Forum OSKKO - wątek

TEMAT: uznanie kwalifikacji przez dyrektora
strony: [ 1 ]
iwonowa28-01-2008 21:38:24   [#01]
Mam przeprowadzić procedurę uznania kwalifikacji za zbliżone; jak się do tego zabrać? Z góry dziękuję za wszystkie rady.
sońka28-01-2008 22:16:18   [#02]

Na czym polega uznanie kwalifikacji nauczyciela za zbliżone do prowadzonych zajęć?

Szczegółowe kwalifikacje nauczycieli określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli wydane na podstawie delegacji zawartej w art. 9 ust 2 Karty Nauczyciela. W rozporządzeniu tym w § 1 pkt 4) znajduje się definicja kierunku (specjalności) studiów zbliżonego do nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć - należy przez to rozumieć kierunek (specjalność) dający dostateczną wiedzę merytoryczną z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć. Jest to taka sama definicja, jaka była w poprzednim rozporządzeniu z 10 października 1991 roku. Od chwili wprowadzenia tego pojęcia rozporządzenia ministra różniły się jedynie określeniem podmiotu właściwego do dokonania powyższego ustalenia. I tak wyglądało to następująco:

1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 1990 r. zmieniające rozporządzenie z dnia 8 maja 1989 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia (Dz. U. Nr 56, poz. 329), które weszło w życie 23 sierpnia 1990 r., zawierało po raz pierwszy to pojęcie, lecz nie było w nim podane, jaki organ jest tu właściwy.

2. 31 października 1991 r. określono w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 października 1991 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudniać nauczycieli niemających wyższego wykształcenia (Dz. U. Nr 98, poz. 433), podmiot ustalający kierunek lub specjalność zbliżoną, był to wówczas organ zatrudniający nauczyciela.

3. W rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 grudnia 1993 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia (Dz. U. z 1994 r. Nr 5, poz. 19) zmieniono podmiot ustalający kierunek lub specjalność zbliżoną na organ sprawujący nadzór pedagogiczny.

4. Od 10 marca 1999 r. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 1999 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia (Dz. U. Nr 14, poz. 127) o ustaleniu kierunku zbliżonego decydował dyrektor szkoły, a w odniesieniu dyrektora szkoły organ sprawujący nadzór pedagogiczny.

5. Kolejne rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli ustalenie kierunku zbliżonego powierzało kuratorowi oświaty.

6. Z dniem 31 maja 2005, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 maja 2004 r. sygn. akt U 1/04 (Dz. U. Nr 122, poz. 1290) § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli przestaje obowiązywać w zakresie, w jakim powierza kuratorowi oświaty ustalenie, czy dany kierunek (specjalność) studiów jest zbliżony do nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć. Wobec tego w gestii dyrektora szkoły pozostaje pełny zakres oceny kwalifikacji nauczyciela na podstawie rozporządzenia.

Na tej podstawie w latach 1991-2004 organem właściwym do ustalenia, czy dany kierunek studiów jest zbliżony do nauczanego przedmiotu, był:

1. w okresie od 31 października 1991 r. do 29 stycznia 1994 r. - organ zatrudniający nauczyciela (dyrektor szkoły);

2. w okresie od 30 stycznia 1994 r. do 9 marca 1999 r. organ sprawujący nadzór pedagogiczny (kurator oświaty);

3. w okresie od 10 marca 1999 r. do 7 października 2002 r. - dyrektor szkoły;

4. w okresie od 8 października 2002 r. do 31 maja 2004 r. - kurator oświaty.

