Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wyjeżdżam za granice
strony: [ 1 ][ 2 ]
isia07-04-2008 21:21:15   [#01]
Jestem rodzicem i wyjeżdżam z dzieckiem za granicę.  Jest tam już cała moja rodzina. wyjeżdzam już w przyszłym tygodniu. Przekazałam informację szkole. Napisałam oświadczenie. Mój syn chodzi do czwartekj klasy. Czy może otrzymać świadectwo??
beera07-04-2008 21:23:14   [#02]

na koniec roku rzeczywiście móglby dostać to świadectwo, pod warunkiem, ze byłby wówczas uczniem szkoły.

Ale to ciekawe - swoja drogą

isia07-04-2008 21:25:13   [#03]
Ma oceny. Chodził do szkoły. Czy mozna to potraktować jako usprawiedliwioną obecność?
Gaba07-04-2008 21:27:51   [#04]

nie to nie jest usprawiedliwona nieobecność - on ma chodzic do szkoły. chodzenie do szkoły jest nadzręne wobec Państwa planów. Świadectwa nie otrzyma, bo są nne terminy wydawania dokumentów.

 

dziecko należy zapisac do nowej szkoły i tam oczekiwać świadectwa.

beera07-04-2008 21:30:26   [#05]

ale Ty wypisujesz dziecko ze szkoły? Bo skoro je wypisujesz, nie jest uczniem.

Z drugiej strony w zasadzie trudno wypisac "donikąd" więc pewnie szkoła nie wypisze, bo jak rozumiem, nie bedzie tam we swiecie chodził do jakiejś ichniej szkoły

No to bedzie na stanie polskiej szkoły i bedzie miał nieobecnosci - raczej nieusprawiedliwione. + wszczęcie kroków egzekwujących realizację obowiazku szkolnego (nie wiem, czy szkole chciec się będzie)

Moim zdaniem, jeśli będzie w momencie klasyfikacji uczniem szkoły nalezy wydac mu swiadectwo.

 


post został zmieniony: 07-04-2008 21:31:08
isia07-04-2008 21:33:39   [#06]

Nie chcę świadectwa wcześniej, ale 20 czerwca. Podliczyłam, że ma więcej niż 50% obecności. Może być klasyfikowany.

A co do planów.... No cóż, czasami zdarza się, że plany w życiu nie wyhodzą tak jak by się chciało.

beera07-04-2008 21:36:09   [#07]

jeśli dziecko będzie uczniem szkoły powinno otrzymac swiadectwo.

a zycie rzeczywiście układa się róznie

isia07-04-2008 21:36:32   [#08]
*wychodzą - oczywiście
isia07-04-2008 21:38:49   [#09]

Złożyłam oświadczenie, że wyjeżdżam oraz umieściłam informację, że dziecko będzie kontynuowało naukę w tamtej szkole. Jednakże na miejscu dopiero bedę to organizować.

 

Magosia07-04-2008 21:39:38   [#10]

Jeśli w oświadczeniu napisałaś - że zabierasz dziecko i wyjeżdżasz na stałe- to wykreślam z księgi uczniow z adnotacją : wyjechal za granice, wpisano na podstawie oświadczenia rodzicow.

Jeśli poinformowałaś szkołę, że wyjeżdzasz, ale prosisz o nieskreślanie z ksiegi do czasu uregulowania sytuacji szkolnej dziecka- wtedy jest na stanie do czerwca, wtedy klasykfukacja, jak niezly uczeń i brak zagrożeń , dostaje świadectwo promocyjne.  

Ja bym tak doradziła.

Ale - zależy co napisałaś w tym oświadczeniu ...

Power407-04-2008 21:40:01   [#11]
kiedy wykreślacie dziecko jeśli rodzice złożyli oświadczenie, że wyjeżdżają na stałe za granicę?
jeśli się wymeldowują
jeśli się nie wymeldowali z dotychczasowego miejsca pobytu
isia07-04-2008 21:41:11   [#12]
Napisałam, że wyjeżdżam na 5 lat.
isia07-04-2008 21:41:31   [#13]
I nie wymeldowuję się
Power407-04-2008 21:42:02   [#14]
Jeśli w oświadczeniu napisałaś - że zabierasz dziecko i wyjeżdżasz na stałe- to wykreślam z księgi uczniow z adnotacją : wyjechal za granice, wpisano na podstawie oświadczenia rodzicow.

a nie sądzisz że tak może powiedzieć każdy którego dziecko np wagaruje?
Power407-04-2008 21:43:23   [#15]
isiu to nie do Ciebie
To zapytanie do innych bez podtekstów
isia07-04-2008 21:44:34   [#16]
Nie wiem, czy robią tak rodzice dzieci, które wagarują. Przecież szkoła, rówiesnicy wiedzą, czy ktos wyjechał, czy nie.
ola 1307-04-2008 21:46:20   [#17]
To nie te 50% robi różnicę, ale oceny na których podstawie się klasyfikuje ;(
isia07-04-2008 21:46:49   [#18]

Swoją drogą współczuję dyrektorom, bo ja poinformowałam szkołe o moich planach, ale wiem, że nieraz rodzice z dziećmi wyjeżdżają i już.

Pytam o  świadectwo, bo po prostu chciałabym, zeby je dostał po tych kilku miesiącach nauki.

Magosia07-04-2008 21:46:52   [#19]

Hm...wierzę ludziom ?

Traktuje poważnie oświadczenie zlożone i podpisane przez dorosłego czlowieka?

Power - rozumiem Twoje wątpliwości, ale życie jest bardziej skomplikowane niz to przewidują procedury...

Tak sobie myślę.

Podczas kuratoryjnej kontroli potwierdzono moj tok myslenia.

Nota bene- dostalam potwierdzenie ze szkoły w Anglii,że dzieci tam chodzą - ale to dużo póxniej .

beera07-04-2008 21:47:04   [#20]

magosia ma rację

ale i Power ma rację:)

Trudno wykreslić ucznia z powodu wyjazdu. On dalej podlega obowiązkowi szkolnemu i "wisi" na stanie szkoły do momentu podjecia nauki w innej szkole. Szkoła nie pownna go wykreslić tylko na podstawie oświadczenia, tylko na podstawie zaswiadczenia ze szkoły - także zagranicznej.

Isia - powinnas pójśc do szkoły i się po ludzku dogadać.

Gdybym była dyrektorem w Twojej szkole, raczej bym uwazała, że lepiej, żeby dziecka po prostu nie było przez dwa miesiące w szkole. Potem świadectwo. Potem przyjęcie w zagranicznej szkole. I potem skreslenie w szkole polskiej.

====

(oczywiscie najlepiej byłoby gdyby od kwietnia syn chodził na zajęcia w szkole zagranicznej)

isia07-04-2008 21:48:29   [#21]
Oceny ma średnie, już się nie starał, gdy dowiedział się, że jedzie do taty. W młodszych klasach był prawie bardzo dobrym uczniem
Power407-04-2008 21:54:05   [#22]
Magosiu-ja też wierzę ale ...na podstawie oświadczenia hm..
Ja tez dostałam z zagranicy ale tylko dwa....i niestety nie po polsku(ale to akurat pryszcz, ważne że coś mam)

Jednak wróciły mi też po czasie z powrotem po 0,5 roku, roku inne dzieci a tam nigdzie nie uczęszczały i mam problem np w II sem bo chodzić muszą do szkoły tylko...
Krzysztof Pom07-04-2008 21:56:23   [#23]
Z wyjazdami za granice rodziców i ich pociech: konieczne ustawodawstwo międzynarodowe w zakresie powiadamiania szkól o przyjeciu/przekazaniu  ucznia - była o tym mowa w Poznaniu, goście z Anglii także borykają sie z tm problemem
Gaba07-04-2008 21:59:00   [#24]

a u nas w szkole wiara nie ma nic do niczego - otrzymuję dokument, iż dziecię chodzi do nowej szkoły, to dziecię wypisuję. Proponuję to samo - wiara wiarą, a pir papirem. Raczej ludzie zachowują się niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Niestety... - sąd podziela nasze satnwisko, jest ono zgodne z UoSO.

 

Nie oceny decydują o klasydikowaniu ucznia - a 50% obecnośći lub nie, wysokośc oceny natomiast od stopnia opanowania umiejętności. Mogłoby się więć zdARZYĆ TAK, ŻE DZIECKO ZOSTANIE  sklasyfikowane na ocenę dop. mimo że ma same piątki, ale braki w wiedzy i umiejętności ogromne, wszak brak mu prawie 50%... nieobecnośći.

 

Wyjazd w stosunkiu do obowiązku jest wtórny.

Power407-04-2008 22:01:19   [#25]
i tego należy się trzymać
ja obecnie rodzicom wręczam nasze karty przeniesienia i mówię, że muszę ścigać na stary adres póki czegoś nie otrzymam nawet w obcym języku (jeśli naszej karty tam nie chcą to niech napiszą cokolwiek)
rodzicom tłumaczę że zabezpieczam dziecko na ewentualny powrót do Polski
Power407-04-2008 22:07:28   [#26]
gdybym była bardzo konsekwentna to przez ile lat będę trzymać na stanie te dzieci które wyjechały a nie mam potwierdzenia?
hm...do 18?
co rok brak klasyfikowania i ....
Power407-04-2008 22:18:19   [#27]
no i są jeszce rodzice którzy nie informują o wyjeździe szkoły-nawet oświadczenia nie zostawiają
dorotagm07-04-2008 22:30:59   [#28]
a ja dostałam od matki zaświadczenie, że dziecko chodzi do szkoły po.... no, chyba po norwesku, bo ponoć są w Norwegii.

No i czy powinnam zacząć szukać tłumacza?
Power407-04-2008 22:39:32   [#29]
no po angielsku i niemiecku to się domyślimy chociaż że papiórek jest w sprawie realizacji obowiązku:-))))
rzewa08-04-2008 00:27:24   [#30]
dziecko, które uczęszcza do szkoły za granicą i nie jest to szkoła przy polskiej ambasadzie czy konsulacie nie realizuje obowiązku szkolnego, więc zaświadczenie (jego odczytanie) w tym momencie nie jest takie ważne (pomimo, że nie realizuje nie podlega egzekucji)

będzie ważne dopiero świadectwo/zaświadczenie po powrocie do kraju, jako podstawa do zaliczenia mu lat nauki szkolnej
Marek Pleśniar08-04-2008 00:29:39   [#31]

a po co wypisujesz już dziecko ze szkoły?

wyślij pismo w czerwcu:-)

Gaba08-04-2008 05:26:48   [#32]

A ja się czepnę tego wątku, bo arcyciekawy... - Anię poproszę, by tu popisała, a ma ogromne doświadczenie w trenowaniu stron z nieznajomości prawa.

1. Mama informująca o wyjeździe to skarb - nie dyskutuję z postawą mamy, niewiele jest takich rodziców, ale się zdarzaja perły. zbieramy takie infomacje i czekamy na swiadczenie, iż uczęszcza sobie dzieciątko

2. To oświadczenie nie ma zadnej mocy prawnej - my nie wypiszemy dziecka ze szkoły, jeżeli nie dostaniemy zaświadczenia, iz uczęszcza do innej (były już po portugalsku tez pisma...)

3. Szukają moje dziewczyny dzieci po całym swiecie - troche problemów było z dziecmi jedengo z ambasadorów, ale... - ostatecznie dziadkowie interweniowali.

4. Z tego wniosek... że rodzice nie są w stanie dziecka wypisać ze szkoły, jeżeli go uprzednio nie zapiszą. Nie mozna dziecka wypisywac donikąd - wypisując dziecko, a nie mając dowodu, ze gdzieś zapisane - popełniacie ogormny błąd. Naprawdę. W naszej szkole mówi się skrótem - niebieskie beczki (aluzja do Łodzi i do braku czujności szkoły, policji, sądu...). wybaczcie za burtalne podejście, ale to jest tylko życie.

5. rodzic wypisujący dziecko ze szkoły jakby stoi ponad ustawą - bo może ją zawiesić swoim aktem woli - skróci sobie rok szkolny...

- dziecko podlega obowiązkowi szkolnemu w tym lub innym kraju i gdy nie realizuje go w Polsce MUSI go realizowac gdzie indziej.

rzewa08-04-2008 08:15:22   [#33]
Gaba, zgodnie z polskim prawem dzieciak mający polskie obywatelstwo i uczęszczający do angielskiej szkoły nie realizuje obowiązku szkolnego...

rodzic może dziecko wypisać "do nikąd" -> wtedy dziecko nie realizuje obowiązku a gmina wszczyna egzekucję na Twój wniosek...

Jeśli, pomimo wyraźnej prośby rodzica go nie wypiszesz, to masz sytuację taką: dziecko jest zapisane do twojej szkoły, ale nie chodzi (nie ma go) - to czy realizuje czy nie obowiązek szkolny?
rzewa08-04-2008 08:17:18   [#34]
natomiast oczywiście takie oświadczenie rodzica jest zupełnie niewystarczające by wykreślić dziecko z ewidencji dzieci objętych obowiązkiem szkolnym - tu masz rację

należy dziecko tam mieć wpisane z adnotację o zagranicznym pobycie i... we wszelkich sprawozdaniach wykazywać je jako takie, które nie realizuje obowiązku szkolnego
Kropka08-04-2008 15:19:16   [#35]
rzewa, bardzo mnie zainteresowało to co piszesz o polskich uczniach za granicą. Do tej pory byłam zadowolona kiedy otrzymywałam potwierdzenie, nawet w obcym języku, że "Jaś" uczy się np. w austriackiej szkole. Uznawałam, że w ten sposób realizuje obowiązek szkolny....

Nie wiem jaka jest pp i bardzo o nią proszę, bo u mnie to będzie chyba problem z takimi dziećmi.
rzewa08-04-2008 17:36:52   [#36]
UoSO art 16 ust 5. Obowiązek szkolny spełnia się przez uczęszczanie do szkoły podstawowej i gimnazjum, publicznych albo niepublicznych.

ust. 7. Za spełnianie obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki uznaje się również udział dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych, organizowanych zgodnie z odrębnymi przepisami.

ust. 8. Na wniosek rodziców dyrektor publicznej szkoły podstawowej lub gimnazjum, w obwodzie których dziecko mieszka, lub dyrektor szkoły ponadgimnazjalnej, do której dziecko uczęszcza, może zezwolić na spełnianie przez dziecko odpowiednio obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą oraz określa warunki jego spełniania. Dziecko spełniając odpowiednio obowiązek szkolny lub obowiązek nauki w tej formie może otrzymać świadectwo ukończenia poszczególnych klas danej szkoły lub ukończenia tej szkoły na podstawie egzaminów klasyfikacyjnych przeprowadzonych przez szkołę, której dyrektor zezwolił na taką formę spełniania obowiązku szkolnego lub nauki.

dziecko uczęszczające do szkoły spoza naszego systemu oświaty nie realizuje obowiązku gdyż nie uczęszcza do szkoły tu wymienionej, ani nie realizuje go w inny, tu wymieniony, sposób.
Power408-04-2008 17:45:22   [#37]
ale też nie mieszka już w naszym obwodzie tak właściwie skoro pół roku jest za granicą
no i jak tu do tego właściwie podejść
Power408-04-2008 17:47:32   [#38]
więc może powiadomienie ze szkoły w innym kraju jest automatem informacją że w moim obwodzie już nie mieszka?
To dlaczego mam śledzić jego obowiązek
Power408-04-2008 17:57:29   [#39]
Ja te
-bez zaświadczenia ze szkoły zagranicznej wykazuję jako niespełniające,
przy informacji ze szkoły zagranicznej już nie (wykreśliłam)
ale mam wątpliwości czy dobrze robię
Przy takiej opcji koszt wysyłania zawiadomień, upomnień do rodziców jest bardzo duży bo mam bardzo dużo tych dzieci
I co z tego że wiem, iż mieszkają poza granicami?
Power408-04-2008 18:51:50   [#40]
no tak
ale obywatelstwo polskie nadal mają
Kropka09-04-2008 14:13:14   [#41]
dopiero teraz mogłam tu zerknąć; rzewa dziekuję za pp, nie pomyślałam do tej pory żeby tak ten artykuł odbierać i robiłam jak Power4.

Jeżeli sie wymelduje to pół biedy ale często bywa tak, że zostają zameldowani w obwodzie... . No muszę zrewidować swoje podejście do tej sprawy ;-)
Power410-04-2008 20:53:39   [#42]
podniosę, może ktoś cos jeszcze doda
Antośka10-04-2008 23:10:05   [#43]

   Ewa(rzewa ;-))... no to mnie zastrzeliłaś tą intepretacją...cholerka....jutro przekażę dyrekcji, jesli robic to tak, jak interpretujesz, to nasze  sprawozdawcze do różnych instytucji ,są do bani? Eeeeeeeeeeeeee......

teka5710-04-2008 23:42:06   [#44]
jeszcze raz-mam ucznia,który wyjechał w kl.I z rodzicami i realizuje obowiązek szkolny w katolickiej angielskiej szkole-obecnie kl.III(otrzymałem pismo z tej szkoły-ale tylko raz z momentem jego zapisu w szkole-teraz nie wiem czy chodzi czy zmienił szkołę) - to co -jest nadal moim uczniem?( rodzina się nie wymeldowała( wiem na podstawie spisu ludności)).Jego brat-wyjeżdżając był mały,a teraz powinien zacząć chodzić do kl.O- co z takim- nikt go u mnie nie zapisuje ,nie zgłasza- to jest moim uczniem ,który nie realizuje obowiązku czy nie ? czy mam go szukać po świecie?
Ludzie wyjeżdżają i nie znają procedur,ignorują sprawę ,a sami dyrektorzy też im zbytnio nie pomogą ,bo sami nie wiedzą co z tym fantem począć.Każdy robi jak czuje prawo(co nie znaczy ,że dobrze).
Nie ukrywam,że przy wypełnianiu SIO mam stale dylemat.
Elżbieta St11-04-2008 07:56:35   [#45]

Wariant I:

kontrola obowiązku szkolnego w stosunku do dzieci zameldowanych na stałe w obwodzie szkoły

1. Uczniowie uczęszczający do szkoły rejonowej - spełniają.

2. Uczniowie uczęszczający do innych szkół (potwierdzenie) - spełniają.

3. Dzieci mieszkające za granicą - nie spełniają (wyjątek - dzieci uczęszczające do polskich szkół przy ambasadzie).

Wariant II:

kontrola obowiązku szkolnego w stosunku do dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły

1. Uczniowie uczęszczający do szkoły rejonowej - spełniają.

2. Uczniowie uczęszczający do innych szkół (potwierdzenie) - spełniają.

3. Dzieci mieszkające za granicą - nie mieszkają w obwodzie szkoły.

Misza11-04-2008 13:59:40   [#46]
Ja bym się skłaniała do wariantu II. Z tym, że w pkt.3 dodałabym, że mieszkanie za granicą powinno być potwierdzone jakimś dokumentem, jeżeli dziecko wyjechało w trakcie roku szkolnego to potwierdzeniem ze szkoły, jeżeli mieszka tam od dawna to pismo z policji. Przynajmniej jest jakiś ślad. Zresztą my właśnie tak robimy, piszemy pismo na policję, a oni nas zawiadamiają, że dziecko przebywa poza granicami kraju. I tyle, dalej nic nie robimy, przecież nikt nie zmusi rodziców, żeby wrócili i zapisali dziecko do naszej szkoły.
Martuś22-08-2008 15:25:55   [#47]
Proszę o podpowiedź
Dziecko zameldowane w obwodzie szkoły, w minionym roku szkolnym miało obowiązek realizować roczne przygotowanie przedszkolne. Przebywało za granicą i uczęszczało tam do szkoły, ale nie polskiej. Wraca do kraju i przywozi świadectwo ze szkoły do której uczęszczało. Czy to dziecko może od września realizować program klasy I?
Leszek22-08-2008 16:21:13   [#48]

jeśli nie moze trafić do klasy II to musi realizować klasę I,

rozumiem, że przekroczył wiek rocznego przygotowania przedszkolnego

pozdrawiam

Power419-11-2008 19:41:54   [#49]
czy edukacja domowa może być przyznana na wniosek wyjeżdzajacych za granicę?
Power419-11-2008 19:46:26   [#50]
kolejność:
1)wniosek rodzica
2)decyzja dyrka
3)a gdzie określenie warunków ?-odrębny dokument ?czy w decyzji?
4)co jeśli to jest klasa programowo najwyższa?
zwolnienie ucznia ze sprawdzianu/egzaminu wchodzi w grę?
mowa jest o egzaminie klasyfikacyjnym- raz w roku?
na półrocze-można odpuścić?-myślę,że tak
strony: [ 1 ][ 2 ]