Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Pytanie co do egzaminu gim.
strony: [ 1 ][ 2 ]
elrym25-04-2008 20:24:39   [#51]

Marla, przeczytaj cały wątek, tam masz wszystko

zrobię Ci streszczenie:

obowiązkowe 2 :-)))

Marla25-04-2008 20:26:41   [#52]

o ludku...

dzięki za streszczenie zawsze to trochę czasu zaoszczędzone a w temacie to już teraz jestem na całego :-))

AnJa25-04-2008 20:29:59   [#53]
Jacku- widziałem i słyszałem Pana Dyrektora raz- na kongresie w Łodzi.

Zraziłem się wówczas- na innych wątkach naopisałem więc co myslę: ten facet nie nadaje się do pracy w szkolnictwie ani gdziekolwiek w administracji.

pani Minister Hall ma zdanie odmienne- w Warszwie ostatnio je wyraziła, jako argumenty podała: bo sie rozwija i jest po matematyce.

Macierewicz też się rozwija i jest po historii - jednak gdybym został ministrem edukacji na szefa CKE nie powołałbym go.
zgredek25-04-2008 20:31:08   [#54]
ja też się rozwijam i jestem po matematyce;-)
Jacek25-04-2008 20:32:51   [#55]
no to ja się nie rozwijam bom od fikołków.. za to cały czas mi kwitnie...... :-)
AnJa25-04-2008 20:37:10   [#56]
ja po historii i sie mogę rozwinąć

IPN?
Jacek25-04-2008 20:38:38   [#57]
e,tam..
bsatlawa25-04-2008 20:39:54   [#58]
Uczniowie nie czytają lektur! - larum grają. Odważyli się na egzaminie ich o znajomość lektur zapytać - larum grają ponownie. Więc jak jest? Niech mi tu żaden polonista nie wciska ciemnoty, że 2 sztandarowe i obszerne lektury zostawia w cyklu trzyletnim na 1,5 ostatniego miesiąca nauki. Może się to trafić młodemu, niedoświadczonemu, że JEDNĄ zostawił na ,,poegzaminie", ale dwie? Jak to chciał zrealizować? I z j. polskiego nie realizujemy do kwietnia całej podstawy programowej, jest w tym dokumencie tyle zadań, celów i form pracy, które nie sprawdza egzamin, a które polonista zobowiązany jest zrealizować, że i tak będzie się mocno gimnastykował, aby DOBRZE ZAPLANOWANĄ NA 3 LATA rozpiskę wcielić w życie. Przytoczę tylko pierwsze z brzegu chociażby lektury uzupełniające (przynajmniej 1-2 w każdej klasie), teksty do wyboru nauczyciela, inne teksty kultury czy zaproponowane przez uczniów książki. Jeszcze dużo roboty zostało nawet wtedy, gdy do połowy kwietnia to, co w standardach egzaminacyjnych jest zapisane i z TYTUŁU w podstawie programowej wymienione, nauczyciel omówił.
Jacek25-04-2008 20:42:13   [#59]

a kto powioedział, że one są sztandarowe!!!

bsatlawa25-04-2008 20:50:51   [#60]
Jak się,qrczę, zachowały we wszystkich trzech aktualnie obowiązujących wersjach podstawy porogramowej i widzę je w projekcie tej następnej, która to będzie obowiązywać od następnego września, to sztandary chyba, wiecznie żywe i nie do pokonania, jak Listkiewicz nie przymierzając ;-)
Jacek25-04-2008 20:51:35   [#61]
no ale to niczego nie dowodzi
bsatlawa25-04-2008 20:55:15   [#62]
Dowodzi, że polonista głupoty gada, jak chce wmówić, że 2 takie cegły on zaplanował sobie do omówienia w maju i na początku czerwca w klasie trzeciej.
Jacek25-04-2008 20:59:25   [#63]
znaczy jakos nie rozumiem Twojego toku rozumowania.. połowa kwietnia + cały maj i 20 dni czerwca to jest jakieśminimum 8 tygodni co sie przekłada u mnie na 8x5 = 40 godzin polskiego.. nie da się ???
post został zmieniony: 25-04-2008 20:59:38
AnJa25-04-2008 21:00:56   [#64]
a co ma gadać?

prawdę?

