Forum OSKKO - wątek

TEMAT: OP łączmy się
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ] - - [ 234 ][ 235 ]
mireko6629-11-2007 11:34:18   [#51]
Wojciech ma rację. Ja kiedyś już sobie częściowo przygotowałem artykuł na ten temat
nieco zbliżony, ale dotyczący reformy samorządu lokalnego, bo już czas na reformę. Radni to "bracia mniejsi" posłów, którzy w większości nie mają pojęcia o czym dywagują, a głównie skupiają się na załatwianiu własnych lub najbliższego otoczenia interesów. Dlatego twierdzenie, że w samorządzie każdą złotówkę ogląda się przed jej wydaniem jest mitem. Szansą są organy złożone z fachowców typu: rada oświatowa, rada sportu, rada społeczna, rada zdrowia itp. Zadaniem wójta, wybieranego jak teraz w wyborach powszechnych, byłoby wypośrodkowanie tych oczekiwań w zależności od kondycji finansowej samorządu. W ważnych sprawach wójt przeprowadzał by obligatoryjne konsultacje ze społeczeństwem a w niektórych - referenda. I teraz tylko odpowiedni nadzór RIO i wojewodów. A radni, którzy mają taką potrzebę niech działają w organizacjach pozarządowych. Przynajmniej byłoby wiadomo, że wójt odpowiada jednoosobowo za sprawy gminy.
Leszek29-11-2007 12:00:03   [#52]
Mirku, myślisz o dość radykalnych zmianach,
nierealnych obecnie - radnych zamienić ze specjalistami - "zamiana miejsc"?
pozdrawiam
mireko6629-11-2007 12:34:58   [#53]
Do Zdzisława F. (przepraszam, że wkleiłem całe przepisy, ale nie mam czasu wyciąć tych niepotrzebnych):

Z ustawy o systemie oświaty (zwracam uwagę na art. 59 ust. 6), czyli przekształcenie w drodze likwidacji i założenia placówki, w tym wypadku najpierw uchwała o zamiarze likwidacji szkoły, która idzie do kuratora oświaty i powiadamia się imiennie wszystkich rodziców, a moim zdaniem również związki zawodowe do końca lutego, później właściwa uchwała likwidująca szkołę i zmiana uchwały w sprawie założenia placówki macierzystej łącznie z nowym aktem założycielskim obejmującym tę nową szkołę filialną:

„Art. 58. 1. Szkołę lub placówkę publiczną zakłada się na podstawie aktu założycielskiego, który określa jej typ, nazwę i siedzibę.
2. Akt założycielski szkoły publicznej, w której jest realizowany obowiązek szkolny, oprócz danych wymienionych w ust. 1 określa także jej zasięg terytorialny (obwód), w szczególności nazwy miejscowości (w miastach nazwy ulic lub ich części) należących do jej obwodu, a w przypadku szkoły podstawowej także podporządkowane jej organizacyjnie szkoły filialne. Szkole publicznej prowadzonej przez osobę fizyczną lub osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego nie ustala się obwodu, chyba że osoba prowadząca wystąpi z takim wnioskiem.
2a. (65) Nie ustala się obwodów szkołom specjalnym, szkołom integracyjnym, szkołom dwujęzycznym, szkołom dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługujących się językiem regionalnym, szkołom sportowym i szkołom mistrzostwa sportowego oraz szkołom artystycznym.
3. Założenie szkoły lub placówki publicznej przez osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną wymaga zezwolenia właściwego organu jednostki samorządu terytorialnego, której zadaniem jest prowadzenie szkół lub placówek publicznych danego typu, wydanego po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty, a w przypadku szkół artystycznych - zezwolenia ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego wydanego w odniesieniu do szkół realizujących kształcenie ogólne po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty.
4. Wniosek o udzielenie zezwolenia, o którym mowa w ust. 3, łącznie z projektami aktu założycielskiego i statutu, powinien być złożony nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok, w którym ma nastąpić uruchomienie szkoły lub placówki. Termin ten może zostać przedłużony za zgodą odpowiednio organu jednostki samorządu terytorialnego, o którym mowa w ust. 3, albo ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
5. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, a w stosunku do szkół artystycznych - minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego określają, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady i warunki udzielania i cofania zezwolenia na założenie szkoły lub placówki publicznej, tak aby tworzenie szkół publicznych przez osoby prawne i fizyczne sprzyjało poprawie warunków kształcenia, a także korzystnie uzupełniało sieć szkół publicznych na danym terenie.
6. Organ lub osoba, o których mowa w art. 5 ust. 2, zakładająca szkołę lub placówkę podpisuje akt założycielski oraz nadaje pierwszy statut.
7. Akt założycielski i statut szkoły lub placówki publicznej przesyła się właściwemu kuratorowi oświaty oraz innym organom właściwym do sprawowania nadzoru pedagogicznego nad szkołą lub placówką.
Art. 59. 1. Szkoła publiczna, z zastrzeżeniem ust. 1a i 2, może być zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący szkołę, po zapewnieniu przez ten organ uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu, a także odpowiednio o tym samym lub zbliżonym profilu kształcenia ogólnozawodowego albo kształcącej w tym samym lub zbliżonym zawodzie. Organ prowadzący jest obowiązany, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji, zawiadomić o zamiarze likwidacji szkoły: rodziców uczniów, właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do prowadzenia szkół danego typu.
1a. Szkoła w zakładzie poprawczym lub schronisku dla nieletnich może być zlikwidowana w każdym czasie, po zapewnieniu uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole.
2. Szkoła, profil kształcenia ogólnozawodowego lub zawód, w jakim szkoła kształci, a także placówka publiczna prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego, z zastrzeżeniem ust. 2a, mogą zostać zlikwidowane po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty, a w przypadku szkoły rolniczej także ministra właściwego do spraw rolnictwa, a szkoła lub placówka publiczna prowadzona przez inną osobę prawną lub osobę fizyczną - za zgodą organu, który udzielił zezwolenia na jej założenie. W przypadku szkoły i placówki artystycznej jest wymagana pozytywna opinia ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
2a. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie lub w profilu kształcenia ogólnozawodowego, kurator oświaty, przed wyrażeniem opinii, o której mowa w ust. 2, jest obowiązany zasięgnąć opinii odpowiednio wojewódzkiej lub powiatowej rady zatrudnienia, a także opinii:
1) ministra właściwego do spraw zdrowia - w przypadku szkoły medycznej;
2) ministra właściwego do spraw środowiska - w przypadku szkoły leśnej;
3) odpowiednio ministra właściwego do spraw transportu i ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej - w przypadku szkół, o których mowa w art. 32b.
2b. Opinia, o której mowa w ust. 2, jest wydawana w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.
3. (66) Dokumentację zlikwidowanej szkoły publicznej przekazuje się organowi prowadzącemu szkołę, z wyjątkiem dokumentacji przebiegu nauczania, którą przekazuje się organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny, w terminie jednego miesiąca od dnia zakończenia likwidacji.
4. Dokumentację zlikwidowanej szkoły lub placówki publicznej prowadzonej przez osobę prawną lub fizyczną przekazuje się właściwemu organowi jednostki samorządu terytorialnego, o którym mowa w art. 58 ust. 3.
5. Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio do placówek publicznych, z wyjątkiem warunku o likwidacji z końcem roku szkolnego.

6. Przepisy ust. 1-5 i art. 58 stosuje się odpowiednio w przypadku przekształcenia szkoły lub placówki.

Art. 61. 1. Struktura organizacyjna szkoły podstawowej obejmuje klasy I-VI.

2. W przypadkach uzasadnionych miejscowymi warunkami, mogą być tworzone szkoły obejmujące część klas szkoły podstawowej, w tym także szkoły filialne.



Pilich M. ABC 2006 stan prawny: 2006.08.14, Komentarz do art. 59 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U.04.256.2572), [w:] M. Pilich, Ustawa o systemie oświaty. Komentarz, Dom Wydawniczy ABC, 2006: „Przepisy o likwidacji odnoszą się odpowiednio do przekształcenia szkoły lub placówki publicznej. "Przekształceniem" można określić w zasadzie każdą zmianę organizacyjną, aczkolwiek w rozumieniu komentowanego przepisu chodzi raczej tylko o taką zmianę, która polega na częściowej likwidacji szkoły lub placówki. Ratio legis całego art. 59 jest bowiem, jak wynika z cytowanego już orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, wyważenie interesów różnych uczestników stosunków prawno-oświatowych: organów prowadzących z jednej strony, a użytkowników szkół i placówek z drugiej strony272. Interes zaś mieszkańców lokalnych wspólnot samorządowych może być zagrożony w szczególności wówczas, gdyby wskutek zmian organizacyjnych zostali oni pozbawieni możliwości korzystania z usług publicznych szkół i placówek w takim zakresie, jaki im do tej pory przysługiwał.

