Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Praca w gospodarstwie rolnym -dokumenty jakie należy przedstawić
strony: [ 1 ]
jarber08-11-2007 09:55:46   [#01]

Im więcej czytam tym bardziej nic nie wiem. Spotykam się z różnymi interpretacjami. Chodzi  o zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym rodziców w okresie od 1.01.1983 do 30.09.1985 w charakterze domownika. Pracownik posiada stosowne zaświadczenia wydane przez urząd gminy. Spełnia wymogi domownika określone ustawą z dnia 20.12.1990 r.o ubezpieczeniu społecznym rolników. Wątpliwości moje budzi fakt czy za ten okres powinny być opłacane za tą osobę składki na ubezpoieczenie społeczne rolników. Spotkałam się z odmową zaliczenia tego okresu właśnie ze względu na brak opłacania składek. Ale jeśli były by opłacane składki to okres ten byłby zaliczany bez żadnego ale, w przepisach dotyczacych zaliczania pracy w gospodarstwie rolnym nie ma mowy o konieczności dokumentowania opłacania składek za domownika, jest tylko mowa o stosownych zaświadczeniach - zeznaniach śwaidków potwierdzonych przez urząd gminy. Może ktoś zna dokładnie temat i będzie mi mógł pomóc.

 

rzewa08-11-2007 10:23:42   [#02]
Ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310)

Art. 1. ust. 1. Ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:
1) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,
2) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,
3) przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.


Czyli wynika stąd, że domownicy niekoniecznie byli ubezpieczeni (na pewno nie było to obowiązkowe) -> rolnik się ubezpieczał, a domownikom sie ten okres zalicza jeśli rolnik był ubezpieczony - o tym wszystkm stwierdza zaświadczenie z gminy i jest one podstawą do doliczena tego okresu do stażu pracy

Data 31.12.82/1.01.83 wynika stąd, że w dniu 1.01.83 weszła w życie ustawa dotycząca ubezpieczenia społecznego rolników - wcześniej takiej mozliwości nie było

i ustawa dalej:

Art. 3. ust. 1. Na wniosek zainteresowanej osoby właściwy urząd gminy jest obowiązany stwierdzić, zgodnie z art. 1, okresy jej pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, wydając stosowne zaświadczenie w celu przedłożenia w zakładzie pracy.

Zatem zaświadczenie z urzędu gminy całkowicie wystarcza by zaliczyć wymieniony tam okres do stażu pracy.
jarber08-11-2007 11:04:59   [#03]

A organ prowadzacy odmawia zaliczenia w/w okresu dyrektorowi upierając się, że musza być składki, powołując się na ustawę z 14.12.1982 r o ubezpieczeniu społecznym rolników i członków ich rodzin gdzie art 1ust 2 nakłada rzekomo (nie moge się nigdzie dokopać do tej ustawy) obowiązek ubezpieczania domowników oraz na fakt że od 15 lat nikomu nie zaliczył pracy w gosp.rolnym. We wszystkich źródłach przywoływana jest ustawa z 20.12.1990  o ubezpieczeniu społecznym rolników i nie ma mowy o opłacaniu składek. Na dodatek jeden pracownik ma zaliczony przez dyrektora taki okres bez dokumentów o opłacanych składkach (zresztą na podstawie wyjaśnień z Prawa Oświatowego). Czy organ prowadzący ma rację?????????

 

rzewa08-11-2007 11:12:54   [#04]
powołaj się na ustawę wymieniona w poście #02, bo ona jest podstawą domagania się zaliczenia

nie ma w niej ani słowa o żadnych składkach

Oczywiście, można wówczas było takie składki płacić i miałbyś ten okres zaliczony z powodu płacenia tych składek właśnie - nie trzeba by wtedy tej ustawy z 20.07.90

Tą ustawą (podaną w poście #02) umożliwiono doliczenie pracy w gospodarstwie rolnym osobom, które w nim w rzeczywistości pracowały, a nie były odprowadzane na nich składki, bo być nie musiały.

Zatem to własnie ustawa z 20.07.90 stanowi podstawę zaliczenia ci tych lat do stażu pracy.
jarber08-11-2007 13:50:38   [#05]
Też tak właśnie rozumuje jednak organ prowadzacy odmówił mi zaliczenia tego okresu, nie dają sobie tego wytłumaczyć, a ponoć konsultowali to z radcą prawnym. Ale dzieki upewniłeś mnie co do słuszności. Dzieki.
ulkowa08-11-2007 18:54:14   [#06]

Mieliśmy podobna sytuacje kilka lat temu. Nie mieliśmy żadnej wątpliwości żeby zaliczyć ten okres. Ale zwróciliśmy się do OP z prośba o wyjaśnienie czy nauczycielowi nalezy wyrównac dodatek stażowy do tyłu. Wielkie było nasze zaskoczenie jak OP stwierdziło, że wogóle NIE MOŻNA ZALICZYĆ. I wręcz nakazali że mamy nakazać nauczycielowi zwrot już wypłaconego dodatku. No cóż pracownik podał sprawę do Sądu. W dniu rozprawy nauczyciel i ówczesnym dyrekterem jednym samochodem pojechali do Sądu. Grzecznie razem pojechali do Sądu. Owczesny dyrektor z honorem przyjął przegraną (oczywiście Sąd stwierdził, że dodatek się należy). No i obydwoje grzecznie razem wrócili do szkoły a póżniej grzecznie razem wypili po koniaczku (wtedy jeszcze ściany nie miały uszu).

Były oczywiście problemy. Trzeba było zanieść teczke akt osobowych nauczyciela a póżniej odebrac ją z Sądu. Trzeba było odpowiedzieć na pozew. Dobrze, ze w Komitecie Rodzicielskim mieliśmy wspaniała koleżankę i jednocześnie prawniczkę i pomogła nam napisać.

I był taki maly psikusik na sprawie sądowej. Sąd kazał wypłacić odsetki nauczycielowi. Nauczyciel przerwał pani Sędzinie, ze on nie chce odsetek bo on nie sądzi się z dyrektorem. Pani Sedzina oburzonym glosem odpowiedziała. Że Sadem to jest ona i to ona wydaje werdykt. Glos był oburzony ale ponoć widać było jak się jej oczy śmieją.

Aha koniaczku też sie wtedy napiłam bo i ja świętowałam nasze zwycięstwo - chociaż niby przegraliśmy

erra08-11-2007 19:37:50   [#07]

Nareszcie konkretna odpowiedź w tym temacie! A przewijał się on na forum od dawna. Też czekam na rozpatrzenie mojej, bardzo podobnej sprawy! Mam nadzieję, że wszystko pojdzie dobrze!

Dziekuję!

ania0117-01-2008 12:52:15   [#08]

A mi pracownik właśnie przedstawił zaświadczenie z KRUS-u o  ubezpieczeniu i opłaceniu składek w okresie 01.04.1992-17.07.1996. Nie mam informacji w jakim gospodarstiw ta osoba pracowała tj. czy w swoim czy innym. Czy na podstawie takiego dokumentu doliczam ten okres o stażu pracy.

Myślę, że tak ale proszę o potwierdzenie

 

jarber18-01-2008 10:51:22   [#09]
W przypadku gdy ma zaświadczenie ze opłaała skłaki to nie ma problemu i nikt nikomu łaski nie robi.
ekka18-01-2008 13:55:14   [#10]
a jak to jest gdy ktoś podejmuje pracę i nadal ma te hektary i ma też świadectwa pracy z innych zakładów pracy (okresy zakończone)No na przykład 20 lat gospodarstwo i płacił składki jak nie pracował poza gospodarstwem. Jak podejował prace w firmie to sie wyrejestrował z KRUS. Miałam taką sytuację. No i jak to zaliczać do stażu?
rzewa19-01-2008 09:10:35   [#11]

normalnie

na podstawie zaświadczenia o opłacaniu składek

joszka04-02-2014 09:49:47   [#12]

Mojemu nauczycielowi Wydział Rolnictwa Gospodarki Żywnościowej i Leśnictwa Urzędu Wojewódzkiego działając na podstawie § 2 ust 1 poz. 6 Uchwały Rady Ministrównr 97 z dnia 8 sierpnia 1983r (MP 28 poz. 153 z 1982r  z a l i c z y ł  okres pracy  w gospodarstwie rolnym rodziców od 1 X 1978r do 26 IX 1982r*) jako pracę niepedagogiczną dającą doświadczenie przydatne w pracy nauczycielskiej w 50% - to jest okres 2 lat.

 

*)przedstawiony w piśmie okres pracy to  3 lata 11 miesięcy i 2 dni

 

            A moje pytanie brzmi czy do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej należy zaliczyć cały okres tak jak w piśmie tj. od dnia 1X1978 do dnia 26IX 1982 czy okres dwóch lat (50% stażu zaliczonego do pracy pedagogicznej)?

            Ponieważ pracownik trafił do naszej  szkoły z przeniesienia w poprzednich szkołach w sposób różny traktowano staż pracownika.

            Z akt osobowych pracownika wynika, w jednej ze szkół policzono cały okres a w innej zaliczono 2 lata i jeden miesiąc.

            Drugie pytanie brzmi: Czy koniecznym jest przedstawianie pracodawcy dokumentu o przejęciu gospodarstwa rolnego od rodziców jako podstawy do zaliczania okresów prascy w gospodarstwie do stażu pracy?- w aktach osobowych takiego dokumentu nie znalazłem.

Lidia104-02-2014 13:06:57   [#13]

wskazany okres dotyczy sytuacji do 31 grudnia 1982 roku, czyli:

2) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,

gdzie zdefiniowano konieczność objęcia gospodarstwa; wydaje się więc zasadne, aby w dokumentach ustalających staż pracy było na tę okoliczność potwierdzenie

dariuszn716-09-2015 11:25:41   [#14]

Jeżeli dobrze rozumiem jeżeli osoba pracowała w gospodarstwie po 31.12.1982, to nie ma tego obowiązku że musi przejąć gospodarstwo po teściach lub rodzicach. Czy można zaliczyć okres pracy przed 16 urodzinami?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]