Czyli przez cały ten czas rozporządzenie w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli przewidywało organ właściwy do ustalenia kierunku studiów zbliżonego do nauczanego przedmiotu. W sprawie tej organ przewidziany w rozporządzeniu wydawał na jego podstawie decyzję. Decyzja ta miała różne skutki prawne, wynikające z kompetencji organu, w zależności od tego czy organem wydającym był kurator oświaty czy dyrektor szkoły. W przypadku, gdy organem tym był kurator oświaty, decyzja ta nadawała nauczycielowi dane kwalifikacje i obowiązywała na terenie całego województwa w typie szkoły określonym w decyzji, a jeśli typu nie określono, dotyczyła każdego typu szkoły zgodnie z definicją zawarta w ustawie oświatowej. Gdy organem tym był dyrektor szkoły, ważność tej decyzji była ograniczona do danej szkoły - w przypadku zmiany szkoły, w innym trybie niż przeniesienie, dyrektor nowej szkoły powinien, w razie potrzeby, wydać nową decyzję.

Od 1 czerwca 2004 r. rozporządzenie, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, nie określa organu uprawnionego uznawania kierunku (specjalności) za zbliżony do nauczanego przedmiotu. Zatem oceny kwalifikacji nauczyciela dokonuje dyrektor szkoły. Należy pamiętać, że jest to ocena, od której zależy stosunek pracy nauczyciela, zatem pomimo że nie jest to decyzja, to dyrektor dokonuje jej jako organ, co powoduje konieczność respektowania jej przez każdą osobę, której powierzono stanowisko dyrektora danej szkoły.

 

Na jakiej podstawie dyrektor ocenia czy dany kierunek studiów jest zbliżony do nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć?

Jedyną podstawą jest zapis rozporządzenia przytoczony na wstępie tego artykułu. Zatem należy wykazać, że nauczyciel w czasie studiów uzyskał wystarczające przygotowanie merytoryczne do prowadzenia danego przedmiotu. Swoistą wskazówką może tu być rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004 r. w sprawie standardów kształcenia nauczycieli, które w dziale XI załącznika przewiduje:

Kształcenie nauczycieli na studiach podyplomowych w specjalizacji nauczycielskiej może być prowadzone w zakresie:

1) przygotowania merytorycznego do nauczania przedmiotu (prowadzenia zajęć), jeżeli:

a) program studiów zapewnia przygotowanie merytoryczne absolwentów studiów wyższych zawodowych lub studiów magisterskich do nauczania przedmiotu (prowadzenia zajęć) zgodnie z zakresem podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół, określonej w odrębnych przepisach, a ponadto został opracowany z uwzględnieniem posiadanego przez uczestników studiów podyplomowych przygotowania, tak aby studia umożliwiały uzyskanie wiedzy i umiejętności odpowiednich do nauczania przedmiotu (prowadzenia zajęć),

b) w trakcie studiów są realizowane zajęcia z zakresu dydaktyki przedmiotowej (zajęć),

c) studia są prowadzone w wymiarze co najmniej 350 godzin i trwają co najmniej trzy semestry;

W przypadku drugiej specjalności nauczycielskiej na studiach zawodowych rozporządzenie to przewiduje przygotowanie merytoryczne z zakresu tego przedmiotu w minimalnej ilości 400 godzin, a na studiach jednolitych, magisterskich drugi przedmiot powinien być nauczany przez min. 550 godzin.

Oznacza to, że jeżeli wg indeksu nauczyciel miał na swoich studiach mniej niż 350 godzin danego przedmiotu, to w żadnym wypadku nie można ocenić jego przygotowania za wystarczające. Przy ilości godzin z zakresu 350-400 (550 w zależności od formy studiów) taka ocena jest problematyczna. Można wówczas zwrócić się do uczelni o wydanie stosownej opinii. Natomiast, jeśli nauczyciel ma tych godzin więcej, to powierzenie mu nauczania danego przedmiotu da się bez problemu obronić. Oczywiście niezwykle ważne są pozostałe umiejętności nauczycielskie, wobec czego nauczyciel z wieloletnim stażem w zawodzie łatwiej da sobie radę z takim wyzwaniem niż nauczyciel zatrudniany bezpośrednio po studiach.

Należy podkreślić, że pojęcie uznania kierunku (specjalności) za zbliżony dotyczy wyłącznie absolwentów wyższych studiów magisterskich i zawodowych; nie ma zatem zastosowania przy ustalaniu kwalifikacji absolwentów studiów podyplomowych i zakładów kształcenia nauczycieli - wynika to wprost z przytoczonej na wstępie definicji tego pojęcia zawartej w rozporządzeniu.

 

Natomiast do kuratora oświaty należy nadal nadzór nad tymi czynnościami dokonywanymi przez dyrektora szkoły. W sytuacji, gdy kurator wykaże nietrafność takiej oceny, dyrektor szkoły będzie zmuszony stwierdzić wygaśnięcie stosunku pracy nauczyciela na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 5 Karty Nauczyciela.

Co powinien zrobić dyrektor, by do takiej sytuacji nie doszło?

Powinien tej oceny dokonać w sposób rzetelny, sporządzając pisemną informację o tym fakcie wraz z uzasadnieniem i załączeniem kserokopii dokumentów, na których się w tym wypadku opierał. Informacja ta powinna zaleźć się w teczce akt osobowych nauczyciela w części A, jeśli jest to czynione w momencie zatrudniania, lub w części B, jeśli jest to wynikiem zmiany przydziału zajęć nauczycielowi już zatrudnionemu. Informacja ta jest wystarczająca do stwierdzenia, w przypadku ubiegania się nauczyciela o kolejny stopień awansu, zatrudnienia zgodnego z kwalifikacjami. Zakwestionowanie tego przez organ nadzoru jest równoznaczne z wszczęciem postępowania wyjaśniającego w stosunku do dyrektora szkoły, który tej oceny dokonał i powinno być zakończone jednoznacznym rozstrzygnięciem.

Jest to ocena kwalifikacji dokonana przez dyrektora szkoły jako organ zatrudniający, zatem (o ile nie nastąpią zmiany w prawie dotyczącym kwalifikacji) nie może być ona weryfikowana przez jego następców na tym stanowisku. Wynika to z ochrony stosunku pracy nauczyciela, który nie może zależeć od zmian na stanowisku dyrektora szkoły. Natomiast przy zmianie szkoły, za wyjątkiem zmiany wynikającej z art. 18 lub 19 Karty Nauczyciela, nauczyciel musi na nowo dokumentować kolejnemu dyrektorowi swoje kwalifikacje i to nowy dyrektor oceniał będzie ich właściwość, w tym fakt, czy dany kierunek jest zbliżony do przedmiotu (zajęć), który nauczyciel ma prowadzić.

rzewa28-01-2008 23:28:05   [#03]
sońka to Twój tekst?

A jeśli nie, to czy nie powinno sie podać autora czy chociaż źródła?
Marla29-01-2008 09:25:48   [#04]
nauczycielka ma ukończony Uniwersytet Przyrodniczy, wydział rolniczy, kierunek ochrona środowiska - jednolite studia magisterskie
studia podyplomowe - pedagogiczny kurs kwalifikacyjny a n nim 35 godzin zajęć praktycznych z metodykinauczania przyrody i 35 z m. nauczania biologii

jak myslicie ma kwal8ifikacje do nauczania przyrody?

jestem dyrkiem od wrzesnia i ona była już zatrudniona właśnie od września przez mojego poprzednika, jest stażystką i będzie miała egzamin na kontraktowego

uznalibyście jej kwlifikacje?

ja sądzę że tak, a co wy sądzicie
AnJa29-01-2008 10:55:01   [#05]
uznałbym- ale w tej kwestii jestem raczej liberałem
Marla29-01-2008 11:12:00   [#06]
dziewczyna robi teraz podyplomówkę z przyrody i konczy ją w czerwcu - moze więc lepiej poczekać ten rok i od września zacząć jak Pan Bóg przykazał?

no ale z drugiej strony dzziewczyna ma kilka przedmiotów na podyplomówce zaliczonych na dzien dobry na podstawie zaliczeń z indeksu
więc może szkoda czekać rok ?

anja mnie przekonuje bo mysli podobnie :))
slos29-01-2008 13:34:51   [#07]
Popieram Anje.
bosia29-01-2008 13:49:49   [#08]
W mojej szkole nauczyciel po SGGW, wydz.rolniczy ma uznane kwalifikacje do biologii i uczy już jakiś czas.
sońka29-01-2008 19:49:50   [#09]

rzewo, nie było moją intencją przypisywanie sobie cudzych tekstów, po prostu taki miałam pod ręką i zwyczajnie chciałam pomóc, a autora i źródła sama nie posiadam

ale zgadzam się z Tobą - jeśli znany (autor)- to cytować

DYREK29-01-2008 19:52:46   [#10]
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=21438
sońka29-01-2008 19:56:18   [#11]
nowłasnie, dziękuję Dyrku Ty jak zwykle niezawodny
iwonowa31-01-2008 00:04:59   [#12]
dzięki wszystkim
Marek Pleśniar31-01-2008 00:22:19   [#13]
niezawodny zaiste:-)
pinkas09-09-2008 23:40:05   [#14]
czy można jeszcze zbliżać :) kwalifikacje
pinkas09-09-2008 23:41:25   [#15]
na WOS do historii
DYREK10-09-2008 07:57:12   [#16]
Kwalifikacje
pinkas10-09-2008 18:45:08   [#17]
czy uznanie podstawie indeksu = zbliżenie kwalifikacji?
bosia10-09-2008 18:48:33   [#18]

dyrektor uznaje kwalifikacje za odpowiednie, nie ma zbliżeń

możesz uznać na podstawie indeksu, jeśli chcesz

przydział godzin i umieszczenie w arkuszu oznacza uznanie przez dyrektora kwalifikacji

pinkas10-09-2008 19:00:40   [#19]
w wykazie kadry kierunek np. wos - uznanie kwalifikacji na podstawie indeksu?
czy taki zapis?
sande10-09-2008 21:13:20   [#20]
Witam wszystkich. Kochani, czy jest jakiś wzór pisma dyrektora uznającego kwalifikacje. Jeżeli ktoś posiada bardzo proszę o zamieszczenie. Pozdrawiam.
rzewa10-09-2008 21:14:53   [#21]
NIE MA i...

NIE MOŻE BYĆ
pinkas10-09-2008 22:05:15   [#22]
ponawiam swoje pytanie z #20
bosia10-09-2008 22:09:47   [#23]

pinkas

uznałam kwalifikacje do uczenia wos nauczyciela historii

nie pisałam żadnych pism, umiesciłam w arkuszu

uznałam, bo nauczyciel potrafi nauczyć tego przedmiotu (dobre wyniki matur)

podobnie polonistce wok-przydzielając uczenie tego przedmiotu, tak mam zatwierdzony arkusz

a czy przedsiębiorczość (naucz. po marketingu i zarządzaniu) mi zatwierdzą, nie wiem, będę wtedy argumentowała, że wg mnie ma kwalifikacje

pinkas10-09-2008 22:12:12   [#24]
ale Bosiu do arkusza dołączasz wykaz kadry ped.
bosia10-09-2008 22:12:57   [#25]
i co w związku z tym?
pinkas10-09-2008 22:16:55   [#26]
u nas przy kwalifikacjach mamy wpisać:
cyt.
- ukończone studia – tytuł zawodowy, kierunek, zakres/ specjalność,
- studia podyplomowe – zakres
- kurs kwalifikacyjny – zakres
- certyfikaty znajomości języka obcego –rodzaj certyfikatu, poziom znajomości języka,
- uznanie ukończonego kierunku studiów za zbliżony – podstawa uznania , data uznania, nazwa organu uznającego,
bosia10-09-2008 22:19:12   [#27]