Za przekształcenie należy także uznać zmianę statusu dotychczas samodzielnej szkoły podstawowej na status szkoły niesamodzielnej, podporządkowanej innej szkole (szkoły filialnej).”

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 08.05.2002 r., sygn. akt K 29/00, OTK-A 2002/3/30 – ciekawe uzasadnienie.
emeryt29-11-2007 13:38:03   [#54]

Dzięki Mirku za odpowiedź. Znam te przepisy, wyrok i komentarze (mam pełnego Lexa).

Mnie zainspirowało co innego - mamy w mieście oddział zamiejscowy Poradni Psychol-Pedag, której siedziba jest 25 km dalej w starostwie.

Pomyślałem sobie, aby coś takiego jak oddział zamiejscowy utworzyć w przypadku szkoły podstawowej. Jest ona na wsi (4 km) a szkoła macierzysta byłaby w mieście i jej byłby przyporządkowany oddział zamiejscowy.

Bo w przypadku szkoły filialnej to zaraz potrzebny będzie kierownik szkoły lub conajmniej zastępca dyrektora w szkole macierzystej, której szkołe filialną przyporządkuję.

Oddział zamiejscowy byłby organizacyjnie prostszy ale nigdzie nie spotkałem się z prawnym usankcjonowaniem takowego.

Więc mam dwa wyjścia. Likwidacja szkkoły i przekształcenie jej w szkołę filialną lub całkowita likwidacja i przyporządkowanie obwodu szkole miejskiej (dowóz zapewniam). I tak sobie myślę, czy to drugie rozwiązanie nie będzie lepsze, bo przecież likwidacja szkoły to nie likwidacja budynku (miałem kiedyś szkołę mieszczącą się w 5 budynkach).

W tej chwili w szkółce mam 50 dzieci a perspektywy to max 38 dzieci. I klasy łączone (już mam 0-1; 2-3). W klasach 0-IV jest od 3 - 7 dzieci. Myślę,że proces likwidacji i tak samoistnie się dokona. 70% dzieci jest dowożonych i im będzie wszystko jedno gdzie wysiądą. Więc po co mi kierownik czy dyrektor. A przekształcenie w szkołę filialną na tyle komplikuje sprawę, że i tak docelowo trzeba będzie przejść całą procedurę likwidacyjną - tym razem szkoły filialnej. A po co???

mireko6629-11-2007 14:51:40   [#55]
My też przymierzamy się do przekształcenia sp w szkołę filialną, ale żeby był kierownik z dodatkiem funkcyjnym. Przy likwidacji szkół staramy się dać coś za coś i pracę dla wszystkich nauczycieli i świetlicę dla rodziców, dlatego nie mieliśmy problemów i oporów z likwidacją kilku małych szkół (jedna liczyła 5 uczniów i przez cały rok ją utrzymywaliśmy, bo rodzice się upierali, a po roku wyrazili zgodę i dopiero wtedy nastąpiła likwidacja). Poza tym, gdzie nie ma świetlic wiejskich część budynku zostaje na świetlicę. tak więc koszty, choć znacznie mniejsze, ale zawsze pozostają. Nie ma za to "czarnej dziury" w takiej miejscowości.
mireko6629-11-2007 14:57:17   [#56]
Obiecałem coś wklejać merytorycznego to znalazłem taką moją odpowiedź na zadane przez nauczyciela pytanie. Myślę, żem mądrze to napisał, ale może ktoś ma inne zdanie ?

PYTANIE:
Jestem pod wrażeniem artykułu "Godziny zastępcze dla nauczycieli" z "Wspólnoty" nr 13/811 . Mam zapytanie: Czy dyrektor szkoły może nakazać nauczycielowi w godzinach wolnych tzw. "okienkach" - pracę zastępczą niepłatną ? Oraz Jak się ma to do opieki nad dziećmi klas podwójnych czyli moja + nauczyciela nieobecnego. z poważaniem, nauczyciel.


Doraźne zastępstwa nauczycieli

Każda godzina doraźnego zastępstwa jest płatna. Wynika to zarówno z art. 35 ust. 2a Karty Nauczyciela jak i art. 80 Kodeksu pracy, który stanowi, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Pozbawienie wynagrodzenia za godziny doraźnych zastępstw naruszałoby zatem fundamentalną zasadę prawa pracy – ekwiwalentności świadczeń.

Godzinami doraźnych zastępstw, zgodnie z art. 35 ust. 2a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.), są efektywnie przepracowane przez nauczyciela godziny dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, przekraczające obowiązujący nauczyciela wymiar czasu pracy, których realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela. Godziny te należy odróżnić od godzin ponadwymiarowych. Z przepisów ust. 1 i 2 art. 35 Karty (definicja godzin ponadwymiarowych oraz warunki ich realizacji) wynika również, że praca w godzinach ponadwymiarowych musi być z góry przewidziana, ujęta w planie organizacyjnym szkoły na dany rok szkolny i przydzielona konkretnemu nauczycielowi. Godziny ponadwymiarowe są również uwzględnione w tygodniowym planie nauczania. Jest to dokument opracowany przez dyrektora szkoły zawierający podział na poszczególne przedmioty nauczania i zajęcia, organizację pracy szkoły, tygodniowy minimalny wymiar godzin lekcyjnych pozostający do dyspozycji dyrektora i wychowawców oraz wykaz godzin lekcyjnych przeznaczonych do rozdysponowania i podziału pomiędzy nauczycieli wraz z godzinami ponadwymiarowymi (por. wyrok SN z 3 czerwca 1998 r., I PKN 165/98, OSNP 1999, nr 11, poz. 367). Natomiast godziny doraźnych zastępstw nie są zamieszczone w wymienionych planach, gdyż nie da się ich z góry przewidzieć. Występują one w sytuacjach nagłych, awaryjnych, gdy istnieje potrzeba zastępstwa za nieobecnego nauczyciela. Ponadto – w odróżnieniu od godziny ponadwymiarowej – doraźne zastępstwo nie jest uzależnione od kwalifikacji nauczyciela, dlatego taka godzina jest płatna niezależnie od tego, czy zastępujący nauczyciel posiada odpowiednie kwalifikacje do przedmiotu, którego naucza w zastępstwie, czy też nie.
Niekiedy w regulaminach wynagradzania, stanowionych przez jednostki samorządu terytorialnego, ustala się limit płatnych zastępstw w szkole. Po przekroczeniu tego limitu w placówce nauczyciele muszą pracować nieodpłatnie – rzekomo w ramach 40-godzinnego czasu pracy. Czasami też uzależnia się stawkę wynagrodzenia od posiadania przez nauczyciela kwalifikacji do nauczania przedmiotu, z którego prowadzone jest zastępstwo. W przypadku, gdy nauczyciel nie posiada takowych – opłacany jest ze stawki niższej, określonej w regulaminie. Takie działania są oczywiście bezprawne. Każda godzina doraźnego zastępstwa jest płatna. Wynika to z cytowanego wyżej art. 35 ust. 2a Karty Nauczyciela oraz art. 80 Kodeksu pracy, który m. in. stanowi, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Pozbawienie wynagrodzenia za godziny doraźnych zastępstw naruszałoby fundamentalną zasadę prawa pracy – ekwiwalentności świadczeń. Natomiast, zgodnie z art. 35 ust. 3 KN zarówno wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, jak i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy. Niestety zdarzają się przypadki, że wojewodowie przez swoje niezbyt gęste sito nadzoru „przepuszczają” akty prawa miejscowego zawierające normy ustanowione z rażącym naruszeniem prawa.
Innym zagadnieniem jest np. „podsyłanie” uczniów do świetlicy szkolnej, czy też pozostawienie uczniów pod opieką nauczyciela, który w tym samym czasie prowadzi zajęcia z inną klasą. Są to również działania nieprawne. W świetlicy prowadzone są zajęcia w grupach wychowawczych, w których liczba uczniów w grupie nie powinna przekraczać 25, wynika to bezpośrednio ze statutu szkoły, który odpowiednio odnosi się do zapisów rozporządzenia ministra edukacji narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (DzU Nr 61, poz. 624 ze zm.). Jest to zazwyczaj stała grupa imiennie wpisana do dziennika zajęć świetlicy. Jeśli więc dyrektor skieruje do świetlicy zupełnie inną grupę uczniów – z powodu nieobecności nauczyciela – w takim przypadku mamy już do czynienia z dodatkową pracą wykonaną w ramach doraźnych zastępstw.
Odnośnie drugiego przykładu należy zwrócić uwagę na przepis § 13 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (DzU z 2003 r. Nr 6, poz. 69), zgodnie z którym niedopuszczalne jest prowadzenie jakichkolwiek zajęć bez nadzoru upoważnionej do tego osoby. Pozostawianie dwóch klas pod opieką jednego nauczyciela z pewnością skutkuje naruszeniem powyższej normy prawnej.
To czy należy się wynagrodzenie za godziny doraźnych zastępstw i w jakiej wysokości, zależy wyłącznie od norm ustawowych, a nie od zapisów regulaminów stanowionych przez niektóre jednostki samorządu terytorialnego z naruszeniem prawa. Wiadomo jednak, że większość tych działań wynika z długoletniej niepisanej „tradycji” związanej z ograniczonymi środkami przeznaczonymi na finansowanie zadań oświatowych. A ponieważ w prawie pracy nie funkcjonuje sankcjonowanie zwyczajów może więc warto, ażeby przy okazji rozmów na temat podwyżek i emerytur nauczycielskich nie zapominać o środkach na finansowanie doraźnych zastępstw, przecież te pieniądze trafiłyby do kieszeni nauczycieli.
mireko6629-11-2007 15:04:19   [#57]
No i co obiecałem, że będzie pozytywnie dla nauczycieli ?
zgredek29-11-2007 15:50:25   [#58]

zaglądam z ciekawości;-)

nie, żeby się czepiać, ale...

o tym na forum to też ciągle piszemy;-)

Marion30-11-2007 16:06:07   [#59]

Witam :-) również jestem oświatowym omnibusem, ale tylko w skali gminy.

