Forum OSKKO - wątek

TEMAT: znowu strajk...nowi - poczytajcie stare wątki
strony: [ 1 ]
hania08-04-2008 22:30:14   [#01]
ze względu na sytuację zdecydowałam się dostarczyć lektury sprzed roku wielu nowym, co to będą pierwszy raz przerabiać;-)
wprawdzie tym razem nie 2- godzinny zapowiadany, ale całodniowy, ale może się komuś doświadczenie ubiegłoroczne przyda
i polecam lekturę ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych
obu stronom się przyda - i związkowej i pracodawcom...

tu stare wątki:
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=22243&s=1
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=22542&pst=29#pst29
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=22750&pst=6#pst6
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=22377&pst=42#pst42
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=22496&pst=40#pst40
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=22485&pst=19#pst19
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=22418
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=22440&pst=50#pst50

tyle mi się chciało wyszukać dziś...
w szukajce więcej pewnie jest.....

przeżyjmy to jakoś razem, skoro decyzja odgórna jest
trochę procedur do przejścia
reszta zależy od decyzji nauczycieli

odrębną sprawą jest - czy to ma sens i w ogóle....
moim celem jest podpowiedź prawnych aspektów - aby jak najmniej nieporozumień było

pozdrawiam
hania
hania08-04-2008 22:36:27   [#02]
acha - dla niezorientowanych, np zagonionych sprawdzianem dla klas VI :
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,5100353.html
i tu:
http://www.znp.edu.pl/text.php?cat=1
oraz na tej stronie: bieżąca działalność - varia- uchwały, stanowiska , apele - uchwała ZNP Zarządu Główego w niej załącznik z ramowym harmonogramem sporu zbiorowego

nie wklejam linku, bo to głupie id w linku jest i się nie otworzy znowu komuś :-)
zgredek08-04-2008 22:38:37   [#03]
Haniu?
Marek Pleśniar08-04-2008 22:40:27   [#04]

to ciekawe doświadczenie dla kadry

trza sie uczyć pracy w kryzysie;-)

hania08-04-2008 22:41:01   [#05]
no, uprzedzam masę ewentualnych pytań:-)
hania08-04-2008 22:41:42   [#06]
o widzisz, Marek docenił;-)
znaczy pracę moją na szukajce;-)
Marek Pleśniar08-04-2008 22:43:50   [#07]

trudno nie zauważyć strajku. A więc trzeba jakoś dostosować swoją pracę dyrektorską do takiej sytuacji.

Proponuję nie brać do siebie - i potraktować zawodowo.

zgredek08-04-2008 22:44:18   [#08]

no cóż

Marek docenia

a ja mam mieszane odczucia po prostu

ale oczywiście nie muszę czytać tego wątku ani na nim pisać

przepraszam

hania08-04-2008 22:47:19   [#09]
ja tylko staram się pomóc dyrektorom forumowym
jak i moim "terenowym" pomagam w tej sytuacji zgredku.....
reszta w rękach nauczycieli........
Marek Pleśniar09-04-2008 00:56:35   [#10]

mieszane uczucia co do strajku?

Jestem przeciw strajkowi i uważam go za polityczną zabawę szefostwa związku co go wywołał.

Ale dyrektorzy spotkają się ze strajkiem niezaleznie czy jest on pożądany czy nie. Po prostu to byt obiektywny - jak deszcz czy gradobicie;-)

zgredek09-04-2008 07:18:31   [#11]
mieszane uczucia co do wątku
Marek Pleśniar09-04-2008 07:20:12   [#12]
złamano jakąś naszą zasadę? co jest?
zgredek09-04-2008 07:24:09   [#13]
nie Marku - przynajmniej ja nie widzę
AnJa09-04-2008 09:13:38   [#14]
zgredek okazał swą antyzwiązkowośc

jako nie-dyrektor może:-)
Marek Pleśniar09-04-2008 09:47:55   [#15]

ja też raczej niezwiązkowy - bo albo dyrektor albo ZZty. Próba pogodzenia tego w jednym człowieku jest skazana na smieszność (bo  nie da się siedzieć naraz po 2 stronach stołu;-)

mam wrażenie że hania bardzo się postarała nie uprawiać tu związkowej agitacji i tylko informacyjnie tu nam:-)

aza09-04-2008 09:49:45   [#16]
też tak to odebrałam
DYREK09-04-2008 18:11:00   [#17]
ważne dla dyrektora jako pracodawcy
 
 
RAMOWY HARMONOGRAM SPORU ZBIOROWEGO IV-V 2008 r.


8 kwietnia – podjęcie przez Zarząd Główny ZNP uchwały wprowadzającej pogotowie protestacyjne i zobowiązującej zarządy oddziałów do przekazania dyrektorom szkół i placówek oświatowych postulatów związkowych stanowiących przedmiot sporu zbiorowego,

9-21 kwietnia – podjęcie przez zarządy oddziałów uchwał o wystąpieniu do dyrektorów szkół i placówek z żądaniem spełnienia postulatów związkowych i przekazanie ich przez przedstawicieli zarządów oddziałów właściwym dyrektorom,

25-28 kwietnia – przeprowadzenie z poszczególnymi dyrektorami rokowań zakończonych podpisaniem protokołu rozbieżności,

29 kwietnia - 8 maja – przeprowadzenie mediacji zakończonej podpisaniem protokołu rozbieżności,


9-16 maja – przeprowadzenie referendum strajkowego,

19-21 maja – poinformowanie dyrektorów o wynikach referendum strajkowego oraz o dacie planowanego na dzień 27 maja strajku.

