Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Urlop zdrowotny a dodatek motywacyjny
strony: [ 1 ]
Terina27-12-2007 11:41:19   [#01]
Nauczycielka ma dostarczyć "na dniach" orzeczenie lekarza o potrzebie urlopu zdrowotnego na czas pobytu w sanatorium ( 3 tygodnie bodajże) od 2 stycznia 2008.
A właśnie muszę przyznać nowe dodatki motywacyjne. Czy w ogóle muszę tej pani przyznawać teraz jakiś dodatek czy też poczekać do jej powrotu ? Przecież i tak świadczyć pracy nie będzie a wysokość pensji będzie miała ustaloną w oparciu o poprzednie zarobki, z grudnia.
I druga sprawa: powinnam 2 tygodnie przed końcem urlopu skierować ją na badania lekarskie do lekarza medycyny pracy. Ale ona wtedy będzie właśnie w sanatorium... No i jej nieobecność nie przekroczy 30 dni.
Jak to rozwiązać ( zgodnie z przepisami) ?
Leszek27-12-2007 12:57:16   [#02]

1/ dodatek motywacyjny przyznajesz za to co już ta pani zrobiła, czy też za to co będzie robić?

2/ od orzeczenia lekarskiego o potrzebie udpz masz prawo się odwołać, jeśli wg Ciebie nie powinna go ta osoba otrzymać...np. tylko w celu pobytu w sanatorium...trochę to dziwne, a może orzeczenie lekarskie o updz nie będzie dotyczyć tylko sanatorium...? bazujemy na niepewnych informacjach

3/twórcy KN nie przewidzieli updz na 3 tygodnie, zapis bezwzględny w art. 73 ust. 6 KN

pozdrawiam

jolakam27-12-2007 20:00:16   [#03]
Nie rozumiem tej nauczycielki. Urlop na poratowanie zdrowia na 3 tygodnie jest bez sensu. Z następnego urlopu zdrowotnego będzie mogła skorzystać dopiero za rok. Art 73 KN pkt 8 mówi, że "Nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat." Znacznie prostsze jest skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego.
mamma27-12-2007 20:02:23   [#04]
niektórym sie to nie opłaca
wisiak27-12-2007 20:07:36   [#05]
a ja mam pytanie: czy nauczycielka przebywająca juz 10 m-cy na zdrowotnym otrzymuje motywacyjny? U nas tak dziwnie skonstruowano regul że nijak nie moge wybrnąć : dać czy nie dać??? oto jest pytanie> Moim zdaniem nie a Waszym??
beera27-12-2007 20:08:16   [#06]

akurat wklejałam obok

do Jolakam:

Nowe przepisy

Nawet jeśli w minionych latach korzystałeś z dobrodziejstw sanatoriów, uważnie przeczytaj ten tekst. W maju tego roku zmieniły się bowiem przepisy dotyczące leczenia uzdrowiskowego. Minister zdrowia wprowadził nowe stawki płatności i inne druki skierowań.

Zakładami lecznictwa uzdrowiskowego, w myśl przepisów, są: szpitale, sanatoria, prewentoria (dla zagrożonych jakąś chorobą, np. gruźlicą) dla dzieci i przychodnie. Oto główne zasady funkcjonowania każdej z tych instytucji:

* Szpital uzdrowiskowy dla dorosłych. Pobyt w nim trwa 21 dni, jest bezpłatny. Przysługuje w ramach tzw. czasowej niezdolności do pracy, czyli kiedy jesteś na zwolnieniu lekarskim.

* Sanatorium uzdrowiskowe dla dorosłych. Turnusy w nim są, podobnie jak w szpitalu uzdrowiskowym, 21-dniowe. Ale jedziesz tam będąc na urlopie. Kolejna różnica jest taka, że musisz pokryć z własnej kieszeni część kosztów swojego wyżywienia oraz zakwaterowania.

nie chce mi się pisać, więc wklejam pierwsze lepsze z googli:
http://www.kurierlubelski.pl/module-dzial-viewpub-tid-9-pid-48248.html

mamma27-12-2007 20:08:29   [#07]
nie
jolakam27-12-2007 20:08:33   [#08]
Tylko, że jest to mocno ryzykowne przedsięwzięcie. Jeśli rzeczywiście będzie musiała później skorzystać ze zdrowotnego, będzie rok czekać, a w tym czasie korzystać z kolejnych zwolnień. Jako dyrektor, chyba bym się na taki zdrowotny nie zgodziła. Jest co najmniej wątpliwy. Ale to kwestia wyboru.
jerzyk27-12-2007 20:25:26   [#09]
do  jolakam

do sanatorium jeżdzą ludzie dla poratowania zdrowia.