Dobrze, że tu zajrzałam, w projekcie uchwały mam ujęte rozpatrywanie wniosków o udzielenie pomocy zdrowotnej przez komisje, chociaż w ostatnim punkcie ujęłam o podejmowaniu ostatecznej decyzji przez dyrektora szkoły. Zaproponuję zmianę tego zapisu. Dziękuję :-)

 

 

nn30-11-2007 16:30:31   [#60]

Witam. Do końca sierpnia byłem jednocześnie dyrektorem szkoły oraz przedstaiwcielem OP. Od września jedynie OP, w którym odpowiadam za oświatę od stycznia 1996 roku. Problemów raczej niepotrzebie nie szukam ani ich nie stwarzam.

   Cieszę się z tego wątku, jednakże jak ktoś wcześniej zauważył starajcie sie pisać z akapitami, bo pisanego "cięgiem" tekstu czytać na dłuższą metę się nie da. Zniechęca raczej do czytania. Obecnie jestem w trakcie sporządzanie strategii oświatowej dla mojej gminy. Nie narzekam, jakoś idzie.

   Jestem szefem Zespołu Placówek Oświatowych, powołanego do organizowania, administrowania i finansowania podległych placówek. Staram sie nie wymądrzać, raczej czytać i jeśli coś ciekawego ktoś napisze, przyswajam, resztę odrzucam. Za bardzo cenię czas, swój oraz innych.

   Tyle na razie. Pozdrawiam.

wiesia03-12-2007 18:03:39   [#61]

Ja wprawdzie nie OP ale spełniam prośbę koleżanki i prosze podzielcie się jak w praktyce rozwiązujecie problem dowozu dzieci niepełnosprawnych. Przypadek z jakim się mierzy aktualnie jest następujący: dziecko posiadające orzeczenia: do kształcenia specjalnego i nauczania indywidualnego, który realizuje w szkole podstawowej, rodzice wystąpili z wnioskiem o zwrot kosztów przejazdu własnym samochodem (nie chca korzystać z autobusu szkolnego).

Najnowsze regulacje są chyba w Art. 17 UOSO

3a. Obowiązkiem gminy jest:

1) zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 71b, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej i gimnazjum, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym - także do najbliższej szkoły ponadgimnazjalnej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 21. roku życia;
2) zapewnienie dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16 ust. 7, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka umożliwiającego tym dzieciom i młodzieży realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25. roku życia;
3) zwrot kosztów przejazdu ucznia, o którym mowa w pkt 1 i 2, oraz jego opiekuna do szkoły lub ośrodka, wymienionych w pkt 1 i 2, na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta i rodzicami, opiekunami lub opiekunami prawnymi ucznia, jeżeli dowożenie i opiekę zapewniają rodzice, opiekunowie lub opiekunowie prawni.
 
emeryt03-12-2007 21:05:04   [#62]

jak zapewniacie dowóz autobusem szkolnym to nic nie musisz zwracać- to że chcą dowozić swoim autem to ich problem i ich koszt.

Natomiast w przypadku nauczania indywidualnego - organizuje to szkoła, nie rodzice.

A tak nawiasem - jakiś dziwny przypadek. Co ta koleżanka robi w oświacie???

Bożena2404-12-2007 07:23:23   [#63]
ja mam taki przypadek. Ale to jest uczeń który chodzi do specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego. rodzice go dowożą wlasnym samochodem i zwrócili sie o zwrot kosztów. Gmina popisala z matką umowę a zwracamy im na podstawie ceny biletu miesięcznego.
mireko6604-12-2007 10:21:03   [#64]
Ponieważ stan prawny przewiduje tworzenie odpowiedniej sieci, żeby progi z km nie były przekraczane, jeśli są przekroczone to dowożenie przez gminę lub zwrot za komunikację publiczną. I tak też robimy. Natomiast mamy bardzo wąską grupę rodziców (2), których w poniższym zarządzeniu uwzględniamy. Są to tylko przypadki rodzic dowozi własnym pojazdem dziecko drogą gruntową przez las do przystanku (ponad 4 km), albo też dowozi dziecko niepełnosprawne (około 1 km przez miasto), gdy nie ma komunikacji publicznej, ani transport gminny nie realizuje tego zadania. Czyli wypełnienie luki prawnej, ponieważ podstawy prawa materialnego do wydania takiego aktu normatywnego tak naprawdę to nie ma ! Ale spotkałem nawet uchwałę rady w tej sprawie, którą wojewoda przepuścił przez sito nadzoru i - moim zdaniem - w tym wypadku miał rację, przecież nie będziemy kupować dżipa, który będzie jechał w jedną stronę prawie 20 km, przewiezie dziecko i wróci, a potem odwóz (czyli około 80 km dziennie, a tak płacimy za 16 km). My wybraliśmy zarządzenie.

ZARZĄDZENIE NR ............
Burmistrza ...................
z dnia 15 listopada 2007 r.
w sprawie powierzenia rodzicom (opiekunom prawnym) zadania dowożenia dzieci i uczniów do placówek oświatowych.


Na podstawie art. 30 ust. 1 w związku z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.1)) oraz art. 14a ust. 3, art. 17 ust. 3 i ust. 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm. 2)) zarządza się, co następuje:


§ 1. Dopuszcza się powierzenie wykonania zadania własnego Gminy, polegającego na zapewnieniu transportu i opieki nad dziećmi objętymi obowiązkiem szkolnym lub obowiązkiem nauki na trasie dom - szkoła - dom lub dom - przystanek komunikacji publicznej (punkt zbiorczy) - dom w przypadkach określonych w art. 14a ust. 3 oraz art. 17 ust. 3 i ust. 3a ustawy o systemie oświaty oraz:

1) uzasadnionych stanem zdrowia dziecka uniemożliwiającym samodzielne poruszanie się lub

2) brakiem możliwości objęcia dziecka systemem dowozów szkolnych lub środkami komunikacji publicznej.

§ 2. Powierzenie wykonania zadania, o którym mowa w § 1, następuje w oparciu o:

1) wniosek rodzica (opiekuna prawnego), którego wzór stanowi załącznik numer 1 do zarządzenia,

2) umowę cywilnoprawną, zawartą pomiędzy wnioskodawcą a Burmistrzem ........, według wzoru stanowiącego załącznik numer 2 do zarządzenia.

§ 3. 1. Wynagrodzenie za wykonanie zadania, o którym mowa w § 1, płatne jest w formie miesięcznego ryczałtu obliczonego jako iloczyn stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu określonej w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 27, poz. 271 z późn. zm.) i miesięcznego przebiegu kilometrów na danej trasie.

2. Podstawą wypłaty wynagrodzenia jest oświadczenie rodziców (opiekunów prawnych), złożone nie później niż do 5 dnia następnego miesiąca, zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik numer 3 do zarządzenia.

§ 4. Wypłata wynagrodzenia następuje z dołu do 15 dnia następnego miesiąca po zrealizowaniu zadania transportu i opieki dziecka, potwierdzonego w sposób określony w § 3.

§ 5. Wykonanie zarządzenia powierza się Dyrektorowi Zespołu Administracji Szkół i Przedszkoli w .............. .

§ 6. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą od dnia 3 września 2007 r.




Załącznik Nr 1 do Zarządzenia nr ............
Burmistrza .............
z dnia 15 listopada 2007 r.

Miejscowość, dnia _____________

Burmistrz ...................
ul. Ratusz 1




Wniosek

Proszę o powierzenie mi transportu i opieki nad dzieckiem _________________________(imię i nazwisko), zamieszkałym w __________________ przy ul.________________________________ .
Dziecko uczęszcza do_______________________________________________(nazwa i adres placówki oświatowej). Liczba kilometrów na trasie dom - szkoła - dom lub dom - przystanek komunikacji publicznej (punkt zbiorczy) - dom* wynosi: _____________ km.
Dziecko dowożone jest przez rodzica/prawnego opiekuna* _____________________ (imię i nazwisko), zamieszkałego w __________________ przy ul.______________________________, będącego właścicielem samochodu - marka ____________________________ o pojemności silnika _______ cm sześć. i numerze rejestracyjnym _____________ numer polisy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej (OC) _____________________, numer polisy ubezpieczeniowej od nieszczęśliwych wypadków (NW) _____________________, numer polisy ubezpieczeniowej transportu dziecka niepełnosprawnego*____________________ .
Podpis wnioskodawcy:

____________________
Załączniki:

1) Aktualne zaświadczenie z placówki oświatowej.
2) Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności*.


__________________-
* Właściwe wypełnić
lub niepotrzebne skreślić
Załącznik Nr 2 do Zarządzenia nr ...........
Burmistrza .............
z dnia 15 listopada 2007 r.

UMOWA Nr _____________

zawarta w Olsztynku w dniu______________________

na podstawie art. 35 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.) i art. 4 pkt 8 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2006 r. Nr 164, poz. 1163 z późn. zm.) pomiędzy Gminą .............., ul. Ratusz 1, reprezentowaną przez Burmistrza ......................
a Panią/Panem _______________________, legitymującym się dowodem osobistym numer _________ rodzicem/prawnym opiekunem* dziecka _________________, zamieszkałym w ______________ przy ulicy______________________, właścicielem samochodu osobowego marki __________________o numerze rejestracyjnym ________________, o pojemności silnika________cm3, o numerze dowodu rejestracyjnego _______________

§ 1.

1. Pani/Pan _______________________ będzie wykorzystywać własny samochód do przewożenia dziecka _______________, zamieszkałego w _______________ przy ul._____________________ na trasie dom - szkoła - dom lub dom - przystanek komunikacji publicznej (punkt zbiorczy) – dom* wraz z opiekunem (rodzicem lub opiekunem prawnym) realizując obowiązki Gminy .......... wynikające z art. 14a ust. 3 oraz art. 17 ust. 3 i ust. 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) i w przypadkach uzasadnionych stanem zdrowia dziecka albo brakiem możliwości objęcia dziecka systemem dowozów szkolnych lub możliwości przejazdu środkami komunikacji publicznej, biorąc za nie odpowiedzialność, za wynagrodzeniem ustalonym zgodnie z § 3 zarządzenia nr ..... Burmistrza .......... z dnia 15 listopada 2007 r. w sprawie powierzenia rodzicom (opiekunom prawnym) zadania dowożenia dzieci i uczniów do placówek oświatowych.
2. Pani/Pan _______________________ oświadcza, że posiada ubezpieczenie numer polisy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej (OC) _______________, numer polisy ubezpieczeniowej od nieszczęśliwych wypadków (NW) ________________, na czas transportu dziecka niepełnosprawnego ____________________ .*
3. Pani/Pan _______________________ oświadcza, że samochód określony w niniejszej umowie jest przystosowany do transportu dziecka niepełnosprawnego zgodnie z przepisami.*

§ 2.

1. Miesięczne wynagrodzenie w formie ryczałtu ustala się zgodnie z § 3 zarządzenia nr ...... Burmistrza ........ w sprawie powierzenia rodzicom (opiekunom prawnym) zadania dowożenia dzieci i uczniów do placówek oświatowych.
2. Oświadczenie, zgodne ze wzorem stanowiącym załącznik numer 3 do zarządzenia nr ...... Burmistrza ....... w sprawie powierzenia rodzicom (opiekunom prawnym) zadania dowożenia dzieci i uczniów do placówek oświatowych, rodzic (opiekun prawny) składa nie później niż do 5 dnia następnego miesiąca.
3. Wynagrodzenie wypłaca się miesięcznie z dołu na podstawie pisemnego oświadczenia, o którym mowa w ust. 1, w terminie do 15-go dnia następnego miesiąca.
4. Wynagrodzenie nie przysługuje za okres nieobecności dziecka w szkole.
§ 3.

Wynagrodzenie płatne będzie na konto*: _______________________________________________

Wynagrodzenie odbierane będzie osobiście w kasie Zespołu Administracji Szkół i Przedszkoli w ............., ul. Ratusz 1*
§ 4.

Umowę zawiera się od dnia__________________________ do dnia_________________________
z tym, że każdej ze stron przysługuje prawo do jej rozwiązania za uprzednim dwutygodniowym wypowiedzeniem.
§ 5.

W przypadku wszelkich zmian warunków umowy rodzic (opiekun prawny) zobowiązany jest do natychmiastowego powiadomienia o tym fakcie Dyrektora Zespołu Administracji Szkół i Przedszkoli w ................ pod rygorem natychmiastowego rozwiązania umowy.

§ 6.

W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową zastosowanie będą miały odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego.
§ 7.

Wszelkie zmiany umowy będą dokonywane w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

§ 8.

Spory wynikłe ze stosowania umowy rozstrzyga sąd powszechny w trybie postępowania cywilnego.

§ 9.

Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.



Podpis rodzica (opiekuna prawnego) Podpis Burmistrza







__________________________ _________________________






__________________-
* Właściwe wypełnić
lub niepotrzebne skreślić
Załącznik Nr 3 do Zarządzenia nr ............ Burmistrza .............
Z dnia 15 listopada 2007 r.
Miejscowość, dnia . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Nazwisko i imię rodzica /prawnego opiekuna*

Nr umowy . . . . . . . .

Oświadczenie

Oświadczam, że jestem rodzicem (opiekunem prawnym) dziecka . . . . . . . . . . . . . . . . . i korzystałam/em z własnego samochodu marki . . . . . . . . . o pojemności silnika . . . . . . . cm3 o numerze rejestracyjnym . . . . . . . . . do przewozu dziecka do . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . w związku z czym przedkładam następujące rozliczenie za miesiąc . . . . . . . . . . 200 . . r.
Wyliczoną kwotę: odbiorę osobiście w kasie*
proszę przekazać na konto o nazwie* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

- -
Numer konta:

Podpis . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Liczba dni obecności dziecka w szkole . . . . w miesiącu . . . . . . . . . . 200 . . r.


. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
podpis i pieczęć Dyrektora placówki oświatowej
___ ________

Liczba kilometrów na trasie dom – przystanek komunikacji publicznej (punkt zbiorczy) - dom
............. km =............ km dziennie x ............. dni = ............. km x.............(stawka) = ............. zł
Do wypłaty ............. złotych (słownie: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . )
Miejscowość, dnia .............
Zatwierdzam . . . . . . . . . . . . . . . . . .
___ ________

Kwituję odbiór . . . . . . . . zł (słownie: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . )

Miejscowość, dnia . . . . . . . . . .
Podpis rodzica (opiekuna prawnego) . . . . . . . . . .

___ ________


* niepotrzebne skreślić
emeryt04-12-2007 11:54:15   [#65]
Robię tak samo, ale bez zarządzenia. Wystarczy delegacja ustawowa i umowa z rodzicami.
mireko6604-12-2007 15:09:21   [#66]
tak jak radca prawny nam radził - w zasadzie wystarczy umowa. Czyli jednak trzeba sobie jakoś radzić.
wiesia04-12-2007 15:19:19   [#67]
Dziękuje za dotychczsowe porady a co do przypadku to masz racje Zdzisławie ze dziwny. Matka wystapiła z pismem w którym domaga sie zwrotu kosztów i już - wszyscy zdają sobie sprawe, że jeśli jej odmówią to będzie pisać skargi wszedzie (jedynie do prezydenta RP jeszcze nie zaracała się).  
emeryt04-12-2007 15:56:35   [#68]
No to niech pisze.
mireko6607-12-2007 08:48:50   [#69]
Widzę, że nic tu się nie dzieje - martwa cisza !
A ja nic nie wstawiałem, bo przygotowywałem materiały na szkolenie nauczycieli-bibliotekarzy w Nowogrodzie. Szkolenie się udało, a kursantki pozdrawiam serdecznie.
To teraz wstawiam mój tekst, który poszedł we "Wspólnocie", w tym roku, ale nie pamiętam numeru.