 

i to warto przeczytać: Zasady postępowania w ramach sporu zbiorowego (Vademecum dla zakładowych organizacji związkowych ZNP)

hania09-04-2008 23:39:58   [#18]
bardzo się starałam
chodziło mi TU tylko i wyłącznie o świadomość dyrektorów, szczególnie tych co na dyrektorskiej skórze nowej problemu nie przerobili
lepiej wiedzieć zawczasu....
Marek Pleśniar09-04-2008 23:58:13   [#19]
:-)
beera10-04-2008 07:47:35   [#20]

haniu:)

dziwne byłoby, gdyby na forum dyrektrorów nie były poruszane kwestie strajku.

I nawet się zdziwię, gdy nie pojawią się tu głosy zachęty, lub odchęty.

Przeciez ten strajk jest planowany. I jest to istotne wydarzenie.

 

Marek Pleśniar10-04-2008 08:55:15   [#21]
gópie jak but ale realne i przeszkadzające - więc nie ma co się oszukiwać że nie istnieje
Tadek10-04-2008 20:45:12   [#22]
co zmiana opcji to nowy strajk jeden przeciw a inny poparcia. co ma z tego uczeń. Szkoła jest dla ucznia. Też uważam , ze to zabawa polityczna. Czy Nauczyciele wiedzą o co chodzi, jaki żądania itp. Dzisiaj w "3" był ciekawy program ocena nauczycieli (szkoły) przez słuchaczy dość ciekawa na niekorzyść .
nikola01-05-2008 17:46:03   [#23]
http://www.glos.pl/news.php?action=show&id=3207


Rząd uderzy w związki zawodowe?

W Ministerstwie Gospodarki trwają prace nad ustawą, która uderzy w związki zawodowe – dowiedział się „Głos Nauczycielski”. Projekt ustawy nie powstał jednak w MG, lecz w środowisku pracodawców. Według naszych informacji, zbiera pozytywne recenzje w resorcie wicepremiera Waldemara Pawlaka. Jest szansa – i liczą na to pracodawcy – że ministerstwo przejmie tę ustawę w całości lub części i będzie ją forsować jako pomysł rządowy. Mamy się o tym przekonać już w maju. Ale po co czekać? My nagłaśniamy ten bulwersujący projekt już teraz - nieprzypadkowo właśnie w Święto Pracy.


Opisywany przez nas dokument dotyczy nowych zasad rozwiązywania sporów zbiorowych. Gdyby zaczął obowiązywać, drastycznie ograniczone zostaną prawa związków zawodowych. A co za tym idzie, trudniej będzie pracownikom organizować strajki i bronić się przed dyskryminacją i wyzyskiem. „Dość związkokracji!” – takie hasło przyświeca projektowi i to wyjaśnia wszystko.


Według nowej ustawy, spór zbiorowy będzie mógł prowadzić tylko związek uznany za „reprezentatywny”. Ale nie w skali kraju, tylko na poziomie firmy. Czyli taki, który skupia w zakładzie pracy co najmniej 33 proc. pracowników. To bardzo radykalnie ogranicza możliwości strajku. W Polsce do związków należy kilkanaście procent pracowników i w nielicznych zakładach udałby się sprostać tym kryteriom. Uderzy to również w związki działające w szkołach, czyli gównie w Związek Nauczycielstwa Polskiego. I to że w oświacie uzwiązkowienie jest wyższe niż w innych branżach, niewiele zmienia.
- Podniesienie progu reprezentatywności do poziomu 33 proc. ma tak naprawdę na celu wyeliminowanie strajku jako ostatecznego narzędzia w walce o prawa pracownicze – ocenia Marcin Rzepecki, prawnik, ekspert od prawa pracy.


W projekcie zakazano też możliwości organizowania np. strajków okupacyjnych, nakazano, aby postulaty związkowe nie mogły przekraczać możliwości finansowych pracodawcy oraz zobowiązano organizatorów strajku do przekazania PIP listy nazwisk uczestników protestu.


Wprowadzenie takiej ustawy przez rząd o postsolidarnościowych korzeniach, oznaczałby likwidację pluralizmu związkowego, który był sztandarowym hasłem „Solidarności” walczącej o możliwość legalnego działania.



(JRZ, GN)



• Projekt ustawy o rozwiazywaniu sporów zbiorowych


• Uzasadnienie projektu


• Komentarz prawnika, specjalisty od prawa pracy
Wiktoria1203-05-2008 18:59:14   [#24]

Drogi Tadku, tak strasznie gorączkujemy się w obliczu strajku, który tak naprawdę naprzeszkadza tylko szefom, czyli nam, do tej pory nie zauważyłam, aby nauczycielki na szerszą skalę zostawiały uczniów na mojej głowie, 2 godziny - coż to było w porównaniu z kilkutygodniowym odejściem lekarzy od łóżek pacjentów, czy tym podobne. Jakoś tak nie przyjdzie nam do głowy, że może na te podwyżki zasługujemy, a przywilej emerytalny wynika z charakteru pracy. Całkiem niedawno widziałam zajęcia w przedszkolu, przerywane ćwiczeniami ruchowymi (co 15 min.), panie z dziećmi pląsały, skakały itd. Wyobraźcie sobie, że mają po np. 63 lata - przy obecnej naszej służbie zdrowia, gdzie szpitale biedne, przychodnie takoż, a lekarze jeszcze biedniejsi,tramwajem i autobusem do pracy spieszą, gdzie jak nie zapłacisz - bo musisz skorzystać z prywatnej przychodni specjlistycznej, czekasz (tu każdy sobie sam podłozy ile), aż strach pomyśleć.

Sposób działania związków wynika z przepisów, my też musimy się temu podporządkować, choć wygląda to irracjonalnie.

A zła opinia o nas... może sami ją generujemy pozwalając na podkreślanie wyłącznie tego co niewłaściwe, natomiast mało piszemy/mówimy o tym, co w naszych warunkach robimy dobrze. Kulimy się pod każdą krytyczną opinią, czasem nie zastanawiając się nad jej słusznością. Nam po prostu można "dokładać", patrz egzamin gimnazjalny, skonstruowany niezgodnie ze standardami, a kto winien szkoła...

Wybaczcie ten słowotok i momentami ironię, czy niesprawiedliwość być może wobec innych profesji, ale jestem wkurzona.

Gaba03-05-2008 20:12:09   [#25]

nie popieram tego strajku - nie dlatego, że jakos nie wyobrażam sobie dzieci w roli zakladników, bo sobie wyobrażam, po strajkach lekarzy... wyobrażam sobie. Ale dlatego że nie identyfikuję się z postulatami - NIE IDENTYFIKUJĘ SIĘ.

Nie chodzi mi o wiek emerytalny... - to jest drobnostka, płace... wazniejsze - jasne, kto nie chciałby zarabiac więcej i płacic więcej, ale dlatego jestem przeciwko, że -

- nie ma propozycji zmian strulturalnych szkoły

- dyrektor szkoły jest opłacany w sposób śmieszny (sama się nie oflaguję, innym zabrac nie mogę)

- nie do rusznia są urlopy nauczycielskie, choć sa wbrew logice i potrzebie samych zainteresowanych...

- nie ma wizji czegokolwiek... - nauczyciele mają w strajk w nosie, bo istnieje gwarancja dla nijakości.

A ja mam pretensje o nijakość, nie promuje się ludzi interesujących, samodzielnych, twórczych. A więc musiliby niektórzy pójść sobie na zieloną trawkę.

grzezale04-05-2008 00:05:00   [#26]

No kurde! Muszę sie napisać.

Generalnie jestem za spełnieniem choć cześci postualtów (płace). Ale na wszysto na co się przysięga, powołuje itp. - czemu mam rozmawiać o Inflantach!!! Nie chce bzdur przerabiać bo: "takie są procedury!"; "tak nam kazali zrobić" itd itp. Każdy ma prawo o swoje walczyć, też to niekiedy robię. Może to być strajk, nie przeczę, ale gadajmy o rzeczywistości!! Jak mam rokować o czymś, co nie jest w moich kompetencjach!! Opamiętania. A jak przyjdą ZZ i powiedzą, że chcą obniżenia wieku na prawo jazdy? Też mam rokować? Czubek jestem czy co?!!!


post został zmieniony: 04-05-2008 00:05:17
Marek Pleśniar05-05-2008 08:06:34   [#27]

grzezale, nie sądzisz chyba że w ogóle tu chodzi o jakieś płace lub inne dobro jakichkolwiek nauczycieli?

----------

ech, ta polityczna poprawność..... ;-)

beera05-05-2008 08:10:33   [#28]

o inflantach

:)))))))

Marek Pleśniar05-05-2008 08:15:21   [#29]

o Inflantach najbezpieczniej

"Oferuję ZZ pokój na Ziemi i dokładam dobrą pogodę w lipcu; co do podwyżki - nie rozmawiajmy o drobiazgach, zwłaszcza że nie mam pieniędzy"

 :-)

 

AnJa05-05-2008 08:36:59   [#30]
Waligorski kiedyś napisał, że całe problemy Rzplitej wzieły sie stąd, że staremu opojowi Zagłobie pomyrdały się Niderlandy z Inflantami, będacymi wowczas lennem Rzeczypospolitej i darował królowi szedzkiemu te wlasnie

ni i królowi nie wypadało odmówić

więc w negocjacjach też uwazajcie:-)
Marek Pleśniar05-05-2008 08:49:58   [#31]

o

dałem sie nabrać faktycznie;-)

Niderlandy

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]