że testy przez 3 lata tłukł bo wynik miał byc zgodny z programem naprawczym więc czasu na lektury nie było?

ludzie- luzik - wybrało się elitrne gimnazjum ze znakomitymi wynikami egzaminu- nie dostanie się do równie znakomitego liceum - może w tym masowym dziecie coś przeczyta jednak?
zaq125-04-2008 21:09:37   [#65]

bsatlawa i wcześniejsi rozmówcy

- ok. macie rację, że najnowsze rozporządzenie dotyczy klasy I gimnazjum i będzie sukcesywnie w kolejnych latach wchodzić w życie dla kolejnych roczników.

Ale rozmawiałam dziś z naszą polonistką i sama sprawdzałam w poprzednio obowiązującej podstawie j. polskiego - Kamienie... i Syzyfowe... wcześniej też obowiązywały. To nie jest nowość wprowadzona ostatnim rozporządzeniem.

Oczywiście zupełnie inną sprawą jest to, że rok szkolny i realizacja zajęć kończy się w czerwcu, a nie przed egzaminem. Poloniści więc mogli teoretycznie zaplanować omawianie w/w treści np. w maju. Tym bardziej, że do tej pory na egzaminie sprawdzano bardziej umiejętności niż konkretną wiedzę z lektur.

W tym roku test coś jakby... na zmylenie przeciwnika ;)

Jacek25-04-2008 21:10:58   [#66]

W tym roku test coś jakby... na zmylenie przeciwnika ;)

aha.. to już wiem po co są egzaminy gimnazjalne

zaq125-04-2008 21:23:31   [#67]

Jacek - nie bierz tak dosłownie moich słów ;)))

marmar49 - we wcześniejszym wpisie podaje tematy z lat 2001-2008. Wychodzi na to, że raczej nie spodziewano się zmiam i konkretnej znajomości lektur, a raczej kontynuacji z lat poprzednich :(

Jacek25-04-2008 21:24:48   [#68]
czyli kto dał du... ?
Tera25-04-2008 21:24:59   [#69]

http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1342&wid=9896218

 Hm ;-)

Nawet komentować mi się tego nie chce.

Co roku się modliłam ( do tej pory skutecznie) żeby na mat. - przyrodn. z genetyką nie wyskoczyli, bo w kwietniu dopiero ją zaczynam i nijak wcześniej nie wyrobię przy  jednej godzinie.

 

 

zaq125-04-2008 21:28:05   [#70]
Jacek - a jak Ty myślisz? kto?
Jacek25-04-2008 21:32:48   [#71]
pospołu ministerstwo z CKE
bsatlawa25-04-2008 21:33:07   [#72]
AnJa, nie umiem cytować, ale za Twój post [#64] WIELKIE BRAWA!!! Jacku, da się, ale te 40 godzin po egzaminie niech on rozwija z uczniami te umiejętności, które akurat egzamin nie sprawdza (a jest ich do czorta i trochę), a lektury OBOWIĄZKOWE NA PRZYSZŁOŚĆ NIECH OMÓWI PRZED EGZAMINEM.
zaq125-04-2008 21:35:10   [#73]

Jacek - Maturzyści zakończyli swoją edukację. Dziś odebrali świadectwa, za parę dni egzamin. Tu jak najbardziej OK.

A gimnazjum... egzamin napisany, a zajęcia jeszcze przez 2 miesiące.

Jacek25-04-2008 21:36:45   [#74]
jam nie polonista i się nie znam... ale jak mi kto mówi, że powinienem coś czego wcale nie powinienem to... niech mnie pocałuje w ... przez papierek rzecz jasna :-)
zaq125-04-2008 21:41:18   [#75]
Myślę, że termin egzaminu gimnazjalnego, a zakończenie zajęć klas III gim. - to coś co należy jeszcze raz rozważyć!
maeljas25-04-2008 21:42:03   [#76]

"Oczekuje się powtórzenia sprawdzianu lub doliczenia punktów do prac. Moim zdaniem trudno sobie wyobrazić, że będzie powtórzenie egzaminu dlatego, że kilkudziesięciu nauczycieli w skali kraju nie wywiązało się z zadania nałożonego przez państwo - powiedziała Hryhorowicz. "

Co to znaczy " nie wywiązało się"

Czy rok szkolny już się zakończył? Bo może coś przeoczyłam??? ( Słuchałam Legutki - według niego to już właściwie nic w szkole się po egzaminach nie robi....)

Ciekawam podstawy prawnej - mówiącej, że  do 22 kwietnia trzeba zrealizować podstawy programowe ?!