aha

nie mam tego ostatniego, przedostatniego też nie mam

pinkas10-09-2008 22:52:50   [#28]
rzewa tzn że teraz już nie uznajemy kwalifikacji?
rzewa10-09-2008 23:05:54   [#29]
a przeczytałeś to co napisałam wyżej - przytoczone zostało w poście #02?
teka5710-09-2008 23:58:46   [#30]
czy ma ktoś wzór pisma-dokumentu ,który informuje n-la o uznaniu kwalifikacji przez dyrektora za zbliżone?-zależało by mi..
rzewa11-09-2008 00:01:28   [#31]
nie możesz nauczyciela o tym poinformować w ten sposób - nie masz pp do takiego działania...
pinkas11-09-2008 08:40:20   [#32]
cytuję "sporządzając pisemną informację o tym fakcie wraz z uzasadnieniem i załączeniem kserokopii dokumentów, na których się w tym wypadku opierał." to wg mnie uznajemy, ( czy już dostaje fiksum dyrdum ). Zatem mam problem co wpisać w tabeli kwalifikacje do aneksu
DYREK11-09-2008 09:05:29   [#33]

pinkas

Jest tak jak pisze rzewa

nie ma potrzeby (nie ma pp) pisania pism

ale jak bardzo już chcesz, to taka "falandyzacja" ;-)

Notatka służbowa

 

                Na podstawie §  1 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września  2002 r.  w sprawie  szczegółowych  kwalifikacji  wymaganych  od  nauczycieli  (Dz.U.nr 155, poz.1288 z późn. zm.) oraz  w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 maja 2004r.  sygn. akt  U 1/04 ( Dz.U. nr 122, poz.1290) i  pismem MENIS  z dnia  22.09.2004r.  nr  DN-1-BS- 7012-195/04  

dyrektor Szkoły .........  Nr ............ w ....................... ocenia

 uzyskane przez Panią .............. kwalifikacje ............... uzyskane na Wydziale .......................– kierunek: ...............................................   

za wystarczające do prowadzenia zajęć ..................................

 

Oceny dokonano w oparciu o analizę indeksu – wykaz  realizowanych przedmiotów , liczbę przeznaczonych godzin na ich realizację ,  zaświadczenie wydane przez Dziekana Wydziału  .................................................. 

 

 

 

zgredek11-09-2008 10:01:48   [#34]

u nas też jest rubryka do wpisania tych zbliżeń - ale dotyczy tych wcześniej uznawanych, gdy to robił dyrektor lub kurator

przypuszczam, ze u Ciebie też tak jest

DYREK11-09-2008 14:52:41   [#35]

coś takiego :-)

http://www.ko.poznan.pl/pub//ftp/Nadzor_pedagogiczny/zasady_nadzoru_pedagoicznego/zal.1-kwalifikacje_nauczycieli.xls

pinkas11-09-2008 18:01:38   [#36]
http://www.kuratorium.lodz.pl/data/other/zalacznik_nr_6.1.pdf
zgredek11-09-2008 18:36:41   [#37]

tak jak pisałam - w rubryce 6 wpisujesz te uznane za zbliżone przez kuratora lub dyrektora - ze starych czasów, gdy jeszcze kurator lub dyrektor miał możliwości taki papier wystawiać

KO wam nie tłumaczy co miało na mysli?

pinkas11-09-2008 18:41:02   [#38]
nikt nic nie wie
a teraz jak uznaje na podstawie indeksu? to co mam zapisać?
Jeśli uznam do WOS po historii ( 1,5godz - trzy klasy po pół roku).
fredi11-09-2008 18:46:22   [#39]
kiedy się skończy ta wariacja ?
Dzisiaj moje OKE wymyśliło, że mój nl powinien mieć ocenę, żeby został egzaminatorem.
zgredek11-09-2008 18:47:55   [#40]

nic nie napiszesz

jesli przydzielasz nauczycielowi historii - wos - to uznajesz, ze ma kwalifikacje

jesli KO bedzie miało problem - to zaopiniuje negatywnie aneks do arkusza, albo zadzwoni do Ciebie i poprosi o wyjaśnienie

1. jesli zaopiniuje negatywnie aneks do arkusza - to poda pp dlaczego - z reguły podaj eogólnie - wtedy piszesz pismo do KO z prośbą o ponowna analizę kwalifikacji i wtedy uzasadniasz dlaczego przydzieliłeś ten wos

2. jesli zadzwoni lub poprosi na pismie - to też piszesz dlaczego uznajesz kwalifikacje

nie zapomnij dodać, że jesteś dyrektorem szkoły i do Ciebie należy stwierdzenie, czy dany nauczyciel ma kwalifikacje, czy nie

i jesteś świadomym dyrektorem, który wie to co wiedzieć powinien

pozdrowienia


post został zmieniony: 11-09-2008 18:48:53
pinkas11-09-2008 18:54:15   [#41]
Już czasami nie wiem jak się nazywam z tego wariactwa :)
Dzięki zgredek
zgredek11-09-2008 18:57:31   [#42]

pinkas?