zgredek27-12-2007 20:26:46   [#10]

Jako dyrektor, chyba bym się na taki zdrowotny nie zgodziła.

obawiam się, że nie masz takowej możliwości

mamma27-12-2007 20:30:20   [#11]
ja miałam taką sytuacje i udzieliłam urlopu na trzy tygodnie,  na prosbę n-la
zgredek27-12-2007 20:32:16   [#12]

nie na prośbę nauczyciela się udziela urlopu dla poratowania zdrowia

mamma27-12-2007 20:35:18   [#13]
i oczywiscie na podstawie orzeczenia lekarskiego:-))))) czy jak go tam zwał, mozesz mnie z reszta poprawić,ale nauczyciel prosił też.
zgredek27-12-2007 20:36:14   [#14]
nie musiał
mamma27-12-2007 20:38:13   [#15]

ale grzeczny był ,to prosił-)

proście, a otrzymacie...

jolakam27-12-2007 20:43:00   [#16]
Macie rację, w sumie to od nauczyciela zależy to, kiedy i w jakim wymiarze skorzysta z urlopu zdrowotnego. I od lekarza, który go na niego skieruje, a że potem może się to na nim odbić to inna sprawa. Nie każdy czyta cały paragraf 73 KN. Z drugiej strony zawsze można skorzystać z trybu odwoławczego - zarówno nauczyciel jak i dyrektor. Tylko czy z powodu 3 tygodni warto o to bić pianę. Ja mam problem z innym przypadkiem. Nauczycielka, która powinna skorzystać z urlopu zdrowotnego nie chce tego zrobić, aby nie stracić dodatkowego dochodu, tylko regularnie korzysta ze zwolnień lekarskich bardzo dezorganizując pracę w naszej placówce.
beera27-12-2007 20:45:17   [#17]

Nauczycielka, która powinna skorzystać z urlopu zdrowotnego nie chce tego zrobić, aby nie stracić dodatkowego dochodu, tylko regularnie korzysta ze zwolnień lekarskich bardzo dezorganizując pracę w naszej placówce.

no to czemu na to pozwalasz?
N-l nie może na zwolnieniu jechac do sanatorium

zgredek27-12-2007 20:46:34   [#18]
asiu:-))))))) chyba połączyłas dwa problemy;-)
beera27-12-2007 20:50:26   [#19]

bo Jolakam wyzej pisała, że nie ma sensu by do sanatorim jeździć na zdrowotnym tylko na zwolnieniu trzeba
i potem było roztrząsanie, że na zwolnieniu nie mozna
no i potem post jolikm ten wyżej

to i połączyłam dość odlegle- fakt;)))

Viola227-12-2007 21:09:30   [#20]

asiu, dlaczego nauczyciel nie może jechać do sanatorium na zwolnieniu. moja nauczycielka oświadczyła, że złozyła wniosek o sanatorium i jeśli bedzie trzeba to lekarz wystawi jej zwolnienie. nasz BHP-owiec to potwierdził

beera27-12-2007 21:21:14   [#21]

Nowe przepisy

Nawet jeśli w minionych latach korzystałeś z dobrodziejstw sanatoriów, uważnie przeczytaj ten tekst. W maju tego roku zmieniły się bowiem przepisy dotyczące leczenia uzdrowiskowego. Minister zdrowia wprowadził nowe stawki płatności i inne druki skierowań.

Zakładami lecznictwa uzdrowiskowego, w myśl przepisów, są: szpitale, sanatoria, prewentoria (dla zagrożonych jakąś chorobą, np. gruźlicą) dla dzieci i przychodnie. Oto główne zasady funkcjonowania każdej z tych instytucji:

* Szpital uzdrowiskowy dla dorosłych. Pobyt w nim trwa 21 dni, jest bezpłatny. Przysługuje w ramach tzw. czasowej niezdolności do pracy, czyli kiedy jesteś na zwolnieniu lekarskim.

* Sanatorium uzdrowiskowe dla dorosłych. Turnusy w nim są, podobnie jak w szpitalu uzdrowiskowym, 21-dniowe. Ale jedziesz tam będąc na urlopie. Kolejna różnica jest taka, że musisz pokryć z własnej kieszeni część kosztów swojego wyżywienia oraz zakwaterowania.

nie chce mi się pisać, więc wklejam pierwsze lepsze z googli:
http://www.kurierlubelski.pl/module-dzial-viewpub-tid-9-pid-48248.html

eny27-12-2007 23:24:02   [#22]
Potwierdzam to co asia wkleiła praktyką. Na l4 można jechac TYLKO do szpitala uzdrowiskowego w pozostałych przypadkach lekarz nie ma prawa wystawić l4
Terina28-12-2007 08:44:41   [#23]
Wyjaśniam ( ad. #1):
- nauczycielka twierdzi, ze nie potrzebuje więcej urlopu, chce pracować , ma orzeczoną zdolność do pracy. Chodzi jej tylko o możliwość skorzystania z sanatorium.
A urlop ubiegłoroczny wykorzystała w całości !
- nie wiem czy jedzie ona do sanatorium czy do szpitala uzdrowiskowego, więc nie moge jej doradzać L4
- nie zamierzam sie odwoływać od orzeczenia lekarskiego, po co ? Niech sie podleczy i wraca !

Chodzi o kwestie formalne a więc o to:
- jak rozwiązać sprawę skierowania na badania kontrolne ?
- czy dodatek motywacyjny przyznawać jej teraz czy dopiero po powrocie z urlopu ?
W trakcie urlopu zdrowotnego i tak tego dodatku nie będzie otrzymywać ( tylko zasadnicza, wysługa, dodatki socjalne i ewentualnie świadczenia pracownicze- zgodnie z przepisami !), natomiast z chwilą powrotu mogę w każdej chwili przyznać jej ten dodatek.Oczywiście, że przyznaję go za to co już zrobiła ( #2)tylko jak go przyznać osobie na urlopie zdrowotnym ? Czyli praktycznie nieobecnej- a nieobecność ta trwa od pewnego czasu bo już przed świętami miała 10 dni zwolnienia lekarskiego.

Zgadzam się, że bazuję na niepewnych informacjach, bo otrzymałam je telefonicznie a wszystko będę wiedzieć wówczas, gdy orzeczenie lekarskie będę mieć w ręku. Tylko decyzję muszę podjąć dzisiaj.
rzewa28-12-2007 08:55:26   [#24]
1. jak będzie udpz, to musi być badanie kontrolne - wyślesz po prostu skierowanie lub dasz od razu udzielając urlopu

2. z dodatkiem ja bym poczekała
Terina28-12-2007 09:43:10   [#25]
Dzięki rzewa!
Licz7yłam na ciebie i nie zawiodłam się.
Myślałam identycznie ale wolałam sie upewnić.
Terina28-12-2007 09:50:55   [#26]
Jeszcze jedno : nie mam żadnego wzoru skierowania na badania kontrolne ( okresowe załatwiamy bez skierowania).
Gdyby ktoś się zlitował i wkleił to ma moja dozgonną wdzięczność !
jerzyk28-12-2007 11:01:45   [#27]

.....................................................                                                   ...................................... dnia ..................................

(pieczęć zakładu)

Nr identyfikacyjny REGON

Skierowanie

Zgodnie z   §4 ust.   l   i 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dn. 30 maja 1996 r. w sprawie     przeprowadzania    badań     lekarskich    pracowników      (...)   (Dziennik   Ustaw 69   póz. 332)

kieruję Pana/Panią .....................................................................................................................................................

ur. .............................................................. zam. ..........................................................................................:............

na profilaktyczne badania lekarskie

- wstępne, okresowe, kontrolne * - celem ustalenia:

1. braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku ....................................................................................................

2. braku przeciwwskazań do dalszej pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku ................................................

3. przeciwwskazali do pracy na zajmowanym stanowisku ...................................................................... ze względu

na:

-        szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie (art. 55 § 1)*

-        niemożność wykonywania dotychczasowej pracy przez kobietę \v okresie ciąży (art. 179 § l pkt 2)*

-        zagrożenie jakie stwarza wykonywana praca dla zdrowia młodocianego (art. 201 § 2)*

-        podejrzenie powstania choroby zawodowej (art. 230 § I)*

-        niezdolność do wykonywania dotychczasowej pracy wynikająca ze stwierdzonej choroby zawodowej

lub skutków wypadku przy pracy (art. 231 )*

Na stanowisku występują:

czynniki szkodliwe* ....................................................................................................................................

czynniki uciążliwe* ......................................................................................................................................

-        brak określonych czynników szkodliwych i uciążliwych*

Wyniki pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia na w/w stanowisku ............................................................

Inne dodatkowe informacje: ......................................................................................................................................

* niepotrzebne skreślić

...........................................................................

(podpis)

Terina28-12-2007 13:34:22   [#28]
Dzięki ci jerzyk za poratowanie.
Masz ( naprawdę ! ) moją dozgonną wdzięczność !
Już wypisałam i decyzję ( nauczycielka dostarczyła orzeczenie o urlopie na okres od 2. 01 dfo 28.01. 2008) i skierowanie na badania.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]