A jak trąbimy, by przesunąć wszystkie egzaminy na koniec - to nikt nie słucha....

A jednak może je przeprowadzać  po zakończeniu roku szkolnego - tak jak drzewiej bywało

malgala25-04-2008 21:43:06   [#77]

Ja z matematyki przy 4 godzinach też do egzaminu z całością wyrobić się nie mogę. Co ambitniejsi sami sobie testy rozwiązują, jak czegoś jeszcze nie było, to się dopytają, podręcznik do przodu też poczytać potrafią. Jak do tej pory z wyników zadowolona jestem.

Wcześniej ktoś się wypowiadał, że lektury to i w wakacje poczytać można. Pewnie, że można. Sama tak robiłam. Ale niech już w wakacje nie czytają, jak nie chcą. Myślę, że wszyscy poloniści na początku roku informują uczniów, jakie lektury będą omawiane. Uczniowie czytanie ich na ostatnią chwilę odkładają, a wielu nawet przeczytać nie raczy. Ograniczają się do opracowań, a czasami i tego nie czytają.

A gdyby tak w tych klasach obie lektury przerobione były, a połowa uczniów by ich nie przeczytała, to też polonisty wina by była? Chyba tak, bo mógł przecież jakoś zmusić ich do przeczytania, a nie zrobił tego.
U nas "Syzyfowe prace" omawiali w klasie II. Pamiętali? Tylko nieliczni.

zaq125-04-2008 21:43:08   [#78]
Jam też nie polonista, ale logika bierze górę!
Floris25-04-2008 21:53:15   [#79]

Troche szukam po paragrafach - gdzie ten błąd z terminem egzaminu lub inf., że na egzaminie obowiązuje cała podstawa.

 

Gdzie jest zapis o terminie egzaminu w kwietniu - na jakie podstawie go ustalon ???

 

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu

z dnia 18 kwietnia 2002 r.  w sprawie organizacji roku szkolnego.

 

§ 2 l. W szkołach, z zastrzeżeniem ust. 2-4, zajęcia dydaktyczno - wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, z wyjątkiem soboty, a kończą w najbliższy piątek po dniu 18 czerwca.

 

UoSO

 

Art. 9a. 1. Tworzy się Centralną Komisję Egzaminacyjną z siedzibą w Warszawie.

2. Do zadań Centralnej Komisji Egzaminacyjnej należy w szczególności:

1b) opracowywanie, we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi, a w zakresie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe również z ministrami właściwymi dla zawodów, oraz ogłaszanie, w tym w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, informatorów zawierających w szczególności opis zakresu sprawdzianu i egzaminów, o których mowa w art. 9 ust. 1, oraz egzaminów eksternistycznych, o których mowa ust. 10 ust. 1, przykładowe pytania, zadania i testy oraz kryteria ich oceniania;

 

 

A teraz
Informator CKE

 

1. JAK BĘDZIE SKONSTRUOWANY ZESTAW EGZAMINACYJNY Z ZAKRESU

PRZEDMIOTÓW HUMANISTYCZNYCH?

Zestaw egzaminacyjny będzie zawierał różnego rodzaju zadania; większość z nich to

zadania zamknięte, pozostałe to zadania otwarte. Zadania będą konstruowane zgodnie z podstawą

programową kształcenia ogólnego i standardami wymagań egzaminacyjnych, a do ich

opracowania posłużą teksty: literackie, źródłowe, popularnonaukowe, publicystyczne oraz reprodukcje

dzieł sztuki. Nie zostaną one zestawione przypadkowo, lecz będą powiązane motywem

przewodnim egzaminu.

Zadania sprawdzą:

I. Czytanie i odbiór tekstów kultury.

II. Tworzenie własnego tekstu.

Niektóre z zadań otwartych b

 

I co?

Informator nie uwzględnia zakończenia zajęć dydaktyczno – wychowawczych.

 

I co można zrobić z tym informatorem?

 

Czy może gdzieś jest jeszcze zapis o tej podstawie programowej na egzaminie?

I czy da się coś z tym zrobić?

 

Floris25-04-2008 22:22:10   [#80]

Tyle znalazłam w prawie i informatorze.

Uczę też w gimnazjum.

I też " Myślę, że termin egzaminu gimnazjalnego, a zakończenie zajęć klas III gim. - to coś co należy jeszcze raz rozważyć"

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ]