A pieczątkę "Wpłynęło dnia .... " koniecznie powinnaś mieć nawet jeśli nie masz biura podawczego.
Magosia20-05-2008 16:20:52   [#64]

Do # 57 i 58

Właśnie dostałam do domu ( jestem na zwolnieniu - prawdopodobnie do końca maja) ale trochę pracuję - pieczątki i takie tam ( nie krzyczcie za pracoholizm)

więc wlaśnie dostalam   prośbę od ZNP o podpisanie porozumienia zbiorowego iż, pracownicy zachowuja prawo do wynagrodzenia.

Myślę - jak Zdzisław #58 - zatem planuje odpowiedzieć "brak podstaw prawnych do podpisanie takiego porozumienia" - bez wdawania się w szczegóły- co o tym myślicie?

A swoją droga - Czy przebywając na zwolnieniu lekarskim mam prawo podpisywać  pisma??

zgredek20-05-2008 16:22:36   [#65]
Magosiu - własnie próbuję coś o tym napisać - znaczy o płaceniu - tylko mnie AnJa i dyrlo na pracowników samorządowych skierowali;-)))))))
emeryt20-05-2008 16:22:59   [#66]
nie masz prawa!!!!!!!
Magosia20-05-2008 16:27:53   [#67]

Zdzisławie - tak myślałam :-) w sumie to ze trzy postawiłam - ale takie malo ważne;-)

Skomentujcie jeszcze to płacenie strajkowe - chodzi mi o odpowiedź , nie kto podpisze( mam wice)

zgredek20-05-2008 17:09:46   [#68]

tak jak napisał Zdzisław - ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych określa jednoznacznie, że strajkujący nie zachowują prawa do wynagrodzenia

----------------

natomiast pozwolę sobie na taką uwagę do stanowiska ZNP przytoczonego przez Dyrka w #57

otóż moim zdaniem ZNP czyta to co czytać im się opłaca

Kodeks pracy:

Art. 91. § 1. Jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, może być zawarte porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy; nie dotyczy to przepisów Kodeksu pracy oraz przepisów innych ustaw i aktów wykonawczych.

§ 2. Porozumienie, o którym mowa w § 1, zawiera pracodawca i reprezentująca pracowników organizacja związkowa, a jeżeli pracodawca nie jest objęty działaniem takiej organizacji, porozumienie zawiera pracodawca i przedstawicielstwo pracowników wyłonione w trybie przyjętym u tego pracodawcy.

--------------------

według mnie jest to jednoznaczne

--------------------

a w przypadku tych dyrektorów, którzy zdecydują się na jakiekolwiek porozumienie ze związkami dotyczącymi zapłaty za strajk, organy prowadzące będą miały podstawy do odpowiedniego rozliczenia

oczywiście jest to moje zdanie

AnJa20-05-2008 18:19:20   [#69]
moje też

nie mozna urodzić dziecka i zachowac dziewictwo

przynajmniej w warunkach XXI wieku
mitikas20-05-2008 19:21:16   [#70]
A co powiecie na wypowiedz Pani Minister. "Nauczyciele mogą w dniu strajku wziąć urlopy na żądanie"
zgredek20-05-2008 19:22:07   [#71]
tak powiedziała?????????????????
AnJa20-05-2008 19:23:07   [#72]
o

gdzie?
zgredek20-05-2008 19:35:59   [#73]

mitikas

podaj źródło, bo w tej chwili napisałeś bardzo poważną rzecz - nie wiem czy to jest prowokacja

bo jeśli - to proszę - nie na naszym forum

DYREK20-05-2008 20:11:11   [#74]

 wczoraj - Olsztyn

nie mówiła p. Minister

było to w pytaniu dziennikarza


post został zmieniony: 20-05-2008 20:12:05
AnJa20-05-2008 20:13:10   [#75]
Dyrek- ja się zaczynam Ciebie bać;-)
jolik120-05-2008 20:13:57   [#76]

A u mnie dziś przedstawiciel oddziału ZNP powiedział, że należy potrącić strajkującym nauczycielom za tyle godzin, ile mają we wtorek ( np. tylko za 2). Dodał jeszcze, że to problem księgowej. I strajkują tyle godzin, ile mają w danym dniu.

Dalej mam wątpliwość, czy referendum strajkowe może polegać na rozdaniu na przerwie kart do opowiedzenia się za strajkiem. Cały czas sądziłam, że powinno odbyć się zebranie pracowników. Co o tym sądzicie?
A tak prywatnie. Związkowcy wystosowali pismo z rządaniami, by w ciągu 3 dni zrealizować ich postulaty ( 50% podwyżki do 2010r., zachowania prawa do emerytury, utrzymania KN). Owszem, dyrektor to pracodawca, ale takie rządania do zrealizowania w ciągu 3 dni? Czy właściwie zaadresowane? Ich niezrealizowanie stało się powodem więc ogłoszenia strajku.
A tak przy okazji, Szanowni Koledzy Związkowcy. Pomyśleliście o dyrektorach ośrodków wychowawczych, szkołach z internatami, szkołach podstawowych - z dużą ilością dzieci.
(Bo gimnazjaliści i ucz. szkół średnich - zrobią sami sobie wolne). Dyrektorzy - to przecież wasi koledzy i koleżanki. Postawieni teraz po drugiej stronie barykady z koniecznością zapewnienia dzieciom w tym dniu opieki.
Jako związkowiec(!) dyrektor mogę wstydzić się za brak sprawnej organizacji związanej ze strajkiem przynajmniej w mojej placówce.

AnJa20-05-2008 20:17:56   [#77]
własnie to mnie w tym najbardziej wkurza- bałagan, brak reguł

boję się ośmieszenia
zgredek20-05-2008 20:19:47   [#78]
ja tam Dyrka tez sie boję - ale albo jakiś cytat - albo nie wiem o czym mówimy - dla mnie to jest naprawdę poważna sprawa (nie pracuję w MEN, ale nie lubię takich...)
zgredek20-05-2008 21:27:32   [#79]

a jeszcze wkleję Dyrkowe:

DYREK 14-05-2008 14:13:02

Uczestniczysz w strajku – możesz mieć za to potrącone wynagrodzenie!

Kwestia wypłaty wynagrodzenia nauczycielom za czas strajku nie jest jednoznaczna w świetle obowiązujących przepisów.

Z jednej strony bowiem pracownikowi uczestniczącemu w strajku nie przysługuje za ten okres prawo do wynagrodzenia (art. 23 ust. 2 ustawy z 23 maja 1991 roku – o rozwiązywaniu sporów zbiorowych). Z drugiej natomiast strony fakt, że w przypadku nauczycieli wynagrodzenie na dany miesiąc jest wypłacane zaliczkowo z góry w pierwszym dniu miesiąca (art. 39 ust. 3 KN) sprawia, że za miesiąc, w którym nauczyciel uczestniczył w strajku już zostało mu wypłacone wynagrodzenie. Nie można zatem z tego już wypłaconego wynagrodzenia dokonać potrącenia za czas nieobecności w pracy z powodu strajku. Można by rozważyć ewentualnie dokonanie potrącenia z wynagrodzenia za kolejny miesiąc pomimo, iż nauczyciel wykona pracę w tym miesiącu w pełnym wymiarze. Jednak kwestia potrącenia z wynagrodzenia uregulowana jest w art. 87 Kodeksu pracy, w którym to wyszczególniono enumeratywnie katalog potrąceń z wynagrodzenia. W konsekwencji powyższego potrącenie z wynagrodzenia nauczyciela jest trudne i mogłoby wynikać tylko z tytułów wymienionych w tym przepisie.

Z uwagi na trudności interpretacyjne, w latach 90-tych kwestia udziału nauczycieli w strajku była przedmiotem rozważań Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy w uchwale z 8 grudnia 1994 r. stwierdził, że pracownik otrzymujący wypłatę wynagrodzenia z góry powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu wynagrodzenia w każdej sytuacji niewykonywania pracy (np. za czas udziału w strajku), chyba że za określony czas z mocy przepisu szczególnego zachowuje do niego prawo. Z daniem Sądu Najwyższego mają tu zastosowanie przepisy Kodeksu pracy dotyczące odliczeń od wynagrodzenia, w szczególności art. 87 § 7. Zgodnie z tym przepisem z wynagrodzenia za pracę odlicza się w pełnej wysokości kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia z góry (art. 87 § 7 Kodeksu pracy). A zatem pracownik, który otrzymuje wypłatę wynagrodzenia z góry, musi się liczyć z obowiązkiem zwrotu wynagrodzenia za czas nieświadczenia pracy. Aby pracownik za czas niewykonywania pracy spowodowany udziałem w strajku otrzymał wynagrodzenie musiałby istnieć przepis to przewidujący. A taki szczególny przepis w przypadku nauczycieli nie istnieje.

Należy w konsekwencji przyjąć, iż w przypadku gdyby nauczyciel, któremu potrącono wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy spowodowany udziałem w strajku, odwołał się do sądu pracy, sąd będzie się kierował przesłankami wynikającymi z przytoczonej uchwały Sądu Najwyższego, czyli nie uzna zasadności nauczycielskiego pozwu.

Podstawa prawna:

  • Karta Nauczyciela – art. 39.
  • Ustawa z 23 maja 1991 roku – o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz.U. z 1991 r. Nr 55, 236 z późn. zm.) – art. 23 ust. 2.
  • Kodeks pracy – art. 87.
  • Uchwała Sądu Najwyższego z 8 grudnia 1994 r. (sygn. akt. I PZP 49/94).

z: http://www.kadryonline.pl/kadry_w_oswiacie.php?go=ko33

mitikas21-05-2008 19:41:47   [#80]
Do AnJa przepraszam, że dopiero teraz( nie miałem dostępu do Internetu TP zawodzi). To nie była prowokacja. Przyszła do pracy koleżanka, która słyszała taką wypowiedz w telewizji. Wydawało mi sie to dziwne bo z moich informacji nie mamy prawa do wzięcia takiego wolnego. Stąd to szybo zadane pytanie. Nie miałem na celu wywoływanie takiej reakcji. Pomyślałem tylko, że być może ktoś z forumowiczów to słyszał.
pio22-05-2008 12:23:53   [#81]
Jeśli zajęcia w szkole zostały odwołane ze względu na to, że szkoła nie jest w stanie zapewnić opieki dzieciom gdyż liczba niestrajkujących jest nie wystarczająca aby zapewnić bezpieczeństwo to czy nauczycielom nie biorącym udziału w strajku też będzie potrącone z pensji?

Czy aby wziąć opiekuńcze na dziecko ze względu na "strajkującą szkołę" potrzebne jest zaświadczenie od dyrekcji szkoły, że zajęcia są odwołane?

Czy to opiekuńcze na dziecko jest tym samym co przysługujące dwa dni opieki na zdrowym dzieckiem?
PiotrSz22-05-2008 12:33:32   [#82]

WYmagane jest oświadczenie.

To nie są te dwa dni opieki.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ]