Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Pożyczka!!!!!!!
strony: [ 1 ]
Danka14-03-2002 00:23:44   [#01]
Pracownik rozwiązał umowę o pracę z dniem 28 lutego. Ma do spłaty pożyczkę miszkaniową z funduszu socjalnego. Zgodnie z regulaminem powinien ją spłacić do dnia rozwiązania umowy. Jeżeli tego nie zrobił czy mogę jako pracodawca uregulować tą sprawę samodzielnie tzn. jego trzynastkę przeznaczyć na dług bez jego zgody. Jeżeli tak to jaką część trzynaski 50%, 100% ??????? Czy trzynastka podlega zgodnie z KP takiej samej ochronie jak wynagrodzenie?????
Gaba14-03-2002 05:06:07   [#02]

U nas jest tak -

U nas bierze się z trzynastki, wsio, co potrzeba, tak też robi ZEO, nie jest wynagrodzenie zasadnicze.

Gaba
Jacek14-03-2002 13:31:25   [#03]
Ja również gdy zmieniałem szkołę musiałem spłacić pożyczkę mieszkaniową, którą zaciągnąłem. Regulamin ZFŚS mówił to samo co u Danki. Za zgodą komisji socjalnej i dyrektora napisałem prośbę o spłatę pożyczki w ratach i uzyskałem zgodę. Spłacałem więc pozostałą kwotę w 5 czy 6 ratach mimo ,że pracowałem juz w innej szkole i nie było problemu. Myślę, że możesz tak zrobić.
Janusz Pawłowski14-03-2002 13:39:15   [#04]
Dawno, dawno temu, gdy zmieniałem pracę również miałem niespłaconą pożyczkę.

Postapiłem tak samo jak Jacek - z tym samym efektem - wpłacałem kazdego miesiąca w kasie raty.

Myślę, że to jest kwestia do dogadania.
Zola14-03-2002 18:45:24   [#05]
U nas tak sie robi ,ale za zgoda żyrantów.
Janusz Pawłowski14-03-2002 18:51:06   [#06]
Istotnie - cos mi się po łbie plącze, że tez żyranci musieli się zgodzić.
Zgodzili się. :-))
Marek Pleśniar15-03-2002 08:22:09   [#07]

naprawdę chcieli?

żyranci - żebyś to spłacał?
:-)
Mariola z O15-03-2002 08:27:27   [#08]
:-)
Janusz Pawłowski15-03-2002 11:13:11   [#09]
Tzn wiesz  Marku - jakbym ja przestał spłacać swoja pożyczkę, to oni przestaliby spłacać swoją, a tam żyrantem byłem ja ... :-))
Marek Pleśniar15-03-2002 11:19:58   [#10]

aha

to już qmam:-)
mielibyście taki oscylator - tylko z gorszym skutkiem
Danka15-03-2002 19:00:31   [#11]
Rozwiano moje wątpliwości. Dziś otrzymałam opinię radcy prawnego. Trzynastka podlega takiej samej ochronie jak wynagrodzenie. Nie mogę bez zgody na piśmie pożyczkobiorcy potrącić niespłaconej pożyczki. Jeżeli jej nie spłacił zgodnie z regulaminem mogę jedynie "się sądzić". Raz już się sądziłam z innego powodu ale sądów już mam dosyć. Po roku dyrektorowania nauczyłam się jednego, nasze prawo jest chore!!!!! a ja chyba nie chcę być dyrektorem. Dzięki za pomoc.
Janusz Pawłowski15-03-2002 19:18:49   [#12]
Tak to prawda - bo trzynastka jest wynagrodzeniem, więc jako wynagrodzenie podlega ochronie wynagrodzenia.

Ale mam niejasne przeczucie, że pracownik biorąc pożyczkę wyraził zgodę na piśmie na potrącanie należności z tego tytułu ze swojego wynagrodzenia.

Oczywiście, pozostaje problem, jak została sformułowana owa umowa - czy wyraźnie jest napisane, że w ratach miesięcznych i nie ma od tego żadnych odstępstw.

Od lat jest z tym kłopot i dziwię się, że nadal to stanowi problem.

Przecież wystarczy odpowiednio sformułować umowę (zobowiązanie) - że na przykład w wypadku rezygnacji z pracy - potrąci się wszystko na poczet niespłaconych rat.

Szczerze mówiąc - zupełnie nie potrafię współbrzmieć w tych troskach Danusiu.
Jak się takiej oczywistej prawdy nie przewidziało (jak można było nie przewidzieć?), to teraz trzeba ponosić konsekwencje własnej beztroski.
Oczywiście, to nie Ty tej pozyczki udzieliłaś, ale komisja socjalna - więc to ona winna niedopatrzeniu.
Wniosek stąd prosty - pogonić komisję do roboty - niech zmieni regulamin i przygotuje nowe wzory umów (zobowiązań).
stan15-03-2002 20:45:28   [#13]

pożyczka

Bez względu na decyzje komisji, odpowiedzialność za wszystkie decyzje finansowe ponosi dyrektor. Komisja socjalna jest ciałem doradczym dla dyrektora. Zgodnie z ... dysponentem funduszu socjalnego ( w sensie formalno prawnym) jest dyrektor.
Pozdrawiam
stan

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]