Za wykonane zajęcia w dniu wolnym od pracy nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny


Za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje odrębne wynagrodzenie, w wysokości ustalonej w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 5 ustawy - Karta Nauczyciela. Natomiast za pracę w święto, przypadające poza dwoma dniami w tygodniu wolnymi od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie, o którym mowa wyżej, ale ze 100 proc. dodatkiem. Tak stanowi norma określona w art. 42c ust. 3 ustawy - Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.). Wysokość wynagrodzenia, o którym mowa wyżej, określa się na podstawie § 10 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie minimalnych stawek wynagradzania zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy (DzU nr 22, poz. 181 ze zm.). Przepis ten stanowi, że nauczyciele, którzy w dniu wolnym od pracy realizują zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, a nie otrzymują za ten dzień innego dnia wolnego, przysługuje odrębne wynagrodzenie za każdą godzinę pracy obliczane jak za godzinę ponadwymiarową.
Ww. przepisy, z pozoru proste, w praktyce nastręczają jednak dużo problemów. Dyrektorzy, zgodnie z normą ustawową, udzielają nauczycielom dnia wolnego, natomiast nauczyciele - w oparciu o przepisy rozporządzenia - oczekują zazwyczaj pieniędzy za przepracowane godziny. Często dochodzi do sporu w tym względzie. Kto ma rację ? Przypomnijmy, że to nowelizacja Karty Nauczyciela z 15 lipca 2004 r. (DzU nr 179, poz. 1845) wprowadziła odmienne regulacje prawne w tym zakresie. W poprzednim stanie prawnym to organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego określały zasady i wysokość wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym. Najczęściej posiłkowały się zapisami § 19 ust. 2 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 19 marca 1997 r. w sprawie wynagradzania nauczycieli (DzU nr 29, poz. 160 ze zm.). W oparciu o tę normę jednostki samorządu terytorialnego wprowadzały zasadę wynagrodzenia za efektywnie przepracowane godziny ponadwymiarowe, nie więcej jednak niż za 4 godziny. Ze względu na stosunkowo niedużą liczbę godzin, za które wypłacano nauczycielom wynagrodzenie, nie zadawano sobie zbytniego trudu, ażeby analizować, czy zasady te są zgodne z obowiązującymi przepisami. Dopiero wprowadzenie zasady - wynagrodzenia za każdą godzinę pracy - spowodowało poszukiwania wykładni obowiązujących przepisów. Jedną z prób wykładni operatywnej przedstawiono poniżej.
Warto przypomnieć, że obecne brzmienie ww. przepisów jest w zasadzie powrotem do tekstu pierwotnego Karty Nauczyciela z roku 1982 (DzU nr 3, poz.19). W art. 44 w ust. 3 określono, że nauczyciela obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy a w ust. 5 i 6 ustalono zasadę rekompensowania przepracowanych dni w dni wolne i święta. Artykuł ten został skreślony dopiero 10 lat później przez art. 1 pkt 8 ustawy z dnia 5 czerwca 1992 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 53, poz. 252), która weszła w życie z dniem 25 lipca 1992 r.
Wyczerpujące uregulowania zawarte są w Karcie Nauczyciela
Zasadniczo regulacja czasu pracy w Karcie Nauczyciela ma znamiona regulacji wyczerpującej i nie mają tu zastosowania przepisy Kodeksu pracy w tym zakresie. Wynika to bezpośrednio z przepisu art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela, stanowiącego, iż przepisy Kodeksu pracy mają zastosowanie jedynie w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy nieuregulowanych przepisami ustawy.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 24 października 1997 r., sygn. akt III ZP 36/97, OSNP 1998/6/176, w którym stwierdza się, iż "tego rodzaju odesłanie prawne wskazuje wyraźnie na wzajemną relację pomiędzy obiema ustawami, z których jedna - Kodeks pracy ma znamiona ogólnej regulacji prawnej, określającej powszechnie obowiązujące zasady dotyczące stosunków pracy lex generalis, a druga - Karta Nauczyciela ma znamiona regulacji prawnej szczególnej, odrębnej w stosunku do powszechnie obowiązujących zasad i dotyczącej stosunków pracy nauczycieli lex specialis. Przy czym istota i sens sformułowania tego typu odesłania normatywnego w ustawie szczegółowej opiera się zawsze na założeniu, że regulacja prawna zawarta w tej ustawie nie ma znamion regulacji wyczerpującej (zupełnej), bowiem w przeciwnym razie odesłanie takie byłoby już co do zasady zbędne".

Nieudzielenie wolnego dnia narusza zasadę pięciodniowego tygodnia pracy

Jak przedstawiono w artykule - Czas pracy nauczyciela - (Wspólnota 2007 nr też poszło, ale nie pamiętam)nauczyciela zasadniczo obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy oraz tygodniowy okres rozliczeniowy. Analiza przepisów jednoznacznie wskazuje, iż w przypadku udzielenia nauczycielowi innego dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w dniu wolnym od pracy lub święto musi to być jeden z dni pracy nauczyciela zgodnie z obowiązującym go rozkładem zajęć. Dlatego też w tygodniu, w którym udzielono nauczycielowi dnia wolnego od pracy z powyższych przyczyn, nie zrealizuje on obowiązującego go wymiaru zajęć. A po drugie udzielenie takiego dnia dla nauczyciela musi być zaplanowane i rozliczone do końca okresu rozliczeniowego, to jest w ciągu tego samego tygodnia, w którym nauczyciel ma pracować w dniu wolnym od pracy lub w święto. Bowiem tylko w takim przypadku zostaną zachowane ustawowe, określone w Karcie Nauczyciela, zasady pięciodniowego tygodnia przy zastosowaniu tygodniowego okresu rozliczeniowego. Brak wolnego dnia naruszałby zatem zasadę pięciodniowego tygodnia pracy.
Można zadać pytanie, czy nie jest to zbyt krótki okres rozliczeniowy (dla porównania w Kodeksie pracy minimalny okres wynosi 1 miesiąc). Widocznie ustawodawca uznał, że dla tego systemu równomierne rozłożenie dni pracy, zapobiegnie nadmiernej eksploatacji sił nauczycieli, zwłaszcza, że dobowy wymiar czasu pracy, najczęściej wynika z równomiernego rozłożenia zajęć dla uczniów, a niekoniecznie musi takim być dla nauczyciela. Problem jest, gdy nauczyciel nie otrzyma rekompensaty w formie dnia wolnego, która ma nastąpić do końca okresu rozliczeniowego. Wtedy, - w szczególnie uzasadnionych przypadkach - otrzymuje odrębne wynagrodzenie. Te - szczególnie uzasadnione przypadki - należy rozpatrywać w oparciu o wykładnię językową. Według "Słownika języka polskiego PWN" pod red. prof. Mieczysława Szymczaka uzasadniony oznacza: "oparty na obiektywnych racjach, podstawach, słuszny, usprawiedliwiony&". Natomiast w prawodawstwie jest to często używane określenie, gdzie wyraz "szczególny" oznacza: "odznaczający się, charakteryzujący się czymś osobliwym, zwracający czymś uwagę; niezwykły, wyjątkowy, specjalny, nieprzeciętny". Należy więc rozumieć taką sytuację jako przypadki wyjątkowe i usprawiedliwione np. fizyczną niemożliwością udzielenia dnia wolnego, bo np. skończył się okres rozliczeniowy, rozwiązano z nauczycielem stosunek pracy, udzielono mu urlopu dla poratowania zdrowia itp.
Innym problemem związanym z odpowiednim rozliczeniem czasu pracy może być potraktowanie dnia wypadającego między dwoma dniami świątecznymi ustawowo wolnymi od pracy, a także piątku wypadającego bezpośrednio po dniu świątecznym ustawowo wolnym od pracy, jako dnia wolnego od zajęć. Rozstrzyga tę sprawę rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (DzU nr 46, poz. 432 ze zm.). Zgodnie z § 5 ust. 2 po-wyżej cytowanego rozporządzenia dyrektorzy szkół, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze są realizowane przez pięć dni w tygodniu, w porozumieniu z radą szkoły i radą pedagogiczną, mogą uznać taki dzień za wolny od zajęć pod warunkiem zrealizowania zajęć przypadających na ten dzień w wybraną sobotę. W ust. 2a zastrzeżono, że w szkołach, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze są realizowane przez pięć dni w tygodniu, dzień 2 maja, jeżeli wypada w dzień powszedni, i piątek po święcie Bożego Ciała są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Ponadto w ust. 3 minister zaproponował, ażeby w dni wolne od zajęć szkoły mogą organizować zajęcia wychowawczo-opiekuńcze, imprezy służące upowszechnianiu kultury, sportu, turystyki i inne zajęcia pozalekcyjne. Natomiast w § 6a rozporządzenia zobowiązano szkoły do zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych dla uczniów, których rodzice nie mogą zapewnić opieki w dniach, o których mowa wyżej. Nie należy więc tych dni traktować jako dni wolnych od pracy dla nauczycieli (por. również "Ile wolnego dla nauczyciela ?", Wspólnota nr 35 z 02.09.2006 r., s. 44-45).

Nauczyciele nie mogą raczej liczyć na to, że niezbyt zasobne ich portfele zapełnią się dodatkowym wynagrodzeniem. Budżety szkół też się nie wzbogacą, bo za nieobecnego nauczyciela inni nauczyciele będą realizować doraźne zastępstwa płatne jak za godziny ponadwymiarowe. Z pewnością jednak dyrektorom szkół będzie trudno wytłumaczyć nauczycielom, że ich działanie w zakresie przestrzegania norm czasu pracy, spowodowane jest troską ustawodawcy o właściwe warunki pracy i odpoczynku dla nauczycieli.
JUSTYNA B10-12-2007 08:29:18   [#70]

Witam mam problem z godzinami poadwymiarowymi dyrektorów szkół.

U mnie dyrektorzy szkół mają zniżkę godzin zależną od liczby oddziałów w placówce.

I tak jeden z dyrektorów ma obowiązkowy wymiar godzin - 5 godzin tygodniowo. W ramach tych 5 godzin pani dyrektor prowdzi nauczanie indywidualne w związku z ty otrzymuje dodatej za warunki pracy. A ponadto pani dyrektor ma 6 godzin ponadwymiarowych tygodniowo i są to godziny nauczania indywidualnego. czyli jest to az 24 godziny ponadwymairowe miesięcznie do czego dochodzi jeszcze czasami 5 godzin za zastępstwa. Moj problem w głównej mierze polega na tym że gdy wójt co miesiąc podpisuje przelewy z wynagrodzeniami tojestem wzywana z wyjaśnieniami czemu ta pani ma tak dużo godzin, czy jest to zgodne z prawem, i czy dyrekotr powinie miec godziny nauczania indywidualnego? i podstawowy prolbel to czemu tak dużo do wypłaty.

prosze o pomoc.

rzewa10-12-2007 08:37:36   [#71]
zgodnie z prawem to może, ale...

mogą być dwa powody takiej sytuacji ->

1. p. dyrektor nie może znaleźć n-la z odopwiednimi kwalifikacjami na to nauczanie ind., a musi je realizować jeden n-l (bo to np. upośledzenie w stopni umiarkowanym i potrzebna jest oligo lub tp.) - wtedy te godziny wyniakją z charaktru tego NI i problemów kadrowych

2. p. dyrektor ma za dużą zniżkę godzin - wystarczyłoby gdyby miała 7 godz. zizki a nie 13 ;-)

w sytuacji 1. możesz spróbować poszukac n-la na to NI, a jak ci sie to nie uda, to z pełnym przekonaniem wyjaśnić wójtowi problem

w sytuacji 2. zaproponuj by wójt przdstawił na radzie wniosek o zmniejszenie zniżki dla tej p. dyrektor - rada może się zastanowic nad systemem udzielania znizek (może w tej szkole jest wicek, wtedy tak duża znizka nie jest potrzebna, choć jest dużo oddziałów)
mireko6610-12-2007 09:16:50   [#72]
Nie jest to do powyższej dyskusji, ale moje rozważania dotyczące chyba tak naprawdę nierozstrzygniętego problemu (wiem, wiem, że bez akapitów, ale jak ktoś zainteresowany to sobie wydrukuje, przeczyta i może dorzuci swoje uwagi):

Jak płacić za zielone szkoły i wycieczki szkolne ?

Placówki oświatowe mogą organizować dla wychowanków i uczniów różnorodne formy krajoznawstwa i turystyki. Organizowanie tych imprez odbywa się w oparciu o przepisy rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z dnia 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (DzU nr 135, poz. 1516). Organizowanie przez szkoły tego typu imprez ma na celu między innymi:

- poznawanie kraju, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii,
- poznawanie kultury i języka innych państw,
- poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego,
- wspomaganie rodziny i szkoły w procesie wychowania,
- upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży zasad ochrony środowiska naturalnego oraz umiejętności korzystania z zasobów przyrody,
- podnoszenie sprawności fizycznej,
- poprawę stanu zdrowia dzieci i młodzieży pochodzących z terenów zagrożonych ekologicznie,
- upowszechnianie form aktywnego wypoczynku,
- przeciwdziałanie patologii społecznej,
- poznawanie zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach.
Natomiast formami organizowania krajoznawstwa i turystyki są:

- wycieczki przedmiotowe - inicjowane i realizowane przez nauczycieli w celu uzupełnienia obowiązującego programu nauczania, w ramach danego przedmiotu lub przedmiotów pokrewnych,
- wycieczki krajoznawczo-turystyczne,
- imprezy krajoznawczo-turystyczne, takie jak: biwaki, konkursy, turnieje,
- imprezy turystyki kwalifikowanej i obozy wędrowne, w których udział wymaga od uczestników przygotowania kondycyjnego i umiejętności specjalistycznych, w tym posługiwania się specjalistycznym sprzętem,
- imprezy wyjazdowe - związane z realizacją programu nauczania, takie jak: zielone szkoły, szkoły zimowe, szkoły ekologiczne.
Organizację i program wycieczek oraz imprez dostosowuje się do wieku, zainteresowań i potrzeb uczniów, ich stanu zdrowia, sprawności fizycznej, stopnia przygotowania i umiejętności specjalistycznych. Warunki do pełnej realizacji programu i regulaminu wycieczki lub imprezy zapewnia - powołany przez dyrektora placówki - kierownik wycieczki lub imprezy, który sprawuje też nadzór w tym zakresie. Rozporządzenie w § 16 określa zasady finansowania działalności szkoły w zakresie krajoznawstwa i turystyki. Koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia kierowników i opiekunów wycieczek lub imprez, mogą być finansowane ze środków pozabudżetowych między innymi:

- z odpłatności uczniów biorących udział w wycieczce lub imprezie,
- ze środków pochodzących z działalności samorządu uczniowskiego i organizacji młodzieżowych działających na terenie szkoły,
- ze środków wypracowanych przez uczniów,
- ze środków przekazanych przez radę rodziców lub radę szkoły, a także osoby fizyczne i prawne.


Należy zauważyć, że w rozporządzeniu nie mówi się o wynagrodzeniach dla kierowników oraz opiekunów, zazwyczaj nauczycieli. I pomimo już wieloletniej tradycji organizowania tego rodzaju imprez problem ten nie jest do końca rozstrzygnięty. Wyraźnie trzeba więc podkreślić, że ani Karta Nauczyciela, ani przepisy wykonawcze nie przewidują odrębnego składnika wynagrodzenia za prowadzenie zajęć w ramach np. zielonych szkół. A przecież przepisy Karty regulują wszystkie składniki wynagrodzenia oraz zasady ich ustalania. W myśl art. 30 ust. l tej ustawy wynagrodzenie nauczyciela składa się z enumeratywnie wymienionych składników wśród których nie określono odrębnego za prowadzenie zajęć w ramach zielonych szkół. Najważniejszy w tym względzie wydaje się więc przepis określony w § 3 ww. rozporządzenia, który stanowi, że krajoznawstwo i turystyka mogą być organizowane w ramach: zajęć lekcyjnych, zajęć pozalekcyjnych, zajęć pozaszkolnych. Oznacza to, że należy w tym względzie odnieść się do zasad ogólnych wynagradzania nauczycieli ustalonych w Karcie Nauczyciela i przepisach wykonawczych. Zielone szkoły są rodzajem zajęć pozaszkolnych. Wychodząc od tego punktu wyjścia dopiero można ustalić na jakich zasadach nauczyciele powinni otrzymywać należne wynagrodzenie. Przy czym należy zwrócić uwagę, że czas pracy nauczycieli w czasie kilkudniowych zielonych szkół można by podzielić na trzy zasadnicze części: czasu poświęconego na realizację zajęć dydaktyczno-wychowawczych (w trakcie trwania zielonej szkoły zazwyczaj odbywają się normalne zajęcia dydaktyczno-wychowawcze umiejscowione najczęściej w ośrodku wypoczynkowym położonym w atrakcyjnej pod względem krajobrazowym i zdrowotnym części kraju), czasu przeznaczonego na zajęcia opiekuńcze oraz okresu odpoczynku, który niekiedy powiązany jest jednak z czuwaniem, zazwyczaj w porze nocnej (rodzaj dyżuru). W związku z takim podziałem czasu pracy nauczyciel, zgodnie z art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela, otrzymuje ustalone, comiesięczne wynagrodzenie za wszystkie zajęcia i czynności wykonywane w ramach tygodniowego czasu pracy nie przekraczającego 40 godziny. Są to przede wszystkim zajęcia realizowane w ramach pensum, ale także inne czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć opiekuńczych i wychowawczych wynikających z potrzeb i zainteresowań uczniów oraz zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym. Przy czym w aktach normatywnych tylko dla pensum zajęć ściśle określono tygodniową liczbę godzin. Dla pozostałych czynności nie dokonano takiego ustalenia. Zajęcia lekcyjne, prowadzone w czasie zielonych szkół, rozliczane i wynagradzane są zatem w pierwszej kolejności w ramach pensum zajęć (art. 42 ust. 2 pkt 1 Karty Nauczyciela). Natomiast pozostałą część, nauczyciele powinni prowadzić przede wszystkim w ramach obowiązującego ich 40 godzinnego wymiaru czasu pracy - zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt 2 Karty - lub też z godzin dyrektorskich. W praktyce okazuje się, że jednak ani zajęcia zrealizowane zgodnie z pensum oraz w ramach 40 godzinnego czasu pracy nie wystarczają i nauczyciele dodatkowo realizują zajęcia jako godziny ponadwymiarowe. W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę, ażeby realizacja tych zajęć nie pozostawała w sprzeczności z definicją godziny ponadwymiarowej (por. art. 35 ust. l i 2 Karty Nauczyciela). Przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przecież godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych przydzieloną nauczycielowi powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, w szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania lub zapewnienia opieki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Wynagrodzenie z tego tytułu wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy. Warunkiem jest, że godziny ponadwymiarowe powinny być przyznane nauczycielowi tylko i wyłącznie zgodnie z jego specjalnością. Dlatego dyrektor szkoły powinien zadbać, ażeby w zielonych szkołach uczestniczyli nauczyciele i wychowawcy z odpowiednimi kwalifikacjami. Wynagrodzenie za godziny przysługuje za godziny faktycznie zrealizowane. W niektórych przypadkach organy prowadzące w regulaminach wynagradzania ustalają dodatkowy ryczałt w liczbie 5-10 godzin z przeznaczeniem dla każdego nauczyciela uczestniczącego w zielonej szkole. Są to działania bezprawne, ponieważ zgodnie z art. 80 Kodeksu pracy wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Ponadto taka regulacja narusza przepis art. 30 ust. 6 pkt. 3 Karty Nauczyciela, z którego wynika, że organ prowadzący szkołę - poza przypadkami wskazanymi w pkt l i 2 ust. 6 - określa w drodze regulaminu wysokość i warunki wypłacania tylko takich składników wynagrodzenia nauczyciela, o których mowa w art. 30 ust. l pkt. 4 ww. ustawy. Przepis ten nie przewiduje wynagrodzenia dodatkowego jako składnika wynagrodzenia nauczyciela. Ustawodawca kształtując upoważnienie do wydawania uchwał dotyczących regulaminów wynagradzania precyzyjnie wskazał, które kwestie pozostawił regulacji jednostki samorządu terytorialnego. Organ jednostki samorządu terytorialnego nie może wprowadzać w tym zakresie przesłanek modyfikujących. Przekroczenie delegacji ustawowej stanowi istotne naruszenia prawa i skutkuje stwierdzeniem nieważności przedmiotowych zapisów w uchwałach. Dodatkowo można też wskazać, że taka regulacja ustalająca dodatkowe wynagrodzenie w wysokości nie większej niż np. za dziesięć godzin ponadwymiarowych tygodniowo, w sytuacji gdy wymienione zajęcia odbywać się będą w jakiejś części w dniu wolnym od pracy. Doprowadzić to może do naruszenia art. 42c ust. 3 Karty Nauczyciela oraz § 10 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za prace w dniu wolnym od pracy (np. rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Opolskiego z dnia 19 stycznia 2006 r., PN.III.0911-1-29). Zgodnie z tymi przepisami za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje odrębne wynagrodzenie za każdą godzinę pracy obliczane jak za godzinę ponadwymiarową. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na dodatki z tytułu pracy w nocy.
Za czas przepracowany w ramach zielonej szkoły nauczyciel może też otrzymać wyższy dodatek motywacyjny. Zgodnie z przepisami (por. § 6 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy) do ogólnych warunków przyznawania nauczycielom dodatku motywacyjnego należy, m. in., zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela. Szczegółowe warunki przyznawania tego dodatku powinna uwzględnić jednostka samorządu terytorialnego w regulaminie wynagradzania nauczycieli. Dodatek motywacyjny jest składnikiem uznaniowym zależnym od ilości realizowanych zadań i jakości świadczonej pracy.
Zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki wycieczkę lub imprezę przygotowuje się pod względem programowym i organizacyjnym. Dyrektor szkoły winien więc odpowiednio wcześniej dokonać odpowiedniego doboru kadry i liczby nauczycieli nie tylko pod kątem zachowania przepisów bhp, ale również tak ustalić zadania nauczycieli, aby ich wykonanie było możliwe w wymiarze czasu pracy wynikającym z odpowiednich norm, a ich realizacja nie przekraczała w przyjętym okresie rozliczeniowym wymiaru czasu pracy. Należy zadbać, aby nauczyciel skorzystał podczas okresu rozliczeniowego z odpowiedniej liczby dni wolnych od pracy oraz odpoczynku (por. wyjaśnienia przedstawione wyżej). Jeśli tego nie dopełni może spowodować, post factum, kłopoty z odpowiednim rozliczeniem czasu pracy i okresów odpoczynku nauczycieli oraz właściwego rozliczenia wynagrodzenia z tytułu prowadzenia zajęć w ramach zielonych szkół.
Powyższe rozważania dotyczą również kilkudniowych wycieczek szkolnych.
JUSTYNA B10-12-2007 09:29:36   [#73]

czy możecie podać mi jak u was wygląda zniżka godzin pracy przy ilu oddziałach jaki obowiązkowy wymiar godzin dla dyrektora bo u mnie wygląda tak

do 6 oddziałów 5 godzin

do 12 oddziałów 3 godziny.

niedawno objęłam to stanowisko i uważam że jest to stosunkowo nisko bo i tak mają mnostwo godzin ponadwymiarowych.

gdyby na przyszły rok wójt zmienił na niekorzyść żniżke godzin dla dyrektorów to rozumię że jest to zgodne z prawem i nigdzie nie będa mogli sie odwoływać?

bo gdyby istniała taka możliwość to napewno będą szukać aż znajdą.

mireko6610-12-2007 09:34:13   [#74]
Natomiast w nawiązaniu wątku Justyny B. to myślę, że:

Nauczyciel korzystający z tak obniżonego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć może mieć przydzielone również godziny ponadwymiarowe. I tak w przypadku, gdy organ prowadzący określił tygodniowe pensum zajęć dla nauczycieli pełniących funkcje kierownicze na poziomie 4 godzin, a zgodnie z art. 35 Karty Nauczyciela nie może mieć więcej przydzielonych godzin ponadwymiarowych niż 1/4 lub - za jego zgodą - 1/2 jego tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć, taki nauczyciel może mieć jedną lub maksymalnie 2 godziny ponadwymiarowe na tydzień. Poprzez analogię można również rozumować, że nauczyciele pełniący kierownicze stanowiska w szkole mogą realizować odpłatnie godziny doraźnych zastępstw. Czasem spotyka się w uchwałach zapisy ograniczające prawo nauczycielskiej kadry kierowniczej do godzin ponadwymiarowych lub godzin doraźnych zastępstw. Jest to niezgodne z obowiązującym prawem, ponieważ Karta Nauczyciela stanowi o maksymalnej liczbie godzin ponadwymiarowych, do jakich można zobowiązać nauczyciela, czyli także nauczyciela pełniącego stanowisko kierownicze w szkole (por. rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody łódzkiego z dnia 26 września 2000 r., sygn. akt PZ/PT.I.0911/7/2000, publikacja: OSS 2000, nr 1, poz. 18).
Jedynym przypadkiem, kiedy organ prowadzący może narzucić dyrektorom zakaz pracy w godzinach ponadwymiarowych, jest przyznanie tym dyrektorom całkowitego zwolnienia od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz (pensum zajęć). Taki zakaz nie dotyczy natomiast realizacji godzin doraźnych zastępstw.

Moim zdaniem zabronić nie można, ale wygląda to rzeczywiście nieciekawie, gdy kadra, której określono zniżki realizuje sporo godzin, zwłaszcza, gdy są jeszcze wysokie dodatki funkcyjne. U nas jest zresztą podobnie, ale przy wszelkiego rodzaju dyskusjach, że dyrektor nie wyrobił się z jakąś sprawą to jest pewien wytyk. Ewentualne zwiększenie godzin to nowa uchwała i argumenty, dlaczego taka zmiana. A ponieważ opiniują taką uchwałę i kurator, i związki zawodowe więc dyskusja ...
rzewa10-12-2007 09:34:57   [#75]
nie ma możliwości odwołania się pod warunkiem, że zniżki zostaną wprowadzone uchwałarady gminy - albo konkretne zniżki, albo system ich wyliczania, an podstawi którego wójt je będzie ustalał

A dlatego, że sprawa ustalania zniżek lub zasad ich przyznawania jest w kompetencji rady, a uchwała rady w tej sprawie wymaga opinii kuratora - art 42 ust 7 pkt 2 KN w związku z art 91d pkt 1 KN
JUSTYNA B11-12-2007 13:19:59   [#76]

Jak wygląda u was rozliczanie zrealizowanych godzin języka angielskiego w kl I i II?

Co w przypadku gdy te klasy są łączone? jak wyglądają zrealizowane godziny?

Bo w okresie od 01.09.07 do 30.12.07r. powinno byyć zrealizowanych 34 godziny przez jeden oddział. A w przypadku łączonych klas liczę 34 godziny czy 68 godzin?