;-)

przynajmniej tutaj:-)

będę Ci przypominac co jakiś czas:-)

pozdrowienia

zgredek11-09-2008 19:03:27   [#43]

fredi - niech nauczyciel im uoso zacytuje i po sprawie

Art. 9c. 

3. Do ewidencji egzaminatorów, z zastrzeżeniem ust. 4, może być wpisana osoba, która:

1) posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole, z zakresu której jest przeprowadzany sprawdzian lub egzamin, o których mowa w art. 9 ust. 1, albo jest nauczycielem akademickim specjalizującym się w dziedzinie związanej z zajęciami edukacyjnymi wchodzącymi w zakres odpowiednio sprawdzianu lub egzaminu;
2) posiada, uzyskany w okresie 6 lat przed złożeniem wniosku o wpis do ewidencji, co najmniej trzyletni staż pracy dydaktycznej w szkole publicznej, szkole niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej, zakładzie kształcenia nauczycieli lub szkole wyższej albo co najmniej trzyletni staż pracy na stanowisku wymagającym kwalifikacji pedagogicznych w placówce doskonalenia nauczycieli, urzędzie organu administracji rządowej, kuratorium oświaty lub innej jednostce sprawującej nadzór pedagogiczny;
3) spełnia warunki określone w art. 10 ust. 5 pkt 2-4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela;
4) ukończyła z wynikiem pozytywnym szkolenie dla kandydatów na egzaminatorów organizowane przez okręgową komisję egzaminacyjną, zakończone egzaminem ze znajomości zasad przeprowadzania i oceniania sprawdzianu i egzaminów, o których mowa w art. 9 ust. 1.

4. Do ewidencji egzaminatorów w zakresie przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe może również być wpisana osoba, która:

1) jest przedstawicielem pracodawcy lub organizacji pracodawców albo stowarzyszenia lub samorządu zawodowego;
2) posiada kwalifikacje wymagane od instruktora praktycznej nauki zawodu oraz uzyskany w okresie ostatnich 6 lat przed złożeniem wniosku o wpis do ewidencji, co najmniej trzyletni staż pracy w zawodzie, w którym przeprowadzany jest egzamin;
3) spełnia warunki określone w ust. 3 pkt 3 i 4.
zgredek11-09-2008 19:05:06   [#44]

dla porządku wkleję też KN:

Art. 10. 

5. Stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:

 
2) ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych;
3) nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie;
4) nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie;
 
fredi11-09-2008 19:29:31   [#45]
posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole, z zakresu której jest przeprowadzany sprawdzian lub egzamin,

jeżeli dobrze zrozumiałem przez telefon, to chcą tej oceny jako dowodu (na co ?) na praktykę pedagogiczną. (nlk ma doktorat i certyfikat z języka, zrobił uprawnienia pedagogiczne)
Magosia28-08-2012 19:25:23   [#46]

Podciągam , bo ktoś szukał i prosił o pomoc.

Pozdrawiam :-)

zapolska22-07-2013 15:52:56   [#47]

Czy uznania kwalifikacji dokonujecie na  jakimś specjalnym druku?Jak piszecie uzasadnienie?

Teraz znalazlam wątek ale on jest bardzo stary.

 Więz jeśli ktos może to poproszę o odpowiedź.

rzewa22-07-2013 18:17:02   [#48]

to nic, że stary ale jary... :-)

nie straciły na aktualności stwierdzenia w tym wątku wpisane na temat uznawania teraz kwalifikacji - odpowiedziałam Ci na Twoim wątku również

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]