Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zgłaszanie nieobecności w pracy
strony: [ 1 ]
kapika24-01-2008 20:20:39   [#01]

Jak u Was wygląda zgłaszanie nieobecności pracowników - urlop na żądanie, opieka itp.

Bardzo dezorganizuje mi pracę jedna z pracownic (woźna), a to samowolnie przedłużyła sobie urlop (o dni z L4), a to nie przychodzi do pracy a nastepnego dnia prosi o opiekę, twierdzi, że nie miała jak nas powiadomić (nigdy nie ma jak powidomić i nie jest samotną matką, ma komórkę). Póżniej w płacz, przeprasza i do następnego razu - i znów to samo.

Ostanio nie przyszła do pracy. Nie napisała podania o urlop na żądanie, nie zadzwoniła. Wysłała tylko 2 smsy na prywatne komórki nauczycielki i woźnej, napisała w nich, że ma grypę jelitową i bierze dzień urlopu. Nauczycielka sms przeczytała dopiero na drugi dzień i zachowała to dla siebie ;-)

Woźna owszem, powiedziała mi - ale tylko o tej grypie jelitowej.

Wiem, że pracownik może powiadomić pracodawcę telefonicznie o nieobecności, rozumiem różne sytuacje życiowe, ale nie rozumiem smsa na prywatne komórki pracowników. Mamy w pracy 3 numery telefonów, był w pracy dyrektor, pracownicy administracji.

Czy można uznać sms na prywatne komórki za zgłoszenie pracodawcy nieobecności? moim zdaniem nie. Co Wy o tym myślicie?

I jeszcze jedno - nie było żadnej grypy jelitowej, na drugi dzień przyszła do pracy, jak gdyby nigdy nic (od jakiegoś czasu podejrzewam alkohol).

bosia24-01-2008 20:27:53   [#02]
A po co dajesz numer prywatnej komórki woźnej?
kapika24-01-2008 20:47:05   [#03]
Bosia, a gdzie ja napisałam, że dałam jakieś numery? Nie dałam nikomu niczyjego numeru. Nie wiem skąd miała numery i mnie to nie interesuje.
Jacek24-01-2008 20:50:22   [#04]

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. (Dz. U. Nr 60, poz. 281 ze zm.)

§ 2. 2. W razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy, pracownik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Jeżeli przepisy prawa pracy obowiązujące u danego pracodawcy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy, zawiadomienia tego pracownik dokonuje osobiście lub przez inną osobę telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego.

Kajka25-01-2008 10:39:26   [#05]
Tej pani trzeba pomóc. Znam takie "grypy jelitowe", które potem okazują się na ogół problemem alkoholowym. Tak było u nas, identyczna sytuacja, urlopy na żądanie, zwolnienia po 2 dniach nieobecności, no i dyrektor o takich "problemach" dowiaduje się na ogół ostatni. U męża zaś dopiero atak padaczki pracownika otworzył oczy "szefom" na problem alkoholowy u niego. Koledzy wiedzieli no ale przecież nikt nie jest "kablem" :-((
jatoja25-01-2008 10:49:06   [#06]

Kapika...

Na długo woziłaś się z wożną ;-). Dorośli ludzie mogą kupować alkohol i muszą ponosić konsekwencje...

Marek Pleśniar25-01-2008 11:24:11   [#07]

nieprzyjście do pracy to nieprzyjście do pracy

nie masz obowiązku przedłużać nikomu urlopu

chyba przy takim zdarzeniu pora na rozmowę i naganę - a za następnym razem zwolnienie z pracy

teka5725-01-2008 14:19:02   [#08]
ja wywiesiłem rozporządzenie ministra o informowaniu pracodawcy przez pracownika o zwolnieniach .Był problem z jedną n-ką więc powiadomienie o takowym wywieszonym rozporządzeniu nastąpiło na radzie ,a pracownicy obsługi poinformowani osobiście -poskutkowało ,choć był bunt i obraza .Teraz jest ok.
DYREK25-01-2008 15:13:22   [#09]

warto przeczytać:

http://www.rp.pl/artykul/59530.html

a jak jest w Waszym regulaminie pracy ?

Marek Pleśniar25-01-2008 15:15:29   [#10]
obrażanie się za przypomnienie (lub w ogóle po raz pierwszy wskazanie) obowiązków to u nauczycieli norma;-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]