 

danucha11-12-2007 14:28:39   [#77]
Mam do was prośbę o zakres obowiązków zespołu obsługującego szkoły. U mnie nie mogę się takowego doprosić ,a już czasem ,a właściwe to cały czas wychodzi na to że to szkoła jest jednostką obsługującą zespół.
Księgowa wie najlepiej jak powinna wyglądać umowa ,który nauczyciel może dostać zapomogę z ZFŚS ,wszystko ma być dostarczone natychmiast ,kreśli po moich pismach skierowanych do wójta bo ona uważa że powinny brzmieć inaczej.
Wszelkie próby tłumaczenia jej że to dyrektor odpowiada kończą sie straszeniem że nie wypłaci,nie podpisze. Cokolwiek zrobię po swojemu kończy się krzykami i pretensjami telefonicznymi.
Ja rozumiem że odpowiada finansowo,jest w tym skrupulatna i to doceniam ,ale nie mogę być pajacem ślepo wykonującym polecenia księgowej,gdybyż one jeszcze były logiczne ,ale często nie są .Chciałabym spokojnie wykonywać swoją pracę bo lubie to co robię ,a mam już dość kiedy po każdym rachunku jest telefon z nieprzyjemnymi uwagami,bo dlaczego w ogóle ośmieliłam się coś kupić( choć wiem że są pieniądze) ,albo jakieś słowo w opisie należy według niej zmienić choć znaczy dokładnie to samo.Już wszystkiego mam dość w tej sytuacji.
Proszę więc jakie są uprawnienia księgowej w zespole i czy u Was są one określone?
emeryt11-12-2007 15:32:41   [#78]

Danucha - przeżywałem to kiedyś (do 1998 r.). Tylko ja byłem dyrektorem tego zespołu i księgowa była pod moim nadzorem. A z dyrektorami szkół miałem zawarte porozumienie bardzo szczegółowo precyzujące co, kto i kiedy. Niestety było to bardzo dawno i nie mam tego już nawet w archiwum.

Jedyna moja rada - masz dwa wyjścia:

- zawrzeć takowe porozumienie z dyrektorem zespołu

-usilnie dążyć do usamodzielnienia szkoły, co Ci szczególnie polecam. A argumenty masz. Przekonaj tylko OP.

Bożena2413-12-2007 14:47:21   [#79]

Jeden pracodawca zwróćil sie o zwrot kosztów ksztalcenia dwóch mlodocianych pracowników. Czy trzeba mu pisać dwie decyzje czy wystarczy jedna z większą kwotą. Jak macie wzory takich decyzji to wyślijcie mi, proszę.

I jeszcze jedno - ogloszenie o otwartym konkursie ofert np na dowóz dzieci trzeba umieścić w prasie. Czy musi być to zamieszczane czy niekoniecznie i czy musi być to dziennik czy mogą być na przyklad "Nowiny" ? a  może można ominąć ten przepis?


post został zmieniony: 13-12-2007 14:49:43
emeryt13-12-2007 16:31:57   [#80]

ad 1 - dwie decyzje. Wzór wyślę Ci jutro meilem

ad 2 - w prasie nie musisz. Twoja wola jak chcesz rozpropagować - prasa, strona internetowa. Jedyne uwarunkowanie - Prawo zamówień publicznych - wartość zamówienia.

emeryt14-12-2007 07:44:04   [#81]
wysłałem na priva
mireko6614-12-2007 09:52:56   [#82]
Też wysyłam decyzję na 3 strony, niektórzy się z tego śmieją, ale uważam, że moja decyzja spełnia warunki Kpa też te, o których mowa w zasadach ogólnych Kpa. Potwierdzam też to co pisał Zdzisław zawsze wystawiam na każdego młodocianego odrębną decyzję, dlaczego ? Będzie widać to po decyzji. A w ogóle to nic nie wstawiam i nie piszę, bo rozliczenia dotacji, rachunki umowy itp. I co najważniejsze - nie zabrakło kasy na oświacie, a wręcz przeciwnie, więc pomagam dyrektorom ją wydawać ...
emeryt14-12-2007 09:55:11   [#83]
Mirek. Wyślij mi też tę decyzję na 3 strony. oswiata@twardogora.pl
mireko6614-12-2007 10:08:15   [#84]
Dobrze, że jeszcze zajrzałem z ciekawości na forum. Dobrze wysyłam i liczę na wymianę, bo chciałbym swoją trochę skrócić.
Konto nieaktywne 0314-12-2007 11:35:50   [#85]
.
Marek Pleśniar14-12-2007 11:56:47   [#86]
może trzeba Wam działu w Wymianie Plików? Cobyście się nie szukali:-)
Konto nieaktywne 0314-12-2007 12:00:29   [#87]
.
Konto nieaktywne 0314-12-2007 12:05:37   [#88]
.
Marek Pleśniar14-12-2007 12:10:02   [#89]

no to gotowe

zapraszam :-)

 

Bożena2414-12-2007 13:05:05   [#90]
Chlopaki dziękuje bardzo za decyzje. Mirku jestem pod wrażeniem podstawy prawnej i uzasadnienia. Mirku czy oglaszasz konkursy na dwóz dzieci w prasie czy nie?
emeryt14-12-2007 13:34:19   [#91]
Uważam, że treść decyzji Mirka jest przesadzona. Ale jak to mówią, strzeżonego papier strzeże.
Bożena2414-12-2007 13:42:32   [#92]
No jest troche przesadzona ale przygotowana dokladnie i starannie. Wydaje mi się że nie musi być aż taka dokladna. Ja w tamtym roku też mialam na jedną stronę a teraz chcialam porównac z waszymi bo rok temu pierwszy raz wystawiałam taką decyzję i nie bylam pewna czy wszytsko jest dobrze.
emeryt14-12-2007 13:48:26   [#93]

Bożenko.

Moje są po kontroli NIK-u w 2006 r. Nie mieli zastrzeżeń. Oczywiście jak dajesz negatywną to lepiej skorzystać ze wzoru Mirka. SKO za bardzo nie będzie się miało czego czepiać. Od pozytywnej i tak nikt Ci się nie odwoła.

emeryt14-12-2007 13:50:18   [#94]
Z dniem 17.12 zawieszam działalność - idę na urlop. Do zobaczenia 2 stycznia.
Bożena2414-12-2007 13:50:59   [#95]
100 % racji
Bożena2414-12-2007 13:52:05   [#96]
Milego urlopu życzę no i wesolych swiąt. Odpoczniesz od pracy i wrócisz z nowymi noworocznymi siłami :))
emeryt14-12-2007 14:00:58   [#97]
Bożenko - do emerytury mam 272 dni. Wytrzymam.
Bożena2414-12-2007 14:05:51   [#98]
Zdzisławie napisz mi jeszcze jedno. Czy pisałeś pracodawcy decyzję przed otrzymaniem pieniędzy na ten cel?
mireko6614-12-2007 14:09:19   [#99]
Protestuję, że na urlop, ja też chcę, a tu nierozliczone wyrównywanie szans, no i kasa została na doskonaleniu, czy nauczyciele mogą sobie kupić do szkół laptopy z doskonalenia ?

Co do decyzji - uzasadnienie faktyczne i prawne, więc długa i pracodawca wie o co biega (por. też art. 8 i 9 Kpa), ponadto rozliczamy w groszach do dwóch miejsc po przecinku, a u Zdzisława do pełnych złotych. Czyli jak zwykle jeden przepis, a różna praktyka.

Co do przetargów na dowożenie, to akurat zajmuje się tym dyrektor ZASiP-u i wiem, że ogłaszał w prasie dodatkowo, bo chętnych brakowało. Ale obowiązkowo dawali do biuletynu zamówień publicznych (elektronicznie) do BIP-u na tablicach ogłoszeniowych urzędu i swoich, ale też informowali PKS i dotychczasowych przewoźników. Zainteresowanie było tylko ze strony dotychczasowych przewoźników, w tym PKS-u. Przewoźnicy boją się tych ciągłych kontroli ze strony policji i inspekcji drogowej.
emeryt14-12-2007 14:13:24   [#100]

Nie wiem jak jest u was. U nas kuratorium opracowło taki specjalny druk wniosku o przyznanie dotacji i zastrzegli, że wniosek o kasę można złożyć po zaakceptowaniu wniosku pracodawcy - konkretnie dla tego wniosku.

Więc jak zweryfikuję pod kątem formalnym, piszę wniosek do kuratorium o kasę i wystawiam decyzję pisząc w niej o tym, że kasę przeleję po otrzymaniu dotacji i uprawomocnieniu się decyzji (masz to w treści decyzji, którą Ci przesłałem.

Decyzję jak pozytywna, musisz wydać.

W przypadku konieczności uzupełnienia wzywam - art. 50 Kpa

W przypadku negatywnej, przed wydaniem decyzji wysyłam pismo zgodnie z art. 10 Kpa. bo jak tego nie zrobisz to Ci SKO zaraz decyzję negatywną uwali.

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ] - - [ 234 ][ 235 ]